Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Accesorii optionale la masini de cusut

+99
mihaela_angela
Ais
ale_bebe
CarmenClaudia
ivanutamihaela
-iulia-
geo
aidil
giorgianab
alice07
juliora
leia
borz ramona
marabr
wanna1687
aurelia.c
fulguta28
aurishta
alina_bibi
gabi1972
Tinkerbell
MihaelaT
danielanica
danielabordei
betandreutz
Adelle23
michelinebeaulieu
mariag
arielas
ancone
tezeea
stoy
CIRIP GABRIELA
ChrisReeana
rosita
anomyss
IOANA 80
ggeorgiana
Rall_baby
simona28
lullaby
ramona1981
anca manole
angells
kytti_20
danabarbu2007
cris69
i.xell
musetel
tatusilvia86
niculaie
lucianemil
valentinadof
M.Emilia
daiana25
laurin
lorinaoo1
scorpio89
SilviaDumitrescu
marosel
GABRELA
haute_couture
Karina33
Uca
roxana096
mamiboom
tomari
Noemi
leonutza69
Usagy
bumbu antonia
danae
ana21maria
geany
nadina_b2005@yahoo.com
pisi
geany20062006
MagdaMarin
feliciagl
oana_007
RalucaS
Ramonica
teisoara
ppisic
zylv
Clio_Ela
Camy
babuscky
puffetta
clodi
margot
diada
chemio
dandana
totolina
Admina
kla78
ileana cosanzeana
carlaco
103 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de diada Sam 08 Ian 2011, 12:38 pm

Ce bine arata suportul tau! I-am aratat si eu sotului meu dar nu cred ca imi face asa ceva... are 2 maini stangi cand vine vorba de facut ceva (dar la calculatoare e cel mai tare). Plusuri si minusuri, nu le pot avea pe toate.
Felicitari!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de margot Sam 08 Ian 2011, 1:15 pm

Diada, uite aici un model muuuult mai simplu cu care poate iti poti convinge mai usor sotul. Poza nu-i prea clara, se numeste stender si-i un disc greu cu 2 orificii - unul central in care se infileteaza o tija pe care se pune conul de ata si unul pe extremitate in care se infileteaza un fel de carlig, ca-n foto.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de ileana cosanzeana Lun 10 Ian 2011, 6:16 pm

fetelor,am comandat si eu piciorus de surfilare,la sercotex pt singerul meu,si am primit asa ceva
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ma poate lumina si pe mine cum se foloseste?ca nu am primit si instructiuni..asa arata si piciorusul vostru de surfilare?
ce tip de cusatura trebuie sa setez la masina?
ileana cosanzeana
ileana cosanzeana
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 457
Varsta : 39
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 03/12/2008

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de kla78 Lun 10 Ian 2011, 11:32 pm

uita-te la acest subiect pe prima pagina ca am pus cateva tipuri de cusaturi ce se pot face cu acest piciorus,si ar fii bine sa te uiti si in cartea masinii ca sigur scrie ce cusatura poti folosi.asa fara modelul masinii nu stiu cum te-am putea ajuta.
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de ileana cosanzeana Mar 11 Ian 2011, 8:00 am

masina mea este singer tradition 2250
ileana cosanzeana
ileana cosanzeana
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 457
Varsta : 39
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 03/12/2008

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de ileana cosanzeana Mar 11 Ian 2011, 8:09 am

oana_007 a scris:Am reusit sa nu uit sa descarc pozele de pe camera si sa mai si scanez prospectul piciorusului de surfilat.
Pozele sunt mai jos

instructiuni piciorus surfilat
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

piciorusul in actiune
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

detaliu pe cusatura
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sper sa iti foloseasca pozele pupi
oana,pe ce cusatura era setata masina aici?
ileana cosanzeana
ileana cosanzeana
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 457
Varsta : 39
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 03/12/2008

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de oana_007 Mar 11 Ian 2011, 10:22 am

Ileana, in poza am folosit cusatura care e notata cu 12 pe prospect (eu am un XL5500 si e fix cusatura cu numarul 12).
Adica cea de aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Atunci am cusut un raiat care era destul de grosut. Insa mi-am facut recent niste pantaloni de pijama care sunt din finet (considerabil mai subtire decat raiatul) si am folosit cusatura nr 5.... Am si spalat pantalonii de 2 ori si cusatura tine perfect, nu s-a desirat deloc materialul. Eu una sunt foarte incantata de piciorusul asta...

Daca te mai pot ajuta cu ceva imi spui!


Ultima editare efectuata de catre oana_007 in Mar 11 Ian 2011, 10:25 am, editata de 1 ori (Motiv : completari)
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 43
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de ileana cosanzeana Mier 12 Ian 2011, 12:17 pm

eu din pacate nu am atatea cusatrui la masina,siam una asemanatoare cu cea nr5.fetelor care aveti singr si piciorus de surfilare,voi ce cusatura selectati pt a putea folosi acest piciorus?
ileana cosanzeana
ileana cosanzeana
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 457
Varsta : 39
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 03/12/2008

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de margot Mier 12 Ian 2011, 8:08 pm

Cred ca te-ar putea ajuta mai bine fetele daca ai pune o poza cu masina ta si cusaturile pe care le are.
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de kytti_20 Mier 12 Ian 2011, 9:51 pm

pentru tatusilvia86: eu am o masina victoria dar nu stiu ce numar este, daca vrei am si instructiuni in limba romana, poti sa imi spui ce anume te intereseza?
avatar
kytti_20
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 25/09/2009

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de angells Mier 12 Ian 2011, 11:14 pm

Buna seara,
Am si eu nevoie de ajutorul vostru, va rog.
Am trecut astazi pe la reprezentanta Singer si mi-am luat piciorus pentru incretire. Numai ca nu-i dau de cap. Se coase cu doua materiale odata? cel de sub il increteste, si deasupra, material care se introduce prin piciorus, il coase drept? Doar cu un singur material nu se poate?
Am tot facut probe, si coase putin, 2 cm sa zicem, dupa care bate pasul pe loc. Practic nu mai inainteaza materialul. Sa am eu defapt probleme cu masina?
Cine ma poate ajuta, va rog?
Merci kiss
angells
angells
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 229
Varsta : 44
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de lorinaoo1 Mier 12 Ian 2011, 11:23 pm

Ileana eu am Singer Tradition 157 si piciorus ca al tau. Nu stiu ce cusaturi are masina ta, dar eu imi setez masina pe zig-zag normal, adica latime maxima a pasului si la 3 la butonul de sus. Imi iese cusatura ca la Oana.
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de angells Joi 13 Ian 2011, 11:01 am

Nimeni? zid

Am ajuns sa ma uit din 10 in 10 minute, doar doar mi-a raspuns cineva...
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 4246


Ultima editare efectuata de catre angells in Joi 13 Ian 2011, 6:50 pm, editata de 1 ori (Motiv : Adaugare)
angells
angells
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 229
Varsta : 44
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de angells Vin 14 Ian 2011, 2:15 pm

~x(

As striga dupa ajutor in toate limbile pe care le cunosc, dar cred ca nu am voie, nu? Smile)

Hai mai fetelor, nimeni nu poate sa-mi zica? Sa-mi dea o idee mica macar?

ajutor
angells
angells
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 229
Varsta : 44
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de zylv Vin 14 Ian 2011, 3:37 pm

fa o poza ca sa stim despre ce e vorba.m-am uitat pe site-urile brother si singer si am vazut ca piciorusele pentru incretit sunt diferite. cel de la brother are si poza.poate te ajuta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de Uca Vin 14 Ian 2011, 3:41 pm

Angells, ti-am raspuns aseara la pm dar vad ca inca nu l-ai deschis.
Am si eu piciorus, incerc diseara sau maine si iti spun cum va coase.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de angells Vin 14 Ian 2011, 4:40 pm

ucabesty a scris:Angells, ti-am raspuns aseara la pm dar vad ca inca nu l-ai deschis.
Am si eu piciorus, incerc diseara sau maine si iti spun cum va coase.

Merci frumos.
Ciudat, ca mie nu-mi arata ca am mesaj nou. Am intrat chiar azi si nu era. Acum insa vad ca e.
Astept sa incerci si tu :D
angells
angells
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 229
Varsta : 44
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de oana_007 Vin 14 Ian 2011, 4:52 pm

Angells, poate te ajuta cu ceva tutorialul asta.... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 43
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de angells Vin 14 Ian 2011, 5:06 pm

Pfff... merci frumos Oana.
Deci e clar. Problema mea e de la setarile mele. Din ce am inteles din filmulet, trebuie tensionata ata mai mult, undeva la 5, 6....
Hai ca mai fac teste si va spun.
Tocmai ma chinuie talentul cu o rochie cu dantela pe deasupra, si cret pe laterale, si mi-ar fi tare de folos...

_____________

Scuze, imi face fitze netul sau forumul sau.... mintea mea obosita cred. Am ajuns sa postez mesaj dupa mesaj.
Acum am vazut si postul tau Zylv. Piciorusul meu de la Singer e identic cu cel de la Brother.


Ultima editare efectuata de catre angells in Vin 14 Ian 2011, 5:11 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare comentariu)
angells
angells
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 229
Varsta : 44
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de anca manole Mar 14 Iun 2011, 7:35 pm

Buna ziua ! Sunt noua pe forum si va scriu in speranta ca ma poate ajuta cineva . Am o masina de cusut <Diamant MC 1202 fabricata la Cugir 1997> la care nu am nici un fel de accesoriu, nici macar piciorusul pt a efectua o cusatura simpla. Unde pot gasi picioruse care sa fie compatibile cu masina mea de cusut ???? MULTUMESC !
anca manole
anca manole
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 53
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 15/05/2011

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de geany Mar 14 Iun 2011, 7:41 pm

Anca ai manualul, sa vezi cum ar arata eventualele picioruse? Daca nici asa, fa o poza sistemului de prindere poate reusesc fetele sa recunoasca vre-o eventuala compatibilitate. Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de anca manole Joi 16 Iun 2011, 3:58 pm

Multumesc pt raspuns ! nu am nici manualul dar o sa pun cateva fotografii .http://imageshack.us/photo/my-images/534/dsc0184[URL=https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/3/dsc01859if.jpg/][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
1vv.jpg/[/url]
anca manole
anca manole
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 53
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 15/05/2011

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de geany Joi 16 Iun 2011, 5:36 pm

Dupa cum vad eu sistemul, cred ca daca vei cumpara un adaptor universal, vei putea cumpara talpite potrivite adaptorului si vei putea lucra fara probleme.

Ceva de genul (doar ca idee)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de anca manole Joi 16 Iun 2011, 9:24 pm

Aveti idee unde gasesc sa cumpar ?
anca manole
anca manole
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 53
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 15/05/2011

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Piciorus pentru tiv rulat

Mesaj Scris de ramona1981 Dum 19 Iun 2011, 2:29 pm

babuscky a scris:De ceva timp am si eu o masina de cusut, AEG NM1800, si mult timp nu i am dat de cap, pt ca tot rupea ata.Intr un final glorios, am descoperit problema si m am apucat de "treaba".Nu am pus mana in viata mea pe o masina de cusut, dar am reusit dupa chinuri crunte sa fac o fusta. bounce Problema mea e ca desi am masina de cusut, nu am si instructiuni la ea, in schimb am primit si niste picioruse pe care nu stiu la ce sa le folosesc.Atasez niste poze sa vedeti despre ce e vorba, poate ma poate lamuri cineva.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Buna ziua!
Ma poate ajuta cineva cu niste indicatii despre cum se foloseste piciorusul pentru tiv rulat? Am o masina de cusut Singer Smart II. Va multumesc anticipat!
ramona1981
ramona1981
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 7 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB