Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Voi ce faceti cu blugii vechi?

+20
flori de camp
fellycia
Gabry_ela
vlad_mom
geany
myky7robc
cld
Celya_f40
gaza
Admina
Ileanaaa
valentinadof
fiordaliso
ladybird
Buburuza
LRodica
Cazimi
AlinaJ.Bijoux
mlizeta
maddiell7
24 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Admina Sam 14 Feb 2015, 8:38 am

Geany, e super jacheta din jeans! love

Nu am facut, dar imi place ideea.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de geany Sam 14 Feb 2015, 11:09 am

Admina, merci Merci

Super ideea sortului, ba chiar ma duce urgent la ideea sarafanului (care dupa cum stim si de la Bubu, asa a si inceput povestea sarafanului wink )
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Celya_f40 Sam 14 Feb 2015, 3:35 pm

Admina, la inceput credeam ca tu l-ai facut, dar ideea e geniala!
Un sarafan, nu suna rau wink
Pana una-alta, sa va arat de ce n-am dormit bine azi noapte....ma manca pe mine la pitici, sa-mi fac un pandativ potrivit cu vesta, asa ca.......am facut doua rade
Sa am din ce alege....Ahhh, da...si daca-i pun snur, merge si de martisor, nu?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de ladybird Mier 18 Feb 2015, 1:34 pm

Eu am facut o patura pentru patul fiului meu. Am folosit mai multe culori si mai multe tipuri de blugi.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de LRodica Mier 18 Feb 2015, 1:48 pm

Si eu am adunat blugi pentru patura si sper ca pana la pasti sa reusesc sa o si cos.
Ladybird spune-mi te rog cum ai unit peticele din poza nu imi dau prea bine seama. E ceva fir crosetat sau?
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de ladybird Mier 18 Feb 2015, 2:49 pm

Am procedat asa:
Pe spate este un material simplu de bumbac, pe care l-am taiat in patrate egale cu cele de blugi si am facut perechi un bumbac una blugi asezate spate in spate.
Apoi cate doua perechi le-am cusut cu o margine de 1 cm. Am cusut randurile de pe lungimea paturii si apoi randurile le-am cusut intre ele tot cu o margine de 1 cm. Sper ca m-am facut inteleasa.
Arata la final asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine].
Apoi fiecare margine am crestat-o cu forfecuta aproape pana la cusatura cat de des am putut. Asta a fost cea mai grea parte.In poza se vad si cusaturi simple si dupa crestat.
Cand am terminat am dus patura la spalat la o curataorie chimica , pentru ca altfel imi faceam praf masina de spalat) si marginile acelea taiate s-au desirat devenind pufoase.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cauta pe net rag quilt.
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Celya_f40 Mier 18 Feb 2015, 5:24 pm

Ladybird, fenomenala patura ta. Imi place tare mult ideea. Bravo!
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 18 Feb 2015, 5:42 pm

Faina tare! Acum banui ca nu mai cad scame din ea.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de fiordaliso Mier 18 Feb 2015, 5:46 pm

Ladybird, ce dimensiune au patratele? Ma gandesc ca se pot destrama si manual numai ca e munca de ocnas.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de geany Mier 18 Feb 2015, 6:05 pm

Celya, wow ce idei! Originalitate pura! Ce finut e crosetul... Per total suuuper!
Ladybird, imi place ideea de cuvertura! Multa munca si migala la cusut si taitat! Arata foarte bine!
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de LRodica Mier 18 Feb 2015, 7:51 pm

E ceva munca asa. Eu ma gandeam altfel, sa cos bucatile intre ele si sa-i pun pe dos un polar sau ceva moale daca vrea sa se acopere cu ea nu doar sa o puna pe pat. Nu stiu, o sa vad cum o sa fac si o sa va arat.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Buburuza Mier 18 Feb 2015, 8:39 pm

Genul asta de husa de pat vreau sa fac si eu pentru camera flacaului meu.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de ladybird Joi 19 Feb 2015, 9:13 am

Multumesc fetelor. Sa stiti ca acum nu mai cad scame din ea.
Patratele sunt 15/15 cm, dar pot fi facute cat de mari vreti.
LRodica, daca vrei pentru invelit si sa arate pe fata asa atunci pur si simplu cosi platratele intre ele asa cum am facut eu dar fara spate, speli patura bine si apoi in cosi spatele moale.
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Ileanaaa Joi 19 Feb 2015, 1:06 pm

buna ziua..
am o pereche de blugi foarte dragi mie dar din pacate, din nu stiu ce motiv, s-au rarit la fund si s-a format o taietura de 5 cm fix langa buzunar.
materialul este bun(asa credeam), blugii sunt de la Zara, m-au costat cativa lei buni si aveam pretentia sa ma tina mai mult.
problema e ca oricum as coase acea taietura, se va vedea pe fund.
ar trebui sa acopar cu ceva zona aceea dar nu stiu cu ce anume ca sa nu para penibil.
sunt blugii mei preferati, dintre toate perechile, ei imi vin cel mai bine si nu ma lasa inima sa renunt la ei.
are cineva vreo idee? scratch
Ileanaaa
Ileanaaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/12/2014

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de geany Joi 19 Feb 2015, 5:01 pm

Eu iti recomand o intaritura subtire de bumbac (blugul e prea gros si se vede urat) lipibila prin calcare. Daca nu gasesti de cumparat, poti sa-ti improvizezi. Iei o bucata de material ex. batist pe care-l lipesti usor cu lipici stick (lipiciul in strat subtire pui pe toata suprafata peticului) APOI il lipesti pe zona rupturii, dar sa acoperi toata suprafata subtiata nu doar ruptura, trebuie sa ai o parte reezistenta prinsa in cusaturi altfel risti sa te-alegi cu o alta problema mai greu de remediat. Cu fir de ata de culoare foarte apropia (chiar identic la nuanta daca e posibil) si multa rabdare la cusut cu masina in pas de lungimea structurii punctului de tesatura a blugului. Teoretic trebuie sa redai aceeasi structura a materialului si in aceeasi directie.

Daca firul e foarte apropiat nuantei pantalonui tau va fi aproape de neobservat. In poza din imagine erau gauri mari. Blizul a schimbat nuanta atei, insa in realitate nu se mai vedea ca acolo au fost rupti si nici cusatura mea nu iesea in evidenta deloc.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Admina Joi 19 Feb 2015, 6:19 pm

Geany, dar odata blugii sfasiati, nu se vede gaura? Adica inteleg ca peticesti pe dos si cosi oblic pe fata (pe firul de urzeala cred ca merge, ma rog, in directia oblica spre cusatura de imbinare a cracilor), dar nu se vede totusi taietura?
Am multe perechi ale sotului, asa. Eu peticeam cu blug pe dos si coseam cu zig-zag lat si marunt (doar taietura), fiind negri nu se vedea. Dar nu prea tine nici asa, mult timp.
Daca stau sa ma gandesc am blugi de reciclat... sa fac si eu o patura. rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de fiordaliso Joi 19 Feb 2015, 7:50 pm

Geany, te rog explica si pentru novici ca mine: cos peste toata suprafata subtiata? Cred ca ata trebuie sa fie subtire sa nu se ingroase cusatura, nu? Ca si eu rup blugii intre picioare si de unii chiar imi pare rau.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de valentinadof Joi 19 Feb 2015, 8:19 pm

Bestiala patura!Felicitari!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de geany Joi 19 Feb 2015, 8:31 pm

Admina am cautat dupa poze si vad ca am si inainte. In cazul asta arata asa, cand nu are firele de urzeaza, ii fac eu inainte de-a lipi panza pe dos. Daca nu sunt sigura de rezistenta (inainte sa incep analizez putin situatia) atunci cos intai linii drepte (in directia firelor de urzeala) ca sa dau stabilitate si sa nu se deformeze materialul datorita rupturii. Dupa ce-am fixat totul in asa fel incat sa fie rezistent la final, realizez cusaturile finale care redau aceeasi structura cu materialul. Aici e foarte important ca ata sa nu fie prea tensionata, dar nici larga, ci sa vina usor; la fel de important ca piciorusul masinii sa nu apese prea tare (aici vin si spun ca pentru asta folosesc de regula masina de cusut la care-i pot regla presiunea piciorusului sau am grija in tin ce cos, sa nu bata pasul pe loc).

Inainte
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dupa
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si finalul
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dupa cum spuneam pozele accentueaza culoarea atei, insa in realitate se pupau bine.

Admina, rezista bine si chiar nu se vede. La blugii negri sa nu folosesti ata neagra-neagra, ci sa adaptezi nuantei de negru. Dar in general trebuie adaptat foarte bine in functie de nuanta. Eu recomand alegerea atei la lumina zilei, apoi cusutul poate fi la orice bec. (Eu cos mai mult seara/noaptea) asa ca atele le caut pe lumina zilei si le pun in buzunarul produsului sau in preajma lui. Seara nu mai schimb culoarea nici sa ma picuri cu ceara ca am facut crezand ca prea nu-i de-acolo si a doua zi am vazut ce boacana am facut. A trebuit sa desfac... ziceai ca am cusut cu alb pe negru asa se vedea diferenta nuantei)
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Ileanaaa Joi 19 Feb 2015, 9:24 pm

foarte fina lucratura de nici nu se vede... o sa incerc in felul acesta si ar fi bine daca mi-ar iesi ca cei din poza...s-ar parea ca nu nici o problema:)
multumesc mult.
Nu inteleg de ce s-au rupt tocmai acolo, nu e ca si cum m-am tarat cu ei in fund sau am stat cine stie pe unde.e dubios.si mai dubios ca e cam greu de reparat fiind fix in fund Smile)
daca era la genunghi, unde e mai propabil sa se intample asta...puteam sa las asa, sa zic ca asa e modelul Smile)
Ileanaaa
Ileanaaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/12/2014

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de geany Joi 19 Feb 2015, 9:42 pm

Nu stiu exact unde e ruptura, insa incerc sa-mi imaginez. Daca blugii sunt pe corp, e clar, pentru ca in poziti de sezut, sau aplecata in fata, marimea posteriorului creste semnificativ. Daca sunt de bumbac 100% iar e logic. Si e suficient daca pe acea zona unde s-a subtiat sa te fat(z)ai pe scaun  si de-acolo a fost suficient sa pocneasca cateva firicele ca la o miscare mai in viteza explodeaza. Arata-ne o poza sa vedem cum e. Daca nu e gaura, ci taietura chiar nu ar trebui sa fie vizibil la final.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Admina Vin 20 Feb 2015, 7:47 pm

Hai ca am facut poze. Situatia nu e asa tragica, doar e pereche e asa, celelalte se raresc incet-incet. Am sa aplic metoda ta, la acelea, dar asta e sfasiata destul de mult.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se vede si cum am peticit eu, cu zig-zag.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

p.s. Blugii se pot rupe de la frecarea pulpelor, chiar acolo sus. Cred ca e o problema mai mult de constitutie corporala. In cazul blugilor de mai sus, se rup de la muschi... prea multi. rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de geany Vin 20 Feb 2015, 8:00 pm

Admina, daca intai calci si intizi bine marginile rupturii, vei vedea ca gaura e putin mai mica decat inainte de calcat. Pune un material de bumbac lipit cu lipici (de ce recomand lipiciul de hartie, ca scuteste timpul insailaturii si e mai bine de fixat decat prins in ace si inasailat. Plus ca lipiciul de pe marginile necusute se curata la spalatul normal si inca un motiv este ca lipitura nu e batoasa ca la intariturile lipite cu fierul de calcat). Dupa ce-ai fixat dublura, cu firisoarele intinse, trage cusaturi drepte de intersectare gen # nu foarte dese, ci sa dai stabilitate, nu  inafara cusaturilor care vor urma sa redea structura materialului. Daca mai ai intrebari sau ceva nu e clar suntem pe pozitii. hug

Zig-zagul fiind in pas des taie tesatura fiind oricum in zona rupturii mai putin rezistenta. Iar de vazut se vede oricum daca te uiti acolo pentru ca e ca semafourul, adica e contrastul intre motivul tesaturii si cusatura zig-zag. Daca nu ma insel si Karina ne arata ceva de genul cu ani in urma si anume cusut drept, nu zig-zag. Eu din mai multe metode la acestea m-am oprit si adaptat pentru ca am fost multumita de rezultat si clientii cu fitze chiar sunt incantati de rezultat. Eu am la una din masinile de cusut pfaff o cusatura care o folosesc in unele situatii aceasta este pentru repararea/imbinarea a doua detalii si coase trei pasi de la stanga la dreaspta si imediat dedesubt de la dreapta la stanga. Este de latimea unuii zig-zag lat per total.

Testeaza pe-un deseu de blug, sa te acomodezi putin/ sa simti la mana si abea apoi treci direct la rezolvarea problemei.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Gabry_ela Sam 21 Feb 2015, 3:20 pm

Credeam ca numai eu rup bugii in stilul acesta wink
La inceput ii tot reparam, dar eram mereu jenata ca se vede retusul. Apoi am gasit unele idei interesante si ... nu-i mai repar. Ii adun intr-o cutie pentru proiectele viitoare.

avatar
Gabry_ela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 31
Varsta : 57
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Gabry_ela Sam 21 Feb 2015, 5:17 pm

cateva idei: hug

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si inca wink

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Edit SilviaDumitrescu : Atentie postari succesive!


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Sam 21 Feb 2015, 8:21 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit postari)
avatar
Gabry_ela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 31
Varsta : 57
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Voi ce faceti cu blugii vechi? - Pagina 2 Empty Re: Voi ce faceti cu blugii vechi?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB