Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Organizarea casei -2 - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Organizarea casei -2

+20
myky7robc
piciul
Admina
AlinaJ.Bijoux
michelinebeaulieu
ema
cris69
geany
diada
valentinadof
fiordaliso
ioana soare
Floren
Uca
greieras
Gabica
alice07
CCristinaC
aurishta
GabitzaMami
24 participanți

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Vin 20 Mar 2015, 3:06 am

Eu nu pastrez ambalajele, le reciclez si le spal inainte. Deci sticlele de lapte le clatesc cu dero, cutiile de iaurt, paharele de la vreun fast food, daca mergem, le aducem acasa si le punem la reciclat. Pastrez borcane, daca luam gem, muraturi pentru ca le refolosesc tot cu asta. Am borcan de 2l cu kefir, doua borcane de 2l cu Kombucha si unul de 800ml cu capac sita in care pun la incoltit seminte, pentru muguri. Si borcanele mici (de compot, drojdie ca iau la borcan nu la plic) le folosesc la maxim pentru mancarea lui bebe. Uneori pastrez si caserole de iaurt ca pun mancarea la pastrare, daca ramane de pe o zi pe alta, ca sa nu miroasa in frigider si sa nu tin oale cu capac (am invat de la soacra).
Ioana, eu nu contest ca sunt solutii. Cum am zis pe la alte subiecte, ne luptam cu conditionarile vechi, obiceiurile, ce am invatat sau vazut la altii. Asta ne ramane in minte ca tipare comportamentale, cum ziceai si tu cu mancatul tot din farfurie... Tu ai o ordine invatata, asa cum eu am igiena invatata de la mama mea (fosta asistenta medicala). Si de aia te-ai tinut de rutina de sport zilnic, de aia ti totul la locul lui. Nici nu mi-a trecut prin cap sa ascund masina de paine. In tara nu aveam loc, aici am, dar tot afara le tin si colo si colo... Eu vreau sa schimb asta, sa ma ordonez. E mai greu de la o varsta incolo. Scriu aici ca ma ajuta sfaturile voastre. prietenie Si cred ca e un pas bun ca am observat, ca accept si vreau sa schimb. Mai rau era daca stateam in dezordine si nu vedeam ca e anapoda.
Micheline, mie mi-ar conveni si cu ligheanul/ chiuveta, dar nu m-am facut un obicei din asta. As vrea, de dragul mediului, dar mai curand tai de la dus, decat sa spal asa. Nu stiu pe unde sa le intind pana le clatesc, unde sa le pun la uscat daca o chiuveta are apa cu dero si una vasele inmuiate. Ma rog, o solutie e sa le spal mai des, sa nu se adune o chiuveta plina si atunci e facubil.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 20 Mar 2015, 9:50 am

Admina,"facubil" ...Il trec in dictionar!!! ura

Eu,din lipsa spatiului in dulapuri pentru aparatura,am cumparat un raft de inox cu 4 rafturi pe care l-am "impins" intre un dulap de jos cu sertare(pe care sta cuptorul cu microunde) si peretele de la fereastra.Tocmai bine ocupa spatiul lasat liber de calorifer si am pe el,prajitorul de paine,de sandvisuri,blenderul(doar mixerul cu bol si storcatorul de fructe stau in dulapuri,sunt prea mari).Masina de paine troneaza pe primul raft de sus,si doar ea se vede din toate cele,alaturi de microunde de pe dulap.
Pina schimb mobila,asta e o solutie eleganta.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Vin 20 Mar 2015, 1:05 pm

Mie una imi plac masinariile sa le vad afisate in bucatarie. probabil pentru ca am mult spatiu!! Dar am luat ideea Ioanei sa le bag in dulapuri numai sa nu le vad prafuite. Acum am doar microundele si aparatul de paine pe un blat, iar pe altul masina de cafea. As fi vrut si eu niste suspendate, am numai pentru pahare, dar daca nu e....ca le mai organizam intr-un fel. Asta cu imi foloseste mai incolo is lecuita si raslecuita. Ultima data am aruncat doi saci, da DOI plini cu masinarii, mixere, storcatoare si alte elctrice de bucatarie din care lipseau piese pierdute tot de menajera cea ieftina. Mda, iubesc masinariile, ultima achizitie e un slicer de legume, are exact ce are razatoare, cele patru fete ale clasicei razatori!!! Dar e electric dom'le!!! De 3 ori am razuit la el!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ioana soare Vin 20 Mar 2015, 2:48 pm

tocmai am realizat ca n-am prajitor de paine:)))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de diada Vin 20 Mar 2015, 3:27 pm

si eu imi doresc o masina de spalat vase si un uscator de rufe, cel mai mult un uscator de rufe!!! doar ca, ati ghicit, nu am spatiu. Am inteles ca face galagie, l-as fi pus in uscator, dar scoala tot blocul. La subsol nu am curent de 220 si sa cobor 5 scari cu ligheanul de rufe... mai ales ca eu astept sotul sa-mi duca rufele la uscator din cauza problemelor cu spatele. Un uscator de rufe mi-ar face viata mai usoara. Unde sa-l pun, unde sa-l pun...

Am avut cuptor cu microunde si l-am dus la tara, nu il foloseam. Voi ce faceti cu el?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 20 Mar 2015, 3:36 pm

Cuptorul cu microunde il folosesc doar la incalzit;la inceput l-am luat ca sa incalzeasca Ema mincarea cand era singura,mica,acasa;util a mai fost si e pentru incalzit sarmale,ardei umpluti,mancare care trebuie incalzita fara multe lichide,pe foc sau atunci cand ne grabim(orice,inclusiv lapte,ciorba) sau la dezghetat congelate sau la incalzit painea,cand vrem sa pretindem ca mancam paine proaspata Smile .
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ioana soare Vin 20 Mar 2015, 4:09 pm

Uscatorul nu mi se pare ca face galagie mare. Cu siguranta ca nu scoala tot blocul, e despartit de usa uscatoriei plus usa apartamentului plus distanta dintre ele. Mai mare galagie face masina de spalat cand centrifugheaza. Daca nu se aude din apartamentul tau la vecini, nu se aude nici din uscatorie la ei.
In casa ai putea sa-l pui peste masina de spalat rufe. Sau invers, masina de spalat peste uscator. Se cumpara un kit de suprapunere.

Cuptorul cu microunde il folosesc si eu tot la incalzit. E mai comod sa pun direct in castron/farfurie decat in cratita si apoi in farfurie. Si asa am si masura, pun exact cat imi trebuie vazand cat ocupa in farfurie/castron/cana.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de geany Vin 20 Mar 2015, 4:33 pm

Diada, uscatorul de haine e de regula de aceleasi dimensiuni cu masina de spalat. Eu il tin pe masina de spalat ca nu am alt spatiu chiar daca am hurdugia mare-mare. Nu stiu unde ai auzit ca e galagios, poate nu vorbim de aceeasi masina, insa de care spun eu nu cred ca e mult mai galagioasa ca masina de spalat.

Ideea Ioanei cu eliberatul de produse inutile o sustin si eu. Am avut o tendinta de-a pastra undele ambalaje, pe care le refoloseam, dar atat de rar incat m-am mirat de mine cu cata usurita le-am eliminat. Si-atunci mi-a picat fisa si-am inteles ca se poate. Asa ca am inceput sa ascund si eu prin dulapuri ce foloseam dupa parerea meamai rar si prea rar si sa elimin total ce foloseam si mai rar. deci ma puteam lipsi de ele si asa am facut, ori am dat cadou cui a vrut, ori am vandut si a cumparat cine-avut nevoie ori am dus la gunoi acolo unde s-a incadrat ca si categorie. Inca sunt in eliminari, dar simt extrem la ordonarea lor.

Admina, ambalajele inainte sa le arunc si eu le spal (clatesc). Dar asta o fac la chiuveta. Eu nu ma uit atat de mult la consumul de apa, insa tin cont sa nu curga fara rost si pe cat posibil sa nu o otravesc. Spuneam cred ca mai demult ca si uleiruile de la gatit daca raman le pun intr-un recipient mai mare si-l arunc la locul lui la deponie. Nu-mi place cum arata in sticla, insa tin cont de fiecare data cat de important este sa folosesti orice cu masura.

O idee v-as da. Atunci cand faceti curatenie, renuntati la curatenia sezoniala si faceti permanent. Adica spunea si Admina, ordine pe cat posibil zilnic si igienirazea macar de cateva ori pe saptamana, nu tot odata, dar prin rotatie sa treceti peste tot. Si praful daca l-ati sters uscat, se depune imediat ce-ati trecut deja la dulapul urmator, de aceea o galetuta cu apa si detergent universal (cateva picaturi), o carpa pentru ud, una pentru uscat si eventual pentru sticla si oglizi microfibra. Atat aveti nevoie, streceti peste tot, mobilier, aparatura si decoratiuni. La final podeaua aspirat si sters (ud). Daca ajungeti sa va formati obisnuinta asta veti vedea unde pierdeati timp si energie. Luati-va o agenda, un caietel sau coli d ehartie si faceti-va notite daca vreti. Pe unii motiveaza chiar, mai ales ca rezultatele le aveti din prima zi. Aerul e curat si praful nu se depune la fel de repede. Plus ca in apartamentele unde se fumeaza totul e lipicios datorita nicotinei. Cu metoda de mai sus scurteaza si timpul de curatat si aerul respirat iar de optic nici nu mai aduc vorba. Pentru bucatarie si bai intervin si detergenti mai agresivi anticalcar si bacterii mai agresive. Dar in rest peste tot cu apa relativ curata, deci o schimbati de cate ori e necesar. Nu uitati ca si pe dulapuri trebuie sters acolo se depune cel mai rau si de-acolo coboara tot.
Va pup si va doresc motivatie sa luati elan!
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de fiordaliso Vin 20 Mar 2015, 4:40 pm

eu spal la masina de vase si lingurile de lemn de ani de zile, nu au patit nimic. Un tocator din lemn s facut franjuri dupa vreo 3 spalari,dar era din lemn cu suprafata placata cu bambus, si s-a desprins bambusul. Tigaia de teflon tot asa a ramas fara teflon dupa cateva luni de spalat la masina, in rest platic am si de-ala romanesc de cand nu auzisera romanii de masina de spalat vase si nu are nimic. Mai spal caserole de la inghetata de-ala din plastic gros, pentru ca imi duc in ele mancare la serviciu. Una din ele o spal saptamanal de cativa ani buni asa si arata perfect.
Aparate si borcane pe blat... mie imi place cum arata, nu vreau ordine perfecta Smile. Dar si sa vreau sa le ascund nu am unde, bucataria mea are 8 mp si nu am camara. Adevarul e ca am asa multe aparate, painea o prajesc pe plita de la aragaz, e un fix al meu, cafeaua mie imi place la ibric iar sotul bea ness, iar painea o fac de mana. Si totusi se aduna destule pe blat...
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de valentinadof Vin 20 Mar 2015, 4:52 pm

Apropo de curatenia asta sezoniera,pe mine ma deprima,sincer,cand discutia cea mai importanta in preajma sarbatorilor,e daca ti-ai terminat curatenia?!Eu de vreo cativa ani buni,merg contra curentului si cand toata lumea e in febra curatenie eu imi fac de treaba in atelier sa zicem.
Sunt perfect de-acord cu ideea sa faci zilnic cate ceva,azi baia,maine un dulap,un geam si tot asa.Poate am ramas cu sechele din copilarie cand in preajma sarbatorilor stateam mai mereu cu casa de varuit Smile

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Floren Vin 20 Mar 2015, 5:14 pm

Nu se pun in masina de vase recipienti din aluminiu ( in caz ca mai foloseste cineva )! Veti avea surpriza sa le scoateti negre de la spalat !


Ultima editare efectuata de catre Floren in Vin 20 Mar 2015, 7:03 pm, editata de 1 ori
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de diada Vin 20 Mar 2015, 5:49 pm

Da, da, nici eu nu sunt de acord sa fac curatenie inainte de sarbatori zid tot sechele. Mai rau este ca am sechelele cu mine rade

Apropo de asta, o mamica ieri a avut de facut curatenie si a uitat sa ia copilul de la scoala la 12, atat de absorbita a fost de aceasta munca.

Apropo de uscator, nu merge deasupra masinii pentru ca sunt dulapurile, am inteles ca este cat o masina de spalat, eu as avea cca 50 cm intre masina si dulap. Mai sus nu pot pune dulapul pentru ca sunt tevile de la incalzirea orasului. Masina de spalat a terorizat vecinii, (masina de cusut a terorizat vecinii, desi eu cos foarte rar, urgente si am masini silentioase). Cu siguranta nu ar fi usor sa-l pun la uscator pentru ca eu am uscatorul intre scari, nu are tavan si ar face cu siguranta galagie, ar fi practic pe scara doar ca are o usa in fata.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de geany Vin 20 Mar 2015, 6:16 pm

Floren, eu n-am spalat aluminiu (cred ca nici nu am) insa pot spune la fel de argint. Tacamurile de argint si ele se inegresc. Insa niciuna nicialta nu e o scuza, la fel cum masina de spalat haine nu e o scuza, dat fiind faptul ca nici la masina nu se poate spala orice.

Diada, asa e cu vecini simandicosi si o tuse deranjeaza. Avantajul la masinile de uscat haine (prin condens) este ca se pot pune oriunde, numai priza sa ai. Nu stiu ce sa-ti recomand, in ceea ce te priveste daca spatiul nu permite.

geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Vin 20 Mar 2015, 7:26 pm

Am avut ieri pitici pe creier, de la discutiile cu voi. Am scos elicele care se invart si stropesc, le-am curatat de calcar (am scos bucati ca de tencuiala, placi intregi de calcar) si pareau goale gaurelele de stropire. Dar, nu stiu ce a facut instalatorul care a venit sa repare scurgerea de la masina de vase, ca nu am mai stiut sa-i dam drumul la apa. Am pierdut vreo 2 ore pe langa ea, degeaba, din nou.zid
Insa ce am observat la vase, ca am pus in ea cateva farfurii, cani, tacamuri, un vas de yena. Insa marea majoritate si cele mai mari erau tigaia ceramica de la omleta, cratita teflonata de la supa, castroane de plastic mici si mari de salata, fructe, etc. Cutite cu maner de plastic de friptura si cu care am taiat legume, spatula cu maner de plastic, cutie de smantana, iaurt in care a fost ceva prin frigider, cratita de inox si capace cu maner de ebonita sau inox, tocator si sucitor de lemn, etc. Nu stiu ce mai aveam pe acolo, chestia e ca nu gaseam ce sa pun in masina de spalat, erau mai putine oricum.
Singurul caz cand o vad utila e pentru o masa in familie mare sau cu invitati cand sunt 8 farfurii mici, medii, mari din fiecare, tacamurile aferente, etc. Dar sa le las sa se usuce cu resturi de mancare pe ele (pentru ca nu le rezolva clatirea de multe ori) de pe-o zi pe alta, pana se umple chestia, nu mi se pare ok. Da, ma oftica sa spal 1-2 chiuvete pe zi, dar logistica din spatele spalatului la masina ma demoralizeaza. Si nu zic doar de ce ziceti voi, am vazut la soacra la fel. La ea erau matuite cutitele ca le punea la masina, nu baga argintaria dupa vizite si nici farfuriile cu dunga aurie, ca se zgariau. Le lasa doar clatite in asteptare si de multe ori masina nu i le scotea curate, dupa spalare. No
Si asta am vazut la nasa noastra. Le clatea si le punea in masina, dar unele erau de fructe, putin murdare si cu clatire le rezolva oricum, nu mai necesitau spalare. Deci daca oricum le ai in mana, le speli si gata. Oricum le clatesti, le pui acolo, le scoti si pui la loc si iti ia timp, doar ca in reprize. Da e mai ordine, cum zice Ioana, ca nu se vede stiva de vase in chiveta a II-a sau pe blat, dar tot trebuie sa le pui in dulapuri.
rade Ce bine era din acest punct de vedere cand eram in facultate, stateam singura, murdaream 2 farfurii pe zi si o craticioara.
Diada, un uscator ti-ar simplifica viata, asta e clar. Ce de rufe la uscat aveam si eu, acasa: pe calorifere, pe suportul de uscat, pe pat, daca nu mai aveam loc. Ieri am lasat scutecele plodului prea putin in uscator si le-am scos jilave, le-am lasat pana seara pe pat si tot nu erau uscate complet. Ce aiurea e sa se usuce in casa. Sau ar mai fi solutia sa le usuci afara, pe balcon, daca ai loc. Daca le ia vantul si iarna se usuca si ce frumos miros. Dar ca la Ioana merge sau ca la noi, la tara. Insa in oras, nu as recomanda, le-ai lua cu plumb din esapementele masinilor si praf de constructii.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de piciul Vin 20 Mar 2015, 8:13 pm

Am citit si am retinut asa: ca nu sunt singura care mi se pune pata cand toti vorbesc de facut curat, de facut cumparaturi pentru mancare.....de post, de cele bisericesti se vorbeste mai putin sau deloc!
Eu spal totul pur si simplu la chiuveta! spal vase  Incerc sa le pun in dulapuri cat mai repede si nu am microunde...prajesc painea pe plita la aragaz si ....am o masa rotunda in bucatarie! Asta am dorit sa pot pune oriunde "ustensilele" cand fac mancare si sa nu stau pe coltul mesei! (asta tot din copilarie mi se trage cand eram certata sa nu stau pe coltul mesei!!!)
Praful, asta e menirea lui sa se puna...doar n-o sa -l stergem nonstop, ca trece viata! wink
Pa!.... ca am treaba strang rufe
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de geany Vin 20 Mar 2015, 9:45 pm

Admina, parca am senzatia ca fac reclama rade Nu, nu fac, dar eu recomand mereu ce consider ca are rost.

Hai sa vorbim putin de clacat, calcam nu numai pentru partea estetica, ci sa ardem ultimul strop de detergent sau umezeala, deci sa omaram ce ne poate face rau. De aceea ar trebui defapt sa calcam estetic inainte de pus in dulap (asta ne usureaza calcatul mai tarziu) si inainte de imbracat (pentru ca si in dulap sunt destule, invizibile).
La uscatorul de rufe... are acelasi efect igienic, deci sa usuci produsul nu doar mai repede, dar si mai igienic decat aerul din bataia vantului (de pe hainele vecinului) daca impachetezi imediat hainele ce s-au racit au efectul dezinfectant ca si calcatul. Si uite-asa ajung si la masina de spalat haine, care mai nou spala la 20 de grade... (n-as face e ca si cum mi-as sterge nasul cu maneca) preferati programele de spalare igienica, nu rapida, cred ca am mai spus tot ce e rapid e consumator mare, dar nu e igienic. Nu e suficienta curatenia optica, ci ce ramane in fibre. Degeaba e masina clasa A++++ va imbatati cu apa rece, e marketing...
Masina de vase ca usuca arzand ultimele bacterii dupa spalatul la gramada, asta pe langa faptul ca eu nu cred ca as spala vasele cu apa atat de fierbinte (ma arde). Acesta e defapt si faptul pentru care le recomand, pe langa ce-am recomandat mai sus!

Admina, eu asa vad lucrurile. Daca masinile sunt ingrijite, au viata lunga. Masina de haine de care am mai spus ati vazut cata mazga strange in sertarul de detergent si orificiile unde curge apa, balsamul? Deci, tot ce se poate scoate... din cand in cand cu rabdare trebuiesc curatate. Pentru masina de vase este chiar de cumparat un produs pentru ingrijirea masinii si neaparat periodic trebuiesc curatate sitele, ramele de guma si lateralele. Uscatorul de haine la fel, trebuie si el curatat periodic. Toate trebuiesc ingrijite la fel ca si microundele care altfel chiar pute.

Nu economisim per total mult timp, obiceiurile au grija sa-l manace pic-cu-pic, dar ne usureaza munca de zi cu zi. Si daca procedam cat mai corect starpim din microbii pe care-i producem inconstient in fiecare zi.

P.s nici nu am amintit de bacteriile din frigider, cat de periculoase sunt! Ma intrebam, cate dintre noi curata frigiderul periodic? Ca-l deschidem de n ori pe zi...
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Sam 21 Mar 2015, 12:02 am

Eu nu sunt speriata de bacteriile astea de peste tot. Pentru ca in casa nu intram incaltati, hainele de strada nu ajung in sertarul de lenjerie curata, nu le punem direct pe noi. Spal mainile de multe ori pe zi, mai ales cand gatesc si nu pun mainile din gunoi in salata, sa zicem. Oricum un minim de anticorpi trebuie sa avem, nu?
Uite mie imi e sila de bani. Am lucrat cu ei si ... brrrr, ce orori gasesti cand te uiti, chiar cu ochiul liber, nu vorbesc doar de microbi microscopici. Cand stiu ca am pus mana pe bani sau pe bonuri de casa, nu ii bag mana copilului in gura sau mie.
In haine e mult mai periculos dero ramas si balsamul de rufe. Iar nu mai folosesc balsam, ca mi s-a pus pata. Si dero... am spalat mai mult cu aburi... vorba ta, daca se sterilizeaza prin fierbere e cel mai bine. Am incurcat cateva incarcaturi de scutece de la fi-miu cu lenjerie de-a mea si cearceafuri sau prosoape, nu am patit nimic, pentru ca le-am fiert. Nu mai suport chimicalele, mi s-a pus pata si pe ele, legat de consumerism... zid Nici gel de dus nu mai iau si trebuie sa caut o metoda de a spala rufele bine, eco. Stiu ca nu merg cu trendul, ca e mai bine sa fie mai parfumate si sa mirosi a dero cand treci pe strada... dar asta e.
La masina de vase ma seaca altceva, ca nu am gasit dero eco. Cand am folosit masina de vase, de vreo 2 ori, a mirosit in casa jumatate de zi, a Finish. Cel de spalare manuala e eco, cu putine ingrediente si macar stiu ca nu mancam detergenti, daca imi picura de pe manusa pe farfurie curata sau nu clatesc perfect. Deci fiecare cu pasarica lui, cu stolul...
Hai ca azi a fost mai bine, am spalat deja de 3 ori vase, dar mai putine, tot o chiuveta s-ar fi strans, dar am impartit-o. E facubil, doar sa nu te gandesti ca nu ai chef.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de geany Sam 21 Mar 2015, 11:33 am

Admina, te inteleg, asa e si cu masina de vase in ceea ce priveste chimicalele, din pacate insa e foarte greu sa ajungi la toate produsele naturiste.
Eu am schimbat cat am putut, dar nici nu am facut un fix din asta. Pentru curatenie folosesc produsele Frosch si sunt foarte multumita.
Aici poti vedea gama lor, am ales in limba engleza.
Eu nu folosesc inca toate produsele, ba chiar mi-am introdus un obcei de cativa ani in coace sa nu mai cumpar decat ce am nevoie, dar numai daca produsul anterior (chiar daca a fost doar de test) este gata. Nu mai adun mai multe produse din aceeasi categorie. La fel si la cosmetice. Daca am luat o crema de fata, doar cand a fost gata am decis daca o cumpar pe aceeasi sau schimb. Nu mai am atatea produse incepute, ca inainte, plus ca ce nu imi prieste am folosit pentru maini si am cumparat produsul urmator. rade

In ceea ce priveste igienizarea dupa spalatul vaselor o consider mai importanta ca stersul pe jos. Dar fiecare cu ideea si principiile lui. Eu stiu ca am fost in vizita si cineva nu a vrut sa bea apa din pahar ca familia gazda nu avea masina de spalat vase, a preferat sa bea apa din sticla (ceea ce eu in acel moment mai putin igienic am vazut). Deci... Cum spuneam, fiecare cu-ale lui.

Hainele care miros a dero/balsam dupa imbracat nici eu nu le suport. Cand mi-a spus o colega ca paltonasul meu miroase asa frumos a balsam (imbracasem dupa ce-a fost spalat) am crezut ca intru in pamant. Nici nu stiu de ce, dar nu e normal ca hainele sa miroase mai puternic decat parfumul. Nu trebuie sa iasa asa in evidenta, parerea mea. De-atunci am redus semnificativ si cred ca voi renunta complet. Sunt suficient de moi si pufoase hainele dupa uscarea in uscator. Insa daca le usuc pe suport (in special vara) le adun ca tabla, de zici ca-s inghetate rade

Aduc acum insa vorba de masina de cafea. Am incercat multe masini, filtru, cu capsule diverse(mai multe formate de masini), total-automat, si adaug si ness (deci fara masina, dar nu m-a incantat, nici nu stiu de ce, ideal e in concediu). Am renuntat la toate masinile pe baza de capsule. M-am ingrozit cat gunoi ramane dupa ele. Pentru fiecare cafea o capsula. Atunci am revenit iar la filtru, dupa care am renuntat si la acesta. Acum folosim masina cu boabe de cafea automata. Ramane doar zatul in urma si nimic altceva. Imi place ca imi pot face si ceai fara sa incazesc apa separat si imi pot spuma lapte cu miere sau doar sa-l incazesc.

V-am zapacit cu argumentele mele... Acum insa am o problema, la care inca nu i-am gasit rezolvarea dorita. Eu ca si multe dintre voi am bucataria mica (e doar pentru gatit) masa se ia in camera alaturata, insa nu la mine ca e sala fitness rade La mine se ia masa in sufragerie (camera de zi). Nu am camara si problema mea e ca nu am gasit locul si recipientul ideal pentru legume. De multa vreme am introdus legume proaspete in locul celor congelate. Dar unde si cum sa le tin? Pana acum le-am tinut intr-un sertar cele ce nu le pun in frigider. Dar nu prea mi-a placut, sau poate nu a fost recipientul potrivit? Ce rcomandati voi. Ioana tu unde le ai, cam asa e si bucataria mea, insa ceva mai inghesuita ca stau la mansarda.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Floren Sam 21 Mar 2015, 1:00 pm

Geany , exista niste carucioare cu roti si sertare , special pentru legume si fructe .
In alta ordine de idei, pentru ca ai adus vorba despre capsulele de cafea .... aici nu sunt gunoi ! Aici , tot ce inseamna piese mici de plastic - gen capsule de cafea , capace de la sticlele de plastic de orice fel , fiolele de la diverse picaturi , ambalaje mici de medicamente , gen tuburi de la pastilele efervescente - se aduna in punga ( eu am una sub chiuveta ) si se dau anumitor persoane care au in familie un bolnav , care , ajutata in felul asta de multi oameni , isi pot plati anumite operatii sau tratamente ! Cunosc caz de familie cu o fetita oarba , care , la intrarea in casa , au in permanenta un cos mare , in care , toti cei care vin in vizita , depoziteaza punga cu capace ! La fel si la clinici :la intrare exista cosuri speciale pentru capace ! Si in pizzerii , in fast food-uri ... la fel !
Si mai e una : de la bricurile de lapte , capacul il scoatem cu tot cu filetul care este in cutie , ca si ãla tot plastic e , iar de la pet-uri , decupam filetul si il folosim si p-ala !
Stiu ca mergea la topicul de reciclate ce am zis eu mai sus  , insa e vorba tot de organizarea casei , intr-un fel , nu !? wink
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de geany Sam 21 Mar 2015, 2:12 pm

Floren, am sa ma informez despre carucioarele de care spuneai.

In ceea ce priveste capacele, chiar nu stiam, eu le puneam in sacul galben cu restul ambalajelor. Soretz cam tot, asa cum am aici, sticle, cartonaje, ambalaje de plastic si doze, gunoiul menajer se reduce semnificativ datorita sortatului. Resturile de la legume si tot ce nu e prelucrat la cald ajunge tot in containerul special. Chair si servetelele. Pentru apa de la robinet am cumparat filtru, iar pentru ustensilele casnice folosesc apa filtrata si asa nu doar ca lungesc viata aparatelor, dar o folosesc si pentru baut. Cumparam doar apa carbogazoasa, apa pe care eu o beau mai rar, prefer apa plata pe care imi si pun in sticla si imi iau mereu in geanta.

Am incercat chiar sa reduc consumul de produse ambalate, iar unele cutii chiar am incercat sa le refolosesc pentru diferite produse (in special surubele si cuie), dar si in atelier. Oranizatoare la care inca lucrez ca nu am ajuns la sortarea dorita. Ma repet insa, incerc, dar nu ma stresez sa devina fix. Nu vreau sa-mi bat capul la fiecare miscare sa fie eco, insa sunt mai constienta in ceea ce folosesc si cum las in urma. Am intalnit in ultima vreme tot mai multi oameni fixisti si m-au intristat. O casa impecabila si igienizata, cu un munte de gunoi in urma ei. Ce-mi foloseste cand pute a aer curat, cand nu sortez nimic, iar cand ies din casa stranut de la pomul din fata casei.
Pentru mine alergiile nu exista (decat in cazuri de exceptie), ci ni le facem intr-un fel sau altul.

Sa va mai dau o idee pentru cele care nu aveti suficiente  rade Eu detergentul de vase lichid, il am intr-un recipient de sapun lichid (am ales de metal ca ghiuveta), pe care il umplu cand e gol, iar bdonul il tin langa restul detergentilor care nu-i am la vedere. Asa arata frumos si pun doar o picatura pe buretele de vase, mai usor de folosit decat bidonul cu picurator si imi place mai mult ca aspect.

Am gasit un Site e din pacate in germana, dar pozele vorbesc de la sine Organizatoare in bucatarie
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ioana soare Sam 21 Mar 2015, 9:26 pm

Geany legumele pe care nu le tin in frigider le am in subsol. Desi nu ma deranjeaza sa cobor sa iau de acolo (fac miscare:) ) ma gandesc sa pun in spatele usii care duce catre subsol niste cosulete suspendate. Tot ascunse acolo am si suportul pt mopuri, bat de aspirator, etc... si masa de calcat. Usa spre subsol e chiar langa bucatarie. Uite poza cu locul

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Totusi tare mi-ar placea sa fac pt subsol asa ceva

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dar daca n-as fi avut subsol sau loc in spatele usii care da spre subsol, atunci primul gand ar fi fost sa le dedic un dulap, probabil cel de jos din capatul stang (sub cosul de fructe in poza). Acum am in el  faina,malai, lapte, orez, paste, zahar si alte asemenea. As fi reorganizat si as fi folosit si dulapul de deasupra frigiderului si rafturile cele mai de sus ale dulapurilor suspendate care acum sunt goale sau cu cateva nimicuri care pot fi relocate. Puse in ladite din stinghii asa

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Insa nu am cercetat sa vad daca e ok sa pastrezi legumele in dulapuri inchise. Cum si tu spui ca nu ti-a placut, inseamna ca poate nu e bine asa. In cazul asta probabil ca ar merge ceva de genul asta

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dar daca spui ca nu ai loc pt o masa, desi cea din poza e micuta, poate gasesti loc pt asa ceva

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Sam 21 Mar 2015, 9:55 pm, editata de 1 ori
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de cris69 Sam 21 Mar 2015, 9:51 pm

bune idei. eu am facut rafturi sub masa din bucatarie. acolo am toate ustensilele pentru decorat torturi
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ioana soare Sam 21 Mar 2015, 9:53 pm

Sau ceva mai finisat , dar tot din lemn

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de cris69 Sam 21 Mar 2015, 10:00 pm

acesta este exact pe gustul meu. merci pentru idee.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de geany Dum 22 Mar 2015, 2:07 am

Ioana, multumesc pentru idei! Asa m-am gandit si eu ca ideal e sa folosesc un sertar in care sa fixez separatoare sau chiar recipiente din lemn, ceva de genul din pozele prezentate de mine in linkul  organizatoare pentru pentru bucatarie. La cele din lemn cu sertare mari mi-e greu sa-i gasesc loc si nu vreau sa ies din bucatarie...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

aici si alte organizatoare pentru sertare din bucatarie.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB