Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ne bem cafeaua împreuna (44)

+18
MihaelaT
gabriela1554
White_Raven
Marchioness
Gabica
rodishor
letho
Marinela Solomonean
raluk0182
piciul
diada
Greteledelweiss
ema
Michelle88
LRodica
Dorulet
vlad_mom
mlizeta
22 participanți

Pagina 9 din 40 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 24 ... 40  Urmatorul

In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de LRodica Joi 20 Feb 2020, 8:22 am

Buna dimineata.
Sanatate va doresc.
Va las cate o cafea si va urez o zi minunata in continuare.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Greteledelweiss Joi 20 Feb 2020, 9:32 am

Neata!

La noi e innorat si rece, brrr, insa in casa e cald si bine. Mai fac niste fluturi si ma apuc de curatenie, ca e debandada totala.

Pana atunci va invit la o cana de ceai de soc...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Va pup dulce!
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 20 Feb 2020, 11:27 am

Neata!
Subtire la cafea... Smile. Lumea in covalescenta?
Va anunt victorios ca am oficial domiciliul la Mangalia si resedinta la Galati  rade...am fost rapid sa-mi recuperez buletinul si am scos si noua poseta la o plimbare!
Acum sa ma adun si sa prestez captuseala pentru posetuta crosetata.
hug kiss

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Vin 21 Feb 2020, 10:10 am

Buna dimineata!Eu sunt la școală, abia aștept să termin și să revin la programul meu.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de rodishor Vin 21 Feb 2020, 10:19 am

Buna dimineata!
O zi frumoasa, va doresc!
rodishor
rodishor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/04/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Vin 21 Feb 2020, 10:25 am

Buna dimineata!!! hug

Bravo! Daca asta iti doreai, felicitari! Pe mine ma oboseste faptul ca am casa la tara in acelasi oras! si cumva m-am limitat doar la oras, la tara nu mai am lucruri de-ale mele, tot ce am, am acasa unde stau. Aveam si colo si colo si masini de cusut, materiale, jucarii, calculatoare.... masina de spalat, costisitor 2 case! vai... eu am zis PAS. A ramas mama cu ale ei.

Inca o data felicitari si plecaciuni! Nu poate oricine!

Ieri am fost la teatru, minunat! Ce energie! Actori tineri, frumosi, interpretare, ce sa mai, energie buna. Ma uitam in sala, eram printre cei mai tineri! si am si eu 40 de ani. Voluntari, copii de liceu, tineri si frumosi, indrazneti!

Va pup, spor maxim, sper weekendul asta sa lucrez si eu, am agenda plina si vreau sa ies si cu bicicleta   rade Zic eu, puterea exemplului, pentru copii, dar la mine nu merge! Momentan!

Dorulet hug te asteptam!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 21 Feb 2020, 10:39 am

Neata!
Diada, m-am uitat in urma sa vad cu cine vorbesti...si tot nu am priceput... Cu mine cumva?  rade Daca da, sa stii ca n-am ales Galati de placere, ci din cauza unui job (momentan la Mangalia nu exista o oferta asemanatoare)...si daca tot va dura ceva am luat si copiii. Resedinta pe buletin era necesara pentru inscrierea la scoala a piticului, altfel scoala de circumscriptie e nr3, Mangalia...E nasol ca si eu si soata avem hobby-uri, avem materiale si scule imprastiate in 2 locatii, nu putem cara tot si nici loc n-avem la Galati (apartamentul e mai mic decat al nostru de-acasa). Da, e mai costisitor decat daca am fi acasa, am 2 randuri de facturi...
Bun ca ai activitati culturale! Bravo! As vrea si eu...
Sa ne apucam de husele pentru scaune, zic! Ca si-asa mi s-a facut o pofta de crosetat ...o pisica... rade
Sa aveti o zi faina si cu spor! Si sa inceapa weekendul!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Vin 21 Feb 2020, 11:07 am

Daaaa, cu tine vorbeam!!! rade rade rade Si te inteleg perfect cu toate! O da, si facturile! Cantaresti si alegi raul cel mai mic.

Ma gandeam la mine, data trecuta, unde aveam sediul, minunat, loc de parcare, spatiu, verdeata, nu aveam caldura, dar si mai scump. Aici, ioc loc de parcare, spatiu mai mic, dar cald, mai putin plata la chirie, si alt mediu. Viata merge mai departe. Conteaza fericirea, starea de bine.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 21 Feb 2020, 12:29 pm

Exact! Cantarite optiunile si aleasa varianta cu cele mai multe plusuri personale...
Crezi ca n-am sperat ca dupa atatia ani sa fim acasa? Sa nu mai plecam nicaieri, nici macar 250km... Avantajul principal, zic eu, in a sta in locuri care nu-ti apartin e ca afli ce sa faci/nu faci in propria-ti casa  wink...pentru le folosesti si vezi daca iti sunt sau nu utile... De exemplu am stat intr-un apartament in care mobila de bucatarie era facuta la comanda, smechera...si am concluzionat: nu pal lucios, da balamale cu inchidere lenta si glisiere cu inchidere lenta, nu scurgator de vase incorporat.... am inlocuit la bucataria noastra balamalele, glisierele si pentru 2 dulapuri luate in completare puse culcate peste cele suspendate am luat brat-tija cu gaz...plus manere aspect sablat...alta palarie pentru maria! rade Am zis nu la incalzirea in pardoseala (eu am avut probleme cu nasul, am avut nevoie de umidificator), am zis da la suportul de rufe pentru tavan (eu sunt scunda rau, soata e inalt tare, asa ca suportul care se coboara si urca pana la tavan e perfect), nu perete de sticla in baie (nu stiu cum rezista frumos la altii, dar la noi ...era o munca in plus de-aiurea), da la baterie flexibila pentru chiuveta bucatarie, nu gresie mata (nu merge usor mopul meu preferat)...si tot asa. Adica ne-au salvat niste banuti, n-am experimentat pe banii nostri niste modificari care arata bine in magazin si in reviste.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Vin 21 Feb 2020, 2:43 pm

Da, ce de invataturi! Multumesc! Asta cu scurgatorul de vase incorporat este nebunie, am si eu la bucatarie, deja nu il mai folosesc, cred ca in 2 ani s-a mancat, a ruginit, o sa fac raft normal. Suport de rufe pentru tavan ar fi genial, dar eu nu am placa la balcon, balconul meu era descoperit, stau la ultimul etaj. Multe le experimentez si eu din diferitele apartamente in care ne cazam cand plecam in vacante. Noi fiind 4 persoane, prefer sa inchiriem apartament, nu sa ne ducem la hotel. Imi place ca sunt pe stilul minimalist, strict ce folosesti!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 21 Feb 2020, 3:15 pm

Scurgatorul de vase era in dulapul suspendat...mi se scurgea apa pana la subrat la fiecare farfurie/cana/lingurita...plus tava aia de scurs si curatat cu detartrant...no way. Lasa ca folosesc un pad perforat de silicon pe partea de scurgator a chiuvetei ca sa nu alunece si le si sterg si pun la loc.
Suportul de tavan luat la Galati (in acord cu proprietarul) este asta, acasa am alt model...ai sa razi....adus din koreea (am avut acolo si mi-a fost extrem de util), fara bare ca n-aveau loc in bagaj, barele metalice le-am luat apoi de la leroy (de 2cm grosime, nu lasa urme la haine, clestii mi i-am adus tot atunci, insa se gasesc si la noi acum...cica cleste pentru prins prosopul de sezlong...in koreea si china numai pe bare se uscau rufele, nu pe sarme)...cu sistem de blocare la 3 inaltimi (scripete cu blocaj):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu stiam atunci ca exista versiunea cu sireturi in tara, dar acum ca ma gandesc nici n-ar merge acasa pentru ca n-am disponibil perete lateral pe care sa montez opritorul pentru sireturi. 
Ca tot vorbim despre asta...tot asa m-am indragostit si de plita vitroceramica/inductie...fara gratare, capacele si butoane de plastic ...(acasa am vitro, aici inductie 1ochi pe care o tin in dulap cand n-o folosesc, aragazul e pe post de dulap: fripteoza in cuptor si pe capac cuptorul cu microunde si filtrul de cafea)...si cuptoare electrice (acasa incorporat, fara butoane...si aici unul normal). Am pitic la creier cu curatenia, dar nici nu-mi convine sa-mi consum o buna parte din timp cu asta.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de ema Vin 21 Feb 2020, 6:37 pm

Vlad-mom, stii ce-mi place la tine? Ca esti practica si atenta la detalii.
Iti vine factura mare la curent? Nu stiu cum sa o conving pe mama sa isi ia cuptor electric si plita pe gaz. Eu am avut plita cu inductie si am avut si vitroceramica dar o prefer pe gaz. Daca ma intrebi de ce, nu stiu sa iti raspund. Ah, ba da: pot parli carnea de pui Smile. Oricum, bucatariile restaurantelor o prefera. In schimb, cuptorul electric e o minune.
La mine infloresc caisii.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Vin 21 Feb 2020, 7:12 pm

Eu am aragaz cu plita pe gaz si cuptor electric. Electrolux. Si am aragaz pentru ca nu am blat in bucatarie, mobila moderna sa pun cuptorul in ea si plita deasupra. L-am luat in 2017 deci cu siguranta sunt si mai multe modele acum. Este de vis cuptorul, chiar si mamei mele ii place, ii ies niste super cozonaci! Mama nu si-a luat, dar daca i-ar trebui, cu siguranta ar lua cu cuptor electric.

Plita inductie cu un ochi am si eu, o iau in calatorii, la hotel sau unde nu am ceva de incalzit. Mi s-a intamplat ultima data in Sighisoara, nu reuseam sa fac omleta, toate vasele pe care le avea proprietarul, nu mergeau pe plita lui!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 21 Feb 2020, 9:15 pm

Ema, sunteti mai bine? 
Mai, ce sa zic de factura...nu stiu, nu-mi dau seama, am toate cele in priza (si apa calda, si uscarea de rufe...). 
Nici noi n-aveam mobila pt incorporabile, si nici nu voiam s-o schimbam, asa ca am modificat-o, am cumparat un corp pt incorporat cuptorul si alt blat...noi le-am decupat, montat. 
Mi-a luat ceva pana m-am obisnuit cu ele...adica cam sarea uleiul, cam parleam friganelele, pana m-am obisnuit cu puterea lor. Da, plita pe inductie cere vase speciale, asta ma enerveaza la ea (noroc ca am o mama care face cadouri folositoare cu diferite ocazii...oala sub presiune pentru inductie rade) , insa vitroceramica accepta de toate, inclusiv yena. Am luat vitro pentru ca voiam mica, cu 2 ochiuri si fara butoane si asta am gasit, dar sunt foarte multumita de ea (putin mai lenta si se incalzeste ochiul in intregime...comparativ cu cea pe inductie). Am observat ca s-a redus si timpul necesar prepararii mancarii, e mai rapid decat la flacara.
Azi am inceput o husa...si apoi m-am plictisit....ma manca rau palma dupa croseta  rade.
Sa aveti o seara linistita!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de LRodica Sam 22 Feb 2020, 1:37 am

Cum sa va salut?
Buna seara, buna dimineata?
Vlad-mom, imi place cat de clar si la obiect explici avantajele si dezavantajele unui produs.
Am citit ce ati scris legat de bucatarie, noi ne-am facut corp cu picurator, si deja il folosesc pe post de corp simplu. (dupa 10 luni zid ).
Cuptorul electric fiind nou imi place mai mult decat cel de la aragaz.
Uscatorul de rufe ma intereseaza si pe mine. Problema se pune pentru iarna, vara am unde usca. Cel din link-ul dat il folosesti?
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 22 Feb 2020, 9:39 am

Neata!
Eu nu m-am impacat cu cuptoarele cu flacara niciodata, mereu am dat rasol....si eram convinsa ca sunt eu o mare nepriceputa. Stiu ca nu am talente la gatit, dar nici chiar asa... Daca ai noroc de unul electric calibrat bine, care sa ridice temperatura exact la cea setata, e rai.
Da, cel din link il am la Galati, in timp se mai curbeaza barele de la blugi si altele grele, dar se indreapta cu putina forta (am senzatia ca sunt cam ca tevile de ppr). In rest e super si pentru lenjeriile de pat, le poti prinde fara sa indoi mult. Se monteaza pe tavan, dar in apropierea peretelui lateral al balconului unde se monteaza suportul de oprit sireturile (este o rigleta in care se opresc sireturile, la fiecare siret se fac 2 noduri sub cate un capacel de plastic, unul pentru pozitia ridicata la tavan a barei si unul la pozitia joasa pentru cand agati rufele). Daca nu uit am sa fac poza dupa ce se trezesc copiii. 
Acasa am luat uscator automat, cel din tavan a ramas pentru cele pe care nu le bag in uscator, adica geaci de ski, incaltaminte sport, costume de baie si prosopul dupa baie. M-am saturat de mirosul ala de apa statuta in rufe, in special in perioadele cand nu e destul de cald, dar nici frig incat sa mearga incalzirea. Intr-o ora si jumatate am rufele uscate, intr-adevar cearsafurile ies cam botite, dar scoase imediat cand sunt calde si impaturite se rezolva onorabil(calc numai arar cand sunt in pana de alte idei wink ). Nu face umiditate in casa pentru ca este cu condensare, apa se aduna intr-un recipient, in schimb gereneraza un pic de aer cald (cel cu pompa de caldura nu e prea bun, am avut pe unde am stat, miros rufele a material textil copt). Este incredibil cata scama scot din filtrul uscatorului....scama care inainte era imprastiata prin toata casa. S-a diminuat mult praful din casa. Merge montat oriunde, nu are nevoie decat de priza. Noi n-am avut alt loc decat peste masina de spalat cu suportul special pentru suprapunere.
 Aici, la Galati, pun o aeroterma mica in balcon, insa am facut un calcul la consumul de curent prin comparatie si a rezultat ca in aprox. 1 an se amortizeaza costul unui uscator de rufe automat. Aeroterma usuca cam in 10 ore rufele (la 1 sau 2 kw in functie de temperatura de-afara), desi e balconul mic, dar trebuie lasat intredeschis un geam. 
Rodica, avantajele si dezavantajele...le-am expus subiectiv, sunt pentru noi, sigur altii nu vad la fel. De exemplu masina de spalat vase...am avut in koreea si o foloseam pe post de scurgator de vase dupa ce am incercat-o de cateva ori (in cani ramanea urma de la cafea facuta la filtru, nu mai zic de chestiile dificil de spalat si la mana ca tavi/cratite), insa sunt persoane foarte multumite de o masina de spalat vase.
Hai sa aveti o zi senina si cu spor!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de ema Sam 22 Feb 2020, 10:20 am

Buna dimineata!
Vlad-mom, multumesc pentru intrebare: nu grozav dar un pic mai bine.
Nici eu nu sunt fan masina de spalat vase si nici mobila cu tot felul de aranjamente incorporate (mai ales daca nu se pot scoate sa le cureti). La mine, mobila de bucatarie la comanda, pe masura bucatariei, inseamna sa iti bage pe gat niste corpuri de mobila deja facute, cu masuri standard si pe care le combina intre ele eventual cu ceva etajere, ca sa intre in spatiul tau.
Parintii au facut acasa de comanda acum niste ani, dar sunt dimensiunile pe care le-au vrut ei si organizarea interioara pe care au vrut-o. In schimb, acum vreo doi ani, partea lucioasa a usilor s-a desprins de placajul pe care erau prinse (un mdf, cred). Vreau sa caut o vopsea de calitate si cand ma duc acasa, sa le desprind complet si sa le vopsesc. Credeti ca ar merge? Aveti alta solutie? Autocolantul e exclus.
Azi, in program, taiat gard viu cat putem si reparat un paravan daca mai avem timp.
O zi frumoasa, insorita, optimista si cu spor noua tuturor! hug hug kiss
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 22 Feb 2020, 11:24 am

Rodica...uite cam așa vine cu peretele lateral...am dat o bara jos ca sa vezi (nodurile le stabilești tu unde ai nevoie):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ema, ma bucur ca sunteti mai binisor...recuperare cat mai rapida!
Cat despre mobila...nu cred ca e mdf, ci pal melaminat...coala de melamina (mata, lucioasa, cu aspect de lemn) este lipita la presa pe conglomeratul de aschii de lemn (pal-ul adica). Mdf inseamna pasta carton pulbere presat. Daca desprinzi melamina va ramane un aspect cam rugos, iar pentru bucatarie...depinde cat de mult gateste, cat abur se face, cum intretine mobila...pentru ca toate vopselurile se zgarie daca pui partea abraziva a buretelui de vase. Autocolantul in nici un caz nu se lipeste pe suprafete nelucioase, chiar daca sta la inceput, se va desprinde (am avut in urma cu 20ani pus autocolant pe o mobila alba de bucatarie, asa ca s-o mai infrumusetez, s-a mentinut bine, dar nici murdarie prea multa nu faceam). De lipit la loc, daca pal-ul nu s-a umflat si "inflorit", ti-ar trebui niste menghine sa poti strange bine dupa ce ai pus un adeziv pva pentru lemn (eventual cel waterproof) (asta am facut eu cand am vrut sa demontez un dulap singura si l-am scapat, am rupt urat o margine de pal, l-am reparat si tine). 
Uite cum arata pal-ul fara melamina (sursa google image):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Poate cateva maini de vopsea mai groasa ar scoate o suprafata ok, dar canturile trebuie neaparat lasate cu banda de cant sau profil pvc sau cu ce or fi.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Greteledelweiss Sam 22 Feb 2020, 12:17 pm

Salutare!

Vad ca sunteti pe pozitie de renovare, adaptare, in mod practic si util, cum imi place mie. Deci, sa o luam cu inceputul...

Ema, are dreptate Vlad-mom in tot ce ti-a explicat. Eu am facut schimbari in bucatarie acum un an si am descoperit o gramada de chestii despre care habar nu aveam. Mi-am luat cuptor electric si plita pe gaz, dupa mult research pe net despre avantaje si dezavantaje, dar mai ales aplicat la nevoile noastre (suntem 3 persoane: eu si doi copii). Pentru asta a trebuit sa refac o parte din mobila de bucatarie si sa o completez cu partea pt incorporarea plitei si cuptorului. Asa ca am schimbat cateva fete de usi, am adaugat dulapul pt cuptor si am schimbat blatul din bucatarie (4m) la toata mobila, caci nu suport ceva amestecat care nu se potriveste. Acum am o bucatarie total schimbata ca aspect, mult mai luminoasa si mai moderna in acelasi timp. M-am sfatuit cu tamplarul care mi-a facut mobila si modificarile de-a lungul timpului si am aflat ca au aparut fetele de usi din mdf vopsit, nu cum era inainte lipit. Si acesta rezista impecabil la abureala si murdarie. Chiar daca costa mai mult, e altceva si rezista f bine in timp. Tot el mi-a explicat ce merita sa reconditionezi sau ce sa schimbi, mai ales daca ai pal care a inflorit. Acum fiecare decide pentru el ce vrea sa faca, in ce investeste si daca se merita. Nici eu nu sunt de acord cu uscatorul de vase din dulapul suspendat, insa o masina de vase merita, mai ales daca gatesti des la o familie mare. Nu mai zic daca ai copii mici. Chestia cu "cat de bine le spala" depinde de model. Stim ca nu tot ce este ieftin e si de calitate. Dar de asta exista domnul Google si forumurile sau review-urile. Iar legat de toate acareturile de prin dulapuri, nu toate sunt utile si e un chin sa le cureti. Si nu mai zic cat de scumpe sunt!

Acum va las, am de terminat niste soricei pt targ, asteapta sa le pun ochi, urechi si mustati wink
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 22 Feb 2020, 1:12 pm

Sau mdf...pasta de pulbere lemnoasa (in opinia mea tot carton e), are avantajul ca se poate finisa mai bine, neavand spatii ca pal-ul. Mi-a placut si mie ceva mobilier de baie cersanit smart, cu fronturile din mdf vopsit (nu mai exista canturi lipite, fata e continua cu cantul), restul e pal melaminat. Cel infoliat nu se poate repara acasa cu autocolant, folia de pe el e ca autocolantul, dar nu e autoadeziva, e aplicata la cald-presa cu adezivi.
Sa cumperi alte fronturi (usi) ...e mai complicat din cauza dimensiunilor care trebuie sa fie exacte. De exemplu bucataria mea are dimensiuni care nu se mai fabrica acum, usi de 45cm latime, acum sunt doar de 40 si 60. Am practic mobila intre 2 pereti si spatiul e cu x5cm...nici o mobila noua nu mi-ar ocupa intreg spatiul, iar la comanda vor astia dublu fata de una de magazin (am cerut atunci oferta la unii pentru corp de cuptor si masca de chiuveta...si am cazut pe spate).
Exact ce spuneam despre masina de vase  wink...depinde de pretentiile fiecaruia. Exclus sa mai indes si asa ceva in bucataria mea, dar nici cand am avut n-am fost multumita (si nu era ceva ieftin, in koreea nu exista ieftin si scump, exista doar productia lor proprie samsung, lg, daewoo, etc....nu miria, starlight sau vitronic)...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de ema Sam 22 Feb 2020, 2:35 pm

Multumesc pt lamuriri. Doar ca nu e umflata deloc, zici ca e noua. Doar fatetele usilor s-au dezlipit dar ce e dedesubt e perfect neted, canturile sunt curate si acelea. Nu e rugos ca in fotografie si sunt mult mai subtiri. Societatea care a facut-o nu mai exista iar sa faca alte usi, ii costa aproape cat o mobila noua. Ma gandeam sa dezlipesc partea lucioasa de jur imprejur (au crapat la mijloc ca si cum ar fi taiate) sa o degresez cu acetona, un slefuit usor cu glaspapir granulatie peste 240 si dat un bait, apoi vopsea, slefuit usor din nou, alt strat de vopsea si apoi un lac vitrificator. Am facut asa mobila mea de bucatarie si vad ca nu se zgarie (e lemn dar ideea e aceeasi) Nu o frec cu scociul de vase.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 22 Feb 2020, 3:44 pm

Daca e mdf eu as face cu 400gritt, nu cu 240. Daca iei materialele din tara... acetona am vazut la leroy, parca 12lei 500ml.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Sam 22 Feb 2020, 6:36 pm

Buna seara!
Sunteti mesteri cu adevarat,doamnelor!Spor!
Eu incerc sa gasesc un pic de odihna,maine merg la un priveghi la Cluj la o prietena(Lotus) care a avut deschis un forum drag-Hobby Handmade -si care,din pacate, s-a stins mult prea devreme.Toata saptamana am fost tullburata...
La scoala inca mai avem gripa si raceli provocate de virusi,sper sa scap fara asa ceva.
Va doresc un sfarsit de saptamana linistit si odihnitor! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Sam 22 Feb 2020, 9:19 pm

Cate informatii utile, multumesc!

Dorulet, Dumnezeu s-o ierte! oricum ar fi, este devreme, nu esti pregatit pentru plecare! Si noi acceptam greu, si acum imi aduc aminte de Ionela Stefan de cate ori aprind lumanare la adormiti. Nu am cunoscut-o, dar povestea ei m-a facut sa o tin minte. Multa putere!

Sa fentezi virusii, am inteles ca racelile sunt destul de greu de dus!

Multa sanatate va doresc, spor in toate!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de ema Sam 22 Feb 2020, 11:16 pm

Lotus nufar de pe forumul nostru? Dumnezeu sa o ierte!
Ma intrebam intr-o zi cate dintre noi nu mai sunt fara sa stim?
Dorulet, curaj!
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 9 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 40 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 24 ... 40  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB