Ultimele subiecte
» Intelepciune prin povestiri
Astazi la 10:52 am Scris de Gabica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Astazi la 10:29 am Scris de Gabica

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Astazi la 10:28 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 10:22 am Scris de Gabica

» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 8:00 am Scris de vlad_mom

» La sueta .... de seara ! 22
Sam 19 Aug 2017, 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Despre alimentatia bebelusilor si copiilor

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Despre alimentatia bebelusilor si copiilor

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Lun 02 Mai 2011, 1:32 pm

Clio,ii doresc sanatate baietelului...din pacate asa e,nu tot ce e gustos e si sanatos ,cele carora li se fac reclama automat sunt daunatoare,am invatat lectia asta demuult,iar problemele copiilor cand se fac mari sau adulti se incep de mici,de cum ii invatam...cunosc,ca si eu intalnesc aproape zilnic fel si fel de cazuri.
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 38
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristache la data de Lun 02 Mai 2011, 3:13 pm

Buna fetelor, mamicilor.
Apropo' de alimente din comert care nu sunt bune pt copii. Eu am avut o problema cu reclamele la aceste alimente, ce sunt dedicate copiilor. Reclamele facute pentru copii.
Cum e pariza... tralala, iaurturi cu "fructe", branza topita, si nu-mai-stiu...
Fata mea argumenta mereu ca "daca n-ar fi bun, nu ar fi la TV" -Alexa mea are 7 ani.
Mi-am zbatut creierii cum s-o fac sa inteleaga, n-a mers nimic.
Dar de circa 1 luna mi-a venit in cap sa-i spun ca unui adult, ca astia fac reclama la produse proaste, cu ingrediente cat mai ieftine, ca sa iasa profitul cat mai mare.... ca sunt oameni carora nu le pasa ca se imbolnavesc oameni, copii, pentru ei doar banii conteaza.
Si, surpriza! a inteles!
Acum ma intreaba in gura mare in SuperMarket daca nu-stiu-care produs este sanatos pentru copii.

In rest, fetelor alaptati-va bebelusii cat mai mult posibil. D-na Culcer de la Universitar chiar zice ca doar in cazuri de boli grave ale mamicilor sa se renunte la alaptat; nu renuntati nici daca aveti un mic pirahnia, care face sfarc si unde nu e (eu asa am patit si ma bucur ca n-am renuntat). altul si cel mai bun sfat de la d-na Culcer (sper ca nu i-am gresit numele, au trecut 7 ani) a fost ca sa nu lasam bebelusul sa adoarma la tzitzi, decat daca consideram ca este satul, ca altfel peste jumatate de ora plange de foame. sa-i mangaiem obrazul, sa impimgem usor cu degetul in obraz.
Cred ca alaptatul este si mult mai simplu, sau mie asa mi s-a parut. Am alaptat-o pe Alexa 2,5 ani; si intarcatul a fost floare la ureche.
Fata mea a inceput sa accepte diversificarea mesei abia la 8 luni. credeam ca am bebe cu probleme, nu vroia si pace, nimic nimic. n-am renuntat, de la 5 luni i-am dat zilnic alimente corespunzatoare varstei, se stramba si dadea afara intr-una; aveam o carticica cu alimentatia bebelusilor, am aruncat zilnic mancarea, m-am plimbat pe la pediatra degeaba - imi tot spunea ca fiecare bebe are ritmul lui. Si de la 8 luni fata mea a inceput sa accepte legumele, si tot asa, pe rand. Acum este o mare iubitoare de legume crude.
Acum, fiecare mamica cum simte ca-i mai bine pentru bebelusul ei, si multa sanatate tuturor!
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 41
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Lun 02 Mai 2011, 6:15 pm

Oare e adevarat ???????
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Lun 02 Mai 2011, 11:07 pm

Am citit si eu despre asta luna trecuta, dupa ce o prietena din Ro m-a informat. Si am cautat si alte articole, in engleza si germana.
Ma intreb de ce in Romania au grija dragii de jurnalisti (si nu numai) sa transmita jumatate din informatie si sa creeze panica. Arsenic si celelalte substante sunt in toate, in fructe, in legume, in cereale. (in aprilie, de data asta, era vorba numai de cateva produse de bebei, toate produse in China, materia prima fiind tot de acolo. (nu sunt sigura, cred insa ca de cativa ani, de cand a fost scandalul cu malamina din laptele praf pt bebei -tot din China, in UE nu se mai vand alimente pt bebelusi, fabricate acolo. Repet, nu sunt sigura, acum nu am reusit sa mai caut info pe net, Smile. Poate gasiti voi ceva legat de asta., ar fi buna o completare)

Revenind la articolul de pe Sanatatea, recunosc cei de la Comisia Europeana ca in alimentele cercetate NU e depasita limita admisa...

"The levels of these contaminants found in the baby foods tested were low and within the current official safety limits set out by the European Commission. Scientists warn, however, that the risk to babies cannot be accurately estimated and it is best to be cautious. They recommend not feeding children rice-based foods until they are older than six months, and say that breast feeding up until that age can help to protect infants from elevated exposure."
Legat de bautura cu orez, la fel. Daca iau orezul si il prepar eu sau il iau gata pregatit e acelasi lucru. In SOL sunt toate substantele astea toxice. Din pacate e cam greu sau imposibil sa evitam consumul lor.

aici informatia completa, nu pe sfert... link
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Mar 03 Mai 2011, 8:43 am

Eu nu i-am dat Raisei mancarica din borcanel pentru ca o refuza asa ca ce am putut am preparat eu si nu prea am avut probleme cu ea,nu e un copil dificil,mananca orice si este destul de rezistenta la boli.Cred ca nici la cel mic nu o sa luam mancare pentru bebelusi numai daca o sa fiu nevoita sa merg undeva si nu o sa am posibilitatea sa prepar.Pana la urma e mai sanatos ce prepar eu,mai ales ca legumele le iau de la tara de la soacra si fructe in mare parte .
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 35
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mar 03 Mai 2011, 9:29 am

Nu am apucat sa citesc si linkul Elei, ma duc acum, dar asa la prima vedere si gandire - in articolul de pe sanatatea scrie ca substantele toxice provin din sol. Atunci este logic ca ele nu au legatura cu faptul ca sunt gata preparate si oferite la borcan, ci cu faptul ca solul este contaminat. Deci nu este logic ca si daca preparam in casa mancarea, substantele oricum se vor gasi in mancarea bebelusilor? Mai ales in Romania unde nu prea exista limite si controale in ceea ce priveste agricultura sau deversarile de deseuri.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 37
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Mar 03 Mai 2011, 9:48 am

Pai daca stai sa te gandesti asa atunci n-ar trebui sa mai mancam nimic ca practic toate sunt contaminate.Oricum eu nu sunt adepta mancarii gata pregatite.Acum fiecare cum crede ca e mai bine pentru copilasul ei. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine].
Pe mine nu ma lasa sa citesc link de la ela ,nu stiu de ce.
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 03 Mai 2011, 12:08 pm

Clio_Ela a scris:Cris,

Acum trec la problemele cu "pruncul" cel mare. Sad( am primit analizele lui Victor, la 11 ani si jumate are trigliceridele 171 si colesterolul 290, HDL-colesterolul "bun" e 40- cand minimul ar fi 55, iar LDL -colesterolul "rau" e 264-iar maximul ar fi 155)
Tot gandindu-ma la Victor, mi-am amintit ca anul trecut am avut niste probleme asemanatoare cu Simona, pe atunci avand aceeasi varsta . Fiindca prezenta niste episoade de ameteli, somnolenta, slabiciune s.a. i-am facut niste investigatii si analizele de sange i-au iesit rau de tot. Acum nu-mi mai aduc aminte ce anume nu era bine, stiu doar ca erau multe valori date peste cap. Ingrijorata peste masura, m-am dus cu ele la doctora mea. Ea mi-a spus ca lucrul acesta se intampla destul de des la pre-pubertate din cauza schimbarilor importante care incep in organismul copilului, "furtunile"hormonale provocand, in subsidiar, si astfel de probleme.Pentru ca nu paream prea convinsa, mi-a recomandat totusi niste vitamine, un oarecare regim alimentar, mai multa odihna etc. si m-a incurajat, spunandu-mi ca, de cele mai multe ori, aceste probleme se remediaza de la sine. Cu Simona asa a fost, acum totul este in regula. Sper ca si cu Victor sa fie la fel . Si nu te mai invinovati atat pentru mancarea pe care i-ai dat-o cand era bb, caci nu era otrava! Doar ca asa erau recomandarile acelor vremuri!Acum s-au mai desteptat cercetatorii, iar asta spre binele pruncilor de acum(sper)!! hug
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu85 la data de Mar 03 Mai 2011, 12:41 pm

eu am gasit ceva foarte util
un ghid de interpretare a analizelor medicale
dar este in format pdf si nu stiu cum sa il atasez aici
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 31
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Joi 23 Iun 2011, 1:34 pm

Fetelor,nu am inceput demult diversificarea dar deja am ramas in pana de idei in ceea ce priveste meniul celui mic.Nu mai stiu ce sa-i fac de mancare.Azi spre exemplu i-am dat dimineata o jumatate de banana potrivit de mare cu un biscuit (incercasem si cu branza calcica dar nu-i place),la amiaza i-am dat un pireut din dovlecel si putin cartof ,fierte si pasate in blender cu putin din apa in care au fiert,spre seara ii voi da cereale.Intre aceste mese bineinteles ca mai papam si tzitzi,mai ales cand mergem la culcare.Mamici de bebelasi ,voi ce preparati zi de zi pentru puiutii vostri?
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 23 Iun 2011, 4:10 pm

Copiii mici apreciaza mult daca le dai mereu aceeasi mancare, nu le place diversitatea.Eu zic sa vezi ce-i place cel mai mult si sa-i faci in fiecare zi acelasi lucru. Abia spre doi ani incep sa agreeze meniurile felurite.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Joi 23 Iun 2011, 4:29 pm

Serios?Eu ma gandeam chiar contrariul ca nu poti sa-i dai zilnic acelasi lucru.De exemplu banana ii place foarte mult dar nu -i dau zilnic sa nu-l constip.
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Chirrox13 la data de Joi 23 Iun 2011, 5:18 pm

Fetelor, eu nu va contrazic, dar fiica mea din momentul in care a inceput diversificarea (8 luni, pana atunci scupa mancarea si plangea) si pana azi mananca de toate si diferit...s-a intamplat sa imi refuze ciorbita si sa pape coaja de la paine, miezul faramitandu-l in farfuria ei...
Sanatate voua si copiilor vostri.
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 37
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Joi 23 Iun 2011, 8:34 pm

Nici noi nu avem multe feluri de papa, dimineata mereu cereale (ba de biscuiti ba de porumb cu orez) si fructe -banana si piersica sunt preferatele leutzului. La pranz combin legumele dar NU LE AMESTEC, ci le las asa, in castronel cate putin din fiecare.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Mai fac legume stil mediteranean Smile (am luat la borcanel si ii plac enorm, asa ca am facut si eu in casa)- dovlecel, ardei gras, vinete, facute la foc mic in tigaia de teflon, fara ulei dar cu capac, sa fie mai mult coapte decat fierte sau prajite).
Mai mananca si cartof, dar nu piure facut normal, ci cartof fiert si zdrobit cu furculita apoi pus in piureul de legume facut mai moale. Eu inca iau borcanele cu legume, si pregatesc eu langa inca ceva. De ex jumatate de borcanel de pastarnac + jumate de morcovel+ cativa taitei fierti si mixati cu putina carnita.
Sau orez fiert + carnita de vita mixate impreuna, si jumatate de borcanel de piure de legume -ii plac mult cele din borcanel.
I-am dat si mamaliguta cand am facut pentru noi- plescaia de pofta, si i-a placut mult. Paine inca nu ii dau, moasha m-a sfatuit ca cel putin pana la 10 luni sa o evit, la fel si alte produse din aluat dospit. Am inceput luna trecuta si cu iaurt simplu natural, degresat, desi pediatrul si moasha sfatuiesc sa nu dam produse din lapte de vaca NEdemineralizat. Dar ii dau putin, cate 50 de gr. maxim, de doua ori pe saptamana. Ii place mult amestecat cu fructe proaspete. Branzica de vaci (degresata-1,5% grasime) amestecata cu fructe ii place mult. Branzica de vaci o cumpar, nu fac eu acasa. Fructe crude numai de la 7 luni jumate am inceput sa ii dau.

Mananca foarte bine, bea si ceai, dar ne chinuim cu laptele, care nu prea ii place. Dimineata pe la 6-7 ii dau cam 150 de ml de lapte, si ala il bea pentru ca e adormit, altfel l-ar refuza. Mai bea o portie de maxim 180 cand iesim la plimbare cu caruciorul. In rest nici o sansa, arunc laptele de cate ori il pregatesc. Noroc ca mananca cerealele care au in jur de 40% lapte praf in ele.

Cris, si Leo are probleme cand mananca banana, de-aia o amestec mereu cu mar, para, piersica sau alte fructe.

Ultima editare efectuata de catre Clio_Ela in Vin 24 Iun 2011, 1:01 pm, editata de 3 ori (Motiv : pus poza, 2. redimensionat poza, 3. sorry, din nou poza, ca o incarcasem in albumul gresit ...)
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Vin 24 Iun 2011, 9:21 am

Ela noi nu avem probleme cu banana,Andrei e chiar foarte "harnic" face zilnic de 2 ori,ma gandeam sa nu avem si de aia evit sa -i dau zilnic desi el ar papa zilnic ca-i place mult.Si cerealele ii plac foarte tare,acum papam varianta cu lingurita deja ca am cumparat cereale 6+ si astea au consistenta mamaligutei spre exemplu.Si eu i-am dat mamaliguta,fiarta in lapte nu in apa si ii place foarte tare.Am observat ca ii dai dimineata cerealele,eu i-am dat seara ca incepusem cu cele in biberon si aveau efect de somnifer la el seara dar acum citind ce ai scris ma gandesc si eu ca mai normal ar fi sa-i dau dimineata masa de cereale.
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Vin 24 Iun 2011, 1:07 pm

Cris, eu ii dau si dimineata si seara cereale. Dimineata ca sa aiba energie, iar seara... sa tina de foame, ca altfel mi se trezeste noaptea.
Pe la 5-6 dupa-amiaza ii mai dau o portie de fructe, iar de cina papa pe la 8 jumate-9 seara,. De culcat... in jur de 10, ca daca il pun mai devreme la nani, pe la 12 se trezeste si are chef de joaca. Am patit-o de cateva ori cand l-am culcat pe la 8 jumate.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 24 Iun 2011, 3:47 pm

Eu n-am observat vreodata ca banana ar constipa! Din contra, mi se pare ca asigura un bun tranzit intestinal, cred ca de aceea este recomandata in bolile diareice.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Sam 25 Iun 2011, 12:41 pm

Ela,ii dai acelasi tip de cereale si dimineata si seara?E ok daca ii mai dau dimineata si fructe,spre exemplu banana,ca tot vorbeam de ea, plus inca un fruct si biscuite ?
Aurishta,asa am auzit eu de la altii nu zic ca ar fi asa.Pe Andrei nu-l constipa.
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Sam 25 Iun 2011, 7:49 pm

La noi chiar constipa banana. Sad Numai cand ii dau banana avem probleme, chiar daca i-o amestec cu piersica sau para.

Cris, nu ii dau acelasi fel de cereale dimineata si seara, si nici in fiecare dimineata al fel. O zi ii dau de porumb cu orez, o zi de biscuite. Dar fructe ii dau in fiecare dimineata.
Pentru seara am probat cereale "noapte buna"... sau asa ceva, de la Miplupa. Sunt cu miere si la noi chiar se pare ca sunt de noapte buna. Doarme linistit cand le papa.
Seara nu ii dau fructe, uneori ii dau dovleac turcesc din borcanel, ii place la nebunie. Dar fructe crude nu, pentru ca fermenteaza si nu doamre bine.

Ura! gata, am plecat singurei in patru labute!!! Si sa vedeti cu ce viteza!!Pana acum mergea mai mult cu spatele, se impingea cu manutele, dar statea cu picioarele intinse, ca la flotari Smile
Acum sa vezi stress pe mine, ca nici o secunda nu il mai pot lasa nesupravegheat.
Am pus aparatori la colturile mobilei (de ridicat se ridica deja de o luna , se agata de tot ce poate, si gata, in picioare cu el), am cumparat si ceva entru blocat sertarele de la bucatarie si "dopuri" pentru prize. Dar tot imi e teama sa il las singurel, chiar si pentru un minut. Prinde viteza mare si fuge exact unde nu e voie.
Bine ca nu am mobila multa.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Dum 26 Iun 2011, 12:36 pm

Fructele cum i le dai daca nu crude?Nu ii dai fructe proaspete,numai din borcanel?
Cereale si noi de la milupa papam,inca nu am incercat cele de noapte buna dar daca zici ca doarme bine dupa ce papa o sa iau si eu.
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Dum 26 Iun 2011, 2:29 pm

Acum ii dau fructele crude, dar inainte numai coapte sau din borcanel. Am si fiert de cateva ori in ff putina apa-mai mult in abur, dar coapte i-au placut mai mult.

Sad Cris, acum mi-am amintit, cele cu miere -dupa care doarme bine Leon sunt numai de la 8 luni, dar poate gasesti si altele. De la Hipp mai sunt pt seara, insa lui Leo nu ii plac nici cerealele si nici laptele praf de la Hipp. Borcanelele insa da, sunt gustoase.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Dum 26 Iun 2011, 4:21 pm

Probabil pentru ca sunt cu miere si am inteles ca mierea inca nu e indicata pentru noi.Sa mai crestem putin.Apropos,mai inainte ne-am cantarit si dupa ce am scazut din hainute si pampers am ajuns la concluzia ca are cam 9,500 kg.Cam multisor,dar mie nu-mi pare ca e prea gras sau ca mananca excesiv de mult.Mancam doar diferite piureuri de fructe,de legume,cereale si bineinteles tzitzi. Smile
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de LYNDA la data de Mar 28 Iun 2011, 9:22 pm

Cris eu ii dau o data cereale pe zi dimineata a doua masa dupa laptic....apoi papa pireut de fructe cu biscuiti si pe la 6 iaurt si seara mai bea laptic cu cereale( Humana de noapte).
Eu am o problema ca nu vrea legume de nici un fel!
De la 5 luni ma chinui si i le fac in tot felul si tot nu vrea...chiar nu mai stiu cum sa le gatesc.... zid
De mancat nu mananca la fel de bine zilnic dar nu e slaba ...eu zic ca e numa bine ..dar nu vrea legume...nici carne..
Pot sa-i bag galbenus in iaurt?

Astept sfaturi ca nu mai stiu cum sa ii gatesc...toata lumea ma sfatuieste sa-i dau ce mancam si noi... dar eu nu prea sunt de acord ca e inca micuta...dar daca nu o sa manace nimic ...pana la urma am sa incerc si asa...

E foarte activa...merge in patru labe de la 5 luni si acum vreo doua zile s-a ridicat in picioare in patut! eu eram cu spatele si i-o aratam la maicamea pe messenger...si maicamea ma atentioneaza ca se ridica...pana m-am intors a fost sus...acum zilnic se ridica...de la 6 luni zice tata si acum si baba si papa...doar mama nu zice Sad acum e mai agitata cred ca-i ies dintisorii de jos...
Cum le gatiti?
Le da-ti macare ce gatiti pentru voi?
kiss
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 33
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Mier 29 Iun 2011, 8:53 am

Lynda,eu inca nu-i dau chiar ce mancam noi,doar cand fac piure de cartofi eventual pentru noi ,pun deoparte si pentru el.Daca nu-i place piureul de legume pe care il faci tu incearca si din borcanel poate il accepta asa,mai ales a ta fiind mai marisoara are voie si carnita deja.Mie mi-a zis pediatra sa-i dau carnita de pui si ficat,treptat le-am introdus pe amandoua in almentatia lui.Noi am inceput mai repede decat zic pediatrii diversificarea pe la 5 luni si un pic.Si cred ca e ok galbenusul de ou.Incearca sa-i faci o mamaliguta fiarta in lapte,pui putina branza topita si un galbenus de ou.E foarte gustoasa,poate ii place.
cris_27
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos