Ultimele subiecte
» Bluze, topuri (14)
Astazi la 5:29 pm Scris de biancs254

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Astazi la 5:09 pm Scris de biancs254

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sa vorbim despre alaptare

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Alaptarea, pro sau contra

17% 17% 
[ 14 ]
61% 61% 
[ 51 ]
12% 12% 
[ 10 ]
6% 6% 
[ 5 ]
0% 0% 
[ 0 ]
4% 4% 
[ 3 ]

Total voturi : 83

Re: Sa vorbim despre alaptare

Mesaj Scris de coripin la data de Mier 27 Iul 2011, 1:19 pm

fetita mea are 9 luni jumatate. dupa ce am nascut, chiar daca am nascut in clinica particulara, nu si-a dat nimeni interesul sa ma invete ce sa fac si cum sa alaptez, fiind primul copil.
am nascut seara la 19 si dimineata deja mi-au adus-o in salon. am tot incercat sa o pun la san, dar degeaba. ea era prea micuta, nu stia sa prinda sanul, sanii mei prea mari si trecusera deja aproape 3 zile in care eu o puneam la san, ea nu papa ca nu putea prinde si eu nu stiam sa o tin cum trebuie, si a fost hranita cu lapte praf. am avut mare noroc de mamica cu care am stat in salon care era la al doilea copilas, si vazand ca nu stiu ce sa fac si nimeni nu ma baga in seama, a venit cu pompa ei, mi-a desfundat canalele, si m-a invatat incet, incet cum sa o tin pe micuta ca sa pape. eram foarte incantata cand o vedeam ca poate papa singurica. stateam aproape 2 ore cu ea la san, pana se satura.
pe la vreo luna, a avut probabil un puseu de crestere, ca voia sa manance parca non stop. acum o puneam la san, in 10 minute voia iar. iar seara nu voia sa adoarma nicicum, ii era foame si eu simteam ca mi s-au golit sanii. atunci i-am dat supliment de lapte praf. si dr pediatru mi-a spus ca nu o fi suficient laptele meu, sa ii dau seara 2 masuri de lapte praf, ca nu se intampla nimic. chestia asta a durat vreo saptamana, dupa care fata mea nu a mai vrut san. ii era mult mai comod sa traga din biberon, decat la piept. am incercat sa o dezvat, insa nu s-a putut. 2 zile i-am dat doar piept, sugea 5 minute, adormea, iar sugea si tot asa. si am renuntat, iar de atunci si pana in prezent (sper ca si pe mai departe, daca ma ajuta Dumnezeu), ma storc si ii pun laptele in biberon. la san suge ca sa se alinte si ca sa doarma, atat. sunt mandra de mine ca am reusit sa o alaptez aproape exclusiv la san (mai raman uneori in pana de laptic, si ii mai dau cate o masura de lapte praf o data la 2-3 saptamani) pana acum, cu toata "munca" de rigoare

sanatate copilasilor si cretere usoara
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Mier 27 Iul 2011, 3:29 pm

coripin, te felicit pentru "munca". de fapt e chiar munca, nu ar trebui sa folosim "". eu nu stiu daca as putea face asta. am folosit pompa foarte putin la inceput, cand era prea mult lapte. tot in perioada aia stiu ca am scos aproape 100 ml de lapte cu mare greu, si e tare neplacut. acum, cand nu mai am sanii prea plini ca atunci, nu stiu cat as putea sa scot.

si eu am nascut la clinica particulara, si din fericire nu am nimic de reprosat. spitalul era deschis recent si eram singura mamica internata la momentul respectiv, toata lumea gravita in jurul meu Laughing. dar daca nu ar fi fost asa, nu mi-ar fi fost rusine sa cer mai multe informatii. tocmai de aceea am preferat sa nu nasc la stat. am platit niste servicii pe care ma astept sa le primesc. daca nu le primesc, nu am nicio retinere sa le cer.

eu citisem cate ceva despre alaptare dinainte sa nasc. am gasit foarte multe informatii pe site-ul Newman Breastfeeding Clinic & Institute.

aici cateva filmulete cu bebelusi de diferite varste care sug sau nu corect:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

si aici multe multe informatii, foarte interesant de citit "Myths of Breastfeeding":
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 33
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 27 Iul 2011, 4:55 pm

Coripin felicitari pentru perseverenta! Dar daca nu ai fi intrat atunci in panica si nu i-ai fi dat lapte praf totul ar fi decurs mult mai usor pentru tine. Chiar daca iti simteai sanii goi, in momentul cand bebe stimula sanul, laptele ar fi inceput sa vina. Cand avea Paul cateva saptamani, i-am dat sa suga si am crezut ca s-a saturat. Asa ca am muls cu pompa restul de lapte, am golit sanii complet. Dupa 20 de minute a inceput sa planga de foame. Alta solutie nu aveam decat sa-l pun la san, chiar daca stiam ca abia ii golisem. L-am pus la san si laptele a inceput sa vina, a avut ce manca.
Acum alaptatul mi se pare foarte usor, insa in primele saptamani nu a fost asa, nu intelegeam de ce in toate cartile scrie ca e mult mai usor sa alaptezi decat sa dai lapte praf, cand mie mi se parea exact invers. Am perseverat pentru ca stiam cat de bun este acel lapte pentru bebe si vroiam sa-i ofer tot ce e mai bun, indiferent de cum imi era mie. Parerea mea este ca trebuie sa fii foarte hotarata sa alaptezi pentru a reusi, caci altfel e usor sa cazi in capcana laptelui praf. Pe mine m-a ajutat si faptul ca nu am vrut sa am in casa pic de lapte praf, asa ca in momentele in care aveam indoieli si temeri ca nu am suficient lapte pentru el, nu aveam alta solutie decat sa continui cu alaptatul.
Acum totul e simplu si natural, nici macar nu fac proba suptului si il cantaresc o data pe saptamana, nu in fiecare zi cum faceam la inceput. Stiu ca are zile cand mananca mai putin si zile cand e mai hamesit si incerc sa nu ma mai ingrijorez. Copiii nu stau sa faca greva foamei, mananca ei atat cat le trebuie.
De cand a inceput sa doarma 8 ore pe noapte ma trezesc dimineata cu ambii sani tari si plini. Pentru Paul e suficient un san , asa ca pe celalalt uneori il mulg. Scot cam 200ml din el. Recipientul e de 150ml - il umplu, apoi il golesc si apoi mai scot 50ml. Dar apropo de ce spunea Geo ca a scos 100ml cu mare greu - cred ca depinde de pompa, caci la mine merge foarte repede. Pompa este electrica si chiar daca l-am bombanit o gramada pe prietenul meu ca a luat-o pe cea mai scumpa ce care a gasit-o (el stia recomandarea neonatologului pentru pompele Medela si aia mi-a luat:) ), acum imi pare bine, pentru ca este foarte foarte buna, usor de folosit si foarte rapida.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mier 27 Iul 2011, 5:31 pm

Am venit din concediu, am fost in Romania Smile

Am dormit in cort, pruncul meu a facut baie in raul Timis, nu foarte curat, a mers de-a busilea prin iarba pe unde au trecut caprele... Si am venit acasa sanatosi tun!!
Asta sunt convinsa, se datoreaza alaptarii (nu exclusive, pt ca de la 2 saptamani i-am dat lapte praf), insa chiar si asa a facut inumitate. Plus alimentatia, inceperea tarzie a diversificarii, si mancarica potrivita pentru bebei.
Imi era teama de concediu, de schimbare, insa a mers totul bine.
Noi am trecut ff bine peste intarcare, scrisesem deja luna trecuta. Dar acum scriu aici pt ca sora mea a nascut cat am fost noi in tara.
Ma uimeste si ingrozeste ceea ce sfauiesc si fac unii medici din maternitati. Si medicii de familie la fel, din pacate. Sora mea a nascut prin cezariana (avand probleme mari de la sarcina anterioara). Laptele i-a venit mai tarziu, insa nimeni nu a sfatuit-o ce si cum sa faca, ci i-au dat imediat bebelusului lapte praf in maternitate. Culmea e ca au pus-o sa il cumpere ea si sa il duca...
In fine... oricum, dupa doua zile in care am stresat-o ccontinuu sa se mulga si sa puna bebele la san cat de des posibil, i-a venit si lapticul. Dar cu mari insistente.
Iar dr i-a spus ca daca nu este lapte, asta e, si gata, sa ii dea lapte praf.

Scriu repede, cat doarme leitzul meu. Apoi citesc ce ati scris, citisem repede printre randuri ce a scris Coripin.
Sa nu te superi pe mine, dar alaptare exclusiva inseamna numai lapte de la san. Nu e vorba numai despre lapte. Nu conteaza daca ii dai lapte praf sau sucuri si piureuri, deja nu mai e alaptare explusiva!!Ai scris ca ai inceput diversificarea de pe la 7 saptamani, imi amintesc cu siguranta de mai demult, chiar au fost comentarii pe marginea faptului ca medicii ti-au recomandat sa ii dai asa devreme sucuri.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Andata la data de Mier 27 Iul 2011, 6:16 pm

Fain subiectul, multumiri mamicii care l-a deschis si mamicilor care au impartasit experienta lor.
Sa v-o spun si eu pe a mea.
Primul copil l-am nascut cu 3.200. Timp de o luna l-am alaptat la cerere, stateam de fapt aproape cu el in permanenta la san. La o luna matul meu avea 3100, nu luase deloc. Nu primise altceva decat san, plangea saracul si vroia sa suga incontinuu. Nopti dormite pauza, stres cat cuprinde, eram cheauna. La vizita de o luna doctorita mi-a recomandat lapte praf, dupa ce a facut proba suptului. A inceput flacauasul sa ia in greutate si eu sa ma linistesc.
Copila a fost alaptata pana la 5 luni, cand am inceput munca. Primele saptamani de alaptare au fost un chin, facusem ragade, practic sugea micuta lapte cu sange uneori. Am perseverat, sanii s-au vindecat, dar in momentul in care mandra a dat de biberon s-a sfarsit si alaptarea. Nu a mai vrut, pur si simplu. Eu as fi vrut sa o mai alaptez, macar dimineata, inainte sa plec, si seara, cand ma intorceam.
Cu mezina datele problemei au fost schimbate. Timp berechet, lapte suficient la inceput. Pe la 6 luni insa mezina plangea rau seara, tragea din sani dar nu curgea mai nimic. O tineam cat mai mult in speranta ca va avea suficient sa se sature, dar urla pana se invinetea. Am inceput sa ii dau seara, dupa ce sugea un timp la san, si un biberon de lapte praf. Il termina in 5 minute si dormea dusa pana se trezea iar. Dar intre timp apucam si eu cateva ore de somn si o luam de la capat cu alaptatul. Multi mi-au spus ca va refuza sanul daca ii dau lapte praf, dar ca sa evit asta am folosit tetine cu gaurica f mica si nu am tinut-o niciodata in brate cand i-am dat biberonul. La san insa era momentul nostru cel mai intim de dragaleala si rasfat. Am intarcat-o cu o saptamana inainte sa implineasca 2 ani.

Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Mier 27 Iul 2011, 9:44 pm

Andata, povestea ta dovedeste cat de diferiti sunt copiii, si cat de putin se pupa realitatea cu ce scrie in carte. (prin carte ma refer la toate cartile legate de subiect Smile )

Cat am stat in spital 3 zile, a primit si Sebastian lapte praf. Cand era ora de masa ii dadeam eu cat era sau pana obosea, apoi manca din biberon. Din fericire, nu am avut probleme dupa iesirea din spital. Laptele mi-a venit chiar in prima seara acasa si nu am folosit deloc lapte praf. Nici noi nu am cumparat.
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 33
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de coripin la data de Lun 01 Aug 2011, 8:16 am

geo, eu am folosit pompa doar la inceput, 2 saptamani, insa ma dureau sanii ingrozitor si mai mult de 60 ml la 3 ore nu scoteam, puteam sa fac orice. si m-am obisnuit incet, incet cu storsul manual, care e mult mai eficient si aveam dati in care scoteam si 300 ml odata.
ioana, era foarte util la momentul ala daca stiam ca laptele curge la cererea bebelui chiar daca imi simteam sanii goi. din pacate nu a avut cine sa imi spuna, timp sa caut pe net atunci nu aveam, iar inainte de a naste am stat acasa cat de mult s-a putut, doar 2 saptamani. asta este. sunt foarte multumita ca am reusit sa ma descurc si asa, chiar daca a fost greu si e in continuare. cand vad ca se imputineaza laptele ma simt aiurea, dar asta este
ela, cand am scris alaptat aproape exclusiv ma refeream ca, cu mici exceptii - 2 saptamani la inceput si de cateva ori de atunci - am reusit sa ii dau doar lapte de la mine, ca nu a fost nevoie sa ii suplimentez mereu cu lapte praf, la asta m-am referit.

multa sanatate bebeilor
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 01 Aug 2011, 9:11 am

ioana soare a scris:
Acum alaptatul mi se pare foarte usor, insa in primele saptamani nu a fost asa, nu intelegeam de ce in toate cartile scrie ca e mult mai usor sa alaptezi decat sa dai lapte praf, cand mie mi se parea exact invers. Am perseverat pentru ca stiam cat de bun este acel lapte pentru bebe si vroiam sa-i ofer tot ce e mai bun, indiferent de cum imi era mie. Parerea mea este ca trebuie sa fii foarte hotarata sa alaptezi pentru a reusi, caci altfel e usor sa cazi in capcana laptelui praf. Pe mine m-a ajutat si faptul ca nu am vrut sa am in casa pic de lapte praf, asa ca in momentele in care aveam indoieli si temeri ca nu am suficient lapte pentru el, nu aveam alta solutie decat sa continui cu alaptatul.
Acum totul e simplu si natural, nici macar nu fac proba suptului si il cantaresc o data pe saptamana, nu in fiecare zi cum faceam la inceput. Stiu ca are zile cand mananca mai putin si zile cand e mai hamesit si incerc sa nu ma mai ingrijorez. Copiii nu stau sa faca greva foamei, mananca ei atat cat le trebuie.
La mine a venit firesc alegerea. Desi mat(z)a mea era mica, mama mea era disperata ca moare copilul de foame, o mama si o asistenta in maternitate s-au abtinut sa bufneasca in ras, crezind ca daca am sanii mici nu am lapte... eu am perceput alaptarea ca pe ceva ce trebuie sa fie. Asa a fost si la nastere, eram ferm convinsa ca asa vreau si subconstientul m-a ajutat. Nu va lasati influientate de altii; in afara catorva cazuri medicinale, cand nu e formata aureola mamara, sau nu sunt canalele dezvoltate; toate putem alapta cat trebuie. Restul tine de psihicul nostru si de rabdarea copilului. Normal ca daca nu primeste alt lapte, va trage din san, pana va produce lapte exact cat trebuie pentru nevoile bebelusului. Si a mea a primit o data, de doua ori completare in spital, pana a venit laptele, desi din colostru se satura.
Nu am folosit pompa, desi si mie imi lasa un san mai plin si unul il golea. Data viitoare o puneam la cel neterminat si tot asa. Cu timpul se regleaza productia de lapte, daca nu-i golesti complet. Imi pare ca prin stimulare cu pompa nu faci decat sa cresti sau sa menti productia de lapte, desi cererea e mai mica.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de musetel la data de Sam 06 Aug 2011, 9:20 am

Ioana, ai dreptate cu alăptatul... nu e uşor la început. Acum fetiţa mea are 5 luni şi este o obişnuinţă, dar la început era super greu... Îmi făcuse nişte răni pe mameloane şi fiecare alăptare era un chin.

Dar acum e chiar lejer: se trezeşte, hop o conectez şi suntem amândouă mulţumite. Când le văd pe alte mămici cu arsenalul după ele pentru lapte praf, le admir sincer: alimentaţia artificială mi se pare o adevărată tehnologie... fără glumă sau mişto...

Cel mai nasol este că ar trebui să începem diversificarea... mă bucur pe de o parte... dar era aşa de uşor înainte - fără vase la spălat, etc foame
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 06 Aug 2011, 12:24 pm

Acum depinde... mie nu mi-a facut rani nici un copil,a mers bine alaptarea, din acest punct de vedere,

Apropo de mamicile care dau lapte praf, mai ales la primul copil de vina sunt doctorii de familie, in primul rand, dupa care urmeaza familia, mamica este stresata, venita din spital, copilul plange, posibil colici si dr zice pai sa aveti in casa lapte praf sa incercati sa-i dati sa se obisnuiasca cu el, familia zice, da-i draga, nu vezi ce plange copilul, o plange de foame! Bineinteles ca alege biberonul, desi, aici ma contrazic singura, al meu copil (al doilea) la 5 luni am vrut sa-i dau completare sub presiunea dr si a familiei, desigur, (zicea dr ca este distrofic) am incercat sa-i dau biberon si nu a vrut sa-l ia! ii dadeam cu seringa, abia manca 15 ml (3 seringi) si aela cu chiu cu vai...mi se parea ca ii dau otrava! Am incercat si cu canita, la fel, copilul refuza, scuipa... si tot asa, slabut, slabut, am dus-o pana la 11 luni, cand a luat singur biberonul si a lasat sanul! URA a fostcea mai mare realizare, la primul am facut greseala sa nu-l alaptez din motivele date mai sus, desi copilul lua foarte bine in greutate. Experienta isi spune cuvantul. Tocmai de-aia Auristha este asa de relaxata in cresterea copiilor si o admir!

Intr-adevar, este foarte greu sa-i dai lapte praf, dar asta o realizezi, sincer, pe pielea ta, dupa ce copilul se obisnuieste deja si tu nu mai ai san!

Diversificarea am urat-o si eu... nu ca aveam mult de spalat neaparat... ci mancare proaspata de fiecare data, recunosc ca eu i-o mai tineam in frigider cam 3 zile... supa aia de zarzavat... pe care oricum nu o manca cum aud alte mamici, plus ca daca nu mananca trebuie sa il incerci cu altceva... bine ca am terminat cu ea, cu diversificarea.

Sanatate la pitici si alaptati, alaptati, alaptati!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Sam 06 Aug 2011, 1:05 pm

diada a scris:
Apropo de mamicile care dau lapte praf, mai ales la primul copil de vina sunt doctorii de familie, in primul rand, dupa care urmeaza familia, mamica este stresata, venita din spital, copilul plange, posibil colici si dr zice pai sa aveti in casa lapte praf sa incercati sa-i dati sa se obisnuiasca cu el, familia zice, da-i draga, nu vezi ce plange copilul, o plange de foame!
Sanatate la pitici si alaptati, alaptati, alaptati!
Ai mare dreptate, Diada! Am vazut mereu si mereu intamplandu-se asta! Asa cum spui, experienta m-a ajutat, mai ales in cazul Angelicai (am mai spus povestea, n-o repet) Imi pare asa de rau cand vad mamici care nu alapteaza si, mai ales, mamici care aleg sanu alapteze! Copiii mei au fost niste bebelusi splendizi, s-au dezvoltat atat de frumos, incat MF ii dadea mereu exemplu! In parc, alte mamici ii priveau admirativ si intrebau cu jumatate de gura:"Ii alaptati, nu?De-aia arata asa de bine!" Fiica mea mai mare, Simona, ma intreba mereu de ce sunt pricajiti bebeii din parc. Chiar si ea putea observa diferenta! Bebelusii alaptati au o carnatie specifica, poti distinge destul de usor asta. Nu vreau sa credeti ca afirm ca nu pot creste minunat copiii si cu lapte praf, dar laptele matern este, de departe, cea mai buna varianta. Bebelusul si sanul au fost facuti unul pentru altul, este fiziologic si, in consecinta, optim!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Andante la data de Sam 06 Aug 2011, 6:55 pm

Buna seara,
Va deranjez si eu cu o intrebare, care, indirect, are legatura cu alaptarea.Am un bebelus de 9 luni pe care-l alaptez, si de ieri, ma confrunt cu o raceala si/sau o infectie urinara.Stiu ca nu pot lua antibiotice, dar starea este greu suportabila.Simptomele ar fi :mictiuni dese si putin cantitative, o usoara hematurie (ca un fel de nisip rosietic in urina-initial am zis ca e sange...sau poate chiar este?), stare subfebrila, si o usturime insuportabila la sf mictiunii.Deci, ce as putea lua pt a-mi ameliora stare, si sa nu afecteza alaptatul.
Stiu ca sunt off topic si dc adminele considera ca am incalcat asa de grav regulamentul, rog sa-mi stearga postarea.
Va multumesc anticipat!
Andante
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 51
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Sam 06 Aug 2011, 7:04 pm

ar trebui sa consulti un medic dar pana atunci poti lua niste amoxicilina de 500 mg ,1cps /8h ,un antitermic de ex algocalmin fiole buvabil,ceiuri multe caldute.cu siguranta astea trec si in lapte s-ar putea sa-i modifice gustul si sa nu-i mai placa dar eu zic sa alaptezi in continuare.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 41
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Sam 06 Aug 2011, 7:30 pm

Andante a scris:Buna seara,
Va deranjez si eu cu o intrebare, care, indirect, are legatura cu alaptarea.Am un bebelus de 9 luni pe care-l alaptez, si de ieri, ma confrunt cu o raceala si/sau o infectie urinara.Stiu ca nu pot lua antibiotice, dar starea este greu suportabila.Simptomele ar fi :mictiuni dese si putin cantitative, o usoara hematurie (ca un fel de nisip rosietic in urina-initial am zis ca e sange...sau poate chiar este?), stare subfebrila, si o usturime insuportabila la sf mictiunii.Deci, ce as putea lua pt a-mi ameliora stare, si sa nu afecteza alaptatul.
Stiu ca sunt off topic si dc adminele considera ca am incalcat asa de grav regulamentul, rog sa-mi stearga postarea.
Va multumesc anticipat!
Trebuie neaparat sa mergi la medic, el iti poate recomanda un antibiotic care merge in alaptat daca este cazul. Eu am luat in timpul alaptarii , pentru infectie urinara, Zinnat, dar era conform antibiogramei.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 06 Aug 2011, 7:52 pm

Incearca ceai din muguri de pin. A baut si fina mea (cand era gravida sau alapta) si i-am dat si copilei cand se plangea ca o ustura si nu putea sa faca pipi. Si albastru de metil, cateva picaturi pe zahar. Nu tot timpul e nevoie de antibiotice. Dar daca persista, mergi la un medic.
Ceai din muguri de pin: "Actiuni: dezinfectant, astringent, diuretic, emolient, cicatrizant
Indicatii: infectii respiratorii(bronsite, traheite, laringite)
- infectii urinare(cistite, uretrite)"

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 04 Dec 2014, 7:29 pm

Am o intebare, daca stiti cumva. Am tot avut probleme cu canalele infundate si noduli, durere si chiar roseata pe piele. Nu stiu de ce se intampla, pentru ca bebe Adi papa bine, destul de des (fi-mea nu manca vreo 5-6 ore peste noapte, in timp ce el se trezeste de 2-3 ori pe noapte). Fie mi s-au infundat un canal si se vedea un punct la suprafata sau nu se vede nimic doar se simt noduli, doare si e sanul tare.
Am tot citit pe net si nu ar fi produse de ajutor, doar comprese calde, sa pape tot laptele (dar nu iese), masaj si cam atat. Am mai incercat frunze de varza zdrobite si cartof ras, cu ceva rezultate, dar nu se rezolva, doar amelioreaza. Nu stiti si alte remedii?

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 04 Dec 2014, 8:13 pm

Eu stiam de comprese cu gheata, nu calde, fiindca favorizeaza infectia, daca exista!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Vin 05 Dec 2014, 10:53 am

Eu am folosit ceai de traista ciobanului.Comprese călduţe pe sân, apoi muls sânul până la golire completă.
Şi binenţeles că beam acest ceai.

Sănătate multă
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1838
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Michelle88 la data de Vin 05 Dec 2014, 12:45 pm

eu cand am inceput sa alatez, am avut impresia ca dreptul este mai mare ca stangul, si de frica sa nu fac mastita, i-am dat putin mai mult din el si l-am neglijat pe stangul. si m-am trezit cu niste dureri, de cate ori alaptam , si cand stateam degeaba tot ma durea. si l-am muls sanul, si i-am dat mai mult sa manace din stangul, si mai mulgeam pe dreptul, sa nu ramana plin, si intr-o saptamana mi-am revenit. on topic:
pro alaptat, cat este posibil.
Michelle88
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Varsta : 29
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Vin 05 Dec 2014, 11:11 pm

Comprese caldute,ca apa de vara,pe san,ca sa nu-l socheze nici frigul,nici fierbinteala,ci doar sa il relaxeze.
Este cam tarziu pentru noduli...fiziologici(justificati de situatie,mai curand),ar fi fost justificati in furia laptelui.Acum miroase a mastita!
Greseala pe care o vad eu in ce spui,Admina,e masajul.Stiu ca multa lume il recomanda,dar logic ca e traumatizant si ce sa astepti de la un tesut glandular care secreta,cum sa raspunda la masaj decat cu inflamatie??!!

Laptele curge prin gravitatie printr-o manevra corecta de mulgere,nu prin masaj.Daca suge copilasul tot laptele,eu cred ca doar trebuie sa lasi sanul in pace,sa nu-l mai masezi si sa folosesti traista ciobanului,daca stie Gabica ca ar face bine.Daca nu suge tot,iata o metoda eficienta de a mulge:se comprima bland si nu foarte repede(dar fara ezitare si fara sa implici mamelonul sau tesutul glandular)cu degetele tinute sub forma de cleste,ca in poza,in spatiul dintre mamelon si restul sanului si,prin gravitatie si prin pompare laptele va curge cu siguranta,daca nu de la inceput,dupa cateva miscari(daca nu trece,mergi la doctor!!!!).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 06 Dec 2014, 9:39 am

Ce e mai ciudat e ca se muta de la un san la altul... azi a aparut la stangul, dreptul inca nu a trecut de tot, dar nu mai e asa tare (banuiesc ca erau 2 noduli). Azi pe seara am vazut la suprafata pielii, iesit in relief la cel stang, desi nu ma durea si nu aveam simptome.
Am aflat de la o prietena a mamei mele care a lucrat in homeopatie zeci de ani, ca ar fi bun tuia. Am inceput sa iau granule. Si am gasit o solutie speciala, Happy Ducts, chiar pentru functionarea canalelor de lapte. E din plante, un lichen, soc, propolis, echinaceea si poate de la el a mai trecut dreptul.
Am fost la niste asistente dintr-un centru de alaptare (din spitalul unde am nascut) si au recomandat sa iau capsule de lecitina, sa nu se mai infunde. Si mi-a recomadat sa ma dau cu o laveta/ prosop in timpul dusului, daca e punct galben pe sfarc. M-am gandit ca asistentele de acolo asta fac toata ziua, consiliaza femei care alatpteaza. Medicul de familie, cred ca habar nu are sau ar da antibiotic sau vreo crema medicamentata, sa fiu nevoita sa opresc alaptarea.
Gabica, nu am traista ciobanului in casa. Trebuie sa caut denumirea in engleza si sper ca gasesc la magazinul cu naturiste.
Micheline, incerc asa. Sper sa fi inteles bine desenul.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Michelle88 la data de Sam 06 Dec 2014, 10:09 am

desenul este destul de explicit. cel putin asa mi se pare mie. tocmai ce am folosit metoda si a mers ca uns.
Michelle88
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Varsta : 29
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Sam 06 Dec 2014, 1:38 pm

Ma bucur,Michelle88!Metoda scoate lapte si din piatra seaca,de unde pare ca nici nu va veni vreodata(vorbesc despre mamicile din spital,in primele zile)!

Admina,daca se "muta",inseamna ca nu e mastita,ci probleme temporare de golit sanul.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 06 Dec 2014, 6:59 pm

Eu n-am incercat ca am unghiile mai lungi, nu cred ca merge. Embarassed Fac mani/ pedi azi si incerc. Tot a mai durut peste noapte, dar mai putin. Am o compresa cu gel si se raceste din camera, o pun peste noapte, adorm cu mana pe ea. Nu e asa dureros, dar incomod. Si ma inteapa uneori durerea.
Stiu ca-i dau de cap, doar ca e iesire din obisnuit. Alaptatul e asa placut si frumos, asta e ceva ce nu doresc nimanui. La inceput e normal, dar dupa 6 luni, e cam aiurea.
Se poate sa fie si de la sutien/ bustiera, am mai citit pe net. Am niste sutiene care ma cam strang (ciudat, si dedesubt si imi erau bune dupa nastere); or fi intrat la apa... zid Nici sa nu port nu e ok si nici daca port nu e prea confortabil.

Un avantaj la alaptare exclusiva, mai ales. Pentru mine a insemnat si ca m-au sarit musafirii prima oara pana la 7 luni si acum inca nu au venit. Nu am avut acnee si alte dezavantaje din perioada cand am menstruatie. Deci un plus de feminitate si incredere. wink
Alt avantaj, valabil in cazul meu. Am revenit la greutatea dinainte de nastere, dupa un an de cand am ramas gravida. Desi mananc normal si nu ma cenzurez seara sau ziua, a scazut greutatea, usor-usor. Fara dieta si sport (din pacate, pt.ca sportul e sanatos).
Cat despre bebelusii alaptati... amandoi au fost rapizi in dezvoltare, alerti, veseli. Bebe Adi e foarte activ, energic, da din maini si din picioare non-stop, chiar si cand papa, de multe ori. E voinic, musculos, nu puhav.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Mier 10 Dec 2014, 3:16 am

Eu mai am putin pana cand pot vorbi despre aceste lucruri, deocamdata sunt la capitolul documentare. Admina, iti doresc cat mai grabnica rezolvare a problemelor de care spui.

Am dat de acest blog, mi se pare cel mai bine explicat din ce am citit pana acum. Vedeti si voi daca vi se pare util ...
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos