Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

+75
aurishta
marabr
Alina H.
fiorenza70@yahoo.it
Ralecsandra
IoanaMarin
Djmanianfs
gabriela1554
ada_ada25
Iva Chrome
Butterfly_Amalia
ADOCHITEI RODICA
alexaaa08
adina_lg
Samarineanca
andreeaX
alexia53
vali91
iriclau
anex07maia
dorina narita
arielas
tomari
dizzy
ramoelena
alinutzika
bebelusha
cati13
ppisic
orhapetru
MagdaMarin
stefutza3
Dionisia
Admina
Phlom
deeoxana
Marchioness
sibelle
emiliatudor
clauditzuka
marina40
dorutzaddd
laurin
loredana72
Irbelga
SilviaDumitrescu
dada17
Andata
dadah
annamarya
afilimonb
Cristache
valentinadof
piciul
fulguta28
danabarbu2007
mar_ysa_28
nico21
gobelin
barbin
Danutzaaa
aidil
AcidoR
diada
nico1206
lenutastan
Floren
CarmenClaudia
Fancy-
Ladia
sybex
anna_sandu
adriandusmanescu
Panea Laura
adii
79 participanți

Pagina 3 din 15 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 15  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de nico1206 Joi 11 Sept 2014, 7:53 pm

Este cineva pe aici care are triplock industrial? Si daca da, imi puteti spune, va rog, cat spatiu ocupa masa si daca merita o masina industriala de surfilat sh pentru uz casnic? Multumesc!
nico1206
nico1206
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 41
Localizare : magurele - ilfov
Data de inscriere : 11/08/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de diada Joi 11 Sept 2014, 10:34 pm

Dar de ce ti-ai lua tu o masina industriala de surfilat? Ti-o da cineva gratis? doar asa sa o iei, masa ocupa spatiu, cred ca are 1m (are cm pe ea) este foarte grea (e buna de dus la fier vechi) si face si mult zgomot. Nu stiu altele cum sunt dar eu am o cunostinta care a avut triploc industrial in 3 ate. Se deregla la schimbarea de material, in final si-a luat triplock casnic si pe asta a dus-o la fier vechi wink

Din partea mea nu s-ar merita nici daca as sta la casa!!! O liniara industriala, in schimb, da!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de nico1206 Joi 11 Sept 2014, 10:50 pm

Diada, nu mi-o da nimeni gratis, mi-o da in rate... Asta e singurul motiv pentru care as lua-o. Stau intr-adevar la casa, dar "atelierul" meu este mic... Este un brother, nu stiu ce model, nu a ajuns sa-mi spuna, ceva cu 4 ate,vrea 10 mil pe el si ma lasa cu banii in rate pana cand ii am. As vrea triplock si partea cu ratele ma incanta, dar nu stiu nimic despre el, mai ales despre cele industriale. Ma gandeam ca poate sunt cumva mai bune decat cele casnice(asta compensand cumva pentru spatiul pe care l-ar ocupa), dar dupa raspunsul tau, m-am lamurit! Eu nu lucrez in serie, nu as face mereu pe acelasi material si sa mi se tot deregleze... nu merita. Sad
Multumesc mult pentru raspuns. Flowers Cred ca voi strange banuti si astept oferta la Lidl... acela e cel mai accesibil.
nico1206
nico1206
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 41
Localizare : magurele - ilfov
Data de inscriere : 11/08/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de diada Vin 12 Sept 2014, 7:31 am

La triplock nu recomand, stiu doua fete sigur care au avut probleme cu el. Ele si-au luat casnic si trag foarte mult pe ele, zilnic si inca merg perfect.
Liniara industriala au mai multi utilizatori din forum si sunt foarte multumimti de ea, apropo de spatiu pe care-l ocupa. (daca intrebai de liniara iti raspundeau cu siguranta Smile)) )

Uite, eu am visat la triplock mult, nu se punea problema de luat in rate. Asa ca, in fiecare luna aveam un portofel in care puneam 50 de lei. Norocul meu a fost de ziua mea cand 2 prietene foarte bune mi-au dat bani. Atunci am facut suma si mi l-am comandat. Eu am Privilegul de la Quelle. Care nu se mai gaseste acum. Merge foarte bine, cred ca ar mai trebui sa-i ascut cutitul.

Mult spor iti doresc si daca ai prieteni (buni), parinti, le spui pentru ce strangi bani si o sa vezi ca de Craciun nu o sa-i mai dea cadou, iti pun o suma la triplock. E mult mai bine asa.


_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de nico1206 Vin 12 Sept 2014, 7:44 am

Multumesc mult Diada pentru sfaturi! multumesc
Daca nu imi raspundeai sigur luam utilajul si rau faceam. M-ai salvat, ca sa zic asa. hug Iti voi urma exemplul si sper ca pana la Craciun (sau cine stie, poate de sf Nicolae wink ) voi fi fericita posesoare a unui triplock.
Spor si tie si sa ne tot vedem lucrusoarele postate! kiss
nico1206
nico1206
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 41
Localizare : magurele - ilfov
Data de inscriere : 11/08/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Vin 12 Sept 2014, 11:02 am

hai sa imi dau si eu cu parerea................acum am facut pozele ca tot era discutia aici despre overlock industrial.
uite la ce triplock lucrez eu cateodata la cineva.....Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

este juki mo 6704 D ( pentru materiale medii si groase ) si pot sa spun ca nu se deregleaza niciodata, chiar daca cos polar sau daca cos matlasat/vatelina de 400 g, eventual daca materialul e foarte gros se mai detensioneaza putin atele de la cele 2 graifare, in rest totul merge perfect, cine a vazut cum arata un triplock industrial stie ce spun, traseul atei este special si permite  atatea ajustari incat nu e nevoie de reglari zilnice cum se intampla la cel casnic.
Acum ca pretul este foarte mare la o masina noua ( 1200 euro ), ca acasa nu cred ca cineva va amortiza sau va scoate banii repede e altceva.
Despre masina, blatul are 1 m lumgime , cam 120 kg, motor la 380 v cu ambreiaj ( clutch ) cae sigur nu se preteaza pentru acasa sau apartament, dar sunt si posibilitati de modificare daca masina este second sau daca e noua se poate opta pentru servomotor economic si silentios.... asta e alta discutie si cred ca merge la masini de cusut industriale.
Vorba Diadei, daca ar fi gratis ar fi perfect.....acum daca e in rate si nu e foarte folsita, ai loc unde sa o pui in casa si nu  incurca....pentru ca e ca un dulap, unde o pui acolo moare ca nu ai zilnic 2 barbati la dispozitie sa o tot plimbe prin casa Smile
Succes
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de nico1206 Vin 12 Sept 2014, 6:37 pm

Petru, multumesc mult de tot pentru un raspuns asa de detaliat si pentru frumoasele poze. kiss Apreciez mult!
M-am hotarat totusi sa nu o iau, o data din cauza spatiului, a doua oara din cauza zgomotului, pe care initial nici nu-l luasem in calcul. Eu lucrez in casa, fac mult seara, dupa ce culc fetele si asa nu as putea lucra... Cu alimentarea nu ar fi fost probleme, a fost deja modificata. Imi este si teama de partea cu dereglatul de care spunea Diada. As lua-o la a doua mana a doua Smile . Fetele au folosit-o la cusut huse de satin pentru scaune si fete de mese, au avut o firma de organizat evenimente. Stiu ca au spus ca li se mai deregla si chemau pe cineva.(S-au oferit sa-mi dea contactul.) Ma gandesc ca daca se deregleaza lucrand pe material de aceeasi grosime, la mine care lucrez si voal si stofa ar cam fi o problema. Asa ca... nu o iau. Pe de-o parte imi pare rau (imi doream mult un triplock) dar pe cealalta parte realizez ca poate e mai bine asa.
Multumiri si tie, Petru si Diadei pentru raspunsuri. M-ati ajutat sa pun problema in perspectiva. kiss kiss
nico1206
nico1206
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 41
Localizare : magurele - ilfov
Data de inscriere : 11/08/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Vin 12 Sept 2014, 7:12 pm

De aceea suntem aici pe forum sa mai discutam intre noi, iar eu cateodata imi mai dau cu parerea............... rade rade rade
stiu ce spui, si eu cunosc cateva persoane care cos material satinat pt nunti ( fete de masa, huse de scaune si alte aranjamente ) si spuneau ca uneori pare ca increteste materialul,au impresia ca materialul de jos cel de la transportor este tras mai repede ca cel de sub talpa masinii dar este din cauza masinii, piciorusul presor apasa mult mai tare ca la un triplock domestic, transportorul este industrial si gandit pentru viteza mare la care coase ( cel cu motor cu ambreiaj- 2800 impunsaturi pe minut, cel cu servo motor- 4500, sau cele de mare viteza chiar 7000 !!!).
Eu mai patesc la liniara cand cos materiale subtiri, ca juki industriala are reglat din fabrica piciorulsul mult prea tare ....( cine lucreaza cu industriale stiu ce spun wink  )
Motorul e drept ca e galagios dar se poate schimba cu ceva economic si silentios ( dar si asta costa cam 6-700 lei in functie de modelul motorului, Jack 510 A sau Jack 560 cu cap sincron  si trebuie montat de cineva care se pricepe .....asta iar e alta poveste ) sa nu mai vorbim despre ulei, filtru de ulei si alte consumabile despre care uneori cei care lucreaza la asa o masina nu se pricep, pentru ca in fabrica este om specializat cu intretinerea lor.

Eu acasa folosesc o masina de surfilat ( cea din avatar ) si am cusut cu ea anul asta 8 conuri de ata, inca mai am de cand era merceria.ro deschisa........ hug hug hug si masina merge perfect ca si cand a fost noua pentru ca o intretin corespunzator.
Cred ca pt materiale subtiri, sau speciale merge foarte bine un triplock domestic.

Succes
cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Phlom Mar 23 Sept 2014, 11:50 pm

Revin cu aceeasi intrebare de mai inainte: ce masina de surfilat recomandati? Vad ca nu se inghesuie membrii sa raspunda.

Eu as fi vrut neaparat Merrylock MK-3050CL, dar nu dau pe ea 2200RON. Nu merita. Am intrebat pe cumperi.ro si masina asta ar fi fost la pretul de 16000RON, numai ca nu mai exista pe stoc si nu se mai aduce la furnizor. De diferenta asta iti mai iei o masina basic de cusut...

Asa ca ramane varianta MK-3000CL, care se gaseste de la 1490RON cu 2 ani garantie.
Masina asta are 11kg. Sunt sanse ca la interior sa fie o constructie mai buna decat la alte modele prosumer? Adica sa fie mai mult fier decat plastic?
Argument pro pt achiziotnarea acestui model este faptul ca Merrylock produce echipamente de cusut pentru marci precum Singer, Elna, Babylock etc. Modelul Merrylock MK-3000CL se mai numeste si Merrylock 007 (in Rusia cred), iar aceeasi masina, dar cu alta denumire este Singer 14T957DC. Deci cu toata increderea as da banutii astia.

Alta varianta ar fi fost modelul Brother 4234D la 400E, care este un model nou, dar nu are acoperire. Fiind nou nu isi are dovedit vreun renume ca fiabilitate. Insa are avantajele lui tehnologice.

Ultima varianta era sa achizitionez doua masini, cele mai ieftine, una de surfilat triplock, iar cealalta de acoperire: de acoperire Merrylock MK-3040 (219E) si de surfilat, Merrylock 2020 la 210E.

Mi-ar placea asa ceva, dar cred ca-mi prind urechile si nu vreau sa depind de vreun mecanic de masini de cusut. Si asa nu cunosc pe aici.

Asa ca orice sfat este bine primit, pentru ca saptamana viitoare as vrea sa dau comanda. Daca se poate, sa si explicati, va rog.
Multumesc!
----------------------------------
LaterEdit: MK3050CL se mai numeste si SINGER 14T967DC Quantumlock overlock machine.
"25-year manufacturer’s defects, 2-year electric and electronic components, 90-day parts and labor".
Deci:
Merrylock MK-3000CL = SINGER Quantumlock 14T957DC
Merrylock MK-3050CL = SINGER Quantumlock 14T967DC


Ultima editare efectuata de catre Phlom in Mier 24 Sept 2014, 12:45 am, editata de 3 ori (Motiv : Corectare greseala ortografica)
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 08 Oct 2014, 6:13 pm

am fost in concediu.............si mi-au tot venit idei Smile
si dintr-o usa de la mobila de bucatarie mi-am facut o masuta pentru masina de surfilat....o versiune in miniatura a mesei de la masina de surfilat industriala :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

i-am pus dedesubt un sertar care il am de la masina industriala Juki.......pe care l-am dat jos caci am modificat masa/blatul masinii ( dar aia e alta poveste..... rade )
Am facut un sablon din carton care sa se potriveasca cu conturul extern al  masinii si apoi am decupat bucata de PAL cu un fierastrau pendular; i-am mai pus inca doua balamale care se rabateaza si din care se regleaza inaltimea mesei, astfel incat sa vina la nivel cu suprafata de lucru a masinii ( in fotografie este mai inalta dar se regleaza exact la pozitia de care am nevoie )
cred ca se poate face si din placaj mai subtire, carton mai gros sau carton plastifiat ca sa nu fie foarte mare si sa nu ocupe loc prea mult cand nu este folosita masina.
poate foloseste cuiva informatia.....
cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 08 Oct 2014, 6:51 pm

Sunt de acord cu modificarea ta .. Dar ..... cand schimbi atele sau se rup trebuie sa scoți masa nuu ? Dacă decupai si puneai balamale la partea din fata?cum ar fi fost ?La Toyota mea se deschid ambele capace deci când m-a grăbesc e greu wink
Ce zici?
Felicitări e o idee buna.Eu tot la sewing cabinet  visez , unul pt mai multe mașini.  rock

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 08 Oct 2014, 8:24 pm

Magda, atele sunt in spate langa masina si conurile alea au fost noi acum 2 saptamani....cel mai mult se consuma 3 si 4 adica ata de la graifare; 1 si 2 sunt de la ace si ve vede ca folosesc mai mult acum din drepata sa surfilez ingust. ata nu mi s-a rupt niciodata de cand am pus conurile si am sufilat 200 metri de resturi de materiale ramase....cand e gata poate pun lenjeria...sa se mai distreze si fetele cu ce prostii cos eu.
Ata de cusut daca o reglez la inceput cos asa o saptamana....dar e adevarat ca nu cos cum coaseti voi chestii frumoase, interesante...care necesita reglaje, coaseti diferite tipuri de material, folositi diferentialul la incretire, piciorus speciale, etc si atunci se mai intampla sa se rupa ata la graifare si trebuie reinfilata. Daca se intampla asta, masina trebuie scoaasa din masuta asta  si scos si mufa electrica cu pedala, reglata si bagata inapoi, doar ca manevra asta  tine 1-2 minute.... stiu cum e la toyota, e diferit de Brother, se deschide capacul din fara sa ai acces la graifare si cutit, si capacul din stanga de unde reglezi pasul cusaturii si eventual distanta de ac la cutit. Brother -ul sau alte masini de surfilat asemanatoare nu au capac de acces in partea stanga a masinii, dar de acolo se relgeaza pasul cusaturii si au si butonul de diferential......masuta este adaptata conturului masinii meie, pentru alte modele clar tebuie adaptat si facut in asa fel incat sa ajute nu sa incurce.....
Masa nu e cine stie ce...dar materialul sta bine pe el...cand sufrilez lenjerii care au 2 m. materialul, aluneca frumos caci e din PAL lacuit si materialul este dirijat frumos.
Masinile de cusut industriale ( cum este Juki din alt post anterior ) sunt cu capul masini semi-ingropat sau ingropat la nivelul mesei, dar masa are balamale si se rabateaza, permite accesul direct la masina, la graifare, la canalul de evacuare a resturilor de material taiate de cutitul superior...etc.Eu am facut o improvizatie ...sigur se poate inbunatati, eventual inca o bucata de PAL dedesupt cu un cauciuc moale sa amortizeze vibratiile, cu balame cum are masina de cusut industriala............dar e prea complicat si apoi masuta asta a mea are picoruse reglabile care se pliaza si o pot baga pe dupa masa, o mai pot ascunde prin casa....daca fac o masa mai mare, eventual pe picioare atunci imi ocupa loc si ma tot impiedic de ea.

uite cum arata o masa profesionala reglabila si pliabila pentru masina de cusut si pentru masina de surfilat :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

dar pretul de aproape 200 euro.....eu zic ca e destul de  " sustinut"

aici un video de prezentare :


sa nu mai spun de alte modele mult mai profesionale...."arunca-ti " un ochi aici....asa ca sa bucuri de priveliste si sa iti faci inima rea........  LINK

cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de AcidoR Mier 08 Oct 2014, 8:57 pm

Felicitari Petrule! Merci Cand citesc postarile tale iti admir imaginatia dar n-as vrea sa fiu in pielea sotiei tale cand le pui in aplicatie. Ea a fost de acord sa-i iei usa de dulap? wink scratch
AcidoR
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 68
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 08 Oct 2014, 9:16 pm

AcidoR a scris: Ea a fost de acord sa-i iei usa de dulap? wink scratch

usa e de la o mobila de bucatarie...dar nu a mea, un vecin anul trecut si-a facut mobila la comanda, anul asta a zugravit casa si a schimbat toata mobila....si am acum usi si bucati de PAL de pot sa imi fac doua dulapuri....dar am si ceva neamuri...acum 2 ani parca au avut faiata rosie in baie.......da rosu de te dureau ochii..............si in vara asta au spart-o si au pus alta : NEAGRA !!! la anul se gandesc sa sparga gresia din hol si sa o schimbe si cea din baie care este albastra sau bleumarin......cand auzi te minunezi nu alta......eu nu schimb de scarba mizeriei si a galagiei care se face....am lipit tapet pe toti peretii si asa raman 10 ani cand o sa mai lipesc un rand de tapet nou....si pana la pensie mai vad eu....dar deja sunt  off topic off topic off topic  rau de tot....si ma cearta moderatorii

Hai sa va mai arat ceva legat tot de mobilierul pentru un atelier mic de croitorie :



si cum sa iti alegi ceva potrivit :



ce am facut eu e o adaptare...dar se pot inspira si altii din ea de aceea am ales sa postez.
Am modificat si masa masini de cusut industriale...dar vad ca la topicul respectiv nu prea mai scrie nimeni, poate fac acum retroactiv, ceva poze si am sa le pun acolo...
 cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 08 Oct 2014, 9:53 pm

Asta e ca eu schimb atele foarte des .
Si nu îmi fac inima rea rade rade eu îmi fac vise.
Si apoi urmează îndeplinirea lor wink si știi ca m-a țin de cuvânt când îmi doresc ceva si îmi promit ceva.
Apoi schema cu dimensiunile cabinetului de cusut o am printata de 2 ani si e pusă in raftul de vise .Culmea e ca primesc lucruri utile la care nici nu am îndrăznit sa visez wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de aidil Joi 09 Oct 2014, 9:52 am

Buna dimineata,
Nu ma pot abtine sa nu admir birourile postate, in special cel in ultima foto! Cred ca incep si eu sa visez ...

In alta ordine de idei, vreau sa anunt ca incepand din 18 octombrie vor avea in oferta la Lidl masina de surfilat Pfaff Element. Asa ca cine nu are si isi doreste una, e o ocazie buna de a-si completa micul atelier de acasa.

Eu tot sper ca vor avea candva si o masina de acoperit la acest pret...Daca aflati sa ma anuntati va rog!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Danutzaaa Joi 09 Oct 2014, 11:36 am

Dar unde vedeti voi oferta asta de la Lidl? ca eu nu vad nimic incepand cu 18oct...sau sunt diferite pe judete? n-as crede... Sad
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de nico1206 Joi 09 Oct 2014, 3:54 pm

Danutzaaa, dai la reviste, o selectezi pe cea mai noua si gasesti overlock-ul pe ultima pagina... De ieri ma tot uit la el... Tot urmaream sa apara si apare acum, cand am cheltuit banii ptr el... Singura mea speranta e ca cei apropiati, care stiu ce-mi doresc, sa-mi faca vreo surpriza Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 4246
nico1206
nico1206
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Varsta : 41
Localizare : magurele - ilfov
Data de inscriere : 11/08/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de barbin Joi 09 Oct 2014, 4:11 pm


Danutzaaa a scris:Dar unde vedeti voi oferta asta de la Lidl? ca eu nu vad nimic incepand cu 18oct...sau sunt diferite pe judete? n-as crede... Sad
Clic --> In catalogul pe saptamana viitoare apare.. Smile
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Danutzaaa Joi 09 Oct 2014, 5:01 pm

Ahaaaaa, multam frumos, eu ma uit pe oferte dar nu intru si in reviste sa ma mai uit...Mea culpa wink Ce frumoasa este love .
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty New Merrylock MK-3000CL

Mesaj Scris de Phlom Sam 11 Oct 2014, 6:59 pm

Mesele alea momentan sunt vis. Cred ca sunt scumpe la achizitionare, asa ca ne descurcam pe mobila, pe o masuta... :P Cine are un magazin cu de toate pe langa casa, isi poate face singur asa ceva.

De ultima oara cand v-am intrebat ce masina de surfilat sa iau, m-am decis asupra Merryclock MK-3000CL. Multumesc si d-lui orhapetru pentru dorinta dansului de a ma ajuta.
Ieri abia am ajuns acasa, asa ca imediat ce am descarcat bagajul, am pus masina pe un dulapior si am incercat sa lucrez la ea. Cum nu am reusit sa leg fire noi direct de cele vechi, am pierdut infilarea originala si a trebuit sa invat de la inceput.
Am inteles pe unde sunt graifarele, cum se monteaza acele.
Cartea nu mi se pare structurata cum trebuie. Este incalcita. Numai sa setezi masina pe o cusatura, e nevoie sa o iei mereu de la cap sa cauti setarile necesare. In fine. O sa-mi fac niste cartonase de 20/8cm pe care voi nota toate setarile necesare oricarei cusaturi. Cum ma decid asupra uneia, doar trebuie sa scot cartonasul si setez cap-coada tot.
In cutie a venit doar manual in limba engleza. E bun, insa un DVD cu instructiuni video ar fi fost de real folos. Clipurile video de pe Youtube sunt de calitate proasta rau.

Ca sa nu uit: voi ce ace pentru masina de surfilat folositi? La mine zice sa folosesc DOAR EL X 705. Ce marca luati voi si de unde? Cu ce difera de cele uzuale de cusut?

Am facut cateva poze, ca sa foloseasca unui alt potential cumparator indecis ca mine. Pe internet nu am gasit mai nimic care sa ma intereseze, mai elaborat, desi masina exista pe piata inca din 2009.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ambreiajul graifarului superior:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Partea laterala stanga:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Partea laterala dreapta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Accesoriile furnizate + cartea (pe asta am uitat sa o pun alaturi):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Acele speciale de surfilat EL X 705 12/80 si 14/90:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Spre bucuria mea, masina a venit cu un cutit superior de rezerva:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Tabel cu setarile tensionarii atei pentru cateva cusaturi doar:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Piciorusul este iluminat de un bec de 15W, cu soclu E14, tip bec T-22. Pentru ca nu-mi place lumina asta, o sa comand un bec cu LEDuri de aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] dar e greu sa gasesc cu LED pe dimensiunea unui bec normal:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Graifarul superior:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ambreiajul graifarului superior:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Se observa aici si graifarele inferioare. Cel dinspre stanga este cel pt uberdeck, daca am inteles bine:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cutitul superior:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Primele experimente. Se vede din start care este prima cusatura:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
La a doua incercare a trebuit sa nu respect tensiunile exacte date in manual. Si am schimbat oleaca cu cate o 1/4 tensiunile.

Pentru ca atele au fost la un pret decent, mi-am facut un stoc mic pentru surfilat de ate din poliester. Bumbac nu cred sa am nevoie, iar vascoza nu ar tine la anumiti detergenti. Nailon chiar nu cred sa fie cazul...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ultima oara luasem ate de la Lidl, insa nu se compara calitatea lor cu a celor de la Madeira sau chiar cu cele din poza de mai sus:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am invatat de la magazinul de mercerie ceva nou despre acele de cusut: sunt cele ascutite, normale, cele cu cap bila(dar care indeparteaza fibrele si raman asa) si cele cu cap bont, daca ma exprim bine (ar tine locul celor cu bila, dar nu lasa urme in anumite materiale). Cele din urma au capatul gros aurit:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mai am foarte mult de invatat. Daca cu masina de cusut am dificultati in setarea tensiunii optime, la asta de surfilat problemele sunt de pana la cinci ori mai multe :P

Pentru oricine are curiozitatea, daca cautati pe internet, o sa vedeti aceasta masina, Merrylock MK-3000CL, are acelasi aspect si configuratie tehnica cu Merrylock 007, Singer 14T957DC, Minerva M3000CL. Pot afiram ca Merrylock MK-3000CL = Merrylock 007 = Singer 14T957DC = Minerva M3000CL. Deci daca cineva cauta, sa zicem un cutit de taiere superior, poate sa caute pentru oricare din masinile descrise mai sus ca tot una este.

LE: ce ulei de masina sa folosesc? Am gasit unul Singer, dar e bun?
VLE: de ce nu gasesc aceste forum pe aplicatia Tapatalk? Este greu sa se implementeze asta? Browsingul este mult mai facil prin aplicatia aia.


Ultima editare efectuata de catre Phlom in Sam 11 Oct 2014, 7:09 pm, editata de 2 ori (Motiv : very later edit)
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de gobelin Dum 12 Oct 2014, 11:54 am

Wow, ce mașinuță faină ai! Felicitări! Felicitări!
Mă bucur nespus pentru tine și îți mulțumesc pentru poze.
Dacă nu e cu supărare, de unde și cu cât?
Mulțumesc.
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de lenutastan Dum 12 Oct 2014, 1:01 pm

Eu am cumparat aceasta masina la oferta cu 1599 Ron de la sponsorul concursurilor de pe forum, Bro rom Sibiu( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
lenutastan
lenutastan
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 54
Localizare : Tecuci
Data de inscriere : 29/08/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de deeoxana Dum 12 Oct 2014, 4:23 pm

superba masinutaaaa <3 love it <3 Eu nu am avut pana acum triplock si daaaa fetelor am vazut si eu acum cateva zile oferta la Lidl si yeeeee de cand o asteptam, ce pareri aveti desprea ea, e ok pt incepatori asa ca mine?.... kiss
deeoxana
deeoxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 122
Varsta : 37
Localizare : hateg
Data de inscriere : 06/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de nico21 Dum 12 Oct 2014, 7:14 pm

Phlom felicitari pentru achizitie, e foarte frumoasa, de cand imi doresc si eu una love .Pana una alta, am pus deja bani deoparte pentru overlock-ul de la Lidl, abia astept sa-l cumpar.
Deeoxana, din cate am citit eu pe aici e foarte buna masinuta, sunt multe fete care o folosesc si spun ca e super ok, mai ales la pretul acesta.
nico21
nico21
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 195
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 15 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 15  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB