Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ne afecteaza "criza" economica?

+30
nikycole
margelutamea
Dana 1979
Serban Valentina
mama4you
europolis
zylv
pepy24
Usagy
amnro
Giobsy
corilex
nicol
Tache Marilena
marlen372001
danae
AlinaJ.Bijoux
lora17
Medi
clodi
ciucamona
Doina
SilviaDumitrescu
stella
postoleirina
Admina
mihatm80
diada
geany
dariaoana
34 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Ne afecteaza sau nu, criza?

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Vote_lcap7%Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Vote_rcap 7% 
[ 2 ]
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Vote_lcap14%Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Vote_rcap 14% 
[ 4 ]
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Vote_lcap43%Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Vote_rcap 43% 
[ 12 ]
Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Vote_lcap36%Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Vote_rcap 36% 
[ 10 ]
 
Total voturi : 28
 
 

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty criza financiara

Mesaj Scris de nikycole Vin 18 Feb 2011, 8:18 pm

v-am gasit intamplator,cautand de lucru la domiciliu dar am ramas placut impresionata de cea ce am gasit aici , avand si eu pasiuni asemanatoare dar mie foarte greu pentru ca imi caut continu de lucru acasa si nu gasesc va rog daca stie cineva ceva astept cu nerabdare niste sfaturi,va multumesc si va doresc numai bine kiss
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
nikycole71 daca vrea sa vb cineva cu mine va astept
nikycole
nikycole
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : sibiu,talmaciu
Data de inscriere : 18/02/2011

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Admina Vin 18 Feb 2011, 8:23 pm

nikycole, nu are nici o legatura crosetatul cu respectiva criza financiara. Avem deja un subiect despre acest lucru, voi muta postarea ta, acolo.
Te rog sa citesti Regulamentul forumului (in special punctul 6), il gasesti in semnatura mea.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Admina Mar 30 Aug 2011, 9:07 pm

Pentru ca uneori se simte un vant... care nu e de toamna si parca bate si prin buzunare, am adaugat si un sondaj acestui subiect.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de StMihaela Mar 30 Aug 2011, 10:00 pm

Da.
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de danniela Mar 30 Aug 2011, 10:01 pm

Personal eu cred ca aceasta criza poate fi si un moment din viata noastra in care nu ne descurcam financiar. Si nu e musai sa se intample in acelasi timp cu momentul vecinilor. De exemplu am avut o perioada extrem de buna din punct de vedere fianciar desi eram proaspat vaduva la numai 24 de ani cu o fetita de un an. Si am avut o perioada urata rau desi eram recasatorita iar sotul avea un contract bunicel aici. Nu aveam bani sa imi cumpar o pereche de ciorapi, aveam 5 rate si abia faceam fata si mi se parea ca toti cei din jurul meu fac bani peste noapte. Atunci am invatat sa ma limitez financiar fix cat ma tine plapuma. Mai am conflicte cu partenerul din dotare ca el nu a invatat dar dupa o ciomageala verbala isi mai revine.
Acum personal spun ca mi-e destul de bine, nu ma dau banii afara din casa dar nu imi lipseste ce imi doresc. Mai conteaza si ce iti doresti, iaca nu vreau o masina nu stiu ce model sau mobila scumpa, bijuterii diamante bla, bla, bla. Mi-as fi dorit sa pot economisi mai mult, la anul fiica-mea merge la facultate, tare mi-e frica ca nu o sa fac fata dar ma rog la Doamne- Doamne sa ma ajute. Si sa imi dea putere sa muncesc. Am fost si somera si in tara si aici. In tara primeam niste finante, aici nu. Insa nu am disperat. Ultimele doua joburi chiar mi-au venit pe tava. Nu va imaginati ca is cea mai norocoasa din lume dar pot sa spun ca ceva noroc a fost. Am vazut ca multa lume o duce greu in tara, insa cred ca si pretentiile sunt mai mari. Cat despre economie, si eu am invatat ca daca sting becul in urma mea pot salva niste bani cu care acopar alte cheltuieli. O fi si de dragul environmentului dar mai mult e de dragul buzunarului. La fel mi-am invatat si copii de am ajuns sa ma urmareasca ei pe mine cu lumina stinsa, hiter-ul folosit cu economie, noi incalzim apa electric aici, aerul conditionat numai daca e prea cald.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 31 Aug 2011, 7:30 am

1. Nu cred ca exista criza economica, nici la noi si nici in afara. Cred ca e o "fabricatie" a presei sau a unor grupuri de interese.

Eu asta cred,pe noi ca familie nu ne-a afectat absolut deloc. Servici tot am avut (sotul) bani tot au venit din casa,congelatorul e plin,frigiderul il umplu o data pe luna pentru a rezista ispitelor asa-zizelor "reduceri"si oferte soc.
Masina are motorina,in concediu am fost.
Nu ne-a afectat cu nimic.Ca s-au mai scumpit alimentele sau ca a mai crescut euro si implicit facturile in euro nu ne-au cauzat faliment sau lipsuri.
Daca am avut un servici (el) si eu in prenatal (m-am asigurat ca am venituri) nu am fost afectati.
Iar in zona noastra nu cred ca nu ai gasi de munca daca VREI de munca.
Daca nu vrei nu gasesti.
Criza, pentru mine care nu sunt analist economic e o facatura a unora ca sa creasca unele preturi si/sau sa falimenteze pe altii in favoarea lor.
Eu il admir pe Moise Guran biziday.ro ca spune pe fata tot la tvr 2 la ora de varf,care spune pe fata ceea ce crede el despre tot.

Un exemplu,legea cauciucurilor de iarna.
Toata lumea s-a inghesuit iarna trecuta sa-si cumpere cauciucuri de iarna caci "erau obligatorii" dar nu stia nineni de cand.
Iar legea in sine a trecut de Camera Deputatilor care e for decizional abia prin aprilie-mai cu aplicare din noiembrie 2011.
Si inca nu stiu daca a fost publicata in monitorul oficial.
Parerea mea e ca cineva din guvern/parlament are afaceri cu cauciucuri importator ceva.
Si ca sa-i creasca veniturile a facut o lege care sa-l avantajeze.

De ex daca eu vand prezervative albastre.
Fac o adunare la o bauta cu cativa colegi parlamentari si facem un proect de lege care sa oblige participantii la sex sa folosesca numai albastre, ca sunt mai buna,ca nu patineaza iarna etc.
Mai platesc un ziar de scandat sa publice un studiu al cerecetatorilor din Madagascar cum ca prezervativele normale ii lasa pe spermatozoizi sa vada mai bina si pot vedea eventualele gauri /bule de aer din acel prezervativ si ei pot iesi afara pe acolo deci nu sunt bune,iar ale mele (cele albastre contin o microparticula de polimer in plus si sunt infinit mai bune.
Deci vanzarea e garantata.

Cam asa e si criza distrug tot ce e slab sa raman eu cel puternic si sa-mi vand produsul mai bine.Iar daca mai am si bani pentru a face lobby in favoarea mea e perfect. wink

Daca as avea bani as intra in politica ca sunt buna de gura,dar asa astept si eu ca sa-mi descopere cineva talentul. rade

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Admina Mier 31 Aug 2011, 8:44 am

marinmagda18 a scris:1. Nu cred ca exista criza economica, nici la noi si nici in afara. Cred ca e o "fabricatie" a presei sau a unor grupuri de interese.

De ex daca eu vand prezervative albastre.
Fac o adunare la o bauta cu cativa colegi parlamentari si facem un proect de lege care sa oblige participantii la sex sa folosesca numai albastre, ca sunt mai buna,ca nu patineaza iarna etc.
Mai platesc un ziar de scandat sa publice un studiu al cerecetatorilor din Madagascar cum ca prezervativele normale ii lasa pe spermatozoizi sa vada mai bina si pot vedea eventualele gauri /bule de aer din acel prezervativ si ei pot iesi afara pe acolo deci nu sunt bune,iar ale mele (cele albastre contin o microparticula de polimer in plus si sunt infinit mai bune.
Deci vanzarea e garantata.

Daca as avea bani as intra in politica ca sunt buna de gura,dar asa astept si eu ca sa-mi descopere cineva talentul. rade

Magda, esti cea mai tare! rade Eu te-as vota sigur.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 31 Aug 2011, 9:05 am

Tu nu poti caci nu candidez in Bucuresti. rade
Dar parca ai rude in Prahova daca sunt in colegiul in care candidez se aduna voturile wink rade rade
Vezi ca te scriu pe caiet rade

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Admina Mier 31 Aug 2011, 9:24 am

Sa-ti dau lista si cu strabunii mei, ca erau din Prahova. Cat mai multi, ca e mai bine. rade Dar zaharul si uleiul mi le dai mie, ca lor nu le mai trebuie. Si cand faci masa mare, cu ciolan si fasole si țuica prăștínă, ma chemi ca vin in varful mesei. Doar semnez de ... 2 la primarie, 2 la prefectura... 2 la scoala de fete... cate ori trebuie, d-na deputata. Saru-mana lu' matale, bre. beat

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 31 Aug 2011, 9:28 am

S-a facut.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de danniela Mier 31 Aug 2011, 7:57 pm

Pai s-a facut ca tu nu ai ocservat ca ea deja te-a scris pe caiet. Daca nu te tii de promisiune cu doi la primarie, 2 la scoala de fete, va de tine, nu stiu in care cap de masa te mai pune rade rade
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Admina Lun 10 Oct 2011, 10:22 am

REDUCEREA Consumului de combustibil
Deschiderea unui geam la 100 km/h măreşte consumul de combustibil cu peste 10%, în funcţie de tipul maşinii.
• Reglează vara climatizarea la o temperatură inferioară cu doar 4-5 grade faţă de cea exterioară, altfel suprasarcina suportată de compresorul climatizării va mai scoate din rezervor un litru de combustibil la fiecare 100 km.
• Atenţie la presiunea din pneuri şi la tipul acestora. O diferenţă de 1 bar în minus măreşte consumul cu 5%. Rularea pe timpul verii cu anvelope de iarnă generează creşteri de 10% ale consumului.
• Dacă filtrul de aer al motorului este murdar, consumul poate creşte cu până la
20%.
• Schimbarea vitezei la turaţii optime poate reduce consumul de combustibil cu 8%.
• Consumul de carburant este mai mare atunci când conducem prea aproape de maşina din faţă, situaţie care ne obligă să frânăm de foarte multe ori.
• Uneori sunt frustrante limitările de viteză. Dar dacă iei în calcul reducerea consumului, atunci când le respecţi, vei descoperi că faci economii importante pentru că la viteze de 50-80 km/h în oraş şi pe drumurile naţionale, respectiv
de 130 km/h pe autostradă, vei avea o autonomie de deplasare mult mai mare cu un plin de combustibil.
• Foloseşte cât mai puţin posibil aparatele de încălzit şi de aer condiţionat, pentru a reduce presiunea şi încărcătura exercitate asupra motorului. Astfel, poţi salva până la 15% din consumul combustibilului.
• Opreşte motorul dacă staţionarea depăşeşte 30 – 60 de secunde, chiar şi atunci când faci cumpărături rapide sau aştepţi la fast food drive-in.
• Încercaţi pe cât se poate să mergeţi cu bicicleta, pe jos sau să folosiţi transportul în comun. Pentru fiecare litru de combustibil ars de motorul unui autoturism, se eliberează mai mult de 2,5 kg de CO2.

REDUCEREA Consumului de energie electrica

Închide complet aparatura electrocasnică atunci când nu o utilizezi. Un televizor foloseşte 45% din energia totală în stand-by.
• Poziţionează frigiderul cât mai departe de sursele de căldură, altfel consumul acestuia poate fi aproape dublu.
• Scoate încărcătorul de telefon din priză după încărcare. În caz contrar acesta continuă să consume 95% din energie în mod inutil.
• Dacă în congelatorul frigiderului se adună gheaţă, dezgheaţă-l în mod regulat, altfel consumul acestuia poate creşte cu până la 30%.
• Pentru a economisi energie, cumpără aparatură electrocasnică cu eficienţă energetică marcată clasa A.
• Utilizează becuri cu fluorescenţă în locul becurilor cu incandescenţă. Pentru aceeaşi lumină emisă, economiseşti 80 de waţi, consumând de 5 ori mai puţin.
• Stinge lumina când pleci dintr-o cameră. Lumina din apartamente reprezintă 30% din consumul de electricitate.
• Activează funcţiile sleep mode şi hybernate mode ale computerului. Reduci astfel la minimum consumul de energie.
• Detergenţii de acum permit ca atât rufele albe cât şi cele colorate să fie spălate eficient la o temperatură de 40 de grade. Astfel se reduce consumul de energie necesar pălării rufelor albe la 90 de grade.

REDUCEREA Consumului de apă

Petrece un timp rezonabil la duş. Fiecare minut în plus înseamnă 25 de litri de apă risipiţi.
• Închide apa când te speli pe dinţi. Poţi face astfel o economie de aproximativ 60 de litri de apă pe lună.
• Alege o maşină de spălat rufe economică. În acest fel, o familie poate economisi până la 300 de litri de apă pe lună. (Maşinile de spălat automate cu încărcare frontală au nevoie de 30-50 de litri de apă pentru un ciclu obişnuit de spălare. Cele cu încărcare prin partea verticală folosesc în medie 130 de litri de apă.)
• Înlocuieşte instalaţiile sanitare vechi şi închide corect robinetul de apă după ce îl foloseşti pentru a face o economie de apă de aproape 500 de litri pe lună.
• Înlocuieşte vasele de WC obişnuite cu unele cu un consum reglabil sau diferenţiat. Poţi reduce astfel cu până la 50% consumul de apă.
• Fă duş în loc de baie. Astfel poţi consuma de 4 ori mai puţină apă. În timpul unui duş obişnuit de 10 minute se consumă 250 de litri de apă.
• Înlocuieşte capul de duş obişnuit cu unul economic. Deşi când te speli nu simţi diferenţa, acesta introduce aer în apa care curge prin duş, reducând consumul.
• Când reglezi temperatura apei la duş, dă apa caldă mai încet în loc să dai drumul la mai multă apă rece. Economiseşti de 2 ori, atât prin reducerea cantităţii de apă cât şi prin minimizarea consumului de apă caldă, mai scumpă în medie cu 5%. În plus, economiseşti şi energia necesară în centrală pentru a încălzi apa.
• Nu folosi vasul de toaletă ca pe un coş de gunoi. De fiecare dată când tragi apa la WC în alt scop decât acela pentru care a fost destinat, cheltuieşti echivalentul cantităţii de apă pe care o foloseşti. Să arunci la coşul de gunoi nu te costă nimic.
• Utilizează apa doar când ai nevoie să clăteşti vasele. Nu lăsa apa să curgă atunci când foloseşti buretele şi detergentul de vase. Astfel poţi economisi 20
de litri de apă la fiecare ciclu de spălare. Spălatul vaselor într-o gospodărie obişnuită înseamnă un consum mediu zilnic de 150 de litri de apă.
• Închide apa când foloseşti săpunul pentru a te spăla pe mâini. Astfel economiseşti cel puţin 1 litru de apă la fiecare spălare pe mâini.
• Foloseşte apa cu intermitenţă când te bărbiereşti. Poţi face astfel o economie de 20 de litri de apă de persoană pe lună.
• Aşteaptă până când ai suficiente haine de spălat pentru o încărcare completă a maşinii de spălat. Economiseşti timp, apă şi electricitate.
• Redu cantitatea de apă pentru clătire, prin utilizarea detergenţilor ecologici.
• Instalează o sită care introduce aer în apa care curge la robinet. Prin acest dispozitiv economiseşti 20% din apa consumată fără a resimţi în mod neplăcut
diferenţa când foloseşti robinetul.
• Colectează apa de ploaie dacă locuieşti la casă. O poţi folosi la udatul grădinii sau la spălatul maşinii şi astfel poţi face o economie de 1.000 de litri pe an.

REDUCEREA Consumului pentru încălzire
• Reducând cu un singur grad temperatura dintr-o cameră, economiseşti 6% din consumul de energie termică.
• Aeriseşte corpurile de încălzit în mod regulat. Aerul din circuitul de încălzire poate creşte costurile cu până la 15%.
• Izolează casa. Pe termen lung, aceasta este una din cele mai eficiente metode de reducere a economiei de energie. Pierderile termice prin pereţi, acoperiş şi podea reprezintă peste 50% din pierderile totale de căldură.
• Nu acoperi radiatorul cu perdele sau draperii. Asta te ajută să recuperezi peste 20% din căldură care ar fi fost astfel pierdută.
• Programează termostatul în aşa fel încât pe timpul nopţii sau când pleci din casă temperatura să se reducă. În acest mod se poate obţine o reducere cu 7-15% a consumului termic.
• Aeriseşte locuinţa de 3 ori pe zi câte 5 minute. În acest interval închide corpurile de încălzit.
• Amplasează o folie izolantă cu o faţă reflectorizantă de aluminiu în spatele caloriferului pentru a direcţiona căldura în interiorul camerei şi a evita
astfel pierderile în exterior ale căldurii emise de calorifer. Pereţii din spatele caloriferelor nu sunt bine izolaţi, iar o bună parte din căldura cedată de acestea este transferată către exterior.
• Ferestrele noi economisesc până la 500 litri de combustibil termic pe an.
• Nu deschide cuptorul dacă nu este necesar. De fiecare dată temperatura din cuptor scade cu 25 grade

*primit pe email, sursa necunoscuta si informatii neverificate

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 10 Oct 2011, 11:08 am

In mare parte sunt reale si testate.

Eu de ex.am o masina straina fara aer conditionat,cu filtele schombate la timp iar nu merg cu geamul deschis(sa nu traga copii curent) decat rare ori si la viteze mici.
Iar la o viteza contanta de 90-100 km/ora am un consum de motorina calculat la sange de 4.5 l/100 de km la drum intins si 5.5 l in oras.
Si 1 minut de stationare cu motorul pornit este echivalentul cu 1 km parcurs.
De aceea atunci cand sunt la vre-o bariera opresc motorul.
Si mersul pe liber economiseste conbustibil,mai ales cand sunt la vale,pe DN1 de la intrare in Comarnic eu merg pe liber doar pisc frana,cand vin de la tara la fel pana la valeni merg mai mult pe liber.
Si se cunoaste la buzunar consumul.
Schimbare vitezei la fel am "stresul"langa mine care imi aduce amulte sa schimb viteza de la 2500 de ture in sus.

In casa am doar becuri economice si aparatura cu A+.Iar noi nu platim mai mult de 40-50 ron / luna curentul.
Iar cand nu folosesc calculatorul in scot din priza.Cand plec de acasa doar frigiderul ramane in priza restul aparatelor le scot.
Si in general doar tv-decodorul-dvd (are buton oprit pornit) stau mereu in priza restul aparatelor le conectez doar la folosire.

Cu apa la fel in general spal la programul de 30 de minute si sunt multumita chiar daca nu folosesc "cel mai bun/scump/la moda " detergent.
Ocazional mai spal la 60/90 grade dar.... nu las programul de 2 ore si ceva pana la capat .
Pandesc masina pana spala le temperetura mare apoi ii dau la programul scurt si economisesc timi energie si apa. wink
Si noi 2 adulti si 2 copii nu consumam mai mult de 6-7 m3(cel mult) de apa pe luna .

Am pus soba din dormitor cu o latura in baie asa ca am mereu baia incalzita chiar daca nu am centrala ci doar un instant.
Casa e izolata ata ca iarna temperatura e mereu constanta.

Eu pot spune ca sunt un model in a face economie la tot. rade rade rade

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de piciul Mar 18 Dec 2012, 7:39 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Admina Vin 01 Feb 2013, 7:34 pm

Tradarea unei tari, de catre liderii politici si "ajutorul" FMI intr-un documentar (subtitrat in romana) despre Colapsul Economic al Argentinei 2001
Are legatura mai putin cu asa zisa "criza economica", ci mai mult cu realitatea politica, economica si sociala de la noi, de la greci, de la spanioli, etc. Este foarte asemanator modelul de a falimenta o tara, folosit intre 1985-2001, in Argentina.


Ultima editare efectuata de catre Admina in Vin 01 Feb 2013, 8:50 pm, editata de 2 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de danniela Vin 01 Feb 2013, 7:52 pm

Citeam pe Magda ca plateste lumina 50 ron care in kenya shillings inseamna 1370 , iar eu platesc 17000 e luna. zid zid
O metoda sa faci rece eficient nu stiti???
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 01 Feb 2013, 8:01 pm

Depinde cat de scumpa e energia la voi.Uite luna trecuta am platit 60 si ceva de ron si e cam mult fata de medie.Iti arat factura. regulament rade rade

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de piciul Vin 01 Feb 2013, 8:22 pm

Oricum, de anul asta, cu atatea certificate verzi, contributii cogenerae si naiba stie ce accize au mai adaugat in factura, platim si ce nu am consumat..sau ce a consumat strastramosul stramosului nostru!!!! pale
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de danniela Vin 01 Feb 2013, 9:06 pm

Noi platim ''fuel'' adica cica nu au suficienta enerie electrica si mai produc si cu generatoare care merg cu motorina, care normal e mai scumpa. Nu stiu dar o cam mananc pe paine comparand cu altii de pe aici. Asta e!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 01 Feb 2013, 10:02 pm

Mai scoate si tu din priza consumatorii inutili.Schimba becurile pune economice.Si la cumpararea obiextelor electrice citeste si consumul lor.Alege unul care consuma mai putin.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ne afecteaza "criza" economica? - Pagina 3 Empty Re: Ne afecteaza "criza" economica?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB