Ultimele subiecte
» Bluze, topuri (14)
Astazi la 5:29 pm Scris de biancs254

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Astazi la 5:09 pm Scris de biancs254

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Mamici de mai multi copilasi II

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Mamici de mai multi copilasi II

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mar 09 Dec 2014, 2:24 am

Pertinenta observatie!
Si iata [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] un copil mare care ar putea si el sa faca ceva,dar nu vrea!

Pentru mine mi-ar fi de ajuns atat;ooo,cat de "de ajuns" mi-ar fi...
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Mar 09 Dec 2014, 6:02 am

Aurishta, cata dreptate ai! Acum totul li se pare greu .....si daca a fost o vreme cand din proprie initiativa calcau rufele simple (nu camasi...), stergeau praful...acum si a cumpara o paine li se pare complicat....sper ca la casa lor, sa-si aduca aminte de cate "mestereau" cand erau mai mici!
Michelinebeaulieu, ce poezie de suflet!
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4028
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 09 Dec 2014, 10:48 am

Nu neaparat li se pare greu...dar am observat ca, la adolescenta, copiii trec pintr-o faza de "lehamite", ca sa zic asa! De aceea este foarte important sa-si formeze  deprinderea de a colabora inca de mici! Programul lor devine mult mai incarcat....se adauga influenta cercului de prieteni care precis contine copii care au fost serviti pana la cel mai marunt lucru..li se pare ca sunt exploatati Smile
Totusi, cu rabdare si cu tact si pot trece cu bine de asta si reveni la vechile obiceiuri bune, poate nu la toate, dar macar la o parte dintre ele! Apoi, cand vor fi in viata proprie, vor avea de unde "scoate" ...nu va fi necesar ca abia atunci sa invete! Si asa se vor intalni cu provocari noi alaturi de partenerul de viata si vor trebui sa-si ajusteze stilul personal....cred ca lucrurile bune deprinse in copilarie ii vor putea ajuta foarte mult!
Ca sa concluzionez, de indata ce apar semnele delasarii, eu fac o analiza a situatiei ca sa fie pastrat echilibrul intre diferitele responsabilitati si selectez acele treburi pe care ei trebuie sa continue sa le faca si, deasemenea, pe cele de care ma voi ocupa eu! Ideea finala este ca toata lumea trebuie sa contribuie la starea de bine a familiei!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de nicopop la data de Mar 09 Dec 2014, 11:07 am

Foarte frumos explici, aurishta! La noi fetele, de cand sunt mici, s-au obisnuit sa-si duca farfuria la chiuveta dupa ce termina masa. Si acum chiar si cea de 2 ani o face, vazandu-le pe celelalte. Le las sa aspire si ele sau sa mature, chiar daca dupa aceea trebuie sa mai retusez eu pe ici-colo, ma tin minte pe mine cand eram mica, mama nu ma lasa sa fac nimic, nici sa matur, nici sa o ajut la mancare...si cand am crescut m-am razbunat sa zic asa, nu mai vroiam eu sa fac, pentru ca inainte nu ma lasase ea. Acum stiu ca nu-i bine, dar gandirea de copil e tot de copil. Sper ca ai mei sa faca si cand vor creste.
Uca, pe mine ma ajuta foarte mult fetitele cele mari in cresterea celorlalti. Imi aduc scutece si servetele cand trebuie sa-l schimb pe cel mic, haine din dulap, stau si povestesc cu el pana merg eu la baie,etc. Si se invata sa imparta totul, sa fie responsabile si sa ajute pe cei din jur. Nu e satisfactie mai mare decat sa-i vezi jucandu-se impreuna , spunandu-si ca se iubesc, imbratisandu-se!
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 30
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mar 09 Dec 2014, 2:29 pm

Nico, asta e cel mai important, daca stiu sa imparta absolut totul, chiar si sarcinile vor avea o copilarie frumoasa, iar mai tarziu se vor ajuta frateste si la lucruri mari!!
Eu am de lucuru cu cel mic, sora-sa e cu 7 ani mai mare si a cam fost invatat ca lui i se cuvine, chiar si acum avem tendinta sa ii facem noi totul, si cel mai rau sora-sa!! Se iubesc mult, dar si el trebuie sa stie sa o ajute pe ea, sa imparta cu ea si sa ii dea si ei prioritate asa cum ea o face!!
El vrea ps4 si eu intreb pai si Sandrei ce ii luam? El: ea nu are nevoie de nimic...really???
Ori cu ea nu am asa probleme, ii iau ceva ea intreaba si lui Alex??? Asta vreau si de la el fie ca le cumpar la amandoi sau doar la unul.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mar 09 Dec 2014, 2:57 pm

Omul se dezvolta cam asa:vital pina la 7 ani,mental pina la 14 si emotional pina la 21.Dupa aceea se considera ca e matur ca om(sau,ma rog,cat a acumulat,daca si-a pastrat trecutul,daca a aruncat cu pacatele lui in curtea altuia sau nu  batutincap ) si il poti trage la raspundere.

Ideea e ca v-am aratat poezia ca sa am a spune ca,atunci cand copilul meu va ajunge in etapa de amploare emotionala si va fi fooooarte apta sa imi priveasca in suflet,sa nu i se faca lehamite de mine pentru ca mi-a vazut o icoana a vreunui dumnezeu care nu mi-ar face cinste,ca persoana.

Eu de aceea nu pun pret pe nimic din gesturile de zi cu zi,ci ma port cu copilul ca si cum ar fi in etapa 14-21,mereu pentru ca eu consider ca e cea mai importanta.Las orice daca trebuie mai intai sa subliniez  magia noastra,ca fiinte.Restul,vine de la sine.
In starea in care copilul il vede pe Dumnezeu in ochii mamei(cum il vedea Grigore Vieru in ochii mamei lui),spuneti voi daca din respectul acesta nemuritor nu se naste o viata plina de intamplari delicioase,mereu?!!
Avea mama un fel de a  ma iubi,ca uite-asa,si acum,cand nu mai e,as ingenunchia in fata ei.Mama mi-a facut viata o ceremonie continua dintr-o privire,dintr-un suris,dintr-o atingere.
Nu i-au trebuit tehnici sa ma tinaproape,plecam eu fascinata dupa ea!

Tata mi-era un camarad bun.Cu el puteam bate palma oricand,se punea foarte bine la mintea mea si-mi facea toate damblalele!
Cu mama toate visele deveneau posibile (pentru ca imi asigura starea necesara) si cu tata toate visele deveneau realizabile.
Vorbesc din punctul de vedere al unui copil care a...fost servit mereu.N-am miscat un pai acasa,am citit si am trepadusit locurile,visand.
Cand a trebuit sa fac ceva gospodaresc,acumulasem destul ca sa ma prind repede de la oameni si din carti de culturalizare a maselor(serios,din astea am invatat,din brosurele).

Cu Ema nu pot sa fac asa pentru ca are alta fire,pe ea o intereseaza "cum se fac lucrurile" si ma trezesc cu ea langa mine ca sta si se chiombeste la ce fac.Cand o vad interesata prea mult,ma opresc din ce faceam si ma mut,intentionat,catre ceva ce-i imbogateste sufletul.Iau o carte de poezii sau pun muzica si continui treaba samd(alte smecherii de-astea,pentru ca ma simt responsabila pentru sufletelul ei si pentru ca am destula imaginatie ca sa-mi permit sa o pun in situatii in care ea sa creasca si nu sa o tin pe loc,ca sa imi arate ea cine este).Ma gandesc ca daca ai un copil,sau mai multi,relatia mama-copil este unica,tot respectul pentru mamicile cu multi copii,care trebuie sa traiasca cate o viata cu fiecare copil,cu individualitatea lui cu tot (iata,ce spuneai tuDaniela!).

Poate ca nu m-ati inteles,poate nu am explicat bine ce am vrut sa spun.
Data viitoare revin cu lucruri prozaice,din galaxia asta.  bucurie
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat