Ultimele subiecte
» Intelepciune prin povestiri
Astazi la 10:52 am Scris de Gabica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Astazi la 10:29 am Scris de Gabica

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Astazi la 10:28 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 10:22 am Scris de Gabica

» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 8:00 am Scris de vlad_mom

» La sueta .... de seara ! 22
Sam 19 Aug 2017, 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Religia pentru copii si nu numai (3)

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Religia pentru copii si nu numai (3)

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Vin 20 Feb 2015, 9:42 pm

Deci sta in clasa?Nu am vrut sa stea in clasa la acea ora.Eu as vrea,insa,sa faca altceva,nu teme ,in acea ora...un optional interesant,de ex...sa se aleaga cu ceva,sa nu piarda vremea ,daca tot e prezenta in scoala...as vrea,de ex sa mai faca o ora de engleza...

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 20 Feb 2015, 10:43 pm

Momentan nu m-a deranjat ora de religie atat de tare incat sa il scot de la ora. Dar domnbul de religie m-a suparat. Vine acasa copilul si imi povesteste ca la ora a zis o fetita ca barza lasa seminte parintilor si mama le mannaca si asa se fac copii. Copilul meu a zis ca nu se fac asa copii, dar nici nu a zis cum. La care domnul de religie a spus ca este adevarat cum a spus fetita, cu semintele Shocked Si ne mai miram ca avem sarcini la adolescenti! Pai saracele fete daca nu au inghitit seminte de la barza, se mira si ele cum de raman insarcinate! Macar de gasea o explicatie cu Dumnezeu, nu cu barza!!!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Vin 20 Feb 2015, 11:27 pm

Ema sta in biblioteca in ora de religie,dar nu e rau,ia contact cu aerul de biblioteca de scoala,mai discuta cu domnul bibliotecar,mai ii recomanda vreo carte;poate sa mai citeasca din lectii sau sa isi faca teme,sau sa citeasca carti incepute acasa din fondul bibliotecii.Sau o iau si mergem la pizza,la shaorma,am putea merge si acasa sa traga un pui de somn-astea daca sintem noi acasa sa mergem dupa ea,sigur.

Ismi,deocamdata anul asta,cu orarul deja stabilit putin probabil sa poti avea ce vrei tu,la anul cu siguranta se va putea,sau vom putea cere ferm,indreptatiti asezarea orei in afara programului.Anul trecut am avut norocul sa am asa,anul asta nu-l mai am...
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de gaza la data de Sam 21 Feb 2015, 5:38 pm

Logic ar trebui ca ora de Religie sa fie pusa ultima in acea zi. Ca nici nu au cum sa faca ora de engleza sau altceva cu acei copii care nu participa la lectie.
Sau, cine stie, poate pana la anul le vin vreo idee. Toti copiii de la toate clasele de-a intaia spre exemplu, care nu participa la ora de religie sa faca altceva. Asta in conditiile in care la toate clasele de-a intaia religia sa fie in aceeasi zi, aceeasi ora.
Dar nu prea cred ca se poate. La scoala baiatului meu o singura doamna preda religia la 5 clase.
Ieri am semnat si eu cerere pentru participare la ora de religie. rade nu pentru mine desigur,pentru baiatul meu.
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 42
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Sam 21 Feb 2015, 6:45 pm

ismi3ismi a scris:Deci sta in clasa?.
Da...deocamdata nu este vreo alternativa si mi se pare acceptabil....profesoara de religie nu este agresiva, ba, din contra, foarte intelegatoare!.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de bisisica bijuterii la data de Lun 23 Feb 2015, 3:05 pm

Am declinat din start participarea la ora de religie. anul acesta pe cererea de inscriere la pregatitoare e rubrica separta daca vrei sa partici la cursuri de religie si daca da, la care.
N-am bifat nimic, din contra, am taiat tot. Sa nu completeze vreun binevoitor ulterior... ca mai stiu d'astea zid
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 370
Varsta : 37
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Vin 27 Feb 2015, 10:07 am

Sa gandim si altfel...O noua credinta,mai credibila
Ce parere aveti?Mie imi place...

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 27 Feb 2015, 7:28 pm

Ismi, intreabarea e: avem nevoie sa schimbam o credinta veche cu alta? Avem nevoie de alte limitari, dogme, obiceiuri, uneori nefondate si neverosimile?
Nu am citit articolul e prea lung si mi se pare prea incalcit. Am citit primul comentariu insa:
"prea multa interferenta religioasa ori esoterica in articolul de mai sus,parerea mea pe scurt este ca adn-ul e semnatura unei inteligente extra-terestre(din afara spatiul pamantean)..."
Deci are religie, esoterism si domnul asta crede ca noi avem in ADN semnaturi extraterestre... OK! Sa fie la ei acolo.
Parerea mea e ca sunt multe curente "New Age" care merg in paralel, acum. Toate au un sambure de adevar si arata in aceiasi directie. In aceiasi in care arata si religia, de fapt, doar ca prin scrieri arhaice si dogme depasite. Toate arata in interior, in noi, spre constiinta.
Constiinta e singura religie credinta realitate. Fara constiinta nu am putea sa percepem lumea inconjuratoare, nu am putea sa avem experientele pe care le avem. Constiinta e foaia pe care se scrie tot, in timpul vietii noastre, e baza existentei noastre. Da, daca e ceva de inteles din asta, e de luat cuvantul constiinta si de investigat de acolo. E fundamentul multor religii, desi ne pierdem in detalii si metafore, mai apoi...
"... eternitatea exista in prezent si daca ajungi la constiinta poti trai eternitatea acum" - rabinul Bradley Artson Shavit
Acelasi principiu e in budism si alte credinte derivate care propun meditatia ca forma de reconectare cu momentul prezent. Nu inseamna sa ne convertim la budism, zen sau alte sisteme de credinte, inseamna sa ne calmam mintea si sa ne traim viata in prezent, prin constiinta. Adica, automatismele de gandire, de actiune sa fie oprite si sa fim in momentul prezent, tot timpul.
De exemplu mancatul, daca il facem in timp ce ne uitam la tv, in timp ce vorbim, ne certam, ne gandim la probleme, etc. e inconstient si nu primim impulsul de la corp, de la sistemul digestiv, cand sa ne oprim. Daca stam in liniste, ascultand o muzica placuta, linistita, mancam si savuram mancarea in acelasi timp, satietatea se produce mult mai repede si automat mancam mai putin. E doar un exemplu, ar fi multe de zis despre constiinta, e foarte complexa si lumea in care traim ne deconecteaza de la ea, ne face sa credem ca suntem gandirea si trecutul, in loc sa ne invete sa traim in prezent.
Pentru o spiritualitate fara religie, va recomand cartea Trezirea - Sam Harris (un renumit neurosavant). Cartea ofera o abordare stiintifica a spiritualitatii, o abordare rationala, ceva ce e foarte necesar in societatea actuala, care doreste sa lase in urma dogmele religioase invechite, dar totusi are nevoie de o latura spirituala in viata cotidiana. Constiinta este explicata foarte bine si se propun exercitii de meditare si de reconectare cu momentul prezent.

Si un articol de pe un site de doamne, care explica simplu si la obiect despre ce vorbesc: Articol
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Vin 27 Feb 2015, 10:28 pm

Multumesc de raspuns ,Admina. love .Totusi,citeste putin din articol.Primul comentariu bate campii ,e opinia altcuiva si nu are legatura cu ce e in articol.Atat cat am inteles eu din articol,imi pare ca se potriveste bine cu ceea ce spui si tu si anume ca exista o CONSTIINTA si care s-ar afla in  ADN-UL nostru ,etc...mie mi-a placut ideea,sincer,imi contureaza oarecum o explicatie mai credibila si mai acceptabila asupra a ceea ce exista (sa-i zicem Dumnezeu), dar nu putem percepe clar in conditiile noastre normale...

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 28 Feb 2015, 2:34 am

Da, se poate sa ma fi inselat:
"Oamenii care sustin ca au ajuns la iluminarea spirituala si care au scris carti sfinte, mai ales in Orient, spun ca acest Dumnezeu pe care oamenii il pot atinge este “mai mic decat cel mai mic lucru si totusi mai mare decat cele mai mari distante” (in Upanishade), spun ca este fiinta atotvazatoare si atotcunoscatoare care E IN NOI si care poate fi recunoscuta ca atare prin viziuni spirituale. Si unele scrieri grecesti foarte vechi sustin ca “omul trebuie sa caute in sine insusi pentru a cunoaste zeii”. Chiar si Iisus Hristos spunea ca Imparatia lui Dumnezeu este inauntrul nostru (Evanghelia dupa Luca). Ce indicii mai bune vrem?"
Totusi nu vad legatura cu ADN-ul. Si ma impiedic de acest termen "constiinta adn" de multe ori in text. Personal incerc sa simplific explicatiile vietii. Si sunt simple, mintea le complica. Decat sa citesc orice carte cu explicatii, mai bine meditez sau imi linistesc mintea, in timp ce fac altceva. Gandirea ne-a adus multe beneficii, ca specie, dar ne-a stricat perceptia asupra lumii. Credem ca suntem suma gandurilor, sentimentelor, trecutului si sperantelor pentru viitor si nu e asa. Toate acestea vin si trec, constiinta (ADN sau nu wink ) e martorul lor.
Merci de articol Ismi, o sa-l citesc pe tot. Aceleasi lucruri le relateaza si Rune Heivang, in discutiile sale. Chiar foloseste citatul "Imparatia lui Dumnezeu este inauntrul nostru". Cum ziceam religiile lumii au aratat spre asta de la inceput, dar oamenii au interpretat si si-au pus amprenta lacoma asupra unui mesaj simplu.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Sam 28 Feb 2015, 8:20 am

Admina a scris: Cum ziceam religiile lumii au aratat spre asta de la inceput, dar oamenii au interpretat si si-au pus amprenta lacoma asupra unui mesaj simplu.
...deviind adevarul pe linie moarta.

Si daca "Dumnezeu e lumea din interiorul nostru",ar trebui sa percepem normal,corect,pentru ca principiul traieste atunci cand crezi in el(in principiu).

Eu consider ca Dumnezeu a dat celor iubiti ai lui un ajutor in plus in AD N,ajutor care sa ii mentina in limitele umanitatii,automat.Spre deosebire de cei neiubiti ai lui,carora le-a retras sprijinul de tipul amintit,si ei isi mentin greu echilibrul,invatand sa respecte,din nou,regulile divine(sau dand cu gura pe la altii ca ei le respecta si sa le respecte si altii,ca tare bine le va fi,si de fapt-ioc! rade rade rade ).

Baze stiintifice pentru teoria aceasta:Psihologie cuantica
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Sam 28 Feb 2015, 10:34 pm

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 19 Feb 2016, 10:38 pm

Si cu o legatura cu ce se vorbeste la Filozofari, dar are legatura si cu religia, deci postez aici.
Dupa tragedia din Colectiv de asta toamna, s-a scris pe anumite bloguri crestin-ortodoxe si au fost postate multe prin comentarii, cum ca erau satanisti, ca si-au meritat soarta, de ce erau in club vinerea, in loc sa tina post... In paralel s-a postat pe net o aducere aminte a unei tragedii din 1930, in Vinerea mare, cand au ars de vii 116 copii.
Legat de ceea ce intreba Aurishta, daca apar astfel de drame in viata noastra, se spune ca platesc pentru ceva, ca ii ia Dumnezeu la El, ca e o plata karmica, in alte curente religioase. Vin si va intreb, toti cei 116 copii pieriti acolo (din 144 de victime), erau pacatosi, plateau pentru pacatele parintilor, facusera rau in alta viata, plateau in asta si isi reglau conturile, pentru a se reincarna mai bine? Si nu e singurul exemplu, victimele de la cutremurul din '77... cei morti dupa Katrina, El Nino, etc. si alte mii si mii de victime dupa accidente aviatice, prabusirea unor cladiri, incendii, taifunuri, tsunami, in Auschwitz, de holera, malarie...etc. Cum se stabileste cine moare si cine scapa, cand mor sute de oameni odata, de varste diferite, de etnii diferite, chiar, de religii diferite?

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Dum 21 Feb 2016, 8:18 am

Nu se stabileste,e asa cum spunea un bunic:venim pe rand si plecam pe sarite.
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2876
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 21 Feb 2016, 9:02 am

Admina a scris:..., daca apar astfel de drame in viata noastra, se spune ca platesc pentru ceva, ca ii ia Dumnezeu la El, ca e o plata karmica, in alte curente religioase. Vin si va intreb, toti cei 116 copii pieriti acolo (din 144 de victime), erau pacatosi, plateau pentru pacatele parintilor, facusera rau in alta viata, plateau in asta si isi reglau conturile, pentru a se reincarna mai bine? Si nu e singurul exemplu, victimele de la cutremurul din '77... cei morti dupa Katrina, El Nino, etc. si alte mii si mii de victime dupa accidente aviatice, prabusirea unor cladiri, incendii, taifunuri, tsunami, in Auschwitz, de holera, malarie...etc. Cum se stabileste cine moare si cine scapa, cand mor sute de oameni odata, de varste diferite, de etnii diferite, chiar, de religii diferite?
Da, intrebarea asta este pe buzele multora: "Cum se poate ca un Dumnezeu drept sa permita ca astfel de tragedii sa se intample?"
Problema ar fi ca noi raportam asta la propriul standard de dreptate, consideram ca este drept ca fiecare sa traiasca o viata lunga, fericita, sa-si vad nepotii etc. Dar, din perspectiva lui Dumnezeu, lucrurile stau altfel! De indata ce omul a ales sa traiasca in independenta de El (caci, in fond, asta a fost natura pacatului lui Adam si al Evei), moartea a venit "la pachet", cum li se spusese. Viata de astazi a omenirii este rezultatul a mii de ani de traire in independenta de Dumnezeu...oamenii si-au croit cai proprii, pe care le-au crezut bune si viata s-a complicat extrem de mult. Violenta, rautatea, egoismul...toate relele din "cutia Pandorei" s-au cuibarit si s-au rafinat. Dramele de astazi sunt consecinte ale alegerilor de ieri! De ar fi dator Dumnezeu sa vegheze asupra acestor lucruri si sa intervina ca sa nu se produca? Daca noi, ca oameni, ii lasam pe cei din jurul nostru sa traiasca asa cum vor si sa dea fatza cu consecintele alegerilor lor, cum credem ca este Domnul? In cataclisme, deasemenea, isi pierd viata multi oameni...doar sunt muritori, nu? De-asta este esential sa ne traim viata pe care o avem fiind constienti de efemeritatea ei si de faptul ca Il vom intalni , la un moment dat, pe Dumnezeu si ca nu va fi un moment usor!
Evident, cei care nu cred in Dumnezeu gasesc o alta explicatie, cauta ca, prin masuri sociale, sa elimine cat mai mult riscul de a se produce raul (dar eu nu cred ca este posibil sa fie eliminat astfel)
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Dum 21 Feb 2016, 10:05 am

De ce crezi ca intanlirea cu Dumnezeu NU va fi un moment usor??
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 21 Feb 2016, 10:14 am

Pentru ca fiecare persoana are  trecutul "patat", iar asta este inacceptabil pentru a trai , in continuare, acolo unde Dumnezeu este prezent. Doar ca de aici incolo intram intr-un subiect vast si controversat.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Dum 21 Feb 2016, 10:22 am

Nu vreau sa intru in polemica, dar eu stiu ca D-zeu este peste tot, cu noi, in natura, in cer si pe pamant.
Chestia asta cu trecutul ''patat'' cred ca numai Dzeu ne poate judeca ce si cum, noi doar punem etaloane in concordanta cu ce cunostinte avem pana la momentul respectiv.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 21 Feb 2016, 6:41 pm

El este peste tot, intr-adevar, dar asta nu inseamna ca aproba tot ceea ce facem. Constiinta noastra este de ajuns ca sa semnalizeze asta...nu trebuie sa ne spuna cineva!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 23 Feb 2016, 12:20 am

Aurishta, daca platim toti pentru raul facut de la inceputul timpului (nu stiu, unii cred ca oameni au o istorie de doar 6 mii de ani, altii mult mai mult), cum putem sa corectam asta? Avand in vedere ca fiecare "isi face destinul", cum stie sau nu stie mai bine. Deci maxim putem sa-i ghidam pe copiii nostri, dar si acolo se schimba treaba, pentru ca intervine anturajul. Stiu si exemple particulare, dar e si vorba aia... fetele de la scoala catolica, sunt cele mai... asa si pe dincolo. Deci cresterea are o oarecare influenta, dar nu totala.
Eu cred cu tarie ca putem fi morali si cinstiti, fara religie. Tarile nordice sunt un bun exemplu, marea majoritate a populatiei din Norvegia, Suedia, Finlanda sunt atei si au o civilizatie foarte evoluata, mai mult, acum primesc valuri de refugiati si nu vad pericolele pentru societatea lor. Atat de bine intentionati si naivi sunt...
Dar, daca e deja stabilit, pentru ca a muscat Eva marul, pentru ca, Cain l-a omorat pe Abel, Sodoma si Gomora... etc. si acum se moare inainte de vreme si se imbolnavesc oameni buni si credinciosi, inseamna ca nu mai conteaza pentru viata asta, cel putin, ce facem. Daca ne incredem cu tarie intr-o viata de apoi, atunci da, conteaza urmarea unei credinte organizate, in speranta ca este religia pe care o are si Dumnezeu...
Daca Dumnezeu e mahomedan sau e Shiva, au incurcat-o toti crestinii si e pacat, ca sunt multi. Nu glumesc, cum am mai scris pe aici, am avut ani buni cand credeam cu ardoare si practicam ritualurile crestine. Vazand ca sunt multi, foarte multi oameni deschisi, buni, morali, fie atei sau de alte religii, imi dau seama ca nu poate sa fie plauzibila doar o religie a unui singur Dumnezeu. Apoi daca acceptam ca Dumnezeu e al tuturor, trebuie sa aducem toate religiile la un numitor comun, sa gasim partile comune din toate religiile si sa le urmam pe alea. De cele mai multe ori se ajunge tot la moralitate: iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti, nu ucide, nu fura, nu insela, respecta o divinitate, etc. Si atunci cu ce sunt mai prejos ateii, care nu urmeaza o religie, daca sunt morali? Cine suntem noi sa-i judecam?
Daca ii judeca Dumnezeu, sub ce religie ii judeca? Dupa ce standarde?
Si alta, ca o observare. Din cate inteleg, standardele multor religii sunt foarte sus, pentru omul modern, dar nu numai. Sa faci sex dupa casatorie (asta e stiuta, unde sunt societati stricte religioase, e rata cea mai mare de sarcini la adolescente), sa nu minti, sa nu furi, sa respecti toate sarbatorile, sa nu barfesti, sa nu nutresti bunul altuia, sa nu faci sex in anumite zile, pozitii, etc. (ca parca Dumnezeu nu are altceva de facut decat sa se bage in paturile noastre). Cine le urmeaza pe toate? Stiti pe cineva sau va considerati o persoana macar 99% cuminte, in fata lui Dumnezeu, indiferent ce religie urmati?
Nu consider ca sunt blasfemii, pentru ca nu are cum sa aiba Dumnezeu o religie. Atunci trebuie sa tina si cu un partid, sa tina cu o echipa de fotbal, sa aiba o etnie, un sex, o nationalitate. Si nu e asa. Daca e peste tot, e Atotputernic, Omiprezent, Omnistient, de ce l-ar interesa ca Gigel ar vrea sa faca ceva cu Gigica, desi e casatorit cu Marioara, insa Gigel e om bun, nu injura, ajuta pe cine poate, nu fura...
Cand o sa-l vedem pe Dumnezeu in ochii unui copil, dar si in ochii unui batran, in ochii unui strain, in baltile de dupa ploaie, in aerul pe care-l respiram, in intreaga viata pe care ne-a dat-o sau pe care o avem, atunci o sa ne facem bine si automat, o sa traim viata asa cum trebuie. Pentru ca nu e nevoie sa-i faci altuia rau, cand stii ca e la fel ca tine, nu e nevoie sa dinamitezi pamantul, ca sa scoti aur, sau sa deversezi petrol in oceane, pentru ca nu mai e nevoie de atatea, viata e buna si cu mai putin si in echilibru.
Oare carui Dumnezeu se inchina cei care taie copacii din rezervatiile noastre nationale? Copaci de 50-100 de ani, rapusi in 5 minute, ca sa se faca peleti de soba, pentru export... Cand vezi ca e viu si copacul si respecti viata, in orice forma (apropo, cum fac cei din religia jainista), nu mai ai nevoie de temple, nu mai porti razboaie sfinte, nu mai cotropesti pe altii. Dar mai e pana atunci...
Vorba aia, pana la Dumnezeu, te mananca sfintii...

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mar 23 Feb 2016, 2:11 am

Probabil (sigur,cred eu),pentru Dumnezeu intentia conteaza,pentru ca e adevarul inimii si nu da credit celor care se folosesc de scop ca sa scuze mijloacele,asa ca dupa parerea mea e destul sa traim in fiecare zi dupa cum ne cere viata.
Cat despre cei cu intentii necurate,ei nu vor sa isi dreaga destinul ci doar sa amane cat mai mult "termenul",ei deci nu vor avea adevaruri de spus.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 23 Feb 2016, 8:27 pm

Admina a scris:... nu are cum sa aiba Dumnezeu o religie. ....
Si eu cred asta! Diferitele religii reprezinta doar modurile diferite prin care oamenii inteleg sa se raporteze la divinitate, indiferent cum o numesc.
Dar daca Dumnezeul adevarat exista, acel Dumnezeu care nu apartine religiei, inseamna ca este o persoana despre care trebuie sa aflam cum gandeste, ce ii displace, ce pretuieste, ce uraste...Cum am putea altfel sa ne apropiem de El?
Eu as spune multe despre asta, dar, fiind crestina, mi s-ar imputa subiectivismul iar argumentele mele, fondate pe Biblie, n-ar fi acceptate de catre cei care nu considera aceasta carte ca fiind inspirata de Dumnezeu insusi.
Insa, la o parte din intrebarile tale as incerca sa raspund, fireste, privind prin prisma propriei experiente si la nivelul propriei intelegeri.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 23 Feb 2016, 9:03 pm

Aurishta, stiu cum e. Ti-am zis, am fost convinsa de veridicitatea Bibliei si in continuare o respect ca pe o carte f.f.f. importanta, alaturi de Qur'an, Torah, Bhagavad Gita, etc. si toate ar trebui studiate in scoala, comparativ, ca istorie a religiilor. Atunci cand eram credincioasa, practicanta, nu acceptam orice explicatie care venea din afara si am avut si perioada cand credeam ca toate cele spuse si zise impotriva, vin de la Satana. Deci... Smile
Nu incerc sa conving pe nimeni, dar ca oameni constienti, inteligenti, cu acces la informatie, trebuie sa avem o cultura generala si o parere bine documentata, inclusiv despre acest subiect. Problemele apar cand sunt oameni ca acum 100 de ani: eu nu fac ce face popa, fac ce zice popa, sau si mai rau, adapteaza ce zice preotul, la propriile valori si uneori pot fura si apoi se spovedesc, fiind in regula si luand-o de la capat.
Da, as vrea sa-ti aflu parerile si nu judec, din cate am vazut ai o filozofie de viata foarte sanatoasa si verticala.

Personal cred intr-o divinitate (respect toate religiile si nu as putea sa-l numesc Dumnezeu si nici sa presupun ca e barbat wink), dar nu as putea sa presupun "cum gandeste, ce ii displace, ce pretuieste, ce uraste". In acceptiunea mea e Atotputernic, Omnistient, Omniprezent, dar nu e El sau Ea, nu e in forma umana, poate nici nu gandeste, nu uraste, nu are preferinte.
Oceanului nu-i plac valurile calme si pescarusii, dar displace furtuna si rechinii. Muntele doar este, vantul doar este, Soarele si Pamantul doar sunt, nu sunt nici bune, nici rele, nici frumoase, nici urate, nu gandesc si nu prefera ceva. Divinitatea mea ar fi viata insasi si as incerca sa o onorez in fiecare respiratie, prin multumirea ca sunt in viata, as incerca sa traiesc viata cat mai corect si frumos, fara sa intru in spatiul altuia, daca nu e treaba mea acolo. De aia si ziceam, care zeu le cere lacomilor sa taie sute de copaci pe ora? Zeul banilor, zeul lacomiei si avaritiei?
Eu incep sa inteleg ca nu are cum sa vina rautatea decat din mintea umana, nu din suflet. Foarte multi oameni au facut lucruri rele, pe care le-au regretat, dar fie s-au luat dupa altii, au facut-o la manie, de frica, etc. Odata ce incepem sa ne cunoastem pe noi insine, automat ar trebui sa mergem spre bine. Raul e necesar doar ca sa perpetueze lacomia umana, frica, ura, dar daca vedem ca viata e sfanta, in intreagime, nu mai e rost sa facem rau, pentru ca vedem frumusetea vietii, in intregimea ei. Stiu ca nu e usor de inteles, dar am vazut atatia oameni frumosi, atatea locuri frumoase si imi dau seama ca facem rau din ignoranta, pentru ca nu suntem in legatura cu viata. De ce sa arunci gunoaie in padure, daca respecti viata si astfel poti face rau? De ce sa ii iei locul de parcare, sa furi ceva de la altul, daca il respecti si il consideri fratele tau? Cati "buni crestini" uita ca Iisus le spunea discipolilor ca sunt frati intre ei. Si ni se spunea sa ne iubim aproapele... Cati isi iubesc vecinii sau macar ii respecta? Ne alienam ca specie, cu sau fara religie, aici ar trebui lucrat in societate, dar stiu ca e cale lunga sau chiar imposibila...
Religia e necesara, dar nu suficienta. Un om poate sa fie spiritual, fara sa urmeze o religie. Si absenta unei religii nu inseamna ca nu credem in Dumnezeu sau nu respectam viata. Inseamna ca nu urmam o dogma religioasa si uitandu-ne un pic la istoria religiilor, sangeroasa de mult prea multe ori, nu pare o decizie atat de rea.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 24 Feb 2016, 9:44 am

Admina a scris:

Personal cred intr-o divinitate (respect toate religiile si nu as putea sa-l numesc Dumnezeu si nici sa presupun ca e barbat wink), dar nu as putea sa presupun "cum gandeste, ce ii displace, ce pretuieste, ce uraste". In acceptiunea mea e Atotputernic, Omnistient, Omniprezent, dar nu e El sau Ea, nu e in forma umana, poate nici nu gandeste, nu uraste, nu are preferinte.
Oceanului nu-i plac valurile calme si pescarusii, dar displace furtuna si rechinii. Muntele doar este, vantul doar este, Soarele si Pamantul doar sunt, nu sunt nici bune, nici rele, nici frumoase, nici urate, nu gandesc si nu prefera ceva. Divinitatea mea ar fi viata insasi si as incerca sa o onorez in fiecare respiratie, prin multumirea ca sunt in viata, as incerca sa traiesc viata cat mai corect si frumos, fara sa intru in spatiul altuia, daca nu e treaba mea acolo. ..
Daca Dumnezeu nu este o persoana, ci o notiune sau natura insasi, ce sens ar avea sa ii adresam cereri?
Dar natura nu este Dumnezeu, ea este creatia Lui si vorbeste, fara cuvinte, despre EL. Nu putem noi afla cate ceva despre artist , doar privindu-i opera? Frumusetea irepetabila a cerului, cea care ne taie respiratia in fiecare dimineata si in fiecare seara, ordinea nezdruncinata a mersului cosmosului, milioanele de nuante ale florilor, lumea fabuloasa aflata pe fundul oceanelor, acolo unde nu ar fi vazut-o nimeni, vreodata, fara cuceririle tehnicii moderne, nu vorbesc toate astea despre insusirile celui ce le-a creat?Si asta vorbind doar despre simtul lui estetic! Am citit in cartea Iov, spre exemplu, despre pasiunea cu care Domnul vorbeste despre Leviatan, despre detaliile constitutiei anatomice a acelui animal fabulos....pun si un LINK pentru cine vrea sa citeasca. Nu este El intocmai ca un artist care concepe cu grija o opera, ii stabileste detaliile, o lucreaza cu pasiune si apoi este satisfacut de rezultat?
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 24 Feb 2016, 7:45 pm

Nu ii adresez cereri. Nici cerbul nu-i cere nimic si e in regula sa primeasca sau nu. Daca nu apare vointa umana, se intampla o acceptare fireasca, naturala. Omul vrea si vrea si vrea si nu stie sa traga o linie, ajunge in lacomie si de aici incep certuri, razboaie, conflicte mici sau mari. Daca am fi recunoscatori pentru ce avem sau nu avem (sa nu uitam ca si lipsa ne invata lectii de viata si de multe ori ne dorim ceva care ne-ar face rau sau nu ne-ar trebui), ar fi o viata mai buna.
De exemplu, ne rugam sa tina o casnicie, dar poate nu are viitor si oricum se ajunge la divort, suferim, ca nu am primit ce ne trebuie, ne acuzam, credem ca pe langa despartirea de partener, suntem si rai crestini, ca nu ne ajuta Dumnezeu. Mergem sa ne dezlegam cununiile, ajungem sa credem ca avem farmece si ne pierdem intr-o lume de vis, neglijandu-ne copiii sau aruncandu-ne in bratele altor parteneri, din disperare. Normal ca e o extrapolare, dar sigur se intampla multe, pentru ca vrem mult si nu stim ce vrem. Prea rar se spune: faca-se voia Ta si prea rar accepta soarta 100%, persoana respectiva. E o buna filozofie de viata, dar e greu de insusit.
In metafora cu artistul si opera, sa zicem ca Dumnezeu e panza pe care se scrie si se deseneaza orice, bune si rele.
Cat despre Leviatan, e foarte frumoasa scrierea. Noroc ca e personaj fictiv, daca era real, nu avea dusman pe lumea asta.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2015 | All Rights Reserved
FB