Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

4 participanți

In jos

De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  Empty De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 17 Feb 2017, 10:46 am

M-am gindit ca ar fi bine sa avem si aici un subiect despre materiale pentru bricolaj si magazinele de unde le procuram, cu bune si rele. Am putea sa impartasim aici din experientele avute.
O sa incep eu cu niste dezamagiri recente.
Am avut in decembrie la inceput o comanda la mustash.ro pentru carton de legatorie, bitum lichid, mixtion pentru foita metalica si foita metalica argintie. Toate bune si frumoase, numai ca mi-au trimis foita aurie, le-am scris, m-au contactat telefonic, initial mi-au oferit sa o trimita la urmatoarea comanda, nu am fost de acord nestiind cind va fi urmatoarea comanda (nu mai spun ca aveam nevoie de ea atunci). Au promis ca mi-o vor expedia a 2-a zi....si dupa 2 saptamini le-am scris iar anuntindu-i politicos ca n-am primit nimic...si asta a fost tot.
Acum despre produse: acest magazin comercializeaza produse ambalate si etichetate cu numele lor, n-am mai folosit bitum lichid sau mixtion alte marci, insa ale lor m-au dezamagit: bitumul nu s-a mai uscat raminind suprafata lipicioasa, iar mixtionul...ei bine se cojeste foita aplicata peste, se simte moale si lipicios sub ea.
Nu sint o persoana certareata, nu-mi place sa fac scandal, am concluzionat ca am avut ghinion cu acele 2 produse, insa faptul ca mi-au gresit comanda si nu si-au corectat eroarea m-a facut sa-i scot din lista de magazine.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  Empty Re: De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

Mesaj Scris de ioana soare Sam 18 Feb 2017, 10:06 pm

Poti sa trimiti foita argintie retur cu plata la ei si primesti banii inapoi in cel mai rau caz. Asta sunt obligati de lege sa faca , chiar daca nu le convine. In cel mai bun caz iti trimit foita aurie fara plata transportului.
De la ei am cumparat alte produse, nu cele marca lor, asa ca nu stiu cum sunt. Ce nu-mi place insa e ca in magazinul propriu-zis nu au cred nici 50% din produsele de pe site. Lucru care m-a suparat de cateva ori, cand s-a nimerit sa fiu in oras si sa trec pe acolo degeaba.
Asta e bine de stiut pt fetele din Bucuresti pt. care e mai simplu sa se abata pe la magazin decat sa comande on-line.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  Empty Re: De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 19 Feb 2017, 10:05 am

Asa mi-a si spus la telefon, ca imi vor trimite foita argintie...insa nu au facut-o si nici nu au mai raspuns la mail. Suma in cauza era sub 10 lei, m-au dezamagit prin faptul ca nu si-au asumat eroarea facuta si n-au fost destul de seriosi sa o rectifice.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  Empty Re: De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

Mesaj Scris de ioana soare Dum 19 Feb 2017, 11:51 am

le-am incurcat intre ele, dar ai inteles ce-am vrut sa zic:)) Stiu ca suma e mica, dar eu tot le-as returna foita aurie trimisa gresit, cu plata transportului la ei. Ca sa simta un pic greseala si sa inteleaga ca indiferent de suma in cauza trebuie sa arate mai multa responsabilitate. Si poate alta data vor fi mai receptivi. Cu tine sau cu alt client care va pati la fel.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  Empty Re: De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 20 Feb 2017, 9:41 am

Cred ca ai dreptate, asa ar trebui procedat doar pentru a-i "ajuta" sa fie mai atenti in viitor, insa eu as fi ramas fara nici o foita si cu banii dati. (nu stiam ca pot eu solicita firmei de curierat retur cu plata la destinatie, pina acum mi s-a trimis curier de catre vinzator pentru a ridica produsul pe care voiam sa-l returnez).

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  Empty Re: De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

Mesaj Scris de Gabica Joi 23 Feb 2017, 9:20 am

Bine de ţinut minte.
Numele acelui magazin, politicile comerciale referitoare la plăţile ramburs.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  Empty Re: De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 23 Sept 2020, 4:32 pm

Despre aliexpress, un fel de ebay cu vanzatori chinezi (nu fac reclama, vorbesc din experienta mea proprie):
In primul rand coletele care nu depasesc suma de 10E (+transport daca e cazul) ajung la oficiul postal de care apartineti, primiti aviz in posta daca este un pachet cu volum ce nu poate fi adus de catre factorul postal. Asta a fost stabilita in urma cu cativa ani pentru a degreva postele vamale, de acolo se preiau coletele a caror valoare depaseste 10E si pentru care se platesc taxe.
Personal, in ultimii 4 ani toate coletele mi-au fost aduse de catre postarita, nimicuri mici livrate in plicuri, pachetele.....si ma refer la Mangalia, oras municipiu care nu este resedinta de judet.
Durata transportului depinde de multi factori care nu au legatura cu vanzatorul, si poate fi de la 2sapt la 3luni. In tot acest timp cumparatorul este protejat, cu conditia sa mai verifice din cand in cand care este stadiul transportului. Daca timpul estimat pentru transport expira trebuie sa ceara extinderea acestuia daca doreste sau imediat dupa expirarea timpului sa aplice pentru deschiderea unei dispute in care mentioneaza ca nu a primit produsul (chiar daca vanzatorul insista la o intelegere, face o propunere si nu o acceptati, in 5 zile intervin administratorii platformei si solutioneaza disputa in favoarea cumparatorului). Am experimentat si pachet care nu a mai ajuns si produs cu defect, pentru ambele cazuri am primit banii inapoi (singura chestie ...e diferenta de curs valutar dintre data platii si data returnarii banilor, care poate fi negativa sau pozitiva, insa pentru valori de pana in 10E este sub 1leu).
Comenzile se platesc prin pay-pal sau direct cu cardul, banutii nu ajung la vanzator, ci in platforma, vanzatorul nu-i primeste pana nu confirmi ca ai primit pachetul. Mie personal mi-a fost mai usor cu cardul. (sunt afiliati ca platforma la sistemele de securitate internet banking)
Produsele: cel mai bine functioneaza cautarea cu cuvant cheie sau intrarea pe categorie pentru a compara. Multi vanzatori comercializeaza acelasi tip de produs la preturi diferite, unii cu transport gratuit, altii cu transport. Consuma ceva timp o cautare si alegere.
Asta in mare ca sa raspund, de fapt, la unele din intrebarile tale, Rodica.
Nu am luat acelasi produs repetat pentru ca a fost in cantitate suficienta. De exemplu caut ochi pentru papusi, gasesc ce as vrea si la un pret bun la vreo 2-3 vanzatori, ma mai "plimb" prin magazinul fiecaruia si ma opresc la cel care are si altceva ce m-ar interesa. Se intampla insa sa gasesc ce caut la cel mai mic pret la un vanzator care comercializeaza in rest cu totul altceva decat ma intereseaza si-atunci comand numai acel produs.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  Empty Re: De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

Mesaj Scris de LRodica Mier 23 Sept 2020, 10:04 pm

Wow,  mulțumesc .
Am pierdut si eu mult timp pe aliexpres zilele astea, dar nu m-Am hotărât.  O sa o fac probabil la sfârsitul săptămâni.  A venit meșterul la tara si sunt prinsă cu treabă acolo.
La noi fiind orasul mare nu cred ca vine postasul cu pachetul.
 Sper sa prind si eu curaj sa comand.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  Empty Re: De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 24 Sept 2020, 6:46 am

Iti poti face cont, poti pune la "favorite" sau in cos, ca sa nu uiti ce ti-a placut, nu trebuie neaparat sa cumperi Smile Si eu le cam sucesc pe toate fetele, studiez si descrierea, si specificatiile, ma uit si la review-uri. (am prezentat parca la scule pentru lut extruderul luat de pe aliexpress de aprox 5uds in comparatie cu cel makins de 100lei wink )

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  Empty Re: De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

Mesaj Scris de LRodica Joi 24 Sept 2020, 9:46 pm

Da, am început inceput sa pun la favorite.
Îmi aduc aminte ca ai scris ceva comparatie dar fiind paralela cu crearea bijuteriillor, parca ,  nu am citit cu atentie, doar am citit Smile.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  Empty Re: De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 25 Sept 2020, 8:22 am

Nu despre utilizarea produsului in sine, ci calitatile/pretul lui prin comparatie, despre cum se intampla lucrurile....si ce inseamna "chinezarie". Nu cred ca termenul este corect, acum cand mai toti au fabrici sau comanda fabricarea in China.
Am avut la un moment dat setul de scule de modelaj de inox (cele din husa rosie) care erau putin peste 11E, am dat mesaj vanzatorului si l-am rugat frumos daca poate sa nu treaca mai mult de 10E pe pachet si s-a rezolvat. Nu-mi era de taxa, cat de faptul ca trebuia sa ma deplasez la Constanta, la posta vamala.
Ma depaseste logica acestei taxe cand e vorba de produse pentru utilizare personala.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  Empty Re: De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

Mesaj Scris de LRodica Joi 01 Oct 2020, 11:24 am

Am cumparat ochii si din greseala am comandat de 2 ori de 8 mm.
Asta e. O sa am cativa ani de acum inainte wink .
Legat de umplutura pentru jucarii, am luat de 5 kg. Asa mi s-a parut cel mai ok. Trebuie sa stii ca ocupa un spatiu 'generos' sacul in care vine. Au si la kg parca, sau la kg cred ca am vazut pe madeinromania.ro.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  Empty Re: De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 01 Oct 2020, 3:01 pm

Chiar ma gandeam sa stii, ca pentru mine, de exemplu, nu e chiar eficient setul acela de 6-12mm, cel mai mult folosesc de 8mm si nu-s foarte multi in set.
Am vazut umplutura, zic ei ca din 1kg ies 2 perne de 50/70cm, asta asa ca idee de volum. Deci daca gasim in supermarket perna de 50/70 la cel mult jumatate din pretul/kg este foarte bine. Parca nu-ti convine sa platesti transportul daca nu ai si altceva de luat de la ei.
Eu zic ca aici putem pune si link fara a se considera reclama, mai ales daca am si experimentat magazinul respectiv.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  Empty Re: De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

Mesaj Scris de LRodica Dum 04 Oct 2020, 9:06 am

Am luat de la ei si protectie pentru saltea si pilota.
Am vazut ca acum parca nu mai au posibilitatea sa pui in cos alte produse. Doar implutura.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

De unde si cu ce materiale ne aprovizionam  Empty Re: De unde si cu ce materiale ne aprovizionam

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB