Ultimele subiecte
» Discutii despre revista Burda-6
Ieri la 11:09 am Scris de dandana

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Ieri la 10:12 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 10:02 am Scris de Dorulet

» Concurs Decoratiuni Craciun - VOTAREA
Mier 25 Apr 2018, 6:35 pm Scris de SoriB

» Ornarea torturilor noastre IX
Mar 24 Apr 2018, 6:20 am Scris de piciul

» Decoratiuni interioare pt casa (6)
Dum 22 Apr 2018, 7:47 am Scris de vlad_mom

» Fusta Tulle Cristelnita
Vin 20 Apr 2018, 4:37 pm Scris de diada

» Din materiale reciclabile 5
Vin 20 Apr 2018, 3:51 pm Scris de vlad_mom

» Jucarii homemade
Mier 18 Apr 2018, 8:09 am Scris de LRodica

» Flori artificiale 4
Mar 17 Apr 2018, 8:50 am Scris de vlad_mom

» Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII
Lun 16 Apr 2018, 9:41 am Scris de LRodica

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Lun 16 Apr 2018, 9:35 am Scris de pelinarimihaela

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Joi 12 Apr 2018, 2:05 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Mier 11 Apr 2018, 11:22 am Scris de dandana

» Miniaturi - handmade
Mier 11 Apr 2018, 8:59 am Scris de LRodica

» Materiale textile si auxiliare - croitorie II
Mar 10 Apr 2018, 8:19 pm Scris de dandana

» Martisoare din diverse materiale VI
Vin 06 Apr 2018, 7:54 am Scris de piciul

» Ornamente de Pasti
Mier 04 Apr 2018, 7:57 pm Scris de LRodica

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Mar 03 Apr 2018, 2:46 pm Scris de LAURAMARINESCU

» Ce melodie asculti acum !-5
Mar 03 Apr 2018, 8:17 am Scris de fiore6

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Ne bem cafeaua împreuna (44)

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet la data de Vin 13 Apr 2018, 7:56 am

Buna dimineata,doamnelor!
Multumesc,Mihaela,am calatorit cu fotografiile tale!
Am scapat si de operatia la ochi,maine facem parastasul de un an(Doamne,cum a trecut!),azi e sarbatoare...Se arata o zi senina,cerul e de un albastru de invidiat,soarele straluceste,iar eu vin cu intunericul canii de cafea,ca-i dimineata:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Bucurati-va de o zi frumoasa! prietenie
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3109
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 13 Apr 2018, 8:55 am

Asa este, muncim mult. Eu m-am lasat de sportul asta. Prefer calatoriile. Cum zice Mihaela, daca nu avem noi grija de noi, nu are nimeni!!! Doar ca prin zodie sunt incapatanata (berbec) si am de multe ori de pierdut.

Ieri am dus haine la Emty Shop. S-a deschis si in Buzau pana pe 18 Aprilie. Am reusit sa triez mai ales hainele noastre. Mai am pe ale copiilor. A venit la fix, chiar nu aveam cui sa le dau si la tara nu vreau sa mai incarc casa. Plus acea multumire ca ajuti!

Neata, de la un ceai negru, va pup fetelor, spor maxim!!!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6531
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Vin 13 Apr 2018, 9:55 am

Buna dimineata!
Dorulet, insanatosire grabnica.
Si la mine straluceste soarele si sper sa si tina.Imi propusesem sa tund iarba dar daca spuneti ca e sarbatoare...poate voi sorta haine. Poate...
Sa avem o zi cu realizari si sanatate!

ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2391
Varsta : 47
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Vin 13 Apr 2018, 11:33 am

Bună ziua fete dragi.
Frumoasă Transalpina, dar mie îmi dă emoţii... negative
Mă ameţesc curbele am o teamă nedefinită. Am fost de câteva ori. Când ajung în Novaci respir mai uşor. Acolo mă simt bine. prefer să stau la poalele muntelui şi să-l privesc de jos în sus.
Eu sortez de zor haine. Mai dau câte o plasă, aş a cu sacii dar nu mă lasă fiica mea.... parcă ar mai purta din ele. Până la urmă tot în sac ajung. Sau cârpe de şters.
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1915
Varsta : 49
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Vin 13 Apr 2018, 12:40 pm

Gabica, te înțeleg perfect. Eu mi-am pus mâinile la ochi și am stat încordată până la final, am zis că nu mai repet experiența, nu e pentru mine. Nu m-am dat niciodată în Mountain-rouse și nici nu-mi doresc, am fost la 250m înălțime și n-am putut pune piciorul pe podeaua de sticlă...am simțit o chestie pur organică, creierul știa că voi fi în siguranță, însă restul corpului a refuzat....a fost tare ciudat, înfricoșător de ciudat.
Cât despre muncile casnico-administrative, eu cred ca fiecare ar trebui să-și stabilească ce "trebuie" făcut, nu după obiceiurile și tradițiile altora....ci în funcție de propriile puteri, nevoi și dorințe.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 2291
Varsta : 39
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Vin 13 Apr 2018, 3:45 pm

Salutare, salutare!
Ariela, nu ştiu dacă peisajul m-a făcut să nu simt oboseala sau m-a făcut s-o uit, dar când gătesc şi prăjituresc o fac cu plăcere şi atunci nu mi se pare obositor.
Dorulet, sănătate şi despre pierderi... Dumnezeu să te-ntărească!
Gabica, Vlad_mom, hai că e fain! Nu te întâlneşti zilnic şi asemenea peisaje, iar de la poale nu le poţi vedea aşa. Eu văd zilnic de la toate geamurile Parângu, dar nu e la fel când eşti acolo. V-aţi concentrat pe curbe, serpentine şi alte cele în loc să vă bucuraţi de peisaj.
Pe vremuri eram sătulă de frig, de zona asta, de munte, dar de vreo 8 ani mergem regulat în Parâng, stăm cu săptămânile în vacanţe şi a devenit pentru noi un drog. Fii-mea zice că se face medic şi se va stabili în Elveţia rade că-s Alpii care o fascinează. Efectiv te rupi de oraş, de ce faci zi de zi acasă, respiri aer curat...de multe ori, când nu am treabă la bucătărie mă îmbrac şi plec hai-hiu sau pur şi simplu stau afară şi admir tot ce e în jur. Este când mergem cu snowmobil-ul pe Slima. Slima e o parte magnifică din Parâng. Nu se schiază acolo, se face doar schi fond, dar e minunat. Cred că am îmbătrânit şi apreciez mai mult natura. rade
Haine eu dau mereu fostelor eleve care-s mai mari ca fii-mea, dar mai mici la înălţime. Acum chiar am descoperit că i-au rămas mici multe tricouri, un jerse, o rochiţă şi le-am dat unei fetiţe din actuala clasă pe care o creşte tăticul cu bunica. Altele le duc unei prietene şi ea le duce în alt oraş la un centru de copii unde-s şi mari, de 18 ani şi atunci pot da şi de ale noastre. Eu nu ţin nimic. Dau mereu sau altă dată am pus sacoşă plină lângă tomberon şi-ntr-un ceas dispăruse cu totul.
Acuma am un costum bărbătesc, de stofă bună, e ca nou, l-a îmbrăcat soţul de 2 ori, la 2 nunţi. Era mai solid pe vremea aceea, acum e mare, deci musai să-l dau cuiva care are nevoie că doar ocupă spaţiu în dulap şi acum are alte gusturi, alte sacouri, pantaloni mai slim...

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6736
Varsta : 42
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Vin 13 Apr 2018, 8:05 pm

N-am zis că nu e fain... wink ... doar că nu e pentru mine. Plimbarea sau statul în aer liber perfect pentru mine este doar statul pe plajă și înotul în mare vara, dar și asta a devenit imperfect de câțiva ani, de când mă lupt cu o dermatita atopica sensibilă la soare. Nu sint genul sportiv, n-am fost niciodată și de altfel ..."....las' să  meargă pictorii la țară ca să  moară  de căldură și de praf, mie dați-mi străzi pavate..."   Smile
Azi am iesit cu piticul prin oras cu puțină treaba și apoi ne-am plimbat pe unde a vrut el, pe scări, pe alee, pe faleză. ..și-acu ma ustură și mă mănâncă fața și decolteul...nu mi-am închipuit ca e așa puternic soarele... zid
Mihaela, ai zis drept...Îți place să gătești! Ăsta e tot secretul de fapt. Mie una nu-mi place deloc să bucătăresc și de-asta nici nu-mi iese, nici nu mă omor cu mâncatul (nu mănânc o grămadă de chestii)... așa că cumpăr ce ne place și gata. Fiecare cu piticii și mansarda lui! hug

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Sam 14 Apr 2018, 6:05 am

Buna dimineata! Ce fain ca ati reluat mesajele aici pe forum!
Sa nu ma vait si eu de timp...
Mihaela, ce peisaje faine ai in jur!
Dorulet, sanatate, putere si credinta!
Ema, sa te bucuri de soare!
Gabica, Diada spor la triat!
Vlad_mom, respira adanc si recicleaza ceva si uiti de usturime wink
Sanatate maxima tuturor!
La noi a inflorit liliacul! Si lalelele... margaritarul sta sa se deschida! Prea repede toate...
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4206
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Sam 14 Apr 2018, 7:58 am

'Neața!
Exact asta și fac... am în lucru o sticlă de vin și o cutie de carton Smile
Mă tot gândesc că nu am nici o pălărie și nici nu cred ca voi găsi una să se potrivească cu hainele mele ... și va trebui să scot umbrela (în Asia era ceva normal să ai umbrelă când e soare, nu ieșeam în evidență).

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de arielas la data de Sam 14 Apr 2018, 9:24 am

Neata, tocmai am baut si eu cafeluta (azi mai tarziu), sper sa-mi priasca.
Mihaela zici ca nu stii daca e de la peisaj, dar apoi numai asta ne descrii si aproape m-ai facut sa ma simt ca sunt acolo, atat de frumos ai descris sau atat de mult imi doresc sa fiu incat ma inchipui acolo rade
Iti zic eu ca e de la mediu care te inconjoara, tu esti asa de obisnuita ca nu iti mai dai seama sau nu vrei sa ne faci in ciuda.  love
Zici ca numai munte vezi de la toate geamurile... ei, daca iti pun poze cu ce vad eu de geamurile mele... zid si crede-ma ca nu sunt putine (mai ales la sters) va deprim si nu as vrea. Poate alta data o sa va spun cand chiar vreau sa-mi stric ziua.
In rest despre mancare recunosc ca mai mult imi place sa mananc exact ca Vlad_mom, dar tocmai pentru ca imi place, imi fac wink  Nu imi plac chestiile cumparate si de altfel putine sunt care le cumpar de-a gata. Mai mult gura e de mine, pentru ca decat sa cumpar, fac.
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1334
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Sam 14 Apr 2018, 6:15 pm

Poate aşa o fi. beat
E drept că e stresant să dai cu ochii doar în asfalt şi betoane, dar ai şi dezavanaje multe într-un vechi oraş minier care pe vremuri era înfloritor, cu mulţi copii şi multe locuri de muncă. Eu stau şi-n cartierul vechi să-i zic aşa, cu blocuri de cărămidă, pe vremuri cu sobe în care oamenii făceau foc cu cărbune şi ploua cu funingine, chiar şi noi am avut teracotă pe lemne când era Diana mică, dar acum ne-am modernizat, avem "gaz pe ţeavă". Avem totuşi multă zonă verde în faţa sau în spatele blocului, iar eu peste drum am doar o vilă şi un depozit de materiale,deci văd pete ele, apoi e Jiul şi dealuri cât vezi cu ochii muntele. Anul acesta au lăţit alea din faţa blocului şi au făcut parcări, eu zic că acum am autostradă în faţa blocului, rade au luat din zona verde cam cât sunt parcările laterale, au scos chiar doi sau trei copaci bătrâni, dar au avut grijă să planteze alţii, ba au plantat şi acolo unde erau goluri, unde pe vremuri au mai fost, dar au putrezit.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Dum 15 Apr 2018, 8:16 am

Buna dimineata,doamnelor!
E reconfortant sa auzi atatea voci aici si tare ma bucur!
O cafea de inceput de duminica:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sa va fie ziua binecuvantata! prietenie[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Lun 16 Apr 2018, 5:36 am

Buna dimineata!
Gata cu odihna, la munca! cafea
O saptamana cum va doriti si spor in toate!
Sanatate maxima tuturor!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] forumule si odata cu tine si noi sa avem o primavara frumoasa!
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Lun 16 Apr 2018, 8:32 am

Neața! O cafeluță și o zi cu spor!
Cred că mediul în care am crescut ne definește...eu , de exemplu, sunt om de șes cu ieșire la mare...ceva nu se leagă dacă e altfel. Fiecare relief este frumos, însă rădăcina îmi este tot acolo. Frumoase și insulele grecești, peisaje superbe, munte și mare la un loc, și totuși nu m-aș vedea trăind acolo. Prima oară în Coreea am stat pe coasta vestică, mi-a luat ceva timp să realizez de ce sint amețită, de ce astrele merg invers pe cer....mi se părea că totul se învârte invers... pentru că soarele apunea în mare. De fapt, pentru mine, totul este legat de mare ... soarele trebuie să răsară din mare! Smile Aici, la Galați, îl văd cum apare de dincolo de Dunare, de dincolo de câmpii...și știu că răsare din mare. ( cum ziceam...fiecare cu piticii lui wink )

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Lun 16 Apr 2018, 10:00 am

Buna dimineata.
Sa aveti o saptamana binecuvantata.
coffee
LRodica
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1457
Varsta : 50
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Lun 16 Apr 2018, 10:10 am

Buna dimineata!
Fiecare loc are frumusetea lui. Trebuie sa fim atenti si sa stim sa o descoperim. Am cunoscut cateva figuri de pe la noi, rataciti prin zona unde locuiesc si imi spuneau cat detesta tara si locul unde s-au nascut, ca vin din ce in ce mai rar la locurile natale, ca prefera sa trimita ceva acasa decat sa-si vada paintii, ca si cum un pachet tine loc de dragoste si dor. Ma gandesc ca ar trebui sa multumim pentru fiecare zi din viata in care putem sa ne bucuram de minunile din jurul nostru si sa ne gandim la cei care nu au avut aceasta sansa.
O zi minunata sa avem!
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2391
Varsta : 47
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Lun 16 Apr 2018, 10:19 am

Bună dimineaţa
Bate vântul rău, iar am luat pe mine flanelul de lână... Cel vechi şi atât de drag mie.
Sâmbătă făceam plajă în Novaci.
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1915
Varsta : 49
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Lun 16 Apr 2018, 3:54 pm

Salutare, salutare!
Eu m-aş vedea trăind şi la mare. wink Eu nu mă plictisesc niciodată la mare, aş sta multeeee luni pe an la mare, la soare. Cum am spus, până n-am descoperit muntele, frumuseţile lui nu am apreciat unde locuiesc. La început mergeam la munte de voie, de nevoie, dar acum merg cu drag. La mare de nu merg un an, sufăr ca un câine, ca anul trecut şi abia aştept anul acesta să ajung. Eu nu închiriez niciodată şezlong, prefer nisipul chiar de-mi intră peste tot, iubesc să stau la soare (cu măsură de mulţi ani) pe nisipul fierbinte. Cu apa nu-s foarte prietenă, mie-mi place apa caldă şi foarte caldă aşa ca la Geoagiu, Felix...dar n-am nicio taină că intru doar să mă umezesc sau deloc de-i prea rece. Iubesc să mă plimb seara pe malul mării...

Să aveţi o săptămână frumoasă!

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Lun 16 Apr 2018, 6:51 pm

Mihaela, pentru apa caldă îți recomand a 2-a jumătate a lunii august. Eu nu merg la plajă până la mijlocul lui iulie tocmai pentru că e rece apa. Și eu prefer apa să fie caldă, nu intru ca să mă răcoresc, ci pentru că îmi place să înot. Nu am probleme cu căldura, doar cu frigul.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Mar 17 Apr 2018, 6:27 am

Buna dimineata!
Mare, vacanta, valuri, apa calda, sarata....ce m-as duce si eu....sunt ani buni de cand nu am mai fost...
Dar e o noua zi cu racoare si ploi. Spor in toate!
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Mar 17 Apr 2018, 7:13 am

Si mie mi-e dor de mare,poate in iulie ajung si eu(cu tabara sportiva a fiului meu,doar ca,in ce ma priveste, fara sport Smile )
Sper sa ne ierte ploaia,ca vreau sa merg la pomii,florile si animalutele mele,ca tare mi-e dor sa respir aer inmiresmat de pomii infloriti.
Sa va fie ziua plina de multumire! prietenie
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Mar 17 Apr 2018, 10:19 am

Buna dimineata.
Mare sau munte, oriunde, mie imi place dar sotului in ultimul timp nu ii mai place niciunde. Zice ca a imbatranit:) (50 ani) .

kiss
LRodica
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Mier 18 Apr 2018, 8:15 am

LRodica
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Mier 18 Apr 2018, 8:34 am

Buna dimineata!
Multumim,Rodica,zi senina in suflet,ca la mine chiar in clipa asta a reinceput ploaia.Dar n-o luam in seama,sa se bucure natura.
Sa aveti o zi cu spor! prietenie
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 18 Apr 2018, 8:49 am

MihaelaT a scris:...Cred că am îmbătrânit şi apreciez mai mult natura. rade
...

La fel si eu!!!! Iubesc sa ies afara, sa ma plimb, sa vad locuri noi. Era cat pe ce sa ma vad cu MihaelaT doar ca nu am fost inspirata sa-i si spun. Data viitoare cu siguranta! hug

Mai nou ma plimb cu bicicleta in fiecare seara, cca o ora, chiar pe sosea nu in parc. Eu, care ziceam ca nu mai vreau bicicleta la cata naveta am facut love

Va pup fetelor, spor maxim sa aveti!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6531
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos