Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Organizarea casei -2 - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Organizarea casei -2

+20
myky7robc
piciul
Admina
AlinaJ.Bijoux
michelinebeaulieu
ema
cris69
geany
diada
valentinadof
fiordaliso
ioana soare
Floren
Uca
greieras
Gabica
alice07
CCristinaC
aurishta
GabitzaMami
24 participanți

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Gabica Lun 22 Dec 2014, 10:30 am

Acum câţiva ani am fost la Ocnele Mari în Vâlcea.
Lângă Salină este un loc în care se depozitează un praf scoas din pământ odată cu sarea. Rămâne ca un deşeu după curăţarea bulgărilor de sare.
Am luat cu plasa.
Este un fel de tix. Spală minunat. Nu e toxic, e fin, nu lasă urme pe vase.
Problema mea este că s-a cam terminat, trebuie să mai fac o vizită pe la salină.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Lun 22 Dec 2014, 10:39 am

... si cenusa de la soba parca mergea folosita.
Otet si bicarbonat de sodiu merg folosite pe vase, cu praful se spala si celalalt se pune in apa de clatire.
Sunt cam departe de Ocnele Mari... dar e bine de retinut.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de valentinadof Lun 22 Dec 2014, 2:14 pm

Eu imi mai fac liste de seara pt a doua zi cu ce-mi propun sa fac.Nu totdeauna,aseara de ex nu mi-am facut!Parca am alta determinare si chiar ma surprind terminand lucruri,proiecte uitate,abandonate,amanate.Daca se intampla ca un obiectiv sa nu fi fost atins in ziua respectiva il mai pun o data pe lista si-nc-o data,pana il fac.Lista de dorinte functioneaza dar trebuie sa actionam! wink

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Lun 22 Dec 2014, 2:25 pm

Admina, pune apa mai fierbinte, Parte din grasime nu se dizolva si daca le clatesti cu apa rece, normal devin unsuroase. Ori folosesti mai mult detergent.

Eu am invatat asa, daca beau cafea, duc cana la ghiuveta, dar cu ochii in jur sa mai agat ceva in mana si sa duc la bucatarie.
Puna masina de spalat cand vin de la serviciu ca sa aibe timp sa spele pana seara (asta e in functie de timpul meu zilnic) , dimineata am grija sa aerisesc putin in dormitoare dar nu las geamurile deschise ca intra praf si nu are cine curata!!!!
Pun lucrurile la locul lor dupa folosire si ii invat si pe ai casei, mai greu cu romancul care...tot catar a ramas!!!!
Cand muncesc, muncesc si cand stau, stau!!!
Adun totul in jurul ghiuvetei ca sa nu ramana nespalate!!! Prima data adun si apoi incep sa spal vasele. Am golit cratitele in cutii sa pun in frigider, le si spal imediat.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de piciul Mar 17 Mar 2015, 6:08 am

Incepe dereticatul, ca a venit primavara....sa ne organizam...si daca avem idei, sa le punem in practica:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de greieras Mar 17 Mar 2015, 1:13 pm

Imi place tare mult ideea pentru fierul de calcat.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ioana soare Mier 18 Mar 2015, 1:39 pm

Tot ruland subiectul asta in stanga paginii, am intrat si am mai citit si din urma. Si atat de oribila mi s-a parut imaginea cu un lighean plin cu apa si vase murdare prezent mereu in bucatarie ca a trebuit sa scriu.
Admina sper ca intre timp te-ai razgandit cu masina de spalat vase, pt ca dupa parerea mea e cea mai buna inventie de la masina de spalat rufe incoace:) Mi-am dorit-o de multa vreme si acum in sfarsit o am. Consuma vreo 12 litri de apa si 1,4kwh, detergentul nu e scump, mai ales tinand cont cat de multe vase speli cu doar o pastiluta. Lichid de clatire am consumat doar o jumatate de sticla in 7 luni si sare un pachet. Nici nu se simt costurile, in schimb scutesc mult timp si am mereu bucataria curata si ordonata, adica asa ca in poza (si asa e mereu parol, nu am facut curat pt poza), la orice ora din zi si din noapte, inclusiv la cateva minute dupa ce am gatit (cu oala respectiva plina cu mancare pe aragaz, evident, dar in rest curat si liber) sau la cateva minute dupa ce au plecat musafirii.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am la chiuveta un suport pt carpa cu care sterg blatul, burete si detergent manual, daca ocazional am nevoie de ceva spalat rapid. Dar e micut, nu ocupa mult loc si mai mult il tin pt ca altfel nu as sti unde sa tin frumos carpa pt blat. Si revenind la masina de spalat vase - eu bag si cratite si vase yena si nu trebuie clatite inainte, se spala foarte bine. Si ramane loc si pt farfurii si castroane. In general trebuie sa ii dau drumul o data la doua zile, mai rar o data pe zi.  Si mai e un avantaj,  nu mai stai cu ele gramada insirate la uscat si nici cu un suport gol care ocupa degeaba loc dupa ce ai pus vasele la loc.

In ceea ce priveste organizarea - am aparat de paine, dar sta in dulap si il scot doar cand fac paine. Am blender, storcator, de toate, dar toate stau in dulap si le scot cand le folosesc. E un gest care imi ia cateva secunde, nu trebuie sa-mi aglomerez blatul cu ele. Poate daca le-as folosi de 10 ori pe zi in fiecare zi mi-ar fi greu, dar o data pe zi sau o data la cateva zile nu e mare lucru si stau toate la locul lor, nu ma impiedic de ele, nu ma incurca si nu imi aglomereaza inutil spatiul. Singurul care sta pe blat este aspiratorul de frimituri, pe el ar fi ciudat sa-l tin in dulap:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Uca Mier 18 Mar 2015, 2:36 pm

Ioana, și eu mi-am dorit aici mașină de vase și cum am avut noroc cu mobila ne-am permis să luăm una de care sunt super încântată. Știi că îți spuneam că cea de acasă ( fiind și model mai vechi) nu spăla bine vasele de yena. No, asta le face super fără preclătire la chiuvetă. Și îmi place că am luat tot cum ai tu cu sertar pentru tacâmuri, e mult mai eficient și poți depozita mai bine așa.

Tu parcă ai de 60 cm, nu? Eu am de 40 cm și spăl în medie de două ori pe zi, asta când fac și pâinea sau ceva dulce și totodată și ciorba sau un alt fel de mâncare ( rar de tot de trei ori).

Referitor la costuri, tot așa, n-am terminat încă 1 kg de sare, nici soluția de clătire, iar pe un pachet de pastile finish de 110 tablete am dat 10 euro , care mă ține mai bine de două luni. Foarte rar spăl de mână și asta dacă e musai. Am avut grijă să iau veselă ( mai toată din Ikea) să poată fi spălată la mașină. A, și tigăile tefal pe bag la mașină și momentan sunt ok. Cele de acasă au deja cinci ani de când sunt spălate la mașină și sunt încă funcționale. Sunt doar puțin corodate la îmbinarea mâner - tigaie dar nu mă deranja cu nimic asta. Și oricum câți ani să mă țină și o tigaie?

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 18 Mar 2015, 3:26 pm

ioana soare a scris:Tot ruland subiectul asta in stanga paginii, am intrat si am mai citit si din urma. Si atat de oribila mi s-a parut imaginea cu un lighean plin cu apa si vase murdare prezent mereu in bucatarie ca a trebuit sa scriu.
Oribilitatea asta este lege pentru alimentatia publica.Daca nu se face asa,ii papa sanepidul;ca sa stiti in ce vase mancati cand luati masa in oras,macar.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ioana soare Mier 18 Mar 2015, 4:03 pm

Uca, da, e de 60cm. Mama are de 40 si e foarte multumita, ii este suficienta. Si ea ne are de multe ori pe toti la masa pe acolo, aduna multe de spalat:)

Micheline nu stiu cu siguranta , dar inclin sa cred ca bucatariile restaurantelor sunt echipate cu masini de spalat vase. Nu cred ca se mai sta cu farfuriile in ligheane. Si chiar daca nu, la restaurant bucataria e ascunsa ochiului, nu mergi sa iei masa acolo si ai vedere spre zoaiele din bucatarie. Si daca ar exista asa un restaurant, nu stiu daca mi-ar placea sa iau masa acolo. Nu poti compara casa cu restaurantul. Casa trebuie sa-ti fie placuta ochiului, in timpul pe care-l petreci acolo trebuie sa te simti bine si sa-ti placa ce vezi. Iar in bucatarie se petrece destul timp incat sa merite sa o ai frumos aranjata, curata, aerisita (adica nu aglomerata).
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 18 Mar 2015, 4:33 pm

Ioana,poate ca unele au masini de spalat vase,unele n-au.Sanepidul cere insa imersia vaselor in solutii de spalat,dezinfectat.Mie mi-e ca nu fac asta.

Cand o sa imi schimb mobila de bucatarie,o sa iau in considerare si varianta masina de spalat vase.


Ultima editare efectuata de catre michelinebeaulieu in Mier 18 Mar 2015, 4:44 pm, editata de 1 ori
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Floren Mier 18 Mar 2015, 4:43 pm

Cu siguranta , nicaieri si in niciun singur restaurant nu exista chestia asta cu ligheanul !!! Mi se pare total antiigienic , antiestetic , antiprogres , anticivilizatie , atat acasa , cat si in alimentatia publica ! Or mai fi , probabil , astfel de locuri cu vesela in ligheane , prin China , India , Pakistan sau pe la tara , in gospodariile fara apa curenta ! Toate restaurantele sunt obligate sa detina si sa foloseasca masini de spalat vase si -aparte - masini pentru spalat pahare ! Asta cu ligheanul....... affraid

L.E . La temperaturile la care se spala la masina de vase nu rezista nici mama microbilor !


Ultima editare efectuata de catre Floren in Mier 18 Mar 2015, 4:46 pm, editata de 1 ori
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 18 Mar 2015, 4:45 pm

In Romania e cu siguranta;si daca nu e lighean,e cratita.Ideea e ca vasele au nevoie de timp de contact cu solutia de curatare,dezinfectare.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Floren Mier 18 Mar 2015, 4:52 pm

Am impresia ca unii dintre noi sufera de misofobie ! Smile
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de valentinadof Mier 18 Mar 2015, 5:47 pm

Mi-am trecut pe lista si eu masina de spalat vase.Sa vedem cand s-o izbandi!Am o bucatarie cam mica,mai am nevoie de niste dulapuri si chiar azi am gasit locul pt niste dulapuri incastrate in perete.Si masa vreau s-o fac cu balamale prinsa de perete s-o pot ridica in caz ca ma apuc dansul prin bucatarie.
In alta ordine de idei, exista unitati de alimentatie publica gen cantine,spitale,penitenciare unde vesela se scufunda in chiuveta cu dezinfectant.Altfel nu-ti dau voie sa functionezi.Nu stiu daca normele de igiena in vigoare admit o masina de spalat vase, doar daca se poate baga si cloramina la spalat.Si nu stiu cine ar fi dispus sa cumpere o astfel de masina,tinand cont ca vorbim de bani de la buget.


Ultima editare efectuata de catre valentinadof in Mier 18 Mar 2015, 6:03 pm, editata de 2 ori (Motiv : adaugat text)
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 18 Mar 2015, 5:50 pm

Poate ca tu vezi asa,ca pe o fobie din partea "unora",Floren;din punctul meu de vedere,care ma confrunt cu tot soiul de boli la locul de munca,stiu ca microbilor de azi cu tot neamul lor nu le mai e frica de cei care nu au misofobii,nici de temperatura de fierbere.
Ioana,superba bucatarie ai!
Si a mea e o pala imitatie a bucatariei tale,in sensul ca e ceausista cu usi de stejar si restul melamina,plus dulapurile pina sus-acestea sunt in visele mele!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de greieras Mier 18 Mar 2015, 10:25 pm

Cred ca Ioana si-a facut-o singura! De aia este asa perfecta ,este si gindita si lucrata bine!
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de myky7robc Mier 18 Mar 2015, 10:50 pm

ioana imi place mult bucataria si ordinea si curatenia de la tine din bucatarie si sunt convinsa ca si in restul casei e la fel.
Locuiesti la casa?
As vrea sa stiu ce tip de hota este si daca esti multumita de ea?
Si eu sunt de acord cu mas de spalat vase, dar am si pe cea de rufe tot in bucatarie si nu prea mai am loc, ca si baia e micuta.
De aspirator de paine nu stiam dar cred ca e f util.
Stie cineva o matura electrica sau un aspirator mic pt pardoseala din bucatarie, ca trebuie de cateva ori pe zi maturata, deoarece nu se poate sa nu cada pe jos firimituri in timpul mesei?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de geany Mier 18 Mar 2015, 11:19 pm

Ioana, frumos si bine organizat, ca la nemti rade In dulapul de langa microunde cred ca ai frigiderul. Imi place cum e la tine si iti dau dreptate in ce-ai scris. Masina de vase are timp suficient sa inmoaie vasele, acela e si secretul; aprox. doua ore de spalare in care tableta se dizolva pe reprize si curatarea se face in timp. Inmoaie mult si consuma putin. Cand le scoti sunt de pus in dulap.

Eu nici in Romania nu spalam in lighean; mi-era sila pur si simplu. Vasele se spalau in timp ce se facea mancarea si la final era si mancarea gata si bucataria ordonata.

Admina, eu spal si plastice. Singurele plastice care le-am stricat erau borcanele de plastic subtire pe care intentionam sa le refolosesc si le-am pus la gramada fara sa le dau atentie; normal ca s-au deformat. Linguri de lemn spal, ei nu recomanda ca uscarea le deterioreaza si crapa. Dar ale mele inca nu au apucat sa se strice. Tigaile le sapal in doi timpi la mana si le pun imediat la loc. Conteaza enorm timpul si se simte si consumul redus cum spuneau si fetele.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ioana soare Mier 18 Mar 2015, 11:54 pm

Greieras multumesc pentru incredere, dar inca nu m-am aventurat la un proiect atat de mare. Dar e in plan cat de curand, nu o bucatarie, ci un loc de joaca complex pt copii:)

Myky da, ne-am mutat la casa in iulie anul trecut. Am avut o mica obsesie cand am schimbat locuinta,  am vrut ca aici toate sa fie cat mai bine organizate, sa aiba locul lor, dar in acelasi timp sa fie la indemana, usor accesibile si folosibile.
Hota este Franke , dar nu mai stiu ce putere are, am aruncat manualul ei. Este cu evacuare afara nu cu recirculare. Filtrele sunt lavabile, ori manual cu detergent de vase, ori in masina de spalat. Sunt super multumita isi face treaba foarte bine, se vede cum aburul este tras inspre ea, nu se imprastie in bucatarie. Are trei viteze si ii dau mereu drumul pe treapta a treia, cea mai mare. Se spune ca o hota o testezi punand o coala de hartie sub ea. Trebuie sa o traga si sa se lipeasca de ea.

Ma interesam si eu de matura electrica inainte sa ne mutam, dar dupa ce ne-am mutat am renuntat la idee, am vazut ca nu am nevoie, aspiratorul de frimituri e suficient. Nu sunt atat de multe frimituri si nu sunt imprastiate prin toata camera, asa ca nu trebuie sa dau cu el decat un pic ici colo, nu stau aplecata cu el sa dau pe toata pardoseala.

Geany multumesc:) Da, acolo e frigiderul, mereu mi-am dorit sa-l am incorporat in dulap, sa fie unitar cu restul bucatariei.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Joi 19 Mar 2015, 1:04 pm

Ioana, superba bucatarie!!
Eu stau cu chirie, am bucataria mare dar masina de vase o tin in dinning room. Am si din aia. Si tot acolo mancam. Pe mine masina de vase ma ajuta cand nu am chef de menajera. Ultima am concediat-o in noiembrie ca ma saturasem de cat fura. Ma rog nu ma deranja cantitatea (sau poate ca da) dar faptul in sine ca ma lua de proasta!! Si se cam puturosise, le cam lasa nefacute. Acum fac singura, desi e praf mult si artrebui spalat in fiecare zi pe jos spal de 2-3 ori pe saptamana. Dormitoarele le fac la saptamana. Baile cum apuc, wcurile le spal mai des. Locuiesc doar eu cu fecior intr-o casa de 4 dormitoare fiecare cu baia lui si alta baie jos si...nu ma intrebati ca ma apuca dracii....dar ma rog. Noi stam doar seara dupa 4 acasa, mizerie facem la tv cand mancam acolo, in bai si in bucatarie. In rest se aseaza praful.....si asta ma omoara!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Joi 19 Mar 2015, 8:32 pm

Frumoasa bucatarie si organizata! Ioana, respectele mele daca o ti asa ordonata, tot timpul. Esti o norocoasa, pentru ca este o bucatarie foarte mare. O compar cu bucataria pe care o am aici, in State. Si aici casele sunt enorme, comparativ cu cele din marile orase.
Dar... nu poti compara bucataria unei vile, cu una dintr-un apartament sau garsoniera. wink In Bucuresti aveam 2mp de bucatarie. zid Chiar te invit la mine acasa, sa-mi dai sfaturi de organizare. Eu si sa vreau, nu aveam unde sa ascund masina de paine, filtrul de cafea, blenderul. Si cand faceam prajituri si trebuia sa intind aluatul le puneam care pe unde apucam. Nu de dezorganizare, ci din lipsa de spatiu. Aveam un dulap suspendat de 90cm, dedesubt chiuveta si masca de chiuveta unde tineam oalele, apoi un dulap suspendat ingust de vreo 60 si unul jos tot atat. In rest un raft cu stinghii pentru atarnat tigai si o masa de inox cu blat de lemn, cu doua rafturi dedesubt. Pare mult in descriere dar e putin.
Si depinde si ce gatesti zilnic. Daca faci mancare zilnic, prajituri si paine la 2-3 zile se aglomereaza totul, vrei nu vrei. Eu tin afara chestiile pe care trebuie sa tin minte sa le iau zilnic; am suc de prune, vitamine (eu si copii), acum am pe insula o sticla cu suc de aloe, sa tin minte sa caut retete sa-l amestecam cu ceva si sa-l bem, un borcan de kombucha, tot asa sa tin minte sa-l scot si sa-i schimb ceaiul. Cerealele lui bebe, blenderul pentru mancarea lui (nu-l folosesc de 10 ori pe zi, dar zilnic), cutie cu zahar alb si brun folosit zilnic, fierbator de apa (zilnic de cateva ori).
La fel si de vase. Vasele nu le pot spala toate la masina de spalat, oricum. Am castroane de plastic, tacamurile si castronelele lui bebe sunt de plastic, ambalajele la fel (sticle de lapte, caserole, cutii de iaurt, etc.). Nu se pot baga tacamurile bune si nici cele cu maner de plastic (am cutite asa) si vorba lui Geany, nici cele de lemn (am blat, linguri, spatule). Si mai depinde de masina de vase, noi stam intr-o casa construita in '93, cel mai probabil masina de spalat vase e mai noua de atunci, dar e model vechi oricum. Are duzele care stropesc cu apa, pline de calcar si nu arunca destula apa sa clateasca. Am incercat detartrari, spalari cu otet si bicarbonat, am adus si mester sa o repare, dar refuza, cum ca mai bine luam alta... zid
In plus, daca le pun la masina, oricum trebuie sa le clatesc, multe necesita doar clatire sau o spalare usoara si le rezolv repede. Problema e ca se amesteca si nu le spal imediat. Daca as sta sa clatesc fiecare farfurie cum apare, nu s-ar aduna, dar mi se pare mai complicat asa, sa-mi pun manusile, dero pe burete, sa ma opresc din ce fac ca sa spal atunci. Ma rog, cum am mai zis, nu sunt mama ordinii, dar prefer igiena. Sigur trebuie sa pastrezi curatenia, ca sa fie o senzatie de ordine in casa.
Revin la spatiu. Intr-un apartament nu prea e loc de masina de spalat vase, de uscator de rufe. Sunt bune, dar nu incap fizic, de multe ori. Mai e problema pentru mediu, ei zic ca ar consuma putina apa si curent, dar tot nu inteleg programul de spalare fiind de 2 ore, cand eu spal vasele alea in 10 minute, nu mi se pare normal, oricat de putin ar consuma. Si mai e problema a utilajului in sine. Dupa ce il aruncam, oare cat % se re-foloseste din el? Eu am inceput razboiul impotriva consumerismului, cu pasi mici, dar constanti. rade Deci, refuz sa schimb electronice si electrocasnice atata timp cat merg. Cand cumpar ceva verific sa fie ceva folosit, nu de genul iau grill electric, ca sa-l folosesc de 2 ori pe an, ca e la oferta. Acum am probleme cu laptopul, dar trag de el, pana pica de tot. Deci probabil ca voi reincerca sa curat masina de spalat vase, demontand-o din nou. Am avut vreo 2 tentative, acum macar arata curata, ca era intr-o stare de nu-ti venea nici sa speli adidasii in ea, cand ne-am mutat...

p.s. ce lighean domne? am pus eu vreo poza cu un lighean cu vase? beat

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de myky7robc Joi 19 Mar 2015, 11:01 pm

ioana, aspiratorul de firimituri credeam ca il folosesti doar pt aspirat pe mese nu pe jos.
De unde l-ai luat si de asemeni hota de unde ai cumparat-o?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ioana soare Vin 20 Mar 2015, 1:06 am

Danniela, praful ma omora si pe mine. Azi il stergeam, maine era la loc. Aici e mai bine in privinta asta, dar sunt altele, cum ar fi insecte multe vara:) Am zis ca daca nu e praf nu mi se murdaresc geamurile si asta e adevarat, nu se murdaresc de praf, dar se murdaresc de caca de insecte imediat:))
Admina nu tu erai cu ligheanul, dar el mi-a atras atentia si m-a facut sa scriu. Tu erai impotriva masinii de spalat vase si am vrut sa-ti spun si un punct de vedere pro, mai ales ca spuneai ca ai mereu cate o chiuveta plina cu vase.
Tocmai tinand cont ca bucatariile in general sunt mici mi se pare foarte util sa scapi de un suport de uscat vase care ocupa mult spatiu pe blat. Nu faceam comparatie, doar vroiam sa arat ca se poate si altfel, nu numai cu toate aglomerate pe blat. Nu e foarte mare bucataria mea, tinand cont ca un dulap adaposteste frigiderul+congelatorul, unul e cu masina de spalat, unul e cu gunoiul, iar geamul ocupa mare parte din spatiul ce putea fi folosit pt dulapuri suspendate (dar eu l-am vrut asa).

Nu stiu ce blender ai pt mancarea lui bebe, dar eu am folosit si folosesc moulinex oveo si nu numai ca paseaza excelent, dar e mic si incape daca vrei in sertarul pt tacamuri. Cand iei lingura pt mancare iei si blenderul, deci nu e un efort in plus. Cerealele poti sa le pui intr-un borcan decorativ, eu am doua pe blat si nu ma-ncurca. As putea sa le tin in dulap, dar imi plac borcanele, au si fundita:))
Si eu ma desfasor pe blat cand intind un aluat sau cand fac altceva, e normal, doar pt asta este, dar cand am terminat cu prepararea am terminat si cu obiectele ajutatoare si ramane totul liber si frumos. De asta povesteam ce incantata sunt de masina de spalat vase.
Sunt multe plastice care permit spalarea la masina, uita-te pe dos si verifica. Iar Geany a spus ca ea baga lemn la spalat(ca si mine dealtfel:) ) si nu s-a stricat.  De ambalaje nu stiu ce sa zic, eu nu le pastrez, nu-mi folosesc la nimic. Tu pastrezi toate ambalajele?
Iar masina ta, daca incerci toate posibilitatile si cu toate astea nu mai poti sa o faci sa functioneze cum trebuie, poti sa o consideri decedata si sa faci sa fie in acord cu filozofia ta. Sigur sunt centre care aduna masini vechi si se recupereaza multe de pe ea, daca la noi e asa,cu siguranta ca e si la voi. Acum ca dureaza mai mult decat spalatul la mana, nu mi se pare un motiv sa o consideram neecologica. Conteaza consumul total si mie mi se pare ok.  Te scuteste de munca, de spatiu ocupat, de risipa de apa, nu consuma mult, e cam la fel cu masina de spalat rufe.

Revenind la organizare, solutii sunt, chiar si pt spatii mici, trebuie doar sa fii dispus la mici schimbari si un minim efort. Cea mai mare greseala pe care am observat-o este pastrarea de obiecte nefolositoare in ideea ca "mi-or folosi candva". Si se aduna si se tot aduna...

Myky eu il folosesc si pt frimiturile care cad pe jos ocazional. Nu-l folosesc ca pe un aspirator mare, sa frec cu el podeaua, daca sunt cateva frimituri care ies in evidenta pe jos iau aspiratorul de mana si-l pun in locul ala rapid. Nu-l folosesc pt zone intinse.
Hota a venit impreuna cu mobila de bucatarie, care e de la Mobexpert. Hota propriu-zisa se poate achizitiona de oriunde cred, dar masca aceea decorativa vine doar cu mobila.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 20 Mar 2015, 1:28 am

Admina a scris:p.s. ce lighean domne? am pus eu vreo poza cu un lighean cu vase? beat
Ce are bietul lighean,cazan,ce-o fi?

Si eu eram cu un lighean Smile ! Ce are bietul lighean la omul care nu are alta solutie?!
Nu am cuveta cu doua cuve,ca nu mi-a trecut atunci cand am luat-o prin cap sa cumpar;daca aveam(sau voi avea),faceam si eu ca tine,Admina,puneam detergent cu apa intr-o cuva unde spalam vasele si in cealalta le clateam.Cuva sau lighean,nu vi se pare totuna?
Pentru mine important e ca vasele imi sunt impecabile,mereu,ca nu mai stau sa le frec,ca mi-e spalatul mai usor si nu in ultimul rand(si asta ma face sa ma simt confortabil,totusi) ca am citit in carti ca e omologata metoda,nu e de la tanti de la tara(sau tanti de la tara spala "stiintific" wink ).

Chiar ma intrebam de unde ai luat bucataria,Ioana!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 2 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB