Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

+32
gabi1795
ANURIM
clodi
florentina69
Kristina
nadina_b2005@yahoo.com
julix_2007
chemio
teisoara
67dana
Doina
ileana cosanzeana
Camy
Monica
ciresicca
diana_roxana
cherie
Tinkerbell
adar
aisha
diada
arime
geany
Clio_Ela
StMihaela
MihaelaT
DANIELA.I
ioana soare
Buburuza
Dionisia
zylv
Admina
36 participanți

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de zylv Mar 13 Oct 2009, 12:02 pm

Buburuza a scris:Pana cand va formula Admina criteriile de jurizare, mie mi-ar placea sa vad in concurs cam asa:

O scurta descriere (cateva cuvinte, nu mare lucru) - stilul (clasic, sport, office, extravagant etc), sursa de inspiratie (daaa, da, stiu ca vor fi numai "creatii" originale, dar de undeva tot vine inspiratia), destinatia si combinatia (unde, cand, cum si cu ce o veti purta); cate ceva despre material, (grosime, rigiditate, elasticitate, compozitie); optional, tendinta in care credeti voi ca se incadreaza (de exemplu: glamour, militar, romantic, boudouir, etno...).


mama,parca ar fi o lucrare de licenta.asta a fost o mica gluma,dar totusi,majoritatea fetelor de pe aici sunt amatoare.nu cred ca toate au timp, sa viziteze site-uri de specialitate ca sa afle care sunt tendintele in moda,sau poate nici nu le intereseaza sa poarte ceva en vogue .cred ca o simpla descriere ar fi suficienta,deoarece pozele vor vorbi in locul lor.stiti ca va iubesc,nu?asa ca nu ma certati si de data asta kiss
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Trendu' e optional...

Mesaj Scris de Buburuza Mar 13 Oct 2009, 12:34 pm

... si este doar asaaaa, o parere a autoarei despre produsul pe care-l realizeaza. Pentru ca se vor da note separat pentru meritul tehnic si impresia artistica. Eu cred ca doamnele si domnisoarele pasionate de croitorie, au (sau ar trebui sa aiba) si-un pic de idee despre ce se poarta. Si-apoi, marea "arta" consta taman in a adapta ce se poarta la ce poarta fiecare. Dar, repet, este optional.

Cat despre stil, asta trebuie avut in minte inainte de a pune foarfeca pe material, nu? Ca dupa, este prea tarziu. Iar despre sursa de inspiratie, ce sa zic... chiar ma indoiesc ca va revolutiona cineva obiectul numit fusta cu ocazia acestui concurs. Deci tot trebuie sa aiba o sursa de inspiratie, nu? Si asta n-are a face cu originalitatea. Dimpotriva! De exemplu, as gasi absolut originala o fusta stil office, ce are ca sursa de inspiratie catrinta costumului popular din Bucovina (sa zicem). Adica trend etno. Sau una stil sport, inspirata dintr-un film de actiune, trend military. Voila! E greu?

Oricum, asta este doar parerea mea, ce mi-ar placea mie intr-un concurs. Criteriile, repet, le va stabili Admina.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 13 Oct 2009, 1:18 pm

Eu ma inscriu in juriu. wink

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty :D

Mesaj Scris de Buburuza Mar 13 Oct 2009, 1:47 pm

"Mai m-am gandit": eu nu cred ca vreau in juriu... si cred ca nici concurentii nu m-ar prea vrea. Ca sunt bau-bau si rea, d'aia!
Si-apoi, eu nu sunt niciodata multumita nici macar de ceea ce lucrez eu. Daca la design mi-am mai dat cate un 9 din cand in cand da' raaar, la proiectare, maxim 8 cu indulgenta iar la executie nu mi-am dat niciodata mai mult de 7! Si mai sunt si carcotasa.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Fusta....fusta..... fusta......

Mesaj Scris de cherie Mar 13 Oct 2009, 10:47 pm

Eu de exemplu n-am timp... Stiam asta de cand am crezut ca voi reusi sa fac ceva.............. Dar n-am timp. Abia am scurtat manecile la o jacheta cumparata de-a gata pentru sotul meu si nici aia nu este terminata... Si eu raman la urma..........Help! Vreau timp !
peace
cherie
cherie
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 40
Localizare : Galati Romania
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de geany Mar 13 Oct 2009, 10:56 pm

EEEE; ce mai treaba,,,scrisesem mai devreme ca ma inscriu in concurs... dar se pare ca nu l-am trimis sau nu s-a trimis, na asta este...
Sunt decisa ca particip de cand s-a anuntat concursul; fusta... nu e gataaa ca am desenat schite si schite si cand ma decisesem in legea mea pe care sa ma chinui s-o fac nu m-am lamurit cu materialele pe care sa-l iau la tocat... si cand m-am decis de material am schimbat modelul zid offf, sper sa nu mai schimb planul si sa scot si eu o fusta la final,,, chiar daca timpul pare a se scurge si tot pe alte treburi.
buburuza, eu chiar te-as vrea in juriu, asa rea cum esti tu, daca ne "strici" tu nota, iaca nu-i bai se ridica cu alta de la alt jurizant rade
Bafta ura
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de Admina Mier 14 Oct 2009, 12:20 am

Tema era fusta, si se cerea sa se faca tiparul de catre concurenta. Deci se vrea sa construiti un tipar, folosind tutoriale de pe net (inclusiv cele postate la noi pe forum), carti de croitorie mai vechi sau mai noi, cursuri de acest gen sau orice sursa. Am hotarat asa tocmai ca sa nu fie discrepante mari, trebuie sa fie un tipar construit corect, ajustat, daca trebuie ca sa va vina bine, nu ceva pompos si foarte elaborat. De aia si pica fustele extravagante pe care nu le-ati purta, trebuie fuste corecte, frumoase, purtabile. In acest fel va este pus la incercare talentul de proiectant de tipare, indemanarea la croitorie, gustul artistic (prin alegerea materialului, modelului, etc.), maiestria de a prezenta succint si corect creatia ( wink ) si modul de prezentare al pozelor.
Pare complicat dar chiar nu e, zau asa. hug

Prezentarea produsului obtinut, trebuie sa fie concreta, de genul ce v-a inspirat, de unde ati luat explicatiile pentru constructia tiparului, de ce va place acel model si de ce l-ati ales, cateva cuvinte despre material, croiala, cu ce-l veti purta. Ma rog, asta lasam la latitudinea concurentelor, dar trebuie sa stiti ca va conta si acest aspect, dintre doua fuste, una fara nici un fel de descriere si alta cu detalii, ghici care va avea intaietate in ochii juriului. Question

Timpul ce sa mai zicem... toate il avem pe minus. Dar se poate face cautarea modelului si a tiparului, la o cafea, pe net; tiparul se poate desena intr-o duminica sau chiar maine wink ca tot e sarbatoare, si apoi cusut si finisat, in functie de viteza fiecaruia. Si mie mi-a iesit o rochie eleganta cu o captuseala inclusa, intr-o zi, si mi-s inceata ca melcul la cusut, deci motivatie sa fie, ca se poate.

Buburuza, eu as vrea sa fi in juriu, tocmai ca esti intransigenta si mai ales ca esti in tema. Sunt sigura ca tu vei alege corect, nu te vei lasa dusa de val, cum se poate intampla unei persoane neavizate. Deci alegerea e numai a ta, dar avem nevoie de un juriu variat, chit ca este "bau-bau". Sau te-ai hotarat sa participi si nu vrei sa recunosti? cos

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Auooooleeeu!

Mesaj Scris de Buburuza Mier 14 Oct 2009, 8:31 am

Hm... Pai daca sunt ametita, n-am citit cu maxima atentie enuntul problemei. Deci... CU tipar. In cazul asta, lucrurile se complica.
Admina, sa ma inscriu in concurs? Nici gand! Stii tu bine ca am glumit la faza cu juriul; sigur ca voi participa la jurizare si voi respecta criteriile enuntate. Si e adevarat ca sunt cam intransigenta cand vine vorba de croitoria "profi" insa si mai intelegatoare cu incepatorii. Dar voi incerca sa fiu impartiala.

Bafta maxima tuturor. Abia astept sa vad fustele.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de Tinkerbell Mier 14 Oct 2009, 10:54 am

pai da, Buburuza, foarte bine ca esti intransigenta. Trebuie sa fie astfel de persoane in juriu, asta asigura seriozitatea concursului! Asa, la viitorul concurs, vom fi si mai bine pregatite! ura
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de ileana cosanzeana Mier 14 Oct 2009, 2:09 pm

fetelor,pai voi ink nu ati inscris niciuna din voi nimik in concurs?
haideti mai,e pacat de talentul pe care il aveti, zau asa!haideti curaj! kiss
ileana cosanzeana
ileana cosanzeana
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 457
Varsta : 39
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 03/12/2008

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de Admina Joi 15 Oct 2009, 10:46 am

Tutoriale de fuste: AICI, AICI, AICI, AICI, AICI, AICI, AICI, AICI... si gata ca am obosit. Cred ca faceam o fusta in timpul in care am postat raspunsul. wink
Apropo, daca este o fusta clos (circle skirt), plisata (pleated), cu volane (ruffled sau gypsy) puteti sa postati sursa de inspiratie de unde ati luat explicatiile, si sa dati marsurile si cateva cuvinte despre cum ati procedat. Nu asteptam tipar pentru partile de volane, de pliseuri deoarece este un dreptunghi (nici un Burda nu se face tipar pentru asa ceva). Ideea este sa nu fie tipar copiat din reviste, descarcat de pe net, dar daca este construita dupa explicatii, este ok. Cred ca orice incepatoare poate sa participe la acest concurs, dupa cum vedeti pe net ies niste rezultate superbe daca folosesti un material interesant, chit ca e fusta pe elastic.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 15 Oct 2009, 2:59 pm

M-am hotarat si eu, in sfarsit!
Gata, anunt "oficial", cu turle si trambtie (chiar daca nu le gasesc la smilies)... ca ma inscriu in concurs.
Am materialul, am reusit sa cumpar captuseala, azi sper sa ajung sa iau fermoare... Modelul e in minte, calculele sunt pe hartie, tiparul (la scara mica) facut... Nici macar in pauza de masa nu am iesit, am papat mere in birou si am facut socoteli pentru tipare Smile
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de Doina Sam 17 Oct 2009, 5:58 pm

din cate am inteles trebuie sa avem 50 de mesaje pentru a putea posta dar trebuie scrise inainte de a pune fusta in concurs?
eu am lucrat ceva si as vrea sa particip,nu ma votati voi ca nu sunt nici tanara si nici slaba dar de dragul consusului vreau sa o pun aici.
cred ca nu mai apuc sa scriu si mesajele m-am trezit prea tarziu..
avatar
Doina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/12/2008

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de zylv Sam 17 Oct 2009, 7:02 pm

doina,daca iti dai silinta faci cele 50 de mesaje intr-o zi.hai,ca noi te incurajam
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de diada Dum 18 Oct 2009, 9:36 am

Doina, bineinteles ca poti posta poza cu fusta si pana se termina concursul sa faci cele 50 de mesaje!

Haideti fetelor, a inceput numaratoarea inversa, miercuri, 21 octombrie, este ultima zi de inscriere in concurs! ura

_________________
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty ajutor maistra

Mesaj Scris de 67dana Dum 18 Oct 2009, 11:48 am

nu stiu să pun un fermurar așa fel încât să nu se vadă.am încercat să înțeleg din Burda dar nu îmi iese
Se pare că trebuie să furi meserie
Am luat fermuar ascuns pt fustă dar tot aiurea stă. cos asta ieri să nu credeți că sunt așa păcătoasă

hug
avatar
67dana
helper
helper

Numarul mesajelor : 32
Localizare : iasi
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty admina, scuze

Mesaj Scris de 67dana Dum 18 Oct 2009, 11:56 am

bună ziua admina,

nu înțeleg dacă am luat un model din Burda și am scos tiparul nu e valabil?
eu sincer nu pot realiza singură un tipar și nici nu m-aș complica atâta timp cât pentru asta există reviste


mulțumesc

dana
avatar
67dana
helper
helper

Numarul mesajelor : 32
Localizare : iasi
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de Admina Dum 18 Oct 2009, 12:06 pm

Explicatii video despre cum sa atasezi un fermoar ascuns.

Dana, poti realiza fuste foarte usor cu tipar facut de tine. Am pus multe link-uri mai sus, pe aceiasi pagina. Termina fusta in 20-30 de minute cele care au facut tutorialele, poate mai mult pentru o incepatoare, dar totusi e timp si de lucrat si de postat. Plus ca sunt 3 premii, noi nu votam complexitatea ci produsul finit. Am si vazut niste fuste simple postate de curand, asa de frumoase... Nu trebuie sa aiba pense, betelie, buzunare ca sa fie deosebita. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty MULŢUMESC ADMINA

Mesaj Scris de 67dana Dum 18 Oct 2009, 4:56 pm

MULŢUMESC ADMINA!

Ştiu că ai mai postat la acest subiect dar nu l-am găsit.Ştii că atunci când ai nevoie atunci nu găseşti.Am vizionat filmuleţul şi pare super
simplu şi OK.Ştii vorba "teroria ca teoria dar practica ne omoară" Am să văd mâine ce îmi va ieşi.
Şi în ceea ce priveşte creaţia mea nu este chiar originală. modelul şi tiparul l-am luat din BURDA.Visez la fusta asta de anul trecut de cand am luat revista dar se pare că nu i-a venit rândul decât acum.
Oricum trebuie să o termin cu sau fără concurs wink
până mă instruiesc eu cum se postează pozele s-ar putea să
se termine concursul
vă pup
dana
avatar
67dana
helper
helper

Numarul mesajelor : 32
Localizare : iasi
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de Monica Dum 18 Oct 2009, 8:05 pm

Eu am vrut initial sa particip la concurs, apoi m-am cam lasat pagubasa, acum parca iar as vrea scratch . Cam asta e dilema mea, dar mai vad eu pana atunci Smile.
Monica
Monica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/10/2009

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de Dionisia Dum 18 Oct 2009, 8:21 pm

Aveam impresia ca e vorba de data de 24, am inceput ieri fusta,dar nu cred ca e gata pana pe 21 ...
asta e !
oricum,abia astept sa vad niste fuste grozave, facute de voi love
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de Camy Dum 18 Oct 2009, 11:17 pm

DIONISIA sigur o vei termina,nu se poate sa nu paticipi,la ce lucruri frumoase faci.

eu nici macar nu am inceput-o,nici nu styu ce fac ,nu styu ce material ,dar maine sigur voi croi ceva.

materiale am cateva in casa ,voi baga foarfeca intr-unul.

spor maxim la croitorit hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de teisoara Lun 19 Oct 2009, 8:35 am

Fetelor ,fusta pe bie e de fapt fusta pe semiclos? CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 871170
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de Admina Lun 19 Oct 2009, 10:20 am

Teisoara, din cate stiu eu fusta pe bie este orice fusta croita oblic, deci asezi tiparul oblic pe material, si firele din tesatura cad tot oblic, in fusta finita. Nu stiu sa ma exprim mai bine, ma omoara raceala asta. zid
Deci poti construi astfel de fuste din materiale care curg frumos, jerse, satin, voal, etc. nu si-ar avea rostul la o fusta de stofa, denim pentru ca este materialul tare, rigid. De fapt cred ca si o stofa mai subtire poate fi folosita pentru o fusta in forma de A, sau in clini. Cele de mai jos sunt A-line, croite pe bie.

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 P6696152p275w CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 S0868060_SDP08_S814?$216x270$ CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 266x400_7356-13

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de teisoara Lun 19 Oct 2009, 10:46 am

multumesc,Admina si sanatate maxima!!! CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 16778
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA - Pagina 3 Empty Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB