Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Ieri la 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Prajituri de casa (7)

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Prajituri de casa (7)

Mesaj Scris de myky7robc la data de Lun 06 Iul 2015, 3:00 pm

Poate vine vreo ciocolata cu rom la curs.
Tare as vrea si eu un curs de croitorie gratis in Bacau.
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3433
Varsta : 53
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Tort cu cremă mascarpone şi piersici - fără coacere

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Sam 01 Aug 2015, 6:57 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cu ceva vreme în urmă am văzut pe blogul Cristinei, Arome şi culori,  un Cheesecake cu cireşe, unul cu piersici  şi o prăjitură cu cremă de mascarpone. Pentru că nu ne prea încântă cremele cu brânză m-am gândit să combin puţin şi azi am preparat rapid acest tort care e delicios că tot trebuia să le fac ceva dulce alor mei şi am zis să fie ceva nou.
Blat: 2 pachete de biscuiţi Petit Beurre (280g), 4 linguri zahăr pudră, 130g unt
Biscuiţii i-am măcinat cu maşina de nucă, dar se poate şi cu cea de tocat sau la robot. I-am amestecat cu zahărul pudră şi peste am turnat untul topit, am amestecat bine până a devenit o compoziţie omogenă, iar apoi am aşezat compoziţia în tava cu inel detaşabil, am apăsat bine cu o lingură până a devenit un blat. Am pus tava în frigider până am preparat crema.
Crema: 1 cutie de mascarpone (250g), 1 plic zahăr pudră de la Dr. Oetker (80g), 300 ml frişcă, 50 ml lapte, 1 plic gelatină
Mai avem nevoie de un compot mare de piersici.
Am pus gelatina la hidratat în 50 ml lapte. Am bătut bine frişca, am amestecat  mascarpone cu zahărul pudră, folosind mixerul, am adăugat frişca şi am amestecat până a devenit o compoziţie omogenă. Gelatina hidratată am pus-o pe aburi până a devenit fluidă, fără să fiarbă, am adăugat o lingură generoasă de cremă, am amestecat bine şi am turnat-o peste restul compoziţiei după care am folosit mixerul pentru a se omogeniza bine.
Jumătate din cremă am întins-o peste blatul de biscuiţi, am pus 3 jumătăţi de piersici din compot tăiate cubuleţe şi restul de cremă. Am dat la congelator pentru 10 minute ca să se întărească mai rapid deasupra şi  încă 30 minute în frigider. Între timp am tăiat şi restul piersicilor felii. Am aşezat feliile de piersici peste cremă şi am preparat jeleul.
Jeleu: 250 ml sirop de la compot, 1 plic Tort-Gelee, 2 linguri de zahăr
Jeleul l-am prepat conform instrucţiunilor. Am turnat jeleul peste tort şi am pus tava în frigider pentru încă 3 ore.

Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Sam 01 Aug 2015, 9:10 pm

Ce bine arata. Salivez. Sunt la tara si e prea tarziu pentru a cumpara ingredientele care imi lipsesc; si a ma apuca sa-l prepar, dar cred ca am sa-l incerc saptamana viitoare. Desi nu as vrea sa mai mananc atata dulce. Smile Pe maine inghetata.(cumparata).
LRodica
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1284
Varsta : 50
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Dum 02 Aug 2015, 5:18 pm

Mie mi-a plăcut blatul, dar soţul şi Diana n-au fost prea încântaţi de blat, în schimb au zis că le place foarte mult restul, crema, fructele, jeleul... Aşa că data viitoare voi face un blat însiropat în locul celui de biscuiţi. Mai bine să fie cald în bucătărie şi să le văd plăcerea când savurează o bucată de tort, decât să aud comentarii. wink

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Prăjitură "Deşteaptă" cu ciocolată

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Sam 22 Aug 2015, 7:27 pm

Cum afară-i toamnă, să meargă cuptorul.
Pe când mă aflam în concediu la ţară, (n-am mai fost la ţară de vreo 23 poate chiar 24 de ani, dar am zis să vadă şi fetele, fiică-mea şi nepoată-mea, viaţa la ţară şi au fost extaziate) am văzut pe Facebook reţeta Laurei Laurenţiu, iar azi m-am gândit s-o încerc şi eu. Am dat o căutare şi am văzut şi reţeta de pe Jamila Cuisine, mi-am zis că ar fi bine şi nişte ciocolată în compoziţie şi am trecut la treabă.
Ingrediente: 4 ouă mari, 120g unt topit, 1 ciocolată cu lapte topită, 600 ml lapte, 110g zahăr pudră, 100g zahăr tos, 50 g cacao neagră, 130g făină, 1 praf de sare, 1/2 fiolă esenţă vanilie, 30 ml cafea naturală mai concentrată + zahăr pudră pentru final şi unt în stare solidă pentru uns tava
Mod de preparare:
Gălbenuşurile şi zahărul pudră de amestecă cu mixeul pânnă se albesc. Se adaugă făina şi se amestecă pentru a se omogeniza.Adăugăm ciocolata topită (nu fierbinte).Se omogenizează, iar apoi se adaugă cacaua, cafeaua şi esenţa de vanilie.Se adaugă untul topit şi se omogenizează folosind în continuare mixerul.Adăugăm treptat laptele şi amestecăm continuu cu mixerul, iar când e prea fluidă şi stropeşte folosim o lingură de lemn.Albuşurile se bat spumă cu un praf de sare până se obţine o spumă tare, adăugăm treptat zahărul tos şi folosim mixerul până devine o bezea tare şi lucioasă.Spuma se adaugă treptat în compoziţia cu cacao şi se amestecă uşor cu un tel.Compoziţia se toarnă într-o tavă 20/30 unsă bine cu unt şi se coace în cuptorul preîncălzit. Eu am copt-o 50 de minute pe treapta 1 (170-180 grade).Se lasă să se răcească bine, se porţionează şi se pudrează cu zahăr.
Pe blog am pus mai multe poze cu etapele, dar aici nu le-am mai încărcat că-s de dimensiune mare şi să nu încarc forumul inutil.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 22 Aug 2015, 11:46 pm

Mihaela, si nu te ingrasi deloc la cate dulciuri faci! Eu de cand prajituresc (si mananc) s-au pus 2 kg. Dar mai am 3 saptamani, le numar ca la armata zid Nu zic, am invatat, dar o luna era suficient, chiar si 2 saptamani imi erau de ajuns... asa, toata vara, timpul meu liber si croitoreala mea s-a dus pe apa sambetei.... macar daca mi-ar fi placut zid scuze, ma descarc si eu de fiecare data la voi hug

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Dum 23 Aug 2015, 11:51 am

Diada, sincer si eu in bucatarie mai bine nu! Antitalent...dar cand am chef, mai iese cate ceva!
Nu ne-ai mai spus secrete de la curs...cred ca nu ai avut timp!
Mihaela o felie din prajitura ta, doar vizual si m-a incantat!
Cred ca e foarte gustoasa si nu a mai ramas nimic!
Sanatate, fetelor si numai bine!
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4028
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de myky7robc la data de Dum 23 Aug 2015, 2:16 pm

Mmmm...mmmm, irezistibil arata, mihaela!
Cum se cheama prajitura?
E frumoasa si viata la tara, dar pt unii de acolo f grea.
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3433
Varsta : 53
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 23 Aug 2015, 8:50 pm

Mihaela, o sa fur si eu reteta de prajitura fara coacere. Am dat-o in bara cu niste fursecuri, mi s-au sfarmat marea majoritate si o sa-i sfarm sa-i fac blat.
Azi fac tort amandina, pentru socrela si am copt niste cake pops, acadele prajiturele, intr-un aprat ca de waffle. Revin cu poza dupa ce le ornez cu ciocolata.
Diada, ce ai invatat vara asta o sa te ajute o viata. Si repetitia e mama invataturii, de aia a fost nevoie de 3 luni... rade

L.e. Si ce ai invatat tu, mi-a folosit mie. Cea mai buna reteta de crema de amandina incercata si singura crema cu unt de care sunt 100% multumita. love Nu s-a taiat, desi am pus intreaga cantitate de aparel si dor jumatate din unt. Au fost cateva familii de romani, care au savurat mici si amandina, de 23 august! ura
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Crema

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]  Tortul

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Prajiturici stropite cu glazura de la tort

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Giorgi la data de Lun 24 Aug 2015, 2:06 pm

Mi se face o poftaaa !!Mihaela ce frisca folosesti tu?Imi place cum ies moturile de pe prajituri(imi plac cu totul ,de fapt).Problema mea e ca nu suport frisca vegetala .Sunt variante si pentru frisca naturala?Am pus intaritor din gama produselor raw
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] dar tot nu ma multumeste ,schimba textura la frisca.Poate fac ceva gresit sau poate e un secret.
In alta ordine de idei ,pot spune ca fac si eu destul de multe retete complicate ,care mai de care si ma straduiesc sa folosesc ingrediente naturale .Gelatina pe care o folosesc este agar-agar ,de exemplu.
Un singur lucru nu imi iese(sau poate mai multe dar asta ma supara) si ma plang - checul !
Am incercat mai multe retete ,niciunul reusit .Ies spumoase ,frumoase ,gustoase pana le pun in tava,cand le scot se lasa ,unele sunt prea buretoase ,uscate ,altele prea cleioase.Ultima incercare ,recenta ,a esuat in jgheabul porcului ...nu stiu daca o fi mancat din el  rade

Admina , e tare frumoasa glazura ta ,lucioasa ,apetisanta ,s-a intarit frumos.
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1190
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 24 Aug 2015, 5:10 pm

Giorgi, cum folosesti agar-agar? Aveam si eu in tara, dar nu prea mi-a iesit. Fiind vegetariana, e o varianta foarte buna de inlocuitor de gelatina.
Pentru chec eu folosesc reteta asta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si iese bine. Al ei e cam uscat, dar se poate regla din cuptor. Ai cuptor electric, ca si asta ajuta la blaturi.
Frisca naturala poti alege din cea cu smanatana pentru frisca (ultima oara am gasit de la LaDorna la 200ml sau la 1l, dar mare atentie ca se cam separa grasimea, ar trebui facuta toata odata si desfacuta cutia si scoasa smantana mai groasa cu o lingura). Are doar smantana din lapte si caragenan (care o chimicala, dar se pare ca nu se gaseste frisca fara)...

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Giorgi la data de Lun 24 Aug 2015, 7:06 pm

Admina frisca din aia folosesc dar nu-mi ies moturile alea pe prajituri,torturi,ferme ,perfecte ,Mai se lasa ,mai flescaite ....Cred ca nu pot fi si sanatoasa si frumoasa si devreme acasa  rade
Agar-agar,dupa ce am esuat si eu o data , am folosit indicatiile de aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
I-am pus esente diverse si consumi rece caci are ,calda,un miros mai ..specific.Dar si gelatina cealalta,calda,  miroase a...mortacina!
Giorgi
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Lun 24 Aug 2015, 11:45 pm

Giorgi a scris:
Un singur lucru nu imi iese(sau poate mai multe dar asta ma supara) si ma plang - checul !
Am incercat mai multe retete ,niciunul reusit .Ies spumoase ,frumoase ,gustoase pana le pun in tava,cand le scot se lasa ,unele sunt prea buretoase ,uscate ,altele prea cleioase.Ultima incercare ,recenta ,a esuat in jgheabul porcului ...nu stiu daca o fi mancat din el  rade

Cred ca stiu care este problema ta.
- Atentie la cantitatea de faina. Faina de buna calitate cu gluten de calitate. Incearca sa pui mai multa, cu o lingura sau doua. In general blatul din aceasta cauza se lasa.
- Checul sta in cuptor 45 minute, nu mai putin. Nu se deschide usa cuptorului, se priveste prin ea. Si deschisul usii duce la lasarea blatului.
- Iti dai seama ca este copt cand se desparte de pe margine, nu mai este nevoie de proba scobitorii. Asta este valabil pentru orice blat. Cand se desprinde de pe marginile tavii, este facut.
- Dupa ce le scoti din cuptor, se lasa 10 minute cu tava intr-o parte. Asta nu mai stiu de ce Smile) Apoi se scot si se asteapta racirea.

Admina, ma bucur ca ti-a placut crema aparel de cacao!

Pentru maine trebuie sa fac un tort diplomat si am nevoie de o crema de lamaie. La curs o fac foarte bine. Acum sunt la tara si am incercat s-o fac aici. Fiasco total!!! Nu am vase de inox, ce am eu a lipit crema pe foc, nu am mixer puternic sa alifiez margarina.... si crema pe foc pur si simplu nu se face cremoasa cum se face la curs. O las pana dimineata si daca nu se leaga, o sa fac muss de fructe de padure. Am facut rapid 3 foi de rulada si acum ma omoara crema.
Foile de rulada se fac rapid si se folosesc in orice situatie. Daca ai unde sa le tii la rece, le poti face si cu 3-4 zile inainte, tot se ruleaza. Nu se coc mai mult de 6-10 min, se scot din cuptor, se pudreaza bine cu faina si se depoziteaza una peste alta. Nu patesc nimic. Inainte de folosire se pensuleaza de faina si se folosesc. Se pot folosi chiar ca rulada, daca ti se par tari, se pensuleaza putin cu sirop.

reteta foi rulada:

5 oua
5 lg zahar
5 lg faina
1 lg ulei

daca le faci fara lingura de ulei sunt foi dobos. Eu la cuptorul meu de aragaz folosesc 4 oua la foaie, am facut si cu 2 oua intr-o tava mai mica, o rulada mai mica. Neaparat tava unsa cu margarina si cu foaie de copt pe ea. Foia trebuie sa aiba forma perfecta a tavii. Aici m-a ajutat croitoria rade

Si nu in ultimul rand, azi m-am inscris la un curs de croitorie taie lol!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Mar 25 Aug 2015, 10:39 am

Myky7robc, pe prăjitură o cheamă "Deşteaptă" cu ciocolată. wink
Giorgi, am încercat şi eu frişca La Dorna, dar am bătut la ea de-am transpirat şi tot n-a ieşit cum am vrut, aşa că am revenit la cea vegetală, Meggle. Eu nu folosesc întăritor pentru frişcă, iar pentru moţ o bat cu mixerul, dar mă opresc când văd că-i tare, dar cremoasă. Nu ştiu cum să explic, eu o văd cum arată în vas. Dacă mi se pare că-i prea tare când fac moţul, pun o lingură de smântână şi amestec uşor doar să se omogenizeze. De multe ori pun smântână în frişcă că aşa nu se usucă.
Pe vremuri, luam frişcă de la o tanti din piaţă, dar  nu mai e ce-a fost şi când a început să nu se bată am renunţat să mai iau de la ea.
Eu nu am vase de inox, am vase de pe timpuri străvechi rade , cratiţe şi crăticioare pe care mi le-a luat mama de zestre (pe atunci  rade de ea, dar bine a făcut că le-a luat) pe când eram copilă sau adolescentă, din acelea cu fundul gros şi capac, care au stat în folie până m-am măritat şi-n rest folosesc bolul de sticlă de la serviciul de masă, un vas de yena sau când am nevoie de ceva mare am un lighean tot de tablă, luat la set, tot în timpuri străvechi, din Rusia.
Cremele fierte eu le fac în general pe aburi, nu direct pe foc.
Diada,poate  ţi-a intrat ţi-e în cap că nu-ţi place bucătăria, rade dar dacă faci din plăcere sigur vor ieşi toate. Caută să foloseşti unt nu margarină că vei vedea diferenţa. La începuturi şi eu foloseam vestita Rama la cub, dar apoi am înlocuit-o cu unt cu 82% grăsime şi se vede şi se simte diferenţa.
Eeee, mă bucur că te-ai înscris la curs de croitorie!!! taie
Admina, apetisant tort!!! foame

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Giorgi la data de Mar 25 Aug 2015, 1:15 pm

Multumesc diada!Multumesc Mihaela!
Orice sfat sa stiti ca il pun in practica.O sa mai fac incercari ,chit ca mi se intoxica porcul !!! rade
Checul ,ca si cozonacul se pun pe parte tocmai sa nu i se taseze compozitia spre baza.Am lasat pe o parte ,am schimbat dupa cateva minute partea .Cozonacii imi ies foarte bine ,checul ...bleah!Sunt toatal nemultumita.
Eu trebuie sa fac chec cu lamaie ,cu cacao nu-i place tatalui meu.
Pe faina nu scrie continutul de gluten ,am studiat pachetele de faina caci  ,de vreo ..aproape un an ,fac paine cu maia facuta de mine .Asa ca saptamanal imi hranesc maielele cu faina alba ,una ,alta cu alba si de secara .Painea cu maia crescuta de mine e altceva ,nu e painea pe care o stim noi ,de la alimentara.
Aragazul meu e unul obisnuit ,pe gaze ,fara nimic special ,temporizator ,aerisiri sau altceva.De curand l-am cumparat si tare mi-a dat de furca ,caci imi ardea tot ce prindea in gura!
Acum ca ne-am mai obisnuit unul cu altul si i-am mai si aplicat la baza doua caramizi de soba ,s-a mai potolit si nu mai imi arde alea.
Mihaela ,inteleg ce vrei sa spui ,clar ,macar la moturi trebuie folosita frisca vegetala.
Giorgi
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 25 Aug 2015, 11:13 pm

Si productia mea pe ziua de ieri/azi rade

Chec (ala cu 2 oua), melci cu ciocolata (de fapt este foaie de rulada cu fineti tot din 2 oua) si foile cu crema de lamaie:

foi cu crema de lamaie:

Mihaela, multumesc de pont, o sa folosesc unt data viitoare  hug

edit: pun si tortul diplomat aici ca dincolo stric frumusete de subiect:

delicios si racoritor, cum imi place mie!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Mier 26 Aug 2015, 9:44 am

Diada, să nu te mai aud că nu eşti prietenă cu bucătăria. Arată grozav prăjuturile şi cred că-s foarte bune. Crema de lămâie arată wouu. foame Şi interiorul tortului te face să salivezi. Problema la ornat e taman frişca, bat-o vina, exact ce spuneam ieri, probabil e bătută puţin cam mult şi atunci apar golurile de aer. Deasupra mergea un pic mai multă şi o nivelezi cu partea netăioasă a unui cuţit cu lamă lungă şi subţire pe care o cureţi mereu sau poţi face model cu fuculiţa. wink Sper că nu te superi că-mi dau cu părerea, dar spun şi eu ce am învăţat de pe site-uri, din filmuleţele de pe youtube.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 26 Aug 2015, 10:02 am

asa este, frisca este problema mare. Eu am batut-o cu mixerul si am ornat cu punga. La curs o batem manual, cu telul para. Si de-atat batut frisca manual mi s-a cam acrit Smile)))
La model cu furculita nu m-am gandit! este o idee foarte buna!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de tomari la data de Mier 26 Aug 2015, 1:08 pm

Diada chiar daca ti se pare ca nu arata "comercial" principalul este gustul si ingredientele folosite. La creme si eu sunt dezastru, mai mult ca sigur din cauza ca nu-mi place sa le fac. Eu margarina nu folosesc deloc de foarte multi ani cand o dr conferentiar mi-a spus ca margarina nu este decat o vaselina comestibila; chiar si banalul salam de biscuiti il fac cu unt.

Mihaela tu ne rasfeti cu deserturi ispititoare; la tine este deja arta in ceea ce faci bucatar
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 26 Aug 2015, 7:22 pm

Tomariiiii, vreau reteta de salam de biscuiti te rog!!! ma rog de profa de la inceputul cursului si tot imi promite ca mi-o aduce. Mai am 3 saptamani si gata cursul, si eu nu am reteta. Si procesul tehnologic ma intereseaza.

Asa stiam si eu ca margarina este rea, foarte rea... dar am mancat prajituri la curs facute cu margarina, de parca mi-a spalat creierul zid eu care nu mai mananc margarina din '96 zid

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 26 Aug 2015, 7:51 pm

Mie mi se pare ca arata super si cu aer in frisca! ;) Ai facut o gramada de praituri, tu care spuneai ca esti certata cu bucataria. Deci cursul iti foloseste si iti va folosi toata viata. Nu regreta ca l-ai facut.
Si nu comparam mere cu pere, aici. La curs cred ca aveti cuptoare profi, poate electrice, nu aragaz cu gaz, cum poate ai la mama ta. Nici nu se compara, un cuptor electric face o mare-mare diferenta, la copt aluaturi dospite sau cu praf de copt.
Azi incerc reteta de la cursul tau de rulada, pentru diplomat. Deci o sa fur tot ce pot. rade

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 26 Aug 2015, 8:24 pm

Admina, eu am facut asa: am facut foaia de rulada, patrata. Apoi am pus fundul tavii de tort peste foia de rulada, coapta (mi-am luat tava de tort detasabila rotunda) si am "croit" blatul rotund. L-am pus apoi in tava rotunda si am facut ca si crema, reteta de sarlota in care am pus fructe de padure. Deasupra, a ramas spatiu de 2 degete intre sarlota si buza formei, acolo trebuia sa pun eu frisca, dar am uitat.... frisca de 2 degete, dupa care bagat putin la rece, scos forma (se da cu feonul pe peretii formei sa nu se smulga sarlota). Apoi il ornezi si gata. Un pos imi trebuie si mie, l-am ornat cu punga...

si nici cuptor electric nu am, nici acasa. Si unul din ala trebuie sa-mi iau.
Momentan, ca sa ma mai imprietenesc cu bucataria, mi-am luat un robot de bucatarie. Maine sa-l recuperez de la curier.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mlizeta la data de Joi 27 Aug 2015, 11:07 am

Diada FELICITARI. Arata foarte bine (din punctul meu de vedere) si prajiturile si tortul. Si par si foarte bune la gust.
mlizeta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 47
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Sam 29 Aug 2015, 2:21 pm

Diada,bravo!Fii receptiva la noutati,nu se stie ce oportunitati ti se deschid!Arata super prajiturile tale si stii deja atat de multe schepsisuri!

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 29 Aug 2015, 10:10 pm

da, asa este, chestii pe care nu le-as fi invatat de pe net pentru ca nu ma interesau. Multumesc! Urmeaza cursul de "Asamblor articole textile", sper sa invat si acolo chestii noi!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos