Ultimele subiecte
» Amenajari interioare
Ieri la 6:54 pm Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ieri la 6:51 pm Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 1:34 pm Scris de Dorulet

» Hainute pentru papusi (croitorie)
Lun 17 Dec 2018, 9:17 pm Scris de anc@

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Lun 17 Dec 2018, 2:00 pm Scris de LRodica

» Din materiale reciclabile 5
Lun 17 Dec 2018, 8:17 am Scris de vlad_mom

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 15 Dec 2018, 5:44 pm Scris de LRodica

» Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII
Mier 12 Dec 2018, 10:37 am Scris de LRodica

» Ce masina de brodat recomandati?
Lun 10 Dec 2018, 2:37 pm Scris de delia2788

» Pirogravura
Sam 08 Dec 2018, 7:34 pm Scris de LRodica

» Furnizori de materiale si materie prima -croitorie (3)
Sam 08 Dec 2018, 7:31 pm Scris de LRodica

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Vin 07 Dec 2018, 9:05 am Scris de diada

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 07 Dec 2018, 8:19 am Scris de i.xell

» Despre noi
Vin 07 Dec 2018, 6:20 am Scris de Dorulet

» MODELE BRODERIE
Joi 06 Dec 2018, 5:33 pm Scris de Dorulet

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Lun 26 Noi 2018, 10:14 am Scris de vlad_mom

» oglinda oglinjoara
Sam 24 Noi 2018, 7:27 pm Scris de Dorulet

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Sam 24 Noi 2018, 7:03 am Scris de piciul

» Ornarea torturilor noastre IX
Mier 21 Noi 2018, 3:25 pm Scris de LRodica

» Intelepciune prin povestiri
Lun 19 Noi 2018, 6:58 am Scris de Dorulet

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Cum coasem pas cu pas - Operatiuni de baza

In jos

Cum coasem pas cu pas - Operatiuni de baza

Mesaj Scris de Marchioness la data de Vin 27 Apr 2018, 12:42 pm

Buna fetelor!

Fiind o incepatoare in ale croitoriei, intampin deseori probleme atunci cand ma apuc de cusut diverse articole de imbracaminte. Nu stiu care sunt pasii de la A la Z si ma trezesc ca petrec mai mult timp desfacand, decat realizand articolul in sine. Burda ofera instructiuni de coasere, e adevarat, dar nu stiu daca in practica se folosesc aceleasi procedee.
Nu am lucrat niciodata in domeniu si m-am gandit sa deschid acest topic in care persoanele experimentate, ne pot destainui cum realizeaza fuste, rochii, etc. (adica in ce ordine cos componentele - fata, spate, buzunare, fermoare, captuseala). Bineinteles ca fiecare are modul ei de a pune cap la cap o rochie, geaca, etc., dar cred ca exista o ordine generala pentru toate.  
Asa ca, dragele mele, daca sunteti de acord, hai sa vedem cum realizati voi diversele obiecte de imbracaminte.
Va multumesc anticipat pentru ajutor. kiss

Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 06 Iul 2018, 10:34 am, editata de 1 ori (Motiv : schimbat titlul subiect din "cum coasen pas cu pas diverse articole - fuste, rochii, pantaloni, etc in "Cum coasem pas cu pas - Operatiuni de baza"")
Marchioness
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 54
Varsta : 33
Localizare : Arad
Data de inscriere : 01/04/2014

Sus In jos

Re: Cum coasem pas cu pas - Operatiuni de baza

Mesaj Scris de diada la data de Lun 30 Apr 2018, 2:16 pm

Eu zic ca mai sunt diverse subiecte si tutoriale prin forum, dar este foarte bine de repetat. O sa vedem pe parcurs ce intereseaza si ce. Eu mai stiu sa cos, cat imi permite timpul Smile) Am facut cateva tutorile in forum, nu stiu cat se mai vad pozele. La pantalon, ruxac, husa de pat, cearceaf plic, portfard. Cred ca mai sunt dar nu imi aduc acum aminte. Chiar si la fusta de tul, tu tu am cateva explicatii de coasere. Doar ca trebuiesc cautate si nu stiu cat merge si functia de cautare in forum. Au mai facut fete tutoriale, cum se pune rejansa la o perdea, cum se cos blugii rupti etc, am avut o perioada de glorie si fete devotate!!! Viata ne duce mai departe!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6586
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Marchioness la data de Lun 30 Apr 2018, 10:27 pm

Tocmai de aceea m-am gândit să le reunim pe toate aici. Ar ușura simțitor munca. Smile Eu sunt începătoare,  așa că fiecare postare din cadrul acestei secțiuni e aur curat. Voi incerca, la rândul meu, să fac postări, cu poze, pe măsură ce învăț.
Acum că am scos mașina de cusut de la naftalină,  am gânduri mari. ura
Propun să readucem perioada de glorie! Ole!  flower  flower  flower  prietenie  croit
Marchioness
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 03 Mai 2018, 9:19 am

Ar fi excelent! Acum multe fete isi fac direct firma, angajeaza croitoreasa si cateva fete si dau drumul la productie. Cel mai mult se cer seturile mama fiica.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Re: Cum coasem pas cu pas diverse articole - fuste, rochii, pantaloni, etc.

Mesaj Scris de Marchioness la data de Vin 04 Mai 2018, 6:34 am

Mi se pare puțin nefiresc să te arunci într-un domeniu despre care nu știi nimic. E o afacere pe termen foarte scurt dacă nu ai habar ce faci și dai și peste oameni nepotriviți. Legat de seturi... mi se pare o idee groaznică. Sunt eu născută în '85, dar unde sunt vremurile în care fetițele erau copii și mămicile erau femei? Părerea mea, bineînțeles. Ca să nu fim off topic, pe weekend pregătesc o fustiță, la care am de gând să postez și pașii aici, la topicul acesta. Numai bine!
Marchioness
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Marchioness la data de Sam 05 Mai 2018, 6:45 am

A venit weekendul!
Acest lucru mi-a permis să mă gândesc ce aș vrea să cos (în pași mici și fotografii) pentru primul tutorial al acestui topic. cos
Am ales un model de fustă din revista Burda, nr. 2 / 2017. Arată cam așa:
E un model relativ simplu, fără prea multe elemente care poate ilustra, cred eu pașii necesari realizării unei fuste simple, cu fermoar, căptușită și fără buzunare.
Sper să am suficient timp astăzi să termin minunăția.
Vă doresc un weekend excelent! kiss ura bee
Marchioness
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Sam 05 Mai 2018, 7:50 am

Sporuri multe!

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 2620
Varsta : 40
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 08 Mai 2018, 9:38 am

Draguta fusta!!! Mi se pare putin complicata, iti trebuie un material stabil, mai ales ca acolo unde cosi clapele este BIE si daca nu sustii bine de valureste materialul.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de anex07maia la data de Dum 03 Iun 2018, 6:32 pm

Se poate rezolva cu banda de intaritura pe lungimea cusaturii sau trebuie neaparat material stabil? Si daca da, se pot da exemple de materiale stabile? Si eu am vrut sa cos fusta asta inca de cand a aparut revista. Dar tot am gasit altceva de facut. Norocul meu sa dau de informatia asta!
anex07maia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 61
Localizare : romania
Data de inscriere : 27/03/2015

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Lun 04 Iun 2018, 9:24 am

Da, merge si intaritura pe cusatura. Ei ce material recomanda? eu o vad facuta dintr-o stofa, jakard, materiale cu tinuta, plinute. Dar daca respecti tiparul si toate liniile de imbinare imposibil sa nu-ti iasa.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Marchioness la data de Lun 02 Iul 2018, 10:35 am

Buna fetelor,

Stiti momentele acelea din viata cand crezi ca poti si de fapt habar nu ai ce faci? Iar atunci cand esti in fata faptului implinit, te cam tai (ca sa zic asa) pentru ca brusc stii ca nu stii?
Ei bine, in ultima vreme am petrecut ceva timp incercand sa cos diverse modele din Burda (am vreo 5 modele incepute, inclusiv fusta pe care am prezentat-o in postarea anterioara) si nici unul terminat. Problema mea nu este faptul ca nu stiu sa le pun cap la cap, dar mi-am dat seama ca lucratura nu e calitativa. Spre exemplu, buzunarele nu sunt finisate bine, pentru ca am surfilat atunci cand buzunarul era deja montat pe fusta si nu am putut sa surfilez pana pe margine. Concluzia? Arata groaznic. zid
Realizez acum ca problema mea e faptul ca nu stiu sa fac de la A la Z diverse operatiuni: coaserea fermoarului, a buzunarelor, montarea gulerului, etc.
Asa ca... ma gandeam sa schimb putin topicul si sa invatam impreuna cum sa facem operatiunile de baza mai sus mentionate.
Rog fetele care au diverse articole de imbracaminte "in lucru", fie-ti-va mila de mine si postati la topicul asta poze (pas cu pas) cu diversele operatiuni de baza: montarea unui buzunar, fermoar, guler, nasturi, etc. Nu toate o data (bineinteles), dar macar cate una. Poate pana la final, adunam informatie vitala pentru incepatorii ca mine. cos
Cred ca multa lume va fi recunoscatoare.
Va multumesc mult si ma duc si eu sa pun mana pe carte. Si pe masina de cusut! Merci
Marchioness
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de arielas la data de Dum 08 Iul 2018, 8:13 am

Draga mea, vad ca vrei, te intelegem, am fost acolo, cum se zic, in faza aia....dar spune-mi te rog, (si nu sunt aroganta) folosesti you tube-ul? Gasesti tot ce vrei, in orice limba intelegi si cred ca si fara explicatii. Aici nu cred ca o sa mai gasesti pe nimeni sa iti explice si apoi sincer, e plin netul de astfel de informatii.
de ex. doamna asta e super si de aici doar tu esti limita.

Incepe simplu cu o fusta dreapta, fara alte taieturi,  fara buzunare, doar fermoar. kiss
Spor la treaba! Toate am inceput asa, cu o burda in germana, fara sa stim limba, fara net (pe vremea aia). zid rade
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1341
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de anex07maia la data de Lun 09 Iul 2018, 7:45 pm

diada a scris:Da, merge si intaritura pe cusatura. Ei ce material recomanda? eu o vad facuta dintr-o stofa, jakard, materiale cu tinuta, plinute. Dar daca respecti tiparul si toate liniile de imbinare imposibil sa nu-ti iasa.

Burda recomanda: boucle. De asemenea recomanda intaritura de-a lungul cusaturii slitului cu fermoar. Atata. Altceva nu mai spune.
anex07maia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 61
Localizare : romania
Data de inscriere : 27/03/2015

Sus In jos

Mesaj Scris de arielas la data de Vin 13 Iul 2018, 8:17 am

Ahh, apropos de recomandarile burdei, cand faceam ceva din burda in germana, abia ma descurcam cu cateva cuvinte, invatasem culorile ca sa gasesc tiparul pe coala respectiva, deci nici vorba sa tin cont de recomandarile burdei in privinta materialului.
Tin minte ca mi-am facut o rochie dintr-un nr de vara din stofa groasa pentru iarna si am purtat-o ani de zile. Revista o am si azi, rochia nu rade
Am inceput sa ma uit pe tipare de baza si le gasesc mai ales in reviste vechi.
Si recitesc de pe forum, postarile fetelor cu greutate in croitorie, pentru ca vad cu alti ochi. Merci
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1341
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Marchioness la data de Joi 09 Aug 2018, 8:43 am

arielas a scris:Ahh, apropos de recomandarile burdei, cand faceam ceva din burda in germana, abia ma descurcam cu cateva cuvinte, invatasem culorile ca sa gasesc tiparul pe coala respectiva, deci nici vorba sa tin cont de recomandarile burdei in privinta materialului.
Tin minte ca mi-am facut o rochie dintr-un nr de vara din stofa groasa pentru iarna si am purtat-o ani de zile. Revista o am si azi, rochia nu rade
Am inceput sa ma uit pe tipare de baza si le gasesc mai ales in reviste vechi.
Si recitesc de pe forum, postarile fetelor cu greutate in croitorie, pentru ca vad cu alti ochi. Merci

Arielas, multumesc frumos pentru sfaturi. Si nu, nu e cu suparare. Eu m-am mai uitat pe Youtube, dar sincer nu cred ca am gasit ce trebuia. Adica am vazut si eu cateva tutoriale despre cum sa realizezi diverse operatiuni, dar te fereasca sfantul de calitatea lucrarii. Adica pe fata nu se vedea nimic gresit, dar pe dos... lol! Imi doresc sa invat corect, de aceea sunt asa pisaloaga. Laughing
Marchioness
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Joi 09 Aug 2018, 11:33 am

Ai dreptate in ceea ce priveste tutorialele de pe youtube, de cele mai multe ori obiectul terminat nu e finisat profesional sau nu e functional.
Am vazut si eu multe tutoriale despre transformarea blugilor normali in blugi pentru gravidute...si m-am apucat de lucru...blugii vechi si insertie dintr-un tricou, la final cand am probat-o pe sora mea (n-a luat in greutate cine stie ce si nu gasea blugi sa-i vina, abia gaseste in mod normal marimea 26) am realizat ca lucrul asta e imposibil, in primul rand blugii pentru gravidute nu au aceeasi croiala ca cei normali, talia e mult mai inalta la spate si mai larga, nu e numai insertia pentru burtica... nu se asezau cum trebuie, iar elasticul pus in tivul insertiei ii venea taman unde nu trebuie, peste buric...nici sustinere si incomod.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 2620
Varsta : 40
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat