Ultimele subiecte
» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Astazi la 9:56 am Scris de angelyc

» Ornamente de Craciun - 6
Ieri la 8:26 pm Scris de raluk0182

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Joi 08 Dec 2016, 11:35 pm Scris de gretty

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Joi 08 Dec 2016, 10:45 pm Scris de angelyc

» La sueta .... de seara ! 22
Joi 08 Dec 2016, 9:39 pm Scris de LRodica

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Joi 08 Dec 2016, 8:40 pm Scris de raluk0182

» Materiale textile si auxiliare - croitorie II
Joi 08 Dec 2016, 9:30 am Scris de dalailana

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 08 Dec 2016, 7:35 am Scris de raluk0182

» Mobilier homemade (2)
Mier 07 Dec 2016, 8:48 pm Scris de raluk0182

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Mier 07 Dec 2016, 8:22 pm Scris de raluk0182

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Mier 07 Dec 2016, 11:30 am Scris de kmn

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Mier 07 Dec 2016, 9:34 am Scris de ladybird

» Hainute tricotate, pentru animalutele noastre dragi!
Mier 07 Dec 2016, 9:15 am Scris de arnautiozefina@yahoo.ro

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 06 Dec 2016, 9:02 pm Scris de Admina

» Bijuterii fimo (33)
Mar 06 Dec 2016, 11:06 am Scris de vlad_mom

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Lun 05 Dec 2016, 3:42 pm Scris de gretty

» Din materiale reciclabile 5
Dum 04 Dec 2016, 9:37 pm Scris de fiordaliso

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Dum 04 Dec 2016, 5:49 pm Scris de piciul

» probleme masina de cusut
Sam 03 Dec 2016, 11:00 am Scris de daniela67

»  Masinile noastre de cusut (6)
Sam 03 Dec 2016, 8:32 am Scris de elenyka

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Masina de cusut pt copii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Masina de cusut pt copii

Mesaj Scris de kabunta la data de Joi 09 Iun 2016, 4:34 pm

Ma gandesc sa cumpar o masina de cusut pentru copii si sa incep sa ii invat cate ceva si pe cei mici. Pe la 2 ani Andrei era deja tare interesat de cusut si acum simt ca interesul lui a scazut. Poate si din cauza ca nu prea am mai cusut in prezenta lui ( doar cu ei dormind sau plecati de acasa)... Eva creste foarte repede si vreau sa fiu pregatita...

Am tot cautat produse si review-uri de toate felurile de la jucarii la masini mini si am cam inceput sa am o parere. As vrea daca se poate sa mai impartasiti din experientele voastre cu diverse modele si varste.

PS: Daca am deschis subiect nou airea imi cer scuze da eu nu tin minte sa fi dat peste informatiile astea inainte.

kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 410
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

Re: Masina de cusut pt copii

Mesaj Scris de adina_lg la data de Joi 09 Iun 2016, 5:14 pm

Ce frumos! Smile
Eu si sora mea am primit (nu stiu de unde) o mini masina de cusut, doar cu maner si cu un singur fir (o masina aproape de jucarie:) ). Nu stiu cat aveam, cred ca eu aveam in jur de 7-8 ani cand am inceput sa fac maruntisuri din resturi de material primite de la o croitoreasa. Haine nepurtabile Smile. In rest, coseam amandoua de mana haine pentru papusi. Nu m-a indrumat nimeni cu masina respectiva, nu am facut nimic serios.
Am dat candva peste un curs de "cum sa ii inveti pe copii croitorie" sau asa ceva. Era o reclama, nu am urmat cursul respectiv, dar mi s-a parut interesanta ideea.
O sa urmaresc cu interes subiectul acesta. Smile Poate dupa ce te hotarasti, ne impartasesti si ce anume veti face, si ce masina vei alege.

adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Vin 10 Iun 2016, 9:45 am

Baftă în această încercare.
Fiică-mea învăţase pe maşina veche rusească. Îşi dorea, a învăţat-o tataie. Şi-a pierdut interesul după vacanţa de vară. A acaparat-o telefonul mai precis internetul.
Am mai avut câteva încercări de a o face să lucreze cu aţa toate nereuşite. Acum s-a reprofilat pe Fimo. Să vedem cât o ţine.

Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1659
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de kabunta la data de Vin 10 Iun 2016, 10:53 am

Astept in continuare cu interes povestile voaste.

Eu am inceput de vreo 2 saptamani sa imi fac camera de cusut (deocamdata pe hartie). Am obtinut aprobarea ( macar temporar pana mai cresc copii ) sa am camera "mea". Si tot facand zeci de scheme cum sa aranjez si amenajez am hotarat ca imi doresc un colt cu masuta pt copii sa ii pot lua cu mine la "lucru". De cand mi-a venit idea asta nu ma mai pot desparti de ea.

Ieri eram gata pregatita sa cumpar o masina de cusut de jucarie sau mini. Dar azi noapte am stat si am citit mult pe tema asta si nu mai sunt sigura ca e o idee asa buna. Tot cititind de la diverse mamici ce abilitati ale masini sunt importante pentru copii mi-am dat seama ca cea mai aproape de toate aste este de fapt masina mea: se poate regla sa mearga la o viteza ff mica, taie singura ata cand termina, intareste singura cusatura fara sa tb sa mergi tu inainte inapoi, are dispozitiv automat de bagare ata in ac ... singura parte naspa ar fi ca e mai mare suprafata de lucru si nu are protectie pentru degete. Am comandat de dimineata un piciorus de protectie pentru degete universal de la chinezi - sa vedem daca se va potrivi daca nu poate improvizez eu unul de platic si cred ca intai vom incerca asa. Sper sa ii placa... Am emotii. Eventual mai reevaluez situatia dupa incarcarea asta.

kabunta
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Dum 12 Iun 2016, 8:05 pm

La Muzeul Sutu am vazut si nu m-am putut abtine sa nu pozez
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Nu cred ca este pentru copii, dar este o bijuterie!

piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3765
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Mar 14 Iun 2016, 11:45 am

oau Kabunta , câte detalii referitoare la maşina ta de cusut. Îmi scrii te rog în particular ce model este (să nu facem reclamă)
Ar fi bine să reuşeşti în ceea ce ţi-ai propus cu acea cameră de lucru. Ar fi minunat dacă pe copii i-ar mai prinde şi altceva, în afară de postările pe internet.

Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Joi 16 Iun 2016, 1:26 pm

Mama a cumparat o masina de cusut Veronica(reala,deci) pe care am frecat-o toate trei surorile;pe ea am invatat,deci,sa cos.
In timp ce mama isi facea rochiile la "tanti Jenica",n-a pus niciodata piciorul pe pedala,nu-i placea! croit

michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1177
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de ppisic la data de Mar 21 Iun 2016, 11:28 pm

Sper sa nu va speriati prea tare de cum arata camera mea in clipa asta, dar o poza la cald, in se vad masinile copilei si o masina de a mea(in mobila- e draguta care munceste materiale groase/posete)

Adeline are o masina care face lant dintr-un fir, de jucarie, coase din 2 in doi, dar are si baterie, e mai usor de mutat in casa. Se vede in spate.
Din cauza ca tot sarea pasi i-am facut update cu un Janome dragalas care coase impecabil. In fine, are cateva cusaturi si e relativ galagioasa, dar coase binisor. Uneori o mai folosesc si eu la facut mosorele ;)
E ca o masina ''adevarata'' doar ca in miniatura Smile

ppisic
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 387
Varsta : 35
Localizare : Olanda
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.ppisic.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de kabunta la data de Mier 22 Iun 2016, 10:43 am

Hehe. Da ceva asa veau sa fac si eu. Sa pun masuta mai mica langa masa mea cu o masina de cusut. De fapt am inceput sa stang materiale pentru un intreg mini atelier : un gherghef micut si ace de plastic, si restul ustensilelor noastre de taiat si lipit.. sa vad cum le organizez...

Am facut si un test initial cu masina mea innovis 900 ( gabica gasesti multe pe net despre ea desi versiunea care se vinde acum cred ca e 955 sau asa ceva dar e practic cam aceeasi ) si se coase bine la ea si de un copil. Viteza se poate seta foarte mica si ajuta mult ca intarirea si taierea se realizeaza printr-o simpla apasare de buton. Astept inca sa imi vina un piciorus special care cica ajuta sa protejeze degetele sa nu le bagi in bataia acului. Desi cat a cusut Andrei nu a avut inca nici o tentativa sa duca mana prea aproape... Am facut 2 mini sacosele simple ( fara surfilat fara dublat fara nimic ... ) - am si niste poze cu ele da nu le-am descarcat. I le-a dat surioarei sa se joace cu ele. Nu a fost extem de incantat dar nici nu parea sa ii fi displacut. Cred ca o masina de cusut mai adevarata ajuta sa faca totul mai atactiv decat una de jucarie asa ca probabil o sa fac innovisul meu sa coboare pe masuta mica Smile

La cateva zile dupa incercarea asta chiar imi zice int-o seara "trebuie sa mai coasem si noi ceva". Dar momentan camera e in renovare cu teste de vopsea in cateva culori care pe unde .. si totul merge incet incet ca am zis ca nu chemam mesteri de data asta si fac eu..

Ultima editare efectuata de catre kabunta in Mier 22 Iun 2016, 10:46 am, editata de 1 ori

kabunta
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Mier 22 Iun 2016, 10:44 am

Eu am o mare nedumerie, deja am făcut obsesie: de ce atunci când ne prezentăm casa, mai ales o cameră în care se lucrează intens, începem întâi cu scuzele...
Eu nu văd mizerie, eu văd o cameră unde se munceşte, dar mai ales o mare dragoste între mamă şi fiică...
Ce crezi că va ţine minte peste ani? Că mama era obosită de la făcut curăţenie sau zgomotul "trebii" făcute cot la cot?
Felicitări pentru acestă "dezordine" din viaţa ta.

Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 4:35 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos