Ultimele subiecte
» Pirogravura
Ieri la 9:03 pm Scris de MihaelaT

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 7:34 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Ieri la 6:23 am Scris de piciul

» Modele de brodat
Joi 14 Dec 2017, 11:41 am Scris de Danabors

» Ustensile croitorie (2)
Joi 14 Dec 2017, 9:53 am Scris de kytty4

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Mier 13 Dec 2017, 8:18 am Scris de sarabendis

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sa vorbim despre alaptare

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Alaptarea, pro sau contra

17% 17% 
[ 14 ]
61% 61% 
[ 51 ]
12% 12% 
[ 10 ]
6% 6% 
[ 5 ]
0% 0% 
[ 0 ]
4% 4% 
[ 3 ]

Total voturi : 83

Re: Sa vorbim despre alaptare

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 06 Ian 2015, 1:46 pm

michelinebeaulieu a scris:Eu nu observ nimic pina cand nu experimentez pe pielea mea.Mie nu mi-ar conveni sa imi fi facut mama asa ceva.
Multe mame gauresc fara mila urechiusele nou-nascutelor si nu mai fac teoria agresivitatii! Smile Poate ca unii reusesc sa explice toate teoriile astea sugarilor si se fac si intelesi! Pana cand ei ajung la varsta adulta se lasa la dispozitia capriciilor lor, cautand sa le desluseasca intelesurile! Bravo lor, daca au aceasta capacitate! Eu stiu ca un prunc intelege ce inseamna cuvantul "arde" doar cand experimenteaza senzatia de arsura! Nu trebuie sa i se aprinda hainutele pentru asta, este suficient sa puna manuta pe un calorifer care nu este destul de fierbinte ca sa ii provoace arsuri, dar care il ajuta sa faca o asociere!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 06 Ian 2015, 11:22 pm

Sunt de acord cu a creste copiii dupa carti, nu e tot una cu a-i creste dupa exemple reale, primite de la oameni cu intentii bune. Nu am de gand sa ma iau dupa cum isi cresc oameni de joasa speta copiii, ii intarca cu cartofi prajiti, de exemplu.
Capraru - Mama si copilul, parca era cartea de capatai pe vremea mamei mele, cand ma crestea pe mine. Mi se pare ca e scrisa de cuplul Capraru si sunt si variante noi. Dar daca a scris capitulul de alaptare domnul... sa ma scuze. Nu stie ce-i aia durere la san, chiar daca recomanda sa continui alaptarea, nu pot, parol. Doare taica, doare rau si stiu ce-i aia durerea, zic eu.
Daca musca, poate are motive. Am si scris ca am citit pe net pareri, cum ca ar curge prea putin sau prea mult lapte, ca vrea atentie (asta daca faci altceva in timp ce-i dai papa lui bebe), cum ca e satul si nu mai vrea, sau vrea sa vada reactia mamei. Am incercat sa nu mai stau pe net, la tv, sa ma uit la el, sa recunosc dinainte cand musca. Dar vezi tu, viata bate filmul, fi-mea a varsat lapte pe ea, pe jos si mi-a sarit mustarul, am iesit din Zen-ul meu si conexiunea cu copilul si m-a capsat. Se intampla, ca nu suntem intr-o lume perfecta. Cum am scris si la subiectul unde a mutat Micheline discutia, sunt mai pig uneori si nu simt tot ce vrea el sa comunice. Dar sunt si eu om. Si o vaca Milka daca o strange mulgatoare mugeste, da cu copita. Ceva trebuie facut, uneori, nu ai timp de multe negocieri, ca trebuie hranit piticul, laptele trebuie scos si toate cu o stare de calm, ca stim prea bine, laptele e afectat de stres. Deci nici chiar care pe care, ochi pentru ochi, dar nici sa-l las sa-mi capseze butonasul de fiecare data, pana ma dumiresc eu ce stare se afla in toltosul lui, azi, la masa de pranz. Inca nu l-am tras de par ca n-am avut ocazia. N-a mai muscat, am incercat sa-l calmez inainte. Am observat ca musca si la inceput, daca plange de foame sau nervi. A avut o noapte tare agitata, s-a trezit dupa o ora jumatate, de fiecare data. Revin, situatii reale, nu din carti, necesita masuri reale si in timp real, nu peste 3 saptamani. wink

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de adriuta la data de Mar 06 Ian 2015, 11:23 pm

Eu stiam de trasul de par. Unii bebei au problema asta,trag de par pana te inebunesc. nu toti au obiceiul asta. Si tot asa stiam ca trebuie sa zici nu nu e voie si sa-l tragi si tu un pic.

adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mier 07 Ian 2015, 2:49 am

Credeti-ma,e posibil sa ai un copil cu care sa colaborezi de la varsta foarte mica ca si cu un om mare.In primul rand,trebuie sa te astepti la asta.Daca nu te astepti, copilul simte si nu ii place sa il onsideri sub ce poate fi.Finalmente,bebeii au legatura mai pregnanta cu divinitatea si din cauza asta eu prefer sa ma supun capriciilor copilului meu,in afara de acela care ar avea caracter de autodistructie.Admina,nu poti sa te mulgi si sa ii dai laptele cu biberonul pina te vindeci? Un fapt e cert,bebelul tau nu renunta cu una cu doua la ce ii este drag lui.Eu asa as privi lucrurile.E o comoara cu personalitate.El mi-o da dreptate,tu?
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1195
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 07 Ian 2015, 10:52 am

michelinebeaulieu a scris: Finalmente,bebeii au legatura mai pregnanta cu divinitatea si din cauza asta eu prefer sa ma supun capriciilor copilului meu,in afara de acela care ar avea caracter de autodistructie.

Cat adevar!!! Numai cine nu a trecut nu stie!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 07 Ian 2015, 10:54 am

michelinebeaulieu a scris: Credeti-ma,e posibil sa ai un copil  cu care sa colaborezi de la varsta foarte mica ca si cu un om mare.In primul rand,trebuie sa te astepti la asta.Daca nu te astepti,  copilul simte si nu ii place sa il   consideri sub ce poate fi.
Asta mi se pare o mare greseala, sa consideri bebelusul un adult in miniatura, limitat de corpul lui mic !Si nici nu inteleg cum au bebeii legatura cu divinitatea...ideea asta face parte din vreo filozofie?
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mier 07 Ian 2015, 2:37 pm

Aurishta,dar ce,credeai ca ti-ai facut tu copiii,de la a la z?! rade rade rade
Scuze. Smile
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 07 Ian 2015, 5:49 pm

Am aflat si eu la al doilea copil ca vine cu bagajul de informatii din alte vieti. Pana la 3 ani are legatura cu vietile anterioare. Copilul meu mic simtea toate cele. El ne-a adus pe "calea ce buna". Nu regret nimic din ce s-a intamplat in acea perioada. Am avut foarte multe de invatat cu oameni pe care i-au trimis ingerasii catre mine.

Par ciudata, dar cand treci prin momente din astea, nu vrei decat sa fie bine pentru copilul tau. Au trecut, am invatat, m-au judecat, nu conteaza. Am incercat si atunci sa povestesc din experienta mea, dar cum lumea zicea ca sunt nebuna, am preferat sa nu mai zic. Cine trebuie sa treaca prin asa ceva o sa gaseasca ajutoarele potrivite sa treaca peste. Ideea este ca trebuie sa le vezi. Tot timpul ingerasii sunt cu noi si ne ajuta.

Eu am avut si am ajutoare. Acum fiecare cum crede, eu nu credeam deloc si acum cred, datorita copilului mic. Cel mare nu a avut puterea sa ne schimbe, desi am avut si de la el destule semne de intrebare si aceiasi oameni care ne puteau ajuta.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 07 Ian 2015, 8:48 pm

diada a scris:Am aflat si eu la al doilea copil ca vine cu bagajul de informatii din alte vieti. Pana la 3 ani are legatura cu vietile anterioare. Copilul meu mic simtea toate cele. El ne-a adus pe "calea ce buna". 
Ideea "vietilor anterioare" provine din religiile si filozofiile orientale! Eu nu cred in asta Smile , ci cred ca fiecare om are o singura viata in care nu-si poate permite sa piarda timpul....aici si acum trebuie sa o traiasca frumos, cu demnitate, iar pentru asta noi, ca parinti, purtam responsabilitatea de a-i invata pe copiii nostri s-o faca! Pentru mine nu exista asa ceva ca : "de-aia musca Smile , fiindca in viata anterioara a fost tigru/canibal/dentist/guster/gargaune" sau mai-stiu-eu-ce! Smile Stiu doar ca e pe cale sa dobandeasca un obicei prost de care eu trebuie sa-l debarasez! Ca trebuie sa tina cont si de ceilalti, nu numai de ceea ce-i vine lui sa faca! Iar daca are un motiv serios pentru asta, eu sunt gata sa-l identific si sa ii rezolv problema!Smile
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 07 Ian 2015, 9:26 pm

"Am incercat si atunci sa povestesc din experienta mea, dar cum lumea zicea ca sunt nebuna, am preferat sa nu mai zic."
Diada, poti sa stai linistita, ca asa e tot timpul. Nu stiu daca ai observat, dar aici pe forum se vede foarte bine, cate pareri, opinii, credinte, obiceiuri avem fiecare. Aproape toate sunt diferite. Si asta doar noi, cele care scriem. Oare cele care citesc de pe margine, pe la ce salon de Balaceanca ne-or incadra, pe toate... rade Eu m-am calmat, stiu sigur ca toti avem mansarda in renovare si aia e, noroc ca nu ne cautam, ca ne-ar pune in camasa alba, cu mainile prinse, pe toti.
"Pentru mine nu exista asa ceva ca : "de-aia musca, fiindca in viata anterioara a fost tigru/canibal/dentist/guster/gargaune" sau mai-stiu-eu-ce!"
Aura, esti de milioane!!! Rad ca nebuna, de ma prapadesc... rade
Al meu a fost canibal sigur... musca si fara dinti, strangea tare cand ii dadea drumul. Uite ca trebuia sa iau masuri de atunci...
Eu sunt la mijloc, intre cele doua tabere. Nu stiu daca sa cred in reincarnare, teren propice ar fi, dar nu ma atrage, nu stiu de ce. Am intrebat pe altii, mai docti in chestii din astea si mi-au zis. E nevoie sa stii? Conteaza? Ai momentul de acum, viata asta, descurca-te cu ea. Oarecum ajung la concluzia Aurishtei. Nu e nevoie sa despicam firul in 4, avem timp sa facem si bune si rele, depinde de noi sa facem ce trebuie. Nu e nevoie de 5000 de vieti sa ajungi la Nirvana, una ajunge. wink

La subiect, i-am mai dat sanul cu probleme (cu strangere de inima), dar nu prea papa din el. Il ia, il strange si-l lasa. Nu prea mai iese nici cu pompa, ca am incercat si cu comprese calde. Din cate am inteles nu poate sa se opreasca la unul, daca se continua alaptarea la celalalt san. Vom vedea...

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 07 Ian 2015, 10:22 pm

Admina a scris:Din cate am inteles nu poate sa se opreasca la unul, daca se continua alaptarea la celalalt san. Vom vedea...
Ba da, stiu eu o mamica Smile Pana a intarcat, avea un san mai mic (cel de pe tusa) si celalalt mai mare (cel activ)! Pana la urma, bine ca vrea macar dintr-unul!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 08 Ian 2015, 6:34 am

Asa s-a intamplat si la mine la ambii copii, din dreptul sugeau mai bine decat din stangul, asa ca, stangul a ramas fara si sugeau doar din dreptul pana nu a mai fost deloc. Felicitari fetelor care dau copilului sa suga pana la 4 ani, eu nu am putut si nici nu am vrut, dar cred ca nici nu aveam de unde! rade

edit: acum nu ma agit cu astea, a facut copilul 3 ani, nu mai avem legaturi anterioare, gata, ne limitam la ce stim si nici alea. Viata e atat de scurta...

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Joi 08 Ian 2015, 12:35 pm

Admina, va citesc cu placere fara sa va incadrez undeva. Despre alaptat nu pot sa spun nimic pentru ca din nefericire nu am avut lapte. Am nascut cu cezariana, acum aproape 13 ani (in februarie) nu as fi vrut dar a fost nevoie, si asa fetita a avut nota 7 la nastere. Asta nu e o problema acum este sanatoasa. hug
LRodica
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1339
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Joi 08 Ian 2015, 12:36 pm

Viata e lunga,Diada(de vreme ce venim din alte timpuri)!
Memoria altor vieti nu trebuie sa se piarda niciodata,gandeste-Dumnezeu nu ar vrea asta,ci ar vrea ca acumularile fiecaruia sa fie personale si accesibile mereu.Asa cum ai spus,la 3 ani e ceva(putred,zic eu) de se pierde legatura.Nu asa trebuia sa fie.Lumea trebuia sa stie(toti sa stie) cine e ala,cine e ala,cine sunt eu,cine e vecinul;trebuie sa se simta bine cine e bun,rusinat cine e rau!

Acum e ca naiba,are acces la memoria colectiva doar o clica de mafioti care s-au tinut de matrapazlacuri si peste timpuri si acum,tin lumea intr-o bula,cu memorie limitata,cu reguli terestre care semana cu bunul simt,dar nu rasar,ca sa apuce sa isi "schimbe" istoria vietii lor in fata oamenilor prostiti;acuza pe cine simte si spune adevarul de "nebunie",cum zici(si pretind ca toate acele ce spun cei ce isi aduc aminte sunt istorii din carti,legende,nu realitati si aptitudini ale fiintei reale,prezente acum),dar culeg pe sest informatiile de te trezesti fara amintiri si fara interes pentru subiect,ca o punga goala...

Admina,nu exista incarnari umane in animale,exista hotomani care folosesc energii animale ca sa isi prelungeasca "viata",viata in care fac urechea pleasca,ca sa nu ii traga doamne-doamne de urechi.

Aura,bine ca ai explicat care sin era activ si care era "pe tusa"altfel intelegeam ca cel mare era mare de inflamat si cel mic era mic de mic si nazdravan si productiv ce era!
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 08 Ian 2015, 7:12 pm

Micheline ai dreptul sa crezi ce si in ce vrei. Insa te rog nu mai prezenta teoriile ca fiind certa realitate si adevar absolut. Te rog ca atunci cand faci asemenea afirmatii sa pui inainte un "dupa parerea mea"sau "teoria lui cutare spune ca".

Eu nu cred in asa ceva si ma deranjeaza sa citesc mereu aiurelile tale pe care le prezinti ca fiind adevarul adevarat.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 09 Ian 2015, 7:24 am

Ioana si mi se pare ca si Narcisa a mai zis, poate citeste vreuna, ca daca nu, va asaltez pe PM. Cum ati facut sa alaptati copilasi mari, dupa un an, sa zicem. La fata am intrerupt cand i-au crescut si dintii sus. Se zice ca nu pot strange cu ei, pentru ca mandibula e mobila, partea de sus sta pe loc, dar gura strange oricum, impreuna cu dintii, era neplacut si dureros. Nu ai avut aceasta problema, cand le-au crescut dintii baietilor?
Micheline, eu as prefera sa pastrezi discutiile, la subiect. Adica daca aici vorbim de alaptare sau la ingrijirea copiilor de acel aspect, mi se pare ca reincarnarile si alte aspecte de gen, nu prea au ce cauta in subiect, ne abatem prea mult de la ceea ce se discuta acolo. Ar fi interesant de dezbatut mai departe (dupa parearea ta sau dupa diverse ipoteze, vorba Ioanei, ar fi bine sa le precizezi, pentru cine e interesant, sa aprofundeze), dar la alte subiecte. Eventual la cel cu medicina alternativa sau la filozofari sau poti face altul, tu alegi. Adica iei citat de la subiectul respectiv si spui de ce crezi ca se intampla X sau cum s-ar rezolva Y, dupa parerea ta.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 09 Ian 2015, 10:59 am

Admina a scris:... Cum ati facut sa alaptati copilasi mari, dupa un an, sa zicem. La fata am intrerupt cand i-au crescut si dintii sus.
EU am alaptat-o pe Angelica pana pe la 20 de luni, cred! De indata ce cresc dintii, nu mai musca, sau invata sa atinga usor....sunt destepti pruncii, nu?
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Vin 09 Ian 2015, 1:55 pm

Nu stiu exact tehnica lor, dar pot sa suga fara sa atinga deloc cu dintii. Te ating cu ei si musca doar cand vor sau cand dorm si nu se mai controleaza. Dintii de jos sunt acoperiti de limba, dar nu stiu exact cum fac sa nu atinga cu cei de sus. Pe mine Paul m-a muscat o data si Radu de doua ori(la distanta mare una de alta), dar nu asa de tare cum te-a muscat Adi pe tine, sa ma doara la alaptatul urmator. A durut un pic pe moment si a trecut. Paul m-a capsat repede si atat , iar lui Radu i-am bagat un deget intre dinti ca sa desclestez ca nu mai dadea drumul:) La sfarsitul mesei de fiecare data. La Paul nu mai tin minte cum si de ce, dar a fost doar o data, poate doar a testat sa vada ce se intampla. Am tipat:)) Radu aproape adormise si m-am gandit ca fiind in starea aia nu s-a mai controlat. Dar nu si-au facut un obicei asa ca nu am apucat sa cercetez.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de flori de camp la data de Vin 09 Ian 2015, 2:42 pm

Eu sunt pro alăptat. Doar că nu am alăptat decât la primul copil şi nici atunci suficient (doar până la 6 luni), că a trebuit să lipsesc mai mult de 4 ore de acasă şi deşi mă mulgeam şi îi lăsam lapte, lactaţia a scăzut şi pierdut încet încet. La al doilea copil după 9 zile de stat la incubator (muls şi dat cu biberonul când primea şi nu-l vomita), acasă după o săptămână nu luase un gram în greutate, alăptată la sân deoarece nu avea forţă să sugă sau îi era lene. Am decis să mă mulg şi să-i dau cu biberonul (ca la spital) şi am rezistat doar o lună. După o lună de muls eram terminată fizic şi psihic şi nu mai puteam să mă trezesc noaptea să mă mulg şi încet încet a scăzut lactaţia şi s-a pierdut.
Şi în condiţiile astea nu am putut răspunde la chestionar, deoarece nu coincide nici o situaţie. Când copilul a primit alăptatul, a trebuit să întrerup că am început serviciul. Când am putut să stau acasă, n-a primit copilul alăptatul. Dar sunt convinsă că laptele praf nu i-a priit aşa de bine şi cred că de aici şi toate micile probleme sâcâitoare pe care le avem cu cea mică.
Calea cea mai benefică fizic şi psihic pentru bebeluş, cea mai practică, ieftină şi facilă de alimentare a bebeluşului este şi va fi alăptatul. Ca şi naşterea naturală, atunci când este posibilă fără complicaţii.
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Vin 09 Ian 2015, 2:54 pm

Probabil ca e mai bine sa imi pastrez aiurelile pentru mine. O sa ii spun lui doamne-doamne ca v-am suparat si ca m-am exprimat ca adevar absolut. Mea culpa.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Joi 12 Mar 2015, 12:17 am

Revin la subiect, de data asta ca sa va spun si eu povestea mea de pana acum.
Fetita mea face in curand doua luni. S-a nascut la 42 de saptamani, natural, fara inducere. A fost mai mica (2900 gr), dar acum recupereaza din greu (se apropie de 5400 gr). In spital (Bucur) am alaptat-o din ziua in care am nascut (de fapt seara, eu am nascut pe la pranz si pana m-au mutat in salon s-a facut seara). Prima noapte am lasat-o la neonatologie, desi mi se spusese ca pot sa o iau in salon cu mine daca vreau. Ma simteam epuizata si foarte, foarte instabila emotional. Dar am fost la alaptat si noaptea si la prima ora a diminetii, iar apoi am luat-o in salon cu mine pana m-au externat.
De la inceput a supt bine si a crescut in greutate imediat. La inceput sugea foarte des, si la 30 minute, acum se intampla si la 5-6 ore distanta noaptea. La un moment dat cred ca a avut un puseu de crestere, plangea incontinuu ca din gura de sarpe intr-o seara si ne-am speriat tare rau. Parea ca la san nu se rezolva nimic, venea noaptea, asa ca, desi nu luasem lapte praf cum ma sfatuise pediatra, am trimis sotul sa cumpere si i-am dat. N-a papat decat vreo 40 ml, dar suficient cat sa se calmeze. Apoi am reluat fara probleme alaptatul. Intr-o alta seara de criza, am vrut sa ii dau (gandeam ca am gasit solutia calmarii), dar de data asta n-a mai vrut sub nici o forma, nici un ml.
Altadata m-am muls (manual, eu nu pot folosi pompa manuala pe care am primit-o, mi se pare groaznic) in ideea de a lasa cata vreme sunt plecata, in caz de ceva. Cum am plecat a inceput sa planga si sotul a vrut sa ii dea, insa n-a fost chip. Nici suzeta n-o suporta. Medicul meu zice ca e fata desteapta, stie ea mai bine ce ii trebuie. Smile

Desi pare totul bine si frumos, pot sa spun ca in acest timp am avut si eu dubiile mele. Intr-adevar, apropiatii cu vesnicele intrebari "oare i-o fi foame? oare se satura? oare plange de foame?" pot sa iti bage bine morcovul in fund. Cand m-am muls atunci am vrut sa vad si eu cu ochii mei cum si cat curge. Habar n-aveam ca nu curge din prima, ca exista un lapte de inceput mai subtire si unul mai concentrat care vine dupa un timp, ca la inceput curge mai repede, picatura cu picatura, ca un robinet care nu a fost bine inchis, si apoi incepe sa tasneasca, ca tasneste din mai multe locuri, ca presiunea care face laptele sa iasa trebuie pusa pe areola ... chestii care te pot face sa pricepi mai bine unele lucruri legate de alaptare. Habar n-aveam de problemele legate de supraproductie (ceea ce se pare ca am sau am avut) si de modul in care se pot ameliora aceste probleme...Oricum, vad ca bebeii stiu ei de ce plang sau nu sug sau adorm la san, sau lovesc cu pumnisorii in noi (cum se intampla cateodata la noi) - fie n-au prins bine, fie i-am tinut prea mult flamanzi si sunt nervosi, fie nu le e foame si fortajul nostru ii enerveaza, fie curge prea putin si ei sunt infometati sau obosesc tot molfaind, fie curge prea mult si nu apuca sa inghita sau inghit prea mult prea repede si ii ia somnul ....toate astea le-am observat pe acelasi copil. De-aia cred ca nu exista copil lenes la tzatza sau copil lacom, cum se mai spune despre unii bebei. Ei reactioneaza din instinct in functie de ce se intampla cu laptele nostru, asa ca tb sa fim atente si rabdatoare si bine informate.
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 39
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de 32vali la data de Joi 12 Mar 2015, 8:53 am

Si eu am fost si sunt pro alaptat. Le-am alaptat pe amandoua pe cea mare pana la 1 an si 3 luni, cea mica pana la 1 an si 10 luni. Le dadeam la cerere, nu am acceptat ideea ca poate nu am laptele bun cand cea mare plangea de colici. Soacra imi zicea sa le cantaresc inainte de masa si dupa masa, sa vad cat mananca. Nu am facut nici asta.
Exact, Samarineanca nu exista copil lacom, lenes sau rau (cum spun unii despre cei care plang de colici). Sunt copii care trebuie sa se adapteze la un mediu nou si nu stiu sa spuna ce vor, de aceea noi trebuie sa fim atente.
32vali
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Joi 12 Mar 2015, 12:27 pm

Colicile copiilor apar functie de ce mananca mama(in cele mai multe cazuri).Trebuie sa mancam "light",nu varza,fasole,mazare,struguri,prune, alimente care provoaca alergii,balonari,iritatii
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Joi 12 Mar 2015, 12:43 pm

Colicii cica apar si la copiii care sunt hraniti cu lapte formula. Si de fapt, nu prea se stie ce e cu colicii astia, e clar ca se refera la plansul necontrolat al copilului din primele trei luni de viata, dar daca e de la stomacel ori din alte motive, eu nu prea am inteles si se pare ca nimeni nu stie sigur.
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de 32vali la data de Joi 12 Mar 2015, 1:00 pm

Samarineanca, asa este, colicii apar indiferent cum este hranit copilul. E bine cand alaptezi sa tii cont ca tu sa nu consumi anumite alimente, dar eu iti spun din experienta proprie ca fetele mele au avut amandoua si nu mancam nimic din ce nu trebuia. Sora mea are o fetita de 6 luni care nu a avut colici, i-a dormit toata noaptea. Eu am stat cu ele in brate luni intregi si nu se linisteau cu nici un sirop, nimic. Dar am trecut si peste asta si cand ma uit la ele nu-mi vine sa cred ca au fost mici. Acum au 9 ani si 9 luni si 5 ani si 3 luni.
32vali
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat