Ultimele subiecte
» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ieri la 9:51 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 9:28 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Ieri la 7:54 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 2:27 pm Scris de Dorulet

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 9:28 am Scris de cristi970

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Intelepciune prin povestiri
Joi 10 Aug 2017, 6:24 am Scris de piciul

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Cum se curata... ?

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Cum se curata... ?

Mesaj Scris de Floren la data de Lun 07 Mar 2016, 10:25 pm

Pana sa vina Ema sa iti raspunda , Admina , iti raspund eu . Amoniacul se poate folosi la tot ce inseamna curatenie in casa : diluat cu apa , la sters geamurile , la spalat gresia si faianta , oglinzile , iar daca - apropo de curatat cuptorul - incinzi bine cuptorul , apoi il opresti ,`pui amoniac 50% cu apa intr-un recipient rezistent la caldura  , gen castron yena sau craticioara , il pui in cuptor si il inchizi , lasandu-l acolo peste noapte . Ziua urmatoare stergi foarte usor chiar si arsura cea mai rezistenta din cuptor . Curata petele , insa pute a pipi de pisica , d-aia trebuie sa tii geamul deschis cand il folosesti.

L.E. Intreb si eu , ca si Ioana : amoniacul se gaseste de cumparat si in Romania ? In Spania se gaseste de cumparat pe rafturile de detergenti pentru curatenia casei.

ATENTIE MARITA !!!! NU AMESTECATI CU CLOR !!!!!! GAZUL PRODUS ESTE EXTREM DE PERICULOS !!!!

L.E.2 - Pentru o usoara si perfecta spalare a geamurilor , incercati sa cautati detergenti pe baza de bioalcool .
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1076
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Mar 08 Mar 2016, 3:36 pm

Pana sa raspund eu, a raspuns Floren. Multumesc, draga mea.
In completare: amoniacul lichid e destul de toxic (a se acoperi bine nasul si gura si a se proteja ochii). Eu l-am folosit si pentru a decapa blatul mesei de care vorbeam intr-un alt topic. Am pus intr-un pulverizator amoniac lichid+extrem de putina apa (ochiometric) si am pulverizat dupa care am lasat sa actioneze vreo 8 minute. Mi-a muiat toata vopseaua pe care am inlaturat-o cu un spaclu. Atentie sa nu va innegreasca lemnul.
Alte utilizari: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Nu stiu daca in Romania se gaseste. Oricum eu l-am folosit pt prima data. Am imputit toata casa dar am rezolvat mai multe probleme.
Floren, acuma stiu de ce pisica mea statea ieri numai pe langa amoniacul meu.
Eu spal geamurile cam in fiecare luna Le spal cu lichid de vase in apa si le sterg cu ziare (scartaie doar pana se inmoaie hartia putin) Asa frec mai putin la ele si le am curate mereu.
Editez: Admina incearca cu un dezodorizant gen Febreeze. Eu am reusit sa scot putoarea din canapelele care miroseau a tigara
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2280
Varsta : 46
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Mar 08 Mar 2016, 3:54 pm

Te imbratisez , Ema !
Stiati ca daca spalati cu clor dupa pipi de pisica , acestea vor veni iar sa faca acolo , pt ca le place clorul !? In schimb , spalat cu amoniac , nu mai fac , cu toate ca amusina prin zona !
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1076
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 08 Mar 2016, 5:55 pm

Merci Floren, Ema! Voi cauta si aici, n-am vazut nici din cel de prajituri, la plic, care miroase urat, dar au Borax si Bicarbonat de sodiu, la cutii mari, pentru pus la spalat, la rufe. Am sa caut la raionul de curatenie, dar si la prajituri, cred ca-l pot dilua.
Ema, n-am dat cu Febreze, dar am unul in casa. O sa incerc. Am un asternut si materiale mai multe. A mai iesit mirosul sau s-a combinat cu cel al casei noastre, dar tot n-as dormi cu nasul in ele.

Am mai facut o boacana, dar nu cred ca stiti cu ce sa o dreg. A varsat copilul mic ceara de zahar (e ca un caramel lipicios, se curata cu apa), pe mocheta si e pufoasa, a intrat in profunzime. Nu stiu cu ce sa o scot de tot, pt.ca e tare, in zona aia, oricat am frecat-o cu apa si peria. zid

Si sa si dau inapoi; poate are cineva tocator in chiuveta (e un sistem care toaca resturile alimentare scurse acolo, nu-l prea folosesc, dar oricum capata miros). Si aici sunt niste buline cu mirosuri pe care le toci cu apa si se improspateaza. Am gasit o metoda mai eco, de a pune o coaja de lamaie si o las acolo, pana o toaca, lasand apa sa curga in scurgere. Miroase super si curata.
Chiuveta de inox si alte depuneri de calcar sau petele de ceai/ cafea de pe cani, le frec cu bicarbonat de sodiu amestecat cu otet si face spuma si curata de minune, cu partea abraziva de la burete, usor.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de bebelusha la data de Mar 08 Mar 2016, 9:40 pm

Admina, si eu am aceasi problema cu mirosul unor haine/materiale, nu iese din ele si pace, nu stiu ce sa mai fac. Am crezut ca e din cauza ca folosesc detergenti si balsam de rufe eco, toata lumea imi spune ca poate nu sunt la fel de puternici ca si cei obisnuiti, nu stiu ce sa zic.
O chestie care pe mine ma ajuta foarte e curatarea scurgerii de la chiuveta sau vana cu bicarbonat si otet. Pun cam jumate de cutie de bicarbonat (vreo 4 linguri) si peste torn cam jumate de cana de otet si las sa faca reactie acolo macar 10-15 min, daca se poate si mai mult dupa care torn 1,5l apa clocotita peste. Desfunda foarte bine scurgerile si nu am mai avut nevoie de Mr Muscle care mi se pare cam toxic...
bebelusha
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 63
Localizare : over the rainbow
Data de inscriere : 27/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dragan mirela la data de Mier 09 Mar 2016, 6:46 am

buna dimineata,va rog sa imi spuneti daca ati incercat sa curatati in vreun fel canapelele din casa( stiu ca exista firme care pot sa faca acest lucru) si daca ati fost multumite de rezultatul final ,va multumesc!
dragan mirela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 272
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 11 Mar 2016, 8:33 am

Multumesc iubitele mele doamne!!! O sa incerc sa curat ramele de plastic cum ziceti voi!
Bicarbonat si otet ca Bebelusha folosesc si eu! Merge garantat.
Apa cu lamaie in microunde la mine nu prea a facut minuni, poate ca era prea murdar....hi,hi,hi.....insa a schimbat mirosul total din cuptor, la ragaz normal nu merge!!! Am incercat si tot sprayul cel toxic il folosesc!!!
Amoniac nu gasesc nici pentru prajituri!!!!! Dar am citit ca daca pui bicarbonat la pisica nu mai face pipi, aiurea, tot acolo se ducea...... Sau ale mele erau africance rade rade rade
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2