Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyAstazi la 6:43 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

+40
corilex
mlizeta
Dorulet
geany
aurahd
Dulcisor
Samarineanca
danabarbu2007
piciul
flori de camp
lilibili
Buburuza
Ileanaaa
alice07
Gabica
i.xell
aidil
Chirrox13
despina13cucli
Admina
bela gio
canadianca50
ismi3ismi
kristadesign
Nicoleta Irimescu
Giobsy
StMihaela
rosita
dandana
oana_007
bibitu
iuli.b
Uca
RalucaS
geia
nicos
DANIELA.I
danabekk
clodi
sandydeea
44 participanți

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de despina13cucli Vin 23 Aug 2013, 9:30 am

buna carte, multumim!
trebuie studiata cu atentie!
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Gabica Vin 23 Aug 2013, 10:13 am

Eu DA.
E super. Nici nu trebuie să citeşti prea mult, desenele sunt foarte explicite.
Samarineanca Mulţumesc.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Samarineanca Dum 25 Aug 2013, 12:34 am

Cu multa placere! hug 
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Joi 12 Feb 2015, 9:28 am

Buna.

A venit si randul meu de-a lansa o provocare. hug
Provocarea consta in brodarea unui articol de imbracaminte pentru voi, doamnelor, fie fusta, rochie, bluza, vesta sau pantalon. Si cum? Cu cusatura romaneasca. broda  
Asa ca, spor la treaba!
Castigatoarei ii voi oferi o carte cu cusaturi romanesti si alte mici surprize.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Daca sunteti interesate, pe langa faptul ca veti avea un articol de imbracaminte in tendintele actuale si veti fi invidiate de colegi si prieteni, veti avea si modele pentru creatiile urmatoare si explicatii despre coaserea diverselor puncte folosite la cusaturile romanesti. Cartea e foarte interesanta si explicita. Este tiparita in anul 1978,dar este intr-o forma foarte buna.

Postez si cateva modele,pentru inspiratie:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Admina in Dum 08 Mar 2015, 7:44 am, editata de 1 ori (Motiv : Modificare titlu)
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Gabica Joi 12 Feb 2015, 10:43 am

Oau.... facem ce facem şi ne învârtim în jurul cusăturilor româneşti.... mie una îmi place....
să vedem ce încropim...
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Giorgi Joi 12 Feb 2015, 11:33 am

Ce de frumuseti! kiss
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Samarineanca Joi 12 Feb 2015, 2:12 pm

Ce dragutz! Pacat ca eu am facut deja ceva pe aceasta tema si prea curand nu ma mai pot apuca. Abia astept sa vad ce veti face. Pana atunci, pt. inspiratie pun si eu inca o data paltonul facut de mine si cateva linkuri:


IIpedia, comunitate de iubitori de port romanesc
Colectia etnografica Marius Matei - port banatean
colectia Valentino primavara -vara 2105 !!!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de piciul Joi 12 Feb 2015, 8:03 pm

Tot aman inceperea iei, asa ca poate fac ucenicie cu o brodare fusta....
Brodarea se face cusuta cu acul, de mana?! sau de masina?! Termenul de finalizare?!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Sam 14 Feb 2015, 6:26 pm

Buna!

Revin cu ceva completari: cusatura romaneasca sa fie brodata cu mana, nu cu masina. Ca acesta si este scopul. Sa ne amintim sa coasem de mana. Sunt atatea fire care pot fi folosite la brodat...

Samarineanca iti stiam paltonul, l-am vazut intr-una din "plimbarile" mele pe aici si ti l-a admirat(invidiat) wink
Si multumesc pentru ajutor.

Data finalizarii...sa zicem 01 Mai. Poate mai mult,mai vedem.

Spor la treaba!broda
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Admina Lun 16 Feb 2015, 8:42 am

Tocmai vroiam sa ma dau suparata putin, ca nu se primesc si cusaturile facute la masina... Dar ai dreptate.
Am cautat din intamplare "Roumanian embroidery" si am gasit o cusatura (eu stiam ca e numita satin) romaneasca, descrisa in engleza, deci banuiesc ca asa e cunoscuta international. Nu stiam asta. Imagini AICI

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de alice07 Lun 16 Feb 2015, 12:55 pm

Ce provocare interesanta! Si mie imi plac cusaturile, norocul meu ca imi mai amintesc din copilarie cate ceva. Nu cred ca am timp sa ma inscriu, dar voi urmari cat pot acest subiect, pt "clatirea" ochilor. Spor la cusut!
alice07
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 44
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Buburuza Mar 17 Feb 2015, 9:51 am

Aaaah, ah! Ce provocare... provocatoare! Parca, parca ma bate-un gand...
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Mar 17 Feb 2015, 10:26 am

Multumesc pentru completari Admina.
Ma bucur ca provocarea va determina sa va informati mai bine asupra cusaturilor romanesti.
Si ce lucruri unicat vom avea.hug
Ca nu intentionez sa stau deoparte!broda
 Sa vedem ce-o sa iasa.
Succes!
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Ileanaaa Mar 17 Feb 2015, 11:17 am

imi plac mult top-icurile astea si vin si eu cu ceva drag mie, la care am lucrat cu dragoste si rabdare, bineinteles.      broda
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />
Ileanaaa
Ileanaaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/12/2014

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Sam 07 Mar 2015, 1:13 pm

Pentru inspiratie si poate pentru ceva idei,postez stadiul la care a ajuns vesta la care lucrez.

Ce-i drept cam greu, ca asa multe provocari sunt...si toate interesante si stimulatoare, tentante...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Buburuza Sam 07 Mar 2015, 1:35 pm

Se accepta numai cusatura romaneasca-romaneasca, sau poate fi ceva de inspiratie romaneasca-ungureasca-ucraineana-poloneza?
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Sam 07 Mar 2015, 1:38 pm

Se accepta!! Sigur ca da. hug

Se incadreaza la "Traditional".wink
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Buburuza Sam 07 Mar 2015, 1:54 pm

"Traditional" modernizat, reinterpretat si foarte"eclectic-fiujăn" rade
Asta as vrea eu sa fac.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Sam 07 Mar 2015, 2:04 pm

Abia astept sa vad ce iese.  hug

Important e sa faci ce-ti place. Sa-ti lasi amprenta pe lucru. La figurat desigur.
Si sa-ti si placa sa porti ceea ce-ai realizat. Iar o broderie intotdeauna aduce o nota de feminitate articolului respectiv.
Hai sa incercam sa fim mai feminine. hug
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de lilibili Sam 07 Mar 2015, 7:18 pm

Gaza, imi place provocarea si voi incerca si eu!
lilibili
lilibili
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/01/2015

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Sam 07 Mar 2015, 8:57 pm

Esti bine venita lilibili ! hug
Spor la cusut.
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Admina Joi 02 Apr 2015, 8:36 pm

Haideti la provocare? Lucrati la ea sau ati uitat de ea?
Gaza, niste cusaturi decorative la masina de cusut primesti? Am o fusta neagra si i-as face niste randuri pe poale, dar la masina. Zic, ca sa mai populam provocarea. Si poate s-ar mai incumeta cineva.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Joi 02 Apr 2015, 8:50 pm

pai, ce-o sa facem? scratch

Acum, daca s-au mai terminat cu provocarile provocatoare si cu concursurile, unde a fost o ingramadeala... hug, poate ne mai facem timp si pentru ceva cusaturi.

Fie ele si la masina.  cusut
Haideti fetele!  ura
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de gaza Sam 04 Apr 2015, 10:20 pm

Stiu ca se apropie sarbatorile si sunt multe de facut prin casa si pe langa casa, plus serviciu si copiii, dar haideti la provocare!

Astazi am terminat de facut de la "a la z" un sortulet de bucatarie(pentru socrela, cadou de Paste), de la croiala, cusut, finisat,pana la brodarea de mana a unui model semnificativ.  bucatar

Haideti ca se poate!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de flori de camp Dum 05 Apr 2015, 8:35 am

Foarte frumos şorţul! hug


Ultima editare efectuata de catre flori de camp in Dum 05 Apr 2015, 10:02 am, editata de 1 ori
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca - Pagina 3 Empty Re: Provocare: imbracaminte brodata cu cusatura romaneasca

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB