Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

+22
corina corina
ciucamona
BITZA7575
Karina33
RalucaS
AlinaJ.Bijoux
amnro
veniciuc nicoleta
cata13lina
Alina.C
Usagy
ciresicca
MihaelaT
Cazimi
Nati
Clio_Ela
andreeaX
Admina
chemio
geany
Tinkerbell
DANIELA.I
26 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de DANIELA.I Joi 08 Oct 2009, 11:40 am

Am indraznit sa deschid eu acest topic,dupa ce am citit ce a scris ADMINA.Buna idee.
Acum sa va spun ce am observat ,eu pe mine:
-la pantaloni,nu ma dezavantajeaza atat de mult materialul,mai mult modelul pe care il aleg.La ce-i de stofa folosesc modelul clasic si cu dunga,pt ca eu dupa nasterea celor 2 fete am facut perinite pe solduri,iar dunga si forma dreapta a pantalonului estompeaza din aceste perinite(toate liniile pe lungime subtiaza si inalta,iar cele pe latime ,latesc si micsoreaza).La blugi ma avantajeaza pantalonul pe picior cu putin evazeu la terminatie.Pt.ca am si putina burta atunci talia pantalonilor o fac "cazuta"(joasa),metoda cu talia o folosesc si la fuste.
Bluzele de obicei evit sa fie mulate,pieptul meu nu depaseste 96,deci incerc sa nu se observe, imbrac bluze care la partea de la bust au niste modificari(taieturi,falduri.incretituri,cordoane care leaga,etc.)
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Tinkerbell Joi 08 Oct 2009, 12:05 pm

eu am talia subtire, dar soldurile late. Am observat ca ma avantajeaza panatalonii cu talie mai inaltuta, pt ca cei cu talia joasa pun accentul pe zona soldurilor, si latesc zona aceea.Materialul conteaza ENORM, pt mine!Dupa cum spuneam: o stofa putin grosuta, cu 2-3% elastan - nici mai mult, nici mai putin!!! Smile Croiala: putin evazati, cu dunga cusuta, in fata si spate, talia inaltuta.


Fustele ...cel mai bine imi sta cu fuste creion, de lungime medie (peste genunchi) - pt ca am si genunchi uratei! Sad
Cea mai mare problema a mea, cu fustele, este aceea ca au tendinta de a se ridica, in timpul mersului. Bine, asta si pt ca mi le fac (sau le cumpar) putin stramte, ca sa ma arate slaba! Offf...complicatie mare!!! bounce bounce bounce Asa ca le pun in talie (iarasi inaltuta) o banda (cordon) intarit.

Bluzite...aici nu prea am restrictii: imi sta bine cam cu orice! (macar asta! Rolling Eyes )
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de geany Vin 09 Oct 2009, 2:37 pm

Chiar ma bucur pentru aceasta idee de a deschide acest topic. Merci
Eu in momentul de fata ma aflu intr-o dilema Sad nu ma mai incanta deloc garderoba personala si acest lucru datorita faptului ca am ajuns sa nu mai cred ce vad in oglinda, sa ma mint singura in fata oglinzii mai bine spus. As vrea ca la aceasta tema sa discutam exact depsre tema propusa... si de acea rog persoanele in masura si care detin informatii corecte referitor la corectitutine in a estompa defectele in materie de imbracaminte si in a ne ajuta pe cele in dificultate (ma incadrez in lista zid) sa ne gasim sau regasim un style corespunzator dupa inaltime si dimensiuni apoi dupa gusturi.
Multumesc anticipat pupi
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de chemio Vin 09 Oct 2009, 4:56 pm

"Cea mai mare problema a mea, cu fustele, este aceea ca au tendinta de a se ridica, in timpul mersului. Bine, asta si pt ca mi le fac (sau le cumpar) putin stramte, ca sa ma arate slaba!"

Draga mea, eu am impresia ca fustele stramte nu avantajeaza deloc o femeie mai plinuta. Nu-mi plac fustele stramte, votez pentru cele pe corp dar care sa nu tipe, sper ca intelegeti ce vreau sa zic! Nici largi, nici stramte.
chemio
chemio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 182
Varsta : 48
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de chemio Vin 09 Oct 2009, 5:17 pm

Care defecte?.... Glumesc!

Dar... ceea ce in mintea noastra pentru noi inseamna defect, pentru altii poate fi o calitate.
E adevarat ca e f f important sa imbracam haine care ne avantajeaza. Cele stramte de cele mai multe ori dezavantajeaza.
Camy, mi se pare ca-ti vin foarte bine fustele (nu foarte stramte cum am vazut in anumite poze) conice, usor sub genunchi. Te avantajeaza foarte mult!
Pe mine, ma avantajoaza ori fusta sub genunchi, ori fusta putin mai sus de genunchi, chiar scurta. Lungimea fix pana la genunchi nu-mi vine bine. La lungimea fustei se cere si o anumita lungime de toc.
La rochii, in partea de sus conteaza forma umerilor. La umerii drepti se preteaza bine stilul barcuta. Mie imi place tare mult.
Nu-mi vine bine fusta scurtuta asociata cu cizme. Am o inaltme de 1,63 si consider ca ma dezavantajeaza.
Cureaua ridica talia si da impresia de picioare lungi.
Pantalonii daca sunt putin elastici... nu-i imbrac. Nu-mi vin deloc!
Am 1,63 inaltime si 53 Kg si as putea sa pun foarte multe haine pe mine insa, sunt haine care ma dezavantajeaza incredibil de mult!
Am vazut fete care au celulita si imbraca pantaloni din stofa elastica. Se vad toate craterele! In cazul acesta ar trebui sa poarte pantaloni din stofa fara elasticitate.
chemio
chemio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 182
Varsta : 48
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Tinkerbell Vin 09 Oct 2009, 5:29 pm

chemio a scris:"Cea mai mare problema a mea, cu fustele, este aceea ca au tendinta de a se ridica, in timpul mersului. Bine, asta si pt ca mi le fac (sau le cumpar) putin stramte, ca sa ma arate slaba!"

Draga mea, eu am impresia ca fustele stramte nu avantajeaza deloc o femeie mai plinuta. Nu-mi plac fustele stramte, votez pentru cele pe corp dar care sa nu tipe, sper ca intelegeti ce vreau sa zic! Nici largi, nici stramte.


sunt de acord, chemio. Dar eu nu sunt chiar grasa. Adica...fustele mele nu "pleznesc" pe mine. Doar ca sunt putin fixe. Cum ai spus tu: nici largi, nici stramte.

Bine ca macar sunt inaltuta (1.71) wink Asa....nu mai par chiar asa multe cele...ma rog, kilogramele mele! wink
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de chemio Vin 09 Oct 2009, 5:54 pm

geany a scris:Chiar ma bucur pentru aceasta idee de a deschide acest topic. Merci
Eu in momentul de fata ma aflu intr-o dilema Sad nu ma mai incanta deloc garderoba personala si acest lucru datorita faptului ca am ajuns sa nu mai cred ce vad in oglinda, sa ma mint singura in fata oglinzii mai bine spus. As vrea ca la aceasta tema sa discutam exact depsre tema propusa... si de acea rog persoanele in masura si care detin informatii corecte referitor la corectitutine in a estompa defectele in materie de imbracaminte si in a ne ajuta pe cele in dificultate (ma incadrez in lista zid) sa ne gasim sau regasim un style corespunzator dupa inaltime si dimensiuni apoi dupa gusturi.
Multumesc anticipat pupi

Sfatul meu este ca, indiferent de greutate, nu trebuie sa renunti. Cu cat esti mai stresata de grasime, cu atat iti vine sa porti haine cat mai acoperitoare care dezavantajeaza foarte mult. Aveam o colega care era super plina dar care se imbraca excelent si... in plus, atitudinea, conteaza foarte mult. Daca te simti bine in pielea ta... poti sa arati atragatoare si sexi la 80 sau 90 de Kg.
Tipa purta decolteuri dar de bun simt, fuste stramte, cizmulite mulate, accesorii super tari, isi aranja parul mereu, se parfuma, manichiura impecabila. Toate astea ii dadeau incredere in ea si... credeti-ma ca radia!
O persoana tanara si apropiata mie care are ceva Kg bune in plus cauta mereu sa puna pe ea fuste lungi, sacouri batranesti care numai rau ii fac. Sunt convinsa ca daca ar arunca pe ea niste haine mai indraznete potrivite pentru varsta ei... ar arata de o mie de ori mai bine.
Zambetul este cel mai important, sanatasos, atrage multi prieteni, incredere si multa bucurie!
Romanii sunt mult prea stresati de aspectul exterior!!! incepand de la haine pana la obiecte (case, masini, etc.).
Si... televizoarele astea ne dau impresia ca Columbeanca sau nevasta lui PEPE (ca nu stiu cum o cheama, nu prea ma uit la tv) sau celelalte "vedete"sunt perfecte!
Sunt femei care ar arata de o mie de ori mai bine ca ele daca s-ar aranja!
Ca sa aflati ce haine va avantajeaza... metoda mea pe care o utilizez, probez prin magazine o gramada de haine. Chiar si haine pe care am impresia ca nu le-as purta niciodata. Uneori am surpriza sa constat ca imi vin foarte bine!
chemio
chemio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 182
Varsta : 48
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de chemio Vin 09 Oct 2009, 5:56 pm

sunt de acord, chemio. Dar eu nu sunt chiar grasa. Adica...fustele mele nu "pleznesc" pe mine. Doar ca sunt putin fixe. Cum ai spus tu: nici largi, nici stramte.
Bine ca macar sunt inaltuta (1.71) wink Asa....nu mai par chiar asa multe cele...ma rog, kilogramele mele! wink[/quote]

Daca nu te superi... ce greutate ai?
chemio
chemio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 182
Varsta : 48
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de geany Vin 09 Oct 2009, 8:28 pm

chemio am vazut ca mi-ai atasat mesajul; eu nu am probleme cu kilogramele in plus, problema mea urmatoarea: vreau un sfat profesionist care sa-mi recomande un fel la fel de profesionist de a-mi gasi sau regasi stiulul. Pana in mometul de fata am achizitionat haine uitandu-ma in oglinda si am cumparat daca mi-a placut sau daca prietena, mama sau o alta persoana mi-a aprobat ca-mi sta bine. Ok, asta a fost pana acum, iar in momentul de fata sunt la faza la care merg la dulap sa ma pregatesc de o iesire si nu ma multumeste ceea ce as putea imbraca; nu pentru ca nu mi-ar sta bine, ci pentru ca nu o mai gasesc potrivita, am senzatia ca am achizitionat mai multe stiluri decat ma caracterizeaza.
Acum vreau doar sa aflu ce e corect si ce nu,,,apoi sa ma regasesc si adaptez unui stil.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de DANIELA.I Vin 09 Oct 2009, 9:06 pm

Fetelor imi place acest subiect,asa imi mai aduc si eu aminte de cursurile de design vestimentar.In primul rand ar trebui sa stim sa facem diferenta intre stil si moda.Stilul este o categorie mult mai stabila decat moda,si exemplul cel mai bun ar fi sa ne aducem aminte ca sec.XX nu s-a incheiat de mult,insa moda s-a schimbat permanent,dar principalele stiluri au ramas.Se cunosc 6 stiluri vestimentare si acestea ar fi:

1.Stilul clasic-care nu admite nimic tipator,provocator,extravagant.tesaturile folosite sunt de buna calitate,simple,fara modele florale stralucitoare.hainele in stil clasic scot in evidenta in primul rand retinere,respect si nu in ultimul rand bun gust dezvoltat.

2.Stilul sport-care inseamna simplitate,confort,calitate si mai ales functionalitate.croiala se caracterizeaza prin buzunare aplicate,clape,epoleti,capse,etc.in comparatie cu stilul clasic,gama cromatica a acestui stil nu este impusa,poate fi imprevizibila,dar intotdeauna predomina o culoare stralucitoare .

3.Stilul de birou-se caracterizeaza prin siguranta,sobrietate,convingere,caracterul practic si mai ales confortul.

4.Stilul romantic-care poate fi creat prin imbinari de volume mari si mici(ex:corset si fusta ampla).acest stil permite o descoperire mai indrazneata a corpului,vestimentatia poate fi decorata cu taieturi,despicaturi,volane,voaluri si dantele.

5.Stilul etno-pt acest stil sunt potrivite tesaturile pure in culori naturale,desenul cel mai raspandit este cel geometric.pt finisarea produselor in acest stil se pot utiliza broderia,dantela,aplicatiile.

6.Stilul eclectic-este de fapt un amestec de stiluri,insa acest stil permite aparitia stilurilor personalizate,originale.

Cred ca pe acest subiect se poate vorbi foarte mult,dar sunt persoane care nu cunosc stilurile vestimentare ,insa si importanta cromatica a vestimentatiei conteaza foarte mult,ca de altfel alegerea materialelor potrivite.
Deci putem discuta mult pe acest topic.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de geany Vin 09 Oct 2009, 9:23 pm

Maistra multumesc,,, aici am vrut sa ajung scriind la acest topic. Eu cred ca pe aceste teme concrete ar fi perfect de discutat si nu despre faptul ce vad in oglinda si dupa o parere neprofesionista sa avem impresia ca facem corectari. Deci ca ai deschis aceata tema teoretica, as vrea in continuare tot profesionist (concret) sa se continuie. Multumesc inca o data ca ai pus punctul la i.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de DANIELA.I Vin 09 Oct 2009, 9:51 pm

Geany ,eu nu vreau sa dau lectii nimanui,insa si eu la randul meu am invatat de la altii,iar marii creatori de moda respecta niste reguli.Daca urmarim atent toate prezentarile de moda (creatori vestiti)nimic nu este creat la intamplare.
Indicat ar fi ca in urma acestui topic,fiecare dintre noi sa-si descopere propriul stil,insa aici e o intreaga stiinta,pe care o putem descoperi impreuna.Cand ne alegem stilul vestimentar este important sa tinem cont de situatia concreta si particularitatile caracterului nostru(infatisare,maniere),mai bine spus personalitatea noastra.
De obicei felul in care se imbraca unele femei ,distrug eul din ele.vor sa fie altcineva sau vor sa copieze pe altcineva.Marii creatori de moda spun ca intre moda si arhitectura e o mare legatura.
V-o dau exemplu pe Jacqueline Kennedy,si-a creat un stil propriu-foarte elegant,dar in acelasi timp simplu si vesel.La ea predomina simplitatea formelor,dar garderoba ei continea paltoane minuscule,rochii de seara cu bustiere,insa chiar si cea mai simpla piesa vestimentara ,arata pe ea extraordinar.
O sa caut prin arhivele mele si va promit un test care va poate ajuta sa va descoperiti stilul vestimentar propriu.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Admina Vin 09 Oct 2009, 10:12 pm

Da, si eu sunt tare curioasa. De multe ori nu ma recunosc in hainele pe care le port si nu sunt multumita. De alte dati fac rabat de la calitate, de dragul pretului mai mic, si se vede. zid Dar important este sa vrem sa ne schimbam, sa vrem sa ne reinventam. Este acceptabil la 15-18 ani sa nu ai un stil, sa te imbraci cum apuci, dar cand cand ajungi la 25 de ani, oamenii nu te mai iarta. Spre 30 deja trebuie sa ai un stil bine definit si sa respecti regulile de baza. SUnt dati cand merg la servici in jeans si un tricou, ma rog nu foarte sport, dar totusi comod. Sunt zilele cand ma simt ca o liceana pe care nu o ia nimeni in serios. Nu stiu de ce, cand ma imbrac neserios, sunt considerata neserioasa. rade Deci un pantof cu ceva toc, un pantalon de stofa sau oricum o tinuta office sau "serioasa", spune multe si ajuta mult. La fel si machiajul te poate ajuta, in relatiile cu oamenii, daca este corect, mascheaza defectele ( of, ce ma mai chinui uneori ca parca tot la pubertate sunt zid ) si este decent.
Dar detaliile unei tinute corecte, vreau sa le invat. Deci Buburuza, Maistra si cine mai are pregatire in domeniu, Merci ajutati niste oameni la ananghie.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de andreeaX Vin 09 Oct 2009, 10:50 pm

Geany..foarte interesanta propunerea ta insa ar trebui sa tii cont ca aici majoritatea este amatoare in ale croitoriri si vestimentatiei.Profesionisti sunt stilistii...
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Clio_Ela Vin 09 Oct 2009, 11:22 pm

La mine s-a schimbat stilul "fortat de imprejurari".
In Romania nu purtam decat costumase, taioare si fusta sau pantaloni, elegante, chiar si cand ieseam la cumparaturi. La serviciu, colegeele erau la fel. Si clar, nelipsitii pantofi cu toc.

Apoi, in Spania, am realizat ca eram singura din metrou imbracata in costumas. Ma gandeam: ok, eu merg la scoala, ceilalti cine stie unde merg... Dar si la scoala, spre mirarea mea, eram privita ca una care vroia doar sa iasa in evidenta. Spre deosebire de Romania, nu numai elevii sau studentii, ci si invatatorii si profesorii poarta haine cat se poate de comfortabile, incaltarile la fel, iar stilul "elegant" sau "office" nu se intalneste prea des. La inchiderea anului scolar, directorul si educatoarea de la Victor de la scoala erau , el in blugi si camasa in carouri, iar ea intr-o fusta de vara si maieu cu bretele.
O sa ma contraziceti, o sa imi spuneti cu siguranta ca nu conteaza ce imbraca ceilalti...
Si eu spuenam la fel. Uneori, ceea ce poarta cei din jurul tau conteaza foarte mult, altfel pari nelalocul tau.
Dar dupa cateva saptamani in care ma simteam o ciudata printre oameni practici, mi-am schimbat complet stilul. De fapt... m-am trezit ca nu mai am nici un stil. La fel si dupa mutarea in Germania.
Rar vezi pe strada femei imbracate in costumas... Si asta pot confirma fetele care nu mai locuiesc in Ro... Doar la banca am intalnit femei care poarta taioare...

Colegele de munca mi-au spus nu de multe ori ca nu inteleg de ce strainii se chinuie cu haine greu de intretinut sau chiar incomode si cu tocuri inalte. NU IMI PLACE DELOC cum se imbraca nemtoaicele... Parca ar fi toate barbati (oricum majoritatea arata ca barbatii:))
Nu imbrac nici ce poarta ele, insa costumasul nu mai e potrivit, nici macar la serviciu (munca de birou, implica purtarea "tinutei office". Cu parere de rau va spun, aici nu se potriveste!

Asa am ajuns sa port ceva care nu se incadreaza cam pe nicaieri... port haine pe care le imbrac repede si in care ma simt comod... Am trecut la bluze simple sau sacouase -intre sport si elegant- nu stiu cum sa le numesc, si blugi.

Editez... Eu am vb numai de stil nu despre purtarea unor haine potrivite siluetei mele Sad O sa revin si cu asta...
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Tinkerbell Lun 12 Oct 2009, 11:25 am

da, si eu am observat (fie cu ochii mei, fie din ce spuneau prieteni care au calatorit) ca in strainatate nu se pune chiar atat de mare pret pe tinuta eleganta, ci mai mult pe comoditate...

Cu riscul de a parea exagerata...eu nu sunt de acord cu asta. Mie imi place sa fiu eleganta si punct! Mi-e greu sa umblu in adidasi sau balerini. Bine, exceptand week-end-urile la munte! rade Fara pantofi cu toc, ma simt...sleampata! Bine, nu tocuri foarte mari... ci cam 6-7 cm. Nu mai stiu unde am auzit sau am citit despre femeile din SUA, cum ies ele pe strada in bluza de matase (sau , ma rog, un alt material diafan) si cu blugi pana cu aspect prespalat! Imi pare rau, dar....nici asa!! Shocked

Si cred ca majoritatea femeilor din Romania se imbraca relativ elegant (sigur, depinde si de job-ul lor..., evident!)
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Admina Lun 12 Oct 2009, 11:47 am

Am sa mut acest subiect, la sub-forumul Moda, la sugestia lui Arime. hug Cred ca este mult mai potrivit acolo, deoarece nu vorbim neaparat de construirea hainelor in asa fel incat sa ne mascheze defectele, ci de mascarea lor prin haine potrivite, indiferent daca sunt cumparate sau nu.

In alta ordine de idei, trebuie sa fim realiste, in primul rand. O femeie cred ca trebuie sa se uite cu mare atentie intr-o oglinda inalta, sa se observe. Sa recunoasca defectele si sa le ascunda, cumva, prin haine. De exemplu, daca ai picioarele prea pline, prea slabe, strambe in X sau 0, Smile trebuie sa accepti si sa porti ceva ce-ti sta bine; fuste cu lungime medie (sub genunghi), lungi, pantaloni diversi care sa ajute, nu sa scoata in evidenta defectul. De ce sa ne cramponam de o moda, de exmplu fusta gogosar, daca nu ne vine bine? De ce sa ne cramponam, de o bluza prea decoltata daca nu avem un decolteu frumos (fie nu e deloc, sau e prea mult, prea ... sau ...)? Nu inseamna sa ne imbracam ca si musulmancele, daca suntem nemultumite de felul in care aratam, dar putem sa fim mai atente. Spre exemplu un bust voluminos trebuie sa fuga de pliuri, falduri, fronseuri, etc. care maresc optic. Un decolteu mare cred ca trebuie sa fie in primul rand sustinut de un sutien de calitate si apoi aratat cu masura, in limita decentei. Un posterior prea mare cred ca-l putem ascunde cu ceva tunici, fuste clos sau in forma de A.
Am gasit un calculator de forme ale corpului, care da sugestii de piese vestimentare, pentru fiecare tip: AICI

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty inalta mare si grasuta

Mesaj Scris de Nati Mier 14 Oct 2009, 1:18 am

ce sa zic, sunt inalta (180cm) .. sunt mare am oase mari .. si grasuta.. de cand sunt eu sunt in diete.. daca nu sunt atenta la ce mananc.. ma ingrasi! dar am descoperit daca port o fust f scurta si tocuri F mari.. ;) nu mai baga nimeni inseama faptu ca sunt grasuta.. sa uit la picioare, bine nici nu prea am burta si am solduri mari.

asa ca tocuri cat mai inalte.. fuste scurte.. sfatul meu, dar in ultima vreme ca e cam frig.. port blugi rupti la ghenunchi si chizme cu tocuri f inalte..

poate te intrebi dece mai pun tocuri asa inalte la 180cm.. poate stiti poate nu stiti dar tocurile fac picioarele sa par mult mai frumoase si mult mai slabe, parerea mea... ah da si baieti au "fantezi" dar sincera sa fiu, nu mai ma intereseaza ce cred barbati sau alt cineva. pur si simplu ma simt mai bine cand sunt pe tocuri si ajuta faptul a pretenul meu are 200cm! Smile)
avatar
Nati
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : snagov
Data de inscriere : 13/10/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Cazimi Mier 14 Oct 2009, 5:16 am

Fetelor, daca tot suntem la capitolul forma si croiala, vreau sa profit de cunostintele si spiritul vostru de observatie si sa va rog sa ma ajutati sa deslusesc o dilema. Pe cine avantajeaza pantalonii, mai cu seama blugii, cu talie foarte joasa?

Eu am o singura pereche de pantaloni de felul asta, niste reiati din catifea elastica la care mi-a placut foarte mult culoarea si (surpriza!) mi-au si venit, asa ca i-am cumparat. Dupa ce i-am purtat o zi, am constatat ca imi faceau o burta enorma, desi eu am o burta doar cat sa zic ca nu-s complet plata, o rontunjime, acolo. Insa daca nu ii port cu bluze foarte lungi, arat ca si cum as avea (scuzati expresia) niste burti revarsate ca un parizer gigantic.

Tot cu pantalonii astia, vreau sa va impartasesc un truc. Imi faceau fundul plat, dar plat rau. Aveau buzunare patrate, iar peste ele - clapete la fel de patrate, cu nasture metalic. Le-am scos clapetele, iar acum imi fac un posterior iam-iam. Parerea mea - clapetele la buzunarele din spate ale pantalonilor - nu bun. Poate doar in cazul doamnelor cu un posterior foarte generos.

Si totusi: pe cine avantajeaza aceasta croiala cu talia mult sub buric, atat de la moda?
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Admina Mier 14 Oct 2009, 8:23 am

Nati, cam asa e cu pantofii cu toc. wink Daca mai si bocane cand mergi... se intorc la capete dupa tine rade Cred ca poti sa porti si pantaloni in diverse croieli, care sa te avantajeze. Poate drepti sau colanti cu tunica sau rochie, daca porti scurt.
Si eu as purta mai mult fuste dar mi-e tare groaza de dres si fusta, cand port ciorapi aleg pe cei cu multi deni. Chiar ii recomand pentru cineva cu pulpitele mai groase. Din cei de la 40 de deni in sus, mati si de obicei culori inchise. Imi vin bine nu doar cei negrii ci si mov, maro. Iarasi daca ai gambele mai groase nu merg ghetele pana la glezna, parerea mea. Par picioarele mai scurte, mai bondoace; de multe ori radeam de mine, trec direct din sandale/ saboti in cizme. Totusi am si pantofi care imi fac piciorul frumos, cei cu botul rotund, si decupaj in fata tot pe rotund; toc mediu clasic sau ortopedic. Dar nu-mi vin bine cei cu botul ascutit, si cei cu varful patrat parca iti fac piciorul de ratusca, deci scurteaza. Cizmele sa fie lungi, pana sub genunchi, cele care se poarta anul asta (peste genunghi sau pana la pulpa) nu ma avantajeaza. Si tot asa toc mediu, patratos, ma rog, nu cui, ca nu-mi place.
Cazimi, asta am observat si eu, pantalonii cu talie joasa fac orice burta, mai burta decat e. rade Trebuie sa o ai concava ca sa arate ok cand stai jos. Eu am cateva perechi cu talie joasa. Daca sunt slim si esti cat de cat proportionata arata bine, daca sunt largi de sus pana jos pot sa scurteze picioarele. Oricum eu nu prea ii port in sezonul rece ca-mi iubesc salale, maica. Embarassed Nu inteleg fetele din ziua de azi care merg cu buricul gol cand bate alizeul printre plopi. Chiar nu vor sa faca vreodata copii?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty hehe

Mesaj Scris de Nati Mier 14 Oct 2009, 9:32 am

eu daca port colanti arat groaznic, daca sunt din aia pana la ghenunichi arat ca o rata maoi ales daca nu am tocuri ca am si pisioarele un pic strambe de la ghenunchi in jos, tocurile mai ascund asa plus nici o data nu stau cu ambele picioare derepte drepte, indoi unu din ei si mai ascunde din strambeala!
sunt grasuta si ca am oase mari pari sa am si picioare mai groase, dar am glezna suptire si am o forma totusi, daca pun colanti imi ascunde forma, port dresuri nu mai cand nu sunt epilata perfect ;)) .. ai dreptate cu pantloni, dar pe mine nu ma avantajaza pantaloni drepti ca am si fundul MARE si cand vezi un fund mare si niste glezne suptiri, face fundu sa pare ENORM ori cum ma face sa pari si mai grasa decat sunt, imi scoate in evidenta ca am picioarele strambe in pantaloni aia drepti arat cum sa zic, parca am picioarele rupte de la chenunich, am o singura perechie si nu i port fara chizme pana la ghenunichi! asa e mai aceptabil. In legatura cu pantaloni cu talie joasa si burtici, da aveti complet dreptate, pe langa faptu ca iti face burta.. daca esti genu sa nu ai fund sau/si sa ai la spate niste sunculite te face sa arati ingrozitor!!! .. sfatul meu pentru fetele cu fundul mai plat, luativa fuste bufante, pufoase!
si cum ati zis cu chizmele pana la ghenunchi si cele pana la glezna, cele pana la glezna sunt f greu de purtat, trb sa fi extrem de slaba, parerea mea, trebui sa arati ca doua bete iesind din ele. daca esti o fata mai cu carne pe ea.... o sa arati oribil. sunt unele care arata bine pe fete mai solide clee care vin larg pe picior si un pic sub glezna. si acum cu chizmele peste ghenunich... ;) sunt FFFFF sexy daca esti lunga, fetele la 150cm nu prea au cum sa poarte chizmele astea, nu mai daca au picioarele FFFFFFFF lungi, eu am o perechie, defapt 2 dar unu sa indoie si ramane sup ghenunchi. pot sa spun ca sunt fff in comode ca transpiri f tare, dar in rest sunt f bune pentru cei care au pulpele de sus (nu stiu cum sa numesc) f frumoase, eu nu le am dar imi plac asa de mult de nu ma intereseaza.

Apropo, sa nu credeti ca sunt o analfabeta sau cine stie ce, nu sunt romanca, defapt sunt, dar am fost nascuta in australia si sunt mutata in romania de 5 ani, mama si tat sunt romani. eu ma consider romanca dar alti ma consider australianca Smile ma considerti ce vreti, totusi imi face o placere ca vorbesc cu voi :*
avatar
Nati
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : snagov
Data de inscriere : 13/10/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty ai dreptate!

Mesaj Scris de Nati Mier 14 Oct 2009, 9:36 am

acum am citit ultima fraza despre frigul si talie joasa, STIU EXACT LA CE TE REFERI, am o verisoara care sa dus la munte cu mine, in toiul ierni! si sa mor eu de nu erea in pantaloni cu talie joasa, o bluzita SCURTA nici nu vinea pana la buric si o jacuta mai grosuta dar nici aia nu ii vinea pana la buric. cand am vazuto mam speriat, eu aveam 3 bluze o jeaca colanti si pantloni cei mai grosi care i aveam! sunt nebuna cu frigul, nu al suport asa cand am vazut o cum erea inbracata! am inceput eu sa tremur ;))

sunt nebune fetele astea... de ce sa arati bine dar sa iti nenorocesti corpul, nu o sa mai arati bine bolnava moarta. stiu eu din experienta.. sunt bolnava moarta ;) (daca a inceput cu recelile cum sa nu fiu prima sa iau si eu o raceala zderavana!)
avatar
Nati
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : snagov
Data de inscriere : 13/10/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty cizme

Mesaj Scris de Cazimi Mier 14 Oct 2009, 10:50 am

Va vine sau nu sa credeti, exista si lucruri mai rele decat niste picioare groase. In intreaga mea viata am avut o singura pereche de cizme care sa nu imi fie largi pe gamba (si aia era cumparata din Olanda). Asa ca volens-nolens, iarna port fuste lungi, la jumatatea gambei sau mai jos, ca sa ascund aerul de copil de capatat, cu vorba aia "raposatul era mai mare". Ce-i drept, aveam o colega foarte "bulanoasa", sa zic asa, pe care cizmele nu o cuprindeau pe gamba. Cu toate astea, ea se incapatana sa le poarte (ca cica erau de firma!), cu fermoarul asa... cracanat. Parca mai bine ca mine, totusi.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty of!!

Mesaj Scris de Nati Mier 14 Oct 2009, 1:38 pm

daca ma intrebai acu 2 ani daca asi da inaltimea mea cu marimea mea ca sa fiu mica si slaba... asi fi dato dar acum nu!.. ma iubesc cum sunt si daca am zile unde ma uresc... ;) am un prieten de nota 10... defapt de nota 100 Smile si ne iubim.. restu nu conteaza ce crede lumea.. sa zic alti... el ma iubeste cum sunt.. eu al iubesc cum e... ce zic alte fete nu imi pasa.. comentari de la "tarani" nu ma afecteaza... asa ca bravo lu prietena ta bulanoasa... sa mearga cu fermoaru cracanat.. si daca arata mai ciudat. Smile .. eu ma imbrac f ciudat cat o data... e mai discractiv!!!
avatar
Nati
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : snagov
Data de inscriere : 13/10/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 14 Oct 2009, 3:56 pm

Cazimi a scris:Va vine sau nu sa credeti, exista si lucruri mai rele decat niste picioare groase. In intreaga mea viata am avut o singura pereche de cizme care sa nu imi fie largi pe gamba (si aia era cumparata din Olanda). Asa ca volens-nolens, iarna port fuste lungi, la jumatatea gambei sau mai jos, ca sa ascund aerul de copil de capatat, cu vorba aia "raposatul era mai mare". Ce-i drept, aveam o colega foarte "bulanoasa", sa zic asa, pe care cizmele nu o cuprindeau pe gamba. Cu toate astea, ea se incapatana sa le poarte (ca cica erau de firma!), cu fermoarul asa... cracanat. Parca mai bine ca mine, totusi.
Si eu tot problema asta o am Sad Nici gravida n-am avut gambe prea groase si mai port si 38-39 asta asa sa fie cizma si mai larga. Iarna tot cu fuste care sa depaseasca partea de sus a cizmei. Am unele rosii care nu-s asa largi si mai au o catarama cu ajutorul careia "le ajustez", dar in rest mi se scug ochii prin magazine la cizme frumoase dar cu care as fi motanul incaltat. De botine nici nu mai zic, veci nu-mi gasesc sa-mi vina si mie frumos pe picior asa ca astea le port la pantalon.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB