Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Ieri la 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Curs de croitorie, unde?

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Curs croitorie UCECOM-Bucuresti

Mesaj Scris de grama la data de Vin 04 Feb 2011, 11:12 pm

BiancaBellyDance a scris:Buna ziua.... eu sunt interesata de cursuri de croitorie in Bucuresti... daca stie cineva unde as putea face aceste cursuri si daca ar fii atestate si de minister ar fii perfect... multumesc

cos prietenie
Buna,
incepand cu 15 feb. UCECOM reincepe cursul de croitorie. Se tine de 3/ saptamana cate 6 ore, pe durata a 4 luni si jumatate. Costul este de 8 milioane platibili in rate.
Din pacate lucrez si nu pot sa ma inscriu in ritmul asta. Am intrebat de cursuri seara sau in weekend, nu se tine momentan. Daca o sa aiba cereri (5 persoane) o sa faca o grupa in functie de dorinta cursantelor-seara sau in weekend, sau combinat programul, asa am aflat eu din discutia telefonica.

Sper sa mai fie doritoare, ca eu sigura m-as inscrie.cos

Numai bine!

Grama

grama
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de dinankara la data de Mar 15 Feb 2011, 3:41 pm

Salut fetelor! sınt noua pe forum şi ma minunez cıta lume cauta ceea ce rasfoiesc şi eu demult pe net. Demult ımi bat capul cum sa-mi cos singura hainele. Am adunat ceva tipare dar asta nu-i deajuns. Ma ımpotmolesc cel mai mult la calcularea penselor şi la mıineca. Am vazut tiparele gasite de voi. Sınt de mult folos.
Vreau sa cos o fusta. dar nu ştiu cum sa-i prind pardoseala. Ma poate cineva ajuta?
dinankara
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 5
Localizare : turcia
Data de inscriere : 14/02/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de kabunta la data de Mar 15 Feb 2011, 4:35 pm

Salut. Eu incep astazi cursul de incepatori de la Brother. E destul de scump 1200RON 8sedinte de cate 3 ore la ei la sediu marti seara. Dar eu nu prea am cum altfel si spre sa fie suficient sa mai invat cateva chestii de baza.
kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 421
Varsta : 35
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de violeta25 la data de Mier 16 Feb 2011, 10:52 am

Eu am tot cautat pe internet cursuri de croitorie in constanta si nu am gasit nimic, stie careva daca se tin si in constanta cursuri de croitorie? ma gandeam sa fac aceste cursuri cat mai sunt in concediu de maternitate.
violeta25
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 325
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de babyyy la data de Joi 24 Mar 2011, 12:09 pm

buna tututor Smile
in primul rand vreau sa felicit toate fetele pentru talentul lor si pentru dezvaluirea secretelor pe acest forum Smile
in al doilea rand as vrea sa stiu daca se poate invata in timisoara bazele croitoriei. am gasit un curs insa pana nu au 15 persoane nu incep si dureaza 7 luni. daca cineva stie altceva sau e dispusa sa ma invete in particular o rog sa-mi trimita mesaj Smile
multumesc frumos si inspiratie va doresc Smile
babyyy
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 1
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Curs croitorie Dalles

Mesaj Scris de Albina Maia la data de Vin 25 Mar 2011, 1:55 pm

Salut. Eu am facut cursul de croitorie de la Dalles. Poate pentru ca profesoara noastra era si ea novice, nu pot sa zic ca am facut mare lucru.
Nu exista o structurare clara a orei, cu sarcini bine definite, nici explicatiile nu erau clare. Din cele 12 fete cate eram la inceput, la sfarsit mai veneam 5, pentru ca noi chiar ne doream sa invatam. Din partea celor de la Dalles: neseriozitate cu N mare. Camera mica, masini putine si vechi, partial nefunctionale, aparat de surfilat cu ac rupt, lipsa de materiale didactice.
Cursul merge facut numai daca nu aveti chiar deloc notiuni de croitorit. Veti face o fusta, o bluza si o pereche de pantaloni, veti invata sa faceti buzunare, sa coaseti fermoare si ordinea operatiilor pentru fiecare articol.

Important! La inceput ni s-a spus ca acest curs este acreditat de ministerul muncii, pe traseu ca acum il acrediteaza, iar la sfarsit ca asa si nu l-au acreditat.

Parti bune: Fetele faine cu care am facut cunostinta si bucuria de a-ti impartasi pasiunea cu cineva, bunavointa profesoarei, cadrul relativ organizat in care sa lucrezi, corectarea greselilor.
Albina Maia
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 21/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Vin 25 Mar 2011, 2:07 pm

Albina Maia, te vad oarecum nemultumita de o mare parte a acelui curs pe care l-ai facut... De ce subliniez asta, as vrea sa te intreb in ce durata de timp ai facut acest curs. Eu am facut profesionala in domeniu si am invatat 3 ani de zile, la sfarstitul anului, daca te-ai straduit pe toata perioada scolarizarii ai habar de croitorie, dar daca te tii de ea, vei fi complet surprins sa descoperi cat de putine ai stiut la terminarea acelei scoli.

Croitoria din punctul meu de vedere o inveti "furand", improvizand, incredere si curaj de a taia, creativitate sa poti reapara unde ai stricat si asa mai departe. In scolarizare se invata partea tehnica si notiunile de baza, restul este in cea mai mare parte o descoperire.

Am facut aceasta paranteza, pentru fetele care spera ca dupa un curs de croitorie de 3-6 luni spera sa devina mari designeri. In cazul celor ce realizeaza ca asta nu este posibil, ajutati-va cu acest forum, veti descoperi multe solutii, din croitoria practicata de la fetele noatre care au dovedit profesionalism si sunt mereu dispuse sa raspunda intrebarilor nostre.

Bafta tuturor! ura
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

de acord, dar totusi...

Mesaj Scris de Albina Maia la data de Vin 25 Mar 2011, 2:15 pm

Salut Geany. Sunt de acord cu tine ca in 4 luni nu ai cum sa inveti mare lucru, la fel si cu partea ca e ceva ce se invata furand, incercand, gresind etc.
Stiam foarte bine ca voi invata doar notiuni.
Ceea ce am vrut sa spun eu este ca acest curs este prost organizat si gestionat. Ca pentru 1200 de ron pentru 4 luni(cu tot cu vacante) as fi vrut un curs mai bine structurat, explicatii clare si cuprinzatoare, desene bine facute (nu "asa am desenat eu mai stramb, ele de fapt sunt egale" ), masini functionale si respectarea promisiunilor. Poate mi se trage de la faptul ca am absolvit o facultate tehnica si sunt obisnuita cu un alt fel de a organiza si preda un curs.
Altfel da, fiecare a luat de la curs cat a vrut din ce s-a putut.
Albina Maia
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Vin 25 Mar 2011, 2:26 pm

Exact asta am vrut sa subliniez eu, sa nu incurcam una cu alta si anume un curs de croitorie, cu o facultate.

Cine decide sa faca un curs de croitorie, sa nu se lase pe mana reclamelor si a prospectelor de prezentare. Frumos colorate si bine formulate suna bine totdeauna, insa ce se intampla in sala de clasa si ce va doriti voi de la acel curs trebuie bine studiat... chiar de la persoane care au luat loc la orele de curs...
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Albina Maia la data de Vin 25 Mar 2011, 2:27 pm

multumesc si pentru incurajari Smile Imi place tare mult ca exista acest forum si, cred ca nu doar eu, apreciez efortul vostru si toata bogatia de informatii de aici. Flowers
Albina Maia
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de nmirela la data de Joi 07 Apr 2011, 1:53 pm

Fetelor, eu sunt "nou nouta" pe acest forum, dar si in ale lucrului de mana. Adica, imi place sa ma uit, colectionez reviste de cand ma stiu, idei creative... sa zicem ca am, dar imi lipsesc indemanarea si experienta.

In primavara asta m-am hotarat "revolutionar" ca vreau sa fac ceva, sa nu mai stau doar pe margine, sa "chibitzez". Mi-ar placea sa incep prin a invata sa cos la masina. O chestie super simpla, n-am ambitii de croitorie acum, poate si pentru faptul ca pe mine ma intereseaza mai mult proiectele de broderie, infrumusetat obiecte vestimentare deja existente...

Imi puteti recomanda un curs pentru SUPER DUPER incepatori? Exista cursuri din astea in care sa stea cineva de tine trei ore sa te invete sa tragi un tighel drept?
nmirela
Nou venit
Nou venit

Data de inscriere : 07/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Vin 08 Apr 2011, 7:26 am

Cu banii care ii dai pe curs,iti iei o masinuta buna si faci pactica singura,pe carpe la inceput,tivesti batiste de ex.
Pana iti dai drumul la mana sau la picior.
Daca esti soferita stii cum e cu acceleratia wink
Iar o carte mai recenta ce croitorie costa 50 de ron sau o descarci de pe net daca ai o imprimanta buna.
Degeaba faci scoala ,pana nu te lovesti tu de problemele practice,nu inveti.
Eu stiu foarte bine,ca scoala te invata teorie si foarte putina practica.
Am patit-o pe pielea mea.Daca nu faceam practica cu tata nu invatam in veci(nu voresc de croitorie),caci ai mei colegi care faceau practica in alta parte doar se uitau nu erau lasati sa puna mana pe nimic.
Cauta o croitoreasa de la tine din cartier,ii duci un pachet de cafea si o rogi sa te lase pe langa ea cand lucreaza,o ajuti,insailezi,stai de voba,(afli multe
lucruri despre cusut),descosi si stai cu ochii pe ceea ce face.
Eventual iti iei si masinuta si ii tragi cosi cate ceva la masina daca vrea.
Asa inveti.
Ca si cum te-ai duce la meditatii.Si sa fii foarte maleabila.
Parerea mea.
Mult succes. hug

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de Steluzza la data de Vin 08 Apr 2011, 8:40 am

Mirela,sa sti ca Magda are mare dreptate in ceea ce zice:teoria ca teoria,dar practica e mama invataturii; sa sti toate chichitele care sunt o gramada si daca nu lucrezi pe langa careva care are mai multa experenta nu prea ai cum sa le sti asa ca cauta pe careva care sa te invete(dar care sa aibe habar de ceea ce face).Bafta in continuare. hug
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Sam 09 Apr 2011, 8:57 pm

Nmirela, vezi ca cei de la reprezentanta Brother organizeaza cursuri, vezi [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Sper sa mai fie de actualitate anuntul, vezi si tu.
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de nmirela la data de Sam 09 Apr 2011, 10:39 pm

Multumesc fetelor pentru raspunsuri!

Ideea cu croitoreasa nu e rea, asta daca de fapt vrei sa inveti croitorie, pentru ca intr-adevar sunt multe chichite (cu conditia sa si gasesti croitoreasa, si sa fie si dispusa sa te invete...). Dar o ucenicie de tipul asta cere timp si multa implicare din partea "invatacelului".

Eu de fapt nu prea am inclinatii, si nici dorinta de croitorie, as vrea doar sa stiu sa trag la masina un tighel drept Smile Banuiesc ca va trebui sa-mi iau inima in dinti si sa ma apuc sa o fac de capul meu, sa stric trei cearceafuri ... si poate pana la urma, o iesi ceva :D

Mi-ar placea sa fac chestii din astea spre exemplu:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Croirea in sine nu pare complicata dupa cum explica [url=aici][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] problema e .... sa tragi tighelul drept :D

De cursurile Brother aflasem dintr-un ad din ultimul numar al revistei ..."Lucru de mana' (coincidenta, nu?) Smile - practic in felul asta am si ajuns pe aceasta pagina!

Mi se par insa cam scumpe, dar m-ar fi interesat sa-mi explice cum functioneaza masinutele alea... Am vazut aici ca cineva (kabunta) zisese ca s-a inscris in februarie lea cursurile lor, ma intrebam cat de multumita a fost.
nmirela
Nou venit
Nou venit

Data de inscriere : 07/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 10 Apr 2011, 12:08 am

Pentru ce vrei tu sa faci nu-ti trebuie decat o masina de cusut si putina (chiar putina) vointa. Nu ai nevoie decat de niste bucati de material si ata. |De ce te temi? Masina de cusut, mai mult sau mai putin, coase singura drept, daca o ghidezi putin; cum sa o folosesti iti explica in manual. Si restul ne mai intrebi pe noi. Gaseste o cunostinta, o ruda care are masina de cusut si mergi sa vezi niste notiuni de baza. Intr-o ora ai aflat tot ce trebuie sa stii ca sa faci bavetele. Apoi daca masina face cusaturile alea decorative, aia e, merge treaba.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Joi 12 Mai 2011, 10:46 am

Va incepe un curs de croitorie in Rm. Valcea. Cam intr-o luna, depinde de unele mici amanunte data exacta. Este adresat somerelor sau casnicelor. Nu stiu inca durata si nivelul, am inteles doar ca depinde de nivelul celor ce se inscriu la curs.
Daca sunt ceva doritoare din zona contactati-ma prin pm pentru amanunte! Multumesc!
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 48
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Joi 12 Mai 2011, 2:08 pm

Stiti cumva unde(cand si cat costa) se fac cursuri de croitorie prin Ploiesti?
Multumesc kiss
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Musledin Denis la data de Lun 16 Mai 2011, 3:45 pm

Pentru cei interesati de manuale de croitorie sa intrati pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Musledin Denis
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/05/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de emmancita la data de Lun 16 Mai 2011, 5:06 pm

Chirrox, acum multi ani se faceau cursuri la Palatul Culturii, nu e rau daca treci pe acolo si intrebi...
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 44
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Lun 16 Mai 2011, 5:11 pm

Multumesc emmancita pentru raspuns.
Eu am o carte veche de croitorie de Petrache Dragu din 1986. Am incercat sa fac un tipar de pantalon dar nu-mi iese deloc. Cred ca o sa ma uit pe un anumit site(nu dau nume ca sa nu fac reclama).
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Albina Maia la data de Mar 17 Mai 2011, 1:59 pm

dupa Petrache Dragu am incercat si eu, a iesit un pantalon pentru o fata slaba si cu soldurile inalte....fix opusul meu care am acel tip de fund cu "laterale"si sunt josuta....nici partea de sus nu mi-a iesit bine deloc. Am avut noroc ca lasasem niste rezerve de 3-4 cm si am avut de unde sa iau, dar pe total am avut senzatia ca am lucrat "cu adaugituri". De asta stau inca neterminati, cu bata nepusa si fara tiv.

Eu am gasit pe torentele rusesti lectii traduse (in rusa) de croitorie de la
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si am regasit acolo,la lectia de pantaloni, desenul dat de profa de la cursul de la Dalles. E un sistem dupa care, zic ei, lucreaza cel putin jumatate de Europa. Poate se gasesc si in romana, altfel de unde l-ar fi avut, dar eu nu am gasit.

Asa carti de croitorie diverse romanesti se gasesc pe la anticariate, iar pe internet in engleza...

Ultima editare efectuata de catre Albina Maia in Mar 17 Mai 2011, 2:00 pm, editata de 1 ori (Motiv : greseala gramatica)
Albina Maia
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Bbruneta la data de Mier 08 Iun 2011, 2:42 pm

Buna,
Pt cele din Brasov care sunt interesate de cursuri sau obtinerea calificarii de confectioner textile exista de prin februarie o sucursala a unei firme din Tragoviste pe Str Tomanei nr 19, langa banca procredit.
Bbruneta
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 18
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 13/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Mier 08 Iun 2011, 2:50 pm

Fetelor, eu nu am reusit sa imi fac pantaloni de stofa dupa Petrache Dragu, m-am uitat pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si mi-a iesit, mai am de facut tivul si gaicile pt curea. Sper sa va fie de folos adresa. Pe mine ma interesa calcule, dar o sa trag un ochi si pe scoala de croitorie (de la capitorlul 1) si pun in aplicare. Incet incet invat si croitorie, important e sa iti placa ce faci si sa ai vointa si rabdare multa.
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de iriclau la data de Joi 11 Aug 2011, 7:17 pm

Buna fetelor !
stiti unde se fac cursuri de croitorie in iasi ? Am intrebat la FEG si mi-au spus ca sunt inscrise doar 3 persoane si tr sa se adune 15 ca sa poata forma grupa. Stiti in alta parte unde se poate face?

pupici !
spor la croit
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 183
Varsta : 33
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos