Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

+28
orhapetru
kabunta
Danutzaaa
stefutza3
Gabica
danabarbu2007
ioana soare
christinuca
piciul
Gianina4ever
bebelusha
ismi3ismi
Michelle88
CarmenClaudia
Margelutza
ionela07
Floren
LRodica
danniela
gaza
aurishta
gabriela1554
MagdaMarin
Elspethalexia
Eu Joana
PAULA CONSTANTIN
Karina33
diada
32 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Anunt CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de diada Dum 07 Feb 2016, 9:34 am

Primavara se apropie cu pasi repezi si natura se transforma, primii ghiocei au aparut deja in unele zone mai calde. Asa ca, va propun sa ne transformam si noi! Deschidem un nou concurs pe sectiunea croitorie, la inceput de an 2016! Tema acestui concurs este RECICLAREA. DIN CEVA VECHI SA CREAM CEVA NOU.
Exemple sunt foarte multe, lucrati cu ce aveti la indemana, sau puteti cumpara haine SH. Dorim sa vedem creativitate.
Nu exista conditii privitoare la materialul folosit, croiala sau stil, atata timp cat este respectata tema concursului.

Impunem urmatoarele conditii:

* Sa fie respectata tema concursului si termenul de inscriere;
* Sa NU postati modelul pe retelele de socializare, pana se finalizeaza concursul.  Asta duce la DESCALIFICARE.
* Materialul folosit: orice nu va mai trebuie prin casa si poate fi transformat;
*  Va sugeram sa includeti in modele tot ce va trece prin cap, este un concurs de creativitate;
* Puteti coase si de mana, nu va trebuie neaparat masina de cusut;
* NU VOM PRIMI IN CONCURS, MEMBRELE CARE NU AU POSTAT PE FORUM, CREATII LA CROITORIE! Trebuie sa demonstrati ca stiti sa lucrati, prin ceea ce ati cusut.
* Pot participa membri inscrisi pana la data de 7.02.2016, cu minim 50 de mesaje pana la sfarsitul concursului;
* Concursul este anonim. Voi trimiteti pozele pe adresa de email a forumului forum.lucrudemana [ @ ] gmail.com si noi o sa le postam in cel mai scurt timp fara sa mentionam numele concurentei. In acest fel, dorim sa dam sanse egale tuturor.
* In email: specificati ca participati la concurs cu acea creatie, ce utilizator folositi in forum, apoi este necesar sa vorbiti in cateva fraze despre produs si materiale folosite, se vor atasa maxim 7 poze.

poza 1: produsul initial + ce accesorii urmeaza sa folositi
poza 2: produsul taiat
poza 3: din timpul executiei
poza 4: dosul produsului
poza 5: detaliu important de pe produs, un element dificil sau bine lucrat
poza 6 si 7 creatia in intregime, surprinsa din mai multe unghiuri, de preferat in lumina naturala.
NU SE ACCEPTA POZE TIP COLAJ

* o sa avem juriul pentru notare, rezultatele se transmit in urmatoarea saptamana, in functie de timpul juratilor.

[u]Durata concursului este incepand de duminica 7.02.2016, ultima zi de inscriere va fi luni 29.02.2016.

Premiile sunt oferite de www.decusut.ro

Sunt puse la dispozitia castigatorilor acestui concurs 3 premii:

- Locul I - voucher in valoare de 200 lei

- Locul II - voucher in valoare de 150 lei

- Locul III - voucher in valoare de 100 lei

Castigatorii nu vor primi fizic un voucher, se va tine cont la comandarea produselor de premiu.

Premiile vor fi trimise de catre firma care sponsorizeaza acest concurs, doar la adrese de pe teritoriul Romaniei, deci trebuie sa apelati la rude, daca veti castiga si locuiti peste hotare.

Aveti timp de gandire, de inspiratie si de creatie. Hotarati-va daca doriti sa participati, daca aveti deja in plan o transformare, pe care sa o puteti posta la concurs, respectand cerintele. Este un concurs relaxat, menit sa va motiveze sa creati, sa lucrati.

INSPIRATIE:

AICI 1
AICI 2
AICI 3

Si multe, multe altele le gasiti din vizionare, in vizionare.

Va recomandam sa cititi toate postarile acestui subiect, in situatia in care doriti sa participati; pot aparea detalii suplimentare in mesajele postate de organizatori: Diada sau Admina! Pentru informatii si detalii va asteptam sa postati in continuare. Bafta tuturor!


Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 13 Mai 2016, 9:44 am, editata de 2 ori

_________________
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Karina33 Dum 07 Feb 2016, 10:09 am

Interesanta tema, lejera, creativa! Multa inspiratie concurentelor! Am si eu un raft de 'vechituri' pe care nu le pot arunca si-si asteapta randul pentru a fi reciclate in ceva util, functional si sper eu mai frumos.
Poate-poate reusesc sa-mi fac timp sa ma gandesc si eu la ceva.

Ps: daca va ganditi sa transformati ceva intr-o fusta va astept dupa concurs cu ea si la provocare!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de PAULA CONSTANTIN Mar 09 Feb 2016, 10:27 am

foarte inspirata tema concursului, ma incanta  cusut , mai ales ca am o groaza de lucruri ce trebuiesc modificate, reciclate, readaptate la ceea ce imi place sa port.

Sper sa fie cu inspiratie pentru multe persoane, sa avem o competitie stransa. Bafta tuturor! ura
PAULA CONSTANTIN
PAULA CONSTANTIN
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 343
Varsta : 39
Localizare : PRAHOVA
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Admina Mier 10 Feb 2016, 12:43 am

Multumim Diada, pentru concurs! Se anunta un an interesant, la acest capitol. cos
Tema este foarte frumoasa si nu va limiteaza decat imaginatia! Sigur toti avem in casa haine sau alte articole textile pe care le putem transforma, creativ.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Eu Joana Dum 14 Feb 2016, 4:22 pm

Abia aștept sa vad creațiile participantelor ! Succes tuturor!
Eu Joana
Eu Joana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2016

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Admina Mier 17 Feb 2016, 7:20 pm

Vroiam sa va anunt ca e nevoie de transformare dintr-o piesa textila in alta, nu doar modificare pe masuri, deci NU miscorare sau agmentare a masurii unei piese vestimentare. Deci puteti transforma, de exemplu, din fusta in ie, din pantaloni in fusta, din camasa in rochie/ fusta, din orice in orice, chiar folosind mai multe piese vestimentare, sa compuneti o piesa noua, dar trebuie sa-i schimbati utilitatea, cat de cat.
Si puteti participa doar cu un proiect, fiecare concurenta, ca si pana acum. Daca doriti sa participati cu mai multe proiecte reciclate, puteti participa la provocari.
Idei!
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE 54ff6a10

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE 26500810

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE B31e2410

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Homema10

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Recycl10

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Recycl11

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Recycl12

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Elspethalexia Sam 20 Feb 2016, 6:27 pm

Trebuie folosite exclusiv materiale "reciclate" sau pot fi combinate cu bucăți de materiale noi?
Elspethalexia
Elspethalexia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 96
Varsta : 38
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/11/2011

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Admina Sam 20 Feb 2016, 9:23 pm

Daca e preponderent produs reciclat si partial material nou, este in regula. Totul este sa schimbati utilitatea produsului vestimentar, in altceva, chit ca mai adaugati parti din alt articol de imbracaminte sau accesoriu (curea) sau alta bucata de material mai mica.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Eu Joana Dum 21 Feb 2016, 12:04 pm

Ce lucruri grozave ati aratat ! Chiar se pot face minuni! Eu astept sa imi vina noua masina de cusut si sper sa am inspiratia necesara! Pana atunci ma delectez cu lucrarile voastre! flower
Eu Joana
Eu Joana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2016

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 21 Feb 2016, 3:13 pm

Felicitări pentru concurs ,e foarte interesantă tema.
Succes

_________________
~Regulamentul forumului~Atasarea pozelor-tutorial pas cu pas!~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Admina Mier 24 Feb 2016, 7:42 am

Va reamintesc ca luni este ultima zi de inscriere in concurs, pe 29 februarie (o zi speciala wink)
Am primit deja cateva inscrieri in concurs si le vom posta impreuna. Va rugam sa nu va speriati daca nu va vedeti postata creatia, inca, eventual ne puteti intreba pe PM daca am primit mesajul de inscriere si va vom confirma in cel mai scurt timp.

Bafta tuturor!

p.s. Are potential tema, asta e clar! Toti avem proiecte amanate prin dulapuri sau prin pungi, ascunse sau la vedere, doar-doar ne-om apuca de ele. Asta e ocazia tuturor, de a modifica ceva vechi, in ceva nou.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de gabriela1554 Mier 24 Feb 2016, 12:16 pm

Pana luni se fac inscrieri sau pana atunci trebuie sa fie gata si produsul?
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de aurishta Mier 24 Feb 2016, 3:55 pm

Ambele! Te inscrii trimitand pozele si descrierea a ceea ce prezinti la concurs!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de gabriela1554 Joi 25 Feb 2016, 12:25 am

Multumesc
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Admina Joi 25 Feb 2016, 7:53 am

Concurenta I a scris:

Nu sunt croitoreasă. Nu am acest talent, dar îmi place să mă joc cu bucăţi de material ac şi aţă.
Dacă din această joacă îmi iese ceva folositor mă declar fericită. Mulţumesc că există acest concurs care mă scoate din amorţeala obişnuită determinându-mă să şi finalizez ceva, altfel, aş avea casa plină doar de scame şi bolduri înfipte prin diverse bucăţi de material. Cel mai mult m-a atras tema: reciclare (dacă aş putea m-aş recicla şi pe mine!)
Iubesc materialul de blugi, am pantaloni, fuste, genţi, huse…. .De ceva timp tot pun deoparte pe cei care ne-au rămas mici. Mi-am luat inima în dinţi şi deşi nu am mai făcut niciodată aşa ceva, am hotărât să-mi fac husele la maşină. Am refolosit de la vechile huse materialul supraelastic + agăţătorile elastice.
Ca tipar am folosit vechile huse. La bancheta din spate umărul stâng este din tricot (când am scos husa, a trebuit să o tai, deoarece se prinsese printre fiare.)
Pentru concurs prezint doar atât. Sunt în lucru şi scaunele din faţă. Dar mi-ar mai trebui încă 7
poze …
Toate cusăturile sunt la liniară.
Am folosit 4 perechi de pantaloni + o fustă.

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE IMG_0870

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE IMG_0880

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE IMG_0871

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE IMG_0877

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE IMG_0882

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE IMG_0885

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE IMG_0888

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Admina Vin 26 Feb 2016, 8:18 am

Concurenta 2:

Am ales pentru acest concurs sa transform un compleu de vara XXXL in ceva dragut si purtabil. Compleul l-am primit de la mama mea, care la randul ei l-a primit nu stiu exact de unde si s-a gandit ca una dintre noi il putem folosi ca si material pentru altceva. De cand l-am vazut m-am gandit la o rochie peplum. Acest trend poate nu mai e chiar asa de in voga dar e un stil cat de cat clasic care se preteaza foarte bine pentru mers la birou.
Am inceput prin a descoase/taia bluza si fusta, ca si tipar am folosit un maieu si o fusta pe masura mea. Cu ajutorul acestor tipare am taiat ambele parti la dimensiunile potrivite. Materialul ramas de la bluza l-am incretit (cusut pas mare la masina si incretit de mana pe urma) si l-am folosit pentru "peplum". Fermoarul l-am pus pe lateral, pentru cusaturi am folosit masina clasica de cusut si overlockul pentru finisarea marginilor materialului. Initial m-am gandit sa las gulerul asa cum este, dar paspolul ala mi se parea cam grosolan asa ca l-am taiat jos si am facut tiv normal.
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE ADSC_1754

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE ADSC_1779

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE ADSC_1781

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE ADSC_1789

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE ADSC_1791

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE ADSC_1795

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE ADSC_1796


Ultima editare efectuata de catre Admina in Lun 29 Feb 2016, 7:48 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Admina Sam 27 Feb 2016, 7:23 am

Concurenta 3:

Aveam  acest compleu din matase  de vreo 10 ani si l-am purtat de 2 ori!Nu ma intrebati cum!Dar

bine ca a venit concursul asta cu tema  provocatoare.Si in ce puteam sa-l transform mai bine decat

intr-o rochita de fetita zvapaiata.Am croit-o o idee mai mare sa ne vina de minune la vara cand o s-o

scoatem la plimbare.Captuseala este din bbc  fara cusaturi la vedere la partea de sus ,montata dupa

expicatiile din Burda (acelea unde se recomanda sa calcam folosind lingura de lemn).Fermoar ascuns

la spate,cordonel din banda dublu satinata,clamita pt par din acelasi  material ,volan amplu la partea

de jos a captuselii-sunt detalii care transforma materialul intr-o tinuta placuta ochiului.

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE 58281e91-c902-4189-b3cb-0651b1911c91

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE 1d0bb4d4-bf1c-4e08-abac-f6699a6c934c

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE 93979906-1466-4199-8f17-60c69651b605

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE 919e51fe-f47b-4d6d-9268-a419730bb5d4_1

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE 513c86cd-b856-4a6d-9897-b1b577a6e093

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE 61a8e55c-bce0-4fa1-97cc-41f21bc09c50

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE D3da854c-2f0e-45bf-9d18-11819a38ade8



Ultima editare efectuata de catre Admina in Lun 29 Feb 2016, 7:47 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Admina Sam 27 Feb 2016, 7:45 am

Concurenta 4

Pe ultima suta de metri m-am hotarat sa particip la acest concurs. Eu obisnuiesc sa reciclez tot timpul hainele copiilor pt ca ei cresc f repede.
M-am hotarat greu ce sa refac.
Am folosit un hanorac pe care il pusesem in punga de aruncat. Nu m-am indurat si bine am facut. Hanoracul a devenit partea de sus a unei rochite. Pt partea de jos am folosit un material (nu stiu cum se numeste, e ceva supraelastic). Partea de jos este clos (sau un fel de clos, pt ca nu este perfect rotund-spatele este mai lung). La gat am pus o bentita cu buline ca un volanas, pe care am prins-o cu o bucatica desfacuta de la fermoar.
Asta e rezultatul. Azi a fost deja purtata la gradi.

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE 2

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE 3

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE 4

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE 6

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE 7.2

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE 8.1

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE 8.2



Ultima editare efectuata de catre Admina in Lun 29 Feb 2016, 7:46 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de gaza Sam 27 Feb 2016, 10:59 am

Bravo,fetelor! Nu duceti lipsa de idei si indemannare! kiss
Reusite transformari.
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de danniela Dum 28 Feb 2016, 9:47 am

Foarte frumos!!! Sunteti pricepute!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de diada Dum 28 Feb 2016, 11:04 am

Concurenta 5.
Zilele trecute imi zicea sora-mea sa ii fac o geanta din blugii aia uzati ce-i am pastrati pentru reciclare si numai bine am vazut acest concurs care m-a motivat sa o fac acum, sa nu mai aman; cine stie cand o faceam!
Am folosit o pereche de blugi/jeans, captuseala, 3 catarame, doua fermoare si 180 cm de chinga (cred ca se numeste) pentru curea.
Am descusut blugii pe interior si am croit fiecare parte a gentii, am taiat un buzunar si l-am aplicat pe platca/capacul gentii prin tighel. Am croit si captuseala la fel, mai putin platca, pentru ca am ales sa fie ambele parti ale ei din jeans. Am pregatit fiecare bucata pentru asamblare.  In interior, pe captuseala am aplicat un fermoar , la fel si pe exteriorul gentii. Am cusut fetele de catuseala cu lateralele si am lasat gaura sa pot intoarce geanta la sfarsit. Am cusut fetele blugului cu lateralele si am adaugat si platca. Am cusut cataramele curelei, ce apoi am aplicat-o in lateralul gentii. Fiind gata si blugul si captuseala, le-am cusut fata la fata una de cealalta, apoi prin gaura lasata la captuseala am intors geanta finala pe fata. Am ales sa tighelesc fiecare cusatura interioara si exterioara.
Calcata frumos, geanta e pregatita sa fie trimisa surorii mele.
 
CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Poza1

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Poza2

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Poza7

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Poza3

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Poza4

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Poza6

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Poza5


_________________
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Eu Joana Dum 28 Feb 2016, 3:06 pm

Am facut si eu o transformare , nu stiu daca o pot arata aici , eu neparticipand, practic , la concurs. cos cos cos
Eu Joana
Eu Joana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2016

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Admina Lun 29 Feb 2016, 7:17 pm

Ioana, te rog sa postezi aici: https://www.lucrudemana.com/t1428p285-modificarea-si-stramtarea-hainelor-2

Concurenta 6
Pentru acest model am folosit o esarfa (si o dantela  care  am aplicat-o  pe rascroitura de la maneca)pe care am transformat-o intr-un fel de sal care se imbraca asemenea unei bluze cu maneca scurta, Se poate purta ca atare sau cu o curea frumoasa. Eu n-am avut in preajma o femeie potrivita, ca statura ,sa-l imbrace. Fizicul meu nu e potrivit pt. asemenea lucruri moderne.

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE DSCN0218

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE DSCN0222

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE DSCN0224

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE DSCN0239

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE DSCN0249

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE DSCN0252

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE DSCN0253

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Admina Lun 29 Feb 2016, 7:41 pm

Concurenta 7
Aveam de cativa ani cumparata dintr-un sh, si nepurtata nici macar o data, o fusta de piele ce merita transformata in ceva util. Am profitat de impusul concursului si-am incercat sa o transform intr-o geanta. Doar se stie ca femeile n-au niciodata suficiente genti si perechi de pantofi.
Am descusut pe unde am avut nevoie fusta, mi-am facut o schita cu dimensiunile dorite, am croit pe captuseala si apoi am taiat si pielea. Cum era cam moale pielea m-am gandit s-o intaresc cumva si-am folosit niste resturi de tafta groasa pe care am intarit-o cu hartie termocolanta (o foaie fetele si mai multe pentru fundul gentii).
Am desenat cu creion 'copacul' si l-am aplicat pe fata gentii cu cusatura tighel. Apoi mi-am facut un sablon din carton pentru frunze si-am decupat din resturile de piele ramase de la croit. Le-am aplicat si pe ele. Cele ramase le-am cusut pe dosul gentii pentru ca de multe ori imi aluneca de pe umar si ramane atarnata vazandu-se dosul.
Am intarit cu hatie termocolanta pe mijloc bareta gentii, am indoit si-am tighelit-o.
Am fixat prin tighel taftaua si-am decupat surplusul.
Am cusut buzunarele pe captuseala si-am montat fermoarul pentru inchiderea gentii. Ultima operatiune a fost coaserea captuselii de fata prin tighel vizibil.
Ma bucur acum de-o geanta moale dar cu tinuta, incapatoare, o geanta unicat.

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE SNV33527

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE SNV33530

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE SNV33535

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE SNV33536

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE SNV33581

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE SNV33585

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE SNV33587

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de diada Mar 01 Mar 2016, 5:30 am

Concurenta 8.
Produsul meu: Geanta de blugi "impletita".
Am ales sa reciclez 2 perechi de blugi (una a mea care din pacate dupa sarcina nu imi mai venea si una a sotului care a avut un mic accident la spate ca sa nu spun altfel Smile) ), o fusta si cateva accesorii de la o alta geanta.
A fost o adevarata provocare pentru mine avand in vedere ca este prima geanta de acest fel pe care o creez. Sunt foarte multumita de ea si abia astept sa o scot la plimbare Smile
Tehnica de lucru: Am taiat blugii fasii (cam 70 la numar) late de 3 cm pe care le-am calcat,, le-am facut bie de 1 cm (daca nu gresesc denumirea), apoi le-am "impletit", le-am atasat pe dos termocolant pentru a sta fix, dupa care am taiat tiparele. Am folosit mai mult ca niciodata insailatul, apoi am cusut la masina. La fel am, taiat tiparele pt captuseala si le-am cusut. Am impletit fasii si pentru maner, la care am atasat accesoriile. La sfarsit  am cusut manual un nasturel pt un design mai frumos. Elementul dificil pentru mine este calcatul fasiilor si impletitul lor.

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Poza2_1

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Poza7_1

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Poza1_1

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Poza3_1

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Poza4_1

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Poza6_1

CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE Poza5_1

_________________
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Anunt Re: CONCURS CROITORIE 2016 - RECICLARE/TRANSFORMARE

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB