Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii)

+3
mandita
Admina
Ioana
7 participanți

In jos

Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) Empty Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii)

Mesaj Scris de Ioana Mar 11 Aug 2009, 2:46 pm

Buna, fetelor!
Caut explicatii mai "citete" despre cum sa intorc captuseala la o rochie. In Burda sunt niste explicatii pe care nu reusesc sa le inteleg oricat m-as stradui. Va rog, pe cele care stiu sa faca aceasta operatie, daca puteti sa ma salvati. Am cusut fata captuselii pe fata rochiei, la rascroielile manecilor si decolteu, de aici in colo nu am mai avansat cu nimic, este imposibil sa pun captuseala pe dosul rochiei. Am cautat pe net si pe forumul acesta, nu gasesc nimic care sa ma lumineze, cred ca-i ceva tare simplu daca nu s-a ostenit nimeni sa puna niste explicatii ilustrate sau filmate.
Va rog din suflet ajutati-ma sa nu stric rochita!
hug
Ioana
Ioana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 16
Varsta : 60
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 05/08/2009

http://fluturas-peticel.blogspot.com/

Sus In jos

Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) Empty Re: Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii)

Mesaj Scris de Admina Mar 11 Aug 2009, 10:24 pm

Ioana, banuiesc ca este vorba de o rochie fara maneci cu captuseala. Eu fac dupa o metoda pe care am gasit-o la niste hainute de copil si mi se pare ideal, nu stiu ce explica ei in Burda cu o coada de lingura...
AICI trebuie downlod-at un document in Word cu explicatii in engleza. Se poate apasa si Preview si se vede continutul.
In mare: se insaileaza linia decolteului de la gat, se cos cusaturile de pe umeri si la rochie si la captuseala. Se suprapun fata pe fata si se prind in bolduri potrivind cusaturile umerilor; se cos deschizaturile decolteului si cele 2 ale bratelor, se taie rezervele si se cresteaza din loc in loc. Se intoarce pe fata si se calca; se coase cusatura laterala de la rochie in continuarea cele de la captuseala si apoi se intoarce pe fata. Apoi se ataseaza fermoarul la spate si eventual si partea de jos a fustei. Explicatiile in engleze sunt insotite de scheme si e mai usor de inteles.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) Empty Re: Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii)

Mesaj Scris de Ioana Mier 12 Aug 2009, 8:58 am

Buna dimineata!
Multumesc tare mult pentru ajutor. Merci
Am sa incerc aceasta tehinca la alta rochita. Nu am avut destula rabdare si cred ca deja, aseara, am stricat-o pe cea la care lucram. Singurul lucru pe care mai pot sa-l fac este sa pun o cusatura escalop (cu doua ace) pe marginile manecilor, in care sa prind si captuseala. Habar n-am daca o sa fie bine, dar nu mai conteaza pentru ca oricum este compromisa. Maine am sa-i fac poza sa va arat ce am putut sa fac pentru ca se poate invata si din greselile altora.
Va doresc o zi speciala si mult spor la lucru! hug
PS: Admina, esti o dulceata de fata! pupi
Ioana
Ioana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 16
Varsta : 60
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 05/08/2009

http://fluturas-peticel.blogspot.com/

Sus In jos

Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) Empty Pense la rochie...ajutor

Mesaj Scris de mandita Mier 12 Aug 2009, 10:51 am

Buna fetelor. Ma bucur ca v-am descoperit si imi cer scuze ca incep sa postez pe forum cu o cerinta.

Am facut o rochie lunga simpla. sunt incepatoare. habar nu am de pense. am incercat eu cu matematica sa fac tiparul. rochia imi place f mult, se aseaza fain, dar eu o simt incomoda. am facut fata ca spatele crezand ca sanii pot fi presati un pic Smile) ce ridicol, nu? ideea ca la spate e putin larguta, in fata la sani e stramta, nu se vede dar pe mine ma deranjeaza. am facut cele 4 pense de 2 cm fiecare, Iata poza: nu e extraordinara facuta pe calc dar seamana:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

acum ce ar trebui sa fac? pensele din fata de 3 cm fiecare si cele din spate de 1 cm?
sau cum sa le calculez ca sa nu ma mai preseze asa tare la sani.

mentionez ca asta e doar rochia de proba, pt rochia de purtat voi folosi un material nitel elastic.

va multumesc anticipat pt raspunsuri si spor la croitorit! kiss
avatar
mandita
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : neamt
Data de inscriere : 19/07/2009

Sus In jos

Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) Empty Re: Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii)

Mesaj Scris de Ioana Mier 12 Aug 2009, 2:27 pm

Mandita, iti sugerez sa masori o rochita pe care ti-a facut-o altcineva si sa aplici pe rochita cea noua. Daca nu esti de meserie e destul de dificil sa creezi tipare sau, si mai complicat, sa croiesti direct. Si eu sunt incepatoare, mi-am confectionat deja cateva lucruri dupa tiparele din revista Burda si mi-s tare mandra de ele. Trebuie sa-ti spun ca oricat am incercat sa respect tiparul tot n-am reusit, a fost nevoie sa mai adaptez cate ceva, dar una peste alta, sunt multumita ca mai invat cate ceva si uneori sunt chiar incantata de realizarile mele. In plus, orice abatere de la standard, are menirea de a te scoate din rand, de a personaliza acel lucru si a-l adapata personalitatii tale, important este sa-ti vina bine, sa-ti placa tie si celor din jur... ca, doar toate regulile sunt facute pentru a fi incalcate.
Iti doresc sa fii creativa si plina de inspiratie!
Ioana
Ioana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 16
Varsta : 60
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 05/08/2009

http://fluturas-peticel.blogspot.com/

Sus In jos

Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) Empty Re: Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii)

Mesaj Scris de mandita Mier 12 Aug 2009, 5:19 pm

Multumesc de raspuns.

Nu am rochii sau bluze pe care asi putea sa le masor sau desfac pentru ca inainte de sarcina aveam 48 kg si acum 64. Trebuie sa merg sambata la o nunta si cam tot ce imi place prin magazine nu imi vine sau imi vine prost, iar in ce imi vine arat ca o babuta sau o pitzi supra ponderala Smile) .

De rochia de proba facuta dintr-un dos de plapuma lol sunt f multumita cum cade. Am sa incerc la rochia din tafta (da m-am hotarat sa nu folosesc ceva elastic) sa maresc putin pensele in fata in defavoarea penselor din spate, si sa fac eventualele retusuri pe o prietena care e cat de cat cat mine.

Revin cu rezultate. Sper ca maine sau poimaine cel tarziu sa o termin.

Nu am nici un tipar, totul e facut din calculele si masuratorile mele.

Pupici
avatar
mandita
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : neamt
Data de inscriere : 19/07/2009

Sus In jos

Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) Empty Re: Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii)

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 12 Aug 2009, 10:43 pm

Mandita, daca tot vrei sa-ti faci singura tiparul, citeste topicul de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Maistra da explicatii foarte clare si pe intelesul tuturor.
Dupa cum vad tiparul tau, ar merge sa le combini pe cel de fusta semiclos, in partea de jos, il gasesti
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cu partea de sus de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si daca vrei doar asa fara bretele, maneca,etc adaptezi, dar urmareste instructiunile Maistrei.
Sper ca n-am dat cu bâta-n balta si cam asa ai vrea, ca eu cam asta inteleg din tiparul desenat de tine.

In burda din decembrie 2008, daca o ai, gasesti rochii de ocazie, de nu fa-ti o idee uitandu-te
aici
Daca dai clik pe o poza, in dreapta vei gasi si Technische Zeichnung, unde e desenul rochiei si asa iti v fi mai usor sa-ti faci tiparul decat din imaginatie.

Mult succes! wink

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) Empty Re: Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii)

Mesaj Scris de mandita Vin 14 Aug 2009, 12:01 am

sarumana" pentru sfaturi. mi se par super sfaturile despre tipare.

Iata ce s-a intamplat. Am gasit o rochie fara pense, simpla, lunga care totusi pocnea pe mine.
Eu am acum dupa nastere burta si soldurile f proeminente.

Am desfacut rochia si am taiat timparul cu aprox 1,5 cm mai mult pe ambele parti, ca sa am de unde modifica si adauga pense daca este necesar.
Am tras o cusatura pe laterale si am tras-o pe mine, fara fiermoar fara nimic.
Surpriza, asa putin larguta vine cu mult mai bine pe mine. Ascunde si burtica si soldurile.

Asa ca maine nu mai am decat de finisat marginile si adaugat paspoile jos si mi-am luat o piatra de pe inima.

Am sa adaug poze cu rochitzul terminat :D . Se pare ca uneori simplitatea avantajeaza mai bine decat croielile complexe, sau complexe cel putin pentru mine. :D
avatar
mandita
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : neamt
Data de inscriere : 19/07/2009

Sus In jos

Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) Empty Re: Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii)

Mesaj Scris de marabr Mar 04 Feb 2014, 4:58 pm

atasarea captuselii de rochie
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) Empty Re: Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii)

Mesaj Scris de carmensz Mar 04 Feb 2014, 5:03 pm

Daca te ajuta cu ceva uite aici un link pentru captuseala 
carmensz
carmensz
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 111
Varsta : 45
Localizare : oradea
Data de inscriere : 28/05/2012

Sus In jos

Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) Empty Re: Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii)

Mesaj Scris de marabr Mar 04 Feb 2014, 5:36 pm

multumesc.este acelasi principiu hug 
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) Empty Re: Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii)

Mesaj Scris de dorina narita Mar 04 Feb 2014, 10:21 pm

Fetelor  Merci Merci Merci tocmai ce ma chinui la o rochie cu captuseala
dorina narita
dorina narita
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii) Empty Re: Intoarcerea captuselii si constructia penselor (rochii)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB