Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de Bianka7 la data de Dum 07 Feb 2010, 3:51 am

Multa sanatate viitoarelor mamici si bebelusilor lor. Eu am nascut pe 30 noiembrie un mic Andrei, cu 3 saptamani mai devreme de termenul stabilit. Coincidente sau nu, in ultimul timp am tot auzit de nasteri mai devreme de termen, de aceea as sfatui viitoarele mamici sa fie pregatite din timp, sa nu se sperie pentru ca bebelusul stie cand trebuie sa vina pe lume. Al meu a avut 3,300 kg si daca statea pana la termen nu-l mai nasteam la fel de usor.

Nastere usoara tuturor.
Bianka7
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 56
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 14/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de LYNDA la data de Lun 08 Feb 2010, 8:10 am

Bianka7 felicitari!!!! hug pupi

Sa va traiasca , sanatate si fericire si tot ce-i mai bun pe lumea asta!!!!

kiss
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 33
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de andacoman la data de Lun 22 Feb 2010, 4:40 pm

ma in scriu si eu in sfarsit pe aceasta lista a burticilor.. am in jur de 5-6 saptamani nor stiu.. suntem mici inca, dar ne facem noi mari!
va pup
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 35
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de LYNDA la data de Lun 22 Feb 2010, 4:58 pm

andacoman super super hug
Ce ma bucur pentru voi... eu inca nu Sad
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 33
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de andacoman la data de Lun 22 Feb 2010, 5:00 pm

multumesc! pai si eu am acum ceva de asteptata! la prima sarcina pe care am pierdut-o a fost dupa un an si 7 luni, si la asta, la un an si 3 luni dupa ce am pierdut-o pe cealalta! ASA CA AM FOARTE MARI EMOTII!! ma rog mereu sa fie bine!
stiu ca e un cliseu.. dar o sa vina cand te astepti mai putin!
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Adeana la data de Lun 22 Feb 2010, 9:50 pm

Sa te ajute Dumnezeu sa mergi pana la capat de data asta.. si multa sanatate pentru amandoi.

Eu am 24 saptamani, nu stiu cand au trecut.. parca mai ieri aflam ca vom avea un bebe..
Multa sanatate tuturor, sarcini fara probleme.. si bebelusi sanatosi si frumosi.
Adeana
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 49
Varsta : 37
Localizare : Arad, Romania
Data de inscriere : 14/08/2009

http://www.nasturi.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Giobsy la data de Mar 23 Feb 2010, 11:37 am

Viitoarelor mamici le doresc multa sanatate, sarcina usoara si bebei sanatosi, cuminti si destepti. kiss
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2028
Varsta : 49
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de mickyta la data de Mar 23 Feb 2010, 12:26 pm

dragelor sarcina usoara si bebei sanatosi.sa va bucurati de perioada asta, sunt momente unice pe care le traiti. sa mancati sanatos, sa faceti miscare multa , cat mai mult pe afara .eu am fost foarte activa. am mers la munca pana in parg de 9 luni. am calatorit chiar si gravida fiind. la 4 luni cu daria am zburat cu avionul iar in 6 luni insarcinata, am facut istanbul. si rezultatul ... e o mare plimbareata fiica mea. cum ne vede : papa, masina, bram bram. asa ca ...luati aminte , bebei de mici prind anumite slabiciuni.cine mai vrea sfaturi le dau cu mare drag.

eu propun moderatorilor sa permita fetelor si poze cu burticile. de ce nu faceti un concurs cea mai frumoasa si haioasa burtica. eu cred ca-mi este dor de perioada aia...cine stie, poate va urmez.
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 23 Feb 2010, 12:56 pm

andacoman a scris:ma in scriu si eu in sfarsit pe aceasta lista a burticilor.. am in jur de 5-6 saptamani nor stiu.. suntem mici inca, dar ne facem noi mari!

Felicitari si sarcina usoara, sa vezi ce repede o sa treaca timpul. Ai grija de tine!

Adeana a scris:Eu am 24 saptamani, nu stiu cand au trecut.. parca mai ieri aflam ca vom avea un bebe..
Multa sanatate tuturor, sarcini fara probleme.. si bebelusi sanatosi si frumosi.

si eu 22 saptamani, parca mai ieri va anuntam ca o sa am inca un bebe love

mickyta a scris:eu propun moderatorilor sa permita fetelor si poze cu burticile. de ce nu faceti un concurs cea mai frumoasa si haioasa burtica. eu cred ca-mi este dor de perioada aia...cine stie, poate va urmez.

Noi permitem poze, cum sa nu. Dar uite ca eu, spre rusinea mea, nu am facut poze in aceasta perioada, nici la primul nu cred a am poze, vreo 2 pe final, aaaaa si ce-am mai facut la costumele si pantalonii pe care i-am lucrat in acea perioada.

Sarcina usoara tuturor! Sa ne auzim de bine la final!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de andacoman la data de Mar 23 Feb 2010, 5:10 pm

multumesc fetelor, sunteti dragute! si eu ma rog sa fie bine de data asta! mamicilor, am si eu o intrebare... cam pe cand ati inceput sa le faceti lucrusoare bebicilor vostri din burtica.. eu as incepe de pe acum.. dar al meu sot nu ma lasa de nici o culoare.. mi-a zis ca am voie in ultima luna, de parce eu atunci o sa mai am chef de dat din maini!
va pup, sarcina usoara burticilor!
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Mar 23 Feb 2010, 5:21 pm

draga andacoman,

cand o sa fii mai aproape de nastere, o sa ti se para ca trece timpul foarte greu.

eu am stat acasa de la 6 1/2 luni, ca era lunecus pe afara si nu m-a mai lasat sotul sa lucrez (cu doi...) si am lucrat ziua si lucrusorul. dar era greu ca imi trebuiau 4 botosei, 2 jachetele... si tot asa. de atunci am facut traditia caietului de lucru, unde scrii tot ce lucrezi. cine stie cand iti mai trebuie.

nici eu nu le-am luat lucruri pana nu s-au nascut dar aveam facute scutece de bumbac (pe care le-am folosit sa-i invelim vara) si lucrurile facute de mine : 2 salopete, 2 seturi cu jachete, pantalon botosi si caciulite, alte caciulite mici-mici. 2 pulovere,

spor la treaba !
Marlen
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 51
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mar 23 Feb 2010, 5:50 pm

Ce repede creste numarul viitoarelor mamici de pe forum!
Sarcina usoara si din partea mea!
Anda, iti urez si eu sa fie bine, trebuie sa fii optimista Smile Sa ai mare grija de tine, si va fi bine.

Ma primiti si pe mine in club??
Vroiam sa mai aman, sa mai astept cateva saptamani, ca sa fim siguri ca va fi bine, dar ma mananca degetele. In vara trecuta am inceput sa ne gandim ca e cazul sa mai vina un bebe. S-a lasat asteptat cateva luni, dar acum Smile
Suntem in saptamana a 8-a.
Am ajuns cu bine pana aici, fara raul de dimineata, nici macar senzatie de voma. Smile Doaar ca as dormi continuu...

Din pacate a aparut o problemutza. M-am trezit cu un pacatos de chist ovarian, ... Sad lung de 9 cm si lat de 7 Sad sunt obligata sa fac totul "cu incetinitorul" Nu am voie sa merg repede, sa fac miscari bruste, sa car, sa ridic... Bebele e bine, chistul nu e un pericol pt el decat in caz ca plesneste si fac vreo infectie sau hemoragie. La fel de bine poate plesni si sa se elimine lichidul fara sa se intample nimic rau, sau sa se retraga pana creste bebele. Dar trebuie sa stau linistita, mai bine prevenim.
Urmatoarele luni baietii mei ma ajuta la treburile casei, iar eu... am acceptat ore suplimentare la serviciu, ca aici stau mai linistita decat as sta acasa. Stiti cum e, acasa e mereu munca fizica de facut. Mari griji imi fac pana trec de 14 saptamani, apoi, in caz ca mai creste chistul sau daca apar complicatii, ma pot opera, laparoscopia se pare ca nu pune sarcina in pericol, deja e marisor bebelul. Dar sper sa nu ajungem acolo.

Sarcina usoara tuturor, abia astept sa vad ce hainute mai coaseti. Voi incepe si eu curand, am mai scapat de umblatura, am avut doua luni cu multe probleme...
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de zylv la data de Mar 23 Feb 2010, 6:16 pm

clio_ela,sa fie intr-un ceas bun.sa dea domnul sa treci cu bine prin sarcina,si chistul ala care-ti da batai de cap,sa nu te deranjeze prea mult love
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 45
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de teisoara la data de Mar 23 Feb 2010, 8:32 pm

Clio_Ela,sunt fericita pt.voi.Sa va fie intr-un ceas bun si sa gandesti numai pozitiv.Nu ti se va intampla tie si bebelului tau nimic rau.Dumnezeu va fi cu voi.Sa ai o sarcina usoara si sa ne auzim cu bine.Eu una iti tin pumnii si ma voi dandi cu drag la voi.Iti spune toate astea nu ca pe o vorba in vant ,o mamica de baietel prematur cu apgar 2 si cu stop cardio respirator ,care acum la 2 ani e o minune de copil perfect sanatos si frumos. pupi Flowers Florile sunt pt.decizia inteleapta de a avea 2 copii.
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 46
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

bebelusi - ceva sa va insenineze ziua

Mesaj Scris de marlen372001 la data de Joi 25 Feb 2010, 8:48 am

dragele mele,

mamici si viitoare mamici,

iata ce am gasit frumos !

sper sa va insenineze si vou azi ziua. sunt copii cu varsta 5- 10 zile.

va sarut si va doresc o zi buna !

marlen
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 51
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Joi 25 Feb 2010, 10:39 pm

Zylv, Teisoara, multumesc pentru urari si gandurile bune! Multa sanatate copilasilor (si nu numai ), si sa va aduca multe multe bucurii!

Fetelor, un sfat cer ... ce pot face impotriva oboselii?? Cand ajung acasa pic pe canapea, de multe ori adorm deja pe drum... Cafea beau una pe zi (dimineata), slaba si cu mult lapte, dr. - medicul internistsi ginecologul -mi-au spus ca o cafeluta face chiar bine, mai ales ca am tensiunea mica. Si pt bebe nu e rau. Multe gravidute papa ciocolata care contine mai multa cafeina decat o cescuta de cafea.

Si inca ceva. A purtat cineva ciorapi special in timpul sarcinii? Mie imi amortesc picioarele f rau, stau asezaza in jur de 10 ore pe zi. Dr. mi-a recomandat strampanei speciali. Am citit pe net, insa poate stiti voi din proprie experienta daca ajuta...

Pupici, si sarcina usoara!!!
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Joi 25 Feb 2010, 10:46 pm

Clio-Ela, felicitari Flowers si poate mai vine barza si la noi o data. Am auzit de ciorapii astia, dar eu nu am purtat. Cred ca sunt pentru persoanele care stau mult pe scaun sau imobilizate la pat pentru a nu se forma trombri (cheaguri de sange) in vene. Cred ca daca ti-a spus sa porti, iti vor face bine. Astia pe la noi, nu cred ca ar recomanda asa ceva. Mie mi se faceau picioarele butoi. Purtam ghete cu un numar mai mare si cu fermoar si pe interiorul si pe exteriorul piciorului. Cand plecam eram incheiata, cand veneam aveam fermoarele lasate pana jos.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Joi 25 Feb 2010, 11:18 pm

Danae, multumesc Smile si sa vina barza si la voi, daca va doriti!!!

la prima sarcina a fost rau tare cu umflaturile Sad... nici in papucii de casa ai tatalui meu nu intram. retineam f multa apa, intra degetul si ramanea urma ca in branza cand apasam Sad Aveam picioarele pline de vinisoare rosii, uneori se spargeau, apareau pete violacee.
si cand ma gandesc ca eram cu 10 ani mai tanara, si cu 10 kg mai subtirica ................
Dar de data asta o sa am mai multa grija de mine, acum primim mult mai multe sfaturi.

Aici foarte multi medici recomanda ciorapii aceia. Insa trebuie foarte bine facuti, nu cumparati de gata, ci facuti pe masura. Am citit ca daca nu sunt foarte stramti nu ajuta. Dar daca vin kilogramele asa cum le place lor sa vina la mine Sad(... tre sa iau in fiecare luna alti ciorapi...
O sa ascult oricum sfatul medicilor.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux la data de Joi 25 Feb 2010, 11:56 pm

Clio_Ela felicitari pt. sarcina!!! Sa fie intr-un ceas bun s si sa duci cu bine la sfarsit sarcina!!!
Si sora mea vitrega, cu care ma inteleg f bine, e insarcinata iar peste 2 luni trebuie sa nasca. Din pacate nu pot fi langa ea pt. ca locuieste impreuna cu sotul ei in Italia de 4 ani si ceva.Vorbim de cateva ori pe saptamana pe mess. Are 31 de ani si e primul ei copil, o fetita!!! flower
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6581
Varsta : 32
Localizare : Curtici

Sus In jos

Mesaj Scris de stephanie la data de Vin 26 Feb 2010, 8:47 am

Clio-Ela, felicitari. kiss
Din pacate la noi in romania nu recomanda nimeni ciorapii aceia, desi am vazut ca se gasesc prin unele farmacii. De facut pe comanda, ma indoiesc ca face cineva aici.
Pentru ca sa nu mai amorteasca asa de rau picioarele incearca sa pui ceva sub talpi cat stai pe scaun (de exemplu o cutie), eu asa fac la servici, dar nu stiu sa spun cat ajuta, si incearca sa te ridici de pe scaun sa te plimbi cate 5 minute la fiecare ora (daca poti).

Sarcina usoara!
stephanie
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 67
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 15/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de kisslandia la data de Vin 26 Feb 2010, 8:58 am

Eu am purtat ceva de genul asta, nu stiu daca nu cumva te referi la acelasi lucru, ciorapii medicinali, pe care ii gasesti in anumite farmacii sau la magazinele speciale de lenjerie de corp.
Insa dupa luna a treia mi s-a interzis sa ii port, strang prea rau si burtica are nevoie de libertate.
N-am auzit sa se faca pe comanda, cel putin la noi...ceva care sa stranga usor piciorul si sa aibe multa lejeritate in jurul burticii...Poate exista, cine stie?
dar oricum de la 6-7 luni in sus, nu cred sa nu existe mamica care sa nu aiba problemute cu umflarea picioarelor de exemplu...presiunea burticii e destul de mare.
Cat stai acasa, tine picioarele mai sus decat soldurile, pe un scaunel, pe tablia patului, pe perne cocotate...cum crezi tu ca iti e mai comod cat stai la televizor de exemplu.
Mie mi se intampla, la serviciu, sa imi scot piciorul din incaltaminte si nu-l mai puteam baga la loc apoi.... Shocked
Noroc ca am prins lunile avansate de sarcina vara si umblam numai cu papuci pe strada. [ cu un numar mai mare desigur... rade ]
kisslandia
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 72
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de totolina la data de Vin 26 Feb 2010, 9:26 am

clio_ela felicitari pt. sarcina, nu am stiut ca deja esti cu burtica. kiss
stiu ca iti doreai mult, sper sa fie ce iti doresti tu - fetita - ca sa ne intrecem pe aici la facut rochite pt printese. sa fie sanatos bebele si sper sa nu mai ai probleme. love
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 34
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Vin 26 Feb 2010, 9:34 am

kisslandia, nu cred ca ciorapii astia sunt si cu tur, cred ca spun bine tur. Sunt ca ciorapii pt portjartier.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de mickyta la data de Vin 26 Feb 2010, 9:43 am

ce-mi place mie pe aici. burticilor, sa aveti sarcina usoara si rabdare multa. cu picioarele cared ca toate gravidutele au avut probleme . eu am avut noroc ca si kisslanda, ca am prins vara si tot asa umblam cu incaltari cu un nr mai mare, parca eram o rata. dar s-a meritat efortul , acum ne bucuram de ratusca noastra de 1 an si 8 luni. imi mai doresc o bebelina.am eu o slabiciuna la fetite, insa daca o sa fie sa ramna graviduta si sa fie un baietel va fi la fel de minunat. acum om vedea cand o sa se intample.din constanta e vreo burtica? mi-ar place sa stiu. a da cred ca stiu deja , roxana care scrie la quiiling stiu ca e, mi-am amintit, o asteptam pe aici.va pup si sarcina usoara.
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de percsovics monica la data de Vin 26 Feb 2010, 9:53 am

draga clio, matusa mea a avut o problema asemanatoare si a fost operata in cele din urma; ai grija de tine si de bebe
percsovics monica
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 15
Varsta : 32
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2015 | All Rights Reserved
FB