Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoli si discutii despre scolari - 3

+20
Giobsy
aurishta
Admina
LRodica
michelinebeaulieu
MihaelaT
piciul
ismi3ismi
bisisica bijuterii
andas
aisha
32vali
greieras
ioana soare
Cristache
valentinadof
danniela
Gabica
trandafiras78
diada
24 participanți

Pagina 7 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de LRodica Sam 18 Apr 2015, 7:56 pm

Articolul despre homeschooling a fost pus de ismi3ismi, iar Piciul mie nu mi s-a parut fan, Aurishta da.
Cu muzica da am inteles gresit, am crezut ca facea doar in particular. Raman la parerea mea ca e nevoie de un indrumator, dar daca spui ca tu o poti indruma, bravo. Fiica mea a inceput sa cante la chitara dar eu nu pot sa o ajut deloc in aceasta privinta. O face doar pentru distractie, dar si asa, merge la Palat, de acolo primeste acorduri, cantece care trebuie sa le invete, si bineinteles trebuie sa lucreze si singura altfel degeaba. hug
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Sam 18 Apr 2015, 8:14 pm

Chiar ca,articolul a fost pus de ismi,am gresit.!

Ce ai inteles,iar as avea ceva de zis dar nu mai zic pentru ca trebuie sa fie o intelegere gresita la amandoua,pe undeva si nu merita sa ne tot contrazicem.
Cat de fan e Piciul say Aurishta,ele stiu.Voiam sa zic ca eu nu ader deloc la ideea de invatat acasa.
Cat despre muzica Emei,vad ca poate singura.Asa ca ii dam inainte.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de LRodica Sam 18 Apr 2015, 10:31 pm

Nici eu nu vreau sa ne contrazicem.
Felicitari Emei!
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Admina Dum 19 Apr 2015, 8:34 am

N-am citit tot ce ati scris, dar recuperez.
Aurishta, e acceptat HS-ul in Romania? Adica exista scoli care ofera aceasta alternativa si Min.Invatamantului le echivaleaza cursurile?
Personal nu cred ca se poate face asta, dupa curricula romaneasca. E mult-mult prea incarcata la toate materiile si ce spui ca ar trebui aplicat in liceu nu ar merge, pentru ca si la bac se cer materii in plus fata de romana, mate si o limba straina (pe care le-ai putea completa cu un profesor). Ar costa prea mult, cred.
Eu cred ca se poate, chiar avem o vecina in state care si-a educat parca 4 copii acasa, pana la liceu. Mi s-au parut fetele bine crescute, cuminti, totusi des vad masini venind la ei, alti adolescenti probabil. Personal cred ca le-ar lipsi socializarea si competitia de la scoala (care e si buna si rea) si de aia m-am mirat sa vad ca sunt populari copiii vecinei. Dar probabil ca au mers la sporturi, muzica in alta parte si si-au facut grup mare de prieteni. In plus, ei socializeaza mult si pe la biserici, au multe activitati organizate acolo, sunday school, tabere, etc.
La noi parca asa as vedea situtatia, ca pe o rupere de lume, copilul cu mama singur acasa, iese in parc si poate la ceva cursuri (sport, arte, etc.) si socializarea cu familia, care in cazul familiei Aurishtei ar fi foarte buna, dar daca ar fi copil singur la parinti, ar fi minimal contactul cu, copii de varsta lui.
Totusi eu sunt pentru, normal cu mentiunea ca nu e pentru toata lumea si poate sa fie flexivitate, sa se urmareasca si testeze copilul anual si sa se evalueze situatia de pedagogi si psihologi calificati, in paralel cu parintii.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de piciul Dum 19 Apr 2015, 9:05 am

Eu am subliniat ca acasa, dupa orele de serviciu, trebuie sa fii spirt si sa ii dai copilului ceea ce scoala nu-i poate da....asta cu o mare tenacitate, cu rabdare si bucuria de a darui, ca sa poti echilibra oboseala, stresul acumulat la locul de munca, locul de unde iti iei banii pentru a supravietui. Dar secretul reusitei este puterea fiecarui individ de a se autoeduca! Adica degeaba incerci tu sa -l inveti, daca singur nu reuseste sa caute, sa se instruiasca singur din carti, internet, biblioteci, colegi, profesori....A starni curiozitatea unui copil si a-l face sa invete ca o joaca e cheia, dupa mine, a educatiei. Si nu este usor! Eu am incercat...dar in sufletul meu regret ca nu am starnit in ei resortul sa se descurce singuri pe un drum nou...Curiozitate si dorinta de a lupta cu limitele eu-lui pentru a cuceri si gasi ceva nou....
Ce exemplu pot da eu, cand acum invat (inteleg) ca maretia (victoria) sta in a face orice lucru cu suflet si bucurie si daruire....Numai bine!
P.S. Ma gandesc la acei copii din Kenia...tineri care au invatat din toate puterile sa ajunga studenti si vine un analfabet si-i omoara ca o maimuta cu o mitraliera....De ce? La acele fete rapite de musulmani de la scoala, pentru a ajunge obiectele lor sexuale...fete de 10 ani..de ce? Avem atat istorie, atata sange a curs si oamenii sunt inca sub semnul lui Cain...animalele ucid pentru a manca, pentru a se apara, nu pentru a satisface "ipotenta" unor specimene, ce nu merita sa se numeasca OM.
Asa ca sa multumim ca exista pace, scoli si doar saracia ii impiedica pe copiii din tara asta sa invete...doar rautatea unor dascali ce-i face sa se inchida in ei si sa nu mai doreasca sa invete...Sa nu uitam EDUCATIE = CIVILIZATIE

P.S.2 Tocmai la radio Neagu Djuvara a spus ca femeile in Franta au obtinut dreptul la vot dupa 1944 si in Elvetia de curand.....unde sa incadrez asta?! Eu acum am aflat si ma duc sa gasesc ceva pe internet despre acest aspect. O zi buna!
Sanatate voua si celor dragi voua!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Dum 19 Apr 2015, 11:28 am

Admina a scris:
Aurishta, e acceptat HS-ul in Romania? Adica exista scoli care ofera aceasta alternativa si Min.Invatamantului le echivaleaza cursurile?
Personal nu cred ca se poate face asta, dupa curricula romaneasca. E mult-mult prea incarcata la toate materiile si ce spui ca ar trebui aplicat in liceu nu ar merge, pentru ca si la bac se cer materii in plus fata de romana, mate si o limba straina (pe care le-ai putea completa cu un profesor). Ar costa prea mult, cred.
La noi, HS e tolerat, adica parintii care fac asta isi inscriu copiii la scoli-umbrela din afara si primesc diploma de acolo, deci sunt in situatia celor care vin din strainatate, doar ca locuiesc aici! Echivalarea se face la cerere, la fel ca si pentru cei care au facut scoala afara, dar nu este absolut necesara fiindca sunt multe facultati care accepta studenti cu bac-ul international.
Am vorbit cu un grup de profesori care face demersurile legale necesare pentru infiintarea unei scoli-umbrela si la noi...am inteles ca este o chestiune aproape rezolvata....mai este necesara niste hartogarie!
Intr-adevar, folosirea actualei curricule in HS este aproape imposibila (stiu, totusi, o mamica cu 4 copii care da an de an examene de echivalare la care copiii iau note mari si foarte mari). Totusi, unul dintre motivele pentru care eu vreau HS este programa, de aceea vreau o curricula din afara!.
In ceea ce priveste socializarea, nu este asa greu cum pare...in cele din urma mereu avem contacte cu oamenii si mi se pare chiar mai bine ca un copil sa dezvolte abilitatea de a relationa cu copii de varste diferite . Chiar si in familiile cu un singur copil se poate, daca parintii au o viata sociala activa! Am cunoscut o familie de cineasti cu o fetita de 9-10 ani de-a dreptul brilianta...dar spuneau ca o iau cu ei oriunde se duc, la toate evenimentele, la munca, la petreceri, excursii etc. Mai conteaza mult si "materialul clientului", cum zic eu...daca un copil e retras din fire nu il poti transforma in unul volubil!
Concluzionand, scopul final este ca un copil sa creasca armonios, sa invete cu placere (cum bine ai spus, Piciule!), sa dezvolte un caracter placut, sa dobandeasca abilitati cu care sa se poata integra in societate...iar pentru aceasta sunt cai diferite, nu doar una! Mi-a placut mult de tot ceea ce povestea Mihaela dar, din pacate, doar unul dintre copiii mei a avut o astfel de invatatoare si, intr-adevar, s-a simtit din plin influenta ei deosebita! In rest se marge mai mult pe performanta scolara in detrimentul dezvoltarii caracterului!
Mai voiam sa spun ceva: nu toti parintii sunt nemultumiti de sistem, ci doar putini! Am urmarit, din intamplare, cazul revoltator al copilului de cl a I-a umilit de invatatoarea sa si, uimitor, parintilor lui nu li s-a parut cine-stie-ce ca a fost tratat astfel si s-au gasit 14 parinti care au semnat o petitie de readucere a invatatoarei suspendate de insusi ministrul invatamantului! Pai daca oamenilor le place asa....ce sa le faci?! Pentru cine este necesara reforma?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de piciul Dum 19 Apr 2015, 11:52 am

Am audit, vazut, doua conferinte TED despre vulnerabilitate si rusine. O lectie a esecului si asumarea lui...cate drame personale s-ar rezolva daca am avea curajul sa recunoastem vulnerabilitatea, sa acceptam sentimentul de rusine ca ceva uman si sa-l stingem cu empatie!
1
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
2
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Dum 19 Apr 2015, 5:24 pm

piciul a scris:... O lectie a esecului si asumarea lui...cate drame personale s-ar rezolva daca am avea curajul sa recunoastem vulnerabilitatea, sa acceptam sentimentul de rusine ca ceva uman si sa-l stingem cu empatie!

Sentimentul de rusine nu trebuie stins.
Sentimentul de rusine este bun,daca sta la cine are nevoie de el.Trebuie deci,sa ii recunoastem "proprietarul".Trebuie sa invatam(sau sa ne intrebam inteligenta ancestrala,caracteristica omului din nastere) cine nu isi asuma rusinarea pe care o merita pentru faptele lui.

Mai nou,insa,o mana murdara se spala pe alta(murdara),facand astfel un "homeschooling" care fenteaza judecata bunului simt si oamenii onesti raman sa traiasca(sau sa li se impuna prin sugestie,oprimare,creare intentionata de conjuncturi  in care omul nevinovat sa pice prost) ceea ce meritau nerusinatii,pentru ca ei (nerusinatii) au argumente,inteligenta,"prestanta"...Adica isi folosesc calitatile superioare pentru a face rau altora si a pica ei in picioare.

Cam asta este societatea actuala,societate obisnuita sa rastoarne reguli,conducatori,valori....Precum cartitele.

LRodica a scris:Fiica mea a inceput sa cante la chitara dar eu nu pot sa o ajut deloc in aceasta privinta.
Poti,in masura in care ii mai arati drumuri noi.Mi se pare,de exemplu,important in muzica,teoria muzicala.E ca si cum trebuie sa cunosti ingredientele si reteta corecta atunci cand vrei sa faci o mancare buna.Poti gasi materiale pertinente,profesionale,care sa ii ridice cota de interpretare muzicala AICI,UNDE si-a "pierdut" unul timpul ca sa faca materiale video sa ii invete pe altii cum sa cante corect sau AICI,teorie.
Succes si...determinare;muzica iti schimba viata,alina,innobileaza!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 19 Iun 2015, 2:32 pm

Am comis-o din nou(cam singurul "lucru de mana" comis de mine in ultima vreme)-coronita pentru anul scolar care a trecut.
Dupa festivitate,in fiecare an ne jucam si inregistram un cantec in curtea scolii,in locurile "batute" peste an!
Anul acesta:
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de piciul Sam 20 Iun 2015, 6:56 am

Michelinebeaulieu, felicitari pentru realizarile fetei! Sanatate si numai bine!
Interesanta imaginea clipului.
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de LRodica Sam 20 Iun 2015, 7:34 am

Michelinebeaulieu, multumesc pentru link-uri doar acum le-am vazut, o sa ma uit impreuna cu ea la cateva dintre ele si sper ca ea sa se uite la toate, sa citeasca si sa invete cate ceva din ele.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Dum 21 Iun 2015, 2:17 am

Piciule,asemenea!
Efectul de "souffrance" din imagine e facut in movie maker.

LRodica,succes!In linkurile acestea sau in altele care va plac,vi se potrivesc, veti gasi cu siguranta ce va trebuie,daca le doriti!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Structura anului şcolar 2015-2016

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 05 Aug 2015, 12:10 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Anul şcolar 2015-2016 va avea 36 de săptămâni de cursuri, însumând 177 zile lucrătoare.
Semestrul I
Cursuri: luni, 14 septembrie 2015 - vineri, 18 decembrie 2015
Vacanţă pentru copiii de la grădiniţă şi din clasele pregătitoare - a IV-a: 31 octombrie - 8 noiembrie 2015
Vacanţa de iarnă: sâmbătă, 19 decembrie 2015 - duminică, 3 ianuarie 2016
Cursuri: luni, 4 ianuarie 2016 - vineri, 29 ianuarie 2016
Vacanţa intersemestrială: sâmbătă, 30 ianuarie 2016 - duminică, 7 februarie 2016

Semestrul al II-lea
Cursuri: luni, 8 februarie 2016 - vineri, 22 aprilie 2016
Săptămâna "Şcoala altfel": 18-22 aprilie 2016
Vacanţa de primăvară: sâmbătă, 23 aprilie 2016 - marţi, 3 mai 2016
Cursuri: miercuri, 4 mai 2016 - vineri, 17 iunie 2016
Vacanţa de vară: sâmbătă, 18 iunie 2016 - duminică, 4 septembrie 2016
Surse:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Edit: Am înlocuit imaginile că am omis ziua liberă din 30 noiembrie.


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Mier 05 Aug 2015, 6:47 pm, editata de 1 ori

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de 32vali Mier 05 Aug 2015, 1:47 pm

Mihaela T am o intrebare. Fiica mea implineste 6 ani in decembrie si nu am inscris-o la grupa pregatitoare. Pot in anul scolar 2016-2017 sa o inscriu in clasa1? Stiu ca invata sa scrie si sa socoteasca la grupa pregatitoare. Ai avut astfel de cazuri in clasa ta sau macar in scoala? Ma gandeam sa ii fac evaluarea pentru clasa intai cand ceilalti vor face pentru grupa pregatitoare. Ma intereseaza daca stii astfel de cazuri cum s-au adaptat.
32vali
32vali
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 05 Aug 2015, 6:57 pm

Sunt părinţi care-şi înscriu direct copiii în clasa I. Am înţeles că şi la noi s-au înscris vreo 3-4 copii în clasa I fără să fi parcurs clasa pregătitoare. Eu am lucrat anul trecut la clasa pregătitoare şi pot spune că cel mai bine este să nu se sară peste această clasă. Clasa pregătitoare nu înseamnă doar să-i învăţăm să citească, să scrie cu litere mari de tipar şi să socotească. Sunt multe de spus legat de această clasă, de ce învaţă, cum învaţă, ce fac efectiv în fiecare zi şi cred că m-ar pinde seara şi n-aş mai termina pentru a scrie despre plusurile acestei clase la şcoală, că minusuri eu nu am găsit.
Voi vedea cum se vor adapta cei care vor veni direct în clasa I, probabil vor avea şi minusuri, dar sper că până la final le vor înlocui cu puncte tari, dar depinde şi de familia din care provin, ce au lucrat cu ei, cât îi vor ajuta, cum văd lucrurile...
Dar de ce nu vrei clasa pregătitoare?

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de 32vali Joi 06 Aug 2015, 10:24 am

Mihaela, in primul rand iti multumesc pentru ca mi-ai raspuns.
Nu am nimic cu clasa pregatitoare, doar ca mi s-a parut prea mica sa o dau la 5 ani si 9 luni la pregatitoare, insa mi se pare prea mare la clasa 1 la 7 ani si 9 luni. Nu am vrut s-o dau acum pentru ca nu sunt clase omogene ca varsta adica sunt copii de 5 ani si cateva luni, cu cei de 6 si cateva luni aproape 7. Initial asa am zis c-o dau la pregatitoare la 6 ani si 9 luni, apoi cls 1 la 7 si 9 luni. Eu nu contest clasa pregatitoare.
Ea este un copil istet, nu spun asta pentru ca-I copilul meu.
32vali
32vali
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 13 Sept 2015, 4:56 pm

Succes şcolarilor mici şi mari în noul an şcolar, nervi de oţel părinţilor, iar la sfârşitul anului şcolar să culegeţi roade bogate! hug pupi

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Dum 13 Sept 2015, 9:36 pm

Multumesc mult, Mihaela! love
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Dorulet Lun 14 Sept 2015, 7:16 am

Succes,copilasi,dascali,maimici,bunici!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de LRodica Lun 14 Sept 2015, 8:02 am

Multumim.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Giobsy Lun 14 Sept 2015, 10:02 am

Multa sanatate, minte luminata si spor in toate tuturor scolarilor, parintilor si dascalilor!

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de diada Lun 14 Sept 2015, 2:22 pm

La mine a inceput uimirea cum a ajuns acasa. 14 carti (caiete de lucru + culegere + manuale) a carat astazi, la clasa I Shocked

spor tuturor! Se zice ca anul asta o sa fie roditor pentru ca a inceput la o zi mare 14 septembrie, Inaltarea Sf Cruci (zi de post).

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 14 Sept 2015, 6:20 pm

diada a scris:La mine a inceput uimirea cum a ajuns acasa. 14 carti
Şi ai mei au plecat acasă cu 6 manuale care sunt doar 3 defapt, doar că editurile au gândit puţin şi acum avem separat CLR, MEM şi CLE sem. I de sem. al II-lea ca să fie manuale subţirele, ghiozdane uşoare etc. Auxiliarele sunt la fel, set CLR sem. I şi al II-lea şi la fel cele pentru MEM (pe care încă nu le-am comandat).
Eu nu cer culegeri la clasa I, hai să fim serioşi, auxiliar la CLR mă mai gândes că nu-mi satisface aşteptările. MEM-ul e ok, chiar bine structurat, exerciţii gradate. Şi cu fişele e greu, mereu le pierd, le uită acasă... Eu am ales Editura CD Press, mi s-au bărut mai bine concepute, nu perfecte, au unele lipsuri, dar utile şi pentru cei care nu şi-a însuşit perfect cunoştinţele în clasa pregătitoare sau chiar pentru cei care au "sărit" peste această clasă. Am o elevă nouă care n-a făcut pregătitoare şi pentru ea va fi un pic greu şi la engleză unde vor scrie cuvinte, încă, cu litere de tipar, va fi puţin mai mult de muncit şi-n rest.
Pentru cine nu ştie, CLR-Comunicare în limba română; MEM - Matematică şi explorarea mediului; CLE- Comunicare în limba engleză.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de diada Joi 17 Sept 2015, 10:31 am

Se zice ca am scapat ieftin 112 lei cartile si 50 lei fondul clasei.
Ar mai trebui sa luam un TV. In rest, ei sa fie sanatosi sa invete, sa le placa scoala.

Care este gratis si obligatorie rade rade rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Vin 18 Dec 2015, 2:51 pm

va rog un sfat:
am baiaul in clasa pregatitoare la liceu de arta.
doamna invatatoare pe care am nimerit-o numai "doamna" nu e: tipa la ei, ii trage de par, nu reuseste de nicio culoare sa ii atraga de partea ei.
As vrea sa il mut la clasa paralela.
Care e procedura?
Vorbesc intai cu cealalta invatatoare si apoi ma duc la directoare...e vrea cerere tip ce trebuie completata...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB