Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 11:28 am Scris de AlinaJ.Bijoux

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 6:03 pm Scris de Dorulet

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Miniaturi - handmade
Dum 15 Oct 2017, 11:19 am Scris de vlad_mom

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Mier 11 Oct 2017, 9:55 am Scris de vlad_mom

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Subiecte similare

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
    -

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

De gustibus et coloribus...

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: De gustibus et coloribus...

Mesaj Scris de cris69 la data de Dum 21 Mar 2010, 9:02 pm

ema sa stii ca eu ce am scris acolo nu a fost ca un raspuns la postarea ta. am scris parerea mea in acest topic.
    si eu sunt de parera ca mai bine banal decat ridicol.
    sunt sigura ca vei fii perfecta in seara aceea. eu sa stii ca nu as opta totusi pentru o rochie neagra desi '' la petit robe noir'' te scoate din orice incurcatura.
    esti tanara si ai un avantaj avand tineretea de partea ta asa ca incearca ceva mai ...indraznet as putea spune. am vazut ceva rochii postate la un alt topic , cred ca la cel cu poze pentru inspiratie.

cris69
    Atotcunoscător
    Atotcunoscător

feminin
    Numarul mesajelor : 1984
    Varsta : 47
    Localizare : suflet in bataia aripilor
    Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Danny24 la data de Lun 22 Mar 2010, 12:44 am

ema a scris:Buna fetelor
    Am nevoie de un sfat de la voi pt ca chiar m-am blocat
    Am la sfirsitul lui iulie (trebuie sa ma pregatesc din timp) o petrecere cu ifose, undeva la Paris intr-un loc foarte select (cu din aia care-ti iau masina si ti-o parcheaza, etc)Merg cu iubi meu care e francez si a carui familie abia asteapta sa fac o greseala. Deci, toti vor fi cu ochii pe mine.
    E vorba de o petrecere de majorat la care adultii vor sta separat. E tot ce am aflat Cred ca anume nu-mi dau detalii ca sa pice romanca in plasa (sunt foarte ostili romanilor)
    Ma gindeam la o rochie neagra (e clasic si in general elegant, chiar daca e banal)Mai bine simplu decit ca o sorcova
    Vreau sa stiu daca merge ceva pina la mijlocul genunchiului (ma gindesc ca midi merge si la sofisticat si la mai putin sofisticat)
    Va rog sa-mi dati un sfat (am corp subtirel, inalt, dar cam fara solduri si cu sini medii, picioare frumoase)

Ma incumet eu sa dau o sugestie. In legatura cu lungimea rochiei, eu personal prefer rochiile deasupra genunchilor, deoarece statura imi cam impune (sunt mica de inaltime si rochiile fix pana la genunchi nu ma avantajaza deloc la 1,60 m), dar la fetele mai inalte merge foarte bine. Eu totusi zic ca merge eventual si cu o palma deasupra genunchilor, mi se pare mai atragator asa. Dar te sfatuiesc sa alegi ce ti se potriveste ca aspect si personalitate, ca sa te simti comod din punctul asta de vedere (ca intre noi fie vorba, la atatea emotii ar fi recomandat sa fii sigura pe tine Smile ). Din descrierea ta ma gandesc ca ti s-ar potrivi cel mai bine o rochie cu partea de sus mulata, cu sau fara bretele, dupa cum te simti tu bine, si partea de jos putin mai evazata sau chiar o rochita gogosar, pentru a da volum in partea de jos (dar nu prea mult volum, sa nu para exagerat). Dar repet, e parearea mea, important e sa te simti tu bine in pielea ta pupi .
    Danny24
    Ucenic
    Ucenic

feminin
    Numarul mesajelor : 119
    Varsta : 29
    Localizare : Cluj
    Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de adelina24 la data de Lun 22 Mar 2010, 9:36 am

Eu consider ca nu este foarte important ce se poarta , ce este la moda . Mai important este sa avem acasa o oglinda si sa ne uitam in ea foarte bine cand iesim din casa . Imi plac fustele gogosar cind la vad pe pustoaice dar nu as purta asa ceva niciodata . Imi plac rochiile de ocazie cu decolteul foarte adanc ( gen Marlin Monroe ) dar nu as purta asa ceva ( mi-ar trebui ceva sa bag in aces decolteu ) . Consider ca este potrivit sa purtam ceva care ne avantajeaza si ne pune in valoare calitatile si nu defectele . Sunt multe haine la moda care imi plac dar nu pot sa le port deoarece nu ma avantajeaza stiti vorba aceea " Nu-i frumos ce se poarta ci-i frumos cu ce-mi sta bine " . Referitor la paleta de culori aveti foaret mare dreptate . Nu sunt adepta stilului Geanina Corondan , dar " poti face ceva in gustul omului ? Nu poti ! "
    adelina24
    Expert
    Expert

feminin
    Numarul mesajelor : 824
    Varsta : 44
    Localizare : braila
    Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Lun 22 Mar 2010, 4:11 pm

Sunteti toate niste dragute Va multumesc pentru incurajari si pentru sugestii Oricum daca imi voi face eu rochia va voi arata mai intii modelul (o poza) Daca o voi cumpara (aici la Bacau nu gaseste decit haine "curvoase"- de la Al Bundy citire sau haine de baba)
    Ma uitam zilele trecute (papusicile au inceput deja defilarile prin mall-uri la agatat sponsori) la cum sunt de uniforme toate tipele. Toate sunt o copie blonda si o copie bruneta a aceluiasi tipar: aceleasi haine, aceleasi coafuri, acelasi stil, aceleasi accesorii
    Dar cel mai mult imi plac blugii cu pantof elegant cu toc cui (in care sta glodul gogoloaie uscate). E super. Mai ca as incerca si eu si apoi ma impusc.
    Mi-am amintit ceva odios: eram acum vreo 3 ani la un restaurant cu pretentii de aici din oras si mincam ceva pina cind ridicind ochii din farfurie am vazut un buric paros cu inelus si un burdihan care se revarsa din bata pantalonilor Era o tipa cool care vroia sa se aseze la o masa alaturi si care m-a facut sa nu mai calc niciodata in acel loc. Oribil
    ema
    Atotcunoscător
    Atotcunoscător

feminin
    Numarul mesajelor : 2295
    Localizare : Franta
    Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Danny24 la data de Lun 22 Mar 2010, 10:20 pm

mie imi "place" cand plec dimineata la facultate, pana scot masina din garaj se aduna si vecinutele mele de 15-16 ani sa mearga la scoala. cizmele cu toc, coafura si machiajul nu lipsesc, iar ghiozdanele sunt de prisos, posetele lacuite sunt la moda. da, ok, arata bine, dar nu e tinuta de scoala, hai sa fim seriosi. una e sa vrei sa arati bine, si alta e sa exagerezi (tu si alte 20 de fete din clasa).
    Danny24
    Ucenic
    Ucenic

feminin
    Numarul mesajelor : 119
    Localizare : Cluj
    Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Lun 22 Mar 2010, 10:46 pm

Dintr-un anumit punct de vedere era mai bine pe vremea odiosului. Nu gaseai mai nimic de gata dar gaseai materiale misto din care, daca aveai imaginatie puteai sa-ti faci haine originale, dragute. Oricum, daca vroiai sa iesi din anonimat, cu putin efort, reuseai.
    ema
    Atotcunoscător
    Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de elamih la data de Joi 24 Iun 2010, 3:31 pm

Este primul meu mesaj pe acest forum, am vazut multe lucruri frumoase iesind dim manutele voastre, dar acest subiect mi-a parut foarte interesant.

Eu ma uit pe strada si nu am cea mai placuta impresie, desi vad si tinere domnisoare...studente.... foarte adecvat imbracate si machiate cu bun simt.

Eu ma gandesc la mine....am 28 de ani, blonda cu ochi verzi..mama a doi copilasi cu siluieta inalta si slabuta....

Primul meu gand este oare cum sunt eu...asa cum ma percep ceilalti...si eu i-mi fac cumparaturile in aceleasi centre comeciale, cu haine si de firma..putine ce e drept, dar si hainute chinezesti sunt mult mai ieftine, nici din astea nu am o groaza.... dar si mici influiente personale.

Problema mea e ca blonda fiind, desi ma vopsesc acasa am grija sa fie un blond uniform si cu aspect foarte ingrijit, machiajul imi este impus de petele ramase pe fata in urma sarcinilor, iar hainele in general imi sunt de culori cat mai neutre rar imi pun un roz mai puternic..ma refer roz piersica...nu fuscia si desi culorile ma prind bine si observ in ochii sotului meu diferenta, atunci cand imi pun un simlu plovaras fara decolteu cu lungime corespunzatoare doar culoare...
    Mereu ma gandesc sa nu am un aspect foarte incarcat...pentru ca atrag atentia prin inaltime, par ingrijit, machiaj zilnic desi urmaresc tutoriale de machiaj potrivit pentru forma, culoarea ochilor mei, desi machaijul meu e maro cu roz-bej, ma imbrac in blugi si tricou simplu dar marimea mea nici mai mare nici mai mic si sandalute fara toc cand ma duc cu copii la gradi.
    Ies in oras doar cu toc desi se zice ca tocul nu e pentru oras, am impresia ca merg precum o rata fara toc, port in general pantaloni desi ador rochiile, ador costumasele dar nu prea port ca mi-se spune ca arat precum o secretara.....

Am capacitatea de a distinge ce este fumos pe strada ce e cu bun gust, dar cand vine vorba de mine am o problema, nefiind prima mea preocupare imbracamintea si machiajul, incerc sa pastrez o cromatica potrivita...un stil propriu....stiu sa imi pun in evidenta decolteu nu foarte generos fara decolteuri, corpul meu imi permite sa port orice tinuta adolescentina dar am impresia ca adopt un stil putin imbatranit la imbracaminte, desi am haine potrivite poentru varsta mea am o retinere sa ies din casa cu ele, doar sa nu para prea mult, sau nepotrivit.

Eu cred ca educatia incepe in primul rand de la noi...trebuie sa schimbam ceva, nu sa aruncam exact cum s-a mai spus unele haine trebuiesc scurtate, potrivite, alte-le puse in asteptarea, uneori adus cate un detalui nou, si in primul rand igiena riguroasa.

Impreuna putem schimba ceva.

elamih
    Nou venit
    Nou venit

feminin
    Numarul mesajelor : 3
    Localizare : google
    Data de inscriere : 20/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de bibidesign la data de Mar 12 Oct 2010, 6:13 pm

buna si bine v-am gasit pe acest subiect care pt mine este un mare "of"
    eu cred ca in locul sutelor de ore de mate la scoala pe copii ar trebui sa-i invete in primul rand sa se poarte si sa se imbrace potrivit macar, daca nu cu gust...
    vedem zilnic pe strada tinute ingrozitoare, la evenimente intalnim persoane imbracate complet anapoda mirat
    e normal din moment ce nimeni nu-i invata pe copiii nostri ce e acela un "dress code"... e normal sa vezi o fusta mini la un eveniment de caritate daca nimeni nu i-a spus vreodata ca nu e potrivita... e normal sa iesi in oras in tinuta de casa daca nu te-a invatat nimeni ca nu se face asa...

am fost de curand la un eveniment pt care am primit prin mail cu cateva zile inainte precizarea ca se impune un dress code. nici nu stiti ce mare a fost usurarea in acea clipa si ce mult m-am bucurat ca voi putea sa-mi alcatuiesc tinuta si sa nu gresesc... a fost prima data cand am vazut cca 80% din participanti imbracati corect... au scapat si cateva domnisoare cu rochite nepotrivite, dar probabil ca s-au simtit prost si data viitoare vor incerca sa respecte tinuta. Rolling Eyes

dupa parerea mea, mai bine gasesti o scuza si nu te duci decat sa fii aiurea imbracat...

dar ca sa reusim ar trebui sa ne invatam copiii de acasa, daca scoala nu o poate face cum sa se imbrace in diferite ocazii.. ar trebui sa stie de cand sunt mici ce este o tinuta "business" si ca trebuie purtata la orice interviu de angajare, la examene, la serbari de sfarsit de an scolar, la inceput de an scolar si ori de cate ori se cere,daca se cere, o tinuta serioasa si decenta.
    nu-i va intreba nimeni niciodata cat face "radical din 1543"- nici n-am semn pe tastatura pt operatia asta matematica rade , dar sigur vor merge sa se angajeze undeva unde vor fi tintuiti de multi ochi de cum vor deschide usa... si prima impresie cantareste greu...

as putea scrie pagini intregi pe acest subiect, dar ma opresc aici si astept reactiile voastre...
    am sa ma mai uit si in urma pe forum sa vad ce s-a mai comentat Smile
    bibidesign
    Ucenic
    Ucenic

feminin
    Numarul mesajelor : 174
    Varsta : 53
    Localizare : ploiesti
    Data de inscriere : 05/08/2010

http://www.bibidesign.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Mar 12 Oct 2010, 9:59 pm

Bibi, mi s-a intimplat sa merg la un interviu de angajare, in tarisoara noastra draga, imbracata impecabil si cu haine de calitate extra
    Primul lucru pe care mi l-a spus cred ca patroana: vad ca nu duceti lipsa de mijloace financiare Chiar aveti nevoie de acest serviciu?
    Am dat buna ziua si am plecat
    Ce vroia sa ma duc in pijama?
    ema
    Atotcunoscător
    Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mar 12 Oct 2010, 10:06 pm

bibidesign, imi permit sa intru si sa-mi spun parerea cu privire la mesajul tau...

Nu cred ca este obligatia scolii sa invete elevii cum sa se imbrace, si chiar si asa la scoala se face treaba asta, se invata in primele clase. Dar unde mai pui gusturile fiecarei persoane, sau mofturile de ce nu, ca s anu le spunem fitze...

geany
    Atotcunoscător
    Atotcunoscător

feminin
    Numarul mesajelor : 3418
    Localizare : Germania
    Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Mar 12 Oct 2010, 10:15 pm

Pai degeaba la scoala il invata daca acasa ma-sa nu poate indoi degetele de inele si sta cu gitul aplecat de lantzuri si lantzoaie (cu sinii la vedere pe jumatate),abia clipind de fard si rimel, daca ta-su nu iese din bermude si maieu,cu lant la git si ghiul obligatoriu, si daca mai si pun de-un gratarel cu chiuituri si manele simbata, atunci bunul gust si bunul simt (sunt legate unul de altul) sunt la ele acasa
    La scoala copilul sta citeva ore pe zi dar acasa sta cel mai mult
    ema
    Atotcunoscător
    Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bibidesign la data de Mar 12 Oct 2010, 10:24 pm

ema
    f bine ai facut ca ai plecat!
    nu merita sa te aiba angajata daca asa iti intorcea ea respectul pe care i l-ai aratat prin tinuta impecabila wink
    cnd te imbraci corect ii respecti pe cei din jur dar te respecti si pe tine insati..
    fiica mea zice ca daca nu e bine imbracata la un eveniment nu se simte ea bine si prefera sa nu mearga daca nu-si gaseste tinuta potrivita...

geany, eu am avut 3 copii la scoala si nu-mi aduc aminte sa fi invatat vreunul ceva despre haine...
    acasa nu mai e timp sa-i scolim, avem servicii solicitante, ei petrec mult timp la scoala si au si tone de teme acasa.... cand sa te mai ocupi de educatia lor vestimentara??
    dovada ca nu stiu sa se imbrace e in fata ochilor nostri, pe strada, unde nucred ca vezi 2 persoane din 10 bine imbracate. bine in sensul de corect si nu scump, sau pretentios...

eu sunt f dezamagita de "comportamentul vestimentar" al conationalilor nostri Sad

gusturile se pot educa, fitzele se pot reorienta catre ceva pozitiv, totul e sa se vrea acest lucru...
    bibidesign
    Ucenic
    Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Mar 12 Oct 2010, 10:30 pm

Bibi, m-am imbracat pentru mine, nu pentru ea
    Eu nu judec pe nimeni ca fiecare se imbraca dupa posibilitatile financiare(si e din ce in ce mai greu cu banii) Dar merg pe principiul ca mai bine simplut decit incarcat, mai bine fara nici o bijuterie decit daca ce ai nu merge cu hainele pe care le porti, mai bine nefardata decit ca o pictura naiva
    ema
    Atotcunoscător
    Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bibidesign la data de Mar 12 Oct 2010, 10:40 pm

geany, eu cred cu tarie ca e obligatia scolii sa-i invete sa se imbrace si sa se poarte in loc sa le bage in cap tot felul de aberatii matematice care nu le vor folosi la nimic niciodata...
    bibidesign
    Ucenic
    Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Mar 12 Oct 2010, 10:45 pm

Bibi si eu am urit mereu matematicaSi ca eleva si ca profesoara (erau singurii colegi de cancelarie cu care nu prea aveai ce sa vorbesti in afara de ...matematica rade
    ema
    Atotcunoscător
    Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MARI_H la data de Mar 12 Oct 2010, 10:46 pm

Interesant subiect!
    Lucrez in educatie si va pot garanta ca, in afara orelor de dirigentie care aloca anual cel putin o ora despre tinuta vestimentara in diverse situatii de viata, zi de zi se incearca educarea copiilor si in privinta alegerii hainelor. De fapt, provocarea vine din partea unora dintre ei insa, de cele mai multe ori recomandarea adultului nu are niciun efect, mai ales daca parintele sustine "E un copil cu personalitate, lasati-l sa si-o manifeste!", personalitatea insemnand de cele mai multe ori sani si buric la vedere, pantaloni cu cel putin un numar mai mic (fete), tricouri fara maneci/camasi descheiate, (baieti) etc.
    Saptamana trecuta, impreuna cu clasa mea, a V-a, abia luata in primire, am facut o vizita la muzeu si in primele minute n-am facut altceva decat sa-i atentionez, cat mai discret cu putinta, sa-si dea sepcile jos de pe cap, sa-si scoata mainile din buzunar, in timp ce in privirile lor nevinovate se citea un "Dar ce-am facut?". Asta dupa ce cu o zi inainte le facusem instructajul! De, obisnuinta, modelele de viata!
    Concluzie:1. sa privim mai intai parintele ca sa vedem daca ne mai permitem sa judecam tinuta copiilor. 2. omul este perfectibil, deci exista speranta, cu conditia sa existe si bunavointa si respect de sine (ceea ce e mai greu de format. Sad )
    MARI_H
    Ucenic
    Ucenic

Numarul mesajelor : 115
    Localizare : Romania
    Data de inscriere : 18/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Mar 12 Oct 2010, 10:50 pm

bibidesign a scris:eu cred f tare ca e obligatia scolii sa-i invete sa se imbrace si sa se poarte in loc sa le bage in cap tot felul de aberatii matematice care nu le vor folosi la nimic niciodata...
    Si daca-i invatam asta cand îi mai invatam cum se extrage radicalul? Prima impresie o face tinuta, dar a doua impresie o face radicalul sau cand scriem sau/s-au
    Intr-un fel sau altul la scoala sunt invatati cum sa se imbrace, de exemplu in clasele I-IV uniforma este obligatorie ca-i clasica sau personalizata, exista scoli care au uniforma I-VIII, sau la noi cei din cilul gimnazial n-au ce cauta la scoala in bermude, vin cu buricul la vedere, cercei de la urechi pana la buric sau mai stiu eu ce culori si tepi prin par.
    Eu zic ca totul porneste din familie...poate sta fii-mea si rizontal si vertical ca de consider ca o anumita tinuta nu-i de ea, pai nu-i de ea, dar cand copiii sunt lasati de capul lor, de capul lor se si imbraca ca deh, e trendy-flendy
    Daca familia e prea ocupata si nu are timp sa-si educe copilul (cum sa se imbrace si sa se poarte), scoala unde sta 6 ore din 24 nici atat nu are timp.

Cititi Regulamentul!
    [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
    MihaelaT
    Moderator global
    Moderator global

feminin
    Numarul mesajelor : 6683
    Varsta : 41
    Localizare : de la poalele Parangului
    Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Mar 12 Oct 2010, 10:59 pm

Eu zic ca nu tine strict de scoala sau de familie si nici strict de ambele. Totul tine de personalitatea fiecaruia. Ca geaba cele 12 clase le face in uniforma, parintii ii tin sub stricta supraveghere, ca apoi... cand pleaca de langa familie sa faca in asa fel sa iasa in evidenta si pentru anii in care au fost tinuti strict. Sau pur si simplu sunt persoane care sunt convinse ca tinutele lor nu sunt cu nimic mai prejos de tinutele celor imbrati corect intr-un anumit loc. Asa cum sunt si persoane care chiar daca nu au auzit in viata lor anumite tinute in anumite imprejurari tot se imbraca adecvat. Asta pentru vor ei sa se informeze nu ca vor altii sa ii informeze

SilviaDumitrescu
    Moderator global
    Moderator global

feminin
    Numarul mesajelor : 12695
    Localizare : Ploiesti
    Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de bibidesign la data de Mar 12 Oct 2010, 11:04 pm

mie personal, de cand am terminat clasa a zecea sau a douaspea, nu mai stiu sigur, nu mi-a cerut nimeni niciodata sa extrag vreun radical...
    ca sa nu mai vorbim de integrale si altele pe care nici nu mai stiu sa le pomenesc...
    nu ma intelegeti gresit, nu urasc matematica, ba chiar geometria mi-a placut...
    urasc doar lucrurile inutile care ne coplesesc si ne impiedica sa ne bucuram de ce e frumos si folositor in viata..

geometria o socotesc chiar f utila si in domeniul asta al designului vestimentar, al educarii proportiilor si formelor...

dar e mult pana la a primi o educatie intr-adevar buna si la scoala si acasa...

silvia, eu cred ca cu tact, perseverenta si multa insistenta e imposibil sa nu invete oricat ar fi de refractar personajul respectiv... cu putine exceptii toti copiii invata sa citeasca, sa scrie, sa socoteasca si nu o fac acasa, ci la scoala si toti la fel la inceput... tot ce tine de educatie trebuie facut la scoala pt ca scoala le ocupa cred 90 % din timpul in care nu dorm... fata mea sta la scoala 6 ore zilnic, face teme 4 ore si are si 2 pregatiri pe saptamana... mai ramane timp pt a o educa eu???
    ma vede cum ma imbrac si de multe ori ma critica chiar ea, observand ca nu respect unele principii pe care le-am impus... a prins din zbor unele reguli si le aplica... eu nu pot vorbi altceva decat de scoala cu ea decat duminica, mai ne uitam pe cate o revista, mai dam o raita prin magazine...
    cateva ore am doar pt a le petrece fara sa ne amintim de biologie, chimie, mate, fizica, ..............

Ultima editare efectuata de catre bibidesign in Mar 12 Oct 2010, 11:33 pm, editata de 1 ori
    bibidesign
    Ucenic
    Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta la data de Mar 12 Oct 2010, 11:29 pm

Un bun exemplu este vecina mea care i-mi este si clienta.Este directoare de scoala generala.Are o fata de 14 ani,care tocmai a terminat liceul..O femeie cu gusturi impecabile.Fica-sa este un amalgan de stil..tot ce poarta noile colege de la liceu,trebuie sa aibe si ea...nu pe rand toate odata...
    I-mi povestea ca si-a certat o eleva ca a venit la scoala machiata exagerat si cu multe parti la vedere.In timp ce eleva era certata,a venit si mama ei care a certat-o zdravan pe directoare,ca nu-i da voie copilului ei sa-si exprime personalitatea..Ca aceasta este singura la parinti si ca nu vrea ca copilul ei sa se spanzure din cauza ca nu-i este data voie sa se exprime.
    Deci cum sa te imparti.Eu sunt de parere ca de educatie depinde pana la o anumita varsta,fie ca aceasta este facuta acasa sau la scoala...Apoi toata "puterea" ii revine individului.
    Am 3 colege care sunt consilieri juridici..toate 3 iau salarii mari..nemaritate,fara obligatii,cu bani lor.fete cu facultate...2 dintre ele merg la tribunal in adidasi cu blugi intorsi si geaca de fas...una merge doar in tinute oficiale..
    Totul tine de individ..una din fetele de mai sus(din cele 2) este cumnata mea.i-am facut hainute de birou,de nunta,de plimbare..etc.pentru conformatia ei(ea este slaba si micuta)fuste bufante,cu buzunare,am mers in magazine si i-am compus tinute...
    Ma crede-ti ca tot cum stie ea se imbraca..la sedinte merge cu bluza eleganta,adidasi si jeansi,iar la gat i-si pune obiecte fine..
    Eu mi-am zis ca nu am cu cine si asa am lasat treaba...
    veniciuc nicoleta
    Senior
    Senior

feminin
    Numarul mesajelor : 637
    Varsta : 31
    Localizare : navodari
    Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de sandydeea la data de Mier 13 Oct 2010, 12:17 am

Povestea ta, ema, imi aduce aminte de ce am patit acum o luna. era preselectie la o scoala privata de canto si m-am hotarat sa merg. Fireste ca m-am imbracat in camasa(cu pulover pe deasupra) si pantaloni la dunga si tocuri... Prima reactie a juriului: De ce te-ai imbracat asa serios? Si mi-au facut morala ca arat mai batrana cu hainele alea.

Sincer, ma gandeam ca e un interviu serios la care se cere decenta si ma intrebam in gandul meu daca dau proba de modelling sau de cantat...
    sandydeea
    Nou venit
    Nou venit

feminin
    Numarul mesajelor : 63
    Localizare : Bucuresti
    Data de inscriere : 20/07/2010

http://www.sandydeea.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Vin 04 Mar 2011, 4:00 pm

" Buburuza- Insa a fi la moda, nu inseamna neaparat a avea in garderoba numai haine de marca, din ultima colectie de sezon. Dar exista totdeauna si piese care trebuie sa dispara din dulap - pot fi puse undeva la pastrare, ca moda revine, dar... As zice ca mai important decat ce se poarta este ce nu se mai poarta. Doua trei piese noi, doua trei piese la care renunti si gata noua garderoba. In afara de asta, micile trucuri la indemana oricui: Nu se mai poarta nasturii metalici? Nici o problema, ii schimbi, ca niste nasturi stie sa coasa orice femeie si nici nu costa o avere."

Sunt ABSOLUT de acord! Foarte inteligent!

Mda....de moda nu stiu ce sa mai zic?! Ati zis voi totul, sau aproape. Ma bucur ca sunt persoane care gandesc atat de sanatos ca voi.

Totusi, pot adauga inca ceva:
    Coco Chanel zicea odata ca Moda este rezultatul unei greseli de croire!

Eu, in ultimii ani am inceput sa-mi fac tipare tot mai simple....corpul este in transformare, de aceea considerad ca mai putin face mai bine m-am indragostit de liniile anilor '50, '60. Sunt linii simple care scot in evidenta feminilitatea. Si nu are nimic vulgar.
    Majoritatea rochiilor si fustelor mele sunt de o simplicitate incredibila....insa sunt purtate cu multa decenta si dragoste. Pt ca trebuie sa te placi mult cand te imbraci. Si eu ma plac! wink

Ultima editare efectuata de catre Habana in Vin 04 Mar 2011, 4:06 pm, editata de 1 ori
    Vizitato
    Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de cris69 la data de Vin 04 Mar 2011, 4:05 pm

habana, acestea sunt si liniile care imi plac mie. imi plac hainele care urmaresc forma corpului. si eu le transform, cos margele, nasturi, snururi. apoi le dau jos. imi place sa am mereu ceva original.
    urasc uniforma stradala doar pt ca este la moda.
    aleg totdeauna cu ce imi sta bine si ce ma avantajeaza.

cris69
    Atotcunoscător
    Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Vin 04 Mar 2011, 4:17 pm

Vezi, Cris, asta e problema ca aceste linii simple scot altceva in evidenta: mersul, comportamentul, coafura, incaltamintea....si de aceea azi, femeile nu mai pun pret pe aceste lucruri foarte importante. Se "ascund" in spatele modei.
    Daca-mi trag un blug cu talia joasa, o bluza cu vedere la buric, (chiar daca suncile imi curg pe langa) se poate si ragai, ca deh!... Nu deranjeaza stilul.
    Astazi vulgaritatea este atat de....vizibila si acceptata, incat nici nu deranjeaza.
    Uffff....ce mult ne-am schimbat....Femeile devin barbati, masculii se transforma in "feminuce" (cum ii cheam italienii)...
    Daca-i privesti din spate nu sti care-i unul, si care-i altul.

Vizitato
    Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de cris69 la data de Vin 04 Mar 2011, 4:22 pm

inainte ma ascundeam in spatele hainelor lalai pentru ca nu aveam vointa si nici macar un motiv pentru care sa ma respect. pentru ca cineva zi de zi nu stiu in ce vroia sa ma transforme.
    acum ma imbrac asa cum simt. asa cum imi place.
    port fuste, rochii, tocuri. sunt atenta cu mine si am observat ca daca eu ma respect si ceilalti fac la fel.
    si nu trebuie asa mult sa fii fericit in pielea ta.

cris69
    Atotcunoscător
    Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat