Ultimele subiecte
» Pirogravura
Vin 15 Dec 2017, 9:03 pm Scris de MihaelaT

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Vin 15 Dec 2017, 7:34 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 15 Dec 2017, 6:23 am Scris de piciul

» Modele de brodat
Joi 14 Dec 2017, 11:41 am Scris de Danabors

» Ustensile croitorie (2)
Joi 14 Dec 2017, 9:53 am Scris de kytty4

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Mier 13 Dec 2017, 8:18 am Scris de sarabendis

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sa vorbim despre alaptare

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Alaptarea, pro sau contra

17% 17% 
[ 14 ]
61% 61% 
[ 51 ]
12% 12% 
[ 10 ]
6% 6% 
[ 5 ]
0% 0% 
[ 0 ]
4% 4% 
[ 3 ]

Total voturi : 83

Re: Sa vorbim despre alaptare

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 10 Dec 2014, 8:11 am

Un sfat: tine-te pe pozitii, nu lasa pe nimeni sa te influenteze. La fel si la nastere, daca vrei natural. Tendinta este contra naturalului si asa se face ca doar 30% din mame alapteaza in primele 3 luni (parca asa era). In trecut asa era normal si marea majoritate alaptau, desi mergeau la camp, dupa apa, in padure, se putea atunci, acum nu. Ne-am uitat rolul de femei, de mame. Cand ma uit pe o cutie de lapte mi se face rau. Am vrut sa iau una sa-i pun in mancare lui bebe, dar m-am lasat pagubasa. Fie pun apa sau lapte de la mine. Au zeci de ingrediente toate formulele de lapte, e oribil.
Insista, relaxeaza-te si odihneste-te. Nu neglija mancarea si somnul si ai rabdare. Laptele nu vine imediat de multe ori si nu ceda sa-i lasi in maternitate sa bage biberonul.
Fetei i-au dat in primele ore de la nastere, pentru ca mi-au luat-o la salonul de nou nascuti. Apoi intr-o noapte, pentru ca plangea. Dar dupa ce a venit laptele, n-a mai papat alt lapte aproape un an. A doua oara am nascut in afara si mi l-au pus la san imediat ce am nascut. Si praslea stia ce sa faca deja, de parca era profesionist. foame Nu am cerut si nici nu mi s-a oferit biberon pentru bebe. Inspectau, intrebau, dar lasau lucrurile sa vina de la sine. Si s-a rezolvat natural, cerere si oferta.
Acum am scapat de noduli, dar am un canal infundat in continuare. Nu doare tot timpul, doar uneori, dupa ce papa. Nu stiu de ce apare si de ce nu trece. Dar ne facem noi mari, asta e mai important. Smile Toate durerile sau neplacerile dispar si raman numai amintirile frumoase.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Mier 10 Dec 2014, 11:41 pm

Imi place cum gandesti, Admina, pe gustul meu, cu subconstient, programari etc. Eu am facut cezariana la 38 sapt, pt ca medicul a zis ca nu e lichid destul si apoi, ca era fat pretios si aveam si eu o varsta...34, total nepotrivita nasterii naturale. Eu nu prea ma informasem mult in legatura cu alaptatul, stiam ca vreau sa alaptez si atat. La spitalul de stat i-au dat biberon fetei, vreo 2 zile si apoi in completare pana a invatat sa suga. Primele zile au fost mai dificile, dardna dr era pro-alaptare si ma indemna sa o pun la san. Acum face 8 luni si toti care o vad spun ca se cunoaste ca mananca laptic de la mami. "Cum ,inca mai ai lapte ? Da, de ce nu ?". Problema mea e ca ma voi intoarce la serviciu anul viitor si ea va merge la bunici, departe. Sper sa inceteze de la sine inainte, desi e f atasata.
Iti doresc sa rezolvi rpd problema. Sanatate tuturor!
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 37
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Joi 11 Dec 2014, 12:35 am

Multumesc de sfaturi, Admina! Asa voi face. Sper sa ma descurc, sper sa ma ajute si Dumnezeu, ca ai nevoie si de conjuncturile potrivite. Pot sa spun ca m-am documentat mult, atat despre nastere, cat si despre alaptare. Sunt pe un grup de mamici si discutam mereu detalii, impartasim experiente...
Eu pana acum sunt in grafic pentru nastere naturala, mai am o saptamana si trec si de pragul critic sapt. 37. Alice, eu am 36 de ani si nici nu ma gandesc la cezariana, decat, desigur, daca vor fi probleme medicale serioase - prezentatie transversala sau pelviana (desi acum e in prezentatie craniana, am auzit povesti de intors chiar si in sapt. 38) sau alte probleme de care am mai citit ca pot surveni in apropiere de delivrenta. Ma sperie un pic gandul ca o parte din perioada propice nasterii pica in cazul meu in intervalul Craciun - Boboteaza, cand medicul meu nu va fi la spital. Dar ... om vedea!
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 11 Dec 2014, 8:08 am

Alice, tine-o tot asa, cu alaptarea. Nu-ti fa probleme de intarcat, inca. Nu ai cum sa o mai ti langa tine o perioada, pana la un an sau mai mult? Ma gandesc la varianta de a lasa lapte in biberon si la munca sa folosesti o pompa, sa pastrezi laptele. Dar nu e de colo nici 8-9 luni, e foarte bine, o ajuta mult la imunitate si sanatate.
Praslea a fost cu picioarele inainte mult timp, ma temeam ca nu se intoarce la timp ca sa iasa pe tobogan. Dar am rezolvat-o cu niste homeopate si ceva miscari care ajuta. Doctorita de aici m-a auzit ca vreau sa nasc normal si mi-a zis a sunt sanse mici sa vina la nastere, m-a intrebat daca nu vreau sa le cunosc pe moasele care pot fi la nastere. Am mai mers la doua-trei programari inainte sa nasc si le-am vazut pe ambele moase posibile. Se pare ca o saptamana era una, o saptamana alta. Am avut norocul sa nasc cu moasa mai in varsta, dar si cea tanara era o bomboana. Nu stiu cum sa descriu, erau asa de blande, de atente. Mergea peste politete, erau femei care intelegeau procesul nasterii si cand faceau controlul se scuzau, se explicau. La noi, medicii sunt mai directi, mai la obiect, nu-i intereseaza de tine, ca om, prea multe. Pe cand cu moasa cu care am nascut, am vorbit de eventuale probleme de suflet, m-a intrebat cum m-am adaptat, cum ma simt psihic, a fost foarte mamoasa.
Lichidul amniotic nu e batut in cuie. Mi-am amintit ca unul din sfaturile de pe net, pentru intoarcerea copilului este prea putin lichid amniotic si m-am pus sa beau pahare de apa, pe zi, peste 2-3l. O fi ajutat si asta. Nu cred ca e ceva batut in cuie si oricum nu pot determina exact. Aici nici nu mi s-a mai facut eco inainte de nastere, ultima a fost la 25 de saptamani, morfologia facuta in tara.
Samarineanca, eu cred ca se poate daca vrei cu adevarat. Din pacate pe langa emotiile unei nasteri, gravida trebuie sa se mai bata si cu medicul care ii recomanda baga pe gat cezariana si cu familia care poate pune presiuni sa se mearga pe parerea medicului sau sa se bage lapte praf. O sa fiu putin subtila si esoterica, dar daca se creaza relatia cu bebelusul, inca de cand e in burtica, de multe ori merge mana in mana. Bebelusul declanseaza nasterea (de aia e bine sa se declanseze nu sa fie provocata), tot el ajuta pozitionandu-se si coborand eficient cu contractiile. La fel nou-nascutul se ataseaza de sanul mamei, instinctual. Maimutele (credeti sau nu ca suntem rude cu ele, tot semanam wink) nu au medici si consilieri de lactatie. Si le iese perfect, de fiecare data aproape. Un factor negativ e mitul ca nasterea e grea, ca nu suntem in stare, ca e mai usoara cezariana, ca doamnele nu nasc ca animalele...zid Daca am stii mai putine, ar fi mai usor. Nu doar odata am auzit de femei din generatia mamei care au nascut usor; facand si miscare mai multa decat noi care stam lipite la birou si ne avand atatea informatii care ne si sperie, nu doar ne pun in tema, erau mai pregatite sa nasca, asa cum erau si femeile din secolele trecute.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Joi 11 Dec 2014, 6:32 pm

Samarineanca, iti doresc sa vina bebe cand e cel mai bine pt amandoi. Eu ce sa mai zic, mi-e ciuda ca toata sarcina am gandit pozitiv si a fost foarte usoara, dar am ales sa nasc in orasul natal, unde sora mea e asistenta pe alta sectie. Pt monitorizare lichid mergeam saptamanal si chiar in vinerea Pastelui dr a zis ca bataile inimii sunt slabe si sa nu mai astept. El vroia sa se asigure ca nasc cu el, adica face cezariana, ca o cunostea pe sora mea. Mi-a luat si sansa de a o astepta pe ea sa vina cand vrea, desi sotul eta f speriat de ce se intampla in travaliu, de parca era experienta lui ... el lucra si locuia la 70 km.In fine, poveste alambicata. De asta am tinut si tin neaparat ca bb sa primeasca ce e mai bun de la mine. Anul viitor in martie cred ca incep serviciul, fata poate mai sta la mine o luna, dupa care o ducem la ai mei, la 100 km. Poate pana atunci se gandeste ea sa nu mai vrea, pt ca desi nu sunt mamoasa, imi e greu sa stiu ca sufera fara lapte. Inca imi doresc sa se iveasca o solutie, in schimb la bunici creste bine si sanatos, in mediu pozitiv ,pt ca asa am crescut si noi.
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Joi 11 Dec 2014, 6:54 pm

Lasa, alice, e bine ca ai alaptat-o, ca e sanatoasa si ca si de acum va creste intr-un mediu sanatos. Eu imi aduc aminte cu mare drag de timpul petrecut cu bunicii in curte sau pe langa; desi nu erau propriu-zis la tara, fata de blocul nostru aveam infinit mai mult contact cu natura, libertate de miscare si explorare si contact social cu vecinii de varsta mea ... Smile
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 11 Dec 2014, 7:21 pm

Alice, eu scriu in general de farsa asta a doctorilor, cum ca trebuie facuta cezariana, de x, de y sau de z motiv, ca sa previn viitoarele mamici. Nu conteaza motivul, ei gasesc intotdeauna unul. Si pun problema asa de bine ca ajung mamicile si taticii sa-i zica saru-mana doctorului, dupa. wink Cu plicul aferent, mult mai gras.
Varsta de 34 de ani nu era sigur un motiv, pentru ca sunt mame care nasc la 40 sau peste, primul copil. Chiar eu am pus un video cu o suedeza si am auzit cazuri si in Romania.
Nu te invinovatii sau explica. E ok asa cum a fost, evident ai pus mai multi factori in balanta.
Si in America e rata mare de cezariene si se mareste, mai ales in marile orase. Dar am avut de ales intre centru de nasteri, se gaseau si cateva moase care asistau acasa sau in spital. In spital era acoperit de asigurare aproape integral si am ales asa, avand oricum cheltuieli mari. As fi vrut sa nasc acasa, insa. wink Oricum nu e perfect, ca nu e materie exacta...
Stiu cum e ca si eu am nascut-o pe fata cu 10 zile inainte de Paste. Ma chema sa-mi provoace nasterea, la doar 37 saptamani, intr-o marti. De frica sau cine stie, am nascut luni. Smile Aici nu-ti provoaca nimic, decat dupa 40 saptamani. Cum am si zis, nu fac eco, doar palpeaza si nu verifica decat pozitia fatului, bataile inimii, colul. Daca e normal, asteapta.
Ma rog, noi sa fim sanatoase si bebelusii mai ales. bebic

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 11 Dec 2014, 7:44 pm

Alice mai ai inca timp sa te razgandesti. Tot aerul curat de la tara nu poate egala o imbratisare, o mangaiere, o poveste de noapte buna, o furisare dimineata in patul vostru, iar pentru tine - o voce de ingeras care atunci cand intri pe usa se ridica si striga "mamiiiiii" si vine in fuga si se arunca in bratele tale mai sa te darame. Intra si pe dincolo, la subiectul cu mama si bunica:)
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 11 Dec 2014, 9:00 pm

De ce sa intre, ca sa se sperie? rade
Lasa ca poate nu toate bunicile sunt bau-bau-ul... sper... zic si eu. In mare sunt femei de treaba, le strica operatiunea de a creste nepotii.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 11 Dec 2014, 9:29 pm

Nu, nu de asta am spus sa intre acolo. Spuneam asta in ideea in care parintii ei vor avea norma intreaga la ingrijirea copilului, deci relatia mama bunica va capata o importanta deosebita.
Independent de asta ramane prima parte a mesajului meu - nu merita sa-ti tii copilul departe de tine gandind ca va creste la aer curat. Relatia parinte-copil e mult mai importanta. Eu nu am crescut la bunici, poate ca de asta mi-e greu sa inteleg. Iar ca mama mi-e imposibil, sincer. Viata mea ar fi infinit mai saraca. Si cred cu tarie ca si a lor.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Vin 12 Dec 2014, 8:11 am

In primyul rand, multumesc pentru gandurile frumoase si incurajari. Admin si ai atata dreptate cu nasterea provocata cand vor ei. Cu greu a inteles dr si a zis ca asteptam travaliul, dar apoi tot ca el a facut. In fine, nu mai spun ca vazusem un documentar despre femei care nasc acasa si m-a rascolit. Asistentele de acolo erau oripilate, ca vai, cum sa fii atat de nebuna, ca pot aparea complicatii. Asta ar implica si ajutorul unui soț care sa nu fie gaina, care a facut-o pe soacra-mea sa stea toata sapt dinainte de Pasti cu mine, eu am vrut sa stau singura in apartamentul socrilor, plecati la tara. Spitalul era la 10 min de mers pe jos, taxi la scara. Scriu asta ca poate mai ajuta alte fete sa fie mai ferme, sa nu lase sotul panicos sa le comande ce vor. Cand gandesti pozitiv si frumos, nu are ce sa vina aiurea.
Iar legat de fetita, nu tin sa plece la ai mei, nu sunt de acord in general. Nu mai stau chiar in oras si e mai dificil sa gasesc o bona de incredere. Fata doarme cu mine si nu stiu cum ma voi simti cand nu mai e nici in casa.
In fine, din cauza mea am devenit off topic, merg mai bine dincolo. Multumesc pentru sprijin.
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Vin 12 Dec 2014, 10:38 am

Alice, incearca la cresa, pana gasesti o bona de incredere. Nu o lasa pe fetita departe de tine. Va va fi greu amandurora si nu stiu daca chiar are sens aceasta miscare. Eu sunt mama de doi baieti (2 si 4 ani) si locuiesc impreuna cu ei si sotul departe de familiile noastre. Copiii mei merg la cresa si gradi, dar sub nici o forma nu-i las departe de mine. Ma poti considera posesiva, insa consider ca sunt mama si realmente simt ca nu as putea trai fara ei, chiar daca ne e foarte greu de multe ori.

Sa sti ca nu te judec, insa te vad trista pe marginea acestei decizii. Si nu prea vad rostul acestei miscari, daca tu esti impotriva ei.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 36
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Vin 12 Dec 2014, 12:25 pm

Alice te inteleg , si eu m-am lovit de aceeasi problema. Dar o solutie exista intotdeauna. Ma gandesc ca toti cei din jur iti spun ca e cea mai buna varianta, sa trimiti pitica la bunici, asa cum s-a intamplat si in ceea ce priveste nasterea. Dar incearca sa pui tu singura mai multe variante pe hartie si sa o alegi pe cea mai buna, cu care sa fii impacata si fericita.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 03 Ian 2015, 11:15 pm

Aveti ceva sfaturi pentru muscat? E pozitionat ca pana acum, dar la sfarsit musca un san, de obicei. Acum e foarte inflamat si nu i-l mai pot da.Sad
Cum faceti de ati reusit sa le dati lapte si dupa ce le-au iesit dintii si jos si sus? El nu are decat jos, dar cand musca strange intre dinti si gingie, tare. Nu ar avea motive, e liniste in casa, de obicei, ii dau la cerere de cele mai multe ori, maxim aman putin. Papa bine papa separat, dar ii place sa se alinte.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de adriuta la data de Sam 03 Ian 2015, 11:29 pm

Pai de ce nu spuneti ca e subiect separat. :D Ma bag la citit dupa ce adoarme pitika.
Admina, pentru sani mi-a zis o femeie. Iei tarate si le fiebi cu putina apa sa se faca terci. Terciul ala il pui pe sani cat de fierbinte suporti si acoperi cu o punga si un prosop. Si tot asa. A zis ca ea a avut infectii puterice si noduli mari si a curatat tot.

Pentru muscaturi nu stiu, al meu s-a intarcat singur la 6 luni si jumatate. Nu musca. Banuiesc ca ori se plictiseste, ori nu ii mai place gustul, cantitatea nu-l multumeste.

Cumpara formula organica Non GMO. Sa nu iei de la similac. Cumpara earth's best, baby's only, bright beginnings. Mai e happy tot si vermont organics. Eu am gasit la fry's Touch of nature si sunt foarte multumita. Sa nu iei pe baza de soia chiar daca e organica. Stiu ca promovam alaptatul dar m-am gandit ca iti fol, experienta mea cu formulele.
 Cand creste as vrea sa incerc reteta de la wpf cu raw milk. Oricum fata mea pana dupa 6 luni nu va primi NIMIC altceva decal lapte. La baiat am comis-o si nu mai repet greseala.

Editez ca nu-i voie mesaj dupa mesaj wink

Admina, si eu mai am avut cate-un galci dureros asa un noduletz mic in special in prima luna si trecea daca bagam Medela. La maxim speed si suctiune maxima, de 2-3 ori si trece. Incearca, a mea scoate tot. Eu mi-am luat-o de pe Craigslist de la o tanti care nu a folosit-o decat prima luna si fetita ei avea vre-o cativa anisori, e de generatie veche, sugeeee si maduva spinarii Smile Si eu tot ocazional am folosit-o prima luna cu baiatul si acum cu fata. De fiecare data cand pompam, galciul si durerea dispareau definitiv. Astia mici cu cat cresc nu mai sug asa tare.

Referitor la alaptare, o regula de aur pe care orice mamica ar trebui sa o stie :
STOMACUL UNUI NOU NASCUT ARE DIMENSIUNEA UNEI CIRESE. Alooooo se aude? O C I R E A S A. Atata lapte si colostru are orice mama care a nascut. Apoi creste incet incet. Asta sa le spuneti tuturor asistentelor destepte care spun ca nu aveti lapte destul. Cercul vicios e ca daca nu-l pui sa suga cireasa nu vine nuca, oul...care sunt capacitatile stomacului pe parcursul varstei copilului.

La primul nascut am patit un lucru pe care iar toate mamele care nasc ar trebui sa il stie. Copilul sa nu apuce numai sfarcul si toata aureola. Experienta mea e una neplacuta. La prima nastere orice am citit si de toate si cu toate m-am pregatit numai despre alaptare, zero. Banuiam ca din sani o sa curga lapte, copilul o sa suga si treaba va merge ca unsa. Mareee greseala !! Am nascut, copil de aproape 4 kilograme, frumos foc, sanatos de numa ca nu le facea cu ochiul la asistente. Toate pe langa mine , bazaiau pe acolo si ne complimentau si asta mic plescaia si sugea haina, era foamea-n gat, ce mai. La un moment dat, cam la jumatate de ora dupa ce am nascut ma apuca pe mine inspiratia si o intreb pe asistenta daca pot sa ii dau sa suga. Aia imi spune ca sunt chiar binevenita si se minunau toate de flamanzenia lui fiu-miu. Asta mic atat a asteptat si tragea de ziceai ca era bebe somalez, nu alta. Eu de la epidurala si de la adrenalina nasterii (am nascut natural cu epi) mai simteam asa cate-o durere si mai ziceam auu. In euforia aia nimeni nu ma prea baga in seama, nici chiar eu. Cand a devorat (la propriu) un san a trecut la celalat. Asa ca in momentul cand i-am aratat "opera" asistentei cand m-a mutat in salonul meu din sala de nasteri, a ramas aia perplexa. Bebe in 30 de minute reusise sa devoreze tot ce-a apucat. Mi-am luat shieldsuri pe urma, dar tot degeaba. Am primit si garmastan din Romania. Aproape 2 luni alaptam si plangeam, am trecut prin dureri cumplite si fiu-miu stie la propriu gustul sangelui de mama pe care-l servea o data cu laptele in primele saptamani.... dar NU M_AM LASAT. Nici atunci cand a venit furia laptelui si-mi plesneau sanii de durere si tineam sanii in apa fierbinte de-mi sareau orbitele ochilor afara.
Daca a meritat? Categoric DA. Este un copil inteligent, are un IQ ridicat, fericit si atat cat se poate de sanatos.

Greseala majora a fost ca l-am diversificat LA SUGESTIA mamei, rude si tot felul de atotstiutoare la 4 luni cu cereale, biscuiti cu mar, suc de morcovi si lapte indoit. Apoi am inceput supica la 5 luni...si tot asa. De acolo ne-am ales cu anemie, alergii si permeabilitate intestinala. Nu frate, dati-le lapte si FORMULA pana trec de 6 luni. Sfat de aur dat de medicul naturist care mi-a explicat asa:

Daca un copilas nu are ENZIMELE pentru ruperea proteinelor din mancare dezvoltate ceea ce se intampla DUPA 6 luni, mancarea aia cu care negrabim noi sa ii diversificam ramane NEDIGERATA. S-a auzit? Trece mai apoi in intestinul subtire si proteinele care nu sunt digerate (broken) trec in sange si .... produc incet incet probleme.

Cerealele cu care toti suntem obisnuiti sa le introducem printre primele sunt un aliment EXTREM DE GREU DE DIGERAT. In special in tarile vestice cerealele au ajuns o moda si multe mancarici pentru bebei se bazeaza pe ele. Soia mai este un culprit major...si mai sunt.

Sper sa foloseasca tuturor patzaniile mele.

kiss

adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 04 Ian 2015, 10:48 pm

Merci de sfaturi, Adriuta.
Am avut si febra ieri. zid Nu mai vrea sa pape dintr-unul, din cel dureros, pe care l-a muscat. Folosesc o pompa manuala, micuta si e ok. Abia o suportam, ma durea si daca atingea tricoul...
E foarte diferit de la copil la copil. Fata nu m-a muscat si nu stiu sa fi avut probleme, decat la inceput, pana s-a instalat laptele.
Am pus comprese cu fiertura de grau zdrobit, tarate n-am gasit. Cred ca au ajutat, mai continui si azi. Si am combatut cu usturoi, propolis, Biosept, lecitina, ceaiuri, am dat cu creme de vindecare si comprese cu ceai de pelin si galbenele.
Insa tot nu stiu ce fac cu muscatul asta. Il musca doar pe unul si destul de des, la sfarsit. zid Am incercat sa-i explic, am intrerupt alaptatul, cand musca, dar nu cred ca intelege. Am tot citit sfaturi pe net, degeaba, insa.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 05 Ian 2015, 7:06 pm

Admina a scris:
Insa tot nu stiu ce fac cu muscatul asta. Il musca doar pe unul si destul de des, la sfarsit. zid Am incercat sa-i explic, am intrerupt alaptatul, cand musca, dar nu cred ca intelege. Am tot citit sfaturi pe net, degeaba, insa.
Iti dau un sfat cam demodat, dar care a functionat la mine! De fiecare data cand musca, trage-l usor de par sau de urechiusa si spune clar : "Nu!" Mica durere pe care o va simti, altauri de acel: 'Nu" il va face sa inteleaga ca este ceva nepermis, neplacut pentru mami! Nu vorbesc despre violenta sau exprimare a frustrarii, ci despre educatie facuta cu calm!
Pe copii ii distreaza cand te vad ca tipi sau reactionezi cumva la muscatura...te trateaza ca pe o jucarie de cauciuc! Dar daca ii ajuti sa inteleaga ca nu este ok asa...va fi bine pentru amandoi! Smile
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 50
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 05 Ian 2015, 10:05 pm

Saru-mana. Sper sa mearga. Deocamdata mi se pare cam imun la durere, se loveste de ceva si nu tipa, nu credeam ca are nervii bine dezvoltati sa simta tot. Incerc cu proxima ocazie.
Ieri noapte am reusit sa-i dau sanul buclucas si l-a papat, doar ca era adormit cred. Nici n-a muscat, dar tot m-a durut. Dar azi dimineata m-a muscat de celalalt. zid O certam pe sor-sa care tocmai varsase bolul cu cereale si cred ca bebe s-a speriat sau suparat ca nu-i acord atentie.
Mai rau e ca nu papa lapte din biberon, trebuie sa i-l pun in mancare.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mar 06 Ian 2015, 11:45 am

Adriuta,s-a auzit! love
Dar eu am invatat asa,la scoala,cum spui tu,si ca un nou nascut mananca intai 2-5 ml,depinde de bebelus,dar am mai auzit si eu teorii gresite prin spitale.Asa ar trebui scrise cartile pentru mamici,cu informatii cu aplecare practica spre lucrurile esentiale.

Eu stiam ca bebelusul musca cand simte ca va pierde sanul,musca pentru ca vrea sa il retina.Nimanui nu-i convine sa ii zboare lingura cand vrea sa si-o bage in gura,de exemplu.

Aurishta,de unde ti-a venit ideea ca bebelul trateaza mama ca pe un cauciuc?Si catelul care se joaca cu cauciuce stie diferenta dintre cauciuc si carne vie.Eu stiam ca nou nascutul e o persoana cu activitate psihica si emotionala activa,dar cu un corp mic si ca mama e o persoana umana care stie sa descifreze corect mesajele pruncului ei,prin chiar faptul ca au aceeasi natura.

Oricum,eu,la naiba,nu m-am gandit niciodata sa provoc durere cui mi-a provocat durere,mai ales la copii.Ma gandesc ca se formeaza tipare agresive in capul copilului si asta pentru ca el nu a intentionat sa provoace durere si ma gandesc ca o mamica iubitoare trateaza cauza,nu consecinta.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1195
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 06 Ian 2015, 11:51 am

michelinebeaulieu a scris:
Aurishta,de unde ti-a venit ideea ca bebelul trateaza mama ca pe un cauciuc?Si catelul care se joaca cu cauciuce stie diferenta dintre cauciuc si carne vie.Eu stiam ca nou nascutul e o persoana cu activitate psihica si emotionala activa,dar cu un corp mic si ca mama e o persoana umana care stie sa descifreze corect mesajele pruncului ei,prin chiar faptul ca au aceeasi natura.

Oricum,eu,la naiba,nu m-am gandit niciodata sa provoc durere cui mi-a provocat durere,mai ales la copii.Ma gandesc ca se formeaza tipare agresive in capul copilului si asta pentru ca el nu a intentionat sa provoace durere si ma gandesc ca o mamica iubitoare trateaza cauza,nu consecinta.
Tu vorbesti din carti, eu din experienta! Daca citeai cu atentie ce am scris, ai fi observat ca nu vorbesc despre violenta, ci despre asocierea a doua notiuni...nu i-am zis sa bata sugarul, ci sa il faca sa inteleaga, intr-un mod simplu, ca actiunea lui provoaca durere si ca este neplacut!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mar 06 Ian 2015, 12:49 pm

E tot aia(cu a bate),daca ai calm si cauti asocierea durere+durere si e diferita daca ai calm si cauti sa intelegi de ce musca copilul.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 06 Ian 2015, 12:50 pm

Ma rog...tu este psihologul grupului Shocked Shocked Laughing , eu caut mai putin definitii si mai mult solutii!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mar 06 Ian 2015, 12:56 pm

Nu esti constructiva daca solutiile tale "au fisuri".

Nu sint psihologul grupului(cine ma baga in seama,dimpotriva,starnesc dureri de cap,controverse si reactii...adverse) si nici in realitate nu sint,am facut facultate doar pentru Ema.

"Din carti" e tot una cu lumea alcatuita doar din sfinti? Cine accepta provocarea(sa se poarte "ca din carti") are potential de sfant(concluzie logica). ura
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 06 Ian 2015, 1:06 pm

Solutiile mele se bazeaza pe observatii atente si consultarile cu alti parinti, mai experimentati, care au crescut copii armonios dezvoltati! Din punctul meu de vedere, bineinteles! Cartile sunt bune, nimic de zis, dar unele chiar ne pot duce departe de realitatea care se deruleaza in mare viteza chiar pe sub ochelarii nostri de citit!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mar 06 Ian 2015, 1:33 pm

Eu nu observ nimic pina cand nu experimentez pe pielea mea.Mie nu mi-ar conveni sa imi fi facut mama asa ceva.

Cat despre citit,daca citesti cu mintea proprie si nu te iei dupa altii si iti folosesti toate reperele personale cu privire la ce e bun si ce e rau,toate sint bune(in sensul ca nu iti place,nu citesti,nu ca declari ca nu iti place,dar citesti pe sest,cand "nu te vad altii") si ajungi... in lumea proprie si propice dezvoltarii armonioase.
Necesitatea de a creste copii armoniosi exista in firea umana,intr-adevar,de aceea spuneam ca mai bine vezi ce vrea si ce mijloace are la dispozitie copilul-respectiv un bebelus nu are prea multe forme de exprimare,deci nu ii poti cere prea mult sa te lamureasca.Ori intelegi,ori viata devine neplacuta.Mai bine intelegi,ma gandesc. love

Sa justifici un act mai mult sau mai putin agresiv cu vorbe elevate,nu il schimba,tot agresivitate se cheama.Ce sa invete copilul ?! Legea junglei? Te bat,ma bati? Sau invers?

End of speech.Om fi off topic.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat