Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

+37
dicioanacris
vlad_mom
kmn
Loryath
laurin
dreapta chibzuinta
Maria Tatuti
stephanya
gracekelly
Michelle88
BlueKidoo
ancatecheres
nicober
AITEN
ileana cosanzeana
maria_covacef
Greteledelweiss
GinaP
dragan mirela
ninatopor
danniela
delfin
gretty
SilviaDumitrescu
victoriacus
anielle
mlizeta
dorinamisov
flori de camp
gaza
greieras
corina corina
Giobsy
cica elena
LRodica
myky7robc
lacrisel
41 participanți

Pagina 2 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de mlizeta Lun 06 Apr 2015, 10:18 am

Flori de camp ti-a iesit o minunatie de bolerou. Felicitari. Sa fie purtat cu multa placere.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de anielle Mier 15 Apr 2015, 6:43 am

am o rugaminte la voi..
care ar putea sa ma ajute cu niste modele in forma de oval?
rozete ovale ca sa zic asa...nu mileuri ca doar asta gasesc pe google
nu imi dau seama cum s'ar putea lucra
multumesc
anielle
anielle
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 312
Varsta : 57
Localizare : galatzi
Data de inscriere : 16/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de gretty Mier 15 Apr 2015, 7:33 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Poti sa iei mijlocul de aici si pe principiul acesta sa creezi alt model
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de anielle Mier 15 Apr 2015, 8:01 am

multumesc mult de tot!
am vazut la cineva in treacat o bluza, care bineinteles ca era facuta la masina si care imita foarte bine dantela, un model format din mai multe modele in forma de oval
era atat de frumoasa incat mi'am propus sa incerc sa fac si eu ceva asemanator
doar ca...am realizat ca nu am niciun model oval si ca nici nu m'ar duce capul sa inventez vreunul
asa ca...v'am cerut ajutorul tuturor
anielle
anielle
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 312
Varsta : 57
Localizare : galatzi
Data de inscriere : 16/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de gretty Mier 15 Apr 2015, 8:21 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de flori de camp Mier 22 Apr 2015, 3:13 pm

Întrebarea mea ar fi următoarea . din 2 bobine dintr-un fir de alize duet (parcă) 50 gr - 225 m (dacă nu mă înşel) de o culoare de bază şi 1 bobin din altă culoare pentru ceva pe margini, îmi iese un bust de rochiţă pentru vârsta de 8'9 ani? Croşetat, cu bretele. Dar un model mai plin, să zic aşa.

Mulţumesc anticipat. Merci
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de dorinamisov Joi 23 Apr 2015, 10:07 am

Eu nu prea am lucrat cu acest fir dar cred sigur ca iti ajung - Spor ! Smile
dorinamisov
dorinamisov
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 886
Varsta : 75
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 26/12/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de flori de camp Joi 23 Apr 2015, 10:36 am

Mulţumesc, momentan doar fac planuri şi vreau să mă asigur că iau destul fir. De apucat de croşetat rochiţa .... poate luna viitoare, după ce termin bluza la care lucrez.
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de gretty Vin 24 Apr 2015, 9:06 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am postat schema pt o incepatoare, e un model mai usor. Pacatul incepatoarelor, pt care multe abandoneaza adesea lucrul inceput, este ca fara a sti mai mult despre aceasta tehnica, vor sa faca direct lucruri de complexitate mai mare, convinse ca daca au o schema in fata e musai sa reusasca.... De multe ori, insa, o schema e facuta de altcineva decat cea care a crosetat si astfel pot fi adaptari sau chiar greseli, sau este calculata pt o marime anume, sau e doar o schema pt o portiune de model/produs si trebuie sa sti cum sa aplici schema pe tot produsul. Exista totdeauna un raport precis intre nr de picioruse ale elementului de model ce se repeta si nr picioruselor pe care se incepe produsul. Asta ca sa nu te trezesti ca nu intra un nr exact de elemente repetabile.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de flori de camp Vin 24 Apr 2015, 9:16 am

Gretty, dacă tot ai ajuns pe la topicul acesta, te uiţi în pagina anterioară unde am întrebat ceva despre o cantitate de fir? Merci
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de gretty Vin 24 Apr 2015, 10:35 am

Cu o croseta subtire ar trebui sa-ti ajunga.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de flori de camp Vin 24 Apr 2015, 10:41 am

Săru'mâna mult, Gretty! Mai ales că nu spusesem nici "te rog"! kiss
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de gretty Vin 24 Apr 2015, 11:01 am

L-am..."subanteles" ... nu ne cunoastem de azi.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de victoriacus Mar 12 Mai 2015, 1:45 pm

Am si eu nevoie,va rog, de o schema de floare care sa semene cu partea de sus de la rochita asta.Stiu,e simpla dar creierul meu e adormit azi zid pupi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de dorinamisov Mar 12 Mai 2015, 8:23 pm

Poate asta ar merge ?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dorinamisov
dorinamisov
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 886
Varsta : 75
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 26/12/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de victoriacus Mar 12 Mai 2015, 9:51 pm

Multumesc mult Dorinamisov este superba.o sa incerc asa kiss
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de dorinamisov Mar 12 Mai 2015, 10:01 pm

Victoriacus,imi place mult cum lucrezi,alegi modele deosebite! Smile
dorinamisov
dorinamisov
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 886
Varsta : 75
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 26/12/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 13 Mai 2015, 8:37 pm

victoriacus uite inca ceva (cea din mijloc)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sau
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sau mai rasfieste pe aici pe la colega noastra Maria Covacef.
link

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de delfin Mier 10 Iun 2015, 3:27 pm

Buna fetelor!
Am nevoie de putin ajutor , voi sunteti mai experimentate si poate ma puteti ajuta , Am primit o camanda pentru un costum de baie ,l imi spune clienta masura 85 cupa C, ei bine cum fac eu acum ? Voi cum cereti masuri pentru astfel de costume ?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns.


Edit SilviaDumitrescu
Delfin daca ai nevoie de ajutor aici este locul unde trebuie sa il ceri, si te rog sa nu mai mai postrezi succesiv.


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Mier 17 Iun 2015, 5:55 pm, editata de 2 ori (Motiv : mutat postari de la Costume de baie)
delfin
delfin
helper
helper

Numarul mesajelor : 44
Localizare : constanta
Data de inscriere : 09/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de gretty Mier 10 Iun 2015, 3:44 pm

85 cm e circumferinta sub bust, deci bentita de la sutien va trebui sa fie mai lunga cu cat trebuie sa se lege. Cupa A e cea mai mica, cupa E/F e cea mai mare. La slip il faci cu snur legat in parti si se regleaza daci nu e nevoie de shold.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de delfin Mier 10 Iun 2015, 3:54 pm

Multumesc frumos , chiar ma gandeam daca esti pe aici si imi raspunzi , tocmai ma uitam in urma la un costum de baie facut de tine culoarea bleu,da am intele4s  dimensiunea bustului 85 cm si , ma incurca cupa , cum ma orientez la dimensiunea cupei , asta este neclaritatea mea, am inteles si cum incep dupa explicatiile tale date in urma cu cateva pagini si cum cresc, totusi dimensiunea cupei ma incurca, de unde stiu ca am lucrat suficient? Erau de vanzare pernite din acelea pentru cupe ,acelea erau bune  te puteai orienta ... stiti  ceva  de ele?
am gasit asta :
Pentru a calcula corect cupa la sutien, asigura-te ca banda cu care masori este orizontala si usor stransa peste coaste.

Numarul obtinut la aceasta masuratoare realizata in centimetri se va incadra, cu aproximatie, in urmatoarele valori: 70, 75, 80, 85, 90, 95, 100, 105, 110.

In continuare, vei masura circumferinta bustului in partea cea mai proeminenta a sanilor. Diferenta dintre cele doua masuratori va reprezenta marimea aproximativa a cupei, conform urmatoarelor valori:

A – 10-12 cm

B – 13-15 cm

C – 15-17 cm

D – 18-20 cm

DD – 20-22 cm

E – 23-25 cm

F – 26-28 cm

De exemplu, daca la cele doua masuratori am obtinut 80 si 90, diferenta dintre cele doua este 10, deci cupa A, iar masura corecta a sutienului este 80 A (unde 80 este dimensiunea toracelui sub sani) sau 36 A, in sistemul englez si cel american de masuratoare.
De aici inteleg : sutien cupa c =15-17 cm dimensiunea sub cupa si pe inaltime , ajutor orecteaza-ma



Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Mier 17 Iun 2015, 6:03 pm, editata de 2 ori
delfin
delfin
helper
helper

Numarul mesajelor : 44
Localizare : constanta
Data de inscriere : 09/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de gretty Mier 10 Iun 2015, 4:26 pm

Pt o cupa similar C crosetata, inaltimea de la baza cupei pana in varful cel mai proieminent (mamelon) e de 6 cm iar inaltimea totala este de14-15 cm. Nu am camera acasa ca iti faceam o poza dar daca indoi o cupa de sutien de-a ta ai sa te orientezi mai bine
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de delfin Mier 10 Iun 2015, 8:03 pm

Multumesc frumos , am notat si revin dupa ce lucrez putin la cupa .

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Meaj 2

Buna fetelor , asa cum am promis vin cu o poza , din pacate nu am facut decat sutienul pentru costumul de baie , de abia astept parerile vostre , va rog nu fiti prea dure.
se pare ca nu stiu sa pun pozele , ajutor ...
din pacate nu ma descurc , as fi vrut sa -mi spuna grety parerea ei .....


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Mier 17 Iun 2015, 6:02 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit postari)
delfin
delfin
helper
helper

Numarul mesajelor : 44
Localizare : constanta
Data de inscriere : 09/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de myky7robc Mar 16 Iun 2015, 10:35 pm

mai delfinuto, mai, cum sa nu stii sa pui poze.
Acu' e mai simplu decat la inceputurile acestui forum. Ia sa incercam:
-apasa pe iconita de sus Gazduieste o imagine(a patra de la dr la stg).
-da rasfoire si ataseaza din PC-ul tau poza, dupa care upload now si astepti un pic.
-pe urma copy-paste a linkului respectiv in chenarul de aici cu mesaje scrise si apoi TRimiteti.
Astept, sa vad daca ai reusit, pa! hug
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de delfin Mier 17 Iun 2015, 10:35 am

Am reusit , nu am pus poze niciodata aici si mi-am prins urechile , multumesc myky pentru indrumari , eu ma uitam pe sus pe undeva dupa butoane , in sfarsit am reusit , multummesc inca o data si
astept parerile voastre ." />

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mesaj 2

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Mier 17 Iun 2015, 6:05 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit postari)
delfin
delfin
helper
helper

Numarul mesajelor : 44
Localizare : constanta
Data de inscriere : 09/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12 - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna - 12

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB