Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Voi ce faceti cu blugii vechi?

+20
flori de camp
fellycia
Gabry_ela
vlad_mom
geany
myky7robc
cld
Celya_f40
gaza
Admina
Ileanaaa
valentinadof
fiordaliso
ladybird
Buburuza
LRodica
Cazimi
AlinaJ.Bijoux
mlizeta
maddiell7
24 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de geany Vin 27 Feb 2015, 6:06 pm

Ideea pentru andrele si crosete a aplicato si Diada. Numai ca a folost material mirotex. Eu si acum le folosesc! Merci

Am vazut zilele aceastea in oras in cateva magazine de moda, produse din material de blug. De ex. plase, produse decorative mari, de genul celor de plus(h) si altele mai mici de pus la chei.. De cand urmaresc acest subiect, imi este invadata privirea de produse unconventionale din material de blug.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Celya_f40 Dum 01 Mar 2015, 8:32 am

Vlad-mom, multumesc pentru ideea asta, o sa tin cont de ea! pupi
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty transformarea blugilor largi/vechi

Mesaj Scris de fellycia Vin 06 Mar 2015, 9:22 am

Mi-ar place foarte mult cateva ideei cat mai "hand made"


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Vin 06 Mar 2015, 9:30 am, editata de 1 ori (Motiv : mutat+unit postari)
fellycia
fellycia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 06/03/2015

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de flori de camp Vin 06 Mar 2015, 5:05 pm

Acum realizez că am aruncat blugii pe care i-aş fi putut reutiliza! zid
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Floren Dum 08 Mar 2015, 4:15 pm

fellycia a scris:Mi-ar place foarte mult cateva ideei cat mai "hand made"

Vino tu cu ele !
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Admina Mar 23 Iun 2015, 2:35 pm

Am gasit o idee interesanta, un top din jeans:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu erau explicatii, dar nu cred ca e greu de facut, din blugi drepti sau evazati.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Celya_f40 Mar 23 Iun 2015, 6:11 pm

Chiar nu pare a fi greu, si ce bine arata Smile
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de gaza Mier 24 Iun 2015, 7:10 am

Ce inseamna sa ai idei si indemanare!! scratch
Arata bine, intradevar.
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Celya_f40 Mier 19 Aug 2015, 10:02 am

Va vine sa credeti ca prima mea comanda a fost o rochie cu ''ceva de blugi''?
Ei bine, nu stiu daca va amintiti de rochia mea de anul trecut, unde am combinat mai multe tehnici: cusatura in punctu cruciulita, croset, putina croitorie si...avand in vedere ca partea de sus este un top din material de blugi foarte vechi...pot sa-i spun reciclare.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ei bine....am avut la dispozitie un an sa fac ceva asemanator.
Mi-a luat ceva vreme pana ce am reusit sa aleg, am tot schimbat proiecte si solutii...oooooof, nemaivorbind de facptul ca nu aveam manechin.
Am ajuns totusi la un final care mie mi-a placut si sper ca o sa-i placa si posesoarei.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de AcidoR Mier 19 Aug 2015, 11:33 am

Inventivitate, talent, pasiune, rabdare si eleganta ..... prea putine cuvinte pentru a descrie ce simt cand vad ce iese din mainile tale! Merci hug love Flowers
AcidoR
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 67
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de mlizeta Mier 19 Aug 2015, 12:08 pm

Ei asa da final. Arata super. Merita un an de studiu si rezultat pe masura. Felicitari.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de LRodica Mier 19 Aug 2015, 11:21 pm

Celya foarte draguta. Flowers
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de geany Joi 20 Aug 2015, 1:42 pm

Scriu aici ca e tema potrivita (cred eu)...

Se doreste o reparatie de blugi, in Bucuresti, cine se incumeta sa puna in aplicatie tehnica prezentata de mine sau poate o alta varianta mai buna, va rog sa-mi scrieti pe privat sa va pun in legatura cu o potentiala clienta.

Multumesc!
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de LRodica Joi 08 Oct 2015, 8:24 pm

Patura nu am reusit sa fac dar am reusit sa schimb husele celor 2 scaune din camera fiicei mele.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de myky7robc Vin 09 Oct 2015, 11:54 pm

ce frumos!
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Admina Lun 26 Oct 2015, 10:06 pm

Rodica, foarte frumoase husele! Sa le foloseasca cu drag fiica ta.

Eu ma lupt cu blugii sotului... zid Am incercat o pereche cu metoda lui Geany si pe langa faptul ca n-am gasit ata fix la fel si nici nu am atatea nuante de bleumarin, cate perechi am de reparat. Nu imi iese cusatura pe directia tesaturii, adica materialul are niste striatii in el, in alta directie decat e tesatura. Nu stiu daca se intlege din poza, dar unde e sageata e striatia din material si eu ar trebui sa cos unde e linia simpla, cred.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de myky7robc Lun 26 Oct 2015, 11:03 pm

exact asa se rup si la sotul meu blugii, dar am facut la fel ca tine cu ata cat mai apropiata de original si a mai purtat putin timp, ca se vedea in anumite pozitii.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Admina Mar 27 Oct 2015, 12:17 am

Eu nu prea sunt multumita de cum au iesit, dar am cautat pe YT si sunt reparatii mult mai vizibile estetic, decat ce mi-a iesit mie. Am gasit un video interesant, acopera gaura doar cu ata, fara petic pe dedesubt.


Geany, nu stiu tu cum faci, dar iti ies perfect!  love

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de tomari Mar 27 Oct 2015, 1:52 pm

Admina am reparat saptamana trecuta la o cunostinta o pereche de blugi tot in zona respectiva stricata. N-am mai apucat sa fac poze dar iti explic ce am facut: prima data am aplicat pe dos petece (surfilate) ca sa "izolez" zona deteriorata fara a o "shtopali". Apoi am cusut deasupra pe langa cusatura dubla un buzunar de blug decupat. In cazul ei a fost mai usor pentru ca erau negri si usor elastici. Varianta a fost pentru aplicarea partii de jos a buzunarului cu colturile cusute in exterior; se poate folosi si partea de sus a buzunarului, in functie de dimensiunea si orientarea zonei de reparat.

La blugii grosi cred ca e mai dificil, eventual "petecul" sa fie dintr-un material de blug mai subtire.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Linia trasata cu pixul este rascroitura in care folosesti partea de sus a buzunarului

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sper sa-ti fie de ajutor!


Ultima editare efectuata de catre tomari in Mar 27 Oct 2015, 1:56 pm, editata de 1 ori (Motiv : completat explicatie foto 2)
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de LRodica Mar 27 Oct 2015, 3:37 pm

Admina mie mi s-a parut si acest video interesant, desi este in portugheza (cred) imaginile sunt explicite.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de tomari Mar 27 Oct 2015, 5:35 pm

LRodica multumim pentru video postat pupi
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de norelif Vin 30 Oct 2015, 11:10 am

Admina,este buna solutia cu un petic din blugi sub ruptura.Trebuie insa sa asezi bine materialul,in directia lui si poti insaila peticul,avand mereu grija sa pastrezi directia blugului.Asa cum ai vazut este importanta ata folosita.Eu fac asa si nici nu se cunaste.
norelif
norelif
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 158
Localizare : buzau
Data de inscriere : 06/12/2010

http://elaquilt.blogspot.ro/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de geany Sam 31 Oct 2015, 11:26 am

Admina, la acei blugi eu as fi stabilit gaura, eu folosesc material subtire si nesurfilat pentru dublura, nu vreau sa se vada pe fata urmele unde se termina aceasta (sub nici o forma), nu vreau sa se simta ca tabla (de aceea nu folosesc petice de cumparat care se autolipesc), iar interestul meu este rezistenta si estetica. De la aceste puncte plec eu. Stabilesc dublura numai dupa ce am calcat bine firicelele zdremtuite, Ele ma ajuta daca mai sunt sa redau forma tesaturii, apoi lipesc tesatura pe dos cu lipici stick (mi-e mai usor decat sa insailez), dar nu strat gros, ci doar cat sa faca priza (se usuca repede si nu se lipeste pe ac la cusut, nu intareste materialul, iar la spalat se curata fara probleme). Dublura poate fi un rest de camasa important e sa nu fie elastic (doar la imbracamintea elastica de reparat poate fi elastica dublura).

Cusaturile de rezistenta pot fi in orice directie. Important este sa nu strici forma produsului. Dupa ce ai stabilit prin cateva cusaturi gaura peticita, urmeaza partea migaloasa care da rezultaul final. Atunci ca si in cazul tau Admina, trasezi liniile in directia striatiilor pantalonului. Daca respecti pasul de cusatura cu cel al striatiilor chiar daca nu e firul 1 la 1 ca nuanta, nu iese in evident la purtare.

Mai amintesc un punct care la mine a devenit lege, niciodata nu folosesc coaserea inapoi. Intorc tot timpul materialul. Pasul cusut inapoi pe o suprafata de cativa cm. arata altfel decat pasul de cusatura normal, la fel si pasul de cusatura de dos. Eu cos doar pe fata, atat la reparatii cat si la tivuri.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de myky7robc Sam 31 Oct 2015, 10:04 pm

geany, multumesc si tie pt sfaturi.
Eu puneam ca intaritura o bucatica din tivul taiat, ca de obicei ii cumpar mai lungi sau de la blugi mai vechi, o insailam si coseam inainte si inapoi ca mi-era mai comod, dar se cunostea pe fata chiar daca foloseam o nuanta cat mai apropiata de ata. Merci cos
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de geany Lun 02 Noi 2015, 10:22 am

Bine ca ai amintit! Este ideal cand aveti si resturi de blugi, folositi firicele sa redati forma acolo unde lipseste complet din material. Daca le lipiti usor inaite sa coaseti peste ele, e mult mai avantaos decat sa pui tot peticul din tesatura (optic si confortabil privind).
Indiferent pentru cine reparati, ganditi-va la voi, ati iesi asa pe strada, v-ati simti comode cu produsul, v-ar deranja ce se vede. Nu faceti doar sa faceti.
Cu drag! Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 3 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB