Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

+74
marabr
Alina H.
fiorenza70@yahoo.it
Ralecsandra
IoanaMarin
Djmanianfs
gabriela1554
ada_ada25
Iva Chrome
Butterfly_Amalia
ADOCHITEI RODICA
alexaaa08
adina_lg
Samarineanca
andreeaX
alexia53
vali91
iriclau
anex07maia
dorina narita
arielas
tomari
dizzy
ramoelena
alinutzika
bebelusha
cati13
ppisic
orhapetru
MagdaMarin
stefutza3
Dionisia
Admina
Phlom
deeoxana
Marchioness
sibelle
emiliatudor
clauditzuka
marina40
dorutzaddd
laurin
loredana72
Irbelga
SilviaDumitrescu
dada17
Andata
dadah
annamarya
afilimonb
Cristache
valentinadof
piciul
fulguta28
danabarbu2007
mar_ysa_28
nico21
gobelin
barbin
Danutzaaa
aidil
AcidoR
diada
nico1206
lenutastan
Floren
CarmenClaudia
Fancy-
Ladia
sybex
anna_sandu
adriandusmanescu
Panea Laura
adii
78 participanți

Pagina 6 din 15 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de danabarbu2007 Lun 03 Noi 2014, 7:34 pm

am umblat la rotita raglare a latimii de coasere e po0zitionata jos chiar unde se deschide capacul pentru infilarea atelor acum pe fata materialului coase cat de cat insa tot face bucle ata de la acul stang desi am rasucit rotita de tensiune pana la 9
in manual arata pozitionarea rotitelor 3 3 3 3 la mine e ceva nedefinit daca las asa
iar acum arata ceva de genul 9 2,5 1 5
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de afilimonb Mar 04 Noi 2014, 10:54 am

danabarbu2007, la firul care face bucle, adica este prea larg, trebuie sa te asiguri ca firul trece prin placutele de tensionare. Ata pare ca trece pe acolo, pentru ca asa ii traseul, dar in realitate poate sta deasupra, adica nu intre placute. Ca sa te asiguri, trage tu de mana in sus si in jos firul, si intre timp regleaza rotita aia, si vezi daca strangi spre 9 se simte ca trece ata mai greu?
Latimea cusaturii nu are asa importanta. Importante sunt ca toate firele sa nimereasca in placutele de tensionare si sa fie respectat traseul. Cum zicea Petru, pune poze sa vedem.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de danabarbu2007 Vin 14 Noi 2014, 2:18 pm

EVRIKA!!!!!!!!!!!! In sfarsit am reusit sa ii dau cat de cat de cap ...mai intai am schimbat acele apoi am repus atele si multumesc afilimob , Petru si deoxana,cred ca baiul era din placutele de tensionare ....insa la mine merge cu 2 ace si 4 ate setate la 4/4 .4,5 /4,5 era si o stofa putin elastica. Acum as vrea sa cos dar n-am materie prima , trebuie sa cumpar niste jerseuri sau tricoturi sa am pe ce exersa. Inca nu am incer5cat alte tipuri de cusaturi ca nu am avut timp dar cand o sa am ceva proiecte o pun la treaba. Eram in culmea fericirii aseara.Am vazut filmuletele postate de Petru de cateva ori si trageam cu ochiul la bluzele si rochiile deoxanei si am zis ca nu se poate ....trebuie sa reusesc! kiss
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de valentinadof Vin 14 Noi 2014, 4:31 pm

Ei,Dana!Bravo!Desigur ca vor mai fi momente cand nu stii ce are de nu vrea sa coasa un anumit tip de jerseu wink ,sa-l dai deoparte si sa reiei activitatea altadata. wink

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de dadah Sam 15 Noi 2014, 8:57 am

Dana si eu mi-am bătut capul cu al meu pana am reușit, tot de la tensionare avea probleme în sensul ca nu trecea ață pe unde trebuie - în final i-am scos carcasele sa vad  traseul.
O întrebare pentru utilizatorii cu experiența : se găsesc și alte dimensiuni de ace,  am folosit 80/11 pe jerseuri si tricoturi duble si le taie, sau exista ace gen ball point cum sunt la liniare?
In cartea tehnica informațiile privind tipurile de ace sunt foarte sumare.
dadah
dadah
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 20
Varsta : 44
Localizare : tgv
Data de inscriere : 01/06/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Sam 15 Noi 2014, 1:21 pm

dadah a scris:
O întrebare pentru utilizatorii cu experiența : se găsesc și alte dimensiuni de ace,  am folosit 80/11 pe jerseuri si tricoturi duble si le taie, sau exista ace gen ball point cum sunt la liniare?

DA
se pot folosii ace si de alte grosimi ( finete ) nu doar cele de 80 cum vine echipata masina, pentru materiale foarte subtiri si speciale merg cele de 70 sau 75 daca gasesti, iar pentru materiale mai groase merg acele de 90 , important e sa fie cu butuc/cotor tesit.
Acele pentru materiale elastice, tricoturi, materiale care au in compozitia lor lycra sunt ace cu " bila "  ( ball point ) si sunt de 2 dimensiuni :
ace cu bila mica SES si ace cu bila mai mare SUK, acum sa nu iti imaginezi acele cu o bila in varf ca si acul de gamalie wink wink wink  ele sunt concepute special si ascutite astfel incat sa nu taie materialul, sa patrunda in tesatura pe langa fibra, daca cosi sau surfilezi elatic, acul nu taie firul din cauciuc ci "aluneca" frumos pe langa el.
uite ceva poze cu descrierea producatorului :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

iar daca tot am pus poze cu ace, cine le vede recunoaste firma ( ORGAN ), ace produse in Japonia de o calitate deosebita, dar asta nu insemana ca nu sunt bune si de alta firma
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si o fotografie poate mai explicita a diferentelor dintre tipul varfului :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de dadah Sam 15 Noi 2014, 1:59 pm

Mulțumesc de răspuns orhapetru.
Si acum sa continui cu întrebările, care sper sa nu para stupide, dar acum descopăr triplockul .
Din cate am vazut( mai precis m-am uitat cu lupa) acele sunt diferite de cele pentru liniara.
Testele l-am făcut pe materiale cusute cu liniara pt care am acele potrivite si ma gândeam sa le pun pe alea, dar nu știu dacă se potrivesc.
dadah
dadah
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 20
Varsta : 44
Localizare : tgv
Data de inscriere : 01/06/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Sam 15 Noi 2014, 2:53 pm

dadah a scris:
Din cate am vazut( mai precis m-am uitat cu lupa) acele sunt diferite de cele pentru liniara.
Testele l-am făcut pe materiale cusute cu liniara pt care am acele potrivite si ma gândeam sa le pun pe alea, dar nu știu dacă se potrivesc.

2 chesti care vor starnii controverse sau discutii pe forum :

1. termenul" liniara " s-a impamantenit pe forum, a fost preluat de fetele noi inscrise si nu e cazul sa il schimbam acum  wink  wink  wink
masina liniara inseama un singur luru, masina care coase o singura cusatura, termenul este folosit doar pentru masinile de cusut industriale ( simpla liniara ) sau am putea folosi termenul pentru masinile vechi , antice cele cu pedala care coseau doar cusatura dreapta, dar si acolo la unele modele existau dispozitive care se montau pe masina pentru alte tipuri de cusaturi....
Toate masinile noastre ( ale fetelor de pe forum ) sunt masini MULTIFUNCTIONALE  ( mecanice, electro-mecanice, computerizate, de brodat, etc ) si 99 % dintre ele folosesc ace cu cotor/butuc  tesit, adica polizat pe o parte, indiferent de tipul suveicii, orizontala sau verticala, metalica sau de plastic, indiferent de pozitia acului cu canalul pentru ata montat in fata sau inspre stanga.
Toate acele de cusut sunt identice ( in teorie, pentru ca difera de la firma la firma, pozitia gaurii pentru ata si dimensiunea, acele mai de calitate , sau " de firma" sunt cat de cat  identice intr-un set de 10 sau 100 bucati, acele ieftine, chinezesti sunt de calitate inferioara, difera pozitia gaurii pt. ata, difera chiar lungimea, intr-un set de 10 buc nu sunt 2 buc identice, s-a mai discutat pe froum caci de la firma la firma difera lungimea acului chiar si cu un milimetru.
Denumirea este standard HA x 1  sau 130/705H, sau 15 X 1  ceea ce insemana ac cu cotor tesit, iar finetea se numeroteaza dupa cele doua standarde japonez si german  ( 70/10, 80/12, 90/14, 100/16, 110/18 ). In functie de producator, ei noteaza pe ambalaj aceste 3 denumiri, care de fapt sunt unul si acelasi lucru.

2. triplock (  masina de surfilat in 3 ate ), termen care il folosim toti,cu toate ca masinile noastre de surfilat casnice sunt cu 4 ate, iar masinile combinate care au cusatura de surfilare si de acoperire sunt cu 5 ate. wink
Acele la masina de surfilat sunt identice, intrebau fetele in postari anterioare, ele sunt montate decalat in sistemul de prindere, pentru ca este nevoie ca acele sa patrunda pe rand in material iar grafarul inferior sa poata prealua ata din spatele lor pentru a forma cusatura de surfilare.
--------------------------------------------
Acum ca la matematica, concluzie :
acele de la masinile de cusut casnice se pot folosi si la masinile de surfilat ( triplock/overlock ) si la masinile de acoperire ( coverlock/uberdeck ), finetea/grosimea lor se alege in functie de materialul care urmeaza sa fie surfilat ( eu folosesc ace de 80/12 si 90/14, pentru toate materiale ce le surfilez, celelalte ace, foarte subtiri sau foarte groase le folosesc extrem de rar, iar ace speciale cu bila SES la fel de rar, pentru ca nu cos chestii foarte speciale care necesita ace speciale, ata speciala de surfilat etc ). Am cusut 2 role de 50 metri de elastic lat de 10 mm la masina de surfilat si nu am pus alte ace, le-am folosit cele de 80/12 care erau montate, poate de lene, poate din comoditate......
Sper sa intelegi ceva din ce am scris ..... wink
Succes
cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de dadah Dum 16 Noi 2014, 10:11 am

Mulțumesc mult pentru ajutor, ai explicat de o mie de ori mai bine dc orice carte tehnice sau ce am gasit pe net.
Am tot cautat  si nu era prea clar daca sunt ace diferite sau același pt toate mașinile casnice.
Aseară am schimbat acele si am facut prima pereche de pantaloni pentru cea mica - o sa ii pun la subiectul potrivit.
dadah
dadah
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 20
Varsta : 44
Localizare : tgv
Data de inscriere : 01/06/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de stefutza3 Mier 19 Noi 2014, 9:41 am

spuneti-mi si mie cum sa reglez masina sa iasa surfilatul mai ingust? mi se pare prea lat. am un pfaff 1230
stefutza3
stefutza3
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : DB
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Phlom Mier 19 Noi 2014, 10:16 am

Nu stiu daca e ca la a mea, dar trebuie sa muti acul mai in dreapta si sa reglezi lama de taiere mai spre stanga. Dar si setarile astea sunt ok daca si are masina o astfel de cusatura de surfilare ingusta. In manual ce zice?
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de clauditzuka Mier 19 Noi 2014, 11:37 pm

Dupa ce am citit toate mesajele din acest subiect am zis ca neaparat trebuie sa ma laud si eu cu masinuta mea de surfilat din Lidl, luata la pretul de 320 lei din Brasov. O am doar de duminica, am testat-o, dar inca nu am inceput niciun proiect la ea.... dar urmeaza pt ca sunt foarte incantata love
clauditzuka
clauditzuka
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : tg mures
Data de inscriere : 08/08/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de valentinadof Joi 20 Noi 2014, 3:23 pm

S-o folosesti cu spor si sa ne arati ce poate si ce poti! wink

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 20 Noi 2014, 4:29 pm

Bun venit in clubul nostru ,al posesoarelor de mașinuță de la Lidl .Sa-l folosești sănătoasă si cu mult spor.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Floren Joi 20 Noi 2014, 5:01 pm

Sa mor de nu citesc explicatiile lui Petru de placere ! Merci hug kiss
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de clauditzuka Joi 20 Noi 2014, 7:41 pm

MagdaMarin a scris:Bun venit in clubul nostru ,al posesoarelor de mașinuță de la Lidl .Sa-l folosești sănătoasă si cu mult spor.

Multumesc! Sunt multipla posesoare de masinute din Lidl, pt ca si cea de cusut tot de acolo am cumparat-o
clauditzuka
clauditzuka
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : tg mures
Data de inscriere : 08/08/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Andata Joi 20 Noi 2014, 9:25 pm

Floren a scris:Sa mor de nu citesc explicatiile lui Petru de placere ! Merci hug kiss
Si eu wink

Multumesc mult, Dadah, pt anuntul cu masinutele la magazinul din Targoviste! Datorita tie, am acum si eu masinuta. Am scos-o pe nasica piticei seara din casa doar ca sa o am. A durat ceva pana am si primit-o, dar e faina rau.
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de stefutza3 Joi 20 Noi 2014, 11:58 pm

Phlom a scris:Nu stiu daca e ca la a mea, dar trebuie sa muti acul mai in dreapta si sa reglezi lama de taiere mai spre stanga. Dar si setarile astea sunt ok daca si are masina o astfel de cusatura de surfilare ingusta. In manual ce zice?

nu stiu exact daca se po muta. o sa ma uit si in carte dar in momentul asta chiar nu stiu pe unde e. mersi
stefutza3
stefutza3
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : DB
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Andata Vin 21 Noi 2014, 11:15 am

stefutza3 a scris:spuneti-mi si mie cum sa reglez masina sa iasa surfilatul mai ingust? mi se pare prea lat. am un pfaff 1230
Pfaff 1230 am si eu. Uita-te la tutorialul acesta, masinuta e aceeasi, chiar daca cea din tutorial e un Singer, de pe la minutul 3:14 [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] E bine sa il vezi pe tot totusi, ca si tot ce gasesti pt SINGER 14SH754.
Ca sa surfilezi mai ingust ai doua optiuni: scoti acul din stanga sau aduci spre tine butonasul alb care regleaza largimea
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de stefutza3 Mier 26 Noi 2014, 11:39 am

Andata a scris:
stefutza3 a scris:spuneti-mi si mie cum sa reglez masina sa iasa surfilatul mai ingust? mi se pare prea lat. am un pfaff 1230
Pfaff 1230 am si eu. Uita-te la tutorialul acesta, masinuta e aceeasi, chiar daca cea din tutorial e un Singer, de pe la minutul 3:14 [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] E bine sa il vezi pe tot totusi, ca si tot ce gasesti pt SINGER 14SH754.
Ca sa surfilezi mai ingust ai doua optiuni: scoti acul din stanga sau aduci spre tine butonasul alb care regleaza largimea

mersi pt video. chestiile astea nu cred ca sunt in carte. o sa incerc sa vad dc merge
stefutza3
stefutza3
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : DB
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 28 Noi 2014, 10:27 pm

Un clip foarte util pentru posesorii de triplock Pfaff/Singer





Cusatura plata



Tiv rulat





Vizionare placuta.


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Vin 28 Noi 2014, 10:37 pm, editata de 1 ori (Motiv : Adaugat clip)

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de danabarbu2007 Lun 01 Dec 2014, 12:49 pm

Eu am descoperit din intamplare cusatura cu 3 ate si 1 ac pt ca s-a rupt o ata si triplockul a continuat sa coasa fara probleme ,dar facea alta cusatura si uite asa m-am luminat si eu ca imi era frica sa incerc si altceva sa nu se deregleze la loc!
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Phlom Sam 13 Dec 2014, 9:53 pm

Daca e cineva interesat, am gasit pe net o masina de surfilat + acoperire care seamana izbitor cu Merrylock MK-3000CL. Modelul se numeste SEWMAQ SW-1334. Faceti dvs comparatiile. Diferentele tin de etichete si pret: asta Sewmaw e de la 600RON, Merrylock e de la 1500RON.
Nu am putut deduce daca face si de acoperire.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de dada17 Joi 01 Ian 2015, 6:12 pm

Andata a scris:
stefutza3 a scris:spuneti-mi si mie cum sa reglez masina sa iasa surfilatul mai ingust? mi se pare prea lat. am un pfaff 1230
Pfaff 1230 am si eu. Uita-te la tutorialul acesta, masinuta e aceeasi, chiar daca cea din tutorial e un Singer, de pe la minutul 3:14 [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] E bine sa il vezi pe tot totusi, ca si tot ce gasesti pt SINGER 14SH754.
Ca sa surfilezi mai ingust ai doua optiuni: scoti acul din stanga sau aduci spre tine butonasul alb care regleaza largimea

Buna. am si eu masina Pfaff 1230, dar am cumparat-o fara manualul de utilizare tot de la lidl. cine ma poate ajuta cu manualul de utilizare scanat? multumesc
dada17
dada17
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 39
Localizare : google
Data de inscriere : 14/02/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 01 Ian 2015, 7:16 pm

ai in link-ul de mai jos poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 6 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 15 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB