Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ne bem cafeaua împreuna (44)

+14
greieras
raluk0182
Marinela Solomonean
Giorgi
betymi72
Gabica
White_Raven
vlad_mom
mlizeta
diada
ema
Dorulet
piciul
LRodica
18 participanți

Pagina 18 din 40 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 29 ... 40  Urmatorul

In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Mier 11 Sept 2019, 1:28 pm

Nu trebuie sa stie sa scrie la pregatitoare, doar de-asta se duce la scoala, sa invete acolo. Sunt copii care stiu chiar bine sa scrie si atunci se plictisesc maxim la scoala in clasa pregatitoare.

Da, daca implineste 6 ani dupa 1 (sau 15 sept?) atunci sunt testati. Altfel este obligatoriu. Acum depinde de copil, testele se trec usor. Noi am avut in clasa la cel mare copil care facea 6 ani in Ianuarie!!! si totusi parintii l-au dat la scoala sa nu piarda anul Shocked . I-a fost foarte greu sa tina ritmul si nici acum nu este prea ok, desi sunt clasa a IV -a. Pe de alta parte au o fetita care implinea 6 ani in Februarie, ea este mai spirt, altfel s-a integrat...

Daca ar fi dupa mine nu m-as grabi cu scoala, o sa tot faca. Nu-l ajuta la nimic ca termina liceul la 18 ani fix. Ai mei au implinit 6 ani unul in martie si unul in iunie, nu am avut aceasta problema.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 12 Sept 2019, 6:43 am

Neata.
Multam de info. Implineste 6 ani in aprilie, deci calculele mele sunt corecte, la anul in septembrie trebuie sa mearga la scoala...indiferent cat si ce stie...
Ma gandeam la diferenta dintre atitudinea fata de scoala, si altele,
a generatiei mele si a generatiei actuale... eu nu-mi amintesc sa fi comentat ceva, sa-mi fi exprimat o opinie, le luam pe toate asa cum veneau ca un pelican, asa e normal si trebuie facute... Acum pustii spun ce nu le place, argumenteaza -cateodata, de multe ori chiar au si dreptate- nu suporta sa fie umiliti sau miscorati... Stau sa ma intreb daca nu cumva e mai bine...avand in vedere ca ii antrenam pentru viata, cred ca ne dorim sa devina oameni care au coloana vertebrala, cu opinii proprii, fara teama de a le/se apara. Ma refer la varste mici, pana in 10ani. Unii adulti am vazut ca o percep ca rasfatare, indisciplina.... oare, nu e cumva doar libertate...
O zi usoara sa aveti pupi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Joi 12 Sept 2019, 7:15 am

Buna dimineata!
Se vede diferenta intre copiii ajunsi prea repede la scoala si ceilalti pana departe,in gimnaziu.Ritmul lor este altul,capacitatea de acumulare(ca la noi sistemul asta face,incarca,incarca,incarca)e alta.Le lipseste o parte din copilaria pura,intrerupta cu reguli si regulamente.
Of.si cate mai sunt de spus!...
O noua zi,un nou moment pentru cafea:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sa va bucurati de sanatate intr-o zi cu spor si reusite! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4791
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Joi 12 Sept 2019, 8:49 am

Multumim pentru cafea!

Ma bucur ca am reusit sa traiesc asta, sa vad copii care argumenteaza, care au pareri, sentimente!!!

Petru de ziua lui si-a dorit o mitraliera, ma rog, 300 lei, banii stransi de el. S-a rugat de mine (facea 11 ani) i-am dat tot felul de argumente ca nu este cazul sa si-o ia, in final l-am lasat. A fost foarte fericit, nu i-a venit sa creada! Si mi-am dat seama ca puteam sa-i aduc eu si luna de pe cer, daca lui ii picase pe mitraliera aia.

Vlad_mom, ar trebui sa vorbesti cu Letho, stiu ca pe ea o interesa de homescoling. Poate iti vin idei.

Va recomand sa vedeti filmul "Minunea" cu Julia Roberts, este pe tema scolii si copilului diferit. Copil care a facut homescoling acasa pana in clasa V a.

O zi minunata!!!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de LRodica Joi 12 Sept 2019, 8:53 am

Buna dimineata.
Depinde mult si de copil. Fiica unor cunostiinte a fost cea mai mica din clasa (a impinit 6 ani in februarie si in septembrie au dat-o la scoala, clasa intai, pe atunci nu era pregatitoare)dar nu a avut probleme, chiar a fost printre primii in clasa.
In timp ce un alt copil tot o fetita cu 3 luni mai mare, a trebuit sa fie tot timpul impinsa de la spate, pentru a putea trece clasa.

MAi ceva, invatatoarea fiicei mele le dadea teme, nu multe am zis eu si fiica mea, le termina in 30 minute. Alti parinti din clasa spuneau ca le da prea mult.

Asa cum a zis Dorulet sunt foarte multe de spus...

Multumim pentru cafea.

O zi cu spor . kiss
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de mlizeta Joi 12 Sept 2019, 10:48 am

Buna dimineata.
Si eu am dat-o pe fiica mea la scoala la 6 ani si 8 luni. Facuse 6 ani pe 6 Ianuarie. Nu am avut probleme cu ea. S-a adaptat foarte repede. Am avut noroc de o invatatoare dedicata copiilor. A avut o baza foarte solid consolidata in clasele I-IV. Dar nu toate cadrele sunt dedicate. Din pacate sunt multe care nu pun suflet si asta afecteaza copii. Noi am avut o astfel de profesoara in generala, profesoara de matematica care le era si diriginta. Din cauza ei fiica mea ajunsese in clasa a VII-a sa spuna ca uraste matematica. Ea care a fost olimpica la matematica in II-IV (a prins perioada Euclid, Arhimede). Le dadea foarte mult de scris, dar asta nu era o problema pentru ea ci faptul ca nu le explica teoria cum trebuie. In ultimele 10 min.ale orei le preda lectie noua. La clasa rezolva doar probleme usoare, cele grele erau pentru tema. Fiica mea invata si intelegea teoria la meditatie. Acum la liceu am nimerit cam la fel. Desi este la sectie de stiinte germana, o sa-i trebuiasca matematica la bac.
Dar, asa cum i-am spus si ei, trebuie sa avem rabdare si incredere in noi.
Avem asa multe hibe in sistemul de invatamant, asa multe schimbari de la o zi la alta. Cred ca si profesorii, care totusi sunt si ei oameni, sunt la fel de dezorientati ca si noi. Probabil si pentru ei fiecare inceput de scoala este la fel ca pentru noi: un nou inceput.
Deci fetelor: aveti rabdare. Nu le aratati copiilor ca sunteti afectate de hibele sistemului. Dati-le incredere si curaj in ei. Si mai ales faceti-i sa simta ca sunt iubiti, ca-i sustineti si aveti incredere in ei.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Joi 12 Sept 2019, 12:36 pm

Am recomandat si eu filmul mai demult,este extraordinar pentru parinti,dascali si copii.L-am vazut de cateva ori,o data si cu elevi si am comentat impreuna.O reala experienta.
Am o cunostinta,mama a cinci copii(doua gemene)care a preferat homeschool,doar ca ea e invatatoare.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4791
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 13 Sept 2019, 7:03 am

Neața!
Nuuu, era doar o glumă. ...mi-ar place ca idee home schooling, dar știu care-mi sunt limitele... nu am stofă de dascăl.
Ieri ne-a dat acasă o pictura pe care nu făcuse aproape nimic în clasă s-o termine, mi-a precizat să-l învăț cum se folosește pensula că el freacă cu ea pe foaie.... Serios?!? Păi ea ce face în clasă? Doar exersează, e un fel de after school? Parcă și văd cum a început al meu să se lamenteze (că e maestru....nu știu, nu pot, e plictisitor, am obosit...care, de fapt, înseamnă nu vreau), iar ea nu și-a mai bătut capul... poate totuși mă înșel. ..
Cu frumosul, cu urâtul, cu pauze, cu mii de explicații, cu lacrimi, cu nervi, cu râsete. ...a reușit într-un final să termine...iar eu eram parca călcată de tren...
Știu că sunt diferiți copiii, mă uit la ai mei, prin ce n-am trecut cu cel mare trecem cu cel mic... nu acumularea de cunoștințe e problema(că ce-l interesează reține foarte repede ), ci cum să-i înving refuzul lui agresiv de a face anumite lucruri. Nu am pretenții de perfecțiune(de la ceilalți 😁), îmi doresc măcar să încerce, să vrea...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Vin 13 Sept 2019, 7:44 am

rade hug esti super tare vlad_mom!!!

Copii nostri sunt varianta noastra mai buna! Eu cu asta merg mai departe si ii incurajez. Mai prosti decat noi nu au cum sa iasa. Daca noi stim sa facem ceva, cu siguranta si ei vor face, chiar daca acum nu vor. Era exemplul: daca tu faci mancare, cu siguranta si el va face!

Sa va dau un exemplu pozitiv. Prietena noastra Camy, baiatul ei are acum 21-22 ani. Face o facultate ceva cu tehnician dentar nu stiu sigur, daaaar, in privat face aranjamente cu flori de sapun!!! Si le si vinde! Este un baiat din mama creativa si uite ca asta ii place si lui!

O zi frumoasa va doresc! O sa revin intr-o pauza de munca hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de LRodica Vin 13 Sept 2019, 8:55 am

Buna dimineata.
Copii sa fie sanatosi si noi pe langa ei.
Un sfarsit de saptamana linistit.

prietenie
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 14 Sept 2019, 8:15 am

Neața!
Ieri dimineață mi-a zis că nu mai merge la gradi...
- De ce?
-Pentru că m-am săturat...
Neutral ... aha, si eu...în gandul meu... la prânz când l-am luat altă fișă. .. de data asta cu silabe, trebuia să facă in casetele de sub desene linii orizontale care să reprezinte câte silabe are cuvântul...pe a lui la primele 2 (din 9) desene casetele erau pline de linii verticale.....
Voi ce ziceți, aveți impresia că i s-a explicat ce are de făcut? Că eu nu... trebuie neapărat să găsesc o modalitate să vorbesc cu dna (Vă rog săriți cu idei! Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 4246 )....de ce e sigură că eu știu să despart corect în silabe și că l-aș putea învăța și pe el... sunt incluse și lucrurile astea în "cei 7 ani de-acasă"?
Am reușit să fiu zen și am lucrat fișa cu el... trebuia și să coloreze desenele care au doar 1 silaba:
-Ce culoare faci mărul?
-Rosu.
-Ooo, îmi plac merele roșii...
Și in timp ce colora:
-Ia uite cum se coace marul....bunicul n-are decat verzi in gradina, poate ar trebui să iei creionul roșu cu tine să le faci și pe alea roșii.
- Nu, că merele au apă. ..
-Adică n-o sa scrie creionul pe ele?
-Da.
-Atunci iei acuarelele și le pictezi...
-Nu că or să fie bleah...
Apoi la nor a zis ca e alb...
-Ai putea să folosești albastru deschis...
-Nu, ăla e cerul.
-Atunci gri, ca norii de furtună. ..
-Nu, nu vreau să plouă pe foaia mea!
....așa a rămas, norii sunt albi....și eu cred același lucru. ..
O dimineață splendidă ...de la Mangalia! hug pupi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Sam 14 Sept 2019, 4:45 pm

Baietelul nepoatei mele(are 4 ani),incepator si el in gradinita,vineri a hotarat ca nu mai intra la gradinita,ca nu e...frumos si nu-i place.Nici nu vrea sa vorbeasca despre subiect.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4791
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de piciul Lun 16 Sept 2019, 5:31 am

Buna dimineata! Spor la gradinita, la scoala!
In iuresul acesta de informatii si tentatii virtuale, atat pentru adulti cat si pentru copii, e greu sa gasesti calea!
Sa ne dorim sa reusim si ca in basmul cu capra, varza si lupul sa gasim solutia optima pentru noi si implicit pentru toti!
O saptamana cu bucurii, sanatate si pace!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Lun 16 Sept 2019, 5:38 am

Buna dimineata!
Bine-ar fi sa gasim intotdeauna solutiile optime,piciule!
Sa fie o zi buna,chiar daca se zice ca lunea nici iarba nu creste. prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4791
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de LRodica Lun 16 Sept 2019, 8:30 am

Buna dimineata.
O saptamana linistita va doresc.

Vlad-mom, dragostea pentru el te va ajuta sa faci ce e mai bine. Atat ca va trebui sa te innarmezi cu multa rabdare.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de mlizeta Lun 16 Sept 2019, 12:08 pm

Vlad-mom inarmeaza-te cu multa rabdare. Poate ar fi o solutie sa vorbesti si cu doamna sa-i explici ca el nu stie de acasa nimic despre scris, litere, cuvinte, cifre si ca ai mare incredere in ea ca o sa reuseasca sa-l invete (am subliniat mare incredere in ea). Se pare (urmarind de-a lungul timpului invatatori, profesori) ca aceasta, sa-i zicem slavire ii face sa se umfle putin in pene, sa se creada grozavi. Poate daca incerci s-o stimulezi pe ea, s-o lauzi, etc., in timp, o sa-l vada pe micut exact asa cum este un copil dornic sa invete. Din pacate avem multi astfel de dascali care nu-si fac meseria din suflet (si nu numai dascali). Pana la urma toti suntem oameni si avem diverse stari mai rele si probleme, dar acesti micuti chiar nu au nici o vina. Spunea cineva o data pe facebook ca daca toti am zambi, am darui iubire, bucurie, in jur, viata ar fi mai frumoasa si vorba micutului tau, norii ar fi doar albi. Nu stresa copilul, incearca, cu rabdare, sa-l faci sa vada doar partea frumoasa a gradinitei, a temelor. Succes!
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Mar 17 Sept 2019, 6:03 am

Buna dimineata!
Sa aveti o zi cu evenimente frumoase!Sanatate si zambete! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4791
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Mar 17 Sept 2019, 7:49 am

Buna dimineata!!!

Da, adevarat, cu dragoste si rabdare treci peste toate! copilul trebuie sa se simta iubit, sprijinit, ca sa poata trece peste toate. Cel mic... ajunsesem cu el sa-l duc la gradinita grupa mare 2 zile din 5, pana la pranz, cat sa nu-i scot aviz medical pentru ca ma costa 10 lei. Ajuns in grupa 0, am rugat-o pe doamna sa-l ia incet (muream daca-l auzeam ca nu vrea nici la scoala), sa se duca fericit la scoala. Ma rog, nu a nimerit fantastic nici aici, dar, incet, incet, cu mult calm... Nici nu vreau sa-mi aduc aminte cat de greu a fost. Acum clasa III-a, s-a apucat sa-si faca singur din teme, mare evolutie!!! in clasa I-a le dadea de scris toata lectia, avea vreo 17-25 propozitii, a fost iadul!!!  Si toata lumea ma sfatuia sa schimb gradinita, doamna. Nu am reusit sa fac asta, poate iti iese tie!

Dar stiti care-i culmea la noi? de mici ii ia tare cu scoala, apoi relax!!!! cand de fapt ar trebui invers!!! El in clasa I -a abia tinea in mana stiloul si ii dai toata pagina sa scrie? era moartea pentru el sa copie, scriam cu manuta lui... jale ce sa mai!! dar niciodata nu i-am vorbit-o urat pe doamna, tot timpul i-am zis ca ii iubeste, ca le vrea binele etc... desi as fi strans-o de gat (are 35-37 ani, necasatorita, fara copii).

Cel mare, clasa V-a, bucurie maxima! vine asa fericit de la scoala, are teme putine, le face bucuros, pana la 9 seara le termina! este de vis. Momentan este la inceput, dar profesorii nu-i sperie, asta-i important! La biologie ieri i-a intrebat ce defecte au, profesorii le cer sa se prezinte, ce le placesa faca, ceea ce mi se pare super! asta nu au facut in clasele mici sau la gradinita!

O zi buna va doresc si va imbratisez cu drag! hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de mlizeta Mar 17 Sept 2019, 9:24 am

Ai dreptate Diada. Oricat ne-ar enerva pe noi unii profesori copiii nu trebuie sa stie. Sa le dam incredere in ei si sa incercam sa le gasim scuze profesorilor. Nu stiu daca schimbatul la alta clasa sau scoala ar fi o solutie. Oricum ar fi, cu rabdare, iubire si incredere se rezolva totul. Pentru orice exista solutie.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 17 Sept 2019, 9:41 am

Neata hug
Diada, Mlizeta, multam mult pupi , cam asa suntem toti, macar la un moment dat...chiar daca nu ne place sa recunoastem... Clar ca n-am sa comentez negativ de scoala si profesori, indiferent ce opinie am, n-am facut asta nici la cel mare.
Nu stiu ce iluzii isi facea el cand il vedea pe frate'su ca pleaca zilnic la scoala....o fi crezut ca se duce la o mare distractie fara el... Era tare entuziasmat inainte sa inceapa, abia astepta... rade
Ia sa va pun niste poze la reciclare...ca am reusit sa termin casutele, sa le si pozez...cu chiu cu vai...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de LRodica Mier 18 Sept 2019, 8:09 am

Buna dimineata.
O zi frumoasa va doresc.

coffee
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Mier 18 Sept 2019, 8:43 am

Buna dimineata!!!!

Astazi este ziua sarutului in public rade cand ne-am sarutat ultima data in public? pai public am acasa si este scarbos!!! in public, public.... sincer, nu mai simt asta si nu o fac. Ultima data a fost demult, nu mai tin minte, probabil pana sa nasc copii, 2008...

Va pup si va iubesc! Daca inca iubiti, nu ezitati sa o aratati!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Joi 19 Sept 2019, 6:32 am

Buna dimineata!
Cu cafeaua ne mai incalzim intr-o dimineata racoroasa(un pic prea)si mai stam la o poveste,macar pana se lumineaza:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Aveti planuri pentru astazi?Sa vi le duceti la bun sfarsit,cu sanatate si efort minim! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4791
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 19 Sept 2019, 6:36 am

Neata !
Diada... rade , cam tot asa ... cu cel mare, ca asta mic ...vrea si el rade
Sa va fie ziua senina ! hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 19 Sept 2019, 6:42 am

Am scris cam in acelasi timp, Dorulet.
In weekendul trecut, ca tot am fost acasa, am reusit sa fur vreo 2 ore sa mesteresc niste farfuriute miniaturi din lut polimeric si de data asta sunt mai multumita...dar pana cand imi vine curajul sa ma apuc de o mobila de bucatarie (ca bucatarie aveam pe lista viselor dupa camera sufragerie)...am zis sa crosetez si un baietel, de data asta... ieri bratele, azi sa incep picioarele...am de improvizat niste ghetute, sa vad ce-mi iese...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 18 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 40 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 29 ... 40  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB