Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Masinile noastre de cusut - cap 2

+102
MAYA
miclescumirela
diana_scl
lumy_s
luminitza_fuioaga
AKD
diana_roxana
cory74
ruca
Elle89
veniciuc nicoleta
alinaxeni
M.Emilia
PAULA CONSTANTIN
bumbu antonia
sebi71
milena
myssym
teisoara
nicol
tiana
PAUL
maju1810
mnarcisa
ralucahanc
europolis
lennny
rusudaniela
danielacm
MagdaMarin
hope
1icool
ciucamona
alice07
Camy
Sabina Oncuta2
Giobsy
ELENA76
danae
leonutza69
totolina
stephanie
stoy
scamutza
luce
maximlidia
Karina33
happy_magda
ancuta_ancuta
mdlupu
giros
zylv
io nu
puffetta
clodi
IrinaH
chocolate
mihaela79
SilviaDumitrescu
fifi
ralum
Kristina
RAMONA_VOICU2008
Monica
noel
ppisic
anabel79
kla78
ioana soare
oana_007
biscuitzel
irish05
MihaelaT
alexya
Noemi
umdc
zgayby
geany
StMihaela
Clio_Ela
margot
danastanciu
Laila
stela_cj
ileana cosanzeana
aisha
pisi
andreeaX
niculaie
mes
Adriana13
DANIELA.I
olympia
bluegray
tomari
trice
roxana096
Floric
Admina
Dionisia
RalucaS
diada
106 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de leonutza69 Dum 14 Feb 2010, 3:01 pm

asta este masina mea de cusut, o scumpa pentru ca m-a scos din multe....[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de danae Lun 15 Feb 2010, 8:31 am

Al doilea piciorus este pentru tiv rulat dar pentru materiale foarte subtiri. Daca te ajuta iti pot pune instructiunile de folosire. Al treilea piciorus cred ca este ghidaj pentru surfilat, te ajuta sa tii distanta constanta. Primul nu stiu ce este.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de ELENA76 Mier 17 Feb 2010, 3:51 pm

buna!
am o problema si sper ca ma poate ajuta cineva.
am o masina de cusut singer1120, iar manualul este in franceza si multi termeni nu-i cunosc.
are cineva scanat manualul in limba romana si ma poate ajuta?
multumesc anticipat!
avatar
ELENA76
helper
helper

Numarul mesajelor : 85
Localizare : BRASOV
Data de inscriere : 29/12/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de danae Mier 17 Feb 2010, 5:01 pm

Uite un link catre manualul in limba engleza si stiu ca mai este pe net un program care iti traduce automat, dar cu asta nu te pot ajuta.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de pisi Mier 17 Feb 2010, 8:36 pm

Il traduci cu google translate,nu traduce perfect dar intelegi.
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de ELENA76 Mier 17 Feb 2010, 9:45 pm

va multumesc! dupa ce termin bluza pentru concurs voi incerca si aceasta varianta. kiss
avatar
ELENA76
helper
helper

Numarul mesajelor : 85
Localizare : BRASOV
Data de inscriere : 29/12/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de Giobsy Mier 17 Feb 2010, 9:47 pm

Am si eu o propunere si in acelasi timp o rugaminte: daca este posibil, sa posteze o albinuta priceputa cat mai multe tipuri de picioruse pentru masinile de cusut, fotografii insotite de cateva explicatii.
Dupa umila mea parere, tipul piciorusului nu difera prea mult de la o marca de masina la alta, asa ca poate vom intelege si noi, cele care nu au inca Brother, ce si cum cu piciorusele masinilor din dotare.
Eu, de exemplu, am o masina de cusut Chaika 134 A, dotata cu vreo 6-7 picioruse, iar unele din ele nu stiu la ce folosesc.
Inainte de a lansa rugamintea m-am uitat pe site-ul celor de la Brother, dar piciorusele nu se vad prea bine.
Multumesc oricui va dori sa ne "lumineze". pupi
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Ajutor, Singer 4210

Mesaj Scris de Sabina Oncuta2 Joi 18 Feb 2010, 8:35 pm

Buna seara, mi-am luat o masina de cusut SINGER 4210 si are cartea in engleza. Stie cineva daca acest tip de masina face tivuri si daca da cum trebuie sa procedez???
Sincer am luat toate etapele dar nu am gasit . Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.
Sabina Oncuta2
Sabina Oncuta2
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Dubai
Data de inscriere : 13/02/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de Camy Joi 18 Feb 2010, 8:53 pm

singer4210,este o liniara ,tivul il poti face ori printr-o cusatura simpla ,ornamentala,sau cu acul dublu.

sa o stapanesti sanatoasa,bine ai venit!
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de alice07 Joi 18 Feb 2010, 10:31 pm

buna seara, vad ca postez dupa posesoarea unei singer4210, si chiar vroiam sa intreb si eu, pt aceeasi masina: la husa mesei de calcat s-a distrus elasticul, am cumparat altul si am incercat sa-l cos in zig-zag, dar nu stiu sa "incretesc" materialul. Poate ma ajutati si pe mine cum se face, am cautat si pe internet, dar nu m-am lamurit. Va multumesc frumos Smile
alice07
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 44
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de zylv Joi 18 Feb 2010, 10:38 pm

nu trebuie sa incretesti materialul.intinzi elasticul si cosi cu zig zag.in momentul in care va reveni la forma initiala,va increti materialul.
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de geany Vin 19 Feb 2010, 12:15 am

Zylv, bine zis, insa eu as specifica sa nu intinda la maxim elasticul si sa coase cu zig zag mare. Eu am facut odata aceasta operatie, dar am intins elasticul de tot si am cusut cu un zig zag la pas cam mic, si surpriza mi-a fost sa nu mai fie elastic zid Dar na, acum am invatat si stiu rade
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de ciucamona Dum 21 Feb 2010, 1:35 pm

sa va prezint si eu masina mea de cusut am primit-o cadou de ziua mea este un FIF la mana a doua mi-a facut probleme in noiembrie anul trecut am dus-o la mecanic si acum e in regula
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
acesta este masina mea i-am simtit lipsa ffffffffffoarte mult cand a avut defectiuni cos kiss
ciucamona
ciucamona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 198
Varsta : 34
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de pisi Dum 21 Feb 2010, 4:16 pm

Buna,am reusit si eu sa fac ceva poze la masinutele mele care le-as recomanda oricui pt. ca de cand le am nu am avut nici o problema cu ele si sunt foarte multumita de felul cum functioneaza.Liniara este cumparata de aici de la Brother unde lucreaza niste oameni exceptionali iar overlock-ul e luat din UK din motive financiare fiind pretul mult mai mic.Bani am strans cate putin pt. fiecare si am zis ca mai bine dau u ban in plus pt. o masina buna decat sa ma enervez cum faceam cu cele care le aveam inainte.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Un sfat

Mesaj Scris de 1icool Dum 21 Feb 2010, 5:38 pm

Sunt mai multe motive ce ar contribui la aparitia acestui inconvenient, respectiv firul de sus sa nu traga ata de la suveica. unul ar fi pozitia acului in locas 9la misinile clasice, acul este cu partea de prindere tesita, se pune cu tesitura in interiorul masinii, la cele profesionale, partea de prindere e rotunda, acolo e alta poveste). De asemenea, spre varful acului se mai observa o tesitura in zona gaurii, ne putem orienta si dupa ea la pozitionarea pentru prindere, respectiv se monteaza acul cu acea tesitura tot spre interior. Mai conteaza ca acul sa fie impins in sus la montare, pana ajunge la un opritor, daca nu e montat cu impingere in sus pana la capat, el ramane mai lung si mai ales cand mosorelul din suveica este plin, se poate rupe (va ajunge la ata de pe mosor). Alta cauza poate fi strangerea prea tare a surubelului de pe suveica: atentie, acolo se umbla fin, este un reglaj fin la surub, nu se face cursa mare cu surubelnita, se spune ca suveica este reglata atunci cand tragem ata prin ea de la mosorel, si cand tinem de fir, suveica sa ramana pe fir, suspendata, dar un echilibru relativ, adica la cel mai mic soc ea sa coboare un pic. Alt motiv poate fi calitatea atei, daca este prea groasa saou de proasta calitate, nu pentru masini de cusut (ma refer poate avea cocoloase pe fir sau scamosata). Alta cauza ar fi cea potrivit careia, mecanicul nu a strans bine cand a facut reglajele, surubul care da lungimea cursei tijei pe care se fixeaza acul. Mai poate fi si utilizarea unei suveici cu problema (bavuri din constructie, ne-originala, adica un "stif" cumparat din comertul autohton). Poate nici acul nu este corespunzator, daca s-a rupt poate ai bagat un ac mai scurt, sau mai lung (de se tot rupe asa rapid). Dar cel mai bine iti recomand sa te interesezi de un mecanic cu experienta, il gasesti in general la firme mai cunoscute (cu productie mare) de confectii, la Bacau ti-as recomanda eu, ori daca ai trecere prin Bacau ia-o cu tine si te duc eu la un mecanic foarte bun : Smile
1icool
1icool
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 55
Localizare : Bacau Romania
Data de inscriere : 14/02/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de mdlupu Dum 21 Feb 2010, 5:42 pm

pisi cat ai dat pe overlock in UK ? am si eu niste prieteni acolo si poate ii rog pe ei cand mai vin in romania !

Merci Merci
mdlupu
mdlupu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 125
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/12/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de pisi Dum 21 Feb 2010, 5:43 pm

Cred ca 220 de lire.
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de zylv Dum 21 Feb 2010, 9:36 pm

frumoase masinute aveti.sa le stapaniti sanatoase,si sa nu le tineti degeaba
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de pisi Dum 21 Feb 2010, 9:46 pm

multumim mult.
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de hope Lun 22 Feb 2010, 4:46 am

ma alatur si eu cu noua mea masinuta primita cadou de la ninja(sotul).am fost impreuna sa-i luam cadou baietelului,si m-am ales si eu cu ceva. n-am ajuns bn acasa ca am sifonat dulapul rascolind dupa tot felul de materiale de proba.intr-un trz ninja cica"mai ai mult?vezi ca ai uitat de covor,pe ala nu-l testezi?"sint incintata de ea,pt o incepatoare ca mine,fara prea multe experiente in domeniu,imi este suficienta.are tot felul de accesorii care inca nu inteleg cum se folosesc,dar am dvd-ul care ma indruma,dar pe care inca nu l-am vizionat.am luat-o la reducere cu numai 100 euro.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
hope
hope
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 153
Localizare : RO
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de Giobsy Lun 22 Feb 2010, 11:19 am

Hope sa o folosesti sanatoasa! Te felicit si te invidiez!
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de zylv Lun 22 Feb 2010, 12:00 pm

hope,sa o folosesti cu spor
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de leonutza69 Lun 22 Feb 2010, 1:28 pm

zylv a scris:hope,sa o folosesti cu spor

e mortala masina, si ieftina, sa o foloseasca cat mai des ,sa vedem si noi ...Zylviiiiiiiii oare eu pot sa pun pe masinuta mea toate piciorusele alea care se gasesc de vanzare pe brom.... dar acul dublu? oare cum sa aflu, tu sti ceva ?mersi! kiss
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de hope Lun 22 Feb 2010, 1:57 pm

va multumesc frumos fetelor.asemenea si voua.bluzitele din concurs imi cam fac cu okiul,si deci trebuie sa ma pun pe treaba,ca toate v-ati dovedit niste harnicute minunate si mi-ati stirnit asa o pofta.. va dama pe toate.
hope
hope
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 153
Localizare : RO
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 22 Feb 2010, 2:18 pm

Felicitari Hope pentru masinuta ta.E chiar faina la 100 euro.
Cumva e ruda cu singer ca si eu am aceeasi surubelnita sau e un model comun de surubelnita.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 8 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB