Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Curs de croitorie, unde?

+131
michelinebeaulieu
mariaclaudia
LoriTudor
annamaria26985
Rosa_Linda
vali spinu
irinel62
crismi
Nina Constantin
fiordaliso
lilimandi
crtyu
adina.adcont@gmail.com
clauditzuka
adina_lg
filipoidana
alexandra_bogdan
sirbu adriana
norelif
anna_sandu
melinda2012
gianiomu
ema
isabela80tm
felyy
geanina
MariaMariaEu
andrutzy
PAULA CONSTANTIN
onuca28
CarmenClaudia
Elspethalexia
symos
crissteo
mimi mima
fulguta28
geo
zucchina
adahate
danniela
Andata
Lorena Maria
Panea Laura
miculutza
Buburuza
adina_tudor
Carmina29
MAYA
elenatatiana86
ivanutamihaela
danadinu
valiD&G
danae
adumitrescu
istitutodimoda
Lucia Ro
gabrielb
tavi04
myky7robc
aidil
ismi3ismi
ancabanu
oliviana
cristinadumitru1977
Miniona
Flori Butur
AytanaA
elisabeta.petrov
arielas
valentinadof
aurelia.c
margot
laurina
iriclau
Bbruneta
emmancita
Musledin Denis
Chirrox13
Steluzza
MagdaMarin
nmirela
Albina Maia
babyyy
violeta25
kabunta
dinankara
grama
didy
bibitu
ancacib
t_violett_e
virus
rosita
Admina
haute_couture
Adrianim
miteca
m-julie
geany
nely_29
bumbu antonia
Karina33
BiancaBellyDance
deeaz
ciucamona
came_lia
raluca1980
diada
takezo
corina chirila
sanctuar
dalailana
diana_roxana
oana_007
amnro
olympia
ppisic
feliciagl
AlinaJ.Bijoux
Noemi
tomari
mirona
Adriana77
alexaaa08
noel
nadina_b2005@yahoo.com
Camy
StMihaela
ileana cosanzeana
Usagy
ralucis
135 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de tomari Mier 30 Dec 2009, 3:21 pm

Cartea "Manual de croitorie" de Lorna Knight cuprinde in mare explicatiile de la link-uri utile : luarea masurilor, incadrarea tiparului, diverse modificari, pliseuri etc. In ansamblu prezinta tehnici de coasere pliseuri, fermoare, dubluri, intarituri, betelie (brau), tiv, manseta, decolteu, mansete, diverse tipuri de buzunare, cusaturi mecanice si decorative.
Nu este un manual de constructie a tiparelor si este de marimea unui caiet spiralat (256 pag).
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de Usagy Mier 30 Dec 2009, 3:23 pm

Mirona, eu pot sa-ti spun doar ca o prietena de a mea a fost nevoita sa se inscrie la cursul de la Dalles (la ucecom nu se inscrisese nimeni ) si din ce imi povesteste nu e f. multumita . La banii pe care i-a dat cred ca putea sa primeasca mai multe informatii. Tanti invatatoarea nu lasa sa transpire multe secrete ale meseriei, se rezuma la cateva tipare de baza, o fusta , un pantalon.
Dar poate sunt si alte eleve care sunt multumite ^ ^. Nu stiu ce sa zic.

Eu am carti de croitorie din anii '70, una are file maronii care se desprind. Dar sunt bune, poate mai gasesti asa ceva pe la anticariate.

Multa bafta.
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de mirona Mier 30 Dec 2009, 4:00 pm

Multumesc mult pentru sfaturi si ajutor.



hug
mirona
mirona
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de Noemi Mier 30 Dec 2009, 4:22 pm

usagy daca ai cateva carti de croitorie si meseria e pe cale de disparitie pentru ca nu se fac multi bani si repede si eventual fara munca (asa cum vor toti acum), atunci vin si eu cu o idee, sa scanezi frumos cartile inainte sa se maroneasca prea tare, si sa ne vinzi si noua scanarea.
Mi se pare corect sa platesc pentru o informatie. Stiu ca zambesti dar eu chiar vorbesc serios. Think about it, sunt prima clienta. beat
Edit pentru completare: In alta ordine de idei, am vazut de vanzare la Brother un soft de croitorie ce iti face tiparele pe masura dorita, mai precis nu pe masura, ci mai mult de atat, iti ia vreo 40 de masuratori pentru ca hainuta sa vina ca turnata. Costa cam 1400 ron. Stiu ca nu te invata croitorie, dar e cam mura in gura. Doar ca trebuie sa mergi sa iti printezi in marime naturala tiparul la un centru de copiere.
Oricum pt cele cu experienta e un mare ajutor. Acum ma gandeam daca are doar tipare predefinite sau poti sa iti faci un design propriu.... ar fi mortal.
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de mirona Mier 30 Dec 2009, 5:35 pm

Usagy, daca te incumeti sa scanezi cartile, pls trece-ma si pe mine pe lista celor care doresc sa cumpere un exemplar.

Noemi, am vazut si eu software-ul de care ai amintit tu.
Aici prezentarea despre ce poate face acesta plus posibilitatea de a downloada free si de a proba programelul pentru o perioada (demo):

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cred ca cele cu experienta in ale croitoriei, isi vor face o idee corecta despre cum ajunta acesta si in ce masura.
Eu am navigat un pic pe site dar, fiind la inceput de drum, nu stiu daca am prins toate detaliile.
Din cate am inteles din filmuletul de prezentare poate crea propriile tipare, pe dimensiunile introduse de tine si poti vizualiza cum va veni creatia (cum se aranjeaza pe corp) cu ajutorul modelului 3D (manechin ce are dimensiunile specificate).
mirona
mirona
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de Usagy Mier 30 Dec 2009, 8:44 pm

Cu cea mai mare placere v'as ajuta (si gratis) dar nu am scanner. Poate doar sa trag la xerox . Ar cam trebui sa fac asta ca sa am si eu o copie in caz ca se degradeaza si mai mult. Cand o sa am copia xerox cu cea mai mare placere o pot imprumuta sa o copiati sau sa o scanati si voi. O sa va anunt.

In ceea ce priveste softul, am tras un pic cu ochiul la reprezentanta Brother insa nu am inteles mare lucru. Nu ma dusesem pt. asta, dar angajatii de acolo sunt foarte draguti, amabili , si sigur va pot da mai multe detalii Smile , avantaje, dezavantaje. Eu ii recomand din toata inima.


PS: Scuze de spam Sad
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de Noemi Mier 30 Dec 2009, 10:25 pm

usagy decat sa tragi la xerox mai bine faci niste poze cu camera digitala, trebuie sa ai grija sa selectezi optiunea macro, e reprezentata cu o floricica, si se foloseste cand pozezi ceva cu detalii fine ( de ex o bijuterie sau manichiura ta )
Vei avea poze digitale care sunt egale cu poze scanate.
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mier 30 Dec 2009, 10:49 pm

Am vazut ca s-a vorbit acum ceva timp despre cursul de la Eurocor!!!Cursul de "Creatie vestimentara" l-am absolvit si eu acum 2 ani si am primit si o diploma. Pot sa va spun ca mie mi-a placut acest curs si l-am facut cu placere. Si eu una cred ca te ajuta acest curs deoarece e structurat pe lectii iar daca studiezi cu atentie fiecare tema a lectie poti realiza cu usurinta tiparul respectiv. Eu am facut acest curs cu gandul ca imi va fi de folos camva, oricum am terminat si facultatea de "Inginerie textila" sectia "tehnologia tricotajelor si comfectiilor"!!! Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de ralucis Joi 31 Dec 2009, 12:16 am

vorbiti de softul asta?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Eu am gasit informatiii despre el acum cateva luni; il are cineva?
ralucis
ralucis
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 135
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/08/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de feliciagl Joi 31 Dec 2009, 12:35 am

Mai gasiti carti de croitorie pe site-uri de anticariat online, decat scanata e mult mai bine s-o cumparati. Eu am luat o carte editata in 1959 si am sunat la cel care le vindea si mi-a spus ca cele mai bune carti sunt cele de dinante de anii 50, sunt mult mai clare in explicatii, cartea arata f bine cuprinde explicatii de la cum sa-ti iei masurile, cum sa faci tiparul ( tot asa cum explica si maistra) si plecand de la tiparul clasic cum sa faci si alte tipare, cum se fac diferite tipuri de cusaturi manuale. Cartea mi se pare de nepretuit. Pentru cine sta in Bucuresti e mai usor ca poate sa le ia si personal (mie mi-au fost trimise prin posta) asa ca daca doriti carti de croitorie cautati al anticariatele online sau la tiparele si explicatiile maistrei ca-s la fel cu cele din carti.
avatar
feliciagl
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 267
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de ppisic Joi 31 Dec 2009, 1:38 am

AlinaJ.Bijoux a scris:Am vazut ca s-a vorbit acum ceva timp despre cursul de la Eurocor!!!Cursul de "Creatie vestimentara" l-am absolvit si eu acum 2 ani si am primit si o diploma. Pot sa va spun ca mie mi-a placut acest curs si l-am facut cu placere. Si eu una cred ca te ajuta acest curs deoarece e structurat pe lectii iar daca studiezi cu atentie fiecare tema a lectie poti realiza cu usurinta tiparul respectiv. Eu am facut acest curs cu gandul ca imi va fi de folos camva, oricum am terminat si facultatea de "Inginerie textila" sectia "tehnologia tricotajelor si comfectiilor"!!! Smile

Cum a fost acel curs, a fost folositor ? Imi aduc aminte ca am facut comanda&primit si eu primul capitol(curs?), gratis, dar nu am fost motivata sa fac comanda in continuare:) dar asta a fost demuuuult si doar primele pagini Smile
Unde ai facut fac. de textile? si cum ti-a placut? am remarcat si in alta postare dar nu mai stiu cand si cum... Smile
Oricum, parerea mea e ca mai bine se invata de la cineva, mai ales la inceput, decat din cursuri prin posta Plus ca, zic eu, ca e important sa vezi unele linii din tipar....sa intelegi unele armonii Smile la scara reala Smile
ppisic
ppisic
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 390
Varsta : 43
Localizare : Olanda
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.ppisic.blogspot.com/

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de olympia Joi 31 Dec 2009, 11:32 am

ralucis a scris:vorbiti de softul asta?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Eu am gasit informatiii despre el acum cateva luni; il are cineva?


Poate n-am inteles eu bine, dar acolo zice ca-ti poti adapta pe masurile tale un tipar dintr-o colectie de 20. M-am uitat un pic si par tipare simple pe care sigur le gasiti in Burda... Daca e asa cum am inteles, nu prea merita. Mi se pare mai simplu sa-ti modifici un tipar de Burda, sa ai astfel unul de baza, al tau, verificat pe un mulaj de panza ieftina si sa pleci de la el mereu.
Sa stiti ca peste tot exista faze de mulaj, de prototip,se verifica si se mai aduc modificari.

In privinta cursurilor, nu stiu ce sa va sfatuiesc... Toate cursurile mentionate de voi sunt pentru initiere, n-au cum sa cuprinda ceva spectaculos. Din ce am vazut pe acest forum, exista destula informatie pentru incepatoare. Toate cursurile incep cam cu ce a postat Maistra din cartile de croitorie, plus cu explicatii pentru diverse elemente, buzunar, slit... Si aici un tutorial ca acela al Maistrei despre refileti (foarte clar si frumos) suplineste cu succes o lectie life.
De fapt e ca la scris, pana nu-ti faci stagiul la bastonase si picioruse, nu-ti iese o caligrafie frumoasa. Si secretele meseriei se descopera in timp, capatand experienta si lovindu-te de situatii noi. Un tipar mai complicat pe un material dificil impune anumite solutii si poti fi in situatia de a alege una sau alta chiar si incercand cum arata varianta A sau B.
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de amnro Joi 31 Dec 2009, 12:18 pm

mi-am comandat si eu de la eurocor modulul de prezentare dar nu mi s-a parut interesant. te invata cum sa iei masurile si cum se face tiparul de pantalon. probabil ca restul cursului te invata cum sa contruiesti alte tipare. nimic interesant. explicatiile maistrei sunt la fel de bune.
am si eu niste carti de croitorie dar nu merge scanerul. o sa incerc sa le pozez.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Joi 31 Dec 2009, 2:42 pm

Cum a fost acel curs, a fost folositor ? Imi aduc aminte ca am facut comanda&primit si eu primul capitol(curs?), gratis, dar nu am fost motivata sa fac comanda in continuare:) dar asta a fost demuuuult si doar primele pagini Smile
Unde ai facut fac. de textile? si cum ti-a placut? am remarcat si in alta postare dar nu mai stiu cand si cum... Smile
Oricum, parerea mea e ca mai bine se invata de la cineva, mai ales la inceput, decat din cursuri prin posta Plus ca, zic eu, ca e important sa vezi unele linii din tipar....sa intelegi unele armonii Smile la scara reala Smile[/quote]

Da, ppisic eu zic ca acel curs a fost folositor.In caz ca vreau sa imi fac un tipar pt. ceva pot pot apela la lectiile din acest curs!!!
Facultatea de textile am facut-o la Arad, la "Universitatea Aurel Vlaicu" si a durat 5 ani iar in vara, in iunie mi-am dat licenta pe care am luat-o cu nota destul de mare!!! Facultatea mi-a placut, mai ales cursul de tricotaje,pe care l-am avut din anul 1 pana in ultimul an!!!Primii 2 ani nu mi-au placut aproape deloc din cauza ca am facut cateva materii pe care eu nu le-am facut in liceu (matematica, fizica, chimie, mecanica...) iar ultimi 3 ani mi-au placut. Eu am terminat liceul de arte din Arad, la sectia de design!!! wink
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de oana_007 Sam 02 Ian 2010, 12:33 pm

Mi-am instalat eu demo-ul MyLabel de la Bernina. Ideea de baza este ca iti poti crea manechinul cu masurile tale exacte si poti adapta tiparul pe masurile tale. Te poti juca cu culori, materiale si apoi primesti inclusiv instructiuni de croire a tiparului in functie de materialul ales.
Exista cateva tipare incluse in soft, dar restul de tipare va trebui sa le cumperi on-line (ideea este asemanatoare cu softurile de brodat - cumperi fisierul in anumit format si faci upload in program) si apoi sa le adaptezi la masurile tale (cred ca poti salva pana la 15 manechine parca, nu sunt f sigura)
Partea in care iti creezi tu singura tiparul nu am vazut-o prin demo (posibil sa existe in versiunea full)

Legat de cartea "Manual de croitorie" de Lorna Knight - mi se pare o carte de care s-ar folosi multe incepatoare (prezinta tehnicile esentiale cum ar fi montarea fermoarului, montarea beteliei, a unei maneci, buzunare, gulere samd). Mie mi se pare interesanta, dar unei avansate nu cred ca i-ar folosi prea mult Smile
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 43
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de Noemi Sam 02 Ian 2010, 4:25 pm

oana la acel demo ai vazut cumva ca putem crea tipar pt un model creat de noi? Asta era bine, ca asa tipar de camasa sau fusta sau pantalon banal gasim in Burda.
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Sam 02 Ian 2010, 7:46 pm

Eu zic ca cel mai bine este pentru incepatoare..sa isi cumpere carti vechi de croitorie si sa invete dupa ele sa isi iau singure masuriile necesare si sa invete sa isi faca singure tipare si asa mai departe si burda este buna dar nu asa buna ca si o carte de croitorie...(eu am una veche si mi-e foarte folositoare desi sunt la inceput abia acum inteleg cum sa iti iei masurile plus ca in ea mai scrie si despre ce fel de materiale ai nevoie pentru camasi, fuste, etc. plus cum sa iti iei masurile.. si multre altele..si ca sa nu uit citesc zilnic din ea deoarece inca nu am masinuta de cusut langa mine..si cum am mai spus sunt inca incepatoare.. kiss
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de diana_roxana Sam 02 Ian 2010, 9:00 pm

Servus.... Nu am intrat de mult pe forum si acum incerc sa citesc tot ce s-a mai postat. Apropo de cursul de la eurocor. E folositor desi varianta de construire a tiparelor e mult mai complicata fata de explicatiile Maistrei. Eu insa nu am fost multumita de un anumit aspect - daca nu am inteles anumite explicatii din curs si am solicitat unele lamuriri suplimentare mi s-a recomandat sa citesc din nou cursul. Si, credeti-ma... am citit acel curs de vreo cateva ori pana sa ma incumet sa le cer ajutorul. Si, din cauza asta, am renuntat la curs, cam pe la jumatatea lui desi de cumparat l-am cumparat tot. Nu vreau sa va tai din elan dar explicatiile Maistrei mi se par super. Oricum din tiparele de baza poti ajunge si la tipare mai complicate. Poate ca daca nu as fi fost incepatoare in ce priveste construitul tiparelor as fi reusit sa inteleg toate explicatiile din curs.
diana_roxana
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 47
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de oana_007 Lun 04 Ian 2010, 12:25 pm

Noemi a scris:oana la acel demo ai vazut cumva ca putem crea tipar pt un model creat de noi? Asta era bine, ca asa tipar de camasa sau fusta sau pantalon banal gasim in Burda.

Din pacate am schimbat calculatorul intre timp si nu l-am mai instalat - ma enerva varianta demo ca nu te prea lasa sa faci nimic si sunt o gramada de meniuri care nu sunt functionale. Judecand totusi dupa pretul softului nu are voie sa nu te lase sa iti faci singura tiparul.... Desi daca sti sa iti faci singura tiparul... la ce iti mai trebuie soft? Doar pentru eleganta.... ca oricum trebuie sa printezi tiparul samd...
Parerea mea este ca e un soft gandit pentru modelele care se vand online si care cu ajutorul acestui soft se pot adapta la dimensiunile tale personale. Orice alta intrebuintare s-ar putea sa dea cu virgula, deci mai bine va duceti sa va jucati pe soft la reprezentanta...
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 43
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de dalailana Lun 04 Ian 2010, 3:11 pm

Eu nu va recomand cursul de la sala dalles........ costa 1200 lei si te invata sa faci o fusta un pantalon si o camasa dar conditiile sunt foarte improprii: sala de curs la subsol fara lumina naturala si foarte inghesuita ( 14 cursante trebuie sa impartim 6 masini de cusut ! noroc ca mai chiulesc unele fete), profesoara nu explica mai nimic ne construieste tiparul si ne trimite sa il coasem cum putem sa ne descurcam mai mult intre noi........iar la capitolul detalii nu imi fac iluzii ca o sa ne invete cum e cu betelia captusita sau cu aplicarea pernutelor de umeri, sau cusatura frantuzeasca ( astea le stiu dintr-o carte)
Eu sunt tare nemultumita ca am dat banii, mai bine dadeam banii astia unei croitorese si invatam mult mai multe, furam meserie adevarata!
avatar
dalailana
helper
helper

Numarul mesajelor : 26
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de sanctuar Lun 04 Ian 2010, 5:08 pm

Cursul de la Eurocor il am si eu si ma ajuta f mult. Eu mi l-am comandat pe tot, cand costa in jur de 3 milioane, dar nu am stat sa corespondez cu ei pt a obtine o diploma.
Cel de la Dalles nici eu nu-l recomand. M-am inscris in 2000 si nu l-am terminat, caci aproape ca adormeam acolo, atat de plictisitor era.
Concluzia, daca nu gasiti o "invatatoare" care sa-si cunoasca meseria, mai bine fiti autodidacte.
avatar
sanctuar
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 15
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/11/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de corina chirila Mier 06 Ian 2010, 4:09 pm

Am citit comentariile fetelor si este foarte adevarat ca este destul de greu sa gasesti un curs profesional de constructia tiparelor.Eu am facut vreo 3 ani de constructia tiparelor si modelistica la facultate (am terminat design vestimentar) dar dupa ce am terminat am hotarat ca ar fi cazul sa studiez si in strainatate si am facut un curs intensiv la Institutul de Moda Burgo din Milano.Pentru persoanele interesate de aceste cursuri si sunt din Timisoara
trimiteti un mail la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] pentru detalii deoarece formez noi grupe.Cursurile se tin in atelier dotat cu masini de cusut si se primeste suport de curs. Vizitati site-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ve-ti vedea o parte din produse ,nu am reusit sa le postez pe toate (constructia tiparelor si executia produselor imi apartin 100%) kiss


Ultima editare efectuata de catre diada in Mier 06 Ian 2010, 9:09 pm, editata de 1 ori (Motiv : sters link site)
corina chirila
corina chirila
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 06/01/2010

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de ralucis Mier 06 Ian 2010, 8:50 pm

corina chirila a scris:Am citit comentariile fetelor si este foarte adevarat ca este destul de greu sa gasesti un curs profesional de constructia tiparelor.Eu am facut vreo 3 ani de constructia tiparelor si modelistica la facultate (am terminat design vestimentar) dar dupa ce am terminat am hotarat ca ar fi cazul sa studiez si in strainatate si am facut un curs intensiv la Institutul de Moda Burgo din Milano.Pentru persoanele interesate de aceste cursuri si sunt din Timisoara
trimiteti un mail la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] pentru detalii deoarece formez noi grupe.Cursurile se tin in atelier dotat cu masini de cusut si se primeste suport de curs. Vizitati site-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ve-ti vedea o parte din produse ,nu am reusit sa le postez pe toate (constructia tiparelor si executia produselor imi apartin 100%) kiss

Foarte frumos, dar cam scump acest curs, am intrat pe site-ul lor si am vazut ca e aproximativ 5000 de euro!! Ai urmat un curs doar tehnic, de creere de tipare, sau si unul care sa te indrume si stilistic, dpdv al alegerii materialelor si al asocierii cromatice?
ralucis
ralucis
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 135
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/08/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de corina chirila Vin 08 Ian 2010, 1:35 am

Eu am optat pentru partea de modelistica,nu am avut nevoie de indrumare stilistica deoarece am facut 5 ani de facultate-design vestimentar unde am invatat de toate( culoare,conceptie colectie).Am lansat 2 colectii inainte sa merg la Milano si le-am cusut singura,acolo m-am dus sa invat lucruri mai complicate. Am ajuns la concluzia ca e f. important sa sti sa lucrezi tu ce concepi ca nu dai gres(daca nu gasesti un croitor f.bun poti sa ai surprize f mari). Da! e scump cursul si merita sa mergi daca ai ceva experienta ,daca incepi de la 0 trebuie sa stai minim 6 luni si mai ai si costuri de cazare!!!!
corina chirila
corina chirila
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 06/01/2010

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Sal

Mesaj Scris de takezo Lun 11 Ian 2010, 11:53 am

Ma intereseaza cartea "Manual de croitorie". Stiti cumva de unde o pot achizitiona?
Si pe mine ma intereseaza un curs de croitorie, dar aplicativ, tipare stiu sa fac, problema e sa le transpui in practica:). O fusta, rochie sarafan stiu sa fac, problema mea intervine cand trebuie sa fac slit la pantaloni
Multumesc
avatar
takezo
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/12/2009

Sus In jos

Curs de croitorie, unde? - Pagina 2 Empty Re: Curs de croitorie, unde?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB