Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 5
Astazi la 2:52 pm Scris de fiordaliso

» Discutii despre revista Burda-6
Astazi la 2:44 pm Scris de Michelle88

» Bluze, topuri (14)
Astazi la 2:29 pm Scris de valentinadof

» Desen, acuarela, ulei, acril... 2
Astazi la 2:28 pm Scris de LRodica

» Mobilier homemade (2)
Ieri la 7:03 pm Scris de ema

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Ieri la 5:19 pm Scris de Gabiuta

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 12:54 pm Scris de vlad_mom

» Jucarii homemade
Lun 22 Aug 2016, 9:25 pm Scris de greieras

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Lun 22 Aug 2016, 5:18 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lun 22 Aug 2016, 10:15 am Scris de danniela

» Ce masina de cusut recomandati (6)
Dum 21 Aug 2016, 3:57 pm Scris de diada

» Rochii de seara,deosebite (12)
Sam 20 Aug 2016, 3:11 pm Scris de valentinadof

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Vin 19 Aug 2016, 11:02 pm Scris de ANDRASI DENISA

» Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici) - 5
Mier 17 Aug 2016, 9:19 pm Scris de Admina

» Bijuterii din margele crosetate - 2
Mier 17 Aug 2016, 7:02 pm Scris de piciul

» Dificultati tehnice
Mier 17 Aug 2016, 9:52 am Scris de Floren

» Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12
Mar 16 Aug 2016, 4:15 pm Scris de dreapta chibzuinta

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Mar 16 Aug 2016, 2:23 pm Scris de gretty

» Florile din gradina mea(2)
Dum 14 Aug 2016, 10:51 am Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 13 Aug 2016, 4:13 pm Scris de Samarineanca

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Cum punem rejansa la o perdea? - Tutorial cu poze

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

tutorial Re: Cum punem rejansa la o perdea? - Tutorial cu poze

Mesaj Scris de Alina.C la data de Dum 14 Feb 2010, 2:09 pm

Util tutorial, Camy, multumim. hug Am facut si eu perdeaua de la camera de zi, prin vara, apoximativ cum ai explicat aici, desi nu vazusem inca tutorialul tau. Dar acum m-a rugat cineva sa-i fac perdelele de la toata casa, si am acceptat... Sunt 32 metri de perdea! Ma sperie atata de mult material, dar o sa ma apuc maine. Pana sambata trebuie sa le termin. Sper sa-mi ramana timp si pentru bluza de la concurs, asa este cand lasi totul pe ultimul moment... kiss

Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 37
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Dum 14 Feb 2010, 2:34 pm

Imi permit sa dau un sfat celor ce se apuca de perdele. Masurati inaltimea, adaugati sau nu ce lasati deasupra rejansei si taiati perdeaua. Apoi calcati pe toata lungimea perdelei partea de sus indoita la cat ve trebuie(puneti semn cu bolduri apoi folositi cm de croitorie). Asa va va fi mai usor la cusut rejansa, nu mai trebuie sa o fixati in bolduri...Sa aveti spor!

Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2886
Varsta : 47
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de div la data de Lun 15 Feb 2010, 12:03 am

de cand am descoperit acest site am invatat f. multe lucruri .De exemplu nu am stiut corespondenta de lungime intre perdea si rejansa si din cauza asta la sufragerie este mai intinsa iar la bucatarie mai creata.Nu am stiut ca exista rejansa dubla.Dar acum stiu, iar cand voi schimba perdelele le voi face ca la carte.V-am descoperit tarziu,pacat de perdele.Sunt incepatoare in croitorie ,dar acum sunt sanse de perfectionare

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Ultima editare efectuata de catre diada in Lun 15 Feb 2010, 8:07 am, editata de 1 ori (Motiv : transformat link in poza, ultimul link nu era bun)

div
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 39
Localizare : tr sev
Data de inscriere : 20/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Alina.C la data de Lun 15 Feb 2010, 1:22 pm

Karina, multumesc de sfat. Si fii linistita, de asta suntem aici toate, ca sa invatam una de la alta, ca sa invatam de la cele mai experimentate, mai ales. kiss
Am inceput deja sa tai bucatile corespondente fiecarui geam. Urmeaza apoi scurtarea si calcatul marginii de sus, unde prind rejansa. Am luat o pauza intre timp, sa vad ce mai e nou pe site. Practic eu cred ca cea mai grea parte este taiatul perdelelor (pentru mine cel putin), dar incet incet si dupa multe masuratori, reusesc eu.
hug

Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 37
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ciucamona la data de Sam 20 Feb 2010, 7:34 am

foarte tare camy acest tutorial chiar trebuie sa cumpar perdea si nu stiam aceste minunate lucruri kiss

ciucamona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 198
Varsta : 26
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ELENA76 la data de Sam 20 Feb 2010, 11:50 am

Camy, am urmarit cu atentie tutorialul. acum stiu cum se face. kiss

ELENA76
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 85
Localizare : BRASOV
Data de inscriere : 29/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de kb la data de Mar 23 Feb 2010, 10:54 pm

Multumesc.am invatat si eu.acum mi le fac singura. Merci
Dar faldurile cum se fac?

kb
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Buc
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aureliavasile la data de Dum 07 Mar 2010, 11:24 pm

buna ,
foarte tare sfat ,
multumim mult ....chiar m-ai scos din belea Smile

aureliavasile
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dobrescu gheorghe la data de Lun 26 Iul 2010, 8:38 pm

cos
Spoiler:
bis

dobrescu gheorghe
Nou venit
Nou venit

Localizare : puciasa
Data de inscriere : 20/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Dum 29 Aug 2010, 5:18 pm

Foarte,foarte util tutorialul tau,Camy.Multumim mult.Am inteles ca tu ai pus clestisorii ca in poza,agatandu-i de cele 2 panglici.Nu am inteles prea bine ce ai vrut sa spui aici: "dar o prietena mi-a spus ca se pun pe primul rand prin cele 2 gaici.am aflat cu intarziere)" .Cum adica pe primul rand prin cele 2 gaici?Nu asa arata poza?Si inca ceva:cineva mi-a spus ca acesti clestisori se cos de rejansa...ma gandesc ,ca daca i-as coase ar trebui sa bag perdeaua la spalat cu totul si mi-e ca sar din cusatura...Daca ar fi sa cos ceva de perdea,as coase mai degraba niste ineluse pe care sa le agat ulterior de carligele galeriei,iar cand vreau sa scot perdeaua pt spalat sa o scot numai cu inelele,ele neputand sa se piarda prin masina de spalat...Tu ce zici?

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 48
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Dum 29 Aug 2010, 5:25 pm

Smile cred ca m-am dumirit, pana la urma.Prietena ta a spus sa prinzi cate 2 cute pe fiecare clestisor pe primul rand,nu?Panglica a doua o fi pt reglare in vederea acoperirii galeriei,probabil...nu?adica poti alege sa pui clestisorii fie pe prima panglica fie pe a doua...nu?Mersi mult inca o data.M-ai luminat in multe privinte in aceasta problema.

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Camy la data de Dum 29 Aug 2010, 5:33 pm

buna,rejansa are pe dos 2randuri de panglica,o atasezi cu asta in sus ca sa ai de ce prinde,eu am agatat clestisorii de cele 2 panglici ,dar poti pune doar pe primul rand.

nu ai de ce coase clestisorii de rejansa ptr ca ei se prind iar cand dai perdeaua jos ei raman acolo,ii poti da si pe ei jos daca vrei dar dece sa te muncesti mereu sa ii pui,eu cred ca nu se desfac.

sina pe care atasezi perdeaua la capete are niste capace pe acelea le dai jos cand vrei sa o pui la spalat.sa innozi la un capat firele sa nu se desfaca si sa stai sa aranjezi mereu incretitura perdelei.

KB faldurile se pot face prin atasarea rejansei si tragi de fire la un capat ,sau poti face cute,cute,plinuri perdeaua ,dar ar fi nebunie,muncesti mult.

Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 35
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de betymi72 la data de Dum 29 Aug 2010, 5:58 pm

eu spal perdeaua cu tot cu clestisori...deci nu trebuie dati jos(cred ca si altele fac la fel)..intai reglezi cretii la perdea,apoi legi capetele si la urma pui clestisorii...spor!

betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2507
Varsta : 43
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Mesaj Scris de cris69 la data de Dum 29 Aug 2010, 5:59 pm

si eu spal peadeaua cu clestisori.

cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 46
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Dum 29 Aug 2010, 6:03 pm

Da,da,am inteles,deci nu are rost sa ii cos si nici sa dau jos clestisorii de pe sina cand o scot pt spalat.ok.multumesc mult,camy.
in alta ordine de idei,cand calci perdeaua desfaci nodurile de la atele rejansei si indrepti perdeaua ,ca sa o poti calca si in zona cu rejansa,nu?sau cum?

bety si cris: voi ati cusut clestisorii de rejansa?si daca nu i-ati cusut,nu zboara de rerejansa atunci cand spaalati perdeaua sau draperia la masina?eu pun si pt perdele programul de stoarcere,ca altfel ,le scot cu prea multa apa...si fac in balcon ca naiba...asa ca ,la stoarcere nu zboara?

Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Dum 29 Aug 2010, 6:26 pm, editata de 2 ori

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de betymi72 la data de Dum 29 Aug 2010, 6:06 pm

eu nu desfac...mut cretisorii sau cu varful fierului ma bag printre ei...depinde...

betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2507
Varsta : 43
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Mesaj Scris de lora la data de Joi 14 Oct 2010, 11:42 am

buna ziua tuturor,
am citit cu mare atentie tutorialul ,foarte bine explicat sunteti foarte buni ,acum stiu cum sa cos perdeaua pentru sufragerie,multumesc

lora
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 44
Localizare : focsani
Data de inscriere : 14/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Joi 14 Oct 2010, 11:43 am

Ne bucuram ca ti-am fost de ajutor si asteptam poze sa vedem ce ti-a iesit wink

album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12687
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

tutorial Multam fain de poze

Mesaj Scris de mariasam la data de Mar 23 Noi 2010, 7:55 pm

Camy a scris:buna fetelor,m-am gandit ca ar fi foarte bine sa deschid acest subiect si sa impart cu voi ceea ce am invatat si eu,adica"cum se pune rejansa la o perdea".

zilele acestea am terminat curatenia si a venit vremea perdelelelor.cand cumperi perdeaua,vanzatoarea te intreaba daca o lasi la lucrat adica,scurtata,ca sa ajunga la dimensiunea dorita,tivita pe margini si de aplicat rejansa plus ca mai cumperi si rejansa.am intrebat cat costa 1m de rejansa de aplicat,a spus 4ron(destul de mult)parerea mea,avand in vedere ca pe langa cei 6m de rejansa aplicati,te mai taxeaza si pentru celelalte.cred ca in jur de 40ron ar fi costat cu siguranta.ar fi pacat sa nu economisim acesti bani,mai ales ca multe dintre noi avem masini de cusut.
socotind si ceretand am ajuns la urmatoarea concluzie:CE TREBUIE SA STIM:

1.Cata perdea trebuie sa cumparam?
-daca ai 3 m lungime din perete in perete,atunci cumperi 6m de perdea,adica inca o data lungimea
2.Cati metri de rejansa trebuiesc pentru o perdea?
-cati metri avem de perdea atatia metri pe rejansa trebuiesc chiar cu cativa cm mai mult sa fie in plus e mai bine.
3.la ce dimensiune trebuie sa taiem perdeaua,ptr a putea aplica rejansa,ca aceasta sa nu se vada,mai ales daca avem o perdea din voal,organza.?
-perdeaua vine foarte bine daca este pusa peste sina ,deci ca aceasta sa nu se vada.
trebuie sa masuram cati metri avem din tavan si pana unde vrem sa ajunga perdeaua.De exemplu,daca din tavan si pana in parchet avem 2,55 inseamna ca perdeaua trebuie taiata asa:2,55cm+10cm =2,65cm
10cm -inseamna 3cm care vin indoiti pe spate +cat tine rejansa,ea avand 6cm noi mai trecem cu 1 cm ca sa o acoperim fb .
deci masuram cat vrem sa vina perdeaua de lunga +10 cm care se intorc .

sa va arat cum am facut eu.

am intors cei 10 cm si am surfilat e mai bine asa ca se poate destrama .am pris in bolduri ca dimensiunea sa fie egala peste tot

apoi am aplicat rejansa,este lata cu 4 fire,aveti mare grija cum o puneti,observati ca sunt 4 randuri,intre primele 2 randuri este o pamblicuta de care trebuiesc  agatati clestisorii. deci  cu pamblica in sus. cineva a pus invers aceasta si a trebuit sa desfaca toata rejansa.pe unde am pus boldurile aceasta trebuie cusut
se prind clestisorii,de cele 2 pamblicute,eu le-am pus asa :1da ,2nu acum fiecare cum vrea.(asa am crezut eu ca se pun clestisorii,dar o prietena mi-a spus ca se pun pe primul rand prin cele 2 gaici.am aflat cu intarziere)

Asa arata la gata.distanta dintre perdea si rejansa sa nu fie mai mult de 3cm ,ca va pica spre camera.

IAR jos fiecare o poate face la ce dimensiune vrea,poate fi pana in parchet,am vazut la cineva chiar pica peste parchet(fiecare cu gusturile lui)sau cu cativa cm mai scurta fata de parchet.
eu asa mi-am facut-o ptr ca sotului asa ia placut cica sa stergem mai  repede parchetul nu sa fie fix parchet.e bine si asa,dar in sufragerie categoric o voi face fix parchet(mie asa imi place)

sper ca aceste informatii sa va foloseasca.daca aveti ceva neclaritati ma puteti intreba .

va pupic dulce hug
Multam mult de poze. noi ne reamenajam casa si am cumparat perdelele la metru urmand sa le pun eu rejansa. Prima am facut-o asa cum am crezut ca e bine (acasa la ai mei aveam o masina de cusut si am invatat bazele) si a iesit bine insa nu m-am gandit sa suprapun perdeaua pe latimea rejansei. Urmatoarele pe care le fac sunt destul de mari, am camere de 6.30 m, asa ca azi am taiat mai bine de 20 m de material pentru 2 perdele. Maine ma apuc de insailat si de probat pasul pentru cele 2 materiale. Am o masina noua si inca nu mi-am intrat in ritm cu ea:).
Cand termin pun poze, insa nu ma astept sa fie mai devreme de vreo saptamana ca am un bagacios mic de un an jumate si e greu sa lucrez cu el printre ate si perdele:).Urati-mi succes:)

mariasam
Nou venit
Nou venit

Localizare : galati
Data de inscriere : 22/11/2010

Sus In jos

tutorial buna.Dak stie cineva sa-mi zica

Mesaj Scris de gigel la data de Mier 08 Dec 2010, 1:19 pm

Eu am reusit sa pun rejansa la perdea dar nu stiu cum sa fac sa pun si un ornament deasupra perdelei.ceva in stilul asta care am dat adresa si este poza 6 cu verde.cam asa asi dori eu sa fac dar nu stiu cum?ma puteti ajuta?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

MihaelaT: Nu mai deschideti subiect daca exista unul.
Daca va e lene sa cautati probabil si altora le va fi lene sa raspunda.
Nu puteti pun intre [img ] ...[/img] link cu atatea perdele.

Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Mier 08 Dec 2010, 1:45 pm, editata de 1 ori (Motiv : fizionat subiecte si scos img)

gigel
Nou venit
Nou venit

Localizare : focsani
Data de inscriere : 08/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de louise27 la data de Mier 08 Dec 2010, 1:26 pm

A deschis cineva acest subiect; Cauta la pagina 2 :" Cum punem rejansa la perdea"

louise27
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 33
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dktimi la data de Joi 09 Dec 2010, 10:34 am

Mersi pentru tutorial Camy! Pare sa fie usor dupa poze, o sa incerc si eu cand va fi nevoie Smile Cand am cumparat perdelele, au cusut rejansa pe ele acolo pe loc in magazin.

dktimi
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 59
Varsta : 29
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de mariasam la data de Joi 23 Dec 2010, 2:33 am

Cam asta e rezultatul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

3 perdele in 3 camere...am camere mari si nu prea am avut unghi complet...dar eu sunt mandra de ce a iesit!

MihaelaT: Intra te rog la Tehnic sa vezi cum se ataseaza pozele.

Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Joi 23 Dec 2010, 10:29 am, editata de 1 ori (Motiv : inlocuit link-uri cu poze)

mariasam
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Joi 23 Dec 2010, 10:12 am

Am vazut si eu acum subiectul asta, iti multumesc si eu Camy pentru tutorial (prima poza nu se vede, dar am inteles din context). Eu trebuie sa imi schimb perdeaua la sufragerie si as vrea sa imi iau una care nu trebuie calcata. Asta pe care o am acum trebuie calcata musai dupa ce o spal (la programul de sintetice, 30 grade). Ce material trebuie sa fie ca sa nu trebuasca sa o calc? Vreau sa o scot din masina si sa o agat direct la geam, sa se mai netezeasca ea, daca e cazul, sub propria greutate.

rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de mariasam la data de Joi 23 Dec 2010, 1:16 pm

Am atasat pozele azinoapte si nu am mai avut rabdare sa ma uit si dupa tutorial. Da ma apuc de treaba seiros:)

mariasam
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 4:45 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul