Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Accesorii optionale la masini de cusut

+99
mihaela_angela
Ais
ale_bebe
CarmenClaudia
ivanutamihaela
-iulia-
geo
aidil
giorgianab
alice07
juliora
leia
borz ramona
marabr
wanna1687
aurelia.c
fulguta28
aurishta
alina_bibi
gabi1972
Tinkerbell
MihaelaT
danielanica
danielabordei
betandreutz
Adelle23
michelinebeaulieu
mariag
arielas
ancone
tezeea
stoy
CIRIP GABRIELA
ChrisReeana
rosita
anomyss
IOANA 80
ggeorgiana
Rall_baby
simona28
lullaby
ramona1981
anca manole
angells
kytti_20
danabarbu2007
cris69
i.xell
musetel
tatusilvia86
niculaie
lucianemil
valentinadof
M.Emilia
daiana25
laurin
lorinaoo1
scorpio89
SilviaDumitrescu
marosel
GABRELA
haute_couture
Karina33
Uca
roxana096
mamiboom
tomari
Noemi
leonutza69
Usagy
bumbu antonia
danae
ana21maria
geany
nadina_b2005@yahoo.com
pisi
geany20062006
MagdaMarin
feliciagl
oana_007
RalucaS
Ramonica
teisoara
ppisic
zylv
Clio_Ela
Camy
babuscky
puffetta
clodi
margot
diada
chemio
dandana
totolina
Admina
kla78
ileana cosanzeana
carlaco
103 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de lucianemil Sam 30 Oct 2010, 5:15 pm

buna ziua
rog frumos daca stie cineva daca acele de cusut , in plicuri verzi great crane/ white crane/orange needles(dupa denumire presupun brand chinezesc 100%), sunt bune de ceva?
am vazut pe net ca se vand la cutii de 100 de bucati la pret bun.
eu cos mult (materiale groase) si am nevoie de ace multe si ascutite, ca de aer.
cele care se vand in kaufland sunt prea scumpe zid

va multumesc


Ultima editare efectuata de catre lucianemil in Sam 30 Oct 2010, 5:22 pm, editata de 1 ori (Motiv : am uitat sa rog frumos)
lucianemil
lucianemil
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 43
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/05/2010

https://www.facebook.com/pages/Cute-last-minute-gift-ideas/33984

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de Uca Sam 30 Oct 2010, 9:31 pm

Lucian, orange needles sau organ needles?
Eu de cele organ am folosit si sunt bune. Din cele enumerate de tine nu am folosit pana acum dar nici nu am auzit de ele.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 30 Oct 2010, 10:15 pm

Uca e bine cum zice el de Orange ca eu am unul acum in mana cei drept de la triplock si tot Orange e.Si m-am chiorat o gramada am crezut ca nu vad bine.Sunt si Orange si Organ.
Acum depinde cine pe cine copiaza.
Chinezii cloneaza tot ce prind rade .

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de lucianemil Dum 31 Oct 2010, 11:08 am

marinmagda18 a scris:Uca e bine cum zice el de Orange ca eu am unul acum in mana cei drept de la triplock si tot Orange e.Si m-am chiorat o gramada am crezut ca nu vad bine.Sunt si Orange si Organ.
Acum depinde cine pe cine copiaza.
Chinezii cloneaza tot ce prind rade .

in poza scrie orange. si eu vreau sa le folosesc pe un triploc cu uberdeck.
deci presupun ca sunt bune...

apropo, stie cineva pe aici , ce se poate face cu acele folosite?
(in afara de faptul ca sunt excelente agatatori pentru tablouri.)
de ascutit, am inteles ca nu e indicat.
nu ma incumet sa le arunc. scratch
lucianemil
lucianemil
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 43
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/05/2010

https://www.facebook.com/pages/Cute-last-minute-gift-ideas/33984

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de niculaie Mier 03 Noi 2010, 3:09 pm

@valentinadof - pune o poza a piciorusului si o comparam cu pozele de picioruse de brother si daca se potrivesc iti trimitem prin posta/curier picioruse masini de cusut . imi pare rau de dezamagirea cu domnu de la brother. era de la bucuresti sau de la sibiu? daca nu deranjez prea mult sa intreb.

orange si organ sunt doi fabricanti diferiti. acuma, cine pe cine sa copieze, toti copiaza pe ala care o inventat acu pentru masina de cusut acu vreo suta de ani nu?
si orange si organ sunt bune DAR organ sunt ptr masina casnica si orange ptr industriala adica organ au tesitura ptr casnica si orange sunt rotunde fara tesitura ptr industriala. (or fi si exceptii poate da noi de astea vindem)
avatar
niculaie
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 40
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 03 Noi 2010, 3:35 pm

Multumesc tare mut de explicatii.Sunt binevenite. Merci

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de lucianemil Mier 03 Noi 2010, 10:13 pm

niculaie a scris:
orange si organ sunt doi fabricanti diferiti. acuma, cine pe cine sa copieze, toti copiaza pe ala care o inventat acu pentru masina de cusut acu vreo suta de ani nu?
si orange si organ sunt bune DAR organ sunt ptr masina casnica si orange ptr industriala adica organ au tesitura ptr casnica si orange sunt rotunde fara tesitura ptr industriala. (or fi si exceptii poate da noi de astea vindem)

mersi de raspuns.
am o vaga impresie ca utilizatorii casnici sunt discriminati fata de cei industriali.
de exemplu, pe un site oarecare, pentru 100 ace cusut industriale se afiseaza pretul de 30 ron. dar pentru un ac casnic de la 1 ron in sus bucata. pret aproape triplu.
eu unul as cumpara 100 de ace casnice finete 130 la 30 ron, asa pentru linistea mea sufleteasca...

urmeaza sa intru in posesia unui merrylock 3040 cat de curand.
in manualul tehnic, care e postat pe site(care vinde si accesorii optionale, nu doar masina Smile , se specifica, ca nu e recomandat sa se foloseasca ace casnice la aceasta masina.
mai exact:
"Do not attempt to use a standard household sewing machine needle of any size or type in this coverstitch.
Singer needle#2022 size14/90 is furnished with the machine.
Only use Needle #2022 size 14/90 and 11/80 as supplied in the accessory case."

poti sa imi spui si mie ce inseamna indicativul asta #2022 ?
lucianemil
lucianemil
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 43
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/05/2010

https://www.facebook.com/pages/Cute-last-minute-gift-ideas/33984

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de niculaie Joi 04 Noi 2010, 10:49 am

am intrebat un coleg zice ca la merrylock noi dam ace de masina casnica Organ. Le-am comparat si acul de pe masina are sant pe ambele parti pentru ata si scobitura de langa gaura acului mai pronuntata adica este facut acul in asa fel incat sa fie mai accesibil pentru luatul atei de greifer si pentru cusatura lant.
Adica, pe scurt, e mai avansat acul de pe masina decat acul Organ deoarece originalul are sant pe ambele parti pe cand Organ pe o singura parte. DAR merge si Organ sa cosi cu el. POATE cand si cand iti sare o impunsatura la un tricot dificil sau ceva cine stie. Noi am dat pana acum Organ cu ele si inca nu ne-a zis nimeni sa mearga mai rau sau sa nu mearga deloc.
Acele de masini industriale la noi sunt tot 1 leu buc ca si casnicele si avem si mai bune si/sau mai scumpe de ex Groz-Beckert sau Schmetz dar probabil exista si mai ieftine cum a-ti vazut acele alea 100 buc/30 lei
Sunt convins ca pe comanda s-ar putea aduce si ace originale singer 2022 dar banuiala mea este ca dupa ce merrylock le-ar lua de la singer si ni le-ar trimite noua o sa depaseasca si nivelul psihologic de 1 leu pe ac. Cam asa este de obicei, accesoriile originale sunt mai scumpe decat cele neoriginale, deoarece originalele dupa cum scrie nu sunt facute de merrylock deci le iau si ei si pun adaos si le dau mai departe pe cand neoriginalele vin direct de la o fabrica de ace, fara intermediari.
avatar
niculaie
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 40
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de lucianemil Joi 04 Noi 2010, 2:55 pm

niculaie a scris:am intrebat un coleg zice ca la merrylock noi dam ace de masina casnica Organ. Le-am comparat si acul de pe masina are sant pe ambele parti pentru ata si scobitura de langa gaura acului mai pronuntata adica este facut acul in asa fel incat sa fie mai accesibil pentru luatul atei de greifer si pentru cusatura lant.
Adica, pe scurt, e mai avansat acul de pe masina decat acul Organ deoarece originalul are sant pe ambele parti pe cand Organ pe o singura parte. DAR merge si Organ sa cosi cu el. POATE cand si cand iti sare o impunsatura la un tricot dificil sau ceva cine stie. Noi am dat pana acum Organ cu ele si inca nu ne-a zis nimeni sa mearga mai rau sau sa nu mearga deloc.
Acele de masini industriale la noi sunt tot 1 leu buc ca si casnicele si avem si mai bune si/sau mai scumpe de ex Groz-Beckert sau Schmetz dar probabil exista si mai ieftine cum a-ti vazut acele alea 100 buc/30 lei
Sunt convins ca pe comanda s-ar putea aduce si ace originale singer 2022 dar banuiala mea este ca dupa ce merrylock le-ar lua de la singer si ni le-ar trimite noua o sa depaseasca si nivelul psihologic de 1 leu pe ac. Cam asa este de obicei, accesoriile originale sunt mai scumpe decat cele neoriginale, deoarece originalele dupa cum scrie nu sunt facute de merrylock deci le iau si ei si pun adaos si le dau mai departe pe cand neoriginalele vin direct de la o fabrica de ace, fara intermediari.

ce gaselnita au cei de la singer. sa picteze acele. mi-a venit merrylock-ul. ce picioruse si transportor mare are masina asta.
pe langa ea, innovis 10 pare de jucarie.
multumesc pentru raspuns.
am sa merg pe groz-beckert. sunt mult mai accesibile la pret decat de exemplu Milward.

mai am o intrebare.
la dispozitivul de atasat bentita, pentru merrylock, pe care il comercializati, se foloseste doar banda preformata? sau se poate folosi banda taiata la latimea orificiului de intrare?
lucianemil
lucianemil
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 43
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/05/2010

https://www.facebook.com/pages/Cute-last-minute-gift-ideas/33984

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de tatusilvia86 Joi 04 Noi 2010, 6:45 pm

buna fetele ,am si eu o intrebare:are cineva o masina de cusut victoria 7910?daca da,as vrea si eu cartea cu instructiuni de folosire ca eu am pierdut-o si as vrea sa incerc si cateva cusaturi mai complicate,multumesc
tatusilvia86
tatusilvia86
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de musetel Mier 17 Noi 2010, 3:33 pm

Salutare, am nevoie de putin ajutor de la cunoscatori.
Tocmai ce am primit un set de picioruse de la Brothers... Problema este ca sunt lost in translation.
Adica nu nimeresc echivalentul in romana a picioruselor (micul prospect primit este in engleza).
Unde pot gasi un vocabular roman- englez (si eventual francez) pt accesorii, in special picioruse?
Mutumiri book
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de Uca Mier 17 Noi 2010, 3:36 pm

Am eu in romaneste atat explicatiile setului cu 8 picioruse cat si pentru cel cu 15 picioruse. De care ai nevoie?

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty proba proba

Mesaj Scris de i.xell Mier 17 Noi 2010, 4:14 pm

Buna tuturor,

Sunt noua pe acest forum, drept urmare rog moderatorii sa mute intrebarea in sectiunea corespunzatoare, in cazul in care nu am postat corect.
Doresc sa achizitionez o masina de cusut, variantele ar fi Brother LS 2125 sau JANOME JR1012, si odata cu aceasta m-ar interesa sa cumpar si 2-3 picioruse (spre ex. cel pt surfilat si tiv indoit).

Va intreb pe voi, care aveti experienta in croitorie:

1.Care din cele 2 masini de mai sus este mai "dotata" Smile si pe care o recomandati.

2.Care din seturile de mai jos m-ar avantaja (dpdv utilitate/cost):

setul 1 (8 picioruse):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

setul 2 (15 piese):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

setul 3 (de 8 picioruse-este identic cu setul 1???)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

setul 4 (de 15 picioruse universale)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

setul 5 :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Intreb si eu posesoarele de LS2125 sau Janome JR1012 daca se pot coase materiale groase precum denimul (scurtarea blugilor de ex.) cu aceste masini.
Orice recomandare este binevenita in conditiile in care sunt novice in croitorie.

Va multumesc [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

PS: masina o voi folosi pt scurtarea pantalonilor, pus rejansa perdea, cusut un pantalon, bluza....conform tiparului [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] , nu pt ceva f sofisticat.

_______________________________________________________________________

l.e. Revin cu inca o intrebare la masina de cusut JANOME JR1012 merge acul dublu?
multumesc



Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Mier 17 Noi 2010, 6:12 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de ileana cosanzeana Mier 17 Noi 2010, 4:20 pm

fetelor,de unde sa imi cumpar si eu un piciorus pt surfilare pt masinuta mea singer 2250 tradition?
ileana cosanzeana
ileana cosanzeana
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 457
Varsta : 39
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 03/12/2008

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de cris69 Mier 17 Noi 2010, 4:32 pm

ahaaaaaa, pe aici nu am intrat. ma pun sa citesc .
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de musetel Mier 17 Noi 2010, 6:58 pm

ucabesty a scris:Am eu in romaneste atat explicatiile setului cu 8 picioruse cat si pentru cel cu 15 picioruse. De care ai nevoie?

multumesc frumos! de cel cu 15 picioruse
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de lorinaoo1 Mier 17 Noi 2010, 7:11 pm

ileana cosanzeana a scris:fetelor,de unde sa imi cumpar si eu un piciorus pt surfilare pt masinuta mea singer 2250 tradition?

Eu am vorbit cu o doamna de la o mercerie mai dotata, e chiar reprezentanta Brother. Dumneaei a vorbit cu furnizorii sau cu cine a stiut ea si a dat comanda de picioruse (voiam de surfilare si pt tiv invizibil; pt tiv rulat am luat direct din mercerie). Nu stiu cat ar fi costat direct de la Singer, pe mine m-au costat 90 lei ambele.
Mult succes kiss
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de Uca Mier 17 Noi 2010, 8:31 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sper sa se vada si sa se inteleaga.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de musetel Mier 17 Noi 2010, 9:29 pm

ucabesty, iti multumesc f frumos. Pornind de la pozele de la tine si de la nr de cod, am googalit si am dat peste urmatorul pdf
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de musetel Mar 23 Noi 2010, 6:19 pm

salut! din nou am nevoie de putin ajutor. Sper ca nu incarc celebrul punct 6 din regulament , dar au trecut mai mult de 24 de ore... sper ca am inteles bine boo

Imi poate arata/ explica cineva cum se ataseaza picorusul de matlasare/broderie libera? Nu inteleg exact daca l-am pus bine si nu vrea saraca masina sa coasa deloc cu el. Daca ati avea vreo poza edificatoare v-as fi recunoscatoare Merci

Si mai departe, cum se foloseste exact? Ca poate eu nu "ma prind deloc"
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de niculaie Joi 25 Noi 2010, 11:45 am

trebuie sa cobori dintii transportori (la unele masini este o parghie cu 2 pozitii si 2 poze: dinti peste placa acului si dinti sub placa acului) sau daca nu sa pui o placuta de teflon care ii acopera pentru anularea transportului // permiterea miscarii libere a materialului.
Piciorului se pune desuruband piciorusul existent de pe masina si insuruband pe acesta in loc.
spor la quilting sau ce faci!
avatar
niculaie
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 40
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de danabarbu2007 Joi 25 Noi 2010, 2:16 pm

saptamana trecuta mi-am luat si eu sertul de 15 picioruse dar n-am avut timp sa le incerc -si acum descopar ca are si pt incretire -super!!!!-bine nu stiu ce o sa incretesc cu el dar e bine sa fie acolo
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de valentinadof Joi 25 Noi 2010, 4:37 pm

buna,placa de teflon se adauga peste dintii transportorului doar cand faci broderie sau matlasare? Merci
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 26 Noi 2010, 6:51 am

Ori de cate ori ai nevoie ca materialul sa nu se deplaseze si doresti ca doar tu sa-i controlezi miscarea
Sau cand bati nasturi.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de clodi Vin 26 Noi 2010, 9:51 am

Eu cand cos nasturi nu mai pun si placa de teflon ca se inalta prea mult. Pun transportatorul pe 0 si merge bine.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Accesorii optionale la masini de cusut - Pagina 6 Empty Re: Accesorii optionale la masini de cusut

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB