Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

+47
darlex
vlad_mom
angelyc
raluk0182
Dorulet
ema
odrina
dannie
Karina33
kerkyra
vyky2010
elenaaldea1
LRodica
Angelica18
dragan mirela
myky7robc
cris_io_mat
carmenco
valentinadof
piciul
macanetu
Cristache
Giobsy
AcidoR
AlinaJ.Bijoux
Celya_f40
aisha
mlizeta
kmn
canadianca50
lilibili
ioana soare
mihulmic
Giorgi
tomari
flori de camp
valih
dorinamisov
anda81
greieras
andas
denis21
Gabica
cristina07
Admina
brunics
Ginet
51 participanți

Pagina 5 din 17 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Urmatorul

In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de piciul Lun 02 Mar 2015, 8:11 pm

Flori de camp a iesit minunat! Felicitari!  flower
Din ce fir este facut? (am facut o "banca de date" fire saluri; sunt ok din fir cu maxim 20% lana cu acril....x....cu matase y....sa vedem ce iese tricot )
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de flori de camp Lun 02 Mar 2015, 9:32 pm

Piciule, nu mai ştiu exact ce fir este. Am pierdut hârtia, dar din ce îmi aduc aminte este bumbac cu acril. Un fir de la Diada.
Am înţeles că e cu atât mai bine cu cât procentul de acril e mai mic.
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de piciul Mar 03 Mar 2015, 6:27 am

Multumesc! Parerile sunt impartite...adica nici prea multa lana nu este bine! Maxim 20% lana...O sa incep alta si sa vad ce iese...intre timp gluga-fular este prea lunga, desi am masurat si masurat, dar nu am luat in calcul ca este grea si se va lasa....in sfarsit sper sa termin azi si maine sa o iau la pozat! Spor in toate!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de flori de camp Mar 03 Mar 2015, 6:30 am

Nu-s expertă. Acum am în lucru o eşarfă din amestec de lână, merinos, acril - iar, nu mai ştiu exact. ştiu sigur că sunt mai multe "ingrediente" printre care şi merino. wink E o pufoşenie şi abia aştept să o termin. Dacă se blochează frumos o să mai fac din acelaşi fir un Annis cel puţin. wink
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de piciul Mar 03 Mar 2015, 6:33 am

Spor la tricotat si multa sanatate! Le punem noi la cap pana la urma! wink
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de mihulmic Mar 03 Mar 2015, 8:37 pm

Buna seara Smile
Va urmnaresc de la primul capitol. Salurile, esarfele si bascutele sunt pasiunea mea ... ri rochitele tricotate.
Mi-au ramas la inima: esarfele diafane, esarfele Revontuli.
Am dat jos ceva scheme, insa le interpretez destul de greu; o sa ma mai documentez citit schemele.
@ Macanetu: ce fel de fir este cel de sosete de la esarfa ta? Imi place foarte mult si chiar as vrea sa fac un sal cu fire de genul ala.
O sa ma inspir de la voi daca-i voie ...
mihulmic
mihulmic
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Localizare : Aici :)
Data de inscriere : 12/07/2014

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de flori de camp Sam 07 Mar 2015, 10:21 am

Deci! Acestea sunt cele două realizări pentru 8 Martie. Nu sunt foarte încântată de ele, însă per ansamblu sunt drăguţe zic eu.
Sper să le placă viitoarelor posesoare.
Calitatea pozelor lasă de dorit, în special la eşarfa fucşia.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de LRodica Sam 07 Mar 2015, 10:32 am

Flori de camp, sunt frumoase salurile. Sa le poarte sanatoase si sa mai poti face. flower
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de tomari Sam 07 Mar 2015, 11:02 am

flori de camp viitoarele posesoare vor primi un cadou deosebit love   , acum depinde si de ele cat apreciaza o creatie lucrata manual. .
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de piciul Sam 07 Mar 2015, 11:16 am

Flori de camp care esarfa este din "amestec de lână, merinos, acril"?
Mie imi plac amandoua si sa ne spui cum au iesit de la blocare!
Spor in continuare!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de LRodica Sam 07 Mar 2015, 11:45 am

Nu stiu daca postez bine dar, apropo de blocat am gasit poze pe net cu saluri blocate. Poate cele care sunt mai pricepute le-au vazut.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de Giorgi Sam 07 Mar 2015, 12:02 pm

flori de camp ,sunt foerte frumoase si fine!
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de flori de camp Sam 07 Mar 2015, 1:55 pm

Mulţumesc de încurajări, fetelor! kiss
Piciu, ce-a fucşia e cu lână merinos şi acril şi mă aşteptam să iasă şi mai frumos la blocare. Însă mi-am promis că-mi fac eu o bluză din restil de fir ce-l mai am. Dar asta după ce-i fac moţatei mele un fular, că a spus că vrea neapărat o "moliciune" d-aia rade
Rodica, am mai văzut. N-are cine să-mi confecţioneze un triunghi d-ăla. E nemaipomenit. Şi am mai văzut tot pe net, că le mai blochează cu fir metalic cumva. Dar fiind doar amatoare, nu posed astfel de instrumente sau tehnici.
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de mihulmic Sam 07 Mar 2015, 6:52 pm

Superbe kiss
Am tot vrut sa intreb: ce inseamna blocare?
mihulmic
mihulmic
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Localizare : Aici :)
Data de inscriere : 12/07/2014

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de lilibili Sam 07 Mar 2015, 7:14 pm

Floridecamp, esarfa si salul sunt minunate,sunt sigura ca vor fi apreciate. Treaba profi cu triunghiul acela din lemn pentru blocare. Si eu am citit o groaza pe net despre asta, pentru ca exista mai multe variante de intins lucrul (cam asta ar fi blocarea), in functie de compozitia firului. Am vazut o poza in care se folosea firul metalic, nu era prea clara dar cred ca principiul e simplu: se introduce sarma pe marginea lucrului (nu-mi dau inca seama ce grosime ar trebui sa aiba sarma) si se fixeaza la capete. Asa, in loc sa prinzi in ace toata lungimea lucrului fixezi doar sarma la capete si probabil pe lungime in cateva puncte. Mi se pare o idee buna, o sa o incerc. Am niste sarma de 0,5 si 0,9mm diametru, sa vad care e mai potrivita.
lilibili
lilibili
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/01/2015

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de macanetu Sam 07 Mar 2015, 11:39 pm

Foarte frumoase salurile Flori de camp, sunt convinsa ca vor fi apreciate .
Mihumic este fir pentru ciorapi 75% lana / 25 acril ,fir care mie imi place foarte mult dar din pacate acesta a fost dintr-o sursa mai nefericita ca sa zic asa...firul este super si da super bine in multe proiecte chiar daca este asa zisul fir de ciorapi .
Lilibili sarmele de care zici sunt speciale pentru blocat si se cumpara...de regula de pe net...in magazine nu am vazut ,sunt si ace speciale si placi pentru blocat dar se poate bloca in multe variante .Blocatul schimba aspectul unui produs ....pot sa zic chiar 100%.
macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de myky7robc Dum 08 Mar 2015, 11:52 am

floridecamp, ce diagrama ai folosit la primul sal, cel rotund?Sunt frumoase ambele.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de ioana soare Dum 08 Mar 2015, 12:49 pm

Foarte frumoase salurile Flori de camp! love

Confectionarea unui cadru de lemn nici ca poate fi mai simpla, n-ai nevoie de nimeni pentru asta, ti-l faci singura. 3 sau 4 sipci (de 18x18mm sau 18x36mm, de la Bricostore) pe care le prinzi cu suruburi si apoi bati niste cuie fara cap in ele, la distanta mica unul de altul. Sunt practice doar daca lucrezi mult pe aceleasi dimensiuni dupa parerea mea, altfel e suficient de buna o placa(sau 2) de polistiren extrudat pe care iti intinzi lucrul si il prinzi in ace.

Acele sarme de fapt nu sunt sarme, ci niste tije subtiri pentru blocat. Intr-un set sunt si drepte semidure, dar si cateva foarte flexibile pentru a putea lua forma curba daca de ex vrei sa blochezi maneci. Eu pun acele din loc in loc ca sa le sustin, nu doar la capete. Sarmele obisnuite nu sunt bune pentru ca sunt maleabile si se indoaie.

Piciule nu stiu unde ai citit de treaba cu 20% lana dar e o mare gogomanie. Acolo unde ai citit nu era si argumentata treaba asta? Ca doar nu lanseaza o teorie fara argumente si ceilalti trebuie sa o ia de buna. Lana, la fel ca celelalte fibre naturale se blocheaza minunat, atat de una singura, cat si aflata in amestec cu alte fibre naturale. Dupa spalare trebuie reblocata, dar pana atunci isi pastreaza foarte bine forma. Un criteriu de care trebuie sa tii cont atunci cand alegi intre fibrele pe care sa le folosesti la sal este pentru ce anotimp este - lana este f buna pt anotimpuri racoroase, matasea, bumbacul, inul pt vreme mai calda. Eu una nu as folosi amestec cu plastic(acryl, poliester, poliamida...) decat la sosete, unde acel procent de 25% de poliamida confera rezistenta.(edit: sau la unele fire de efect)


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Dum 08 Mar 2015, 4:08 pm, editata de 1 ori
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de lilibili Dum 08 Mar 2015, 2:47 pm

Ioana Soare, cred ca e vorba de sarma din otel, cum este cea folosita pentru bijuterii, care-si pastreaza forma. Unele sarme sunt plastifiate.
lilibili
lilibili
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/01/2015

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de ioana soare Dum 08 Mar 2015, 3:30 pm

Nu poti cumpara memory wire si sa o folosesti pe post de tija de blocat, pentru ca aceea vine cu curbura deja stabilita si nu o poti indrepta. Poate doar daca vrei sa blochezi un mileu de diametru f mic. Nu poti cumpara nici sarma pt bijuterii, chiar daca o iei de 1,5mm grosime (atat cat au tijele pt blocat) pentru ca aceea este modelabila si nu o poti indrepta suficient de bine cat sa o folosesti cu succes. Dar daca gasesti la bricostore sau alte magazine de gen, tije de otel inoxidabil de 1,5mm grosime(sau in jur de) , drepte, acelea ar putea fi folosite pe post de "blocking wires". Ele pot fi flexibile(asa cum sunt si acele blocking wires), cu conditia ca atunci cand nu este exercitata nicio forta asupra lor sa isi revina la forma dreapta initiala.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de lilibili Dum 08 Mar 2015, 4:41 pm

Ioana soare, nu ma refeream la memory wire, din motivul mentionat de tine. Am niste sarma din otel, voi face un experiment si va spun la ce concluzie am ajuns. Eu nu as scoate din discutie nici sarma din cupru. As zice chiar ca e de preferat ca sarma sa fie mai subtire, caz in care se poate intinde mai bine, chiar daca e maleabila. Dar, cum ziceam, voi face un experiment.
Spuneai ceva de faptul ca o esarfa trebuie blocata dupa fiecare spalare. Ce fac cei care cumpara o astfel de esarfa si habar nu au ce-i aia blocare si, intre noi fie vorba, poate nici nu ar mai cumpara-o daca ar sti cat de greu se intretine?
lilibili
lilibili
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/01/2015

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de flori de camp Dum 08 Mar 2015, 5:06 pm

myky7robc a scris:floridecamp, ce diagrama ai folosit la primul sal, cel rotund?Sunt frumoase ambele.

E vorba de salul Annis, sugerat de Ioana Soare în provocarea 6 - Şalul. wink

Ioana, mulţumesc mult de încurajare. love kiss
Teoretic, înţeleg că triunghiurile alea nu sunt greu de confecţionat. Şi singurul motiv pentru care nu m-am încumetat să construiesc aşa ceva e ceea ce ai spus şi tu, că nu toate şalurile au aceeaşi dimensiune şi formă. Aşa că rămân în continuare la plăci de polistiren. wink
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de ioana soare Dum 08 Mar 2015, 7:38 pm

Lilibili, daca cel care primeste salul nu stie, il va calca cu fierul. Si chiar daca ii spui ce sa faca, tot il va calca, din comoditate . Asa a facut mama cu fularul dantelat pe care i l-am daruit:)
Cat despre sarma, incearca, dar dpdv teoretic nu prea merge. Din cate inteleg vrei sa prinzi sarma la un capat (probabil rasucita pe un cui/ac) sa o treci prin ochiurile de margine si apoi sa tragi tare de celalalt capat si sa-l ancorezi si pe el. In primul rand rasucirea nu o poti face pe un ac infipt in polistiren pt ca nu rezista la o asemenea forta. Apoi, daca folosesti asa cum ai spus o sarma subtire, aceasta nu rezista la forta exercitata de impletitura care o trage inspre interior. Degeaba o prinzi din loc in loc cu ace, tot vei avea curburi intre ele. Nu ramane decat sa pui ace mai dese, dar in felul asta sarma isi pierde utilitatea. Doar s-ar putea sa fie nevoie de ceva mai putine ace decat daca n-ai fi pus sarma, dar per total nu economisesti timp (pentru ca asta e de fapt scopul acelor tije - usurinta folosirii si economia de timp petrecut la blocare) Tija trebuie sa fie suficient de dura sa reziste fortei exercitate de impletitura atunci cand o intinzi. Pentru ca dantela trebuie intinsa foarte bine la blocare pentru a se deschide frumos. De aceea acele blocking wires sunt din otel dur. Flexibil, dar dur, nemaleabil. Dar ca sa te convingi de ce spun trebuie sa incerci. Chiar ar fi super un feed-back.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de lilibili Dum 08 Mar 2015, 10:24 pm

Ioana Soare, sa inteleg ca dupa calcare fularul dantelat arata ca dupa blocare? Intreb pentru ca as vrea sa gasesc varianta cea mai comoda si eficienta pentru finisare si intretinere.
lilibili
lilibili
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/01/2015

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 09 Mar 2015, 10:33 am

Nu, nu arata ca dupa blocare. Dar ea e multumita asa, asa ca o las sa faca ce vrea, nu o mai bat la cap:) Nu se recomanda calcarea cu fierul a tricotajelor. Exista blocare cu abur, unele fibre il suporta, dar trebuie avuta grija la temperatura si putrere si inceput cu o treapta mica pentru siguranta. Un abur prea puternic poate sa le "omoare". Dar presarea cu talpa fierului aplatizeaza tricotajul si il face sa-si piarda elasticitatea, sa atarne fara viata. Lucrul asta este cu atat mai grav la obiecte de imbracaminte gen pulovere care trebuie sa aiba o anume tinuta, nu sa atarne fara viata.
Si lasand asta la o parte, sunt unele saluri carora le formezi colturile si le dai forma finala prin intindere la blocare, mi se pare aproape imposibil sa faci asta bine si uniform cu un fier de calcat, pe masa de calcat.
Iar mie imi ia 15 minute sa-mi pun la blocat un sal (cu tije si placi cu patratele) . Nu cred ca as fi mai rapida cu fierul de calcat, mai ales daca as avea de aranjat coltisori. Nici spatiul nu poate fi o problema, acum am podul unde ma lafai, dar inainte unde spatiul chiar era limitat, eu bagam placile sub canapeaua din camera unuia dintre copii. Si oricum se usuca f repede, pentru ca nu le blochezi pline de apa, mai intai absorbi tot surplusul cu un prosop gros. Deci nu gasesc argumente pro calcat.  Si nu te gandi ca stai sa le speli in fiecare saptamana. Asa ca o data la nu stiu cat timp nu e o problema.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII) - Pagina 5 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 17 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB