Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

+14
diada
avr_dana
ana_bela
deiutza23
ramomic
juliennej
Roxy
livia1981
alessia
SilviaDumitrescu
crixuta
dana_mi16
andreea_2008
arime
18 participanți

Pagina 28 din 30 Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29, 30  Urmatorul

In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de deiutza23 Mier 18 Noi 2009, 3:17 pm

buna ziua fete,merit sa ma certati,dar am zile in care nu as manca nimic si sincer nu iau pastile,nu beau ceai etc,doar ca fumez cam 6 tigari/zi si beau minim 3 cafele.
azi iar am scazut de ieri pana azi 1 kg,nu mai inteleg ni8mic,e prea mult,poate e accelerat metabolismul acum dupa M,vad eu ce va fi mai incolo.
il astept pe sot si apoi plec la lucru,azi sigur stam minim 11 ore ca e multa marfa de livrat,maine o sa dorm iar pana la 15.va poop pe toate,paaaaaa.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de ana_bela Mier 18 Noi 2009, 6:30 pm

Buna seara fetele
Am trecut sa va salut si sa va pupacesc.
deiutza, eu nu te cert, te inteleg si eu as vrea sa slabesc repede. Doar iti cer sa ai grija de tine. hug love
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de alessia Mier 18 Noi 2009, 6:49 pm

Salut!

DEEA,eu te cert in primul rand pt ca fumezi.La tot stresul pe care-l ai si la felul in care mananci,mai adaugi si 6 tigari pe zi. E mult prea mult.Inteleg ca nu poti manca,dar de fumat nu fumai pana acum,asa ca nu cred ca nu mai poti fara tigari.Daca le folosesti ca sa slabesti si sa-ti taie pofta de mancare,ai mare grija!!!!!!! La cat de nesanatos mananci(nu ai nici un aport de vitamine din alimentatia ta),adaugand 6 tigari pe zi,ceva stres si 3 cafele,in cateva luni s-ar putea sa clachezi.Eu iti doresc tot binele si sa iti revii cat mai repede,pt ca in ritmul asta,n-ai nimic de castigat pe termen lung. Suntem femei si suntem predispuse mult mai multor boli decat sunt barbatii si daca nu facem un mic efort sa ne alimentam sanatos,mai ales dupa 30 de ani,ne putem procipsi cu multe boli,unele din ele chiar fatale.Nu vreau sa te sperii,dar tu stii deja ca am dreptate pupi .

Eu am facut azi 30 min de bicicleta,am mancat 1 ou,2 felii de pastrama,3/4 rosie(organica wink ) si o felie de paine integrala prajita. Si o cafea cu lapte fat free.Si acum iau si o multivitamina.De cand fac sport de 4/5 ori pe saptamana imi simt corpul mult mai ferm,mai ales picioarele si am mult mai multa energie.

JULIENNE,scuze,am uitat sa-ti urez bafta ieri la inspectie,iar acum e prea tarziu.Ma bucur ca totula iesit bine si ca mai ai doar o inspectie in primavara.Acasa cand mai mergi? Eu as vrea s-o aduc pe mama la anul aici .Mai vedem.

ANDRICA,unde esti flower ?

CRIS????????????????/ peace

DANA?????????? coffee

ANA_BELA,pupici si tie si lui IANNIS si lui EDY.

DANA_ME ,spor la treaba!

ARIME si LIVIA???????? Ce torturi pregaiti? Si pe unde umblati????????? lol!

ROXY,pupici pt TUDOR cel frumos si skumpel.

RAMO,ne e dor de tine.Vrem sa stim ce mai face MAMARUTZA Flowers .
alessia
alessia
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 248
Localizare : NEW YORK
Data de inscriere : 11/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de crixuta Mier 18 Noi 2009, 7:17 pm

uazaaaaaap Halinutza, aici mi-s.......
Foarte bine ca ai certat-o pe Deiutza. Asa voi face si eu, mai ales ca dupa atata timp, oricare ar fi mijloacele prin care ar slabi, pt ea e ok. Din pacate nu noi suntem cele care o vom face sa reanalizeze situatia ci ea singurica....
Plus ca deja a mentionat cineva...vin sarbatorile si atunci va fi mancare la greu. Vei pune la loc tot ce ai slabit si eventual in plus. E foarte important sa mancam santos....in limitele normalului.
Eu acuma daca e sa ma gandesc la foame, la disociat, la chestii in exces, la diete din astea naspa, ma gandesc numai la cata lume dupa 40 de ani se imbolnaveste naspa, de chestii grave.
Sper sa apuc si eu odata sa fac o colonoscopie, ma gandesc la faptul ca mama mea s-a operat de o boala grava la colon si i s-a taiat o bucata din el. Din fericire viata ei a fost salvata.....Dar am auzit atatea minuni...mama mea merge periodic la control si mereu vine inspaimantata de cat de pline sunt mereu spitalele, cate 2 in pat....
Altfel suporta organismul dietele ciudate la 20 de ani si altfel dupa......
Cu oricate kg as ramane din sarcina asta, si Ana, ai sa slabesti, stai linistita, nu te ingrijora, doar o dieta sanatoasa te poate face frumoasa dar sa nu te afecteze in acelasi timp.....
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de ana_bela Mier 18 Noi 2009, 9:51 pm

Alessia, am vazut printisorul. E un scump. parca il vad pe Edy cand era bb, cu ochisorii aia albastri. kiss
Cris, ai dreptate cu slabitul, dar sti cum e, ai vrea sa fii macar ca inainte. Innebunesc cand vad suncile si colaceii, dar deocamdata nu prea am ce face. Am mai spus si aici, am incercat sa tin SB. Nu m-am infometat. Am mancat mai mult decat inainte de sarcina, dar in a 3-a zi de SB mi-a fost asa de rau, ca nu m-am mai putut tine pe picioare. Am crezut ca a fost doar o zi mai proasta si am incercat din nou dupa o saptamana, cu acelasi efect. E clar ca pe timpul alaptatului nu prea poti sa tii vreo dieta. La prima sarcina am dat kg jos muuuuuult mai repede, dar acum parca s-a blocat ceva. Asta e m-am resemnat. Totusi o sa incerc sa fac ceva miscare, macar atat pot. Dar daca iar mi se face rau, cu siguranta ca o sa renunt.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de juliennej Mier 18 Noi 2009, 9:52 pm

salutare

deiuta pune mina si maninca.nu e bine ca fumezi si mai ales nu e bine ca nu maninci.cum a zis si alina,gindeste-te ca sintem femei si mai ales dupa 30 de ani se schimba treburile.pune mina si maninca si gindeste-te la copiii tai daca nu la tine.MANINCA si nu iti neglija sanatatea doar pt ca vrei sa fii slaba.gindeste-te daca vrei sa fii slaba si bolnava??
nah ,ca te-am certat si eu...sper sa ne asculti si sa faci ce stii si tu ca e bine pt tine.

alina-nu stiu cind merg acasa..poate,poate de craciun pt 2 sapt dar nu e sigur.as vrea eu sa mergem si sa stam mai mult dar n-am vacanta si hombre nu-si poate lua mai mult de la lucru.daca nu mergem ,vine frate-meu la mine de craciun.ai mei nu pot veni ca nu au cu cine o lasa pe bunica..si singura nu poate fi lasata.

cris-pina la urma-i bait ori fetita?orice ar fi ,sa fie sanatos si sa va faca fericti.
ana-am citit ca al tau creste,creste si iar creste! pupi

azi am avut thanksgiving lunch la scoala cu parintii si copiii si am terminat mai repde..asa ca am si eu ceva vreme mai multa..
livia si arime am incercat ieri sa votez dar n-am putut.am votat de 2 ori de pe laptoul meu si calculatorul omului...ieri n-a mai mers.
va pup si sper sa mai apara careva pe aci ca am chef de vorba si n-am cu cine:)
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de ana_bela Mier 18 Noi 2009, 10:00 pm

Juliiiiiiii !!!!!!!!!!!
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de juliennej Mier 18 Noi 2009, 10:06 pm

salutare ana:)
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de ana_bela Mier 18 Noi 2009, 10:13 pm

Juli, nu ne mai pui poze cu piticii tai? Ce fain trebuie sa fie de thanksgiving.
Ai, Iannis e mare azi l-am cantarit si are cam 8,500 kg. Deja imbracam body-uri pentru copii de 6 luni. La pampers am trecut la marimea 4. E mare ursuletul. Ma si rupe de spate. Maine sper sa apuc sa imi fac wrap-ul, ca is tare curioasa daca o sa stea in el. Il mai pun in sling, dar se plictiseste repede. Am zis ca wrap-ul il leg in spate.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de crixuta Mier 18 Noi 2009, 10:25 pm

July, doctorita la care vreau sa merg a zis sa o sun vinerea asta, si sambata sau duminca ma duc la ea. Cu putin noroc, il vad pe cel mic, stiu ce e, vad si ce nu mi-a vizualizat imbecilu ala de dr si ma linistesc si eu, nah!
Oaf!

LE: am ajuns la concluzia ca e un fel de lectie pe care o primesc, ca toata viata mea am fost nerbadatoare, si anu asta numai lectii de rabdare am luat, tot anu!!!!!!
Deci om vedea...


Ultima editare efectuata de catre crixuta in Mier 18 Noi 2009, 10:30 pm, editata de 1 ori
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de juliennej Mier 18 Noi 2009, 10:26 pm

ana o sa ma uit dupa niste poze mai noi..n-am facut poze acuma ,la lunchul asta ..

e mare de tot Iannis!ce fain tre sa fie cu piticotii astia acasa...:)hmm..mai ca vreau si eu unul mai repede...
citi ani are cel mare al tau?nu e gelos pe Iannis si atentia acordata lui?

cris-orice ar fi ,sa fie sanatos,asta e cel mai important.aici se " practica" nevrutul parintilor sa afle ce bebele decit in momentul nasterii..am o mamica noua care nu a stiut ce are decit cind a nascut..si are o fetita superba ,pe linga cea mai mare ce e in clasa la mine...aa...si mamica arata super dupa nastere .defapt nici nu se vede ca nascut.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de crixuta Mier 18 Noi 2009, 10:32 pm

Pai si eu ma gandeam, ca atata ce m-am taraganat, mai bine nu aflam deloc,,,,,,da daca s-a trezit dr ala sa mi zica la 12 sapt ca e baiat, nah.....macar acuma sa imi confirme varianta asta si sa citesc biografii de fotabalisti...
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de ana_bela Mier 18 Noi 2009, 10:33 pm

juliennej a scris:ana o sa ma uit dupa niste poze mai noi..n-am facut poze acuma ,la lunchul asta ..

e mare de tot Iannis!ce fain tre sa fie cu piticotii astia acasa...:)hmm..mai ca vreau si eu unul mai repede...
citi ani are cel mare al tau?nu e gelos pe Iannis si atentia acordata lui?
Mai sti poate se prinde ceva din greseala. wink
Edy, face 5 ani in 8 decembrie. E mare, ma inteleg foarte bine cu el. Mai face si prostioare, dar daca n-ar face as fii ingrijorata ca e bolnav. A reactionat neasteptat de bine la aparitia fratiorului. L-am pregatit noi din timp, dar nu poti sti cum reactioneaza. Incerc sa fiu atenta. Daca ii cumpar lui Iannis ceva, cu siguranta ii cumpar si lui Edy. Azi a fost privilegiat ca i-am luat ghete si actibilde cu Spiderman si lui Iannis nu i-am luat decat pampers, dar aia nu se pune. wink

Cris, acelasi dr. ti-a zis atunci ca vei avea baiat?
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de crixuta Mier 18 Noi 2009, 10:37 pm

Nu, prima oara mi-a zis un dr ca e baiat, la eco de 12 sapt.
Acuma, la 22 de sapt, am dat peste un imbecil de dr care e bun, da a zis ca nu vede sexul. Eu mai citisem pe net ca e nebun si nu zice, plus ca doctorita mea, care m a trimis la el mi-a confirmat. Ca cica nu mai zice. Da tot nu inteleg de ce.....in fine, iar ma enervez.
Si acuma la duc la o alta doctorita, care are ecograf super fain si e de fapt cea care mi-a descoperit sarcina.
SI vedem ce zice si ea ....
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de juliennej Mier 18 Noi 2009, 10:39 pm

ce fain ana ca va intelegeti asa fain.
cel mai mult conteaza pt copii sa fie tratati ca persoane si nu doar ca "ceva "acolo.daca ai discutii cu ei,inteleg si comunica cu tine...daca nu..e mai grav.

de "prins",nu se prinde nimic inca ca nu-i momentul...

fetelor,merg la magazin dupa ingrediente de facut piine .are omul chef de bucatarit...revin daca o sa mai fie cineva prin zona.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de ana_bela Mier 18 Noi 2009, 10:44 pm

Cris, abia astept!!!!!!
Juli, cateodata am impresia ca nu comunic destul cu el. De obicei sunt obosita sau ma solicita piticul. De exemplu, mi-ar placea sa ma joc mai mult cu el, dar, nah, probabil cand mai creste Iannis o sa ne jucam toti.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de crixuta Mier 18 Noi 2009, 10:44 pm

Fetelor, o sterg, pup de noapte buna si mai vb, ca eu la scarbici mai verific forumu din cand in cand....
Sa intre everybody!!!!!

July, spor la gatit.
Ana, asa ma gandesc si eu, oare voi avea energie sa ma joc suficient?
Offfff zid Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de ana_bela Mier 18 Noi 2009, 10:58 pm

crixuta a scris:Fetelor, o sterg, pup de noapte buna si mai vb, ca eu la scarbici mai verific forumu din cand in cand....
Sa intre everybody!!!!!

July, spor la gatit.
Ana, asa ma gandesc si eu, oare voi avea energie sa ma joc suficient?
Offfff zid Smile
Noapte buna hug
Vei avea destula energie, o sa vezi. La mine problema e ca sunt 2 si nu prea am idee cum sa ma impart. Smile
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de juliennej Joi 19 Noi 2009, 2:34 am

alina,mergem miine la ny dar ne si intoarcem miine deci nu stiu de ne putem vedea..probabil nu pt ca eu o sa ma treaba la consulat pina pe la 1 si tu o sa incepi serviciul...daca poti,scrie-mi aici ,o sa intru dimineata inainte de plecare.

am vrut sa meregem sapt viit miercuri dar o sa fie nebunie mare ca e thanksgivingul..asa ca asta e sansa !
noapte buna ,fetelor!

le:pt mamici sau viitoare maici (pt bebei) [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sper sa mearga..

si inca ceva super:The baby’s fundamental need – precisely because he is a human being – is to be loved. But it takes a mature person to love a baby, because love takes time, love takes patience, love takes fortitude, love even requires a certain kind of humility: to love another better than one’s self. The baby needs time to be understood: he needs time in everything he does.”

The above text was taken from a speech given by Dr. Herbert Ratner, editor of Child and Family, to the American Montessori Society in 1963. Dr. Ratner urged his listeners to understand that in the Montessori infant-parent relationship, it is the parents’ responsibility to learn how they must grow because the baby is born already knowing how to grow. It’s a built-in gift of human nature.



si inca ceva ce trebuie stiut:Sensitive Period for Movement

Even before birth, babies are testing out their limbs, their reflexes and gross motor skills. From birth to 12 months, this joyous exploration of the body’s power progresses from kicking and stretching to being able to use the little fingers as pincers to pick up all kinds of interesting objects. Control of the hands and feet, self-support of the head, hand-eye coordination and the miracle of crawling all come into play in the first year of life.

Montessori thought teaches that the parents’ main responsibility in all this activity is to make sure that babies are not being restrained either by their clothing or by furnishings like cribs or playpens. Soft, cotton clothing that enables free range of the limbs is best. The parents need to be very thorough in baby-proofing the environment so that the baby is able to move about the house in designated areas. Simple wooden toys, mobiles and safe household objects can all honor babies’ needs to reach out for what delights them. In an upcoming article, I’ll be writing more about the basics of the Montessori nursery.

Sensitive Period for Sensory Perception

An infant’s perception of sound, sight, touch, taste and smell is fresh, new and acute. Montessori parents turn a cold shoulder to the commercial manufacturers of infant toys that flash, erupt in electronic sound, and are made of lifeless plastic and other synthetics. These objects are simply overwhelming for a new baby’s sensory experience of the world. Keeping things calm and quiet, keeping manufactured stimuli to a minimum, and giving priority to a newborns’ most important connection to their human parents is key.

As babies begin to take interest in a wider range of things beyond their mother and father, less is still more. In the house, a few chosen toys, pictures, a wonderfully soft blanket will be plenty for small babies to explore. Outside, a single flowering plant is like a whole garden to a baby. The goal of Montessori parents is to follow babies’ expressions of interest in new sensory experiences and to go at their pace. As I recently read on a Montessori blog – it’s not about eating, it’s about tasting. Getting to observe and share in a baby’s gradual discovery of the physical world is one of the chief joys of the first years of parenting.

Sensitive Period for Language

Even before birth, many babies react to sounds they perceive going on in the outside world. Often, Montessori parents take care to sing, talk and read to their children before their ‘arrival’. After birth, babies find themselves in a world of sounds and often, their greatest interest is in the sounds of human speech coming from their parents. Infants intently watch the mouths of the people around them and begin moving their own lips in imitation. Soon, they begin to explore their own ability to create different kinds of sounds and develop a fascinating repertoire of syllables that they will repeat over and over, trying to perfect the control of their throat, tongue and lips.

It’s crucial that parents spend plenty of time talking to baby, one-on-one, and I have watched babies’ faces fill with gratification when someone else repeats their own soundsback to them, speaking their language. Being part of the conversation helps infants feel that they are integral to the family – valued members of the household. Parents should not be overly concerned about when their children master their first word. They will do this at the right time for them.

Sensitive Period for Order

I have found that it is this last sensitive period that comes as the biggest surprise to new parents. To explain this concept simply, newborns start to gain a feeling of security by making sense of all of the things they perceive in their surroundings, be this people or furnishings. Their own place in the scheme of things feels safe when they wake up from a nap and discover that everything is in its rightful location. As one Montessori mom’s blog describes, even adding a new picture to an infant’s wall can cause him to feel unsettled, threatened, bewildered – the world is in disorder!

In my own experience, I can remember a baby in the family who began screaming and crying when his mother put her hair in a bun on top of her head for the first time. The baby felt something was terribly wrong with his mother and only calmed down when Mom took her hair down. I’ve seen babies react similarly to fathers changing their facial hair or putting on glasses. My own daughter used to cry if my husband came in the door wearing a baseball cap. She wouldn’t let him hold her until he took it off. Obviously, some changes are necessary, but optional changes in the environment should be made with care.

If an infant becomes suddenly discontented or fussy and no explanation is immediately obvious, it’s a good idea to look around to see if something has changed in the room that could be causing distress. And, as baby begins to crawl about the house, it’s time to start teaching the idea of everything having a dedicated place in the home. One Montessori mother wondered what to do with the carpet fuzz her son kept picking up with such delight. A friend suggested she take interest in the fuzz and then demonstrate that the place for it was in the wastebasket (rather than in the mouth!). Even fuzz can have a place to go and it is very satisfying to babies to gain confidence about how the environment is ordered. It fosters feelings of both capability and certainty.

In Conclusion

Dr. Montessori believed that these special sensitive periods were at their keenest from birth to five years of age. An extraordinary amount of development takes place in the first year of life, both for the growing child and for the parent who is striving to identify and fulfill the baby’s needs. Every parent will make some mistakes along the way, but ideally, parents perfect their own skills as givers of love and opportunity with dedicated practice. Just as babies come equipped with an agenda for their own correct growth, we adults have a built-in ability to care for our young when we become careful observers. By following the child (or in this case, the baby), we will do our best work.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de alessia Joi 19 Noi 2009, 6:27 am

Imi pare rau JULIENNE ca nu ne putem vedea maine.Eu intru la 2 ,dar plec de acasa pe la 1,15,ca de obicei e tare aglomerat in NY. La ambasada s-ar putea sa te tina mai mult decat planuiesti;noi cand am avut nevoie de niste hartii pt apartament,era o coada imensa si erau 2 tipe cu greata,care se miscau ca melcii.Toata lumea era nervoasa si le strigau ca aici e exact ca-n Romania,ca nimanui nu-i pasa etc. Sper sa ai mai mult noroc decat am avut eu si poate ne vedem alta data,daca tot ai zis ca o sa mai vii prin NY.
alessia
alessia
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 248
Localizare : NEW YORK
Data de inscriere : 11/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de crixuta Joi 19 Noi 2009, 8:56 am

Neata fetelor
Julienne, de abia am intrat si am citit prima parte.....ce superb suna Smile
De-abia astept sa prin o pauza sa citesc tot......asa e...e cel mai important sa te simti iubit, dar si respectat in acelasi timp.....Hai ca dupa ce termin, revin si fac commentsurile de rigoare pupi Multumesc mult, esti foarte helpful Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de andreea_2008 Joi 19 Noi 2009, 9:03 am

neata fetelor kiss
deiutza...eu nu-ti mai zic decat ca sunt perfect de acord cu tot ce-au zis fetele mai sus si sper din suflet sa nici nu faci vreo lipsa de ceva si nici sa nu fii dupa sarbatori cu ceva destule kg in plus....
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de avr_dana Joi 19 Noi 2009, 11:03 am

neata fetele

eu azi m-am trezit bine dispusa si am o energie de numa....trebaluiesc prin casa ca o bee

....ma faceti sa ma gandesc la un al 2 bb....tare imi doresc unul mai ales ca DAvid are acusik 3,6 ani . Dar cu somajul...cu casa neterminata...parca imi piere pofta.
Eu zilele astea tot m-am gandit sa am 3 copii...intr-o cassa asa mare...sa-i vad jucandu-se sa fie o big happy family croseta

ma bucur ca am avut ce citi
kiss all
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de andreea_2008 Joi 19 Noi 2009, 11:16 am

kiss dana
pai...la casa mai e mult? dc te pui acum pe bebelit poate terminati casa numai bine pt cand vine bebe wink
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de juliennej Joi 19 Noi 2009, 11:39 am

neata fetelor

alina-asta e,poate data viitoare pt ca planuim sa mergem.
legat de cei de la consulat,nu stiu cum sint.chiar nu am vrut sa am de aface deloc cu ei pt ca stiu sistemul f bine din tara.omul a sunat si s-a intrtinut cu ei de fiecare data.poate pt ca-i american ,s-au comportat mai bine...nu stiu.oricum am fost socata cind au sunat aseara,pe la 5,30,dupa ora de program sa ne zica ca au primit hirtiile si ca pot merge. acu om vedea la fata locului cum se comporta.

cris,dana,ma bucur ca v-au placut info.
cris,daca crezi ca le ajuta cu ceva pe fetele de dincolo,pune toate informatiile astea si acolo.

o zi buna,eu ma prgatesc de plecare la ny.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5 - Pagina 28 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 5

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 28 din 30 Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29, 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB