Ultimele subiecte
» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ieri la 9:51 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 9:28 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Ieri la 7:54 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 2:27 pm Scris de Dorulet

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 9:28 am Scris de cristi970

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Intelepciune prin povestiri
Joi 10 Aug 2017, 6:24 am Scris de piciul

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Subiecte similare

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Machiajul-tips&tricks

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Machiajul-tips&tricks

Mesaj Scris de feliciagl la data de Mar 29 Dec 2009, 12:51 am

Suna foarte interesant, eu am sunat la firma respectiva si mi-a spus la tel ca se recomanda folosirea de catre cineva care a mai lucrat cu aparatura cosmetica ca sunt ace si sa nu te ranesti. Eu as incerca mai intai la celulita cat de neindemnatica pot fi? Pretul e cam 170 ron. Am mai cautat pe net despre procedeu si am gasit la o clinica ca folosea procedeul hyperplasias, in Galati nu stiu nici un salon sau clinica care sa foloseasca asa ceva, ma gandeam ca poate a vazut cineva si imi poate da mai multe relatii.

feliciagl
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 267
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 03 Ian 2010, 11:56 pm

Cum sa facem acasa, lip plumper (un produs cosmetic, menit sa stimuleze circulatia sanguina in buze si sa le faca mai voluminoase, mai lipsite de riduri si normal mai senzuale dama ):

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de maju1810 la data de Mar 16 Feb 2010, 7:55 pm

A incercat cineva acest procedeu? Smile
maju1810
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 32
Localizare : Temse, Belgia
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Mar 16 Feb 2010, 8:59 pm

Eu nu am incercat pt ca in primul rand nu m-am gandit niciodata la asa ceva. Pot sa spun ca am citit ca se mai poate aplica ulei de ricin pe buze, atunci cand ele si-au pierdut din culoare.
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de snoopy la data de Lun 08 Mar 2010, 1:32 pm

a folosit cineva noul fond de ten AIRATEINT de la Vichy? Imi poate spune daca este bun? Eu am avut de la Vichy un fond de ten Normateint de care am fost foarte multumita si as vrea sa incerc si fondul de ten nou. Insa,la farmacia la carevam intrebat de edl nu aveau si testere pentru acasa (pliculete).
multumesc
snoopy
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Dum 06 Iun 2010, 10:54 pm

Voi nu faceti foliculita (bubitze rosii cornoase) dupa epilare?
Ce crema folositi pentru ten gras cu pori dilati? Am incercat ultima oara Normaderm de la Vichy si imi iesea singe prin pielea fetei.
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2280
Varsta : 46
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 06 Iun 2010, 11:03 pm

Eu nu am avut nici un efect de la Normaderm; apa de ploaie... Am mai folosit cateva produse dermato-cosmetice, speciale pentru ten cu probleme acneice, tendinte de ingrasare, matifiante, etc. Acum am de la Nivea cam toata gama: gel spumat de curatare, lotiune fara alcool si crema matifianta (toate gama verde deschis, pt ten gras, matifiante). Imi par bune, sunt multumita. Si folosesc fond de ten Maybelline mousse, il amestec cu crema de fata si obtin ceva cremos si usor colorat, pe care-l aplic pe piele si se intinde uniform, frumos. Imi ascunde porii si defectele, cat de cat. Nu am avut niciodata ten de portelan si nici nu mai cred in minuni.
Dupa epilare nu prea am probleme, mai nou mi-au aparut niste bubite, dar am incercat noi zone (mustata, burta si inghinal mai mult decat de obicei Embarassed ). Insa cred ca sunt zone sensibile, de aia se irita. Si imi mai cresc fire sub piele cred ca datorita faptului ca ma epilez cu aparatul, nu cu ceara.
Incearca sa te dai cu alcool sanitar, dupa epilare, pe maini si picioare, in zonele sensibile da-te cu pudra mentolata. Creme, poate sa fie speciale, calmante si necomedogenice, sa nu te irite si mai rau. Eu am vazut ca e mult mai bine daca fac un dus, dupa epilare. wink

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Lun 07 Iun 2010, 10:08 am

Admina, bine faci ca nu crezi in minuni. Eu toata viata am avut ten ca al tau si nici acum nu e altfel. La aproape 45 de ani am un ten asa de gras ca se imbiba servetelul cand il trec pe fata, chiar daca nu dau pe fata cu nimic. Si daca mai umblu si cu mainile pe fata (de, tic nervos) apare si acneea, mai ales pe barbie. Eu n-am gasit nici o solutie decat un pic de regim alimentar, produsele de la Nivea, de care ai spus si pentru leziuni, daca treaba e nasoala, unguent Mibazon (pentru uz veterinar). Asta din urma e foarte bun, vindeca repede dar am auzit ca in curand nu se va mai fabrica.
Da' cica la astfel de ten nu prea apar riduri wink . La naiba! Da' si sa te chinui toata viata doar ca ai sa arati bine la batranete zid .
Foarte interesant cand esti tanara si trebuie sa te duci la un eveniment unde trebuie sa fii frumoasa si peste noapte, brusc te trezesti cu un "corn" in mijlocul fruntii sau in barba. Ieehhh! zid Nici tone de fond de ten sau corector nu te ajuta.
Cica ar rezolva problema anticonceptionalele dar eu n-am luat niciodata si nici pe tine nu te sfatuiesc. Luate pe o perioada indelungata au efecte si nu imediat. Te trezesti cu probleme la 60 de ani si nu stii de ce.
Bine ca din punctul asta de vedere, fiica-mea nu seamana cu mine!
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de danabekk la data de Lun 07 Iun 2010, 3:26 pm

Stiu exact despre ce vorbesti, Vilcris. Cu toate ca si pe mine ma nemultumeste aparitia cate-unui "corn", mare, dureros si imposibil de tinut sub control pana nu "colecteaza" si isi face de cap, am reusit sa reduc substantial aparitia lor. Eu imi curat fata in fiecare dimineata si seara cu demachiant. Clatesc cu apa si aplic crema zi/noapte. Un strat fin, foarte subtire.
Cand eram acasa, in Romania, aplicam o data pe luna o masca pe care o faceam singura : o lingura tarate, o lingura malai si o lingurita bicarbonat de sodiu. Putina apa, si se aplica pe toata fata evitand ochii si buzele, si pe gat. In cada, ca nu sta... Dupa 10 minute, se indeparteaza cu miscari circulare, usoare, si astfel se curata stratul de celule moarte. Nu trebuie frecat, ar putea rani pielea ..
Da, am ceva riduri, din cele care cu care am fost amenintata toata viata mea : de la ras!! rade Si nu am de gand sa ma opresc din ras " ca fac riduri"...
Nu folosesc machiaj - poate la ocazii.. si nu am folosit niciodata creme "medicamentoase". Poate vreti sa incercati metoda mea, sper sa va ajute sa le evitati .
Success!!
Dana
danabekk
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 200
Localizare : Atlanta, GA
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Lun 07 Iun 2010, 3:38 pm

Eu am avut cosuri in adolescenta (ten gras+praf de pe strada=infectie) Le-am venit de hac cu Diane 35(contraceptiv) Ma simt bine si nu m-am ingrasat (iau de 6 ani)
Dar am ramas cu pori foarte dilatati si cu ten uleios (ce-i drept dau de vreo 3 saptamini cu Herbagen cu extract de melc care cred ca l-a facut mai unsuros decit era)
Si eu folosesc Maybelline mousse (au produse bune astia, si raportul calitate-pret e bun)Altele, chiar cele foarte scumpe, ma irita.
Pentru foliculita merge bine hidrocortizonul dar e tare periculos
Citeam aseara ca cica o cura cu vitamine si minerale pt piele ar face bine (atentie la B-uri ca fac pofta de mincare) Miine ma duc la farmacie sa iau ceva in acest sens (imi cade si parul in nestire - nu e gras si nu am matreata)
Oricum, aveti dreptate sa ziceti ca pielea (calitatea ei) nu se mai schimba
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Lun 07 Iun 2010, 4:28 pm

Eu inainte de epilare ma sterg bine cu un disc demachiant cu spirt, spirtul l-am pus intr-o sticluta cu pulverizator, si curat bine bine pielea, ca inainte de vaccin, apoi dupa epilare dau numai cu un ulei special luat de la Yves Rocher. E bun, dar ca scumpel, vreo 50 ron... si il consum greu. Era bine sa fie 25 ron si sticla pe jumatate.
admina sa stii ca firele pe sub piele mai degraba cresc de la ceara Sad eu cu epilatorul n-aveam nici o gara, dar nu prea il mai folosesc. Am o ceara buna buna, de la Sally Hansen, se numeste ceva cu brazilian bikini ...
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de clodi la data de Lun 07 Iun 2010, 6:04 pm

Despre ten... ten acneic am si eu si din multele creme si soltutii am vazut ca la mine si la sotul meu (si el cu o problema similara) functioneaza gelul de curatare de la bodyshop. Dupa asta eu (ca sotul nu-si mai da cu nimic) folosesc tonic din aceeasi gama link. La capitolul creme mi-a placut cea antiacneica de la herbagen, dar seara trebuie folosita musai crema foarte hidradanta. Alta e crema de la gerovital din gama stop acnee- chiar se vede o diferenta ca nu mai luceste fata asa tare. Tot de la gerovital din gata stop acnee mai au o crema care se aplica local - doar pe cosurile care isi fac de cap si le usuca link.... si folosesc si batonul corector de la gerovital -bun si el.
Pentru vindecarea bubelor pe care mi le fac singura (desi ma abtin cat pot de mult) folosesc crema regeneratoare de la roche-posay
La mascute imi plac de la herbagen si de la bodyshop. Imi place tare mult masca descrisa de Admina cu miere si aspirina - e si pentru peeling wink
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 07 Iun 2010, 8:42 pm

Clodi, de acord cu tine. Cele de la Gerovital Stop-Acnee imi sunt bune si mie. wink Batonul si crema la tub, le-am avut.
Cum e crema regeneratoare de la La Roche? Vindeca si cicatricile de la zgarmanici? Smile Asa fac si eu, imi nenorocesc anumite "coarne" (vorba Vilcrisei) si imi raman urme. In general incerc sa ma abtin, dar morrrr, ca nu pot iesi in lume cu fruntea sus...
Acum am o descuamare pe fata, de toata frumusetea. Nu stiu de la ce, am crezut ca ajuta ceva peeling cu bicarbonat si masca de argila, dar nimic, e mai rau.
Ema, incearca sa faci pauza de anticonceptionale. Sau chiar sa le opresti. Cums pune si Vilcris, tenul nu merita astfel de sacrificii. Pe termen lung, pastilele dau muuulte efecte secundare, cauta informatii pe net. Eu am luat Diane de la 14 ani, tratament prescris de endocrinolog. M-am ales cu celulita si vergeturi, pentru ca luam cateva kg, le dadeam jos cand nu mai luam... Cica aveam ovare polichistice... asta a fost diagnosticul si acum traiesc bine merci, fara pastile, de multisor. Recunosc ca am o cutie inceputa (doar o pastila luata). Eram exasperata de ten, pilozitate (mai nou mi-a aparut mustacioara si nu aveam zid )...
Exclamation Dar am inceput un tratament naturist (dupa ureche, normal rade ) cu fito-estrogeni din lemn dulce, muguri de zmeur, marar. Suplimentar si coacaz negru si detoxifiant. Toate sunt tincturi si pun in apa cu miere, inainte de masa, de vreo 2 ori pe zi. Am observat deja (luam de putin timp), la menstruatie ca nu am mai avut dureri insa a fost abundenta (abia ieri am citit ca lemnul dulce nu trebuia luat in perioada aceea). Deci sper la ceva rezultate, sper sa ma tin 2-3 luni de aceste tincturi si va tin la curent, daca ma ajuta si la ten.
Noemi, si eu ma depilam cu ceara, inainte. In ultimii ani am observat inceput de varice, ca de... mostenire de la mama... ma feresc de fierbinteli sau socuri asupra pielii. Ma impac bine cu Braun-ul meu, il suport si la axila, brate, picioare, inghinal. Am sa caut si eu acel ulei, poate ajuta la firele sub piele. Nu sunt multe, doar in zonele sensibile, cateva.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Lun 07 Iun 2010, 8:58 pm

Hei ca uitai sa va spui un truc (suntem la machiaj nu la cum ne ingrijim tenul). Cand vreti sa va acoperiti petele, "coarnele" si alte chestii de pe fata, mai intai trebuie sa le acoperiti cu o crema usor verzuie (verde deschis ca fisticul). Eu am un baton corector-vindecator de la Oriflame cu ceai verde. Daca nu aveti asa ceva puteti folosi si fard de pleoape mat de acea culoare. Se aplica pe fiecare pata cu un betisor de urechi. Dupa aceea se aplica fond de ten fara sa se frece fata ci se tamponeaza usor cu degetele pe piele si pe zonele verzulii. Dupa asta se ia un baton corector si direct cu el sau cu betisorul se "retuseaza" imperfectiunile cat este necesar.
Culoarea verzuie ajuta la neutralizarea fondului. Este un truc din pictura unde aceasta baza verzuie de foloseste atunci cand se picteaza pielea umana, pentru a corespunde cat mai mult cu realitatea.
kiss
vilcris
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Lun 07 Iun 2010, 10:41 pm

Vilcris, am si eu acel baton corector, insa problema este daca acel "corn" e zgandarit proaspat nu se lipeste nimic sa-l ascundem numa daca-l tencuim cu gips rade

Am luat si eu Diane 35, mi-a fost bine, nu m-am ingrasat iar cosurile s-au diminuat vizibil. Am renuntat sa mai iau de mai bine de jumatate de an si am avut de tras, organismul le simtea lipsa, imi cadea parul am facut matreata si unghiile imi erau varza Embarassed Luasem vitamine pentru par si unghii dar e calr rezultatul s-a lasat asteptat, eram deprimata total de felul in care nu trecea un cos ca aparea deja urmatorul ...

Acum am lotiune de la nivea pentru ten mixt si crema de fata de zi tot pentru ten mixt. Lotiunea e de nota 10. Inchide porii si uniformizeaza scurt dupa aplicare si se mentine asa. Crema de fata e si ea foarte buna, are si factor de protectie si mentine tenul clar.

Fond de ten am acum de la L'oreal, cel cu rolon, dar nu-s multumita deloc de rolon, iar fondul de ten desi acopera frumos luceste fata, retusez usor cu pudra de la maxfactor
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Lun 07 Iun 2010, 11:06 pm

geany a scris:Vilcris, am si eu acel baton corector, insa problema este daca acel "corn" e zgandarit proaspat nu se lipeste nimic sa-l ascundem numa daca-l tencuim cu gips rade

Ei da, ai dreptate. Da' cand ai un "corn" prospat zgandarit nici nu mai iesi din casa. Si stingi si lumina, tragi jaluzelele...pana se mai vindeca rade
vilcris
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de clodi la data de Mar 08 Iun 2010, 9:53 am

Admina a scris:Clodi, de acord cu tine. Cele de la Gerovital Stop-Acnee imi sunt bune si mie. wink Batonul si crema la tub, le-am avut.
Cum e crema regeneratoare de la La Roche? Vindeca si cicatricile de la zgarmanici? Smile Asa fac si eu, imi nenorocesc anumite "coarne" (vorba Vilcrisei) si imi raman urme. In general incerc sa ma abtin, dar morrrr, ca nu pot iesi in lume cu fruntea sus...
Acum am o descuamare pe fata, de toata frumusetea. Nu stiu de la ce, am crezut ca ajuta ceva peeling cu bicarbonat si masca de argila, dar nimic, e mai rau.
Crema asta atenueaza cicatricile, se aplica doar local - ca e prea grasa sa o dai pe toata fata.
Pentru descuamare aplica o masca super hidradanta. E mai rau dupa argila pentru ca iti usuca fata.
Si pentru ca suntem la machiaj, vorba lui Vilcris, mie imi place tare mult fondul de ten - cel cu pensulica Smile- de la Bourjois mascheaza bine cicatricile superficiale.
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 10 Iun 2010, 10:07 am

Si eu am mici probleme cu cosurile si cu cat incerc sa folosesc produse anti-cosuri care usuca pielea cu atat imi ies mai multe. Asta pentru ca sebumul nu mai are pe unde sa iasa la suprafata si se aglomereaza sub piele formand cosurile. Asta am patit-o cel mai vizibil de la produsele pore minimizer. De cand ma dau cu crema hidratanta obisnuita, nu antiacnee, nu antipori, nu antiorice nu imi mai ies aproape deloc. Cate un punctisor alb , dar la suprafata, nu din acela pe sub piele pe care ti le scot la cosmetica cu acul. Si se mai intampla ca in timpul zilei sa imi luceasca tenul, dar se rezolva rapid cu un servetel subtire (despart un servetel si folosesc un singur strat) cu care tamponez. Si porii sunt mai mici acum parca, cand pielea este hidratata cum trebuie.
Dar fiecare ten este diferit si problemele apar din motive diferite, nu e universal valabil.

Ca fond de ten imi place foarte mult Superfit de la Clinique.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 10 Iun 2010, 11:36 am

Mi-am adus aminte ce folosesc eu cu placere aproape zilnic: apa termala, spray. love Este antialergica si calmanta si senzatia merita toti banii (nu a fost scumpa, oricum, 2 spray-uri la oferta, de la La Roche Posay, vreo 35lei).
Ioana, tu cred ca ai dreptate, dar cum spui si tu, nu este universal valabil. Cred ca si la mine ar merge in general, dar cand imi debordeaza hormonii (ov si c.m.) nu ma inteleg cu tenul meu, oricat as da, sau nu da cu ceva... Plus mare importanta are si alimentatia, am inteles. Eu oricum nu mananc carne, dar periculoase ar fi E-urile, conservantii, condimentele, etc. Deci junk food= cosuri. zid Si vrem, nu vrem, nu putem manca numai bio.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Alina.C la data de Joi 10 Iun 2010, 3:25 pm

ioana soare a scris:Si eu am mici probleme cu cosurile si cu cat incerc sa folosesc produse anti-cosuri care usuca pielea cu atat imi ies mai multe. Asta pentru ca sebumul nu mai are pe unde sa iasa la suprafata si se aglomereaza sub piele formand cosurile. Asta am patit-o cel mai vizibil de la produsele pore minimizer. De cand ma dau cu crema hidratanta obisnuita, nu antiacnee, nu antipori, nu antiorice nu imi mai ies aproape deloc. Cate un punctisor alb , dar la suprafata, nu din acela pe sub piele pe care ti le scot la cosmetica cu acul. Si se mai intampla ca in timpul zilei sa imi luceasca tenul, dar se rezolva rapid cu un servetel subtire (despart un servetel si folosesc un singur strat) cu care tamponez. Si porii sunt mai mici acum parca, cand pielea este hidratata cum trebuie.
......

Subscriu in totalitate!!! Exact la fel am patit si eu, si de ceva vreme doar crema hidratanta de zi folosesc de la Olay, iar seara o crema hranitoare, destul de grasa, pe baza de produse apicole, este anti-imbatranire, si mi se potriveste fantastic! (am cumparat-o din italia, si e foarte ieftina, vreo 5 euro, o mai avusesemm si inaite si mi-ajunge aproape un an - 100 ml!
Ce mi se pare foarte important este curatirea tenului. Eu folosesc un gel de curatire de la yves roches, in loc de sapun, dupa ce ma demachiez. Mi se pare ca sesimte diferenta, dar oricum si cu sapun dove e bine.
Despre machiaj...ca tocmai sunt in febrile cautari de una-alta... tot dream mat mousse de la maybelline folosesc si eu. Inainte am avut de la bourjois unul, foarte foarte fain! Singura chestie care nu-mi placea (spre final) e ca isi schimba putin culoarea dupa aplicare, adica se inchidea putin la culoare... Acum deja imi trebuie altceva, ca m-am cam bronzat si nu se mai potriveste culoarea de la mousse.
Acum caut un ruj fain, persistent, de genul lipfinity, dar parca nu imi place nici o culoare de acolo.... Am avut unul maroniu si l-am aruncat ieri ca mi se parea oribil (oricum era vechi de vreo 3 ani... iar partea lucioasa am consumat-o de mult...). Voi ce folositi?
Am mai avut unul fain de la Avon, dar s-a terminat si n-am acum unde sa-mi comand.
Rimel am tot de la maybelline, ala roz, volum expres, imi place cat de cat, dar cel mai fain pe care l-am folosit vreodata este tot de la bourjois.
Cam astea sunt "indispensabilele" mele: crema, fond de ten, eventual putina pudra, rimel, si ruj - un gloss lejer ziua sau ceva mai intens seara... Smile
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 38
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Aghata la data de Joi 09 Dec 2010, 9:33 am

rimelul meu preferat este Diorshow, doar ca este cam scump
fondurile de ten maybelline mi se par super. nu vad mari diferente intre maybelline si produse mult mai scumpe. rujuri foarte bune si foarte ieftine au cei de la Rimmel. au si o gama mare de culori si nuante
Aghata
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 320
Data de inscriere : 01/04/2010

http://topbijuterii.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de cosmeticeladys la data de Vin 10 Dec 2010, 10:52 am

Cosmeticele Dior sunt foarte scumpe, putine femei isi mai permit asa ceva in ziua de azi.
cosmeticeladys
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 21/11/2010

http://ladysro.info

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Sam 11 Dec 2010, 6:35 pm

Fericitelor Nu sunteti alergice Mai nou am inceput sa fac alergie la Avene O dau seara si ma trezesc dimineata cu fruntea si buzele (de fapt in jurul gurii) umflate si cu mincarimi
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de nony la data de Joi 23 Dec 2010, 12:44 pm

Buna fetelor, am citit cu interes tot ceea ce ati scris; anumite lucruri sunt adevarate anumite lucruri sunt false. Cea mai importanta etapa in curatatrea tenului o reprezinta demachierea ( DIMINEATA SI SEARA) va spalati pe maini turnati o cantitate de demachiant in palma ( de preferat ulei de migdale dulci - daca vrem sa folosim produse naturale; acest ulei nu produce comedoane si este recomandat tuturor tipurilor de ten) masam tenul inclusiv gatul cu acest produs stergem cu dischete demachiante (bureti naturali pentru demachiat) si apoi aplicam tonicul pe care il stergem de pe fata nu il lasam sa se usuce (ceai de musetel sau galbenele tinut la frigider maxim 3 zile). Apa de la robinet nu are ce cauta pe fata voastra decat atunci cand faceti baie si atunci obligatoriu dupa aplicati tonicul pentru reglarea ph-ului pielii. Pentru cele care au probleme cu tenul le recomand unt de cocos miraculos si pentru rani deschise nu numai pentru comedoane. Pentru cele care doresc sa ramana cat mai mult timp tinere le recomand ulei de argan (sa nu va sperie pretul deoarece il folositi timp indelungat) folosit ca atare seara sau adaugat in crema de fata favorita ( nu voi recomanda o marca anume de crema - cea mai buna crema este cea care ti se potriveste; insa va rog evitati pe cat posibil creme care contin parabeni). Exfolierea sau gomajul este recomandat o data pe saptamana ( cu un produs special ( cafea, zahar macinate foarte fin la care se adauga 1 lingurita de miere - taratele sunt mult prea abrazive pentru ten acestea sunt adecvate corpului) acest procedeu nu se efectueaza dupa abur nici in timpul baii ci inainte ; aceasta manevra se face pe un ten curat imediat dupa demachiere - dupa abur oturati porii si riscati sa distrugeti fata. Exfolierea nu este recomandata tenului acneic. - oturati porii si imprastiati microbii pe toata suprafata tenului . Masca specifica fiecarui tip de ten se aplica tot o data pe saptama; pentru micsorarea porilor aplicati o masca cu zeama de portocare si miere timp de 20 de minute, spalati si tonifiati, stergeti tonicul. Daca aveti intrebari va rog trimite-ti mesaj si va voi raspunde punctual . PS. sunt cosmeticiana si make-up artist de aceea va voi spune ceea ce le spun tuturor clientelor - nu se fac minuni in cabinet dar se fac minuni acasa - cabinetul te ajuta sa ai un ten curat dar daca tu nu ai grija de el acasa ai venit degeaba la cabinet vei arata bine maxim o saptamana dupa care tenul tau incepe sa se deterioareze. A am uitat mai vorbea cineva despre firele de par crescute in piele si despre foliculita( probleme care pot aparea indiferent de metoda de epilare) incercati sa faceti baie in cada cel putin de 2 ori pe saptamana si adaugati o ligurita de ulei de masline in cada veti obtine o exfoliere naturala si o nutritie excelenta pentru corp iar problemele vor incepe sa dispara (nu este acelasi lucru cu masajul dupa baie) aveti grija cand va ridicati in picioare in cada sa nu alunecati.
nony
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 14
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 22/03/2010

http://sites.google.com/site/handmadero

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 24 Dec 2010, 1:59 am

Nony, bune sfaturi, multumesc. In afara de exfolierea cu cafea, care la mine duce la puncte negre pronuntate... sunt de acord cu tot ce ai spus.
Am gasit, niste video cu triks-uri pentru a ne ascunde defectele si a creea iluzii optice, prin machiaj.

Pentru buze mai pline, mai sexy. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Subtierea nasului. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos