Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

+23
bluegray
ruxypixy
IrinaH
stella
Armeana
icabica
Fran78cesca
andrea.z style
Nati
ingridtecsi
andy
ppisic
Zuri
Day
67dana
Ela
nicola_
diada
julix_2007
firimitura
bijouxdemonange
Ana Maria
Admina
27 participanți

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de andrea.z style Dum 25 Oct 2009, 12:09 pm

Oau cate s-au intamplat pe aici de cand nu am mai intrat Smile
Bijouxdemonange, colierul tau este superb, ca intodeauna, si trebuie sa recunosc ca imi place la nebunie bucurie
avatar
andrea.z style
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 243
Localizare : arad
Data de inscriere : 12/10/2009

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de bijouxdemonange Dum 25 Oct 2009, 12:16 pm

Ma bucur enorm ca iti place! kiss
bijouxdemonange
bijouxdemonange
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 256
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/03/2009

http://bijouxdemonange.blogspot.com

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 25 Oct 2009, 1:34 pm

Imi va fi greu sa votez, mai ales ca toate bijuteriile imi plac si mi le-as dori. Am incercat si eu mai anii trecuti, mi-au iesit niste lucruri faine, dar sunt mai atrasa de partea cu crosetatul, cusutul si tricotatul.
Va tin pumnii in continuare. Felicitari.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de ruxypixy Dum 25 Oct 2009, 5:19 pm

Sunt si eu gata cu colierul si am incercat sa fac si un suport pe care sa il pozez, dar inca nu m-am hotarat daca va fi sau nu pe el. Maine pe lumina vin si cu pozele
ruxypixy
ruxypixy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2009

http://ruxypixy.blogspot.com/

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de bijouxdemonange Dum 25 Oct 2009, 6:52 pm

super ruxy! Abia astept!
bijouxdemonange
bijouxdemonange
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 256
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/03/2009

http://bijouxdemonange.blogspot.com

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de firimitura Dum 25 Oct 2009, 6:55 pm

foarte frumoase colierele fetelor. abia astept jurizarea CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 SmileyWink
bafta tuturor kiss
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de Day Dum 25 Oct 2009, 8:57 pm

Mai fetelor,am lipsit 3 zile si voi v-ati facut de cap pe aici.Au aparut o multime de coliere suuuuuupeeer,va felicit pe toate.Si tare bine imi pare ca am competitie serioasa!
Fie ca cea mai buna sa castige!
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de icabica Lun 26 Oct 2009, 8:39 am

daaa...asa este...cea mai buna sa castige
abia astept si eu jurizarea
ura
icabica
icabica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 276
Localizare : iasi
Data de inscriere : 15/10/2009

http://bellatryzia-bijoux-unique.blogspot.com

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de andy Lun 26 Oct 2009, 1:28 pm

In sfarsit reusesc si eu sa pun colierul meu pentru concurs...ultima versiune..alegerea finala..ca dupa cum va spuneam m-am balbait mult..pe multe versiuni..dar acesta este. Ce sa va spun despre el? Din cate m-am documentat eu am vazut ca stilul Art deco la bijuuri se caracterizeaza prin:
- forme geometrice
- elemente din natura
- strasuri multe, pietricele, cat mai brilliante
- culori ...poate nu chiar foarte vii, cat mai naturale
- complexitate
- bijuuri cat mai deosebite, regale, care nu se poarta in fiecare zi...
cam aceasta impresie mi-a lasat-o mie Art deco.
Tocmai de accea mi-a fost foarte greu sa intrunesc cerintele. Dar sper eu am reusit..asa ca va propun un colier modelat manual din sarma argintata cu margelute de nisip si onix si ...pietricele mici albe.
Cam atat am avut de spus despre ce m-a motivat, cum am ales tema...in continuare voi lasa imaginile sa vorbeasca.
(Mentionez ca imaginile nu sunt foarte reusite..colierul e foarte stralucitor si nu iese bine in poze...mai ales ca e foarte intunecat afara...si nu e lumina buna)
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Artdeco1
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Artdeco2
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Artdeco3
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Artdeco4
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Artdeco5
avatar
andy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 68
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 04/06/2009

http://www.hailapiata.ro/bijoux/

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de andrea.z style Lun 26 Oct 2009, 2:38 pm

wow... superb Smile
avatar
andrea.z style
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 243
Localizare : arad
Data de inscriere : 12/10/2009

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de ruxypixy Lun 26 Oct 2009, 5:59 pm

Vin si eu pe ultima sută de metri cu propunerea mea.
Am citit câte ceva despre acest curent şi despre bijutierii perioadei. Trebuie să recunosc faptul că am avut un fel de love at first site pentru francezul Rene Lalique şi mai ales pentru una din creaţiile sale, mai precis pentru o borşă numită Femeia libelulă - eleganţă, feminitate, fluiditate, culoare şi mai ales ce culoare (exact cele care m-au obsedat pe mine în ultimul timp - albastru turqoise, cupru şi auriu.

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Slide_04

Cum am pus eu în partică inspiraţia perioadei Art Deco vedeţi mai jos, dar nu înainte de a da câteva detalii tehnice. Colierul este o primă încercare a mea de mix-media, mai precis de a amesteca materiale şi tehnici. În primul rând am folosit mărgele de nisip de 2 mm negre şi mărgele de nisip tubulare de 3 mm auriu cuprat, mărgele acrilice faţetate megre şi lanţ de cupru.
În al doilea rând piesa centrală a colierului este o libelulă în tehnica peyote asemănătoare frunzelor ruseşti. În al treilea rând pentru restul colierului am alternat bucăţi de lanţ cu mărgele faţetate. Cred că am spus destule şi e mai bine să las imaginile să vorbească, cu acceaşi precizare ca şi Andy: lumina fost absolut infectă azi şi pozele nu arată nici pe departe frumuseţea mărgelelor.


CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 4

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 1

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 1

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 2

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 3


Ultima editare efectuata de catre ruxypixy in Mar 27 Oct 2009, 12:53 pm, editata de 2 ori
ruxypixy
ruxypixy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2009

http://ruxypixy.blogspot.com/

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de stella Lun 26 Oct 2009, 7:45 pm

wow..interesanta libelula, imi place mult...BRAVA!! ura
stella
stella
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 101
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de innana Lun 26 Oct 2009, 7:46 pm

ruxy e super super colierul tau
innana
innana
helper
helper

Numarul mesajelor : 87
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/09/2009

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de ppisic Lun 26 Oct 2009, 8:58 pm

Sunt absolut superbe toate creatiile. Sincere felicitari tuturor participantelor de pana acum, toate piesele sunt foarte foarte reusite. Mult spor fetelor care inca mai margelesc si multe aprecieri pentru toate concurentele. Va urez mult succes! kiss kiss kiss
ppisic
ppisic
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 390
Varsta : 43
Localizare : Olanda
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.ppisic.blogspot.com/

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de ruxypixy Lun 26 Oct 2009, 10:18 pm

Multumesc ppisic, innana, stella love. Acum nu ramane decat sa tin pumnii stransi. Am niste emotiiiiiiiiiiiiiiiiii. lucru de mana
ruxypixy
ruxypixy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2009

http://ruxypixy.blogspot.com/

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de bijouxdemonange Lun 26 Oct 2009, 11:54 pm

Multumim Diana! kiss

Andy, este superb colierul tau ;)


Ruxy, nici nu mai zic;)
bijouxdemonange
bijouxdemonange
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 256
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/03/2009

http://bijouxdemonange.blogspot.com

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de stella Mar 27 Oct 2009, 12:36 am

Cand am vazut concursul publicat am aruncat un ochi pe amintirile mele din facultate despre Art Deco si mi-am reimprospatat memoria cu niscaiva pagini de pe web.
Si mi-a ramas intiparit in minte aspectul de lego al unor cladiri ce apartin acestui stil, modulele ce se repeta fara a crea nici macar pe departe impresia de monotonie.
De asemenea am ramas impresionata de faptul ca se foloseste metalul si acesta reuseste sa transmita nu doar raceala si duritate ci mult mai multe.
Este expresia unor oameni care doreau sa scape de ideea de razboi si sa arate ca lumea poate fi si frumoasa, ca este timpul sa ne preocupam de lucruri frumoase pur si simplu nu doar de lucruri utile.

In ceea ce priveste materialele folosite am ales margelele de nisipsi iata de ce.
Mai intai am dorit sa utilizez metal la margele dar am evitat acest lucru din urmatorul motiv. In momentul in care s-au construit cladirile care mi-au placut mie (un exemplu fiind Chrysler Building), s-a folosit aluminiu care este un metal mai neconventional pentru ca nu e foarte dur si e foarte usor.
In consecinta m-am oprit la margele de nisip pentru aspectul metalic si pentru faptul ca sunt usoare si fac din colier un accesoriu care nu impovareaza ci dimpotriva.
Partea textila este crosetata cu ata neagra si am ales negrul pentru a evidentia colierul pe pielea femeii exact asa cum cladirile despre care am vorbit se evidentiau in peisajul urban in care apareau.

In continuare iata cateva imagini din care puteti vedea cam ce a iesit.

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Image2j
.
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Image3yh
.
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Image5e
.
CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Image4zs


bucurie
stella
stella
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 101
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de ruxypixy Mar 27 Oct 2009, 12:51 am

Foarte frumos, Stella! Merci, Bijoux!
ruxypixy
ruxypixy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2009

http://ruxypixy.blogspot.com/

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de andy Mar 27 Oct 2009, 8:13 am

Foarte frumoase Stella si ruxypixy! Felicitari!
avatar
andy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 68
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 04/06/2009

http://www.hailapiata.ro/bijoux/

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de Admina Mar 27 Oct 2009, 8:18 am

Se pare ca Diana a avut multa dreptate, se pot obtine atatea idei, atatea creatii superbe, diferite. love Imi place ca sunt asa de diferite, parca nu au cum sa fie toate cu aceiasi influienta, dar sunt foarte bine descrise si explicata legatura lor cu Art Deco.
Bafta, in continuare, mai aveti mai putin de 16 ore pana la inchiderea concursului. bucurie

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de icabica Mar 27 Oct 2009, 8:48 am

Ruxy , Stella foarte frumoase coliere au iesit din manutzele voastre
felicitari
icabica
icabica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 276
Localizare : iasi
Data de inscriere : 15/10/2009

http://bellatryzia-bijoux-unique.blogspot.com

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de aisha Mar 27 Oct 2009, 10:55 am

Ruxy, excelent colierul!!! ura
As vrea si eu daca ai o schema pt libelula, poate o incerc - presupun ca merge facuta si brosa.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de stella Mar 27 Oct 2009, 11:49 am

Mulţumesc fetelor! flower
stella
stella
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 101
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de ruxypixy Mar 27 Oct 2009, 12:00 pm

Si eu va multumesc fetele hug kiss

Libelula este facuta dupa tehnica frunzelor rusesti, adica sunt 2 frunze mai mari si doua mai mici unite printrun tub peyote simplu. O sa fac un tutorial saptamana asta.
ruxypixy
ruxypixy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2009

http://ruxypixy.blogspot.com/

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de nicola_ Mar 27 Oct 2009, 3:46 pm

Felicitari sincere tuturor participantelor....toate creatiile sunt super Flowers
avatar
nicola_
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Localizare : Bucuresti, Ploiesti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO - Pagina 6 Empty Re: CONCURS DE BIJUTERII - ART DECO

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB