Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

+127
draganescu_simona2000
gabi-27
cata13lina
bubu85
crysty_45
Onna
ciucamona
dienutzababy
smihaelaviorica
Marry
ady_kat
adelina24
cld
sabinatudor73
danutac
carmen.anca
ivanoiuadela9
endo
corina78
lushca
firicel
tuki_cocu
gagaritz
Dragan mIOARA
tocaci edina
lotus nufar
Fraise
lovely_janette
anamariacris
gabi67
ladybird
aisha
solmizel
Nicoleta Irimescu
ribana
manus marioara
valih
Klaudiadenisa
Serban Valentina
valentina_32
lillyka
carina1
florina_1979_2007
mnarcisa
claras
Medi
Uca
cris_27
lorexa1987
myky7robc
anc@
hanna.
Mihaela 2010
Dionisia
dianavieru
Julie
scami
violeta25
monamoceanu
loredanacioby
romaya
silvia15121976
mihainiko
kuamy
diana_on
corilex
Iulia40
europolis
zylv
ileana cosanzeana
angells
dani_dani604
geany
teisoara
came_lia
bubu mic
andacoman
marlen372001
dandana
LYNDA
anca costan
iuliana72
alimami
sarahmihaela
DANIELA.I
ginab
Karina33
emi
Armeana
danadea
Dodo-pui
nicoletabaicu
geany20062006
elutzika
rucsy
marami
Dariaa
kittygreeneyed
ANCUTA
aidaalex
diana_roxana
maria_covacef
dina_dorina
cami26
Anna Succubus
Agatha
Giobsy
chrissart
fir.de.iarba
livia1981
Ana Maria
ionela stefan
ancabarbu
ioana soare
SilviaDumitrescu
Lali
Ania
adar
diada
Admina
Cristale
lorinaoo1
MihaelaT
viorica
Eva
cris69
little_light
131 participanți

Pagina 16 din 24 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 20 ... 24  Urmatorul

In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de anamariacris Vin 19 Mar 2010, 10:46 pm

buna am si eu o rugaminte as vrea sa ii fac si eu baietelului meu o caciulita dar nu ma descurc la final cind trebuie sa incep sa scad poate cineva sa ma ajute?


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Sam 20 Mar 2010, 2:44 pm, editata de 1 ori (Motiv : postare mutata)
anamariacris
anamariacris
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 47
Localizare : roma
Data de inscriere : 19/03/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de lovely_janette Sam 20 Mar 2010, 8:45 am

Anamariacris uite un link care te poate ajuta...insa modelul nu este inceput de la baza,ci este inceput din crestetul capului, deci nu scazi ci cresti....sper sa te ajute.. link



Ultima editare efectuata de catre diada in Lun 22 Mar 2010, 8:09 am, editata de 1 ori (Motiv : transformat link in video)
lovely_janette
lovely_janette
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/02/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 20 Mar 2010, 4:13 pm

Gabi67, in link-ul acesta ai simbolurile pt crosetat si mergi pe sageata ca le gasesti pe toate.
Sa spui exact ce nu intelegi si incercam sa te ajutam.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de iuliana72 Dum 21 Mar 2010, 11:28 am

am gasit cursuri on line pentru oya se platesc 7500 ya=eni .nu stiu cat vine asta.calculez mai tarziu.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de ribana Dum 21 Mar 2010, 3:14 pm

Pai daca 100 JPY sunt cotati la 3.4 roni(am pus prin rotunjire), cursul ar fi cam 255 ron. Interesant, Iulia, doar ca engleza nu-mi este accesibila.... Sad


Ultima editare efectuata de catre ribana in Dum 21 Mar 2010, 6:44 pm, editata de 1 ori
ribana
ribana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de iuliana72 Dum 21 Mar 2010, 5:48 pm

copiezi linkul si scrii pe google traducere si dai paste.se traduce singur.pai tu crezi ca eu stiu sa traduc japoneza sau engleza asa bine.ma ajuta calculatorul ca de aceea il platim.
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de ribana Dum 21 Mar 2010, 6:43 pm

Da, Iuliana, si eu folosesc translatorul dar face o traduce mai ciudata. Trebuie sa interpretez traducerea. Si ma gandesc ca sunt multe cuvinte a caror sensuri pot sa scape.... Cand vezi pe viu cum se lucreaza, intelegi bine, cand ai doar un video, nu stiu daca vezi toate chichitele. Poate ca eu sunt sceptica... nu stiu ce sa zic. Embarassed
ribana
ribana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de iuliana72 Dum 21 Mar 2010, 7:48 pm

ai dreptate sa stii
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de cris_27 Lun 22 Mar 2010, 9:26 am

Fetele cine ma ajuta si pe mine?Vreau sa fac o capa pentru fetita mea ,am gasit si modelul eu cred ca e crosetat daca nu oricum eu cu croseta vreau s-o fac dar nu stiu cum sa incep ca n-am diagrama.Are cineva idee?uite si modelul:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Eva Lun 22 Mar 2010, 4:13 pm

Se incepe de la gat, pe un numar de ochiuri cat sa dea putina larghete pentru gat (un multiplu de 6 la capa din imagine); se inmulteste pe mijlocul `clinului` pe fiecare rand pana se ajunge la umeri, apoi la 2-3 randuri. Urmeaza gulerul: se lucreaza de la gat (fara a se inmulti) atatea randuri cat de lat vrei sa fie gulerul!
La final se fac 3 randuri de picioruse mici de jur imprejur pentru finisaj!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de ribana Lun 22 Mar 2010, 10:44 pm

Iuliana, asa arata ata mea:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ribana
ribana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de cris_27 Lun 22 Mar 2010, 10:47 pm

Mersi de ajutor,eu m-am apucat deja,am facut aproape cum ai zis ,o sa vad ce iese in final.Cand am vazut mesajul tau incepusem deja lucrul si era destul de avansat,l-am facut asa "dupa ureche" da seamana cu explicatiile date de tine.Inca o data multumesc pupi
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Medi Mar 23 Mar 2010, 12:04 am

Niste "oi"
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am apasat la nimereala pe poze si...
Medi
Medi
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 345
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/12/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Eva Mar 23 Mar 2010, 12:58 am

Misto ... m-as face si eu `ciobanita` la `oile` astea! love
Sa ai spor, Cris!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de iuliana72 Mar 23 Mar 2010, 7:02 am

mama ,ce ma imbolnavesti.ribana ata aia este nylon sau ce este ca am incercat sa lucrez cu a mea si nu merge.
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de ribana Mar 23 Mar 2010, 8:00 am

Iuliana, este o ata pe care am folosit-o la frivolite. Este un plastic. Mai este o ata de bumbac mai groasa asa cum este ata de cusut blugi. Poate putin mai subtire si aia este in mai multe culori.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link
As vrea sa va uitati la dantela asta si sa-mi ziceti si mie daca nu se aseamana cu oya? Poate ca nodul nu este acelasi, dar restul?!... Ce parere aveti?
Important e sa realizezi acele frumuseturi de flori, nu?

Daca va intereseaza si nu se intelege ceva, dati-mi de stire sa pozez sa se vada mai bine. Acum cat am revista la indemana.

Medi, sa mai nimeresti la astfel de poze... Foarte frumoase realizari.
Spor la treaba.
ribana
ribana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Medi Mar 23 Mar 2010, 9:27 am

ribana, poze am gasit multe, frumoase toate; dar un procedeu...
am mai gasit la un moment dat un video de vreun minut cu o tipa care lucra oya, exact cu punctul din dantela ta (ea dadea cumva ata in cruce peste ac) dar nu arata ca rombul iulianei; la cate modele am gasit... or fi oya si unele si altele...
Uite, daca floarea din mijlocul modelului postat de tine ar fi separata, cercul din mijloc mai strans si aranjata mai... 3D, ar fi pe-acolo...
Medi
Medi
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 345
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/12/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de ribana Mar 23 Mar 2010, 10:38 am

Medi, pana la urma nu are importanta ca ii zice oya sau nu. Cred ca nu are importanta cum se numeste tehnica de lucru, important e finalul.
Daca tu imi arati ceva facut de tine identic cu
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] crezi ca intreb ce tehnica folosesti?

Ca daca ma uit la ansamblu vad ca este folosita si croseta, si floarea pe margine are si un fir intaritor...(si imaginea a fost luat de un site indicat pe aici, ca exemplu pentru oya).


Ultima editare efectuata de catre ribana in Mar 23 Mar 2010, 1:19 pm, editata de 1 ori
ribana
ribana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de dandana Mar 23 Mar 2010, 11:52 am

pe etsy toate declara ata folosita ca rayon, aia ce este oare?
un fel de vascoza, frumos finisata, lucioasa, stiti ceva de genul asta?
celofibra?

cum fac rost de niste guta ma apuc de incercari folosind imaginea de mai sus si ce povestea cineva aici, adica incep pe guta toate petalele
dar nu am decat bumbac
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de iuliana72 Mar 23 Mar 2010, 12:10 pm

nu incepi pe guta petalele .guta o pui la sfarsit ca sa stea petala bat.bine daca ata este buna poate sa sytea si nu mai trebuie guta.eu am terminat o floricica cu 5 romburi dar astept sa vina fiul meu sa o puna pe net i sa vi-o arat
nu imi dau seama ce ata este parca e cerata.
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Medi Mar 23 Mar 2010, 12:35 pm

O turcoaica spunea ca foloseste si "ata de fitil" cand nu incepe pe material...
Medi
Medi
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 345
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/12/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de claras Mar 23 Mar 2010, 12:47 pm

Frumoase poze. Multumim.
claras
claras
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 50
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 24/12/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de ribana Mar 23 Mar 2010, 1:32 pm

Deabia astept, Iuliana, sa vad poza cu floricica.

Guta, sa inteleg ca, este ata de undita?

Medi, mi se pare o idee buna cu ata de fitil. Este o ata din bumbac mai grosuta care se poate mula cum doresti. Dar si poate lucra si in jurul unei ate duble (faci un inel asa cum faci la lucrul cu croseta).

Cred ca daca oya inseamna lucrul cu acul, important este sa fixezi arcele cu noduri. Cum faci aceste noduri depinde de alegerea ta. Asa cum montezi ochiurile pentru tricotat in multe moduri, dar tot tricot este, cred ca si la oya este acelasi lucru.

Daca ma uit mai atent la floarea aia mi se pare ca ata folosita este tip de rafie. Embarassed
ribana
ribana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de iuliana72 Mar 23 Mar 2010, 1:37 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ei spun ca sunt facute din matase cred ca ata asta este buna .nu este o ata rasucita.cea rasucita nu face bine nodul si modelul iese aiurea.
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Medi Mar 23 Mar 2010, 1:55 pm

iuliana72, lasa ata si mituieste copilu' sa posteze floarea, ca - eu una - moooor de curiozitate... rade
P.S. Iti dai seama ce-o sa fie dupa aia pe capul tau, da?
Medi
Medi
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 345
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/12/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 16 din 24 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 20 ... 24  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB