Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Mobilier homemade (2) EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Mobilier homemade (2) EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mobilier homemade (2) EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Mobilier homemade (2) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Mobilier homemade (2) EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Mobilier homemade (2) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Mobilier homemade (2) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Mobilier homemade (2) EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Mobilier homemade (2) EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Mobilier homemade (2) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Mobilier homemade (2) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Mobilier homemade (2) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Mobilier homemade (2) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Mobilier homemade (2) EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Mobilier homemade (2) EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Mobilier homemade (2) EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Mobilier homemade (2) EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Mobilier homemade (2) EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Mobilier homemade (2) EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Mobilier homemade (2) EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Mobilier homemade (2)

+28
raluk0182
alinnusha92
gaza
noki
danniela
Michelle88
valentinadof
ema
Admina
diada
Gabiuta
danyelyta28badea
vlad_mom
piciul
Dorulet
angelyc
Samarineanca
gabriela1554
Gabica
myky7robc
AcidoR
aisha
arielas
mlizeta
Giorgi
Floren
LRodica
ioana soare
32 participanți

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Mobilier homemade (2) Empty Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 25 Oct 2015, 4:12 pm

Capitolul anterior [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Oh, nu am destule cuvinte....inafara ca e visul oricarui copil,  si  mic si mare,  cred  ca  vor  fi si ale nepotilor tai la cit le-ai facut de trainice. . .e constructie in toata regula! Si zici ca e doar hobby???


Ultima editare efectuata de catre vlad_mom in Joi 07 Ian 2016, 11:49 am, editata de 1 ori

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ioana soare Dum 25 Oct 2015, 5:26 pm

Multumesc mult! Si eu sper sa reziste cat mai mult, mai tarziu, cand vor mai creste casuta poate deveni un loc linistit si retras pt citit.

Doar hobby, dar in general cand fac ceva incerc sa fac cat mai bine, ca sa merite timpul si materialele investite si sa-mi placa sa privesc rezultatul:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de LRodica Dum 25 Oct 2015, 6:04 pm

Ioana, felicitari.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de Floren Dum 25 Oct 2015, 9:31 pm

Vocabularul meu a secat ! Nu gasesc cuvintele potrivite pentru a exprima admiratia pentru munca Ioanei !
..... , ......... , ......., etc , etc , etc , pana la nesfarsit ! Puneti voi cuvintele !!! Eu ma duc sa caut o arma , sa-mi trag un glont , ca prea au unii tot talentul si altii ...n-avem deloc ! hug
Ioana ...doar atat : chapeau !!!
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 25 Oct 2015, 10:19 pm

Da, inteleg ce spui, numai ca eu te suspectez de cunostinte aprofundate in domeniu tocmai pentru ca ti-am vazut si superba mobila de dormitor Smile ...ori, mai e varianta in care chiar te-ai documentat temeinic... Zic asta pentru ca locul asta de joaca, ca si mobila, nu e o treaba pe care o faci dupa o idee de cum ai vrea sa arate, trebuie sa cunosti o gramada de detalii tehnice, de structura, de imbinare, produse care exista pe piata.
Acum m-am uitat si am vazut ca in aprilie cumparai lemnele, io zic, dupa umila mea parere, ca ai terminat in timp record...atita bibleala, atita atentie acordata fiecarui maruntis... esti tare, ce sa mai!
Acu', daca nu e cu suparare, ai idee cam cit a costat ansamblul? Sint curioasa cam la cit se ridica materialele pentru un lucru extra-bine facut.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 26 Oct 2015, 7:54 am

Va multumesc mult pt cuvintele frumoase!

Vlad_mom, asa e, m-am documentat foarte mult si inainte si in timp ce lucram, de la o etapa la alta. La inceput am facut un proiect pe hartie, pe care l-am modificat pe parcurs, dar vroiam sa-mi fac un necesar de materiale. Faceam asta de mai multe zile cand vine sotul meu si-mi spune "tot nu e gata?hai o data termina si hai sa cumparam lemnele" lucru care m-a determinat sa pun creionul jos si sa-i spun "fa tu asta". Bineinteles suparata in sinea mea si sperand sa nu se descurce , pt ca nu vroiam sa faca el ce vroiam sa fac eu si sa renunt la munca mea de pana atunci:)) A, si i-am spus sa fie un proiect nou, sa nu foloseasca ce facusem eu deja. Si dupa doua seri in care ma striga din cinci in cinci minute sa ma intrebe "da' aici cum se calculeaza, da' aici cum se pune", la care eu spuneam ca nu stiu, sa se documenteze, ca asta faceam eu cand mi-a spus ca ce-mi ia atat, a cedat si a spus"bine ai demonstrat ce aveai de demonstrat, acum fa odata proiectul ala"Smile)

M-am dus si am studiat si casutele de gradina de la Hornbach si am pecat cum am venit:) Adica nu, cu concluzia ca sunt atat de prost lucrate:)

Pentru postament am gasit pe ana-white.com informatii foarte bune. Fiind mai inalt i-am adaugat contravantuiri, asta stiam, pt ca le vazusem pe la toate constructiile. Dar nu eram ferm convinsa ca sunt necesare, abia dupa ce am pus podeaua si m-am batait un pic am zis "da, trebuie". Dupa ce le-am pus n-a mai miscat postamentul nici macar un pic,era "solid as a rock"Smile

Tot la Ana White am gasit ideea cu hinta de leagan care pleaca din balustrada casutei. Doar ca am modificat imbinarea v-ului , a fost mai usor cu profilul de tabla.

Si tot asa am cautat mereu informatii, inclusiv codurile de siguranta din SUA pt inaltimea balustradelor, in functie de varsta.

Iar unele lucruri mi-au iesit asa cum sunt acum si reparand greseli. La turn am facut pilonii lungi de 3m, urmand ca dupa montarea podelei sa ii aduc la lungimi egale. Asta pt ca terenul nu e perfect drept, in schimb podeaua este. Asa am procedat si la postamentul casutei, doar ca acolo nu am avut probleme. Calculasem in asa fel incat sa-mi ramana mai mult decat 87cm necesari pt balustrada, ca sa am de unde taia. Atunci cand m-am dus sa marchez pilonii pt taierea la 87cm, am avut surpriza sa constat ca doar din unul aveam ce taia, in rest toti erau mai scurti, si nu cu o jumatate de cm acolo, ci cu 6-7cm:) Imposibil sa cobor cu balustrada atat de mult. Am fost asa dezamagita, incat nu am mai facut nimic in ziua aia. Era exclus sa stric toata munca la turn de pana atunci. A doua zi dimineata, inainte sa se trezeasca copiii, m-am dus, m-am asezat in fund pe podea si am stat acolo si m-am uitat lung in jur cautand o solutie. Si am gasit-o, pt ca era logic, trebuia sa-i scurtez pe toti, ca de lungit nu aveam cum:) Si aveam nevoie sa schimb genul de mana curenta pe care il gandisem initial(asa cum este la scara si in fata casutei). I-am scurtat si am folosit pe post de mana curenta grinzi de 10x10 care sa se aseze pe capetele pilonilor. Am castigat in felul asta 10cm, de ajuns cat sa fie toti egali si la inaltimea potrivita.Smile

Si am mai si gresit ireparabil, trebuind sa refac lemnele stricate. Pregatisem lemnele pt lateralele scarii si intr-o seara l-am luat pe sotul meu sa le montam. Aveam nevoie de el sa-mi tina ca sa marchez taieturile in unghi. Si-am marcat si am taiat si iar am taiat si am ajustat, nu prea intelegeam de ce ca doar calculasem un unghi de 40 de grade si trebuia sa mi se potriveasca o taietura la 40 de grade si tot asa pana la un moment dat cand observ ca pilonii cap de scara de jos nu erau chiar verticali, erau aplecati in fata. Ii indrept, dupa care bineinteles ca lateralele scarii raman prea scurte si imposibil de lungit:)

Cand m-am apucat de usa am constatat ca rama pe care o facusem cu ceva timp in urma nu era dreptunghi perfect, aveam 8mm diferenta intre jos si sus. L-am pus pe sotul meu sa mi-o scoata de acolo, inainte sa ma razgandesc, ca ma durea sufletul de ea si sa o iau de la capat. Am facut-o din nou cu foarte mare atentie si tot nu mi-a iesit perfect, am 2mm diferenta. Oricum mult mai bine decat 8.

Referitor la timp:) - dupa ce am pus prima poza pe fb cu inceputul proiectului, o mamica de la gradi m-a interpelat si m-a intrebat una alta, dupa care imi zice "a pai noi daca luam tot ce ne mai trebuie, e gata ridicat intr-un week-end"Smile)
In afara de cele doua vacante la munte si la mare si un week-end cu prieteni, am lucrat in fiecare zi. Seara imi faceam planul cu ce aveam de facut a doua zi si respectam. Si era vacanta, cum ieseam afara nu trecea un minut si venea cate unul din baieti sa ma strige.Cel mai folosit cuvant al meu in vacanta de vara a fost "imediat". Si "vin imediat". O data Paul mi-a replicat "oof, dar imediatul asta dureaza atat de mult!"Smile

De costat a costat mult mai mult decat am planificat. Nu m-am gandit niciodata ca suruburile ar putea costa atat de mult. Sunt aprox. 1000 de euro doar in suruburi, talpi si coltare de tabla. Per total pot sa zic doar aproximativ, pt ca la un moment dat nu am mai tinut socoteala. Ar fi cam 5000 de euro , lemne, vopsele, suruburi, profile, sindrila (am ales una ceva mai scumpa pt ca mi-a cazut cu tronc modelul in doua straturi si nu mi-am mai putut imagina casuta fara ea), topogan, pietre de catarat, franghie... freza mea pe care mi-o doream de multa vreme si care mi-a fost de mare folos si un circular cu masa caruia i-am simtit lipsa atunci cand am facut paturile baietilor si fara de care acum ar fi fost imposibil. Pt leagane am ales prinderi cu rulmenti, care au costat un pic mai mult, dar nu scartaie si au o cursa foarte lina. Daca as fi stiut dinainte ca ne va costa atat nu cred ca aveam curajul sa ma apuc.Smile





ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de Floren Lun 26 Oct 2015, 8:09 am

Habar n-am ce sa mai zic ..... as zice ceva .... insa ... mama Ioaneeeee eei !!! Cum o suportati asa perfectionista !? love Eu nu sunt nici pe jumatea ei de tichis-michis si ai mei atâta se vaitaaaaa......rade
Ioana , nu-i asa ca o sa pui si un interfon intre casa si casuta !? dama

L.e. Zi-mi si mie , te rog , ce e aia " contravantuiri" .
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de Giorgi Lun 26 Oct 2015, 8:54 am

Doamne ce minunatii! Parca nu-s adevarate ,dar sunt!Eu ma tot documentez cum as putea infrumuseta sau inlocui usile ,tocaria de la camarile ceausiste ,de la bloc.La camari nu as renunta caci acolo tin dulceturi si alte borcane ,vesela si alte minuni.Pfff!!!Ce greu e sa nu te pricepi si mai greu e sa nu gasesti meseriasi si cine sa te indrume.
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 26 Oct 2015, 10:18 am

Multumesc mult Giorgi!

Floren, o sa le dau walkie-talkie:))

Contravantuirile sunt grinzile acelea cu capetele taiate la 45 de grade care fac oblic legatura intre o grinda si un pilon. Adauga rezistenta structurii pentru fortele care actioneaza orizontal.
Am pus sageti in poza de mai jos, pe una de la postament si pe una de la leagan.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uitandu-ma acum la poza mi-am amintit cum am pregatit scandurile podelei de 3m lungime pt un postament de 3x3 e adevarat, dar la care se mai adaugau 10cm grosimile braului.Smile Stiam bineinteles ca trebuie adaugata si acea grosime, doar ca mi-a scapat din vedere exact cand am stabilit lungimea podelei.
Si cred ca au mai tot fost, parca mereu aparea cate ceva si parca mereu ne luam la tranta(eu cu locul de joaca) - cand am montat balustrada oblica de la scara, apoi cand mi-a trantit un lemn in cap(in timp ce montam cadrul plasei de franghie) si mi-a lasat amintire 4 copci:).
Saptamana trecuta in timp ce ma luptam efectiv cu franghia sa o trec prin gauri , mi-am zis "that's a beast and it's alive"Smile)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 26 Oct 2015, 10:46 am

Dar ai rapus bestia pina la urma! wink
Am vazut cum arata acele ansambluri care se gasesc de cumparat dupa ceva timp...jalnic, nu numai lemnaria care nu e protejata cum trebuie pentru intemperii, dar si feroneria. De aceea am intrebat de cost, pentru ca am citit si cit ai vopsit, de altfel se vede si in poze cum luceste lemnul si o gramada de alte amanunte ...cum ar fi stilpii la partea de jos.
Imi place mult unde ai pus si "groapa de nisip", sa nu stea nici copiii in soare si sa fie si cit de cit protejata de ploaie.
Cum am zis, e un proiect de anvergura, ai gindit si rezistenta in timp si functionalitatea si aspectul.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 26 Oct 2015, 11:54 am

Ma gandesc ca cele de-a gata se fac urate in timp si din vina proprietarilor care nu le intretin. Oricat de bine protejate ar fi, din cand in cand mai trebuie improspatate, relacuite/vopsite.

Si lemnul l-am slefuit, de asta arata bine. Grinzile de la depozit arata rau, si cu toate astea, asta vara la mare am vazut terase construite cu asa ceva si lasate asa, neslefuite, doar date cu lac colorat pe deasupra. Si nici nu-ti venea sa le atingi, erau tare neprietenoase. Chiar si scandurile de la Hornbach, rindeluite, care aparent arata bine, au nevoie de slefuire. Am slefuit progresiv cu 80, 120 si 240, iar intre straturile de lac am slefuit usor, manual, cu 340. La unele grinzi, care aratau rau, am inceput chiar cu 60. Tin minte, intr-o sambata sau duminica, mi-am trimis toti 3 baietii de acasa ca sa pot slefui. Am slefuit cei 9 piloni de la casuta, mi-a luat aproape 5 ore, fara pauza. Ametisem:)
Chiar si lambriul, care parea tare frumos, atunci cand l-am luat scandura cu scandura am constat ca trebuie slefuit.
Nu stiu daca un meserias platit la lucrare ar fi avut rabdare sa faca asta, ei se grabesc sa termine cat mai repede, sa treaca la alta lucrare. Eu nu puteam sa fac asta, era vorba de munca mea, banii nostri, locul copiilor, nu puteam sa fac de mantuiala.


Groapa cu nisip am facut-o toamna trecuta, si am plasat-o acolo stiind ca deasupra urma sa apara locul de joaca. De asta are si alta culoare, am folosit palisandru parca, tot Sadolin extra.


ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de mlizeta Lun 26 Oct 2015, 12:16 pm

Ioana super felicitari. Este o adevarata capodopera ceea ce ai facut. Esti o minune, o binecuvantare pentru ai tai.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de arielas Lun 26 Oct 2015, 1:55 pm

Ioana esti extraordinara! Nu pot sa cred ca ai facut asa ceva! Stiu munca ta si esti foarte buna! Felicitari draga mea!
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de aisha Lun 26 Oct 2015, 4:08 pm

Ioana, ca de obicei, jos palaria! Nu stiu de ce, dar zilele trecute chiar m-am gandit la tine si ma intrebam daca ai terminat casuta baietilor. Smile
In ceea ce priveste grija pt detalii la lucrurile pe care le faci pt tine, pt ai tai sau pt casa ta si sotul meu este de aceeasi parere cu tine. El mestereste de ceva vreme sa renoveze una din baile noastre. Si de fiecare data cand eu ii reprosez ca inca nu e gata, el imi tot spune ca inca nu e gata, dar ca nici un meserias nu ar fi facut-o asa cum o face el. Smile Si asa e!
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de AcidoR Lun 26 Oct 2015, 6:43 pm

Ieri am citit prima postare, am vrut sa scriu ceva dar mi-am dat seama ca efectiv nu-mi gaseam cuvinte pentru a exprima ceea ce doream ... azi am citit in continuare, am recitit, am studiat cu atentie fotografiile si iar nu-mi gasesc cuvintele. Vreau sa spun multe dar nu o spun decat ca ma plec in fata parintilor tai ca te-au educat in acest fel! Merci
AcidoR
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 68
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de myky7robc Lun 26 Oct 2015, 11:06 pm

ioana ura Flowers Flowers Flowers
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de Gabica Mar 27 Oct 2015, 9:34 am

Ioana, eu îţi apreciez enorm talentul, priceperea disponibilitatea pentru a învăţa ceva nou, de a pune în practică ceea ce înveţi.
Dar cel mai mult apreciez la tine dorinţa de a dărui din cunoaşterea ta.
Talentul de a explica cu lux de amănunte ceea ce ai făcut.
off topic îţi spun că eu acum lucrez un pulover raglan început de sus, după explicaţiile tale. Îţi mulţumesc că ai avut timpul şi dorinţa de a traduce şi a scrie pe acest site modul de lucru.
Felicitări.
Urarea mea pentru tine este:
Să primeşti tot ceea ce ai nevoie, atunci când ai nevoie.

Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ioana soare Mar 27 Oct 2015, 9:07 pm

Va multumesc frumos pentru cuvintele frumoase, inseamna enorm pentru mine!

Aisha subscriu in totalitate! Si in plus mai e si satisfactia muncii proprii.

Gabica, daca nici vorbele tale nu ma mobilizeaza sa incep o data blogul la care visez de atata timp, nu stiu ce ar putea. Acolo as vrea sa impartasesc tot ce stiu si tot ce invat.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de Gabica Mier 28 Oct 2015, 10:34 am

Ioana după ce-ţi construieşti blogul te rog să mă anunţi să fiu primul tău abonat.
Dacă nu răspund la apel, îmi faci tu cont. Că de urmărit apoi blogul am eu grijă.

Spor să ai.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de gabriela1554 Mier 28 Oct 2015, 11:45 pm

Ioana..de vis locul de joaca. Felicitari!!!
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 02 Noi 2015, 9:56 am

Ioana, te rog mult, ai putea sa-mi recomanzi o vopsea fara diluant pentru lemn si metal? M-am tot uitat la dedeman si singura pe care o gasesc este email ecologic kober ecolux. Vreau sa-mi reconditionez masina de cusut mecanica, asta o voi face in balcon, deci exclus mirosuri. Nu dispun de scule electrice pentru reconditionarea partilor de lemn, tot ce am este smirghel pe pinza de diferite gradatii, smirghel plasa si o suflanta cu aer cald. Nu stiu daca imi va iesi o suprafata buna doar pentru lac si as vrea sa fiu pregatita si cu o vopsea. Si inca ceva, interiorul de lemn pare natur, ar trebui dat neaparat cu ulei de in (fiind f vechi nu are aspect poros)? Merge apoi ecolac kober parket (in fisa tehnica nu scrie nimic de ulei)?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 02 Noi 2015, 3:53 pm

Pentru metal, singura vopsea fara diluant pe care am folosit-o pana acum a fost la spray - Idea Spray , pe care am luat-o de la Hornbach . A prins foarte bine, dar am slefuit usor suprafata metalica inainte, pt a o matui. E non toxica, dar are si ea un oarecare miros. La pensula nu am folosit decat din cea pe baza de solventi, dintre care mi-a placut Hammerite. Pe cea marca Hornbach nu o recomand deloc, e groasa si lipicoasa si greu de aplicat.

Pentru lemn , din categoria email acrilic , am folosit doua marci - de la Tifel si marca proprie Hornbach , Kober nu stiu cum e. Mi-a placut mai mult marca Hornbach, e mata si superrezistenta, plus ca are avantajul ca ti-o colorezi in ce nuanta vrei tu. Dar tinand cont ca masina va sta la interior, nu ai nevoie neaparat de email, poti folosi orice vopsea acrilica, inclusiv lavabila sau de tip chalkpaint pe care sa o protejezi cu lac transparent sau ceara.

Uleiul hraneste lemnul, iar daca sunt parti care nu vin in contact cu uzura (la interior, cum spuneai) , nu cred ca mai e nevoie de lac de protectie.



ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 02 Noi 2015, 4:07 pm

Multam mult.
Am smirgheluit ceva la ea deja, la interior deja are ulei impregnat...ce s-a scurs probabil din masina propriu-zisa in multii zeci de ani de viata. As vrea sa lacuiesc si la interior pentru a sterge mai usor praful si scamele care se mai aduna pe-acolo.
La exterior e musai sa dau o culoare, sa uniformizez, caci nu s-a luat vopseaua decit pe alocuri, mai mult am asperizat (suflanta n-a avut nici cel mai mic efect pe vopseaua de pe picioare).
Magazinul si marca de care zici ...e departe rau ... Sad ...n-am nici o sansa sa ajung acolo. Nu e rea ideea cu vopseaua lavabila, deja am folosit-o pe panou de polistiren extrudat.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ioana soare Joi 05 Noi 2015, 4:16 pm

Vlad mom, daca vrei ceva de la Hornbach iti pot cumpara si trimite, locuiesc la 5 minute de el si sunt mai mereu pe acolo.

Avea mama o masa plianta care ii era foarte utila si de care i-a parut foarte rau atunci cand i s-a stricat blatul de pal. Era o masa aprox. ca cea din ultima poza, doar ca alba toata - picioarele metalice vopsite in alb si deasupra o placa de pal alb. M-a rugat sa i-o refac si a iesit asta:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Pt blat am folosit un rest de placa de pin de 18mm grosime. Fluturii nu sunt pictati, am folosit o alta tehnica, pt ca vroiam sa se vada si la ei fibra lemnului. Mi-am decupat sabloane cu conturul fluturilor ,din folie adeziva, si le-am aplicat pe lemn, apoi,  in loc de vopsea am dat cu lipici pt lemn diluat. Lipiciul se usuca transparent si in acelasi timp nu permite baitului sa patrunda in lemn. Dupa ce s-a uscat lipiciul am scos foliile sablon si am dat placa de lemn cu bait. Apoi am sters cu o carpa , baitul ramanand impregnat in lemn, mai putin pe zonele cu lipici , de pe care s-a sters complet, ramanand vizibili fluturii. Este o metoda mult mai buna decat sa fi folosit fluturi plini din folie adeziva care sa acopere lemnul si sa fi dat cu bait peste ei. Baitul s-ar fi infiltrat in lemn si pe sub folie, iar marginile fluturilor nu ar fi fost bine conturate.
Pentru ca mi s-a parut un pic cam prea mare contrastul intre bait si lemnul natur al fluturilor, am mai dat cu o lazura colorat intr-o nuanta mai deschisa (lazura, nu bait), care a prins usor si pe fluturi.
Apoi am aplicat 2 straturi de lac transparent.

Muchiile le-am frezat cu freza pt rotunjire, usor coborata, pt a ramane acel mic umar deasupra rotunjirii.

Picioarele de metal le-am slefuit usor si le-am dat cu vopsea spray. Mi-ar fi placut sa fie o alama antichizata innegrita, dar nu am gasit asa ceva, asa ca m-am multumit cu maro inchis.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 06 Noi 2015, 2:13 am

Multam mult pentru oferta, dar m-am orientat la dedeman. E aproape gata. Am folosit si vopsea lavabila in care am adaugat vopsea acrilica din lipsa de pigment (pe care oricum nu l-as fi luat pentru ca varuiesc cu alb), face priza buna si pe lemn si pe metal, insa m-am razgindit la picioarele masinii, ar fi fost nevoie de cel putin 2 straturi de lavabil plus 2-3 de lac... si cum ne-am rascolit si toata casa cu o renovare nu mai era timp, asa ca am ales emailul eco de care intrebam, e ok, se usuca repede, nu luceste excesiv, dar nici matuit nu e si nici nu necesita lacuire. N-a iesit perfect, insa per ansamblu sint multumita de rezultat, imi pare rau ca n-am facut o poza cu halul in care arata furnirul si vopseaua.(o sa-i fac poze cind o integrez in peisajul terminat, cum ziceam, e santier in lucru la noi)
Foarte faina masa, am sa notez ideea cu fluturii. Cind spui lipici de lemn te referi la moment express wood? Chiar m-am uitat dupa bait pentru alte maruntisuri, numai lasura e pe unde am fost eu, dar a ramas pe lista pentru vizite la alte magazine.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB