Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Ieri la 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Provocare de stil: Cinci piese esentiale pentru PRIMAVARA

Pagina 2 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Provocare de stil: Cinci piese esentiale pentru PRIMAVARA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Mier 07 Ian 2015, 5:27 pm

Buburuza a scris: piesele, cinci sau cate-or fi, ar trebui sa fie diferite. .
aaaa deci cele 5 fuste ale mele se pune 1... nu ma mai joc Sad

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux la data de Mier 07 Ian 2015, 5:37 pm

Feumoasa provocare!!!
Silvia, trage si 3 linii de foc!!!
Geanta cu franjuru am eu una, care pare din piele, arata f. bine desi e luata de la un secand-hand. Fusta cu care sa o asortez am, asa ca....
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6581
Varsta : 32
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Vin 09 Ian 2015, 8:16 am

europolis a scris:...ce-ai postat la "Stil" la nebunia din capul meu...estem manusa ca sa zic asa

Si la nebunia din capul meu, tot asa estem... si mai stiu eu vreo daua trei "cam prea originale" pe-aici. wink

Samarineanca a scris: [...] Nu va mai zic ca visam si la sandale sau pantofi mai ciudatei
Ce zici de niste PASTALAS, opincute letone (sau estoniene, ca arata cam la fel arata):

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sau niste opincute irlandeze?

EDIT: Si daca n-ati citit subiectul cu S.O.S. si nu stiti despre ce nebuneala de stil vorbim, este vorba de LAGENLOOK ( si eu tot acum am aflat ca nebuneala are si un nume). Si arata [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 50
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Vin 09 Ian 2015, 10:32 am

Mamă ce stil  .... un amestec de neglijenţă, slugăreală.... mă duce cu gândul la perioadele de război şi foamete. Asta a fost prima impresie. 
Opincuţele în schimb sunt minunate. Aşa ceva aş purta toată vara.
Dar cine mi le face????
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1838
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Vin 09 Ian 2015, 10:44 am

Gabica a scris:Mamă ce stil  .... un amestec de neglijenţă, slugăreală.... mă duce cu gândul la perioadele de război şi foamete. Asta a fost prima impresie.

A fost odata o doamna care se imbraca foarte ciudat. Purta sarafane peste rochii largi si fara nicio forma, cardigane prea lungi si prea mari, pardesie barbatesti, saluri neglijente, care nu se asortau cu nimic si palarii pleostite...
O chema Virginia Woolf wink
Buburuza
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel la data de Vin 09 Ian 2015, 11:08 am

Ce-mi place stilul!!! Totusi, daca m-ar vedea barabate-miu imbracata asa, n-ar iesi cu mine pe strada... eu inainte si el mai in spate Smile
Oricum, mie imi place la nebunie tot ce ce off form, oversized, asimetric etc... si mai ales straturi peste straturi...
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 37
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Vin 09 Ian 2015, 11:12 am

Buburuza, dna Virginia Woolf, să fie sănătoasă. Dacă ei îi place nu are decât să poarte....
Cu mine nu rezonează acest stil. Acum port o geacă groaznic de largă. Nu-mi iau alta pentru că sunt prea zgârcită, pentru că e totuşi foarte călduroasă, are multe buzunare, de nu mai am nevoie de plase.... e practică, dar nu mă simt în largul meu în ea!
Mă simt ca ruda săracă! 
Cu alte cuvinte sunt la modă fără să vreau...
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1838
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Vin 09 Ian 2015, 11:45 am

Acest stil nu e chiar la moda si nu se potriveste oricui, ceea ce e foarte bine, ca altfel am fi toti la fel. Si nu orice haina lalalie e lagenlook - frumusetea e data de inovatia croielilor, de materiale naturale, de asortari savante, aproape ca niste picturi purtate pe corp, de eventuale broderii sau accesorii pretioase.
Mie imi place cum arata si am cunostinte si prietene carora le sta foarte bine (de obicei femei mature din lumea artelor) si care fac impresie de indata ce apar - e foarte interesant cum un stil care arata cumva a "saracie", cum zici tu Gabica, poate deveni nobil daca sti cum sa il porti (asa cum costumul popular purtat de femeile din familia regala de la noi arata "mai altfel").
Dar pe mine nu sta asa grozav si nici eu nu simt ca ma reprezinta, oscilez inca intre stilul hippie (zis acum boho-chic) si un feminin al anilor '50.

Oricum, provocarea nu se refera la un stil anume, fiecare alege ce ii place, nu, Buburuza?
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Vin 09 Ian 2015, 12:02 pm

Intr-adevar, lagenlook este un stil inafara curentelor modei, a "normalului" si "corectitudinii" vestimentare. E mai artistic, mai curajos, paralel cu regulile si cumva impotriva conformismului. Dar sigur nepotrivit in anumite medii si situatii, sigur-sigur nepotrivit anumitor persoane si sigur-sigur-sigur nu pe placul tuturor.

Dar clar ca nu despre asta e vorba acum! E vorba despre primavara, despre fiecare dintre noi, despre "sa ne rasfatam putin!"... Despre rasfatul fiecareia, bupa bunul ei plac. Ia spuneti, mai bine: v-ati facut listuta?
Buburuza
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 09 Ian 2015, 6:38 pm

Si eu mi-as face ceva dar nu stiu daca intru in vreun stil! As avea nevoie de bluze, ceva fuste si o geanta + un portofel Smile)) nu stiu daca ma incadrez in timp in tema nici atat! Si o esarfa mi-ar placea, imi place mult sa port esarfe! La pantaloni nu ma bag pentru ca imi gasesc in comert la preturi accesibile (a se citi sh rade )

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 09 Ian 2015, 7:31 pm

Bubu, sa nu goniti lumea de la provocare , sa nu creada ca e vorba doar de stilul lagen.
Ideal ar fi sa fie toate piesele oarecum din aceiasi poveste, nu? Fie ea lagenlook, sport, casual, gothic, glam, ethno, boho, etc. Oarecum sa mearga intercalate, intre ele, deci dintr-o paleta cromatica (sa mearga ok intre ele, cateva sa fie neutre, altele colorate, de exemplu sau toate negru-alb-gri-bej, sa zicem; sau toate albe).
Dar daca nu, nu e bai pot sa fie diferite, sa mearga in garderoba fiecareia, sa o completeze. Daca ai nevoie de o maleta rosie, o faci, chit ca restul sunt nunate de turcuaz. (nu ca n-ar merge rosu cu turcoaz wink )
Eu asa am inteles. E ok?

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de fiore6 la data de Vin 09 Ian 2015, 8:03 pm

Nici mie nu mi-ar place sa arat precum o varza imprastiata, sa nu ma gasesc intr-un amalgam de haine si dimensiuni aruncate alandala una peste alta pe motiv ca asa e la moda. N-are decat sa fie! Eu ma chinui sa-mi schimb stilul, mai ales ca surorile mele (mai mici cu 10-12 ani) mi-au facut parul cret ca am o garderoba de babe si stilul meu nu prea e stil, ca as putea arata mai bine daca m-as imbraca altfel. De aceea mi-au cumparat ceva indraznet: un fel de trenci subtire de primavara-toamna, putin cam largut de mine, insa e MUSTAR! Culoarea imi place ca e tare, cu toate ca n-as fi cumparat asa ceva in veci. Si ma tenteaza sa-l port, dar cum si cu ce? Mda, mai vad eu pana la primavara.

Nu stiu daca reusesc sa fac ceva pt aceasta provocare care imi place la nebunie, tinand cont ca sunt 5 piese pana in martie, iar eu vreau sa particip (pt prima data) la targul martisorului din promenada cu produse handmade pt baiatul meu, sa mai adunam ceva fonduri din vanzare si eventual 2%. Si cum nu am decat doua maini si timpul trece repede macar 100 de produse sa am pe masa, m-am gandit eu. Si asa ma tot gandesc ce as putea face ca sa placa si sa se cumpere. Cred ca am devenit off topic, insa ma streseaza de 2 zile ca nu-s sigura pe ce ar trebui sa ma axez mai mult, stiti si voi, emotiile incepatorului. Poate aveti idei mai multe ca mine si ma luminati si pe mine. Oricum voi face un raid prin garderoba sa vad ce pot modifica si poate or iesi 5 produse care sa mearga si combinate intre ele si sa indraznesc mai mult decat pana acum! hug
fiore6
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 554
Varsta : 43
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Vin 09 Ian 2015, 8:38 pm

Exact asa, cum ai zis, Admina! Provocarea nu e despre un stil. E despre orice stil. Si despre completarea "golurilor" din garderoba fiecareia. E despre "mi-as dori", si despre "mi-ar placea", si despre "imi trebuie". Tocmai de aceea m-am gandit la cinci piese, si la un termen absolut rezonabil.

Fiore, spor la lucru, spor la targ! Si, cine stie? spor si la provocare!
Parerea mea e ca o schimbare de stil o faci numai cand simti TU ca vrei TU sa o faci, pentru TINE, si numai daca gasesti un stil care sa-ti placa TIE, sa ti se potriveasca TIE, si care sa te faca sa te simti TU bine.
Buburuza
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de fiore6 la data de Vin 09 Ian 2015, 9:25 pm

Corect Bubu, insa cand ai de dat 7-8 kg jos nu-ti vine inca sa-ti schimbi stilul, iti vine sa-ti schimbi silueta rade
fiore6
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 554
Varsta : 43
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 09 Ian 2015, 11:27 pm

Stiu din emisiunea What not to wear, ca era des invocat motivul asta: nu am greutatea pe care o vreau, astept sa slabesc... Problema e daca ramai la greutatea actuala, te si imbraci prost, tot amanand momentul schimbarii. Ei puneau piese suprapuse, aproape tot timpul blazer, cardigan, taior si curea in talie. Imediat erau schimbate in bine persoanele respective, din sterse si lalai deveneau elegante, feminine, sexy chiar. Si ma refer la multe masuri, nu doar S sau M. wink Nu zic ca ar trebui sa ne complacem intr-o anume greutate, dar nu ar trebui folosita ca scuza greutatea cand e vorba de aspect.
Si nu ma refer doar la tine, Fiore. Am mai auzit/ citit conceptul asta. Trebuie sa ne iubim asa cum suntem, sa incetam sa ne luptam cu kg intr-una. hug

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Sam 10 Ian 2015, 7:56 am

fiore6 a scris:Corect Bubu, insa cand ai de dat 7-8 kg jos nu-ti vine inca sa-ti schimbi stilul, iti vine sa-ti schimbi silueta rade
rade Stiu, Fiore! Si eu tot vreo 7-8 kg... sau chiar vreo 10.
Dar asa cum spunea si Admina, pana se intampla minunea cu silueta, tot trebuie sa ma imbrac cu ceva si sa ma simt bine, nu? Sincer, eu nu cred ca am sa slabesc prea curand. Decat sa pierd timpul urandu-mi corpul mai bine ma accept asa cum sunt si invat sa ma iubesc.

Nu stiu daca ati vazut vreo emisiune cu Gok Wan (How to Look Good Naked) - inividul este stilist (de moda, nu "coafez") sau consultant de moda, sau cam asa ceva. Dar mai mult decat asta, este un foarte bun psiholog si bun cunoscator al psihologiei femeilor si reuseste sa le faca sa arate bine, sa se imbrace bine, sa se simta bine si sa fie sigure pe ele indiferente de kilograme, centimetri sau varsta.
Buburuza
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa la data de Sam 10 Ian 2015, 6:31 pm

Admina a scris: Nu zic ca ar trebui sa ne complacem intr-o anume greutate, dar nu ar trebui folosita ca scuza greutatea cand e vorba de aspect.

In cazul meu asta a fost scuza foarte mult timp. Acum pot zice ca de un an am ajuns la o greutate ok si in anul asta mi-am luat sau facut foarte putine chestii pentru mine. Acum am avut alte scuze, nu-i asa ca mereu avem scuze, eu da!
Am tot cautat sa vad care este defapt problema si cred ca am gasit-o.
Prin urmare voi particpa si eu la provocare si intentionez sa imi fac o tinuta completa.
O fusta (asta o am inceputa de ceva timp)
o pereche de pantaloni de plimbare
cel putin doua perechi de pantaloni de stat prin casa
O camasa
O rochie rosie dama
un cardigan
cateva (vreo 5, cel putin ) bluze
o bluza gen ie
si parca as incerca si o jacheta de piele
vreau si o camasa de noapte vaporoasa
Asta ar fi in mare. Sunt mai mult de cinci produse, dar uite asa pot alege cu care voi participa la provocare. Laughing

mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 34
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 10 Ian 2015, 6:37 pm

Camasa de noapte vaporoasa????? dama lol!

As sta cu fundul gol toata noaptea lol! m-as trezi cu ea la gat.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Dum 11 Ian 2015, 2:08 pm

Am tot citit, am umblat pe net si concluzia mea este ca voi schimba ceva in mod sigur. Daca reusesc va arat si voua!
Am sa fac ceva de genul...[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]..dar de primavara wink si cu ajutorul lor imi schimb look-ul sigur [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] hug
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4028
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de lacrisel la data de Dum 11 Ian 2015, 4:37 pm

Suuuuuuper, ma bag si eu, Piciule!!!!!
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 37
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Dum 11 Ian 2015, 4:42 pm

rade rade
Nenea ala din stanga-fata cu ce tricoteaza, cu betele de la baterie? rade

Vin si eu cu o idee:
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Dum 11 Ian 2015, 7:59 pm

Nu e rea! Se poarta rosul...desi e o nuanta de rosu mai prafuita
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Vin 16 Ian 2015, 10:17 am

mnarcisa a scris:Prin urmare voi particpa si eu la provocare si intentionez sa imi fac o tinuta completa.
O fusta (asta o am inceputa de ceva timp)
o pereche de pantaloni de plimbare
cel putin doua perechi de pantaloni de stat prin casa
O camasa
O rochie rosie dama
un cardigan
cateva (vreo 5, cel putin ) bluze
o bluza gen ie
si parca as incerca si o jacheta de piele
vreau si o camasa de noapte vaporoasa
Asta ar fi in mare. Sunt mai mult de cinci produse, dar uite asa pot alege cu care voi participa la provocare. Laughing

Eeeeei, asta da lista, Narcisa! Spor!

Piciule, Sam... Voua va arde de glume?

Buburuza
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Vin 16 Ian 2015, 8:05 pm

Pai mai glumim si noi ca prea e alb si gri in jur wink
Stil de primavara: ghiocei, stoluri de pasari, soare bland, mangaietor....si o ploaie rece si zapada mieilor...deci: rochie, sacou, fusta si vesta sic sa ascunda tot ce poate Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Sam 17 Ian 2015, 7:12 am

piciul a scris:Stil de primavara: ghiocei, stoluri de pasari, soare bland, mangaietor....si o ploaie rece si zapada mieilor...deci: rochie, sacou, fusta si vesta sic sa ascunda tot ce poate Smile
Cam frumos! Cam provocator wink

Spor la lucru!

Ultima editare efectuata de catre Buburuza in Sam 17 Ian 2015, 7:47 am, editata de 1 ori
Buburuza
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat