Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

+127
draganescu_simona2000
gabi-27
cata13lina
bubu85
crysty_45
Onna
ciucamona
dienutzababy
smihaelaviorica
Marry
ady_kat
adelina24
cld
sabinatudor73
danutac
carmen.anca
ivanoiuadela9
endo
corina78
lushca
firicel
tuki_cocu
gagaritz
Dragan mIOARA
tocaci edina
lotus nufar
Fraise
lovely_janette
anamariacris
gabi67
ladybird
aisha
solmizel
Nicoleta Irimescu
ribana
manus marioara
valih
Klaudiadenisa
Serban Valentina
valentina_32
lillyka
carina1
florina_1979_2007
mnarcisa
claras
Medi
Uca
cris_27
lorexa1987
myky7robc
anc@
hanna.
Mihaela 2010
Dionisia
dianavieru
Julie
scami
violeta25
monamoceanu
loredanacioby
romaya
silvia15121976
mihainiko
kuamy
diana_on
corilex
Iulia40
europolis
zylv
ileana cosanzeana
angells
dani_dani604
geany
teisoara
came_lia
bubu mic
andacoman
marlen372001
dandana
LYNDA
anca costan
iuliana72
alimami
sarahmihaela
DANIELA.I
ginab
Karina33
emi
Armeana
danadea
Dodo-pui
nicoletabaicu
geany20062006
elutzika
rucsy
marami
Dariaa
kittygreeneyed
ANCUTA
aidaalex
diana_roxana
maria_covacef
dina_dorina
cami26
Anna Succubus
Agatha
Giobsy
chrissart
fir.de.iarba
livia1981
Ana Maria
ionela stefan
ancabarbu
ioana soare
SilviaDumitrescu
Lali
Ania
adar
diada
Admina
Cristale
lorinaoo1
MihaelaT
viorica
Eva
cris69
little_light
131 participanți

Pagina 8 din 24 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 16 ... 24  Urmatorul

In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de europolis Joi 28 Ian 2010, 8:02 am

Pentru Vasilica
Nu stiu sa-ti explic stiintific asa ca incerc babeste.
R1-Faci un lantisor multiplu de 7 + 4. R2-trei ochiuri de lantisor apoi 2 picioruse mari cred (dai firul de doua ori dupa croseta si tragi firul prin fiecare) in primul ochi de lant, un ochi de lant si iar 2 picioruse mari in al doilea ochi, faci trei ochiuri de lant le reduci in al saselea ochi apoi inca trei ochiuri de lant, nu le reduci si faci 2 picioruse mari in al zecelea ochi, un ochi de lant si inca 2 picioruse mari in al 11-lea ochi de lant, si tot asa pana termini randul. R3-trei ochiuri de lant, 2 picioruse mari reduse in mijlocul celor de jos, 1 ochi de lant iar doua picioruse mari reduse tot acolo, trei ochiuri de lant apoi fara sa le reduci faci direct piciorus mare in mijlocul urmatoarei serii de picioruse mari. Urmatoarele randuri merg de la sine cu exceptia lantului acela de 3 ochiuri prinse in al saselea iar trei ochiuri de lant care va fi prins la mijlocului lantului de 3 de jos. Fetelor daca o puteti ajuta cu o schema sau cine poate explica mai bine ca eu sunt varza la asta.
|\\// OOO \\//
O O
\\// \/ \\//
OOOOOOOOOOO |
\\//= picioruse mari
O= ochi de lant
\/= 3 ochiuri de lant prinse in al patrulea ochi si iar 3 ochiuri de lant
|= trei ochiuri de lant
rade merit sa fiu arsa pe rug pentru asta dar m-a amuzat asa de tare ca nu m-am putut abtine sa nu postez. Scuze daca supar pe cineva sau stergeti (am vrut sa va amuz si pe voi)
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 28 Ian 2010, 8:15 am

europolis despre ce vorbesti fata? La ce dai tu explicati?

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de europolis Joi 28 Ian 2010, 8:24 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Scuze Silvia, Vasilica m-a intrebat cum am facut vestuta si ca sa nu explic acolo i-am facut trimitere aici. Partea proasta e ca nu ma prea pricep si m-am concentrat asa de tare sa-i descriu modelul ca nu stiu daca intelege cineva. Am incercat sa fac si un fel de desen ca sa ma explic mai bine dar...Acum vad ca s-a modificat "schema" la postare. Pot sa postez aici vesta aia poate stie cineva sa explice modelul?


Ultima editare efectuata de catre europolis in Joi 28 Ian 2010, 8:36 am, editata de 1 ori
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 28 Ian 2010, 8:29 am

europolis editeaza-ti mesajul si pune poza la inceputul lui. daca poti in format thumbnail ar fi super. pupi
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Iulia40 Joi 28 Ian 2010, 9:41 am

Mihaela T spune-mi si mie cum ai facut acest pocho alb? sau poate imi dai o schema

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Multumesc.


Ultima editare efectuata de catre geany in Joi 28 Ian 2010, 10:38 am, editata de 1 ori (Motiv : transformat link in poza)
avatar
Iulia40
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 528
Varsta : 54
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Iulia40 Joi 28 Ian 2010, 9:51 am

Pentru cosulet schema mica din dreapta este baza cosului, apoi de la randul sase incepe modelul mare si o sa ramana marginea dantelata de la modelul mic inafara. Modelul mare de incepe din al 6-lea rand din modelul mic . La sfarsir se apreteaza si se pune la uscat pe un borcan indoind marginile dantelate de la cos inafara. Asa faceam cand eram in scoala
avatar
Iulia40
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 528
Varsta : 54
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de iuliana72 Joi 28 Ian 2010, 9:57 am

dar din schema mica de ce incepe si aia de la 6 .ai dreptate in ce ai spus dar pana la randul 6 ce fac? ajutooor. sau ce model sa fac?
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 28 Ian 2010, 10:01 am

europolis, asa fata. Nu ca as fi inteles ceva din explicatia ta rade dar vroiam sa vad macar despre ce vorbesti. Acum cu ceva din poza cu ceva din explicatie parca parca as pricepe ceva, asta numai daca nu as fi asa de putoare si m-as apuca de lucrat

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 28 Ian 2010, 10:39 am

iuliana72 a scris:dar din schema mica de ce incepe si aia de la 6 .ai dreptate in ce ai spus dar pana la randul 6 ce fac? ajutooor. sau ce model sa fac?

Ambele scheme incep de la randul 6 pentru ca primele 5 randuri nu sunt aratate acolo - sunt cele care formeaza baza.

Mai intai faci un inel mititel, si apoi lucrezi 5 randuri de picioruse inalte circular in jurul lui, crescand atat cat este necesar pentru a fosma un disc si pentru a ajunge la numarul de picioruse necesar pentru a realiza peretii cosuletului (aratati in schema). Mie imi iese disc daca dublez numarul de picioruse , adica lucrez cate 2 picioruse intr-un piciorus din randul anterior.
Apoi continui cu peretii cosuletului.
La sfarsit unesti din nou firul de lucru de muchia discului (acolo unde se termina discul-baza si incep peretii) si lucrezi de jur imprejur dupa schema mica.


De aceea ambele scheme incep de la randul 6 pentru ca ambele continua de la randul 5 al bazei-disc , doar ca in directii diferite - schema mare continua in sus pt a forma peretii si schema mica continua in exterior pt a forma volanasul.

edit: iti trebuie 11 picioruse ca sa incepi fiecare triunghi, plus un piciorus intre triunghiuri. Eu cred ca este format din 8 triunghiuri cosuletul (pentru ca 3 cat arata schema se vede ca nu reprezinta jumatate). Deci dupa randul 5 al bazei trebuie sa ajungi sa ai 96 de picioruse inalte.

Completare - pentru disc - doar in randul 2 dublezi numarul de picioruse, in randul 3 lucrezi cate doua picioruse in piciorusul din randul anterior, apoi unul singur in urmatorul piciorus - cu alte cuvinte inmultesti o data la doua picioruse. Pe masura ce se mareste discul inmultesti ceva mai rar, te orientezi cat e nevoie ca sa iasa discul plat si sa ajungi la 96 de picioruse la ulimul rand de disc - inainte sa incepi peretii.


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Joi 28 Ian 2010, 11:19 am, editata de 2 ori
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de LYNDA Joi 28 Ian 2010, 10:45 am

E super frumos modelul cosuletului!!!!

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 28 Ian 2010, 1:03 pm

Iulia40 a scris:Mihaela T spune-mi si mie cum ai facut acest pocho alb? sau poate imi dai o schema

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Multumesc.
Iulia, nu-i poncho, e un bolerou.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sunt toate pozele ce le-am facut.
Am facut lant mai mare cu vreo 8-10cm decat circumferinta taliei si am lucrat un dreptunghi cu picioruse duble.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am cusut in fiecare parte pentru a obtine un fel de maneca.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am lucrat circular pe fiecare maneca, trei picioruse duble in fiecare al doilea ochi, doua randuri, iar al treile rand tot trei picioruse duble intr-un ochi, cu doua ochiuri nelucrate intre ele. Marginea am facut-o cu doua picioruse simple intr-un ochi.
La fel am lucrat si la guler si marginea de jos(4 randuri tot circular). Randul cinci l-am lucrat doar pentru guler, din dreptul cusaturii manecii si am facut marginea de jur imprejur ca la maneci. Am pus nasturel si panglica la maneca.

Nu prea ma pricep eu sa explic cum se croseteaza, dar sper ca ai inteles ceva.
Embarassed

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de iuliana72 Joi 28 Ian 2010, 1:38 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si asta este frumos caut sa il fac si pe asta ca celalalt nu cred ca ilreusesc



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Editare: Am inlocuit link-ul cu fotografia.
Ca sa pui o foto, faci clik dreapta pe ea, clik pe proprietati, copiezi link-ul de la adresa si-l pui intre [ img] si [/img]
La semnatura am link atasare poze.


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Joi 28 Ian 2010, 1:54 pm, editata de 1 ori (Motiv : inlocuit link cu foto)
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de europolis Joi 28 Ian 2010, 1:58 pm

Silvia tocmai asta e, tot chinuindu-ma eu sa explic acolo (nu ca nu as fi pus suflet, chiar vroiam sa ma inteleaga) mi-am dat seama ca nici macar eu nu inteleg ce explic si m-am apucat sa mai si desenez zid mi s-a parut ca e asa haioasa explicatia mea, ca m-am gandit ca e musai sa vedeti si voi sa va inveseliti (daca tot nu intelege din ce explic, macar sa rada, cam asa).
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de LYNDA Joi 28 Ian 2010, 4:05 pm

Si asta este foarte frumos!!!!

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de iuliana72 Joi 28 Ian 2010, 6:45 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
nu gasesc img la mine sau nu stiu unde sa caut.am o rugaminte cum se citeste diagrama asta la randul 3 cum sa intorc....


nu il gasesti, il scrii din tastatura [img][/img]


Ultima editare efectuata de catre diada in Joi 28 Ian 2010, 8:05 pm, editata de 1 ori (Motiv : transformat link in poza)
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Iulia40 Joi 28 Ian 2010, 6:52 pm

Iuliana72 dupa ce ai facut cele 8 ochiuri faci un picior inalt si bagi in al 6 ochi de lant de acolo si zau daca stiu cum se mai face si celalat picior , urmatorul picior inalt dublu pricep, dar al 2 din arcada nu
avatar
Iulia40
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 528
Varsta : 54
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Eva Joi 28 Ian 2010, 9:21 pm

Randul 3 se face asa:
8 oc lant, jeteu (iei o data ata pe ac), prinzi de lantul de 8 oc (fara sa te retragi prin jeteu), jeteu, prinzi de pic inalt de pe randul anterior, te retragi in doi pasi prin al doilea jeteu, apoi prin primul, pic dublu prins pe acelasi pic. inalt de pe randul anterior, { 3 oc lant, jeteu , prinzi de pic dublu lucrat anterior, jeteu, prinzi de urmatorul pic inalt de pe randul anterior, te retragi in doi pasi prin al doilea jeteu, apoi prin primul, pic dublu prins pe acelasi pic. inalt de pe randul anterior}
Ce e intre paranteze se repeta!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de iuliana72 Vin 29 Ian 2010, 7:34 am

multumesc.muult de tot nu am mai intilnit semnificatia asta si nu stiam ce sa fac
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de corilex Vin 29 Ian 2010, 9:34 am

Carmenush,ai putea te rog frumos sa-mi spui doar cateva randuri de la doua rochite ,cele de la creatiile noastre cap.2,pag 8 imi plac tare mult si nu stiu cum sa le incep ,am si diagrama dar nu ma descurc,este vorba de cea alba cu floricele colorate este a 4 poza si ultimja cea verde,multumesc tare mult. kiss
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de diana_on Lun 01 Feb 2010, 7:56 am

hello, eu sunt noua aici dar extrem de fericita ca am gasit acest site. faceti minunatii!! si pe mine m-a prins tare de tot acest hobby, fac si eu cate una alta, pentru mine, pentru vanzare(desi nu am incercat inca dar as vrea sa vad dc merge)..oricum de cand sunt mamica, ma pasioneaza tare mult. multumesc pentru idei!
acest fular e genial!!! va pup si inca o data, felicitari!
diana_on
diana_on
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de angells Mar 02 Feb 2010, 1:28 pm

Buna fetelor,
am si eu nevoie putin de ajutorul vostru.
Am un fir grosut, mai exact catifea. Croseta recomandata e una groasa, de 10 eventual. Vreau sa crosetez un Bolero, dar vreau sa se vada si un mic model. Ce sfat imi dati? Am nevoie de un model, ceva.
Astept cu nerabdare sfaturile voastre, pentru ca ma tot uit la material, si nu-mi vine deloc sa stau.
Va atasez 2 poze cu materialul si ce am incercat eu sa fac, dar nu sunt deloc multumita, pentru ca s-a latit prea mult fata de baza:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
angells
angells
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 229
Varsta : 45
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de iuliana72 Mier 03 Feb 2010, 6:59 am

cand aveam o ata care stiam ca o sa se lase foloseam o papiota apropiata de culoare
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de bubu mic Joi 04 Feb 2010, 4:06 pm

angells cred ca e super modelul ,pastreaza-l, dar intradevar are dreptate iuliana72, pune o ata asemanatoare . am incercat si eu odata si iese ok, nici nu se vede. cheers
bubu mic
bubu mic
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 56
Varsta : 44
Localizare : de aici
Data de inscriere : 24/12/2009

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty cum se face laseta?

Mesaj Scris de kuamy Sam 06 Feb 2010, 11:37 pm

buna, fetelor! sunt novice in ale crosetatului si as vrea sa stiu cum se face laseta.cred ca asa ii spune. sa ma corectati voi daca nu ii spune asa.imi cer scuze daca s-a mai postat despre asta si eu am deschis un subiect nou dar nu am reusit sa caut peste tot in forum. va multumesc
kuamy
kuamy
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de mihainiko Dum 07 Feb 2010, 8:27 pm

Buna tuturor. nu stiu daca e bine unde scriu.e primul meu mesaj .am inceput si eu sa crosetez si imi place foarte mult vreau sa fac un costum de baie dar nu stiu cum sa scad la chilot.nu imi dau seama din diagrame.imi poate explica cineva?va rog frumos...multumeasc cand termin o sa fac poza costumului de baie sa-l pun pe forum e primul lucru crosetat de mine.. multumesc inca o data


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Dum 07 Feb 2010, 10:50 pm, editata de 1 ori (Motiv : postare mutata)
mihainiko
mihainiko
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!... Invatam sa crosetam impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 24 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 16 ... 24  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB