Ultimele subiecte
» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Astazi la 3:42 pm Scris de gretty

» Ornamente de Craciun - 6
Astazi la 12:00 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 8:03 am Scris de Dorulet

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Astazi la 7:03 am Scris de raluk0182

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Astazi la 6:57 am Scris de raluk0182

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 9:37 pm Scris de fiordaliso

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Ieri la 5:49 pm Scris de piciul

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Ieri la 11:51 am Scris de kmn

» probleme masina de cusut
Sam 03 Dec 2016, 11:00 am Scris de daniela67

»  Masinile noastre de cusut (6)
Sam 03 Dec 2016, 8:32 am Scris de elenyka

» Ce gatim azi? (10)
Sam 03 Dec 2016, 5:15 am Scris de piciul

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Vin 02 Dec 2016, 10:05 pm Scris de Ionut Panaitescu

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Vin 02 Dec 2016, 3:46 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 02 Dec 2016, 3:42 pm Scris de LRodica

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Vin 02 Dec 2016, 3:39 pm Scris de LRodica

» Materiale textile si auxiliare - croitorie II
Joi 01 Dec 2016, 6:45 pm Scris de gabriela1554

» Quilt - Arta de a imbina bucatile de materiale - II
Joi 01 Dec 2016, 12:58 am Scris de vlad_mom

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Mar 29 Noi 2016, 11:50 am Scris de valentinadof

» Cute Embroidery
Mar 29 Noi 2016, 11:42 am Scris de mlizeta

» Semnati-va fotografiile!
Mar 29 Noi 2016, 7:07 am Scris de raluk0182

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Probleme tehnice (masini de cusut)

Pagina 4 din 12 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de ancone la data de Mar 30 Mar 2010, 2:06 pm

Salutare tuturor! Cine ma poate ajuta si pe mine cu o idee macar?
Am o masina de cusut singer confidence 7465 de vreun an de zile care a mers impecabil pana ieri, cand am vrut sa fac o butoniera si mi-a tras materialul dedesubt (sub transportor...asa parca se numeste, sper sa nu gresesc) iar ata s-a innodat si s-a prins cam tot pe acolo. Am reusit intr-un final sa scot materialul, dar acum nu imi trage ata de jos, adica nu se intampla absolut nimic cu ea. Doar cand setez cusatura zig-zag imi trage si ata de jos dar iese o cusatura dreapta si cu pasul putin mai mare, nicidecum zigzag. Si daca revin la cusatura dreapta, ata de jos iar nu mai vrea sa faca nimic.
Masina e curatata de praf si scame, dar tot nu reusesc sa imi dau seama daca s-a dereglat ceva sau care ar fi problema.

Multumesc.

ancone
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 128
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de oana_007 la data de Mar 30 Mar 2010, 2:20 pm

Larisa a scris:Buna, sunt noua pe aici, sper sa ma primiti si pe mine love .De curand mi-am achizitionat si eu o masina de cusut Brother XL5500, sunt f multumita de ea, insa am o problema: cusaturile de la 9-15 nu pot sa le selectez si am nevoie de cateva care mi ar fi tare folositoare, am incercat asa cum scrie in manual si anume sa rotesc butonul de selectie a modelului in directia opusa pana cand este afisata cusatura dorita, dar nu ma lasa. Fetelor care aveti Brother XL5500 ma puteti ajuta, va rog? Cum sa fac sa le pot selecta? Va multumesc anticipat ptr raspunsuri. kiss

In partea dreapta a masinii ai o rotita de unde ajustezi lungimea cusaturii. Ca sa poti selecta cusaturile de la 9 la 15, trebuie ca rotita de care ti-am spus sa fie setata pe SS. Astfel se activeaza celelate tipuri de cusaturi si doar rotesti butonul de selectie a modelului in orice directie wink

Daca nu intelegi imi spui si postez niste poze cu rotita respectiva.

oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Larisa la data de Mier 31 Mar 2010, 7:44 am

oana_007 iti multumesc mult pentru raspuns, le-am descoperit. Mi-am terminat zilele trecute o camasuta si aveam nevoie de vreo 2 pasi de acolo ca sa nu se destrame firul si nu am reusit nicicum sa-i dau de cap Sad si am zis sa scriu pe forum si am avut noroc cu tine pupi. Merci mult ink o data.

Larisa
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 164
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de puffetta la data de Mier 31 Mar 2010, 11:40 am

am si eu o problema. aproape de fiecare data cand trag un tighel capetele de ata libere de la inceputul tighelului se aduna sub material si se incurca pe dosul materialului. imi stica mereu tighelul. de multe ori trebuie sa desfac tighelul pt ca nu pot descurca ata sub nicio forma. Sad Sad nu stiu ce nu fac corect. iar cu capetele de ata dupa terminat de tras tighelul voi ce faceti? eu le trag pe o parte si innod, dar nu-mi place cum arata. voi ce metode folositi?

puffetta
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 70
Localizare : pufflandia
Data de inscriere : 03/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ancone la data de Mier 31 Mar 2010, 12:33 pm

Puffetta, eu pateam asa cand nu aveam tensiunea reglata cum trebuie. Acum nu stiu daca doar din cauza asta se intampla. Fetele cu mai multa experienta s-ar putea sa te lamureasca mai bine.
Iar cu capetele de ata, eu am la masina optiunea ”coasere inapoi” si dau putin inapoi si apoi le tai pur si simplu fara sa le innod. Daca nu ai optiunea asta, nici eu nu stiu alta metoda in afara de nod.

ancone
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 128
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Larisa la data de Vin 02 Apr 2010, 5:40 pm

ancone a scris:Salutare tuturor! Cine ma poate ajuta si pe mine cu o idee macar?
Am o masina de cusut singer confidence 7465 de vreun an de zile care a mers impecabil pana ieri, cand am vrut sa fac o butoniera si mi-a tras materialul dedesubt (sub transportor...asa parca se numeste, sper sa nu gresesc) iar ata s-a innodat si s-a prins cam tot pe acolo. Am reusit intr-un final sa scot materialul, dar acum nu imi trage ata de jos, adica nu se intampla absolut nimic cu ea. Doar cand setez cusatura zig-zag imi trage si ata de jos dar iese o cusatura dreapta si cu pasul putin mai mare, nicidecum zigzag. Si daca revin la cusatura dreapta, ata de jos iar nu mai vrea sa faca nimic.
Masina e curatata de praf si scame, dar tot nu reusesc sa imi dau seama daca s-a dereglat ceva sau care ar fi problema.

Multumesc.
\
Probabil s-a dereglat ceva acolo, eventual sa intrebi pe cineva care reapara masini de cusut scratch

2.
puffetta a scris:am si eu o problema. aproape de fiecare data cand trag un tighel capetele de ata libere de la inceputul tighelului se aduna sub material si se incurca pe dosul materialului. imi stica mereu tighelul. de multe ori trebuie sa desfac tighelul pt ca nu pot descurca ata sub nicio forma. Sad Sad nu stiu ce nu fac corect. iar cu capetele de ata dupa terminat de tras tighelul voi ce faceti? eu le trag pe o parte si innod, dar nu-mi place cum arata. voi ce metode folositi?

Si eu ma gandesc ca din cauza tensiunii poate fi, cum zice ancone. Iar capetele de ata mai ai o varianta in cazul in care nu ai optiunea ''coasere inapoi'' poti sa intorci materialul in ac (adica bagi acul in transportor), ridici piciorusul si intorci materialul cu capatul, inainte, si cosi cativa pasi pe cusatura initiala. wink Eu asa faceam la masina mamei mele.

Ultima editare efectuata de catre geany in Vin 02 Apr 2010, 7:05 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)

Larisa
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 164
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Mier 07 Apr 2010, 11:05 pm

stie cineva cum se poate regla transportorul la o masina Hyndai 667, Merci

valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3139
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Mier 07 Apr 2010, 11:24 pm

Dincolo spui ca nu ai de unde regla...se tot poate! Am incercat sa gasesc pe google poze cu masina dar imi da unele virusate si-mi apar vreo trei modele la acelasi nr 667.
Incearca si uita-te deasupra, pe capacul masinii in stanga daca ai ceva ce se poate rasuci...ar fi vorba de reglajul presiunii tijei cu talpita acului.

La unele masini am vazut ca reglajul transportorului e pe undeva pe langa suveica, la baza transportorului, trebuie sa fie desenat ceva, gen pozitii.

Karina33
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 47
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Mier 07 Apr 2010, 11:33 pm

in cartea tehnica a masinii nu-mi spune cum se regleza si nici daca are vreo chestie pt asta ,o sa caut maine de-acum ce-mi zici tu. Merci

valentinadof
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Vin 09 Apr 2010, 3:05 pm

problema e ,ca eu vreau ca masina ce o am sa coase orice tip de material,sa se poata regla cum vreau eu... Smile pt asta cred ca am nevoie de un alt tip de masina ,putin mai performant,dar o sa vina si timpul meu Smile

valentinadof
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de elutzamicutza la data de Dum 11 Apr 2010, 2:00 pm

Salut din nou fetelor,

In demersul meu de a invata sa cos de una singura (si cu masina mea Singer, model necunoscut, si fara manual), m-am lovit de urmatoarea chestie. Orice setari as schimba la ea (si nu are prea multe butoane si butonase), nu reusesc nicicum sa fac cusaturile din dreapta de la fiecare litera (A, B, C, D sunt tipurile de cusaturi de la masina mea). Adica orice as face, mi le face doar pe cele din stanga (cele pe care le-am incercuit cu verde in poza de mai jos). Cum fac sa mi le faca si pe celelalte? Nu de alta dar am o vaga banuiala ca una dintre ele seamana cu o imitatie de surfilat si as avea maaaare nevoie de ea... ca si pentru finisarea marginilor materialului sa nu mai curga atzele din el). De asemenea, imi puteti spune si mie la ce ar putea folosi cusatura din dreapta de la C?
Dintr-un post pe care l-am gasit pe aici am intrat pe un link cu picioruse de la Singer si le-am comparat cu ale mele, pe unele le-am recunoscut, pe altele nu. Ca sa fac cusaturile din dreapta, e suficient sa schimb piciorusul, sau trebuie sa mai fac ceva la masina? Am pus si o poza cu piciorusele mele (in afara de cel normal care e montat pe masina), poate puteti voi sa ma lamuriti fiecare pentru ce e.
Si nu in ultimul rand... ce trebuie sa fac ca sa nu se mai vada atza la imbinari pe fatza, cand cos jerse elastic? e posibil sa fi setat eu pasul prea mare la cusatura? sau nu o folosesc pe cea care trebuie (eu am folosit-o pe cea de la A in zig zag (cea incercuita)?

Stiu ca sunt foarte multe intrebari dintr-o data dar va rog mult daca aveti rabdare si stiti (sigur stiti Smile) sa ma ajutati si pe mine.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

http://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Dum 11 Apr 2010, 4:44 pm

Arata bine si solid masina ta! S-o folosesti(cand ii dai de cap) cu spor!

Eu am o nelamurire: ce face ultimul reglaj din dreapta, cel de sub sigla?

La A ai primul desen al unei butoniere, o realizezi impreuna coreland pozitia acului, pasul si mersul inapoi. Ce-i cu rosu in continuare nemarcat se face folosind acul dublu(il gasesti la mercerii) si doua ate(sus)
Eu la masina mea nu am decat talpita normala si cos orice asa. Din ce ai tu am vazut una ce se foloseste la fermoare , una la tiv rulat si una la nasturi.

In privinta cusaturii pe jerse pasul masinii e prea mare la 4, coase mai des, pe la 2,5-3

Ai pus multe intrebari cam generale, mai joaca-te la masina si mai intreba-ne! hug

Karina33

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Dum 11 Apr 2010, 6:13 pm

elutzamicutza a scris: nu reusesc nicicum sa fac cusaturile din dreapta de la fiecare litera (A, B, C, D sunt tipurile de cusaturi de la masina mea). Adica orice as face, mi le face doar pe cele din stanga (cele pe care le-am incercuit cu verde in poza de mai jos). Cum fac sa mi le faca si pe celelalte? (cea incercuita)?

Iti raspund eu ca am tot singer care e asemanatoare cu a ta:
Pentru a efectua acele cusaturi trebuie sa rasucesti de acest buton pana ramane fixat la semnul care e la sfarsitul numerelor care indica pasii acului.Va arata asa:numerele vor fi in partea stanga,iar in dreapta vor fi pasii butonierei.Aceea e pozitia pentru cusaturi flexibile.Tu doar alegi literele de la A la Z(de ex)si celelalte reglaje cum ar fi pozitia acului,sau cusatura le regleaza singura.
Uite AICI manualul masinii mele.
Descarca-l nu te speria ca e in engleza,spaniola si franceza intelegi din poze sunt explicate foarte bine.
Sper ca ti-am fost de folos.Mult succes.

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5479
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de elutzamicutza la data de Dum 11 Apr 2010, 9:34 pm

Va multumesc MULT MULT MULT, Karina si Magda. Nici nu aveti idee cat m-ati ajutat. Acum imi ies cusaturile alea. Si o sa termin rochia pe care o incepusem azi si pentru care asteptasem raspunsurile voastre :D:D:D:D:D. O sa o postez si aici la rochii, impreuna cu cea de ieri Smile

va puuuuuup

P.S. Karina, daca prin ultimul reglaj de sub sigla intelegi butonelul ala din metal care se muta din stanga in dreapta, ala e (am descoperit eu) pentru orientarea unghiului cusaturii (de exemplu cusatura de la B desenata cu negru poate avea varful unghiurilor in stanga sau in dreapta, dupa cum muti butonelul ala). Sper ca m=-am exprimat coerent Smile

elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

http://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Dum 11 Apr 2010, 9:43 pm

Mda, de ala ziceam, interesant!
Sa ai spor la cusut!

PS: eu nu cos la masina cand e rosu-n calendar ca mi se strica rrrrrrau masinile!

Karina33

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Dum 11 Apr 2010, 10:04 pm

Pt Karina acel buton regleaza pozitia acului:pe partea stanga,pe centru sau pe dreapta.

Pt elutzamicutza tu nu esti ortodoxa de cosi duminica?

Eu evit sarbatorile pt ca am avut niste experiente neplacute, la 13 ani m-am ars pe fata si acum 3 ani m-i s-a spart masina si un nepot s-a innecat cu un os de peste(i l-a scos la spital)toate astea pt ca am spalat si turnat beton in zi de sarbatoare.
Si nu mai fac nimic cand e sarbatoare ca am copii si ei patesc.
Stiu ,stiu ca e off topic .

Magda Marin
Ce cos eu

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Dum 11 Apr 2010, 10:10 pm

Nu ala Magda, mai e un buton mai in dreapta. De-ala nu mai vazusem pana acum la cate masini mi-au trecut prin mana.

Karina33

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Dum 11 Apr 2010, 10:27 pm

Daca de acest buton e vorba ,el ajusteaza cusatura mai rara sau mai deasa mai ales la butoniere.

Magda Marin
Ce cos eu

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mamiboom la data de Dum 11 Apr 2010, 11:36 pm

Am luat ac dublu pentru masina mea ( HYUNDAI) si merge, doar ca iese strans, oricat as lasa tensiunea de mica . Prin strans vreau sa spun ca intre cele doua tighele se face o cuta, materialul nu ramane intins.Imi dau seama ca asta e de la ata de la suveica, dar nu stiu cum as putea sa o slabesc. E cumva de la surubelul acela mic de pe suveica???

Asta e poza(sper sa se vada)
[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][/img]

Ultima editare efectuata de catre mamiboom in Lun 12 Apr 2010, 12:14 am, editata de 1 ori (Motiv : atasare imagine)

mamiboom
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 169

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 12 Apr 2010, 12:30 am

Mamiboom, incearca sa desfaci de surubelul de pe suveica, in asa fel incat sa iasa ata usor, cand tragi cu mana. Teuiti si pe dosul materialului, daca zig-zagul acela este strans, e de la tensiunea in firul inferior si o mai micsorezi. Incearca si sa stabilizezi materialul (banuiesc ca e jerse sau lycra) cu insertie adeziva, pe care o lipesti cu fierul de calcat. Nici nu o sa mai sara cusaturile, astfel. wink

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8692
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de mamiboom la data de Lun 12 Apr 2010, 12:41 am

Multumesc mult banuiam ca de acolo e, dar am vrut sa ma asigur ca nu fac vreo tampenie . Am sa revin sa arat rezultatul.

Noapte buna.

mamiboom
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 169

Sus In jos

Mesaj Scris de miki_ella18 la data de Lun 12 Apr 2010, 10:00 pm

buna fetelor! sunt noua pe acest forum si am emotii....acum sunt necajita ca mi s-a stricat masina de cusut. :-( Am o masinutza modesta Lipnickz 340 care am primit-o anul trecut. Mi-am facut cateva rochitze cu ea, dar acum nu stiu ce are.....nu mai se misca acul cand apas pe pedala.. motorul se aude mergand , dar nu vrea sa case, se incalzeste si miroase un pic a ars ...merge un pic cand o ajut cu mana, dar apoi incestineste si in final se opreste....nu stiu daca m-am exprimat corect si daca ma intelegeti...as aprecia orice idee din partea vostra....

miki_ella18
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 2
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 11/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Lun 12 Apr 2010, 10:12 pm

Daca ai primit-o anul trecut inseamna ca e in garantie.Majoritatea electrocasnicelor au 2 ani garantie.
Dute cu ea la magazinul de unde ai luat-o.Sau cere actele celui care ti-a facut-o cadou.Nu umbla in ea cat e in garantie ca pierzi garantia.
Si daca nu se repara iti vor da banii pe ea,cred ca de la Metro e luata,nu?
Eu am patit-o cu un tv stricat, folosit un an si pe care Carrefour-ul mi-a dat banii inapoi si cu o masina de calcat Tefal care mi-a fost inlocuita cu una noua (am mai dat 20 lei diferenta).

Magda Marin
Ce cos eu

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de miki_ella18 la data de Lun 12 Apr 2010, 10:26 pm

multumesc pentru sfat... intradevar e luata de la metro mi-a cumparat-o sotul meu ... inca este in garantie...o sa merg la service -ul care e trecut pe garantie... credeam ca poate e o problema cae se rezolva acasa si nu trebuie dusa la mecanic.... sunt necajita pentru ca mi-am cumparat material si imi facusem deja modelul de rochita pentru un botez la care trebuie sa merg sambata.... asta e ...o duc la doctor!!! multumesc

miki_ella18
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 2
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 11/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Lun 12 Apr 2010, 10:30 pm

Vezi ca daca nu se poate repara iti poti recupera banii sau sa primesti alta masina noua.Trebuie sa fi in pic intepata ca la magazin sunt foarte lenesi cu retururile.

Magda Marin
Ce cos eu

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos