Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoala de croitorie(2)

+62
kdana
deeaz
kerkyra
danutzadanutza
dori_pustoaik
myky7robc
feliciagl
Astoonel
Elenka
StMihaela
Oarecare
Gabi
johna
geany
lenuta vlasin
miky
AlinaAmza
loremunteanu
Alecse
Noemi
angells
andreeaX
Karina33
bobitica
mdlupu
Dionisia
ema
SilviaDumitrescu
vilcris
mihatm80
amnro
Gabyx
mada93
Kristina
Daisy
alexaaa08
noel
totolina
ralucis
Ramonica
ancuta_ancuta
nadina_b2005@yahoo.com
diada
geany20062006
Camy
mihamiha
tomari
zylv
puffetta
clodi
Usagy
chemio
Mada
reni0921
dandana
Admina
florentina69
MarianaH
DANIELA.I
Monica
veraelyazji
MihaelaT
66 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de amnro Mar 08 Dec 2009, 10:04 am

eu cred ca e foarte usor. daca nu gasesti tipare in burda sau daca nu stii sa-l faci tu cred ca ai putea sa iei tiparele de la maistra (? sper sa nu gresesc) si sa le modifici. la bluza nu faci pense ca sa pice dreapta pe corp, poate o incretesti usor in talie iar pantalonul tot asa, fara pense fara nimic. ca material cred ca merge ceva greu dar moale sa faca faldurile frumos. poate o lycra mai groasa...
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de noel Mar 08 Dec 2009, 7:32 pm

multumesc mult amnro Merci
ma gandeam ca e simplu, dar acum pentru mine totul este complicat.. parca mi-e frica sa incerc sa lucrez ceva ce inca nu am mai lucrat pina acum, mai ales cand nu am tipare.. Embarassed
acus rascolesc pe forum sa vad vreo bluza asemanatoare, cred ca prea vreau sa-mi iasa bine si de asta ma complic zid
oricum si voi veti aprecia Smile
noel
noel
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 148
Localizare : -
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Draga maistra

Mesaj Scris de ema Mier 09 Dec 2009, 10:08 pm

Cum se fronseaza fara sireturi sau cusaturi vizibile, partea superioara a unei rochii? Exista un model de rochie de ocazie, destul de complicat, in acest site, la Modele si sugestii pag 4 (e o rochie lunga,gri cu volane, dintr-o dantela)Multumesc mult pentru raspuns
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de vilcris Joi 10 Dec 2009, 1:54 pm

ema a scris:Cum se fronseaza fara sireturi sau cusaturi vizibile, partea superioara a unei rochii? Exista un model de rochie de ocazie, destul de complicat, in acest site, la Modele si sugestii pag 4 (e o rochie lunga,gri cu volane, dintr-o dantela)Multumesc mult pentru raspuns

Da-mi voie ema sa-ti raspund eu. Daca am nimerit bine rochia, nu cred ca partea de sus e fronsata. De sub bust e croita pe bie. Cusatura intre bust si partea de jos este ascunsa de funda decorativa. Marginea libera a bieului se calca intinzand marginea ca sa para fronsata. Pe dedesubtul acestei parti, tot prinsa de bust este o parte asemanatoare, croita din captuseala. Volanele din partea de jos sunt intr-adevar fronsate (metoda obisnuita). Primul volan fronsat este prins de captuseala, lasand liber corsajul rochiei.

Sper sa fi explicat suficient de clar. Daca nu......mai chemam ajutoare.
kiss

Revin, ca "mai m-am uitat odata". Cred ca toate volanele sunt pe bie prinse pe captuseala dedesubt.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Draga Vilcris

Mesaj Scris de ema Joi 10 Dec 2009, 4:13 pm

Multumesc pt explicatii Imi cer scuze dar cred ca am fost neatenta si am incurcat putin lucrurile E vorba de acei plii de pe partea de bust fata (corsajul are niste plii si parca vine si putin parte peste parte) In rest explicatiile tale sunt ok (coincid cu ce imi imaginasem si eu)
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de vilcris Joi 10 Dec 2009, 9:55 pm

ema a scris:Multumesc pt explicatii Imi cer scuze dar cred ca am fost neatenta si am incurcat putin lucrurile E vorba de acei plii de pe partea de bust fata (corsajul are niste plii si parca vine si putin parte peste parte) In rest explicatiile tale sunt ok (coincid cu ce imi imaginasem si eu)

Daaaa. M-am uitat. Alea sunt drapaje. Da, si vine parte peste parte. Pentru un asemenea corsaj trebuie prevazut un suport. Adica intai se face corsaj simplu din panza mai tare. Eu imi captusesc de obicei rochiile cu bumbac si matase vegetala. La asemenea corsaj merge bumbac alb iar daca materialul este transparent peste el se pune captuseala. Eventual se prevad intarituri cu balene de plastic. Dupa asta se fac drapajele. Aici ar fi bun un manechin. Ca la astea e ca la sculptura, se fac mai mult cu mana si se insaila. Se "modeleaza". Trebuie foarte multa rabdare. E posibil ca la sfarsit, mai ales daca e parte peste parte, sa stea fara alte cusaturi. Daca nu, se coase invizibil pe spate cu mici puncte ici, colo. Cam asta e filozofia. Din pacate toate rochiile frumoase necesita si multe cusaturi de mana broda Mult spor!

Poti sa nu folosesti tipar. Iei pur si simplu o bucata de material potrivita si o modelezi. Dar sincer, daca esti incepatoare nu te sfatuiesc sa abordezi modelul inca. Sau daca tii neaparat, foloseste un material obisnuit.
kiss
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Dionisia Vin 11 Dec 2009, 12:00 pm

Vilcris cum captusesti tu rochiile cu bumbac si matase vegetala ?, adica, unde pui matasea ?
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de vilcris Vin 11 Dec 2009, 12:10 pm

Dionisia a scris:Vilcris cum captusesti tu rochiile cu bumbac si matase vegetala ?, adica, unde pui matasea ?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se vede mai sus o rochie de-a mea pe dos. Corsajul este captusit cu bumbac alb si are si balene de plastic (dar nu prea se vad). Fusta este captusita cu matase vegetala (aia lila). Aia e o cupa de sutien ca nu prea m-a inzestrat D-zeu pe-acolo si...... facem si noi ce putem acum. rade
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Multumesc Vilcris

Mesaj Scris de ema Vin 11 Dec 2009, 1:23 pm

Multumesc pentru explicatii Chiar m-ai ajutat
Nu sunt incepatoare in ale croitoriei (lucrez numai pt mine - e o pasiune)dar chestii din astea nu am facut niciodata Mi-a ramas niste organza de la o perdea si voi incerca sa drapez un sutien cu corset (stringe bine corpul) sa vad ce iese - asta asa ca de-un incercat pentru prima oara Daca iese bine fac o poza si o trimit Cusutul de mina nu ma sperie mai ales ca nu am o masina de cusut performanta si multe cusaturi am invatat sa le fac fin de mina Si zau ca ies bine ca doar fac pentru mine si mai sunt si exigenta
Multumesc inca o data
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de vilcris Vin 11 Dec 2009, 2:10 pm

ema a scris:Multumesc pentru explicatii Chiar m-ai ajutat
Nu sunt incepatoare in ale croitoriei (lucrez numai pt mine - e o pasiune)dar chestii din astea nu am facut niciodata Mi-a ramas niste organza de la o perdea si voi incerca sa drapez un sutien cu corset (stringe bine corpul) sa vad ce iese - asta asa ca de-un incercat pentru prima oara Daca iese bine fac o poza si o trimit Cusutul de mina nu ma sperie mai ales ca nu am o masina de cusut performanta si multe cusaturi am invatat sa le fac fin de mina Si zau ca ies bine ca doar fac pentru mine si mai sunt si exigenta
Multumesc inca o data

kiss
Imi pare bine ca ti-a fost de folos. Dar eu te sfatuiesc sa incerci de la inceput pe rochie ca daca nu esti incepatoare n-are cum sa nu-ti iasa.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Mier 16 Dec 2009, 6:26 pm

Camy cum faci maletutele(helancute)ca sa iasa fixe pe corp?te masori, croiesti exact ce marime ai si nu mai lasi rezervele de lejeritate? : Question
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de ancuta_ancuta Joi 17 Dec 2009, 3:27 pm

buna fetelor!

tot pentru camy am o gramada de intrebari dar daca e cineva care sa ma poata ajuta .... va rog nu ezitati sa-mi raspundeti la ce intrebari am eu mai jos! tot mi se incurca si ata...

m-am apucat cu drag si spor sa fac niste draperii pentru balcon! acum ... am masurat , am cumparat material si rejansa, ata (dupa cum am vazut aici, cum a zis camy )... am inceput sa fac tivul! am insailat... materialul e un doc subtire! va rog sa-mi spuneti cum cos la masina tivul? ce fel de cusatura? sa o pun pe cea in zig-zag sau sa dau cu una normala... (precizez ca nu am mai facut asa ceva pana acum si nu am pe cine intreba, voi sunteti sursa mea de inspiratie!).. si.. sa indoi materialul numai o data pentru a-i face tivul au de doua ori? pe spate se vor vedea niste ate in cazul in care e numai o data... la perdele cum o sa fac, acolo e si mai greu, ele fiind semiorganza, dupa cum a zis vanzatoarea!
rejansa am luat pentru perdele si pentru draperii, din aia ingusta! oare am facut bine sau trebuia sa fie mai lata cu 4 fire? toate materialele sunt subtirele ...
am o masina brother LS2125 - imi puteti spune - perdelele asa subtirele, cu ce ac ar trebui sa le cos? oare merge cu asta cu care cos in mod curent? (e cel cu care a venit masina cand am cumparat-o de la brother) am vazut ca mai am inca trei ace dar cred ca-s pt materiale mai groase 90/14!
multumesc mult pentru sprijin! astept raspunsurile cu mare nerabdare in timp ce insailez in continuare!
ancuta_ancuta
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 45
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de mdlupu Joi 17 Dec 2009, 3:53 pm

draga mea, eu am cusut in week-end perdelele mele (tot semi-organza) la aceeasi masina de cusut, am folosit acul cu care am cumparat masina, am cusut cu pasul 8 sau 9 (nu mai stiu sigur) si au iesit super, o sa pun poze in curand dupa cele pun la geam
eu am folosit un extrafor mai lat cu 4 fire pt ca increteste mai mult Smile))
mdlupu
mdlupu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 125
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de ancuta_ancuta Joi 17 Dec 2009, 4:05 pm

mdlupu multumesc mult de tot pentru raspuns! astept pozele cu maare interes! spune-mi, te rog, cum fac tivul? ma omoara tivul asta! incerc acum sa surfilez cu pasul 3 ... m-au luat apele! Sad

multam inca o data!
ancuta_ancuta
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 45
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de mdlupu Joi 17 Dec 2009, 4:16 pm

in partea de jos eu nu am facut tiv, perdele aveau terminatie cu fir de plumb
pe laterale am indoit de 2 ori materialul si am tras cu cusatura dreapta, nu am surfilat cu zig-zag deloc
mdlupu
mdlupu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 125
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de geany20062006 Vin 18 Dec 2009, 12:17 pm

Draga mea, eu am masina ca a ta, daca perdeaua are plumb jos tai din partea cealalta adica de sus si tot acolo pui si rejansa. In legatura cu rejansa eu folosesc rejansa ingusta la materiale subtiri iar cea lata la draperii mai groase. Daca perdeaua nu are plumb jos te sfatuiesc sa faci un tiv normal adica sa indoi o data si inca o data dar la pasul 10 ca e putin mai mare si nu o sa bata pe loc. Iar in legatura cu acul pe care il folosesti eu iti recomand un ac subtire de 65 sau 75 merge ca uns. Spor la treaba , iar daca ai dubii la ce ti-am scris poti sa incerci pe un rest de perdea ca sa vezi rezultatul. hug
geany20062006
geany20062006
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 207
Varsta : 47
Localizare : marasesti
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de ancuta_ancuta Vin 18 Dec 2009, 4:43 pm

multumesc mult pt sfat geany20062006 ! hug
ancuta_ancuta
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 45
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de bobitica Dum 20 Dec 2009, 3:52 pm

Buna,am si eu o intrebare:CUM SE FAC BUZUNARELE CU REFILETI?O ideee am eu dar mi s-a spus ca nu se taie materialul decat dupa unele cusaturi.Si aici ma impotmolesc eu,care e ordinea de coasere si taiere?
Maistra,asta era de fapt intrebarea la care nu am gasit raspuns.Tare mi-ar prinde bine o mana de ajutor.
MULTUMESC MULT!!!!
bobitica
bobitica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 206
Varsta : 47
Localizare : Galati
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Karina33 Dum 20 Dec 2009, 4:01 pm

Hai sa incerc eu sa-ti raspund. Nu am poze asa ca incerc sa explic prin cuvinte.
Tai fasiile de material pt refileti, le intaresti, le calci indoite pe lungime, atasezi punga buzunarului sau dublura daca sunt false. Apoi pe fata produsului tragi cu creta, sapun sau insailezi pozitia buzunarului, iti masori pe un refilet cat vrei sa fie buzunarul de larg si eu il fixez cu doua bolduri lungi pe pozitie. Cos din bold in bold intarind apoi asez cel de-al doilea refilet. Am uitat sa spun ca se pune cu indoitura in afara, nu pe linia desenata. Il cosi si pe-al doilea din bold in bold, asa nu mai trebuie sa masor, si apoi decupez fata pe linia desenata, unde se unesc refiletii pana la 1cm de bolduri. Acolo crestez in forma de V pana la capatul cusaturilor. Apoi intorc, calc si inchid punga buzunarului.
Succes! In speranta ca te-am putut ajuta!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Gabyx Dum 20 Dec 2009, 8:32 pm

fetelro am nevoie de sfaturile voastre , dupa o incercare nereusita a mamei de a-mi face dracula cape, vrea acum sa imi faca un paltonas, nu stie insa cum sa croiasca acest guler zid , am intors poza pe toate partile, are cineva un tipar scanat sau un link , help
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Gabyx
Gabyx
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 24/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de bobitica Dum 20 Dec 2009, 10:42 pm

Karina33 a scris:Hai sa incerc eu sa-ti raspund. Nu am poze asa ca incerc sa explic prin cuvinte.
Tai fasiile de material pt refileti, le intaresti, le calci indoite pe lungime, atasezi punga buzunarului sau dublura daca sunt false. Apoi pe fata produsului tragi cu creta, sapun sau insailezi pozitia buzunarului, iti masori pe un refilet cat vrei sa fie buzunarul de larg si eu il fixez cu doua bolduri lungi pe pozitie. Cos din bold in bold intarind apoi asez cel de-al doilea refilet. Am uitat sa spun ca se pune cu indoitura in afara, nu pe linia desenata. Il cosi si pe-al doilea din bold in bold, asa nu mai trebuie sa masor, si apoi decupez fata pe linia desenata, unde se unesc refiletii pana la 1cm de bolduri. Acolo crestez in forma de V pana la capatul cusaturilor. Apoi intorc, calc si inchid punga buzunarului.
Succes! In speranta ca te-am putut ajuta!

Karina,multumesc mult pentru raspuns.Ma ajuta ce ai scris.....insa tot am nelamuriri:daca nu tai de la inceput largimea buzunarului cum pun refiletii,cand ii cos cum se aseaza unul langa altul???Asta e MAREA mea problema NU STIU SA ASEZ REFILETII ca sa iasa egali si drepti.Stiu ca par cam nestiutoare,dar .......
MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS.Am sa incerc sa fac pas cu pas ce mi-ai scris si cine stie poate imi si iese.
Daca imi iese promit sa pun poze pentru cele care au dilmea mea.
bobitica
bobitica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 206
Varsta : 47
Localizare : Galati
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Karina33 Dum 20 Dec 2009, 11:42 pm

Bobitica iti desenez sau fac maine unii si-i pozez.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Karina33 Lun 21 Dec 2009, 10:13 am

Am revenit cu amanuntele. Mai mult a durat sa scot pozele ca, bineinteles, camera s-a descarcat.
Insist in a-ti recomanda sa exersezi pe altceva pana inveti sa-i executi cum trebuie.
1. Intaresti niste fasii de material de aproximativ 20/3 cm si bineinteles tot intarit e si materialul pe care executi buzunarul.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


2. calci indoit fiecare refilet si eventual tragi o cusatura de reglaj la latimea la care vrei sa iasa la gata
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


3. Masori pe fata materialului pozitia si lungimea viitorului buzunar
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


4.Prinzi pe material cu bolduri pe semnele desenate refiletii
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


5. Cosi din bold in bold intarind la capat fiecare refilet
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


6.Pe dosul materialului tai intre cusaturi si crestezi capetele, verifici sa fie egale cusaturile, aliniate corect.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

7. Intorci si calci.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Daca ai si clape sau dubluri, sau punga buzunarului ele trebuie sa fie asezate corect. Clapele sub refilet, dublurile peste.




Scuze daca-s pozele prea mari, nu am avut timp si le redimensionez!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de ancuta_ancuta Lun 21 Dec 2009, 12:38 pm

buna din nou fetelor! poate reuşiţi să mă ajutaţi!!!sunt disperată! nu-mi iese cusătura asta şi gata! nu mai ştiu ce să fac! lucrez la un brother LS2125, cusatura 10 tensiunea la fir o am la 5 reglata! (am incercat si la alte valori dar fara un rezultat pozitiv). pun doua poze să vedeţi cusatura! mă chinui cu acest cusut şi descusut de vineri!!!! zid va multumesc in avans!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ancuta_ancuta
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 45
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de clodi Lun 21 Dec 2009, 12:53 pm

mosorul e pus corect? adica ata se desfasoara in directia care trebuie?
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 5 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB