Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Creatiile noastre rochii - cap.2

+30
Usagy
adar
Kristina
olympia
Adriana13
rocsana
ciresicca
DANIELA.I
duchess
andrusca
iulyamaria
vilcris
zylv
andreeaX
Dionisia
Eva
RalucaS
gabi1795
diana_roxana
geany
Clio_Ela
tomari
Admina
aisha
Camy
ariana
MihaelaT
postoleirina
ioana soare
diada
34 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty creatiile noastre rochii

Mesaj Scris de DANIELA.I Mier 08 Iul 2009, 5:29 pm

spatele este decupat drept,fermoarul este lateral,iar bretelele sunt reconditionate dintr-un lant mai vechi.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de vilcris Mier 08 Iul 2009, 9:01 pm

Hmmm, am fost in dilema unde sa pun rochia asta, aici sau la copii. Pana la urma m-am hotarat aici. E o rochie pentru fata mea. In sfarsit si-a dorit rochii. Pana acum era numai in blugi. de 3 ani nu i-am mai lucrat nimic pentru ca nu si-a dorit. Acum, iata "rochita lalea". Maine pun si modelul dupa care am facut-o ca acum nu-l am la dispozitie.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iaca si modelul dupa care am facut-o. Fiica-mea l-a ales.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si am uitat sa spun ca am folosit pentru prima data ata elastica pentru panelul acela de la spate, vedeti voi! Este excelenta ata asta.


Ultima editare efectuata de catre vilcris in Joi 09 Iul 2009, 7:41 am, editata de 1 ori
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de olympia Mier 08 Iul 2009, 9:09 pm

Imi place mult rochia, Vilcris! Felicitari si spor maxim in continuare!
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de diada Mier 08 Iul 2009, 10:01 pm

pai tu ai domnisoara in toata regula! foarte frumoasa rochita, imi place maxim, sper sa-si mai doreasca love e pacat cu asa o mamica priceputa! ura Flowers

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty buna fetele

Mesaj Scris de andrusca Mier 08 Iul 2009, 10:54 pm

sa va arat cum a iesit rochia,i-am facut si blaizer si crinolina


edit Diada - te rog sa folosesti butonul POSTREPLY cand vrei sa raspunzi la un subiect. Multumesc.
andrusca
andrusca
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : barlad
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de Admina Mier 08 Iul 2009, 11:07 pm

Vilcris, ai o domnisoara in toata regula si ii sta foarte bine rochia. La cat mai multe creatii pentru ea! Foarte interesant modelul fustei. nor

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty ...

Mesaj Scris de andrusca Mier 08 Iul 2009, 11:11 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

of,nu ma descurc deloc la atasat poze zid

Edit Admina: trebuie copiat tot codul pentru poza, nu doar adresa albumului foto. Daca pui cursorul in dreptul pozei dorite (cand esti in album), apare dedesubt o lista de linkuri. Dai click in casuta numita Direct link si se copiaza continutul, apoi dai "Paste" in casuta denumita "Imagine", din mesaj.
andrusca
andrusca
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : barlad
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de Dionisia Joi 09 Iul 2009, 8:48 am

wow, fetelor , sunt superbe rochiile acestea !!!
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de aisha Joi 09 Iul 2009, 9:31 am

Vilcris, foarte reusita rochita! Ce material este? As vrea sa-mi fac si eu o bluza asa cum e partea de sus a rochiei.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de vilcris Joi 09 Iul 2009, 9:34 am

diada a scris:pai tu ai domnisoara in toata regula! foarte frumoasa rochita, imi place maxim, sper sa-si mai doreasca love e pacat cu asa o mamica priceputa! ura Flowers

Isi mai doreste una tot dupa un model ales de ea. I-am ramas datoare sa i-o fac. V-o arat cand va fi gata. Acum ma pregatesc sa ma duc in concediu la mare saptamana viitoare ura . Mai vedem cand ma intorc.

Aisha sa nu razi de noi dar cred ca era material de cearceaf si perne ca era la 2,10 m latime. E bumbac un pic batos de parca ar fi putin apretat. Fiica-mea a zis ca ei asta-i place si doar nu scrie pe el ca e cearceaf rade . Eu am fost de acord ca eu oricum la cat sunt de "traznita" sunt in stare sa fac rochii si din perdele si draperii.
kiss
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de andreeaX Joi 09 Iul 2009, 3:36 pm

Postez aici ,poate ma ajuta cineva ca m am umplut de neeeeervi...Efectiv nu reusesc sa mi dau seama cum se ataseaza bentita pe bie de un decolteu in V.Ma straduiesc sa fac rochia 119 din Burda,ultimul nr si nu mi iese sub nici o forma... zid cred ca de o ora o invart,nu reusesc sa o imbin in varful decolteului,cred ca am citit instructiunile de 20 de ori Smile)..Ies sa mi iau tigari,poate imi raspunde cineva pana atunci Merci
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty creatiile noastre rochii

Mesaj Scris de DANIELA.I Joi 09 Iul 2009, 6:34 pm

andreea eu nu am revista ca sa ma pot uita la model,dar fa o poza si atunci te pot lamuri.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de Kristina Joi 09 Iul 2009, 8:04 pm

andreeaX a scris:Postez aici ,poate ma ajuta cineva ca m am umplut de neeeeervi...Efectiv nu reusesc sa mi dau seama cum se ataseaza bentita pe bie de un decolteu in V.Ma straduiesc sa fac rochia 119 din Burda,ultimul nr si nu mi iese sub nici o forma... zid cred ca de o ora o invart,nu reusesc sa o imbin in varful decolteului,cred ca am citit instructiunile de 20 de ori Smile)..Ies sa mi iau tigari,poate imi raspunde cineva pana atunci Merci

Pai cel mai simple e sa faci si un V la bentita!intelegi?
cosi bentita in V si o aplici peste material ,incepand din V!
bafta
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de andreeaX Joi 09 Iul 2009, 10:53 pm

Pana la urma am facut-o praf rade Am tot incercat,nu mi a iesit,am modificat forma decolteului,am cusut bentita asa dar era materialul prea moale si statea lasat..Vad maine daca mai incerc sau daca o croiesc din nou din alt material...Daca ar putea sa faca cineva niste poze despre cum se monteaza bentita in V v as fi f recunoascatoare kiss
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de Admina Joi 09 Iul 2009, 11:21 pm

Andreea, incerca explicatiile lui Camy, pentru decolteul unui top din jerse: Bluze, topuri I. Mesajul este al 4-lea de jos in sus, pe acea pagina, si sunt explicatii cu poze.
Si am mai gasit un tutorial in imagini, in limba engleza, tot de la o bluza de tricot: Craftster

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de aisha Vin 10 Iul 2009, 9:57 am

vilcris, daca nu-mi spuneai de material, nici ca mi-as fi dat seama! cel putin din poze! rade laleaua ar fi picat foarte frumos si fluid dintr-un voal sau ceva... oricum modelul este deosebit si imbraca bine o silueta subtirica asa cum e fata ta.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de andreeaX Vin 10 Iul 2009, 11:23 am

Merci Admina,asa am facut insa materialul este prea moale si se lasa,pe tricot a mers f bine ..Cred ca o recroiesc din tricot.Am vazut si tutorialul,acum inteleg. kiss
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de Adriana13 Vin 10 Iul 2009, 11:30 am

andreeaX, nu merge sa pui o intaritura subtire pe bentita decolteului, daca materialul este prea moale? Question


prietenie
Adriana13
Adriana13
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/05/2009

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de andreeaX Vin 10 Iul 2009, 11:33 am

M am gandit si la asta dar acum e prea tarziu pentru ca am cam stricat materialul zid si nu mai am la fel,va trebui sa o recroiesc din altul (ma refer la partea de sus)
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de vilcris Vin 10 Iul 2009, 1:46 pm

andreeaX a scris:M am gandit si la asta dar acum e prea tarziu pentru ca am cam stricat materialul zid si nu mai am la fel,va trebui sa o recroiesc din altul (ma refer la partea de sus)

Iata un link aici despre cum se finiseaza decolteul in "V". Sunt poze sugestive in partea de jos. Poate totusi reusesti sa dregi rochia. Nu pot sa-mi inchipui ca ai stricat-o de tot. Si noi mai stricam dar cautam sa reparam.
Daca nu, poate iti foloseste la urmatoarea rochie.

Pentru o forma frumoasa a coltului (scrie si in link) trebuie sa tragi un tighel aproape de margine, in zona V-ului pentru a retine sa nu se intinda, inainte de a aplica banda de bie.
Cu intaritura, nu stiu ce sa spun. Nu intotdeauna imbunatateste treaba. Cateodata face mai rau, mai ales daca materialul este subtire si fluid. Am patit eu pe o bluza de matase. Eventual taie o fasie foarte ingusta de intaritura care sa sustina doar tighelul. Incearca separat daca nu esti sigura ca sa nu o mai patesti din nou si sa o iei de la inceput.
kiss

Uite ca am mai gasit un link. Parca are poze mai sugestive asta. aici
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de adar Sam 11 Iul 2009, 10:43 pm

In sfarsit ma pot lauda si eu cu primele mele creatii in materie de croitorie, de care sunt tare mandra love

Prima rochie:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Rochia 2:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Rochia 3:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Rochia 4:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sunt tare mandra de ele, mai ales pentru faptul ca habar n-am avut cu ce se mananca croitoria ... wink
Acum sunt amorezata definitiv de ea si sper sa reusesc sa mai fac si alte chestii frumusele!
adar
adar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 277
Varsta : 45
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de andreeaX Sam 11 Iul 2009, 11:57 pm

Merci mult Vilcris,m am mai lamurit;dupa ce pun in practica va arat Merci

sunt super afar,si modelul materialelor imi place maxim

Spor la treaba kiss
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de geany Dum 12 Iul 2009, 12:04 am

Adar, foarte frumoase si felicitari pentru inceput, dar daca asa lucrezi la inceput,,, la ce trebuie sa ne asteptam pe viitor??? FELICITARI ura
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de Admina Dum 12 Iul 2009, 10:31 am

Adar ura superbe primele creatii! Prima e preferata mea, imi place mult si volanasul de jos si iti vine perfect. La cat mai multe creatii, mai ales ca ai chemare catre croitorie. Smile

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty creatiile noastre rochii

Mesaj Scris de DANIELA.I Dum 12 Iul 2009, 10:34 am

andreea, eu de obicei, nu tai niciodata pe bie reperele suplimentare(fasiile) pt decolteuri,tocmai in ideea de-a nu se intinde,le tai pe fir drept,reperele suplimentare pt rascroielile la maneci le tai pe bie.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Creatiile noastre rochii - cap.2 - Pagina 6 Empty Re: Creatiile noastre rochii - cap.2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB