Ultimele subiecte
» Dantela irlandeza
Astazi la 12:33 pm Scris de Dorulet

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Astazi la 9:31 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 9:18 am Scris de Gabica

» Bluze, topuri (14)
Astazi la 6:32 am Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de Tinkerbell la data de Vin 02 Oct 2009, 11:48 am

Scuzati....ma bag si eu in vorba Embarassed Eu cred ca este corect sa ramanem doar la fusta. Poate vor fi alte concursuri, cu alte teme (rochia, bluza...etc - ar fi frumos! broda ). Dar cred ca ar fi bine sa se impuna fusta de zi (adica sa nu fie de seara, de ocazie). Pentru ca, totusi, o fusta de ocazie impresioneaza, de regula, mai mult decat o fusta de zi....ma gandesc...

In privinta complexitatii...sunt de acord cu buburuza..nu are sens sa ne gandim la complexitate. Importanta este calitatea executiei.

Aaaa...nu stiu daca am 50 de mesaje pe forum...m-as inscrie si eu...

Hei, am vazut! Cu tot cu acesta am 53 de mesaje. Deci ma pot inscrie. M-am inscris! La mustata... rade

MULTUMIRI SPONSORULUI ! love
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Vin 02 Oct 2009, 12:05 pm

Eu imi voi face o fusta care sa se potriveasca stilului si siluetei mele.
Indiferent de ce au visat noaptea creatorii de moda si impun ca moda sezonului. Daca mie nu-mi sta bine in respectiva linie, efectul va fi complet invers, dizgratios. Si atunci ce conteaza mai mult? Ca sunt la moda sau ca arat ca o paparuda?
Eu nu am atata experienta intr-ale croitoriei, nu ma plang ci e un fapt concret - nu am lucrat atat de mult ca alte fete si nici nu am cursuri in domeniu. Dar cu siguranta ca voi face tot posibilul sa fie executata cat mai corect. Pentru ca la sfarsit vreau sa fiu in primul rand eu multumita de mine si de ceea ce am realizat. Poate croiul nu va corespunde gusturilor juriului, pentru ca stiti cum este, gusturile nu se discuta, dar daca eu sunt convinsa ca am dat tot ce am avut mai bun atunci sunt multumita.Este exact modul cum am gandit si la concursul de crosetat.

Mult succes tuturor participantelor!!! kiss
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 02 Oct 2009, 1:19 pm

Buburuza a scris: eu am ales sa nu particip.

te ateptam cu drag in juriu! hug

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Vin 02 Oct 2009, 1:24 pm

Daca tema este fusta, atunci fusta sa fie.
Inca nu stiu daca particip sau nu, sa vad daca gasesc vreun material pt ce as vrea eu pt toamna aceasta si daca reusesc sa fac tiparul rade ca aici sunt pe langa.
E drept ca o fusta cusuta pentru o ocazie speciala poate pune in umbra o fusta de zi, dar se poate si invers.
Admina scrie
Materialul este la alegerea voastra atata timp cat este adecvat acestui sezon, deci de grosime medie, purtabil primavara-toamna.
deci eu inteleg ca-i vorba de o fusta de zi.
O fusta de zi, nu trebuie sa fie neaparat scurta, poate fi lunga si fiind toamna purtata cu cizme, asa ca nu vad problema picioarelor subtiri, groase sau mai stiu eu cum. Fiecare isi alege un model potrivit siluetei.

Mult spor si succes! kiss

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

concurs : tipar, executie, fusta.

Mesaj Scris de cherie la data de Vin 02 Oct 2009, 9:32 pm

Mi-am cumparat un material de fusta si ziceam ca n-am timp sa o fac penmtru toamna asta dar macar pana la primavara tot voi reusi. Imi alesesem si un model din Burda 10/2009 dar gandindu-ma cum mi-ar sta bine o modificasem in gand de nu se mai recunostea. Nu am cumparat revista, ma uitam la adresa asta:
http://www.osinka.ru/Pattern/Free/01.html
sau mai exact : http://www.osinka.ru/Zhurnaly/2009/burda/burda_10/
Nu stiu daca voi participa la concurs dar ma voi stradui sa fac fusta. E mobilizant concursul. Eu nu lucrez chiar ca la casa de mode asa ca poate chiar daca o fac nu ar fi ceva de premiat, dar poate ma voi stradui....
Dar nu cred ca am deja 40 postari si sunt inscrisa doar de cateva zile... N-are importanta. Macar de as lucra eu fusta...
cos

Ultima editare efectuata de catre cherie in Vin 02 Oct 2009, 9:36 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
cherie
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 40
Localizare : Galati Romania
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 02 Oct 2009, 9:45 pm

Va rog daca mai sunt neclaritati sa le discutati aici, tema a ramas fusta, se inscrie cine vrea si astea sunt regulile, sa stiti ca pentru a organiza concursul nu a fost asa de simplu, si numai Admina stie cat efort a depus Flowers asa ca va rog frumos, macar din respect pentru ea sa incheiem aceste discutii. Este o fata deosebita si chiar nu merita asa ceva.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 02 Oct 2009, 9:48 pm

Cherie, ma bucur ca ai spart gheata hug cele 50 de mesaje le faci foarte usor! Haideti felelor, curaj! ura bucurie bucurie bucurie

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 03 Oct 2009, 6:53 pm

Ok, deci a ramas stabilit. Fusta, ramane! Sincer va zic ca vom incerca sa organizam cat mai multe concursuri, probabil la 2-3 luni va fi unul la Croitorie, fiind o categorie asa de indragita. Sponsori sa fie, ca o sa propunem o tema noua de fiecare data. Daca vor fi premii mai substantiale, nu pot sa va zic decat ca s-ar putea sa cerem articole vestimentare mai elaborate.
Se pot lucra fuste scurte, medii si lungi din materiale de grosime medie, potrivite pentru toamna, si toate sa fie purtabile ziua. Deci nu vor fi discrepante din punct de vedere al materialului deosebit, de ocazie. Atata timp cat rochia este croita bine, cusuta corect si sta frumos pe posesoare (imbinarea dintre materialul ales, model si conformatia corpului, trebuie sa fie esentiale), oricine are sanse de castig, indiferent de modelul ales.
Eu in fiecare numar din Burda tanjesc dupa macar un model de la masuri Plus. De ar fi asta, daca nu ar fi bine facute si gandite? Nu orice e mic si mulat, e frumos deci nu va ganditi la fuste mini, cand cititi tema concursului.
In rest, multa bafta si apucati-va de treaba, ca timpul e scurt. cos

Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Concurs de croitorie - fusta mea

Mesaj Scris de diana_roxana la data de Sam 03 Oct 2009, 7:06 pm

Tocmai am citit postarile de la concursul de crosetat. Imi place ca fetele s-au motivat si ambitionat vazand lucrusoarele celorlalte. Concursul acesta imi trage si mie cu ochiul, desi inca nu am 50 de postari, dar treaba asta se poate rezolva pana la finele concursului. Am deja un material cumparat chiar cu intentia de a-mi face o fusta dar de cand ati lansat ideea de concurs nu ma mai pot hotara asupra modelului. rade . Stiu ca ce se va prezenta pe forum va fi ceva deosebit si sper ca daca reusesc sa intru si eu in concurs sa va placa ce va prezint.
kiss
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Sam 03 Oct 2009, 8:56 pm

RESPECT kiss
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ciresicca la data de Mar 06 Oct 2009, 3:56 pm

buna fetele,

mie mi-a placut foarte mult ideea cu acest concurs si cu siguranta voi participa si eu cu o fusta (deja am modelul in cap, ma voi stradui sa iasa bine)! sa avem mult succes!
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 06 Oct 2009, 10:06 pm

Am sa va anunt ca la acest concurs se va atasa si un sondaj, la care membrii vor putea sa voteze creatiile. Deci numarul de voturi (procentual) sa va face medie aritmetica cu procentul obtinut din notele juriului si se va obtine o unica nota, clasamentul se va intocmi pe baza acestei medii. boo Sincer, nu stiu sa explic, dar stie Excel sa calculeze. aplauze
In rest, bafta participantelor!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 07 Oct 2009, 8:13 am

Nu stiu daca am specificat ca ma bag in juriu si la concursul asta love

Mult succes tuturor participantelor bucurie bucurie bucurie

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Concurs de croitorie - fusta mea

Mesaj Scris de Monica la data de Mier 07 Oct 2009, 2:44 pm

Inca nu am vazut nici o fusta. Ce se intampla Question Parca la celalat concurs a fost mai multa activitate. Smile
Monica
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 86
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 07 Oct 2009, 3:12 pm

Monica presupun ca fetele isi construiesc tipare si croiesc de zor. Pana concepi modelul, realizezi tiparul , croiesti materialul, captuseala, asamblezi, dureaza ceva, mai ales daca vrei sa iasa impecabil. E inca prea devreme , dar sunt convinsa ca in curand vor incepe sa curga creatiile.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

CONCURS DE CROITORIE - FUSTA MEA

Mesaj Scris de DANIELA.I la data de Mier 07 Oct 2009, 9:07 pm

IOANA,intr-adevar ai dreptate,insa bataia de cap ti-o da alegerea modelului.
sincera sa fiu eu inca nici nu stiu ce model voi face,ca si confectionare mi-ar lua o zi ,insa acum ma aflu in faza de alegere a modelului si binenteles a materialului,pt ca 90% din produs este materialul care il alegi si viceversa.
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 45
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

http://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Mesaj Scris de Dionisia la data de Joi 08 Oct 2009, 8:39 am

Ma inscriu si eu la concurs, sper sa termin fusta pana atunci, caci sunt intr-o perioada foarte aglomerata . Partea cea mai grea este sa incadrez modelul in materialul ramas de la un alt produs pentru care am cumparat necesarul de material specificat in Burda !Nu am ce face ,materialul imi dicteaza ca modelul sa fie foarte, foarte simplu ; concursul ma motiveaza sa trec odata la treaba ( ca nu am terminat inca nici produsul principal rade )
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 525
Varsta : 46
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 08 Oct 2009, 10:32 am

Eu deja m-am hotarat cum vreau sa fie, sper doar sa gasesc materialul pe care il am in minte. Imi pare rau doar ca nu am intrebat mai multe lucruri despre realizarea unui anume element al tiparului de fusta la momentul potrivit, acum nu mai am voie... ametit Ma luminez eu vazand si facand...
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 13 Oct 2009, 8:20 am

Of-of, mai-mai, credeam ca la croitorie, faceti rand organizat, postati cateva fuste pe zi... Cand colo, deja s-a inscris cineva la Bijuterii si e inceput de curand concursul, si aici... V-a speriat vremea rece de afara, si v-ati apucat de pantaloni, in ideea ca o fusta nu tine de cald? Nu e nici o problema ca pastrez eu premiile. lol! Din cand in cand ma mai uit la ele, le intorc pe toate partile; stralucesc asa de frumos si cred ca taie singure...

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Paaaai...

Mesaj Scris de Buburuza la data de Mar 13 Oct 2009, 9:38 am

O fi chestie de strategie! Ne tin in suspans pana in ultimul moment. Sau nu. Eu cam banuiesc care e dilema maxima: tema este foarte complicata pentru ca este prea simpla (in aparenta). Treaba-i cam asa: o fusta nu-i decat o fusta! Ce poti sa-i faci? Daca e prea simpla, sansele in concurs scad, dar cresc sansele sa o poti purta dupa. Daca fusta este prea sofisticata, ai toate sansele sa castigi dar te alegi cu o fusta cam extravaganta pentru a fi purtata. Si-n plus, daca modelul este complicat, s-ar putea sa nu iasa prea bine. Si-atunci ramai si cu o fusta "ratata" si nici nu castigi nimic. Eeeei! Asa o fi? Hai sa va dau un indiciu, poate va vin idei si prindeti curaj: sezonul acesta se poarta drapajele si suprapunerile.
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 50
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

concurs de croitorie - fusta mea

Mesaj Scris de diana_roxana la data de Mar 13 Oct 2009, 10:05 am

Buburuza, esti o scumpa. Mie, cel putin, mi-ai citit gandurile. Exact dilema aceasta o aveam cand m-am apucat de fusta. Si, dorinta de a avea o fusta pe care sa o pot purta a invins. Dar inca nu am terminat-o asa ca... putina rabdare. kiss
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Tinkerbell la data de Mar 13 Oct 2009, 10:10 am

eu de-abia ieri m-am hotarat la model. trebuie sa ma hotarasc asupra materialului, apoi...tipar, croit cusut...! He he...e mult de munca! Sigur vor aparea produsele, dar foarte aproape de data limita a concursului. Eu asa cred! Spor la munca, albinutelor!!! pupi pupi pupi
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de Camy la data de Mar 13 Oct 2009, 10:17 am

buna fetelor,voi participa si eu,nu styu ce voi face ,printre toate rochiile mele,trebuie sa fac si o fusta.Nu styu modelul,materialul culoarea,dar sigur intr-o zi ,intr-o noapte va trebui sa o fac,pana sambata am de terminat o rochie de seara,si mai este si sarbatoare maine.

am facut atatea fuste incat acum nu styu ce model as putea face sa fie mai altfel decat celelalte.M-AM gandit cam ce material ar merge,dar sa vad si ce gasesc ,maine ma duc dupa material Smile

deci sa inteleg si eu,vom face o fusta croita din masuri,si cum prezentam tiparul?

sau ne facem noi un tipar,si il prezentam ,odata cu fustita.

spor la croitorit kiss hug
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Tinkerbell la data de Mar 13 Oct 2009, 10:26 am

eu ma gandesc ca ar trebui sa fie asa: o fotografie cu materialul nelucrat, una cu tiparul (din plastic, sau din hartie...din ce il face fiecare..), 3 cu fusta imbracata si 1 cu produsul indoit, astfel incat sa se vada si pe spate cum arata. Voi ce ziceti? Bineinteles, cu rezerva ca...asta e....sunt putine fete care au triplock, si...evident ca fustele lor vor arata mai bine pe spate....

Zic bine ? hug
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

In concurs...

Mesaj Scris de Buburuza la data de Mar 13 Oct 2009, 11:46 am

Pana cand va formula Admina criteriile de jurizare, mie mi-ar placea sa vad in concurs cam asa:

O scurta descriere (cateva cuvinte, nu mare lucru) - stilul (clasic, sport, office, extravagant etc), sursa de inspiratie (daaa, da, stiu ca vor fi numai "creatii" originale, dar de undeva tot vine inspiratia), destinatia si combinatia (unde, cand, cum si cu ce o veti purta); cate ceva despre material, (grosime, rigiditate, elasticitate, compozitie); optional, tendinta in care credeti voi ca se incadreaza (de exemplu: glamour, militar, romantic, boudouir, etno...).

Imagini: Fata, spate, lateral stanga (daca fusta este asimetrica si lateral dreapta); detalii de constructie si finisaj (modalitatea de inchidere, prinderea cordonului, a captuselii, detaliu de buzunar unde este cazul, tiv, altele); optional, o imagine cu o tinuta compusa "in jurul" fustei, astfel incat sa o scoata in evidenta. Poza cu materialul nu-i necesara - se va vedea oricum in pozele de detaliu.

Tipar? Nu cred ca este cazul. O fusta se poate croi foarte bine si fara tipar... si-apoi, daca tiparul este copiat dintr-o revista, nu vad rostul. Iar daca este realizat de catre concurenti si nu este construit 100% corect sau este incomplet? (asta se poate intampla si la case mai mari)

Tehnologia: pentru mine chiar nu conteaza daca fusta este lucrata la mama triplok-ului si uber-ului, sau cusuta de mana. Ba chiar dimpotriva! Pretentiile cresc direct proportional cu tehnologia folosita
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 50
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat