Ultimele subiecte
» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Ieri la 6:50 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Mier 16 Aug 2017, 11:46 am Scris de LRodica

» Intelepciune prin povestiri
Joi 10 Aug 2017, 6:24 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mier 09 Aug 2017, 3:33 pm Scris de vlad_mom

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Mar 08 Aug 2017, 1:10 pm Scris de LRodica

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Vin 28 Iul 2017, 8:47 am Scris de Elena Nicoara

» Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...
Joi 27 Iul 2017, 8:04 pm Scris de Dorulet

Subiecte similare

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

CONCURS SARAFAN - VOTAREA

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Votati cel mai bun sarafan!

2% 2% 
[ 4 ]
12% 12% 
[ 30 ]
3% 3% 
[ 7 ]
1% 1% 
[ 2 ]
27% 27% 
[ 69 ]
2% 2% 
[ 4 ]
12% 12% 
[ 30 ]
7% 7% 
[ 18 ]
1% 1% 
[ 2 ]
26% 26% 
[ 66 ]
1% 1% 
[ 3 ]
5% 5% 
[ 12 ]
1% 1% 
[ 4 ]

Total voturi : 251

Important Re: CONCURS SARAFAN - VOTAREA

Mesaj Scris de Giobsy la data de Sam 04 Oct 2014, 11:11 pm

Creatiile- o jumatate de pagina. Discutiile (majoritatea rautacioase) - 4 pagini.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!

Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2028
Varsta : 49
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Sam 04 Oct 2014, 11:35 pm

rautacioase? Mie una chiar nu mi se pare nimic rautacios in ce s-a comenta pana acum. suntem cateva care ne-am spus parerea, cu exprimare de bun simt, si cu spirit de gluma pe ici pe colo.
M-am simtit sa fac aceasta postare aflandu-ma rintre cele care au comenta pe aici.

album picasa
https://www.facebook.com/silvia.dumitrescu1
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12694
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Dum 05 Oct 2014, 11:06 am

Eu as avea o propunere! Votarea sa se faca totusi de persoane vechi de pe forum, daca va uitati la comenteriile gen ''si eu am votat, scucces concurentelor'', o sa observati ca majoritatea sunt noi venite, care vor ramane doar cu unul sau doua comentarii. Dupa umila mea parere, acele persoane s-au inscris doar sa voteze pe cineva cunoscut. Hai sa nu ne mai dam dupa gard si sa ne facem ca nu vedem lucrul acesta. Eu nu am prieteni sa cer sa ma voteze si cred ca multe doamne sunt la fel, ba poate chiar nu vor sa cerseasca votul!!! E pacat sa nu castige cineva care munceste cinstit si nu se coboara la tot felul de trick-uri (scuzati englezescu dar nu imi vine in minte altceva).
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Elspethalexia la data de Dum 05 Oct 2014, 2:58 pm

danniela a scris: Dupa umila mea parere, acele persoane s-au inscris doar sa voteze pe cineva cunoscut. Hai sa nu ne mai dam dupa gard si sa ne facem ca nu vedem lucrul acesta.

Din câte știu eu, pe perioada votării, nu se pot înscrie membrii noi pe forum. Iar când începe votarea, cred că toți membrii indiferent de vechime primesc un email de notificare și atunci probabil intră să vadă creațiile și să voteze chiar dacă nu sunt așa de activi pe forum. Cel puțin eu așa făceam și înainte să încep să fiu mai activă pe forum. Îmi plăcea să mă uit, să votez și chiar nu cunoșteam (și nu cunosc nici acum) nici una dintre fetele care participă la concursuri sau sunt active pe aici.

Nu e corect să excludem membrii noi, așa cum nu ar fi ok nici să excludem membrii vechi. Sunt multe persoane care sunt foarte active, pun multe poze, majoritatea cu același fundal (parchet, mobilă, etc), pe care celelalte fete le recunosc și în pozele de la concurs, deși participarea e anonimă.

Eu am participat la un singur concurs până acum și am câștigat locul II, am avut în jur de 95-100 voturi spre surprinderea și bucuria mea. Dacă eu am fost votată de 100 de persoane total necunoscute, cred că așa e la fiecare concurs.

În alta ordine de idei, se pare că mie mi-a intrat email-ul cu votarea în spam, nu am fost pe fază și nu am apucat să votez Sad
Elspethalexia
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 96
Varsta : 31
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Dum 05 Oct 2014, 4:01 pm

Si eu sunt de acord cu danniela. Pe de alta parte are dreptate si Elspethalexia (pfoaaa ce nume greu de reprodus, bine ca nu trebuie sa ma exprim vocal). Si nu este vorba de persoanele nou inscrise, mie mi se pare dubios ca o persoana care are cont de 1-2-3 ani sa aibe primul comentariu la votare. Sau are 2-3 comentarii toate doar la votarea concursurilor. Am impresia ca sunt conturi duble, desi odata s-a verificat IP-urile si nu au corespuns, dar cum in ziua de azi ai acces la internet din foarte multe locuri iti poti face cont de la o alta adresa decat cea de acasa sau cea de pe calculatorul/telefonul propriu de unde intrei frecvent. Adevarul e, ca e greu sa multumesti pe toata lumea, mai ales daca sunt femei, si sunt si multe. Iar cand concursul se mai desfasoara si virtual... cu atat mai greu de controlat. Trebuie mers doar pe increde wink Incredere care se pare ca dispare cu fiecare concurs ce trece. Si atunci ce este de facut? Ne recapatam increderea? Acceptam situatia si cine participa isi asuma ? Sau nu se mai organizeaza concursuri?
Si as mai avea o propunere pentru admine, in cazul ca vor mai urma si alte concursuri - de la termenul limita de trimitere a pozelor pana la publicarea lor si dat star votarii sa va luatai o marja de 1-2-3 zile, in functie de timpul personal disponibil in acea perioada, pentru verificare. Eventual sa cereti si ajutorul catorva fete pricepute pe domeniul pe care se desfasoara concursul, si care nu particita la acel concurs (normal) sa va ajute. Astfel nu se va mai ajunge in situatia de a da drumul la votare unor produse care nu ai nici o legatura cu tema si cerintele concursului dar care sunt votate pentru ca arata bine, sunt lucrate bine, materialul e de calitate sau are un desing frumos, sau de ce nu au multe prietene/cunostinte care le "ajuta" cu cate un vot.
Fie-mi iertata lungimea comentariului.

album picasa
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de gaza la data de Dum 05 Oct 2014, 4:33 pm

Am aflat lucruri interesante citind comentariile de aici. Nu cunosteam istoria sarafanului, dar cu toate astea am votat creatia care chiar este un sarafan. Si bineinteles pe care l-as purta.

E mare pacat ca nu poate fi totul simplu. Sa intri sa vezi creatiile; sa-ti placa; sa votezi.

Daca se umbla cu fofarlica(adica imi lucrez un sarafan pentru concurs apoi imi anunt toti prietenii sa intre si sa ma voteze, sau si mai rau sa-mi creez un cont dublu) ce castiga respectiva?
Premiul?

Majoritatea am intrat aici pentru ca avem un hobby, ne place sa creem, dar avem nevoie de un pic de ajutor. Ceea ce, prin bunavointa multora de aici, primim.  

Faceti ceea ce trebuie, adica eliminati din concurs ceea ce nu e sarafan, iar din creatiile ramase sa castige cea mai votata.

Concluzie: In momentul in care doresti sa participi la un concurs, mai intai te documentezi. Daca ai neclaritati intrebi, afli detalii si actionezi in consecinta.

Dar mai am o intrebare? De ce nu au fost eliminate de la bun inceput creatiile care nu intruneau conditiile cerute. Daca nu erau participanti, se amana.
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 42
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 05 Oct 2014, 5:37 pm

Si pana la urma ce se va intampla cu ne-sarafanele?
Eu nu am "ghicit" identitatea niciuneia dintre concurente, dar ma gandesc ca o buna parte dintre participante sunt fie mai noi, fie mai putin experimentate (judecand dupa confuzie). Este destul de neplacut si demobilizator sa te inscrii intr-un concurs, sa primesti voturi si apoi.... Rolling Eyes
Mi se pare ca s-a creat o situatie delicata, mai cu seama ca vizeaza cea mai mare parte a concurentelor! Sigur, putem aplica legea si elimina "pe rupte", dar eu as tine cont si de faptul ca, totusi, ele au facut un mare efort de a se incadra in termen .
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Dum 05 Oct 2014, 6:15 pm

si la bacalureat elevii fac efort sa ajunga la ora stabilita pentru a intra in examen, ba chiar isi da silinta si scriu acolo cate ceva pe vre-o 3 pagini, dar daca la corectat se constata ca in loc sa vorbesti despre Eminescu ai scris despre Caragiale...nu cred ca treci examenul. Insa acolo la corectat sunt persoane care stiu eact ce ar fi trebuit sa scrie elevul, aici e greseala celor care au votat ca nu au penalizat. Insa tinand cont ca votantele (marea majoritate) in afara concursului au acelasi statut ca si concurentele, ma refer la pregatire profesionala, experienta in domeniu, timp pentru documentare, si fiecare avem gustul lui atunci confuzia votului nu mai poate fi asemuita cu bacalureatul. Revin la parerea ca greul pica tot in spatele adminelor care trebuie sa trieze ce intra in concurs inainte de a dat start votului. daca punem problema unui juriu format di persoane cu multa experiena in domeniu... nici asa nu o sa fie bine pentru ca, daca imi amintesc bine, a mai fost si tot sandal a iesit...
Uite ma am o idee: un juriu din persoane cu experienta sa noteze (nu stiu daca inainte asa a fost) tot asa fara sa stie cine sunt concurentele, insa aici pe forum la vedere. apoi se aduna punctajul de la ficere membra a juriului si se face clasamentul. Sau noteaza secret fiecare membra si trimite notele catre admine care fac centralizare.... pfoooaaaa, ma doare capul, greu cu astea...

album picasa
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Dum 05 Oct 2014, 6:42 pm

Eu ma gandeam ca la urmatorul concurs sa se voteze concurentele intre ele, neavand voie sa se voteze singure.

P.S. am rugat cateva fete experimentate sa ne ajute cu votarea, asteptam raspuns.

Va multumim pentru tot!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Dum 05 Oct 2014, 7:55 pm

mmmda nu e rea nici ideea asta Smile

album picasa
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de barbin la data de Dum 05 Oct 2014, 11:23 pm

Lucrul care e frumos si bun, vorbeste de la sine si se ridica singur pe podium(cele ce voteaza nu sunt chiar asa.. pe dinafara ratiunii!!) chiar in ciuda faptului ca forumistele isi mai doneaza cate un vot sau ca o concurenta mai are si alte trick-uri.
Urmarind de-a lungul timpului concursurile, observ ca sunt zeci de voturi care se aplica cu o aceeasi frecventa produselor de pe primele locuri. E o pondere constanta cu care creste numarul la fiecare. 2 voturi de mila nu au nicio greutate in statstica finala. Cu atat mai mult. nu are nicio semnificatie votul pe care si-l pune concurenta singura. E chiar amuzant sa te gandesti la asta. Cred ca Diada era ironica. E un vot stingher, vai de el. :D Probabil saraca nu stie cum sa va mai multumeasca, desi e foarte frumos cum au facut si pana acum toate concursurile.

Apoi...
Daca arbitrul greseste un corner, nu se reia jocul. Se bate corner si se merge mai departe. Ce-ar fi sa intoarcem jucatorii pe teren dupa o saptamana? Nu e atat de grav ca nu au fost penalizate rochitele. Iar daca au intrat in concurs se va considerate pe mai departe ca intrunesc conditiile si daca e vor primi si premiu. Nu e capat de lume.
La urma urmei, e prima neintelegere de felul asta..Nu e cazul sa fim chiar asa nemultumite si suparate, mai ales ca o facem pe munca si rabdarea adminelor. Sa o luam mai usurel..
Smile
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 32
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Lun 06 Oct 2014, 8:50 am

barbin a scris: Nu e atat de grav ca nu au fost penalizate  rochitele.  Iar daca au intrat in concurs se va considerate pe mai departe ca intrunesc conditiile  si daca e vor primi si premiu. Nu e capat de lume.
La urma urmei, e prima neintelegere de felul asta..Nu e cazul sa fim chiar asa  nemultumite si suparate, mai ales ca o facem pe munca si rabdarea adminelor. Sa o luam mai usurel...  
Exact la asta ma gandeam ieri, da' n-am apucat sa scriu. Multumesc, barbin. Mi-am adus aminte de o poezioara pe care o spunea fecioru' meu cand era mic "Nicu a spart o cana. Plici!". Ideea era ca n-are rost sa plangi pentru laptele varsat si ca data viitoare trebuie sa fii mai atent.
Mi se pare mai important cu ce ramanem dupa concursul asta: toate participantele raman cu produsele lucrate si cu o experienta in plus; castigatoarele isi primesc premiile; poate ca or fi persoane care au aflat (invatat) diferenta dintre sarafan si rochie; poate ca  adminele vor gasi idei care vor putea fi aplicate in organizarea viitoarelor concursuri... Sooo...
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Andata la data de Lun 06 Oct 2014, 5:23 pm

Am tot zis ca ma abtin sa comentez ceva "rautacios", cum s-a exprimat cineva mai sus, dar ultimele mesaje sunt prea mult pt mine.

barbin a scris:
Daca arbitrul greseste un corner, nu se reia jocul. Se bate corner si se merge mai  departe.
Corect, dar toti joaca acelasi joc. Nu sunt unii care joaca fotbal si unii care joaca cricket, iar regulile sunt stiute de toti si neregulile sanctionate.

barbin a scris:
Nu e atat de grav ca nu au fost penalizate  rochitele.  Iar daca au intrat in concurs se va considerate pe mai departe ca intrunesc conditiile  si daca e vor primi si premiu. Nu e capat de lume.
Smile

Nu e grav ca s-a comis o greseala. O greseala ar fi sa o ignoram si sa trecem mai departe.
Daca mergi la piata si ceri mere si ti se dau si pere, nu le iei si pe acelea, pt ca sunt tot fructe. Si nu te duci sa iti iei o tinuta pt un eveniment si iti cumperi un compleu potrivit pentru varsta a treia, ca tot haina e.

Atunci cand exista reguli, mi se pare important sa fie respectate. Nu unii le respecta si altii nu iar cei care nu o fac sunt laudati si premiati. Nu asa vad eu lucrurile, nici aici, pe forum, nici in viata reala.

Nu incerc sa minimalizez efortul facut de admine, de Admina in special, care se straduieste sa tina forumul ""in priza", care cauta sponsori, organizeaza concursuri, triaza mesaje etc, in timp ce jongleaza si cu familia si casa. Din punctul acesta de vedere, au tot respectul si admiratia mea.

A nega evidenta si a permite erori, ca doar nu sunt "un capat de lume", va duce insa la pierderea increderii ca pe viitor concursurile se vor desfasura corect. Eu, cel putin, cu siguranta ma voi abtine de a mai participa la vreunul.

Admina a scris:Mai sunt de editat si postat inca vreo cateva concurente cu tot cu creatiile lor, dar nu stiu daca le termin in aceasta seara. De asemenea, nu sunt verificate toate concurentele, daca intrunesc toate conditiile. Faptul ca le postam in seara asta nu inseamna ca vor ramane in concurs (la votare), daca nu respecta toate cerintele de la regulamentul concursului.

De aici ar fi trebuit sa se plece, de la trierea inainte de votare. Restul e ... can-can.

Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Lun 06 Oct 2014, 5:51 pm

Andata a scris:

barbin a scris:
Nu e atat de grav ca nu au fost penalizate  rochitele.  Iar daca au intrat in concurs se va considerate pe mai departe ca intrunesc conditiile  si daca e vor primi si premiu. Nu e capat de lume.
Smile

Nu e grav ca s-a comis o greseala. O greseala ar fi sa o ignoram si sa trecem mai departe.
Daca mergi la piata si ceri mere si ti se dau si pere, nu le iei si pe acelea, pt ca sunt tot fructe. Si nu te duci sa iti iei o tinuta pt un eveniment si iti cumperi un compleu potrivit pentru varsta a treia, ca tot haina e.
Toootal de acord cu Andata.

Andata a scris:
A nega evidenta si a permite erori, ca doar nu sunt "un capat de lume", va duce insa la pierderea increderii ca pe viitor concursurile se vor desfasura corect.
idem si din partea mea

Admina a scris:Mai sunt de editat si postat inca vreo cateva concurente cu tot cu creatiile lor, dar nu stiu daca le termin in aceasta seara. De asemenea, nu sunt verificate toate concurentele, daca intrunesc toate conditiile. Faptul ca le postam in seara asta nu inseamna ca vor ramane in concurs (la votare), daca nu respecta toate cerintele de la regulamentul concursului.
Andata a scris:
De aici ar fi trebuit sa se plece, de la trierea inainte de votare. Restul e ... can-can.
cooorect si total de acord .
Si mai am o propunere: anularea concursului - fiecare participanta la acest concurs considera ca nu a castigat nici un premiu si s-a ales cu "sarafanul" . Ce facem cu premiile? organizam alt concurs wink

album picasa
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Danutzaaa la data de Lun 06 Oct 2014, 5:58 pm

Tot citesc si citesc, si ma numar printre concurente si nu de locul intai asta e clar, si as avea si eu cateva nemultumiri, dar deja au fost toate exprimate pe aici, asa ca, hai sa nu mai taraganam cu concursul asta, ca se finalizeaza sau se reorganizeaza...ok, dar fetelor, nu ajunge atata tevatura?
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 134
Varsta : 37
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de barbin la data de Lun 06 Oct 2014, 6:05 pm

SilviaDumitrescu a scris: organizam alt concurs wink
Eu am alta propunere. Sa nu-si mai bata deloc capul cu noi. Nu meritam. Smile Cuvantul "rautacioase" nu are niciun motiv sa fie intre ghilimele. ;)
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 32
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Lun 06 Oct 2014, 6:22 pm

mai barbin, nu e chiar asa. Daca tot facem o treaba, un concurs in cazul de fata eu zic sa il facem cum trebuie nu asa.... doar ca sa dam niste premii si  sa ne numim ca facem concurs. Si daca e asa, atunci sa stim toate si cu siguranta participarea va fi mult mai mare. Sau sa se faca concurs fara tema. Sa se puna "lucrati ceva de imbracat" wink, apoi votam fiecare ce-i place mai mult, si ce ar purta si gata se aleg premiantele... wink Sau se face o extragere cu random dintre toate concuretele forumului, sau dintre cele ce au mai mult de 50 de mesaje wink si gata castigatorul fara munca, fara bataie de cap, si fara costuri suplimentare (materiale, accesorii, ate, timp) wink hug
L.E (ca nu vazusem un comentariu) n-aveti abitie daca nu va desconspiratii toate concurentele rade

album picasa
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Lun 06 Oct 2014, 8:13 pm

Momentan nu am primit notele de la toti membrii juriului, nu avem cum sa finalizam. Poate nu au timp de jurizare, le mai scriu un mail.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Lun 06 Oct 2014, 9:23 pm

Eu n-as vrea sa fiu in pielea concurentelor!Cred ca ne complicam prea mult.Locul 1 e sarafan?Locul 2 e sarafan?Locul 3 e rochita?Asa,locul 3 o sa castige un set de ate sau ce-o fi ca nu mai stiu.Cu cat credeti ca-si pacaleste viata respectiva concurenta?Sau ce pierdem noi daca persistam in ideea ca e prea mult ca o rochita(de altfel bine cusuta) la un concurs de sarafane sa castige acel set de ate?Haideti sa mai rationam putin. wink
Aoleu, editez,nu le sustin,habar n-am cine sunt!

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Mar 07 Oct 2014, 11:48 am

Hai să mă bag şi eu ca musca-n lapte:
Stăteam eu drept şi judecam strâmb: ce-ar fi să particip la concurs. De câştigat puţin probabil, ţinând cpnt că nu prea sunt eu atentă la detalii, particip să văd dacă mă descuc şi eu să lucrez mai acătării!
Numai că un material ca în cerinţe nu găseam prin casă şi zgârcită cum sunt nici nu aveam de gând să cumpăr. Mi-au căzut ochii pe o fustă veche de blugi căreia îi pusesem gând rău.
Îi scriu Diadei să o întreb dacă am voie să reciclez o fustă. Am precizat că nu vreau să-i creez probleme ştiind ce polemici au mai fost. Răspunsul ei:
tu lucrează că discuţii sigur vor fi.
Cu urgenţele zilnice nici nu am apucat să tai fusta, aşa că m-am lăsat. 
Dar am studiat înainte ce înseamnă sarafan. Ce am votat eu: ceva ce se apropie de sarafan, dar în nici un caz o rochiţă. 
Apreciez munca, dar munca fizică fără studiu intelectual nu aduce beneficii. 
Poţi pune la un palton de stofă mâneci de voal doar pentru că aşa mă consider eu împlinită ca artist, sau pot demonstra că pot să cos mâneci????
Îmi fac rochie de seară din lână groasă de palton?

Atunci dacă se cere SARAFAN???? de ce fac rochie???? 

Felicitări Adminelor penru efortul depus.
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1782
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Mar 07 Oct 2014, 12:05 pm

Gabica a scris:Hai să mă bag şi eu ca musca-n lapte:
Stăteam eu drept şi judecam strâmb: [...]. 
Dar am studiat înainte ce înseamnă sarafan. [...]
Apreciez munca, dar munca fizică fără studiu intelectual nu aduce beneficii.

Poţi pune la un palton de stofă mâneci de voal doar pentru că aşa mă consider eu împlinită ca artist, sau pot demonstra că pot să cos mâneci????

Multumesc!!! Sa traiesti!  hug
Tocmai de aceea spuneam eu mai deunazi ca majoritatea suntem aici pentru a mai invata cate ceva despre croitorie. Si nu numai practic. Eu asa sper... Asa cred. Stiu vorba aia romaneasca: "teoria ca teoria, dar practica ne omoara!". Dar tare ma tem ca e cam din aceeasi catogorie cu alta vorba romaneasca: "las'ca merge si-asa!"

Aaaa... Eu chiar am in proiect un palton din stofa groasa... cu maneci de dantela sparta*. Ca asa a vrut artistu'  rade
Se pune?

Ultima editare efectuata de catre Buburuza in Mar 07 Oct 2014, 12:15 pm, editata de 2 ori (Motiv : Completari necesare :)))
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 07 Oct 2014, 12:12 pm

Am primit 4 din 5 votari de la membrele juriului. Daca nu primim raspuns de la a 5-a membra pana pe la ora 15-16, voi afisa rezultatele asa. Scuze pentru suspans.
De acum incolo nu vom mai face concursuri cu votare din partea membrilor. Nu e prima oara cand ni se confirma ca rezultatele sunt diferite (nu total, insa) si membrele nu prea tin cont de cerintele de votare. Am specificat sa se tina cont de sarafane, a fost si definitia data si totusi pe locul 3 au iesit la egalitate doua rochii. Intr-adevar trebuia sa apelam la juriu sa decida care sunt rochii si pe care le eliminam, dar am sperat ca votarea va oglindi mult mai bine acest lucru.
In ceea ce priveste acuzarea noastra ca am introdus toate creatiile in concurs, cand puteam sa alegem noi ce intra si ce nu... Ma abtin. De fiecare data ne acuzati de ceva (desi pe multe alte forumuri, site-uri se organizeaza concursuri si lumea nu comenteaza negativ deciziile organizatorilor), trebuia sa fie un motiv si de data asta. Nu ne puteti acuza insa, de coruptibilitate. Ati putut vedea ca, de-a lungul timpului, au castigat si membre nou inscrise si membre vechi si creatii facute de incepatoare si unele facute de experimentate.
Pe viitor vom alcatui un juriu format din membre cu experienta, poate chiar o castigatoare de la concursul precedent si un vot din partea sponsorului. In acest fel nu vor mai fi discutii despre membre care se voteaza singure, care cer voturi pe FB, care isi fac mai multe conturi pentru votare, etc. Sigur nu va vor conveni alte lucruri atunci, asa ca ne inarmam cu rabdare si pe viitor. rade Sunteti o comunitate foarte inventiva si creativa si asta se vede si in comentariile de dupa concursuri.
Le multumesc celor care ne sustin! Flowers

Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mar 07 Oct 2014, 2:01 pm

Gabica a scris:Atunci dacă se cere SARAFAN???? de ce fac rochie???? 

Ar fi cazul sa raspunda cine a facut asta,nu tu!

Glumesc,inteleg ca ai lansat-o retoric,asa,in aer!
(Poate raspunde cineva cum au reusit asa...confuzie cand au intrat cu foarfeca in material.)
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de fulguta28 la data de Mar 07 Oct 2014, 3:06 pm

Dragelor, vin si eu cu o propunere.
Decat sa luati votul publicului, mai bine infiintati o comisie de evaluare care sa decida care proiect a respectat tema si care nu (bineinteles dupa publicarea fiecarei tinute in parte ca si pana acum). Cele care nu respecta tema concursului, sunt eliminate de la votare.
Speculatii au fost tot timpul si vor ramane tot timpul orice regula ati implementa. Va pup!
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mar 07 Oct 2014, 3:20 pm

Corecta ideea cu infiintarea comisiei de evaluare,zic eu.
Cat despre speculatii,vor ramane doar atata vreme cat se vor incalca regula,nu altfel!
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1189
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat