Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyAstazi la 6:43 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Probleme tehnice (masini de cusut) 5

+80
IoanaPel
Edit
adrianp
miles carmen
Sava Ionuț
Diana 85
carmen manta
MihaelaT
laly_colcy
aniel
cornelia76
Saft
Lucica67
LRodica
Dany_Dum
prunapetronela@gmail.com
Nori
Eugen Grigorescu
Fancy-
tak
Iulia - Emilia
dan2017
anamaria.s
dadah
Adela Ispas
Anastasia Gorbuleac
daniela67
Indra
Alexz12
oliv
lex06
Gabiuta
stefan_xt
laura_elena87
lori16ro
Danutzaaa
geany
adina_lg
nemessiss90
Michelle88
florentinaship
Camis
valentinadof
ancaadriana
dragut
ioana soare
ppisic
Samarineanca
Adorama
vlad_mom
Loredanaaa
aamaria
diada
elena georgiu
Ioana MJ
delphinas
tumblr
diandra
loo.lory
annemona
anex07maia
IoanaMarin
Admina
imso90s
piciul
stefania11223
deea_28
tomari
Deniiiiiii
plesea_rodica
gobelin
SilviaDumitrescu
orhapetru
Gandalf
nicuv
nico21
flores
Floren
adii
danniela
84 participanți

Pagina 2 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Singer 7410

Mesaj Scris de Deniiiiiii Lun 23 Mar 2015, 8:59 am

Buna ziua. In primul rand vreau sa ma prezint, sunt noua pe acest forum. Ma numesc Denisa si sunt din Cluj-Napoca. Am o masina de cusut Singer 7410 , primita din Italia de la tatal meu. O am cred ca de 2-3 ani, insa nu am lucrat cu ea din pacate, deoarece este o problema cu care eu nu ma descurc. La inceput , maicamea a cusut putin cu ea, a facut si o husa pentru masina de cusut, insa apoi a inceput sa se adune ata pe dedesubt la material. Ce se poate face?
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile primite.


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Lun 23 Mar 2015, 1:49 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit postari)
Deniiiiiii
Deniiiiiii
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 23/03/2015

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de tomari Lun 23 Mar 2015, 12:38 pm

Bine-ai venit pe forum Denisa! La intrebarea ta vei gasi raspuns la  [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]  link  unde se explica pasii ce trebuie urmati pentru rezolvarea unor probleme cu masinile de cusut.
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Probleme cu tensiunea firului

Mesaj Scris de deea_28 Mier 06 Mai 2015, 2:53 pm

Buna,

Am o masina de cusut Brother Innovis IS 35 si de ceva vreme nu mai coase bine.
Problema este ca mi se aduna firul de jos sub material si imi iese firul de jos pe partea de sus. Am tot citit si este vorba de tensiunea firului ... am incercat sa o reglez din rotita de sus, dar nu acolo este buba. Am incercat fiecare setare si nimic nu merge.
Tind sa cred ca problema este undeva la mecanismul de jos, pe la suveica. Inainte sa o duc in service, vreau sa va intreb si pe voi ... ce credeti ca poate fi? Ma puteti ajuta cu o sugestie....ce as putea sa mai incerc, unde sa ma uit?
deea_28
deea_28
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : brasov
Data de inscriere : 29/02/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de Admina Joi 07 Mai 2015, 11:10 pm

Eu as lua manualul in fata, la partea despre curatare si as curata-o la suveica si unde mai arata. Fiind computerizata nu prea necesita ungere, oricum scrie in manual.
Apoi tot cu manualul in fata, setezi tensiunea in fir, presiunea piciorusului (daca are), schimbi ac, ata, bobina nou infirata (poate e incorect infasurata ata). Apoi folosesti o bucata de bumcac de cearceaf si incerci sa cosi drept, cu cea mai lunga cusatura. Daca merge, incerci sa scazi lungimea cusaturii, incerci zig-zag, decorative, etc.
Daca nu, poate sa fie ceva de rezolvat la service, eventual o suveica ciupita, sparta pe undeva (presupun ca e de teflon) si poate sa agate ata.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de deea_28 Vin 08 Mai 2015, 9:05 am

Multumesc pentru raspuns.
Cam asta am facut si eu in prima faza, am luat manualul la rasfoit si cu el in fata am curatat-o, am setat tensiunea firului si am incercat din nou. Ce-i drept nu am schimbat acul si nici bobina. O sa o iau din nou la puricat, sa schimb tot ce se poate si daca nici asta nu da rezultate, o duc in service.
deea_28
deea_28
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : brasov
Data de inscriere : 29/02/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty ajutor pentru masina sanda

Mesaj Scris de stefania11223 Joi 14 Mai 2015, 11:02 pm

off .....exista cineva. sa ne explice cum se regleaza tensiunea in fir.?? am o masina de cusut Sanda electrica si   cer ajutor .. nu gasesc o carte tehnica(daca are cineva pdf sau alt format as fii recunoscatore)... .. de aceea va rog daca aveti o poza cu aranjarea(tensionarea) firului si cu reglajele de tensionare, aranjarea acului ...cu tesitura spre graifer(am inteles la masina asta graiferul este in spatele acului) .. cum trebuie sa fie urechile de la ac.. ma rog tot ce trebuie sa o pun in functiune si sa mearga normal .. va rog sa ma luminati .. Multumesc anticipat !!! zid


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Vin 15 Mai 2015, 8:55 am, editata de 1 ori (Motiv : mutat postare)
stefania11223
stefania11223
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 53
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2015

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty ajutor pentru masina de cusut sanda

Mesaj Scris de stefania11223 Sam 16 Mai 2015, 4:23 pm

Buna ziua va rog ajutati-ma am doua masini de cusut sanda si nici una nu coase nu ma pricep la reglaje pur si simplu cand trag iese doar ata intinsa si mai am o masina singer care nu pot scoate ata din suveica si nu mai pot de suparare trei masini si nici una nu functioneaza v-as ruga ajutati-ma cu orice detaliu o carte tehnica sfaturi orice va multumesc

Edit SilviaDumitrescu
Se pare ca deschiderea unui nou subiect este o placere.


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Dum 17 Mai 2015, 9:40 am, editata de 1 ori (Motiv : mutat postare)
stefania11223
stefania11223
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 53
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2015

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de piciul Sam 16 Mai 2015, 7:32 pm

Aici sunt explicatii pentru incepatori in ale cusutului....si pe net in general...
Oare de ce nu poti scoate ata din suveica?! La Singer si cred la toate, secretul este sa pui ata de papiota in ac si sa tragi ata din suveica..apoi cosi!

Ai incredere in tine si cu calm si rabdare vei reusi! Succes!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de imso90s Mier 27 Mai 2015, 7:51 pm

Fetelor, ajutor! Tocmai mi-am luat masina Silvercrest de la lidl. Toate bune si frumoase in prima zi, am instalat-o, am si cusut ceva de proba(eu n am mai cusut in viata mea si abia acum descoper tainele). Astazi cand sa cos ceva, nu-mi mai aluneca materialul si mi se blocheaza la un moment dat. Trebuie sa trag eu de el. Citisem pe celalalt topic ca avea cineva aceeasi problema, dar o masina Brother, iar eu n-am gasit la masina mea in spate un buton de plastic de care sa trag.
imso90s
imso90s
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : net
Data de inscriere : 22/09/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de Admina Joi 28 Mai 2015, 12:02 pm

Nu mai trage de material! Acesta trebuie ghidat usor cu mana stanga in spate si dreapta in fata masinii de cusut, nu tras, nu impins. Desfa bobina (sponul) si re-pune ata pe el, pune din nou sponul in suveica si reinfireaza ata superioara, de la papiota. Ia manualul in fata, tot timpul.
Daca nu-i dai de cap, o poti da inapoi, sa iei alta in schimb sau sa-ti iei banii inapoi.wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de IoanaMarin Mar 23 Iun 2015, 3:02 pm

Buna fetelor, sunt noua pe aici si nici foarte multa experienta nu am.Am citit ce era postat pe aici, am si pus in practica si tot va cer o mana de ajutor!!! Am masina Silvercrest de la Lidl  A mers foarte bine pana acum dar nu mai vrea sa coasa, imi iese tot timpul ata din ac cand incep sa cos, sau imi coase cativa centrimetri si sare ata. Am citit manualul de utilizare la acest capitol de cateva ori.Am schimbat acul, am schimbat ata, am curatat-o bine, dar tot asa face. Am lasat si firul foarte lung, dar degeaba. Oare ce ar putea sa aiba? Are vreun surub, arc slabit? Chiar nu am habar...Ma poate ajuta careva? Va multumesc mult de tot
IoanaMarin
IoanaMarin
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 50
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/04/2015

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de anex07maia Mar 23 Iun 2015, 3:51 pm

Poate ai pus un material prea gros cu o lungime a pasului prea mica. Si eu am masina silvercrest de la lild. Mie mi s-a rupt ata doar la strat gros de material. Apoi tot rupandu-se si iar punand ata in ac, de nervi, am uitat sa trec ata peste toti pasii. Unde scrie 5 la masina de fapt de agata ata undeva foarte aproape de ac, apoi se baga in ac. Si uite asa nu mai mergea nici pe grosimi normale si se rupea intr-una ata. apoi am lasat-o balta si a doua zi am luat-o de la capat. Am vazut ca am bagat ata gresit, am corectat si am dat si pas mai mare pentru fir si uite asa acuma merge. Sper ca iti este de ajutor.
anex07maia
anex07maia
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : romania
Data de inscriere : 27/03/2015

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de IoanaMarin Mar 23 Iun 2015, 8:33 pm

Multumesc anex07maia , am bagat ata in ac si cu manualul in fata, materialul nu este gros, este in. M-am gandit sa mai respir, sa mai incerc, si tot asa, si daca nu ii dau de capat o duc inapoi pentru ca sunt in perioada celor doi ani si o pot returna la magazin.Eram tare mandra si multumita de ea.Sad  Nu am nici multa experienta pentru ca eu cos doar pentru mine.
IoanaMarin
IoanaMarin
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 50
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/04/2015

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de Admina Joi 25 Iun 2015, 8:47 pm

Au mai fost persoane care s-au plans ca ar avea ceva in neregula la tija acului. Cauta la subiectul Ce masina de cusut recomandati, pentru ca acolo am citit, in ultimele pagini, parca.
Se poate sa fie ceva in neregula din fabrica, la acest model. Parca Samarineanca a dat-o inapoi si Silvia a modificat ceva la tija sa coasa bine.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty defectiune

Mesaj Scris de annemona Vin 26 Iun 2015, 1:51 pm

Buna ziua,

Am o problema cu masina de cusut , este o masina electrica Hyundai .

La cusatura liniara imi rupe ata care vine din suveica ( cusatura de dedesubt ) . Nu in permanenta , trage normal 5 cm apoi strange materialul si aud cum rupe ata ...continua cusatura 5 cm, apoi iar strange materialul si rupe ata de suveica .

Am demontat-o , am schimat acele, am curatat-o, am uns-o , am relgat presiunea de talpa, am reglat tensiunea de fir dar defectiunea persista .

S-a mail lovit cineva de problema asta ?

Multumesc .
annemona
annemona
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : constanta
Data de inscriere : 31/12/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de Floren Vin 26 Iun 2015, 2:49 pm

...mai schimba si ata , poate nu e cea potrivita ! Vad ca ai vechime considerabila pe forum , cred ca ai observat vreodata topicul

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Rasfoieste-l , poate s-a mai lovit cineva de problema asta !
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de loo.lory Sam 27 Iun 2015, 11:10 am

Buna ziua , masinuta mea de cusut este un Singer simphonie V si nu stiu de ce ata de la ac este cam retinuta , dupa ce termin o cusatura si trag de ata sa o tai merge foarte greu ba chiar se rupe ata. Am incercat sa scot ata si sa infirez inapoi de mai multe ori insa se intampla acelasi lucru Sad
loo.lory
loo.lory
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Varsta : 31
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 14/11/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de orhapetru Sam 27 Iun 2015, 4:18 pm

incearca sa mai detensionezi ata, rotita de sus de pe masina, teoretic o tensionare buna este in jururul valorii de 4, dar asta in  cazul ideal, ata poate fi uneori mai groasa, sa aibe mici noduri/rasuciri pe ea.
daca refaci infirarea masinii si simti ca ata parcurge traseul mai greu atunci trebuie detensionata, daca bagi ata si in ac si doar atunci se rupe si simti ca este " retinuta " verifica acul sa nu fie defect, poate avea canalul de ata ( santul longitudinal ) defect, incomplet sau urechea acului sa fie mici bavuri care taie ata. Cum ata de la suveica trebuie sa fie detul de tensionata, cat sa nu alunece suveica atunci cand este suspendata, tot asa trebuie si ata superioara sa alunece prin toate locasurile pe care trebuie sa le urmeze dar sa se poata trage cu mana usor. Daca ata este prea slab tensionata apar alte probleme la cusut si se vede aceasta pe cusatura...asta fiind alta poveste wink
inceaca sa schimbi si acul si ata...uneori ata este de vina, ori este de slaba calitate, ori este prea groasa, ata de bumbac are alta rezistenta ca si ata de poliester....uneori producatorii scriu pe toate papiotele ca ar fi ata de cusut dar nu toata ata este Nm 120 sau 40/2.....pot fi multe variabile.
Cand pleci cu ata de pe papiota, prima data se infasoara dupa surubelul metalic de pe masina ( cel in forma de ciuperca, habar nu am cum se numeste ), chiar daca pe masina este un desen care uneori duce in eroare infirarea corecta...ata se da/se trece dupa el, nu se rasuceste 360 de grade...bucla aia desenata este pentru a se folosii cand se bobineaza ata pe mosorele, nu cand este nevoie de infirarea masinii pentru cusut.
parerea mea.....


orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de loo.lory Dum 28 Iun 2015, 9:34 am

orhapetru a scris:incearca sa mai detensionezi ata, rotita de sus de pe masina, teoretic o tensionare buna este in jururul valorii de 4, dar asta in  cazul ideal, ata poate fi uneori mai groasa, sa aibe mici noduri/rasuciri pe ea.
daca refaci infirarea masinii si simti ca ata parcurge traseul mai greu atunci trebuie detensionata, daca bagi ata si in ac si doar atunci se rupe si simti ca este " retinuta " verifica acul sa nu fie defect, poate avea canalul de ata ( santul longitudinal ) defect, incomplet sau urechea acului sa fie mici bavuri care taie ata. Cum ata de la suveica trebuie sa fie detul de tensionata, cat sa nu alunece suveica atunci cand este suspendata, tot asa trebuie si ata superioara sa alunece prin toate locasurile pe care trebuie sa le urmeze dar sa se poata trage cu mana usor. Daca ata este prea slab tensionata apar alte probleme la cusut si se vede aceasta pe cusatura...asta fiind alta poveste  wink
inceaca sa schimbi si acul si ata...uneori ata este de vina, ori este de slaba calitate, ori este prea groasa, ata de bumbac are alta rezistenta ca si ata de poliester....uneori producatorii scriu pe toate papiotele ca ar fi ata de cusut dar nu toata ata este Nm 120 sau 40/2.....pot fi multe variabile.
Cand pleci cu ata de pe papiota, prima data se infasoara dupa surubelul metalic de pe masina ( cel in forma de ciuperca, habar nu am cum se numeste ), chiar daca pe masina este un desen care uneori duce in eroare infirarea corecta...ata se da/se trece dupa el, nu se rasuceste 360 de grade...bucla aia desenata este pentru a se folosii cand se bobineaza ata pe mosorele, nu cand este nevoie de infirarea masinii pentru cusut.
parerea mea.....



Multumesc , eu folosesc ata de bumbac , ieri am pus de poliester si am observat ca e mai bine Smile
loo.lory
loo.lory
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Varsta : 31
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 14/11/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de orhapetru Dum 28 Iun 2015, 9:43 am

toate atele de cusut sunt bune...acum depinde ce cosi, eu unul nu mai folosesc de bumbac demult...ata de poliester ( din sticle tocate/macinate ) este mai rezistenta si nu se rupe asa de repede, rezista in timp si in cusatura, paleta de culori este foarte bogata iar pretul este bun.
Cand apar mici probleme la masina de cusut este bine sa se mearga din aproape in aproape, se schimba ata, acul, se refac mici ajustari ale reglajelor si apoi se mai verifica una alta ( tija acului, presiunea piciorusul presor, suveica verticala, presiunea lamelei, tensionarea si fixarea graifarului , ungerea masinii....si ar mai fi si altele wink )
Important este ca acum merge, succes in continuare !!!
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de Floren Dum 28 Iun 2015, 3:12 pm

Ma repet , plicticos de mult : Petru este mâna lui Dumnezeu pentru noi , cele mai putin initiate intr-ale masinariilor ! Petru , sa ai viata ! love Te iubesc ! (cu voia sotiei tale , evident ! )
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de gobelin Dum 28 Iun 2015, 5:38 pm

Admina a scris:Au mai fost persoane care s-au plans ca ar avea ceva in neregula la tija acului. Cauta la subiectul Ce masina de cusut recomandati, pentru ca acolo am citit, in ultimele pagini, parca.
Se poate sa fie ceva in neregula din fabrica, la acest model. Parca Samarineanca a dat-o inapoi si Silvia a modificat ceva la tija sa coasa bine.

Mașina de la Lidl o am și eu însă trebuie să fac o precizare: vestita mașină de cusut de la Lidl vine în mai multe variante. A mea coase foarte bine și nu am avut nicio problemă. Nu știu cum de am scăpat episoadele Samarinencei și Silviei... Sunt în acest topic?
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty probleme tecnice ale masinii de cusut

Mesaj Scris de diandra Joi 02 Iul 2015, 11:28 pm

Salut toti forumistii...nu stiu daca cineva imi va raspunde,dar incerc...masina mea de cusut de la un timp,nu mai vrea sa imi prinda ata inferioara,cea din suveica de jos a masinii.practic cind acul cu ata de deasupra vine jos sa traga ata din suveica,nu il prinde,parca nu ar lucra in acelasi timp,acul de deasupra vine mai repede,iar cel de jos un pic mai tarziu,daca pot sa ma exprim asa.nici nu stiu ce anume ar putea fi.de aceea daca e cineva care se pricepe ,si doreste sa imi raspunda,va multumesc anticipat.


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Vin 03 Iul 2015, 11:46 am, editata de 1 ori (Motiv : Subiecte fuzionate)
diandra
diandra
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : alta tara
Data de inscriere : 03/02/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de orhapetru Vin 03 Iul 2015, 10:34 am

Rog un moderator sa mute postarea la Probleme tehnice (masini de cusut)
diandra te rog, scrie din nou si ia problemele pe rand, ce masina de cusut este, ce ai cusut la ea si acum nu mai merge, ce ace, ata folosesti, ce tip de suveica este...din ce ai scris nu se intelege nimic.
Hai sa luam pe rand lucrurile si eu incerc sa te ajut, macar cu o parere wink
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de diandra Vin 03 Iul 2015, 2:08 pm

mersi pentru raspunsul rapid,incerc sa detaliez un pic.
____________________________________________
Scris de diandra Vin Iul 03, 2015 la 2:19 pm

am o masina de cusut,made in italia,Vigorelli ,model 230.am cusut in ultimul timp,stofe mai grele,cea de blugi,ata folosesc cea normala,de cusut,si la inceput nu trecea ata prin stofa,material,apoi am rezolvat asta,si a inceput sa aiba alta problema,adica nu reuseste sa ia ata din partea de jos a masinii,cind acul de deasupra ar trebui sa prinda ata din partea de jos a masinii,unde se afla suveica cu ata, acul nu ajunge sa il prinda,se misca in gol...
____________________________________________
MihaelaT: Te rog să citeşti şi Regulamentul forumului!


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Vin 03 Iul 2015, 4:06 pm, editata de 2 ori (Motiv : postări fuzionate)
diandra
diandra
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : alta tara
Data de inscriere : 03/02/2011

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 5 - Pagina 2 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 5

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB